Alkmaar kan één avond per week weer een gezellige stad zijn AGENDA Vierduizend kinderen dronken gisteren de eerste schoolmelk Eerste herstelwerkzaamheden aan duinen bij Bergen en Schoorl Alkmaar passeert reeds f 90.000.- Gewest rr De middenstand en de koopavond HOFSTEDE Onderwijzers koesteren bezwaren tegen nieuwe maatregel Toch ook geen spinazie? De ioesiand langs het strand Hulpvaardigheid uit het buitenland Handeltje voorgoed doel MONTEUR ONDER STROOM Nog meer kerkelijke collecfen BOLLEb WEST Vakmanschap wonderen Romantiek en realiteit Leniepra DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Een onzer bekende vaderlandse poëten heeft een gedicht gemaakt op de landman, wiens leven zo genoegelijk en rustig voortrolt. Hij zou het nu niet meer kunnen schrijven, niet alleen omdat hjj al lang dood is, maar omdat in deze gecompliceerde tijd het leven van onze agrariër allesbehalve op rolletjes loopt. Het is opmerkelijk, dat lofuitingen over levensblijheid en tevredenheid van middenstanders nimmer zijn geschreven en daaruit zou men de conclusie kunnen trekken, dat deze categorie nijvere werkers altijd in zorg en onzeker heid voor de toekomst geleefd heeft. HL Ongemotiveerde bezwaren HE ENIGE officiële lof die wij hier •voor de middenstand gehoord heb ben is dat hij de kurk is waar de stad op drijft, een enigszins dubieus compli ment omdat het „kurk" zijn er op wijst, dat de middenstand de grootste belastingbron is en ter tevens voor zorgt, dat ook anderen het hoofd bo ven water kunnen houden. In elk ge val bewijst een dergelijke uitlating, dat voor een centrumstad als Alkmaar, waar de hoofdstraten uitsluitend win kelstraten zijn, de middenstand van de grootste betekenis kan genoemd wor den. Vandaar dan ook, dat alles wat deze middenstand betreft door het gemeen tebestuur met de grootste nauwkeurig heid bestudeerd wordt. In het laatst van het vorige jaar wer den, op advies van de commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen, enkele verzoeken van middenstanders om hun winkels voor de verkoop van koek, chocolade en suikerwerken eni- ge, uren op Zondag geopend te mogen hebben, zonder meer afgewezen „om dat er geen plaatselijke omstandighe den waren om dit toe te staan". Na dien kwamen er evenwel nog zo vele verzoekschriften van anderen binnen, dat de commissie er blijkbaar toe overgegaan is eens ernstig nai te gaan of er ook redenen waren om op die weigering terug te komen. En ziet, men ontdekte plotseling zo vele doorslaande argumenten om der gelijke verzoeken wèl toe te staan, dat de commissie „bij nader inzien" tot de conclusie kwam, dat er hier inderdaad in het bijzonder op Zondag grote be hoefte is aan een openstelling gedu rende enige uren vam winkels in koek, chocolade en suikerwerk, vis en fruit, waaruit de conclusie werd getrokken, dat uit dit alles duidelijk blijkt „dat het bdang zowel van de consumenten als van de leveranciers eist, dat deze winkels op Zondag enige uren open zijn waartoe de Raad dan ook dezer dagen heeft besloten. Men mag zich alleen afvragen waar om wanneer het nut van openstel ling dan zó duidelijk gebleken is de bedoelde commissie dat nut niet veel eerder ontdekt heeft en in September nog tot de conclusie kwam, „dat er geen plaatselijke omstandigheden wai- ren om dergelijke verzoeken te kunnen goedkeuren". £N NU KOMEN WE dan tot een be spreking van de belangrijke beslis sing, welke de Raad zal moeten nemen inzake het al dan niet houden van een koopavond. De drie middenstandsbonden hebben de voor- en tegenstanders onder hun leden geteld en daarna een verzoek schrift aan het gemeentebestuur gezon den waairbij erkend dient te worden, dat het aantal der voorstanders slechts minimaal groter was dan dat van hen, die thans tegenstanders van een avond verkoop zouden blijken. Wij zeggen opzettelijk „zouden blij ken" en niet „zijn gebleken" omdat men met adressen van georganiseerde middenstanders nu eenmaal uiterst voorzichtig moet zijn. Middenstanders zijn geen belastingambtenaren, onder wijzers of gemeentewerklieden in vaste dienst in wier bonden alleen maar men sen zitten, die zich collega's voelen en r.aar voor allen gelijke rechten en ver beteringen streven. Middenstanders zijn van ouds maar dat wordt gelukkig ad beter mensen, die min of meer vijandig staan tegenover of althans argwanend kij ken naar elke concurrent, die te dicht in hun buurt komt. Het zijn men sen, die allemaal tegelijk willen slui ten omdat zij bang zijn, dat de klant van de een wel eens naar de winkel van de ander zou kunnen lopen en wij heb ben nog onlangs horen vertellen, dat de voorgenomen vacantieregeling van de kappers niet zou doorgaan als men niet allemaal tegelijk kon sluiten om dat men elkaar niet vertrouwde. niE ARGWAAN schijnt gelukkig wat te luwen wat bijvoorbeeld kan blij ken uit de vakantieregelingen van krui deniers, melkboeren en anderen, die eenvoudig kennis geven wanneer hun zaken gesloten zullen zijn en de reeds lang bestaande regeling van de artsen volgen, dat hun collega's in die dagen kunnen „waarnemen". Middenstanders waartoe wij na tuurlijk niet de artsen rekenen heb ben langzamerhand begrepen, dat er in organisatorisch verband toch wel groepsvoordelen te bereiken zijn en wij behoeven daarvoor, wat de gebeurte nissen in onze gemeente betreft, slechts op het gezamenlijk adresseren, op het houden van winkelweken en op het or ganiseren var de braderie te wijzen. Maar de vraag „sluiten of niet slui ten?" blijft altijd een van de zwakke plekken in hun organisaties omdat, vooral bij niet gelijktijdig sluiten de angst voor klantenverlies om de hoek komt kijken en velen hun persoonlijke verlangens op de achtergrond stellen uit vrees hun zaken te zullen schaden. UR IS NU een adres van de drie mid- denstandsbonden met het verzoek om eenmaal per week een koopavond te mogen houden. Het is weer in handen van de com missie voor de strafverordeningen ge steld en het heeft er alle schijn van, dat deze thans haar fouten uit het ver leden door een buitengewoon serieus onderzoek heeft willen herstellen. Het is ook mogelijk, dat de commissie a priori niet voor een koopavond is en daarom zo argwanend tegenover het verzoek stond, dat zij geen vertrouwen in de daarin gegeven cijfers wilde stel len. In elk geval werd besloten de me ningen van vóór- en tegenstanders op nieuw te controleren waarvoor, nota bene de politie in de arm werd geno men. Waarom de commissie niet zelf een enquête heeft gehouden of laten hou den, is niet helemaal duidelijk, tenzij men de overtuiging had, dat de politie over zoveel vrije tijd beschikt, dat zij een dergelijk onderzoek er nog wel bij zou kunnen nemen. CVENWEL is thans gebleken, dat er geen nieuwe enquête is gehouden, maar dat de politie er zich toe bepaald heeft de lijsten nog eens na te tellen en de cijfers anders te groeperen, een werkje, dat de commissie trouwens zelf ook had kunne" verrichten. Er bestaat iets, dat de Fransen „1' art de grouper Ier chiffres" noemen, de kunst om de cijfers zó tegenover el kaar te p oetsen, dat men vrijwel tot elke gewenste conclusie kan komer,. Men heeft bij volksstemmingen in de satellietstater, meermalen kunnen con stateren welke opmerkelijke resultaten daarmee ho cikt kunnen worden. Trou wens, we behoeven, wat dat betreft, niet eens 20 ver van huis te gaan om dat dezer dagen uit de stemming over oe ruil vei kaveling op Texel, waai bij alle niet-opgekömenen en zelfs de do den tot voorstanders verklaard wer den, wel bewezen is. dat men die kunst ook hier te lande uitstekend verstaat, als dat zo r.u en dan eens in de kraam te pas komt. In elk geval kwam de commissie na liet golitieondtrzoek, tot de conclusie, dat de middenstandsbonden zich, op z'n zachtst gezegd, „vergist" hadden waar om B. en W. tot afwijzing van het ver zoek adviseren. LIET IS OPMERKELIJK, dat men bij al die pro's en contra's een grote cate gorie belanghebbenden over het hoofd gezien heeft, namelijk de groep dei- consumenten, de klanten, die men toch ook niet helemaal mag wegcijferen als het om de betekenis van de midden stand gaat. „De klant is koning" wordt er al tijd gezegd, maar dat geldt blijkbaar alleen voor het moment, dat hij met een goed gevulde beurs de een of an dere winkel binnenstapt. Bij een zo belangrijke kwestie als het instellen van e»n koopavond wordt er zelfs niet aan gedacht ook eens een onderzoek naar de opinie van de con sumenten in te stellen Welnu laten wij het maar eens eerlijk zeggen de klant heeft er geen belang bij, dat de middenstan ders hun deuren op slot doen. Wie zich wil laten scheren of sigaretten wil kopen en de deuren van alle bar biers- en tabakszaken dicht vindt, zegt een beetje wrevelig: „O ja, 't is Dinsdag" en dat zeggen ook' de -huisvrouwen, die nog even haastig naar de winkels lopen en on- verrichterzake huiswaarts keren om dat alle kruidenierszaken in de stad op dezelfde dag zijn gesloten. De klanten hebben er geen enkel belang bij dat de winkels dicht zijn en zij zijn er evenmin mee gebaat, dat er geen avondverkoop is omdat de avond juist de tijd is, dat velen, die de gehele dag bezet zijn, eens rus tig en gezellig kunnen winkelen en de vrouwen voor belangrijke aankopen ook eens met hun mannen samen op stap kunnen gaan. Als het van de consumenten af hing zou er nooit gesloten worden, Maar natuurlijk heeft het verleden, toen de middenstanders nooit rust hadden, wel geleerd, dat sociale maat regelen dringend noodzakelijk waren om uitwassen te kunnen keren, wat nog niet zeggen wil, dat men de weeg schaal dan maar naar die kant moet laten doorslaan en alleen naar de be langen van de winkeliers moet kijken. „Audi et alteram partem" hoor ook de andere partij staat er boven de gebouwen waarin recht wordt ge sproken en al is de klant dan geen ko ning meer, hij is toch altijd nog een zo onmisbare factor in het zakenle ven, dat ook met zijn belangen reke ning moet worden gehouden. De commissie voor de strafverorde ningen had het belang der consumen ten wel als toegiftje op de schaal der- voorstemmers mogen leggen als het haar niet helemaal duidelijk was naar welke zijde de weegschaal eigenlij,c doorslaat. "penslotte komen wij tot de belangen van het winkelpersoneel. Het is vanzelfsprekend of beter gezegd: het zou zo moeten zijn dat deze vrouwen en mannen vóór een verkoopavond zijn. Zij hebben dezelfde belangen als hun patroons, die vaak steen en been klagen, dat de midden stand het tegenwoordig zo moeilijk heeft en zij zouden dus eigenlijk elke gelegenheid moeten aangrijpen om meer uren te kunnen verkopen. Na tuurlijk hebben zij recht op een eigen tijd maar zij hebben hun vaste werk tijden, zijn practisch alle avonden vrij en blijven naar ons dezer dagen uit een beschouwing van een deskun dige middenstander is gebleken nog beneden de normale werkuren van hun arbeidscontracten. Men hoort zovelen vaak verkondi gen, dat de tijden zo duur zijn en dat men zo weinig sparen kan, maar is de gemakzucht of de afkeer van het werk nu bij velen al zó groot, dat zij zelfs voor extra loon geen avond per week willen werken? Laten wjj hun rechtspositie eens vergelijken met die van zovele ande ren, b.v. die van de journalisten, die werken zo lang er nog wat te doen is en er niet aan denken overuren te no teren. Wij zijn geen bewonderaars van die werkers in alle bedrijven, die hun gereedschappen neerleggen als de klok slaat of dadelijk naar hun pot lood grijpen om hun overuren te no teren. Wij weten wel, dat dit laatste in tal van arbeidsovereenkomsten is geregeld, maar het moet nergens de indruk wekken, dat men uitsluitend werkt voor de beloning en het welzijn van de onderneming waarin iemand zijn brood verdient, hem volkomen koud laat. Deze laatste indruk maakt het door Dinsdag Woensdag TE CAMPERDUIN Hoog 0.33 13.15 1.20 13.49 DIENST APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Wanna, Micnt C 13. het winkelpersoneel naar voren ge brachte argument, dat het voor het gemiddelde gezin reeds moeilijk ge noeg is het budget sluitend te hou den en dat men daarom alles moet ver mijden wat leiden kan tot versterking van de prikkel tot kopen. Het is min of meer verbijsterend zoiets door winkelpersoneel te horen vertellen, door mensen, die van de verkoop in en van de bloei van de zaken moet leven en nu volkomen on verschillig blijken voor. de belangen van hun patroons, die er toch geen dure werkrachten voor hun plezier op nahouden en geen kostbare adverten ties zouden plaatsen als zij van me ning waren, dat er niets mag gebeu ren wat tot versterking van de prik kel tot kopen kan leiden. J^aten we besluiten met de argumen ten na te gaan, welke B. en W. op advies van de commissie deden be sluiten de Raad voor te stellen niet tot het instellen van een koopavond over te gaan. Wij kunnen dan kort zijn omdat wij geen medelijden hebben met winke liers, die liever zouden sluiten, maar zich gedwongen voelen met de ande ren „open" te zijn, omdat zij anders hun klanten zouden verliezen. Zo'n argument geldt niet voor doktoren en voor zovele anderen en de beste reme die tegen die vrees is, de klanten steeds zó te bedienen, dat men geen weglopers behoeft te vrezen. Wij geloven niet dat het houden van een koopavond van funeste betekenis is voor de „kleine" winkeliers in de buitenwijken, omdat deze in de regel in de verkoop van kleine artikelen, welke de huisvrouwen elke dag nodig hebben, hun bestaan moeten vinden. Trouwens, elke verkoop in de avond uren zou hen alleen maar w.inst en nimmer verlies kunnen opleveren. Qat men in navolging van Alkmaar ook in omliggende dorpen koop avonden zou houden is voor onze ge meente practisch niet van betekenis. Het gaat hier om de avonduren als ook de mannen vrij zijn om het kijken naar de sortering en de prijzen en het kopen van duurdere ar tikelen dan zakjes drop, suiker of kaas, welke men evengoed in eigen dorp zal kunnen kopen. En zelfs al mocht Alkmaar na een proefjaar geen koopavond meer wensen, dan zou er geen gevaar bestaan dat de stadge noten in groten getale naar omliggen de dorpen zullen trekken als de win kels daar een avond per week ge opend zouden zijn. Ondanks het verzoek van de mid denstandsbonden, ondanks het des- nerrnK kundig advies van een organisatie als X.o°r ae J rJp Kampr van Koophandel om bii lftke materiele schade heeft bracht. De groentehandelaar S DINSDAG Victoria Theater, 8 uur: Dubbel spel (18 jaar); Harmonie Theater 8 u.: The Crimson Pirate-(14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De dochter van de hout vester (alle leeftijden); Cinema Ameri- cain, 8 uur: Don Camillo (alle leeft.) Gulden Vlies, 8 uur: Enny Mols-de Leeuwe in „De Appels van Eva". Landbouwhuis, 8 uur: Vogelavond door dr A. F. J. Portielje. KOEDIJK, 7.30 uur. raadsvergadering. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag, aanvang 2 uur. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Pinky, door De Maskers. Buurtver. Bloemwijk. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 0.28 13.10 Woensdag 1.15 13.44 Laag 18.33 7.15 19.20 7.49 VINDT U EEN BRIL LELIJK? Ik niet!Maar ik kocht 'm dan ook bij N Midden in de Langestraat. O. DiE (Advertentie, lug. Med.) WESTERWEG de Kamer van Koophandel om bij wijze van proef daartoe één jaar te besluiten, hebben B. en W., op grond van o.i, vrij waardeloze argumenten, de Raad voorgesteld niet tot het in stellen van een wekelijkse koopavond té besluiten. Wanneer de Raad dit accepteert zülleli 'de middenstanders het voor een groot deel aan zichzelf hebben te wijten, dat hun klachten over hoge lasten, moeilijke tijden en kleine- win sten niet meer a'ux serieux worden genomen. Op de Westerweg, die hier en daar vol kuilen zit en waar reeds menige rijwielas het loodje legde, heeft zich weer eens eon ongeval voorgedaan dat voor de betrokkene een niet onaanzien- meege- die met zijn paard-en-wagen over de weg reed, zag'plotseling het dier op eigen houtje wegwandelen, terwijl zijn wagen stil bleef staan. Doordat één der wielen in een diepe was „gevallen", hraken door de Ök beide bomen van het lemoen. Het„bruintje" dat stapvoets voort- sjokte werd terstond door voorbij gangers aangehouden. De voerman overweegt tegen Openbare Werken een aanklacht in te dienen. HET WAS gisteren een belangrijke dag in de Alkmaarse schoolgeschiedenis. Een dag, waarin een nieuw initiatief gerealiseerd werd, maar die overigens met gemengde gevoelens ontvangen werd: De schoolmelkverstrekking was een feit geworden. Er is geen mens meer in Nederland, en zeker ook niet in Alkmaar, die nimmer heeft gehoord van de eens zo -populaire en later zo verschrikkelijk afgesleten slogan: „Melk is goed voor elk", waar ter illustratie op de uitzondering die voor deze regel gold dan nog een zinnetje over een zekere Janneman" aan toege voegd werd ook op rijmom aan te tonen, dat dit jongetje van dit drinken zekere gevolgen ondervond. Het is dit hele leger van „Jannemannen en Jannetjes", dat het een <uitje" vindt om een uur na het schoolmelkkwartiertje in drommen naar de WC's te trekken. En het is het onderwijzend personeel, dat deze minder prettige consequenties van de melkv er strekking voor zijn rekening heeft willen nemen. Als wij dit hier neerschrijven is dit zeker niet om ook maar iets in het nadeel van de schoolmelkverstrekking te zeggen. Integendeel; daar is alles vóór te zeg gen. Maar het is vreemd, dat in diverse brochures en pamfletten over de school melkverstrekking practisch niets vermeld wordt over de opduikende moeilijk heden, die het lesgevend personeel daarbij ondervindt. De schoolmelkverstrekking, zoals deze gisteren in Alkmaar is ingevoerd, blijkt in een reële behoefte te voorzien. Reeds in 1926 werd door dr Con-y Mann aangetoond, dat kinderen, die onder de schooltijden regelmatig melk ont vangen, alle, kentekenen van een betere gezondheid en een levendiger psyche gaan vertonen. Duidelijk kwam deze opinie nog eens in de schijnwerpers te staan, toen in de jaren 1949—1950 deze materie aan een hernieuwd onderzoek werd onderworpen en uit onderzoe kingen van dr J. C. Streng in samen werking mèt de Haagse GGD, afdeling Kinderbescherming, bleek, dat de schoolmelkdrinkende kinderen bedui dend meer in lengte en gewicht waren toegenomen. Het belang van schoolmelkverstrek king valt dus niet meer weg te rede neren. Er rest dus nog de vraag: „Maar wat is een eventueel nadeel van de schoolmelkverstrekking, dat dermate zwaar zou wegen, dat de balans toch nog naar de verkeerde kant zou kunnen uitslaan? Als niet-deskundigen is het ons niet mogelijk hierin het laatste woord te hebben. Wij hebben daarom in Alkmaar enige onderwijzers en schoolhoofden ge polst en een merkwaardig interessante staalkaart van bezwaren in handen ge kregen. Bezwaren CEN antwoord, dat van een uitgespro- ken humor niet ontbloot was, luidde: „Tja, kijk es aan, spinazie is ook ge zond. Maar we kunnen de kinderen op school toch ook geen spinazie gaan voeren? En ook is nuttig en een abso luut vereiste, dat Jantje en Pietje vóór ze naar school gaan hun tanden poet sen, maar daar hoeft de school toch ook niet voor op te draaien?" Er fs dus een groep paedagogen, die van mening is, dat hht niet tot de taak van de school behoort om de kinderen lichamelijk op peil te houden. Een onderwijzeres zei ons: „De melk- voorziening vtfurdt nu „zo maar" tussen de- lessen door gefrommeld. Zij werkt storend op het Lesverloop. Als je aan een rekenles bezig bent moeten er een paar kinderen uit om melk te halen. De aandacht in de klas begint te verslap pen en het belangrijke element van het lesrhythme wordt gebroken. Ik ben er tegen Daartegenover staat natuurlijk de .groei van de medische zorg in het al gemeen, die ook in het onderwijs, zij het aanvankelijk nog weifelend, haar grenzen zoekt. Heeft men eenmaal de figuur van schoolarts geaccepteerd, dan kan men echter redelijkerwijs niet an ders verwachten dan dat de medisch- preventieve zorg zich ook in de school gaat ontwikkelen. „Wij hebben met een oorloggeneratie te doen, die minder geconcentreerd werkt dan vorige en door deze melk- voorziéning veeleer van de kook wordt gebracht in plaats van, zoals de medi sche rapporten suggereren, gestimu leerd te worden", aldus de mening van een derde „meester". Een typische mening, die toch wel het vermelden waard is, werd gelan ceerd door de onderwijzer die zei: Het is tegenwoordig „mode" geworden, dat iedereen zich op overdreven manier met alles wat kind is gaat bezighouden. Wanneer men op het ogenblik in Bergen aan Zee het strand met een fiets op wil, moet men eerst een halsbrekende toer verrichten. De af gangen zijn n.l. tot aanzienlijke hoogte weggeslagen, zodat het omgekeerd totaal onmogelijk is zich met een fiets aan de hand of op de nek duin opwaarts te begeven. Het enkele jaren geleden genomen besluit van Waterstaat om geen bebouwing meer toe te staan tussen de C. F. Zeiler boulevard ten Noorden van het café-restaurant Trianon" en het strand zal thans wel door niemand meer worden betreurdHet voetpad over de duinen is hier n.l. op één plaats geheel weggeslagen. Tussen Bergen aan Zee en Schoorl aan Zee, achter de zeereep, vindt men uitgestrekte duinvlakten, zoals het Pi- rolavlak, de Parnassiavallei en 't Fort- vlak. Deze liggen thans op enkele plaat sen geheel onbeschermd, daar de zee- reep twee kilometer ten N. van Ber gen aan Zee ter hoogte van „de vier Verschillende stadgenoten hebben van hun kennissen uit het buitenland brieven ontvangen, waarin het mede leven wordt uitgesproken met de ramp die Nederland heeft getroffen en waar uit tevens blijkt, dat het met de geo grafische kennis van de meeste brief schrijvers wat de lage landen betreft niet zo erg best gesteld is. Talloos velen denken, dat het gehele land is onder gelopen, en dat ook Alkmaar een prooi van de elementen is geworden. Wat ons in de brieven, die ons bereik ten heeft getroffen is de oprechte toon, waaruit het medegevoel van de mensen van ver over onze grenzen spreekt en hun grote hulpvaardigheid. „Schrijf maar wat je nodig hebt en wij zullen zorgen dat het er komt". Een enkeling heeft de daad bij het woord gevoegd. Zoals mr Ray Montrose uit de Ver. Sta ten, die aan zijn vriend de heer G. Kaper in Alkmaar meteen maar een cheque van 50.stuurde. Een voorbeeld van dit medeleven putten wjj uit de brief, die de heer Jacques Bonnet uit Angers schreef aan de heer J. A. Schenkeveld. „Beste vrienden. Ik wilde dat ik U een „normale" en minder door een sfeer van ongerustheid gekenmerkte brief zou kunnen schrijven. Maar dat is mij nu heiaas niet meer mogelijk na de ernstige catastrophe, die zich tegen uw land heeft gekeerd. Wij allen zijn hier zeer geschokt door de overstro mingen, die hebben huisgehouden langs de gehele Noordzeekust, doch in het bij zonder Holland teisterden. Wij gevoelen, dat ge nu meer dan ooit recht hebt op onze liefden en ons medeleven. Wij Fransen hebben uw land, een land dat wjj ons voorstellen als een paradijs van geluk, rust en werkkracht, een land van molens, bloemen en enorme dijken, altijd bemind. Het is voor ons het voor beeld van een wijs geregeerd en door God gezegend koninkrijk. En nu moet ik U snel vragen hoe het met U en Uw familie is. Ik weet dat Alkmaar en Amsterdam niet behoren tot de steden en dorpen, die op zulk een tragische wijze zijn getroffen en waarover we lazen in de kranten en hoorden via de radio. Maar schrijf gauw of ge inderdaad aan de ramp en de verwoesting ziit ontkomen. Het is een vreselijke ervaring te be denken, dat het werk van eeuwen met een slag werd vernietigd. Nog herinner ik mij de prachtige weg, die ons bij Breda uw land binnenbracht, de grote brug ten zuiden van Dordrecht (Moer dijk) en de andere grote bruggen over de rivieren. Nu de naam Dor drecht te lezen onder de getroffen plaatsen, doet ons veel leed. Wij waren ook in Delft en Den Haag en bezoch ten het Scheveningse strand, dat, ver telt men ons. zó vernield is, dat men er slechts een herinnering, en welk een trieste nu, van mag bewarenWat een geluk voor Alkmaar en de mooie polders, die we op onze tocht naar Den Helder zagen, dat dit alles wel behou den bleef. De ramp, die Holland trof, heeft ons alien in Angers ontroerd en men heeft hier direct een comité opgericht om een hulpactie te organiseren. Morgen zal de krant hier ons nadere bijzonderheden mededelen ten aanzien van de wijze waarop wij zullen kunnen helpen. Hoe gering die hulp misschien zal zijn, wij zullen er onze sympathie en solidari teit met Holland mee kunnen demon streren. Het is te hopen, dat vele landen Hol land te hulp zullen komen om het her stel zo snel en zo volledig mogelijk te doen geschieden. Voor dit ogenblik geven wij u nog maals de verzekering van ons diepe medeleven en de sympathie, die wij en alle andere Fransen gevoelen voor uw prachtig en nu zo ongelukkig land". Jacques Bonnet, leraar aan het gymnasium te Angers. Ik vind het overdreven. In mijn tijd.. Ondanks deze bezwaren komt het ons voor, dat het besluit, om ook in Alk maar de schoolmelkverstrekking in te voeren een wijs besluit is geweest. De enige moeilijkheid, die nog overwon nen moet worden is: hoe past men het leerplan bij de schoolmelkverstrekking aan. Hoe vindt men een vlot distribu tiesysteem in de school, een eenvou dige administratie en een „uitkienen" van de beste tijd voor de melkversrek- king (die momenteel op ongeveer een kwartier vóór de ochtendpauze is ge steld)? Of de melk door de jeugd zelf ge accepteerd is? „En of", riepen de jongelui, toen we deze vraag stelden. Wel kwamen we te weten, dat Klaas z'n flessie stiekum aan Wimpie had doorgegeven en dat Kees. nu hij op school melk krijgt thuis geen melk meer hoeft te drinken.... Maar het is zo klaar als de dag, dat er van de 5000 l.o.-scholieren die er in Alkmaar zijn 4000 met graagte „melk door een rietje" drinken. De melk zelf blijft onder strenge keuring van het plaatselijk comité waarin o.m. zitting hebben de schoolarts G. D. Swanenburg de Veye. de beer J. H. Weil, chef afde ling Onderwijs en de vertegenwoordi gers der openbare, katholieke en chris telijke scholen, de heren H. de Winter, Th. Dijkstra en J. W. van Wijk. bunkers" bij paal 31 op twee punten totaal verdwenen is! Het is een vreemd gezicht hier van het strand af de Staatsbossen te zien liggen. Ook het op 't Russenduin gelegen Bio Vacantie- oord is op deze plaats zientbaar. Het zelfde is het geval met de vier Duitse bunkers, die voorheen door de zeereep aan het oog ontrokken werden. De zee heeft zelfs aan de voet van één dezer bunkers geknabbeld. Nog staat er zout water ln de dui nen en een in het zand uitgesleten ri vierbedding toont met welk een kracht het water landinwaarts en terug is ge stroomd, doch de eerste herstelwerk zaamheden zijn verricht. Met ge vlochten dennetakken heeft men de gaten voorlopig afgesloten, maar dit kan nog slechts het eerste begin zijn, Bij een nieuwe storm zouden de duin valleien zeker opnieuw onderlopen. De duinen tussen Bergen en Camperduin zijn gemiddeld over een breedte van circa twintig meter weggeslagen. In te. genstelling met wat men verwachten zou, is het strand na de storm van 1 Februari opvallend schoon. Er liggen slechts enkele dode vogels, dat is al les. Wat de bezoekers van het strand ook opvalt, is dat bij laag water en rustig weer zoals op Zaterdag j.l. het strand enorm breed is. De duinreep is overal tot de nok steil afgeslagen. Het hoge seinpostduin 'en Zuiden van de Hondsbosse Zeewering maakt dien- tengevolge een haast exotische indruk. Het zal zeker nog wel enige maan den duren eer de wonden, door de storm aan Noordholl Mds zeekust toe gebracht, zijn geheeld. TON NADERT SNEL {-|ET comité, dat zich de afgelopen week met de inzameling van de gelden heeft beziggehouden en iedere middag en avond in Het Wapen van Heemskerk bij elkaar kwam om de stand van de collecte op te nemen, heeft gisteravond op de laatste bijeen komst weer een bedrag van ƒ5815,31 ontvangen, zodat het totaal thans f91.427,49 bedraagt, een som, waar op onze stad zeker trots kan zijn. Het feit. dat het comité nu geen zitting meer zal houden voor de ontvangst van de gelden betekent niet, dat ook de stroom van giften moet worden ge staakt. Verre van dat- Er bestaat iedere dag gelegenheid de bijdragen te depo neren op het kantoor van de Neder landse Middenstandsbank in de Koor straat en degenen, die over een giro rekening beschikken, kunnen hun gif ten overmaken op nr. 17410 ten name van de Middenstandsbank onder de ver melding Voor het Rampenfonds. Wij geloven stellig, dat we aan het einde van de week de honderdduizend dicht genaderd of overschreden zullen zijn. Onder de giften, die gisteren werden ontvangen, komen de volgende bedra gen voor; NAK-kantoorpersoneel 335, NAK- dienst (voorlopig) ƒ670.—. Liquidatie saldo Band Nederland-Indië 138,31. Alwikkelingssaldo Steunfonds Brand Westerlicht ƒ337,98, Wijnberg en Co, Payglop (personeel en klanten) ƒ80.50, personeel Sabelis en Kerrebijn ƒ60.—, personeel Meyer van Putten ƒ50.—, filmvoorstelling Gerrit Brouwer ƒ11.-. chèque aan de fa. Eckmann uit Stock holm ƒ250.chèque aan de fa. Eck mann van Duitse relatie ƒ20.Burger IJsclub ƒ300.Roode Kruis afd. Alk-! maar 1000.Noodfonds Noordhol landse Consumptiemelkvereniging tl Alkmaar 500.personeel W. Koster bedrag verdubbeld door directie to 105.collectebus NHDagblad 175.- fa. De Boer en Zonen 100.Buurt vereniging Scharloo ƒ300. Li da Keizer en haar broertje Jat hebben gisteren f 16,82 aan ons blad afgedragen voor het Natonaal Ram penfonds. Zij hadden dat geld zelf ver diend. Het tweetal had zakjes gemaakt en met snoep gevuld en deze aan ken nissen ten verkoop aangeboden. Gistermiddag omstreeks 13-30 uur kw»r I een twee-en-vcertig-jarige monteur, di' ln de Naco-garage bezig was met belui» j van een looplamp een auto-bus te repsK- ren, onder stroom te staan, daar de gum- mikabel, welke aan de lamp bevestig was, door een portier van de bus doorgeknepen. Men vond de man in bewusteloze teë I stand staande tegen de bus, die evensb het slachtoffer onder stroom stond- On middellijk paste men kunstmatige adem haling toe, waarna de monteur naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar is °v'r' gebracht. Hij moet enkele dagen absolute 1 rust houden. Tijdens de herdenkingsdiensten wel ke Zondag gehouden werden hebbe» f de collecten, waarvan de opbrengst 'en_ j goede komt aan het Rampenfonds, ook in de Doopsgez.- en Baptisten Gemeen» I een belangrijk bedrag opgeleverd. I Respectievelijk werd f 627.50 en f I gecollecteerd. WEST-FRIESLAND behooi meende men, dat bloemb zandgronden, doch toen het i van land- en tuinbouw sle begonnen verschillende kw bloembollen, aanvankelijk n daar de grond, onze Westfri met eigenaardige mocilijkhi veel hoofdbrekens en als 1 dan was het een hele toer i men door allerlei maatregel, was daar het gemis aan va ln vr(j korte tijd een aanl is er, vooral onder de jongi bollenteelt. Op cursussen, tuinbouwschool te Hoorn n voor bloembollenteelt te li belangstelling voor dit onde was daar het totaal gemis bloembollenteelt r.u eenmaa vele plaatsen, al weer dank van de kwekers zeer veel over een redelijke tot goede gezamenlijk wordt bewaard TN de eerste jaren was he 1 tulp die werd geteeld. En ding ging maar zeer lang streeks 1920 was er ongeveer plant met bloembollen, doch dit aangegroeid tot ongevei dit is ongeveer 1/4 van areaal in ons land. Natuurl teelt niet beperkt gebleven t daarnaast worden thans glad sen. crocussen, anemonen, lelies en nog andere bolgew bouwd, terwijl de laatste door verschillende kwekers r tuur van hyacinten werd beg spijt vele Westfriese kweker de uitbreiding van deze cul na een paar jaar vrij te zijr aan banden is gelegd. Van genoemde cultures is Wes het belangrijkste Nederland: voor gladiolen (800—900 ha) (pl.m. 200 ha), terwijl het v (pl.m. 250 ha) en late tulpen ha) het tweede centrum van is. Voegen we daarbij, dat mige gewassen een eigen wordt geteeld, (we denken v bv. aan de grote hoeveelhe land- en Valkensports, aar Mechanisatie dwinget £EN BELANGRIJK ONDER de Westfriese Flora is de welke gewijd is aan de mi van de tuinbouw. Vorig jaar duizend vierkante meter ge voor stands waarop men alle tuigen kon zien, maar dit jaai organisatoren gedwongen om vlakte uit te breiden tot lief twintig honderd vierkante r Flora immers is een uitstek mediair gebleken tussen ver kopers, terwijl ook de Voo dienst alsmede de vakverenigi expositie als een belangrijk I zien om propaganda te maker doelstellingen. Ruim vijftig firma's zullen «te snufjes op het gebied va: cnanisatie laten zien. Grondbc machines, plantwerktuigen. s laties zullen in alle mogelijki op de tentoonstelling staan, i Pel- en sorteermachines va systemen en capaciteiten wor poseerd. ^"ftuurlijk is ook veel aan v5ei? aan de schuurbehandt de bollen en in dit kader kan warmingsinstallaties, ventilate latiematerralen. thermometer meters en al die apparaten meer bij te pas komen, in al Like variaties .bewonderen. Met de DETHO is de Westi hei.9® belangrijkste mani] wtjv -e'van de mechai en aIs zodanig wil n onderschat word °n?-fewest ook in de toel hnïfeeié'^ woord.ie meespreki (buitenlandse markt, dan zal h treven naar een zo efficiënt ledrijfsvoermg om de kostprij Springende1 eis^' meChani Met voortdurende waak

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2