herstel van Neerlands eerste taak: de schade aan de dijken Water richtte grote schade aan waier Zullen de zee-armen worden afgesloten? Nationalistische invasie communistisch China? in f 271/2 millioen in Rampenfonds Nieuwe Amerikaanse regering zou hulp aan Europa voortzetten van: snd a.d. Hoef Oudorp Bergen rijder botste tegen bus itompetoren nist leverde f 150 op De Rijp Dinsdag 10 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 34 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Minisier-president Drees: Desnoods vertraging Zuiderzeewerken Rampenfonds vergoedt persoonlijke schade Geruchten over omvang overdreven Postverbindingen zijn weer normaal Doorzettende dooi met regen en wind WEERBERICHT Tsjiangs troepen zouden op Amoy geland zijn Bloemen Spijkenisse bracht f 14.- per gezin bijeen Stassen pleit voor commissies van onderzoek Acht landen komen nog in aanmerking Doodstraf geëist tegen SS-er uit Elzas r worden. Millioe- aan. Ook op onze nnen komen. Zelfs ik. dank voor deze erkelijk medeleven r. J. J. K., Alkmaar, rkring, id., 13.10; Alkmaar, f 10.—; 4.90; Bridge-Club -; Spaarpot Rietje, ctie en Pers. Neton meel Gebr. H., id., R., id., f 10.—; mej. „Soli Deo Gloria", 106.74; Kaartpotje ir. Bond van Spoor- J. E., id., 10.—; 5. N.V., id., f 105.75; 50.—; Alkm. Boys, -; T. B., Alkmaar, H. V. B., id., f 5.—; 17 55; Moederkring f 25.—; Postduiven- 300.—; Personeel id2.50; Bridge- Ver „EH.B.O.", id., afd. Winkel, f 25.—; )RBLELD TER WOLGiNG ouders hebben via het rur een prachtig voor land gedaan. Zij stellen e veehouder uit eigen m kalf opfokt ten bate Efenen in het rampgebied, oggemalen gronden in de lieden zulks toelaten, zui veren gratis aan de vee- nen worden overgedra- >i idee, dat over heel Ne- ilging verdient. Aanmel- gemeentehuis te Egmond B vergaderde afdeling veehouders, hield aar jaarvergadering in café door de afdeling is gevoerd ig der belasting op onge- ndommen, welke belasting tvaardig wordt gevoeld, aat, dat deze met een derde I. Men is met dit resultaat en de actie zal worden verzoek om bijdrage voor m zwakke kinderen werd it het jaarverslag bleek dat en-en-dertig leden telt. Het f 304,44. De bestuurs- op voorstel van het be- aid De heer Bijman wilde ar afdeling geheel of gedeel- n aan het Rampenfonds. D® dat er voor iedereen ge- over is het Rampenfonds te kasgeld dat een andere be- atf moet daar naar sprekers voor worden gegeven. D© der vergadering deelde deze CTE IN DE R.K. KERK in de R.K. kerk te Oudorp de slachtoffers van de wa ft opgebracht de som van lag tegen vijven is de heer die. op bezoek was zijn moeder die te Ben- op de hoek bij het en een van de Abbekerker- le bus gebotst- De heer Vos voorrang moeten verlenen, gladde weg kon hij zijn tot staan brengen. hersenschudding en waar- n kaakfractuur op. Voorlo- i zijn moeder ondergebracht. vond werd in café Zwart omst gehouden, waarvan de -.warn ten bate van de nood» ipening door burgemeester 1 ds Keja een herdenkings- n hii er op wees, dat de lachtoffers groot is en veel zal zijn. Hij herinnerde aan van de voorzitter der Twee- dr Kortenhorst: „Genoeg Kraker vertelde in gevoel- len iets over haar geboorte- id en daarna las mej. van ge stukjes voor uit water", door A. den Dool" te vertoonde de heer Van Imstrook over Zeeland e in van de Afsluitdijk- B f 150 kon worden a£geara :t Rampenfond. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per man. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 1 U.49 Gironummer 9575 Den Haag bezorgt vele PTT-ambtenaren en personeelsle den van het Nationaal Rampenfonds dagelijks hoofdbrekens. In een onge hoord tempo stromen er minuut na mi nuut gaven binnen, die ten goede zul len komen aan de slachtoffers van de watersnood. Gisteravond noteerde men een bedrag van f 27.558.000. In Brouwershaven is het water gezakt. De nog resterende bewoners zijn van alle gemakken verstoken, die de moderne mens als vanzelfsprekend heeft aanvaard. Een goed geplaveide straat te betreden behoort tot een uitzonde ring. Met allerlei noodvoorzieningen behelpen de inwoners zich zo goed mogelijk. gINNEN ZEER KORTE TIJD zal de regering met een ontwerp- uoodwet komen, waarin vergaande maatregelen worden aan bevolen voor het herstel van geteisterd Zuid-West-Nederland. Onder meer wordt in dit wetsontwerp de centrale verantwoorde lijkheid voor de dichting en versterking van de dijken geregeld, Dit herstel moet onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand worden genomen, desnoods ten koste van het tempo waarmee de Zuiderzèe- werken worden uitgevoerd. Een zeer spoedig aan te vangen onder zoek zal moeten uitwijzen hoe rampen als die van 1 Februari in de toekomst kunnen worden voorkomen, In het bijzonder zal dit onder zoek zich uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Tenslotte zullen maatregelen worden getroffen, tot het verkrijgen van een verhoogde veiligheid, met betrekking tot hulp verlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz,, enz. Dit wordt medegedeeld in een nota betreffende de watersnood, die de minister-president, dr, W, Drees gisteren aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen. |N DE NOTA wordt opgemerkt, dat er de is toegebracht aan vitale bedrijven in de voedselvoorzieningsindustrie. Aandacht wordt besteed aan een moge lijke herdistributie van het geëvacueer de vee. voorzover de veebezetting thans plaatselijk te dicht is. De schade op het rond 133.000 hectare, cultuurgrond doorgebied van de visserij kon nog niet de ramp is geïndundeerd of geïndun- worden bepaald. deerd geweest. Dit is 5.7 procent van het totale areaal cultuurgrond in Ne derland. Voorlopige taxaties, aldus de nota, wijzen op de verdrinking van 25.000 runderen, 15 a 20.000 varkens, 2 a 3000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Op de eilanden Flakkee en Schouwen Duivenland Is van het aanwezig" rundvee vermoede lijk 80 tot 90 procent verloren gegaan. Gezondheidstoestand De algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongunstig, zo constateert dr Drees. Er zijn niet ab normaal veel zieken, doch een groot gevaar voor gezondheidstoestand vor men de drinkwatervoorziening en de aanwezigheid van nog honderden ca davers. Ais dit noodzakelijk mocht blij ken, zal een gedeelte van het verdron ken vee niet naar destructiebedrijven worden vervoerd, doch worden begra ven. De militaire overheid heeft dan genietroepen en materiaal beschikbaar voor het maken van massagraven. Aangenomen kan worden, zo gaat de nota verder, dat er geen ernstige scha- J^OG STEEDS ontbreken uiteraard nauwkeurige gegevens omtrent de verwoestingen, welke het water in de rampgebieden heeft aangericht. Men het doen met schattingen, die vaak lang niet altijd nauwkeurig kunnen zijn. Het is echter bepaald niet waar, dat zoals men hier en daar kan vernemen vijfhonderdduizend woningen schade zouden hebben opgelopen. Er staan in de rampgebieden namelijk in het geheel niet meer dan 143.500; en die hebben lang niet alle grote schade geleden. Van de 13 tot 14.000 woningen in overstroomd Zeeland zijn er thans 1450 verwoest, 3000 zwaar en 3500 licht eschadigd. Van de boerderijen worden duizend als verloren beschouwd, tweeduizend als beschadigd. In Noord-Brabant staan naar schatting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere gegevens ontbreken hieromtrent, tit cijfers als de vorenstaande blijkt overigens, dat de schade zeer aanzienlijk is. Voor het herstel ervan worden echter alom maatregelen getroffen. Dat 'iet men ook uit een mededoling, volgens welke overheid en bedrijfsleven teza men een commissie noodvoorziening landbouwwerktuigen hebben opgericht. Deze zal hulpkrachten met de nodige werktuigen uitzenden, teneinde tracto ren en landbouwwerktuigen, die in het water hebben gestaan, zo spoedig moge lijk te herstellen en schoon te maken. Het adres van de commissie is: Stad houderslaan 126, Den Haag, telefoon K 1700—552210. De evacuatie heeft thans volledig haar beslag gekregen. Het centrum in Rot terdam is reeds met zijn taak gereed en het ziet er naar uit, dat ook in "Jtrecht het doorzenden van vluchtelingen in de loop van deze week zal aflopen. Men verwacht er nog een paar duizend. Reeds zijn er een zesduizend vluchte lingen geregistreerd en in stad en pro vincie ondergebracht. In Rotterdam zijn er op deze wijze een tienduizend „ver werkt r LAG OP STRAAT l: bruine glacé dameshan - g met 4 sleutels, bruin-ge^ iverse wanten, rood wO-ie monnaie met inhoud. JJE vorst, die Zondag haar diep te punt bereikte, heeft niet lung geduurd. Bij een acht a tien centimeier dik sneeuwdek, kwam in Noord-Holland Zondag 5 t 6 graden, en in Zeeland zelfs l4 graden vorst voor. Gistermor gen bereikte een sneeuwzone ons land, waarachter een zachtere luchtstroom doorkwam, met Wes telijke winden. Gisteravond was de vorst reeds tot over Duitsland teruggedreven. Over de oceaan trekken nu met grote snelheid depressies naar West-Europa. De tweede depressie zal vandaag regen en tot hard aanwakkerende wind veroorzaken. Het weer zal de eerste dagen onder de invloed van een sterke Westelijke stro ming blijven, mpt zacht en on stuimig regenweer. Verwachting tot hedenavond TIJDELIJK NEERSLAG Overwegend zwaar bewolkt mei tijdelijk regen of sneeuw. Krach tige tot stormachtige wind hoofd zakelijk tussen Zuidoost en Zuid west. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. WOENSDAG: Zon op: 8.03, ondei Maan op 6,46, onder 14.10 Enige duizenden zijn er verder in Noord-Brabant ondergebracht en ook Zeeland zelf heeft er velen opgevangen. In totaal zijn thans 50.000 personen van huis en haard verdreven. Alle thans nog bewoonde plaatsen in het getroffen gebied zijn op het ogen blik weer voor de post bereikbaar. De postverzending gaat echter nog met grote vertragingen gepaard. Alleen El- lemeet, Dreischor en Schuddebeurs op Schouwen-Duiveland zijn nog niet van post voorzien, hoewel daar waarschijn lijk nog mensen wonen. Tussen Halsteren en Tholen is een „bus"-verbinding tot stand gebracht. Geregeld vertrekken er amphibieivagens. Deze onderhou den de dienst, omdat een deel van de route door het water loopt. Schaderegeling Met volledige instemming van het Na tionaal Rampenfonds is vastgesteld dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer- Dit wil zeggen: levensonderhoud. kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Het ligt in het voornemen van de regering om de mi nisteries welke met de afwikkeling van oorlogsschaden zijn beiast. eveneens de afwikkeling van de rampenschaden op te dragen. - In de nota wordt verder medege deeld. dat volgens de thans bekende gegevens 65.798 personen uit de nood gebieden zijn geëvacueerd. In Zeeland vonden 9395 personen onderdak, in Noord-Brabant 26.578, in Zuid-Holland 24.096 en in de provincie Utrecht 5.729. De voorbereiding van de terugkeer van deze tienduizenden mensen, die zal plaats vinden naar gelang van de vorderingen van het herstel, zal zeer binnenkort ter hand worden genomen. Terstond na het bekend worden van de ramp. die ons land had getroffen, v/erden alle in werkelijke dienst zijn de militairen naar hun onderdelen te ruggeroepen. Reeds om zes uur des avonds waren de onderdelen op 80 tot 90 procent van hun sterkte. „De wijze waarop ons volk met de slachtoffers meeleeft, de betoonde hulp vaardigheid, de vaste wil om het her stel met volle kracht aan te vatten, houden ondanks het geleden leed, be loften in voor de toekomst", zo eindigt de nota. Volgens onbevestigde berichten heb ben Chinese nationalistische troepen hun bolwerk Formosa verlaten, om een invasie uit te voeren op het eiland Amoy, dat in de monding van de rivier Kioeloeng ligt en door het Chinese volksleger is bezet. Amoy is een schitterende springplank naar het vasteland van communistisch China. Het is echter waarschijnlijk, dat de aanval indien hij werkelijk is onder nomen gedaan is van één der 35 eilanden uit, welke langs de Zuid- Chinese kust, tegenover Formosa ver spreid liggen en die bezet worden ge houden door ongeveer 100.000 guerilla- strijders en geregelde troepen. In dat geval zou hier hoogstens van een sto- ringsaanval gesproken kunnen worden. Betrouwbare waarnemers te Hong kong achten het onwaarschijnlijk, dat er een nationalistisch offensief is ont ketend. Maarschalk Tsjiang Kai Sjek heeft naar men gelooft niet vol doende schepen en vliegtuigen ter be schikking, die een dergelijke actie kun nen ondersteunen. Wel gaan er berichten, dat Tsjiang binnen twee maanden een escadrille Amerikaanse straaljagers zal krijgen, vergezeld door een groep technici uit de V.S. De levering zou deel uitmaken van een Amerikaans plan ter Despoe- diging van de militaire hulp aan de nationalisten. De hulp aan Tsjiangs legermacht is kort geleden onderwerp van gesprek geweest tussen generaal Olsted, die belast is met de Ameri kaanse hulp aan Formosa, en nationa listische autoriteiten. De Amerikaanse zevende vloot, die tot voor kort toen president Eisen hower de deneutraiisatie van Formosa beval in de wateren tussen dit natio nalistische bolwerk en het Chinese vasteland kruiste, zal met de kruisers „Boston" en „Canberra" en twee duik boten uitgebreid worden. Verder zullen speciale strijdkrachten en eenheden voor „vervoer" en „ontscheping" met het oog op landingen en verkenningen vanuit zee, aan de vloot worden toe- gevoed. De toe te voegen schepen heb ben een installatie aan boord voor het afvuren van geleide projectielen. Te zeggen, dat wij gedurende de af gelopen week aan bloemen gedacht hebben, zou een onwaarheid zijn. Misschien hebben wij in het beeld, dat wij ons van de overstroomde ge bieden hebben gemaakt, wèl gevoegd de in het zoute water omgekomen planten voor het raam van een scheef gezakt huis. Verder zijn wij zeker niet gekomen. De enige levende bloem, die in deze rampweek is opgeschoten, is geen werkelijke, niettemin de zeer bijzondere vam de verwarmende saam horigheid, die over ons volk vaardig is geworden. Daaruit is vooral gebleken een enorme wil om opnieuw te beginnen na herstel van wat is verwoest; het brandend streven naar leven en nieuwe bloei zelfs. Het is daarom zeker niet tegen ons hart, dat wij vandaag op deze plaats de aandacht vestigen op de grote bloe mententoonstelling, welke morgen in Bovenkarspel wordt geopend. Want, indien wij gedurende de afgelopen zwarte dagen in de geschiedenis van ons land één ding in alle toonaarden naar voren hebben horen brengen, dan is het wel, dat het leven nimmer stil staat. Dat op het graf van wie om kwam moest worden gezworen schoner te doen herrijzen, wat verloren ging. Ziet Ge, lezers, het is precies om deze reden, dat wij ons Woensdag in Bovenkarspel zullen verlustigen in de aanblik van duizenden van de prach tigste bloemen, op Westfriese grond getrokken. Daar is voor ons gevoel niet eens een tegenstelling tussen het door water overspoelde land en de bloemen- rijkdom. Want deze bloemen zijn het bewijs van kundigheid, doorzettings vermogen en liefde voor de voort brengselen van onze bodem: drie eigenschappen, welke de door het water getroffenen met name in zo fioge mate sieren. Een bloemententoonstelling is geen lunapark. Bij een bed van bloemen staat men in rustige beschouwing en in diepe bewondering. Van uitbundigheid is da'ar nooit sprake. En is het op zichzelf geen wonder, dat de natuur hier zo gul schonk wat zij elders ten verderve joeg? De lezer zal kunnen billijken, dat wij in deze korte kanttekening geen behoefte hebben aan het behandelen van het concurrentie-principe. Dat past in het huidige Nederland niet. De kracht van ons land in zijn ge heel, de kracht van onze provincie in het bijzonder heeft steeds gelegen in de agrarische sector, zo breed moge lijk genomen. De Westfriese bolien- cultuur is zeker een van Neerland's steunpilaren. Om het resultaat van noeste arbeid, thans in Bovenkarspel geëxposeerd, zijn wij verheugd. Zonder dat Zuid-Holland, Brabant en Zeelaind ook maar één ogenblik uit onze gedachten zijn, wensen wij orga nisatoren en kwekers het grootst mo gelijke succes. Omdat de voorspoed van West-Friesland de herrijze- nis van ons land mede dient. De noodgemeente Spijkenisse op i/oorne Putten heeft gisteren de moed levonden te collecteren voor het Nat. iampenfonds. Er is totaal f 9308.— liicengehracht. hetgeen neerkomt op 14.— per gezin. DRESIDENT EISENHOWER en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Fost^ Dulles, zijn tot de slotsom gekomen, dat het noodzakelijk is Europa zovent mogelijk hulp te verlenen. Dit zou vooral moeten geschieden op die terreinen, waarop de Europeanen hebben aangetoond zichzelf te willen helpen. Harold Stassen, directeur van het Amerikaanse bureau voor de wederzijdse beveiliging zou willen voorstellen, dat groepen, die in totaal 55 Amerikaanse deskundigen op financieel, industrieel en zakengebied zouden omvatten, een bezoek aan acht Europese landen zullen brengen, om ter plaatse de voorwaarden, waaronder de Amerikaanse hulp zou worden verleend, te bestuderen. Tevens zou daw kunnen worden nagegaan, hoever de Europese Staten zijn gevorderd met d« opbouw hunner landsverdediging. De nieuwe Amerikaanse regering staat thans voor de zware taak he* Congres te overtuigen van de noodzaak om de Europese landen aanzienlijke hulp te blijven verlenen op een tijdstio, waarop de meeste Congresleden en de Amerikaanse openbare mening het oog vooral gericht houden op Aziatische vraagstukken en de Koreaanse oorlog. De acht Europese landen, die Stassen zou willen doen bezoeken zijn: Groot- Brittannié, Frankrijk, Italië. West- Duitsland, Nederland, België Denemarken en Turkije. Het Proces Oradour De openbare aanklager in het proces te Bordeaux tegen de leden van de voormalige S.S. die er van worden beschuldigd de bevolking van Oradour te hebben uitgemoord, heeft de dood straf geeist tegen de voormalige ser- geant Boos, een van de twee vrijwil- hgers uit de Elzas. Voor de andere vrijwilliger een gewoon soldaat, en de twaalf Elzassers die onder dwang tot de S.S. zijn toege treden, eiste hij dwangarbeid of gevan genisstraf. Hij liet vaststelling van de duur van deze straffen over aan het xlOX,

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1