Stad en Omgeving De wereldreis van Jimmy Brown I j Onze S< In 's Gravendeel blijft de sneeuw weer liggen 'iccson wi Duizenden woonden gisteren de kerkdiensten bij AGENDA r r Geven is zaliger dan ontvangen Een kind bidt De kom van de gemeente werd mede dank zij de brandweren droog ALKMAAR BOOG HET HOOFD „Zij hebben geleerd nederig te worden DE STAD ROUWDE Kerkbezoekers gaven rond f 30.000 De landarbei-dersbonden vragen vacantiebonnen Coöperaties in noodgebied kwamen er vrij goed af Opbrengst collecte nu t b56l2.1ö RASA-feestavond fat 13 Juni uitgesteld Kunst en cultuur Turkse pianiste bij HOV MUZIEK VAN FRANKRIJK Populaire voorstelling van J' ,,De appels van Eva" De heer W. K. Bos benoemd tot raadslid Echtpaar A van Vliet in het goud BURGERLIJKE STAND Een wandeling door een geteisterd dorp KONING WINTER CONTRAi HET VERKEER NAAIDOZEN CEVRAAGDI LANTAARN GESNEUVELD Onvoorzichtige hardloper LAATSTE NIEUWS Aantal slachtoffers 1395 Felle kou verhi Broekman c.s me MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 r ROUW, VEROOTMOEDIGING, GEBED EN OFFER, dat waren de vier punten uit de herderlijke brieven, die gisteren in de bedehuizen van alle ker kelijke gezindten zijn voorgelezen. Hervormden, Gereformeerden, Chr. Ge reformeerden, Remonstranten, Luthersen en Oudkatholieken allen schaar den zich om dat ene Woord, om antwoord te krijgen op de vragen, die de afgelopen week bij hen waren gerezen, nadat de stormvloed zulke verschrik kelijke verwoestingen aanrichtte, en zovelen het leven kostte. Allerwegen heb ben voorgangers getracht, dat antwoord te geven. Ds J. Dikboom, Ned. Herv. predikant hij moge hier dienen als represen tant voor allen, die hier ter stede in een herdenkingsdienst zijn voorgegaan. deed het naar aanleiding van Psalm 293 en II Korinthen 416. Nu, een week na de ramp, willen wij alles verstaan, aldus spr., en het met God in verband brengen. Dichters hebben het water op verschillende manie ren gezien. Joh. van Meurs zag het als vriend van Holland, Hendrik Marsman »ls vijand. Deze sprak een profetisch woord. Wij hebben het echter niet ge loofd, eerder ons vertrouwen gesteld op de techniek en op de mogelijkheid, de golven te keren. Nu hebben wij geleerd, een nederig volk te worden in een nederig land. VIELEN zoeken God in de natuur, rnaar denken dan toch eigenlijk alleen aan lieflijke kanten ervan. Marsman niet. Voor hem leefde ook de dreiging van het water. Daarin staat hij dicht bij de schrijver van Psalm 29. De bij bel maakt nooit een idylle van de na tuur, maar spreekt evenzeer van wreed heid en verschrikking. Wij zijn trots op ons zelf geweest, ja overmoedig. Wij konden het water bedwingen. Nu neemt de vloed terug, wat mensen hem hadden ontnomen. Dat maakt ons klein. Nu rijst de vraag naar Gods bedoelingen. Is dit een straf? Een gericht? Die vraag is moeilijk te beant woorden. Want wij zien nu nog een raadselachtig beeld in een troebele spie gel, maar eens zullen wij van aange- zich tot aangezicht zien. Ging het nu uitsluitend om Zuid- Holland en,Zeeland? Die mensen daar waren toch niet slechter dan wij. Er zijn nu eenmaal vragen zonder antwoord. Soms is het deemoediger het antwoord schuldig te blijven. In de natuur is de openbaring Gods niet volledig te vin den. God is in Christus als de Liefde Volledig geopenbaard. Nog meer dan voor ons was voor de Oosterling de zee een dreigende macht. Maar Christus liep over de golven om zijn vrienden te redden, die dreigden onder te gaan. Dat is de boodschap, die ons gezonden is: „Vreest niet". Daar aan mogen wij ons optrekken en onze vrede vinden. De macht die de cederen van de Li banon breekt en onze dijken wegspoelt, is reëel. Maar reëel is ook de macht, die zich in Jezus Chrisetüs openbaart en de mens vernieuwen wil door de liefde. Dat is het hart van ons geloof. Daarom gaat het in de kerk. Daarmeekunnen wij alles aan. Want wij weten met Paulus, dat niets ter wereid ons kan scheiden van de liefde van Christus. Ds. L. h. van de Marei leidde des voormiddtgs de dienst in de Kapelkerk, waar in de namiddag ds. Den Oudsten voorging. De bedehuizen waren giste- De collecten, gisteren in de Kerken ten bate van het Rampenfonds ge houden brachten de volgende be dragen op: R.K. Kerk Domini- cusparochie f 9.414.-, Jozef-paro chie f 4550.-, Laurentiusparoehie f 5400.-, Oud-katholieke kerk f 75.-. De gezamenlijke opbrengsten van de Grote kerk en kapelkerk be droegen f 4980.-. In de Gerefor meerde kerk werd ruim f 5000.- opgehaald. Bij de „Remonstrantse Broederschap" kwam f 345,60 uit de bus en in de Evangelisch-Lu- therse kerk f 175.-. Totaal werd opgehaald een bedrag van rond f 30.000.- MAANDAG Victoria Theater, 8 uur: Dubbel spel (18 jaar); Harmonie Theater 8 u.: The Crimson Pirate (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De dochter van de hout vester (alle leeftijden); Cinema Ameri- cain, 8 uur: Don Camillo (alle leeft.) Gulden Vlies, 7.30 uur: Revue Turn- lust t ten bate van de noodgebieden. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Ennv Mols-de Leeuwe in „De Appels van Ëva". Landbouwhuis, 8 uur: Vogelavond door dr A. F. J. Portielje. KOEDIJK, 7.30 uur. raadsvergadering. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 23.03 11.49 Dinsdag 0.28 13.10 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 23.08 11.15 17.08 5.54 Dinsdag 0.33 13.15 18.33 7.15 DIENST APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek wanna ivjuem, iviierit C 13. ren zeer druk bezocht en duizenden hebben het hoofd gebogen om de slacht offers van de ramp te gedenken. Het vermaak was op deze dag verstorven. De bioscopen waren dicht, de café's op een heel enkele uitzon dering na gesloten en evenals overal elders in den lande, vlagde de stad half stok ten teken van de rouw die reeds de afgelopen week haar stempel op het openbare leven had gedrukt. Voor hel Ramoenfonds Zoals men elders in dit blad kan lezen, zijn ook de Landarbeidersbon den een actie begonnen om gelden in te zamelen voor het Rampenfonds. De leden wordt verzocht hiervoor vacan tiebonnen in te leveren. In Alkmaar kan deze inlevering geschieden Zater dag 14 Februari van twee tot vier uur bij de volgende adressen: F. G. Hage- man, Ropjeskuil 2, en M. F. Traan- berg, C. W. Bruinvisstraat 5. Ongetwij feld zal iedereen zijn steentje bijdra gen tot leniging van de nood der ramp slachtoffers. Op de ledenvergadering van de Coö peratie Alkmaar en Omstreken, die ge houden werd in café Centraal, wijdde de voorzitter, de heer P. Mulder, enige woorden-aan de ramp die -ons land heeft getroffen. Hij verzocht een Tpinuut stilte voor de slachtoffersen deelde, vervol gens mede dat ook door de Coöperatie een zending kleding naar de noodgebie den was gezonden. De leider van de Coöperatie, de heer J. Bregman, maakte bekend dat hem 'n rapport was gezonden, waaruit bleek dat het merendeel der coöperatieve win kelzaken in het rampgebied er vrij goed is afgekomen. Slechts een paar zakx' hadden aanzienlijke en vrij ernstige schade. Men had echter de gedachte dat de bedrijven zelf de schade kunnen op vangen. De heer Bregman deelde vervolgens mede, drt dit jaar reizen worden geor ganiseerd naar de nieuwe meelfabriek. De data zijn 13 en 19 Mei, 14 Juni en 5 Augustus. Hoewel de overname van de Coöpe ratie Heiloo nog niet definitief is gere geld. verloopt de afwikkeling goed. Het omzetcijfer is hetzelfde gebleven en klantenverlies heeft men niet. De totale omzet in het vierde kwartaal 1952 was f 166.360 en vorig jaar in het zelfde tijdvak f 147.350.- Hot aantal leden-raadsleden werd ge bracht van 31 op 35, daar twee leden uit Bergen en twee uit Heiloo zullen worden bijgevoegd. Hoewel de meeste lijsten van de col lecte voor het Rampenfonds nu bin: nen zijn werd Zaterdag door. het comité toch. nog 5213,41 ontvangen, waardoor het totaal is gestegen tot 85.612,18. Dit werd mogelijk ge maakt door de giften van verschillen de bedrijven, die nu met hun inzame lingen op de proppen komen. Voor zover zij tenminste in de afgelopen week hun bijdragen niet reeds hebben overgemaakt, hetzij rechtstreeks hetzij via het plaatselijk comité, dat in zijn hart nog altijd hoopt de honderddui zend vol te kunnen maken. Van de giften, die Zaterdagmiddag werden ontvangen vermelden wij de volgen de: Directie en personeel Victoria- theater 140,cabaret Jan Kok 112,50, personeel J. Anema 134,—, met eenzelfde bedrag van de directie 134,personeel en directie (twee de =storting) hotel Victory 148, personeel fa. Cloeck 123,90, perso neel Albert Heijn (Fnidsen) 25,50, Kquidatiekas Alkmaars Bevrijdings comité 289,50, Chemische fabriek De Burg 375,Wim en Peter (4 en 7 jaar) 10, Het comité houdt Maandagavond van 7 tot. 1.0-uur nog.'zitting in het Wapen van Heemskerk om de nage komen giften op de lijstcollecte en de andere bijdragen in ontvangst te nemen. De RASA, de Rijksambtenaren Sport vereniging Alkmaar, die'tijdens een op op Vrijdag 13 Februari a.s. te houden feestavond haar tweede lustrum zou vieren, heeft de datum van deze her denking in verband met de ramp ver schoven naar 13 Juni. MEDELEVEN IN BUITENLAND De Alkmaarse zaken die relaties on derhouden met het buitenland, ontvan gen met bijna iedere post bewijzen van medeleven met de ramp, die Nederland heeft getroffen. Zo ontving het Hóoge Huys twee brieven van een verzeke ringsmij. uit Ziirich en één te Rome, waarin de directies in warme bewoor dingen hun gevoelens van medeleven tot uitdrukking brachten. 24. Jimmy zowel als Piet Potlooa kwam toch wel een beetje onder de indruk van de geweldige zandvlakte, die zich aan hun ogen ontrolde. Zij stopten en Jimmy onderwierp de Wit te Engel, die er aardig bestoft uitzag, aan een laatste controle. Hij keek of alles goed vast zat en overtuigde er zich vooral van of zij de watertanks niet konden kwijt raken. „Het enige dat ons nu te doen staat", zei Jimmy, „is nu alleen nog een flinke stoot ben zine te nemen. Volgens de kaart krij gen wij vóór Tamentit nog maar één oase, waar een benzinepomp is en daar moeten wij natuurlijk van profiteren. Als ik 't goed bekijk, dan kunnen wij over een goed uur die oase bereikt hebben." Piet Potlood knikte. Hij keec eens voor zich uit en de vrees bekroop hem, dat zij die oase nooit van z'n le ven zouden kunnen vinden. Hij zag alleen maar zand, zand en nog eens zand. Een weg was er wel, maar véél had die niet te betekenen. Als je goed keek, kon je zien dat hier wel meer auto's hactden gereden, maar véél wa ren het gr niet geweest. Nu en dan kwamen zij een kameel tegen die door een Berber werd bereden. Die keek altijd strak voor zich uit en verwaar. digd zich niet de groet van Jimmy en Piet Potlood te beantwoorden. Toen hen dit een paar maal was overkomen, groetten zij maar niet meer. „Een ge zellig volkje", dacht Piet Potlood en dat vond Jimmy ook. Een tijdlang zei den ze geen woord tegen elkaar. Ze waren allebei met hetzelfde probleem bezig: waar blijft nu toch iny hemels naam die oase met die benzinepomp? Aan het concert, dat de HOV op Don derdag 12 Febr. in 't Gulden Vlies te Alkmaar zal geven, zal als soliste medewerken de Turkse pianiste Hayat Atta. Zij zal een tweetal concerten ten gehore brengen, n.l. het Piano Concer tino van Jean Frangaix, alsmede het Pianoconcert in d-moll van Mozart. Het concert staat o.l.v. Toon Verhey en wordt geopend met het Concert pour petit orchestre van Roussel, waarna het optreden van de soliste volgt. Na de pauze volgt een Mozart-programma. be staande uit het reeds genoemde piano concert in d-moll en vervolgens de Symphonie no. 27 K.V. 199. De afdeling Alkmaar van het Genoot schap NederlandFrankrijk belegde Zaterdagavond in hotel Victory een avond, die gewijd was aan de muziek van Frankrijk. Hoewel er gezien de be kende omstandigheden minder belang stelling was dan anders het geval is, werd het een uitnemend uur. Ms. Jean- Daniel Maublanc, president-stichter van de Mouvement Musical der Jeunes, gaf voor de pauze een kort, maar interes sant overzicht van de ontwikkeling der oudere muziek in Frankrijk, daarna schetste hij de groei van nieuwere stro mingen in de Franse muziek. Beide de len van de lezing werden op zeer knappe wze geïllustreerd door de jeugdige pia nist Wim van Overeem, die de heer Maublanc op zijn tournee door ons land begeleidt en in April ook in Parijs zal concerteren. De avond stond onder leiding van de afdelingssecretaris, mr F. A. Josephus Jitta. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat het bestuur deze winter op nieuw door de grote variatie in zijn keuze van avonden leden en introducé's zeer aan zich heeft verplicht. ^Dinsdagavond zal in het Gulden Vlies nogmaals-een opvoering worden gege ven van „De Appels van Eva" met Enny Mols-de Leeuwe in haar creatie van zeven verschillende rollen. In de plaats van de heer A, Eriks ls tot lid van de gemeenteraad benoemd verklaard de heer W. K. Bos. Het be sluit tot deze benoeming is, zoals de voorzitter van het Centraal Stembureau mededeelt, voor een ieder ter inzage ge legd. Aan alle kinderen in Alkmaar. Beste kinderen, Ik wil jullie allemaal even heel hartelijk komen bedanken voor dat prachtige speelgoed dat .mllie Vrijdag li bt afgestaan voor de kinderen in het kamp Ossendrecht bij Bergen op Zoom, die daar waren ondergebracht omdat hun huizen door het water zijn vernield. Het liefst zou ik jullie allen persoonlijk een brief schrijven, maar je be grijpt dat dat niet mogelijk is en daarom doe ik dat nu op deze manier. jiilil weet niet hoe hly 'je die kinderen in dat kamp hebt gemaakt. Stel je eens voor dat jullie huis onbewoonbaar was en dat je hals over kop had moeten wegvluchten met achterlating van alles waar je zo gehecht aan bent en dat je dan terecht gekomen was in een paar grote, lege, kale ruimten met niets dan droevig of somber kykende grote mensen om je heen. Waar zou je dan mee moeten spelen? Je zou je immers gruwelijk vervelen. En ais dan plotseling zo maar een grote zending prachtig speel goed, oppen en vrachtauto's en wiegen en ballen en nog veel meer moois, daar was aangekomen en onder jullie uitgedeeld, zouden jullie dan niet erg blij geweest zijn? In een van de kranten las ik dat het was alsof er een nieuwe Sinter klaasdag was geweest. Maar nu is het niet de Bisschop uit Spanje geweest, maar zijn het de kinderen uit Alkmaar geweest, die hun speelgoed heb ben afgestaan voor die andere kinderen. Daarmee heb je iets heel moois gedaan en ik hoop dat jullie dit zult onthouden je hele leven lang, dat ge ven nog zaliger is dan ontvangen. Uit naam van al die kinderen in Ossen drecht bedank ik jullie heel hartelijk voor wat je voor hen en nu ook voor je eigen stad hebt gedaan. YVYTEMA, burgemeester van Alkmaar. De heer en mevrouw A. van Vliet, wonende aan de Druivenlaan 31, zul len morgen te midden van hun 7 kin deren en 28 kleinkinderen de dag her denken, waarop zij vijftig jaren ge leden in het huwelijk traden. De 75-jarige „gouden bruidegom" is gepensionneerd ambtenaar der gemeen te Alkmaar, waar hij voorheen de func tie van controleur der steunverlening had. Tevens was hij onbezoldigd ge meenteveldwachter. Vooral in de jaren van de grote vooroorlogse werkloos heid was dit niet altijd een gemakke lijke taak. Het zal het bruidspaar morgen zeker niet aan belangstelling ontbreken. Geboren: Seraphina M., d. van N. J. S. Korn en H._ Klij broek. Johannes T. M., z. van W. Groot en J. M. van Schagen. Marianne, d. van F. Buter en A. Beers. Jan J., z. van J. F. Wiessner en C. M. J. Westmijze. Maria J.t d. van A. N. Booy en M. J. Vrouwe. Getrouwd Marinus J. Bedorf en Neeltje van der Wardt. Overleden Johanna C. Apeldoorn, G8 jaar, gehuwd met. H. P. Wennips. Alida Bakker, 44 jaar, gehuwd met E. Heijblok. „Mammie, u>at is dat door de radio van al dat water", vraagt mijn bijna 6- jarige oudste. ,,'t Heejt vannacht zo erg gestormd, dat er een dijk is kapotgeslagen door ae zee. Nu staat 't land onder water'. „En de huizen en mensen, Mammie-"' „Dat weten we nog niet, jongkie „Als ze niet zwemmen kunnen, ver drinken ze dan?' „Als er gauw boten komen, misschien niet". „Oh". Dan gaat hij weer spelen, hij is nog 'n kind. Even later komt hij naar ons toe: „En ik pa 'n hele. hele lange ladder maken van dikke palen, en dan klim men we met z'n allen naar boven en maken 'n klein gaatje in de hemel en vragen Ónze Lieve Heer, of hij nóóit meer storm zal maken, want dat het zo héél erg is". „Daarvoor heb je geen ladder nodig, mijn kind". „Oh". We gaan aan tafel, hij vouwt z'n handjes en sluit z'n oogjes, om te „spij zen", zoals hij 't bidden dan noemt. Na het ..Amen" blijft hij even zo zitten en dan: „Onze Lieve Heer, zal je het nooit meer Zo laten stormen, dan gaan de kuizen kapot en wil je morgen, eh wil je morgenZ'n oogjes kieren open: „Hoe moet ik dat vragen, Mammie? „Wilt u de storm over laten zijn mor gen?" Hij zegt het na, slaakt een zucht, kijkt ons om beurten aan. „Nu zal het morgen tenminste niet meer stormen" De radio roept om, dat er in de mid dagdiensten bidstonden gehouden zul len worden in de kerken De volgende dag na zijn zegenbede blijft hij weer zo zitten en zijn lippen prevelen wat, haast onhoorbaar. We horen klanken: „Adriaan en Maai ke.hun huis mogen hebben". Éénmaal was hij op een boerderij in de Klundert vlak onder de Stoofdijk. toen was hij net drie jaar. Wat weten wij van een kinderziel? wandelen door het dorp, waar, dank zij het werk van de brandweerlieden, de sneeuw weer blijft liggen. Een modder- lijn op de sneeuwwitte gordijntjes geeft besmette water om het slib uit hun woningen te spoelen. 1WJEEN NIET, dat 's-Gravendeel een dorp is. Integendeel, het gonst er aangericht. Er komt ons een meisje tegemoet. „Zij verloor moeder en zus je". Vijftig meter verder, aan de andere kant van een van de vele dijkjes, die ftNTROERD stamelde de heer C. van Heesen, burgemeester van 's-Graven- deel, woorden van dank, toen gistermorgen de brandweer-pelotons uit de kringen Alkmaar, Utrecht en Dordrecht in café De Graaff, bij de aanlegsteiger van de pont, verzameld waren. Het waren slechts enkele zinnen, doch vijfmaal klonk het woord „dank". Toen werd het de eerste burger van het door waters nood getroffen dorp te machtig. Hij brak abrupt zijn speech af, begaf zich tus sen de vermoeide manschappen en drukte vele handen. Deze> handdruk was de beste beloning, welke de brandweerlieden voor hun arbeid hadden kunnen ont- - - rangen. De erkentelijkheid van de burgers, die achterbleven, heeft de zware Inf) dienst van vier-en-twmtig uur vederlicht gemaakt. De wetenschap, dat door hun arbeid misschien reeds aan het einde van deze week 2000 inwoners van 's-Gravendeel naar hun woningen kunnen terugkeren, heeft de mannen van de brandweer voldoening geschonken. Ja, de kom van de gemeente is weer droog. Een stoomgemaal, vijf Stork-noodpompen en zeven-en-dertig motorspuiten hebben het twaalf hectaren metende poldertje „De. Bevershoek", waarin het centrum van het dorp is gelegen, gistermiddag van het water bevrijd. Vandaag vertrekt nog een klein groepje met twee spuitjes uit Alkmaar en Bergen. Hiermede zullen de kelders van de woningen worden leeggepompt. Als dat geschied zal zijn circle huizen zullen zijn ontsmet, komt voor een derde van de burgerij „de weg terug". Naast ons wandelt de heer P. Sint- teisterde. „Wij hebben gespoten meneer. de hoogste stand van het water aan. van bedrijvigheid. De meeste vrouwen, Wij gluren naar binnen, doch schrik- kinderen en vele mannen zijn geëva- ken van de ravage, die het water heeft cueerd. De achterblijvers zijn niet apa thisch. Voorzover zij niet kadavers ber gen, hun woningen reinigen, de pom pen bedienen of in een andere hulp dienst zijn ingezet, staan zij voor het de gemeente 's-Gravendeel doorsnij- huis van de dokter, waar ook de ge- den, staat het water nog tot aan de meente-secretarie is ondergebracht. eerste verdieping. Het zal nog wel enige Zij staan in de grote polder „Bona Aven- tura", die 3000 ha meet. Honderden koeien, varkens en paarden bevinden zich nog in de stallen. Zij slaan de drukte gade, nemen een kijkje bij de Amerikanen, die een wa terzuiveringsinstallatie bedienen en volgden in de voorbije dagen de stand van het water. Het zakkende water deed de hoop op herstel van de schade Onze weg voert langs een nieuwe herleven. Zeven-en-dertig motorspui smederij, verdronken tot aan het dak- ten deden onafgebroken hun werk. Zij venster. „Dit is mijn spul", meneer. Laat ik er maar niet gaan kijken". pompten het water uit de straten en spoten het over de dijk in de Dordtse 's-PRAVENDEEL heeft faolrl TTnwvi1io"lr»rlc\Vi Opper-brandmeester Sint-Nicolaas stapt Kil. De dijk zelf trilt onder het geraas gehaast verder en begint te vertellen van vijf Stork-noodpompen, die duizen- van de brand, die op de morgen na de den liters wa+er verwerken. Het stoom- rampnacht een vlasfabriek in het dorp gemaal deed de rest. In café De Graaff was het een komen Nicolaas, commandant van de brand- Tot de borst stonden wij in het water, en gaan van gehelmde mannen. Daar zijn tol be weer. Het is een eenvoudige baas, die Twee belendende huisjes konden wij geen behoefte heeft aan sensationele niet houden, maar de rest is gered", verhalen'. Sober is zijn relaas van de Met gerechtvaardigde trots wijst deze gebeurtenissen tijdens en na het ramp- oude brandweerman op een gloednieuwe vonden de brandweerlieden uit Noord- Holland, Utrecht en Dordrecht een kop warme koffie of een warme maaltijd. Daar joeg een roodgloeiende kachel de taaid. Familieleden, vrienden en zalige ogenblik, toen het geraas van garage, die weliswaar onder water koude uit de verstijfde ledematen. De bekenden treuren over 57 doden. In één een vloedgolf de ingezetenen van het staat, doch aan de rode haan werd ont- verzorging was prima. Geen brand- huis. door het geweld van het water dorp aan de Dordtse Kil verraste, rukt. Wij zijn bijna aan het einde van weerman, die er anders over denkt. Een versplinterd, vonden 22 burgers de „Het water kwam van de verkeerde de tocht. Mannen van het lichtbedrijf Alkmaars kaasje aan de burgemeester dood. Het water heeft zelfs hun licha- kant. Wij mochten het grootste gevaar klimmen in de electriciteitsmasten om en een aan de brandweercommandant men niet vrij gegeven. Zij rusten er- van de tegenovergestelde richting ver- 's-Gravendeel zo spoedig mogelijk weer Sint-Nicolaas getuigen van de dank- ge.is onder liet puin, dat door twee wachten, doch het kwam uit Putters- van stroom te voorzien. Op de kade van baarheid van de Noordhollanders voor meter water wordt overspoeld. hoek". het haventje ligt een tiental kadavers. Wij lopen over de Molendijk, de dijk Wij passeren een heg, krom getrok- Koebeesten, de poten verkrampt, de der doden. Velen, die zich in de ramp- ken door de storm. „Aan deze heg, ogen opengesperd in laatste doodstrijd, nacht, toen het water tot de lippen meneer, hielden mensen zich vast, tot "De eerste dagen ging het bergen van steeg, in'het laag gelegen centrum niet zij niet meer konden. Zij werden door de kadavers gemakkelijk. Wij visten langer veilig waanden, zochten hun het water meegesleurd". ze uit het water op. Nu moeten wij heil op de Molendijk. Zij dachten zich „Hier stond het huis, waarin 22 men- evenwel de stallen in, de dieren eerst daar veilig, doch gingen de dood tege- sen omkwamen". Wij kijken in een gat, los maken en dan via de staldeur naar het genoten onthaal. De kaasjes wor den dankbaar aanvaard, en weer vol gen woorden van warme dank voor de verleende hulp. „Het was geweldig". De brandweerlieden wuiven de woor den weg. „Wij hadden graag meer ge daan". „Als alles hier weer in orde is. moe- moet. Het is de tragedie van 's-Graven- een *rauwe wond. Van het belendende buiten brengen. Het is een moeilijk ten jullie terugkomen". Het is een har- v,,,,-, u,,«n. norppnl Jc rlc\ «yiiwonrl MrotffforiiVf Viov karwei on hot. mnpt snol cphonron". Tri - fpliilrp invit.at.ip riip t#raacf wnrrtt. aan- deel. Waren zij in hun eigen huizen ge- perceel is de zijwand weggerukt. Vier karwei en het moet snel gebeuren". In- bleven. dan "kouden zij het leven kopjes hangen aan een rekje. Een paar derdaad, want het water is reeds be- hebben gered. Op de hoge Molendijk klompen staat op de deurmat. smet. Het is de grootste zorg van dok- loerde de dood. Hier sloegen de golven Wij verlaten de Molendijk, waar de ter Van der Bult. De mensen in de telijke invitatie, die graag wordt aan vaard. De prachtige samenwerking in de af gelopen etmalen onder ellendige om- gehele percelen weg. kilte van de dood nog tastbaar is. Wij droog gevallen huizen gebruiken het standighedèn heeft banden gesmeed. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uurl wilde de bestuurder van een personen-I auto, komende van de Helderseweg ael Snaarmanslaan inrijden. Het zat heml dit maal nogal „glad", want doordait remmen zinloos bleek, gleed hij tegenl een vrachtauto op, die in tegenover ge-f stelde richting uit de Snaarmanslaarf kwam. Ook van dit vehikel bleken da banden geen houvast op het wegdek tl hebben. Bij de botsing die ontstond weril alleen de personenauto beschadigd. L Om 5 uur 's middags maakte zich eetl auto uit de geparkeerde wagenrij in del Langestraat los. Een aanrijdende bakfietl ser merkte het gevaar ontijdig op, rem-l de krachtig, maar gleed voorlangs dl auto door tegen een tweede geparkeerl de wagen, die licht beschadigd werd, I Zondagmiddag te 7.15 uur kwamen c;l de Bergerweg, ter hoogte van de Hoef verweg, twee auto's die in tegenover! gestelde richting reden met elkaar if botsing, daar de wagens door het be sneeuwde wegdek op de linker weghe'.il waren geraakt. Beide voertuigen, waar-| van het ene niet verzekerd was, werde: beschadigd. Met volledige instemming van heil Alkmaarse Comité wekt de Neder'anc-l se Vereniging van Huisviouwen allee op stevige, practische, ongeschonderl naaidozen en naaimanden (liefst vuld) te bezorgen bij mevr. Holzmüllei'l Teengs, Emmastraat 45 op Zaterdag ij1 Febr. 's middags van 26 uur en °l| Maenüag 16 Febr. van 26 's middaïf en 79 uur 's avonds. Zaterdagochtend te 8.30 uur reed «j vrachtauto bij het keren op het Zegt met de actherzijde tegen een lantaar paal. De paai zei „knap" en ging in zij volle lengte over de weg liggen. Zaterdagmiddag werd in het Elisabol- Ziekenhuis een jongetje opgenoiwj' dat bij het rennen over de rand "l het zwembassin van de Overdekte Ba| en Zweminrichting uitglped. waarbij bot van zijn dijbeen beschadigd veil evangelisatiesamenkomst Hedenavond te 8 uur zal de Geref'l meerde Kerk alhier een Evangelist! samenkomst houden in het gebouw v;| de Baptistengemeente, Hofstraat 15. toegang is vrij. DIERENBESCHERMING Zondagmiddag is in de Hout zwervt'l aangetroffen een mooie, jonge gezo»:f herdershond, teef. In de Openbare U' zaal is een zwerfpoes (cyperse met v'j wit). Deze is ter beschikking voor eigenaar of liefhebbers. Ter beschikkljl een middelmatig grote zwarte hond, jaar oud, reu. Indien geen liefhebberij" meldt moet dit zeer aardige gezonde 'j worden afgemaakt. Adres Inspecteur: 1 Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. Juist voor het ter perse gaan ya" nummer bereikte ons het bericht, het aantal slachtoffers van de waWj noodramp is gestegen tof 1395. In te?" stelling met andersluidende beri?'1"] die voor Stavenisse een dodencijfer 300 en zelfs van 400 gaven, kunnen mededelen, dat het aantal slachtoff'J hier circa 200 bedraagt. DE NEDERLANDSE S overwinning behaald op he weet, dat onze landgenoten oorzaak daarvan was dat K. werd gebracht van het feit moesten aantreden. Daar heeft men met veel kunst X/OORAL op de eerste da weer bijzonder ongun Kees Broekman en Asplun sten de 3000 meter moesl wees het kwik 23 graden Ce het vriespunt, met het get geen uitermate snelle tijdei noteren. Op de 500 meter kwam goed voor de dag. Van der met 46.6 sec. winnaar, vo (48.7 sec.) en Kees Broe sec.). Daar niet de tijd, maa beslissend was en de vier b van iedere ploeg voor een p dering in aanmerking kw; Nederland na de 500 meter belangrijke voorsprong var 14 punten. De eerste plaats op de werd door Ericcson bezet. D waren hierover wel vei Zweed reed tegen Wim var een uitermate spannende i horloges reden precies de: 5.12.4. Verschillende toescho den Wim van der Voort als v finishen maar de kamprech' anders gezien en riep Ericcs naar uit. Kees Broekman werd sec. derde, vóór Pajor, Aspl se en Schuier. Nederland bi temin zijn voorsprong van ten, daar ieder team achtt verorverde. Ook op de 1500 meter eis de eerste plaats voor zich min. >4,9 sec. waren vóó Broekman en Van der Voor MA AFLOOP van de lan strijd ZwedenNederla klaarde Kees Broekma de gehele Nederlandse pb. heugd was over de mei dat de Russen naar de kampioenschappen te zullen komen. Hoewel d< nog niet bekend zijn, nee algemeen aan dat Boris de beste Russische a rijder, van de partij zal Kees Broekman zei: sen moeten van het ideal, Ata naar Helsinki komen wij allen onder dezelfde digi leden zullen rijden. W; dat zij zeer sterk zijn, voi specialisten op de verse afstanden, maar tenslotte wereldkampioenschap een mentswedstrijd over vier den. Vooral de 10.000 m een afstand waar de Russi op zien. Hoe het worden zt wij natuurlijk niet, maa: Huiskes, Wim van der Gerard Maarse en ik zul\ beren een einde te mak het sprookje dat de R rijders onoverwinnelijk zi. DINSDAG 10 FEBRU) HILVERSUM I. 402 m.: 7 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVR Nieuws. 7.10 Gram.muziek, opening. 8.00 Nieuws. 8.IS G 900 Morgenwijding. 9.15 Koe Voor de vrouw. 9.30 Waterst Gram.muziek. 10.50 Voor de kli Voor de zieken. 11.30 Piano-r- Musette-Orkest. 12.30 Land- en mededelingen. 12.33 Voor het 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws, delingen of gram.muziek. 1 muziek. 14.00 „Zeg eens, Ame Gram.muziek. 14.40 Schoolr Gram.muziek. 15.15 Voor de v Gram.muziek. 16.30 Voor de j Lichte muziek. 17.50 Militaire 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel Portage of gram.muziek. lf muziek. 18.50 „Paris vous par Fanfare orkest. 19.20 Verzoek] 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieer ma. 21.15 Lichte muziek. 21.31 'k weet wat U niet weet". 2 muziek. 22.30 Mededelingen. 2: muziek. 22,45 Buitenlands ovei Nieuws. 23.15 New York Calli 24.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM II, 298 m.: ï£RO- 7.00 Nieuws. 7.10 Gr 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 i muziek. 7.45 Morgengebed en kclender. 8.00 Nieuws en wei 8 15 Gram muziek. 9 00 Voot vrouw. 9.35 Gram.muziek. 9 haken. 10.00 Voor de kinderen, mofoonmuziek. 11.00 Voor de 11-30 Schoolradio. 12.00 Ange Gram.muziek 12.55 Zonnew Nieuws en Katholiek nieuws. 1 aliteiten. 13.25 Amusementsmu Gevarieerd programma. 14 50 1 harmonisch Orkest en solist, je zestig?". 16 00 Voor de zie Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd licitaties voor de Jeugd. 17.45 uitzending: S. Robles: „Wagen nederzetting in Suriname". 18 muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.C jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19 0 19.10 Gram muziek. 19.15 „uit der Boeken". 19.30 Gram.muzie! gewone man zegt er 't z(jne •■La croisade des enfants", mi gende. In de pauze: De Radlr gram.muziek. 22.40 Gram.muzi Avondgebed en Liturgische kale :=uws. 23 15 Viool en clavecir 1 24 00 Gramofoonmuziek. Televisie. VARA. 20.15—21.. |«rs tèlevisite: 2. Weeroverzicht Ibcuw". fnm. Pauze 4 IProiuptu", geacteerde Improvis: ff f

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2