BOLLENTEELT HOEKSTEEN VAN WESTFRIESLANDS QaqkicL, ujLaaAin de to-edamU lijpt ÖIB 1 I 'IK:- 'l-M Tentoonstelling van getrokken tulpen kreeg internationale vermaardheid leden aan Schoorl iar passeert f 90.000.- iwest met eigen sortiment Lenfepracht in wintertijd Woensdag begint de Westfriese Flora 1953 Cultuur, die snel tot ontwikkeling kwam Zijper boeren denken aan hersiel DE TULP IN DE KUNST NADERT SNEL If l'e voor goed doel NTEUR ONDER STROOM Ge Vakmanschap doet wonderen Romantiek en harde realiteit 1 IlSiwèêêBÈÈÊÊË^êèèkèèê WÊÊ Rookgordijn had resultaat geen Kuikalverenactie een doeltreffend idee Kostbare consequenties van een autoritje De bol werd (soms) duur betaald DENSDAG 10 FEBRUARI 1953 t het strand met een ?r verrichten. De af- zodat het omgekeerd l of op de nek duin genomen besluit van ussen de C. F. Zeiler- ■ianon" en het strand Het voetpad over de jaal 31 op twee punten en is! Het is een vreemd van het strand af de e zien liggen. Ook het [in gelegen Bio Vacantie- ze plaats zicntbaar. Het- ;eval met de vier Duitse 'oorheen door de zeereep ntrokken werden. De zee n de voet van één dezer abbeld. r zout water ln de dui- l het zand uitgesleten ri- lont met welk een kracht dinwaarts en terug is ge- l de eerste herstelwerk- [ijn verricht. Met ge- netakken heeft men de aig afgesloten, maar dit its het eerste begin zijn, /e storm zouden de duin- opnieuw onderlopen. De Bergen en Camperduin .d over een breedte van meter weggeslagen. In te. iet wat men verwachten trand na de storm van 1 allend schoon. Er liggen e docte vogels, dat is al bezoekers van het strand is dat bij laag water en zoals op Zaterdag j,l. het i breed is. De duinreep de nok steil afgeslagen, npostduin *en Zuiden van ie Zeewering maakt dien- in haast exotische indruk, ker nog wel enige maan- »er de wonden, door de 'oordholl inds zeekust toe- i geheeld. dat zich de afgelopen ;t de inzameling van de beziggehouden en iedere ivond in Het Wapen van bij elkaar kwam om de e collecte op te nemen, vond op de laatste bijeen- een bedrag van ƒ5815,31 zodat het totaal thans bedraagt, een som, waar- 1 zeker trots kan zijn. Het comité nu geen zitting mden voor de ontvangst ;n betekent niet, dat ook de giften moet worden ge- c van dat- Er bestaat iedere heid de bijdragen te depo- st kantoor van de Neder- ienstandsbank in de Koor- igenen, die over een giro- ischikken, kunnen hun gif ken op nr. 17410 ten name ienstandsbank onder de ver- jor het Rampenfonds. Wij llig, dat we aan het einde :k de honderdduizend dicht f overschreden zullen zijn. giften, die gisteren werden komen de volgende bedra- toorpersoneel ƒ335, NAK- irlopig) 670.Liquidatie- l Nederland-Indië 138,31, jssaldo Steunfonds Brand ƒ337,98, Wijnberg en Co., ersoneel en klanten) 80.50, Jabelis en Kerrebijn 60.—, Meyer van Putten ƒ50.—, lling Gerrit Brouwer 11.—, de fa. Eckmann uit Stock- chèque aan de fa. Eek- Duitse relatie 20.Burger )0.Roode Kruis afd. Alk- 0Noodfonds Noordhol- insumptiemelkvereniging te 500.personeel W. Koster rdubbeld door directie tot lectebus NHDagblad 175.—, :r en Zonen 100.Buurt- Scharloo 300. lizer en haar broertje Je" teren f 16.82 aan ons biet voor het Natonaal Ram- Zij hadden dat geld zelf ver tweetal had zakjes gemaakt oep gevuld en deze aan ken- verkoop aangeboden. dag omstreeks 13.30 uur kW»*1* •n-veertlg-jarige monteur, die -garage bezig was met behulp jplamp een auto-bus te repare* stroom te staan, daar de gunï- elke aan de lamp bevestigd een portier van de bus en. de man in bewusteloze toê- tegen de bus, die evenais ffer onder stroom stond- Op paste men kunstmatige adem- waarna de monteur naar het Lekenhuis te Alkmaar is o^et' tij moet enkele dagen absolute meer kerkelijke collecten de herdenkingsdiensten wel- gehouden werden hebM' •n, waarvan de opbrengst it aan het Rampenfonds. o° ?sgez.- en Baptisten Gemeente [rijk bedrag opgeleverd. ;velijk werd f 627.50 en f D rd. ^yEST-FRIESLAND behoort tot de jongere bloembollengebieden. Vroeger meende men, dat bloembollen alleen met succes te telen waren op de duin zandgronden, doch toen het in de laatste jaren van de vorige eeuw in vele takken van land- en tuinbouw slecht ging en in de bloembollenteelt nog redelijk, begonnen verschillende kwekers in West-Friesland op kleine schaal met bloembollen, aanvankelijk met tulpen. Dat was een heel waagstuk! Eerst was daar de grond, onze Westfriese zavelgrond, wel goed van kwaliteit, maar toch met eigenaardige moeilijkheden. Als het najaar nat was, kostte het planten veel hoofdbrekens en als het in de rooitijd droog was en de grond hard, dan was het -een hele toer de bollen goed uit de grond te krijgen. Toch heeft men door allerlei maatregelen deze moeilijkheden weten te verkleinen. Verder was daar het gemis aan vakmanschap. Voorlichting en onderwijs hebben hier ln vrij korte tijd een aantal vakbekwame kwekers gevormd. Tegenwoordig is er, vooral onder de jongeren, een zeer grote belangstelling voor de bloem bollenteelt. Op cursussen, lagere tuinbouwscholen en op de middelbare tuinbouwschool te Hoorn met de daaronder ressorterende tuïnbouwvakschool voor bloembollenteelt te Dovenkarspei, wordt net vak onderwezen, kn de belangstelling voor dit onderwijs is zeer goed te noemen. In de derde plaats was daar het totaal g*emis aan goede bedrijfsgebouwen, zonder welke de bloembollenteelt nu eenmaal niet kan worden uitgeoefend. Ook hierin is op vele plaatsen, al weer dank zij onderwijs en voorlichting en dank zij de durf van de kwekers zeer veel verbeterd, zodat vele kwekers thans beschikken over een redelijke tot goede schuur, terwijl op sommige plaatsen het plantgoed gezamenlijk wordt bewaard. TN de eerste jaren was het alleen de tulp die werd geteeld. En de uitbrei ding ging maar zeer langzaam. Om streeks 1920 was er ongeveer 150 ha be plant met bloembollen, doch thans is dit aangegroeid tot ongeveer 2000 ha, dit is ongeveer 1/4 van het gehele areaal in ons land. Natuurlijk is de teelt niet beperkt gebleven tot de tulp; daarnaast worden thans gladiolen, iris sen, crocussen, anemonen, ranonkels, lelies en nog andere bolgewassen ver bouwd, terwijl de laatste jaren ook door verschillende kwekers met de cul tuur van hyacinten werd begonnen. Het spijt vele Westfriese kwekers zeer, dat de uitbreiding van deze cultuur weer, na een paar jaar vrij te zijn geweest, san banden is gelegd. Van de zoeven genoemde cultures is West-Friesland het belangrijkste Nederlandse gebied voor gladiolen (800—900 ha) en irissen (plm. 200 ha), terwijl het voor vroege (pl.m. 250 ha) en late tulpen (pl.m. 500 ha) het tweede centrum van het land is. Voegen we daarbij, dat voor som mige gewassen een eigen sortiment wordt geteeld, (we denken voor tulpen bv. aan de grote hoeveelheden Cop land- en Valkensports, aan dubbele Mechanisatie dwingende eis £EN BELANGRIJK ONDERDEEL van de Westfriese Flora is de expositie welke gewijd is aan de mechanisatie van de tuinbouw. Vorig jaar 'had men duizend vierkante meter gereserveerd voor stands waarop men allerlei werk tuigen kon zien, maar dit jaar waren de organisatoren gedwongen om de opper vlakte uit te breiden tot liefst vijfen twintig honderd vierkante meter. De Flora immers is een uitstekend inter mediair gebleken tussen verkopers en kopers, terwijl ook de Voorlichtings dienst alsmede de vakverenigingen deze expositie als een belangrijk hulpmiddel zien om propaganda te maken voor hun doelstellingen. Ruim vijftig firma's zullen de nieuw ste snufjes op het gebied van de me chanisatie laten zien. Grondbewerkings machines, plantwerktuigen, spuitinstal- laties zullen in alle mogelijke variaties op de tentoonstelling staan, maar ook Pel- en sorteermachines van diverse systemen en capaciteiten worden geëx poseerd. Natuurlijk ts ook veel aandacht be deed aan de schuurbehandeling van de bollen en in dit kader kan men ver warmingsinstallaties, ventilatoren, iso latiematerialen. thermometers, hygro meters en al die apparaten welke er meer bij te pas komen, in alle moge- ltlke variaties bewonderen. Met de DETHO is de Westfriese Flo ra wel de belangrijkste manifestatie op het gebied van de mechanisatie in West-Friesland en als zodanig kan haar waarde niet onderschat worden, want wil ons gewest ook in de toekomst een behoorlijk woordje meespreken op de buitenlandse markt, dan zal het moeten streven naar een zo efficiënt mogelijke bedrijfsvoering om de kostprijs te druk ken. In dit licht is mechanisatie een dwingende eis. vroege tulpen en aan Mendel- en Triumphtulpen en voor irissen aan Hol landse iris Wedgwood en voor de lelie aan D. r-gale, vooral te Andijk e.o.) dan dan blijkt wel, dat inbetrekkelijk korte tijd West-Friesland èn om de beteelde oppervlakte èn om het gedeeltelijk spe ciale sortiment een zeer belangrijk centrum is geworden. Toch is het zeer verschillend van de oudere gebieden als de Zuid, en Kenne- merland én de Noord. Vinden we daar vele bedrijven, waarin uit sluitend bloembollen worden ge kweekt, hier is het bijna altijd zo, dat slechts een meer of minder groot ge deelte van het bedrijf met bloembollen is beplant, zij het dan, dat bij een goede bedrijfsvoering in vele gevallen dit hoekje bloembollen de kurk is ge weest, waarop, in slechte tijden voor de overige takken van tuinbouw, het be drijf drijvende is gebleven. Dit be- drijfstype brengt mee. dat het aantal kwekers zeer groot is. Vonden we aan vankelijk de teelt in enkele plaatsen als Boyenkarspel, Andijk enz., tegen woordig vinden we in vele Westfriese dorpen, ook in het Westelijk deel (Lan- gedijk, Obdam, Berkhout) kwekers van bloembollen. Hoe staat het met de kwaliteit? HOOR de gesteldheid van de grond is veelal het uiterlijk van de bollen minder mooi dan dat van de op het zand geteelde, hetgeen zeker een na deel is. Daarnaast willen we er graag op wijzen, dat de Westfriese grond van nature zeer voedselrijk is en dat de kwaliteit van de hier geteelde bollen voor trekkerij en tuinbeplanting uit stekend is. Wat onze bollen aan uiter lijk soms missen, vergoeden ze door hun goede innerlijke eigenschappen. Daarbij komt, dat aan de schuurbe handeling (al weten .we daar soms nog nlèt alles"van) veel" aandacht wordt besteed. Dit wordt1 steeds beter moge lijk. Door de' voortschrijding van het wetenschappelijk onderzoek en veld proeven wordt steeds meer bekend en de toepassing van het gevondene wordt door de verbeteringen, die de bedrijfs gebouwen hebben ondergaan en nog steeds ondergaan, ook beter mogelijk. Ook met de verpleging van het ge was te velde worden goede vorderingen gemaakt. De Westfriese kweker heeft daar veel voor over en blijkt meestal ten volle bereid datgene te doen, wat door voorlichting en onderwijs naar voren wordt gebracht ter verbetering van het product. Soms zelfs is men daarin naar onze mening wel eens iets tè vlot! Hoe het zij, de Westfriese kwe ker spaart in het algemeen moeite noch kosten om te komen tot een pri ma product! Ook op allerlei ander gebied zijn de kwekers hier voortvarend. Er is een bloeiend organisatiewezen. Wil men voorbeelden? Wel, de uitstekend werkende Bloem bollenveiling „West-Friesland" te Bo- venkarspel, die aan de zeer omvang rijke veilinggebouwen een prachtig kantoorgebouw toevoegde, is er één van. Verder wijzen we op de telken jare terugkerende Westfriese flora, waar men het Westfriese product op zijn best toont, en die zich verheugt in een steeds groeiende belangstelling, ook van belangstellenden uit andere delen van het land. En is het niet teke nend, dat men in sommige plaatsen voor "verschillende gewassen eigen keu ringsdiensten heeft, met het doel de kwaliteit op te voeren? (We denken hierbij bv. aan de leliekeuringen van r~ de Lelievereniging te Andijk). Voor lichtingsdagen en praatmiddagen en -avonden en het onderwijs trekken grote belangstelling. We zouden zo door kunnen gaan en nog kunnen wijzen op de goede trek kers, die hier wonen, op de voortva rende handelaren, op degenen, die zich toeleggen op het winnen van nieuwig heden enz. Of we dan geen wensen hebben? Ze ker hebben we die, omdat we er van overtuigd zijn, dat nog vele en velerlei problemen om oplossing vragen. Daar aan wordt, thans gelukkig in samen werking met andere instanties als het Laboratorium en het Proefstation te Lisse door het Consulentschap te Hoorn, daarbij gesteund door allerlei instanties en niet het minst door de kwekers zelf, zo hard mogelijk ge werkt. Resumerende zouden we willen zeg gen: West-Friesland heeft zich in be trekkelijk korte tijd ontwikkeld tot een belangrijk centrum voor de bloembol lenteelt. Men tracht het, deels voor dit gebied specifieke, sortiment, door het nemen van daarvoor nodige maatrege len, in zo goed mogelijke kwaliteit te telen, doch men heeft tevens een open oog voor hetgeen nog verbeterd moet worden, terwijl men steeds uitziet naar nieuwe mogelijkheden. KRABBENDAM. mm-tl 11 WÊiSMx SaPS» - WOENSDAG WORDT IN BOVENKARSPEL, dat met zijn machtige bollen- veiling het centrum van de Westfriese hollenstreek werd, de „Westfriese Flora" geopend. Telken jare wordt op deze vaktentoonstelling van getrokken tulpenbollen, in steeds toenemende omvang de schoonheid en kwaliteit van de trekbol bij uitnemendheid, de kleibol, getoond. Deze expositie groeide uit tot een van de grootste op dit gebied in Europa en aldus verwekt het geen ver bazing dat dit jaarlijks evenement naast een stroom van bezoekers, internatio nale belangstelling trekt. :-<■ Met voortdurende waakzaamheid wordt in de kassen het bloeiproces gadegeslagen. ]AE vakmensen, handelaar en kweker, achten zich slecht georiënteerd wan neer zij geen kennis nemen van wat de Westfriese Flora biedt en de leek wil dat indrukwekkende beeld van dertig duizend bloeiende tulpen, gerangschikt in een haast onwerkelijk schone omge ving, niet missen. Grote en belangrijke dagen zijn het dan ook voor West-Friesland waarop deze tentoonstelling wordt gehouden. De bekroning op maandenlange arbeid, niet alleen van de organisatoren maar van alle kwekers. Een arbeid die begon, toen op een warme zomerdag de bol uit de harde grond gedolven werd. De kwe ker bekeek zijn bol met dezelfde nauw keurigheid waarmee de dokter het bo- relingske bekijkt. Hij legde er de spade even voor neer, nam de bol tussen zijn vingers en mompelde goedkeurend: „Daar zal een schone bloem uitkomen". En nog vóór de pelsters dit beste pro duct van het Westfriese land het klei- pak uittrok, viel het besluit: Op 11 Fe bruari zal de bloem van deze bol bloei en, tezamen met dertigduizend anderen. In het vroege najaar werden de bol len weer in de aarde opgesloten en met stro werd deze aarde toebedekt. Dat was nodig om de bol koel te bewaren, hetgeen de leek ongetwijfeld vreemd in de oren klinkt. Maar het koelhouden van de bol en later ook van de bloem is een van de voornaamste factoren in heel het broeiproce4. De laatste weken voor de bloeitijd worden de tulpen met een niet aflatende zorg omringd en me nige zucht van verlichting werd van morgen geslaakt, toen de bekwame ar rangeur Van Woudenberg deze zorgen kinderen in de groots aangelegde tuin hun ereplaatsen gaf. Snelle ontwikkeling IAEZE cultuur is in verhouding met de eerbiedwaardige leeftijd van de tuip nog jong. Het is misschien hoogop veer tig jaren geleden, dat een van de oude re bestuursleden van de Stichting „Westfriese Flora" op een winterdag met een pot. waarin twee getrokken tulpen stonden, uit Enkhnizen huiSr waarts keerde. Bloeiende tulpen ln de Een blij gezicht tussen de repre sentanten van West-Frieslands roem en glorieDuizendvoudig is deze schoonheid te zien op -de Westfriese Flora winter! Dat was toch wel ëen bijzon derheid en buren en vrienden werden ontboden om dit wereldwonder te ko men zien. De ouderen in Enkhuizen herinneren zich nu nog met een glim lach hoe tijdens een vergadering^werd besloten eens wat tulpen te trekken in de kast van bloemist Lodewijk Jorna. Tegen de tijd dat de tulp zou gaan bloeien werd er dag en nacht gewaakt om de juiste temperatuur te behouden. Het ging allemaal naar wens. totdat men op een morgen ontdekte dat alle bladeren onder de luis zaten. In aller ijl werden de leden gemobiliseerd voor een grote rookactie.In de kleine, pri mitieve kas stonden weldra tientallen tuinders als een moorkop te dampen. Kilo's tabak werden op één dag ver rookt met als enig resultaat dat men elkaar van de rookdamp niet meer kon zien, maar wel de luizen, die glansrijk deze vorm van bestrijding overleefden. Wie nu in de kassen kijkt, kan zich moeilijk begrijpen, dat die tijd van een schuchter begin nog maar zo kort ach ter ons ligt. Wetenschap en vakman schap ontwikkelen in korte tijd deze cultuur tot een bijna volmaakte. De Westfriese Flora 1953 geeft daarvan een overtuigend beeld VERLATEN akkers, 'even boven het water uitgetild, een sloot en hier en daar een schuit. Dat is het winterse beeld van het Westfriese Polderland. Straks zal dit vereen zaamde, grauwe land getooid worden met het kleurige kleed van duizenden tulpen. Dan zal het gekrijs van een hongerige meeuw, dat nu de stilte boven deze grond verbreekt, worden overstemd door een koor van mensen dat vol bewondering is voor de schoonheid welke de Schepper aan dit West-Fries- land toevertrouwde. Dit blijde weten geeft dan ook zijn beko ring aan deze verlaten akkers, waarin reeds de toekomst rijpt De Zijper veehouders, verenigd ln de Holl. Mij. van Landbouw en de LTB, hebben een aantrekkelijk en doeltref fend plan gemaakt om de getroffen boeren in de noodgebieden te helpen. De besturen hebben een beroep gedaan op alle Zilper veehouders een kuikalf beschikbaar te stellen; dit zal dan wor den aangehouden en opgefokt, tot het verdronken land weer in cultuur wordt gebracht. Dit plan is een bewijs, dat de vee houders niet alleen aan de hulpverle ning denken. Daarvoor zijn in de Zijpe zeer grote hoeveelheden veevoer be schikbaar gesteld. Er wordt ook ge dacht aan het herstel, aan de dagen, dat de boeren in de getroffen gebieden Arie K. uit Anna Paulowna en Daniël de R. uit Breezand hadden ongevraagd van Anna Paulowna uit een ritje ge maakt met de auto van een kennis, Gerrit E., en deze auto in Breezand, waar de benzine op raakte, laten staan. Zij moesten zich hiervoor gistermiddag verantwoorden voor de Alkmaarse po litierechter, mr J. N. Alblas. Verdachte De .R. liet echter verstek gaan. Uit de verklaring van verdachte K. bleek, dat de auto in Anna Paulowna defect was geraakt en dat de eigenaar E. met een andere auto technische hulp was gaan halen. K. bracht inmiddels de motor echter weer op gang en besloot toen om zijn vriend De R. even met de wagen naar zijn woning in Breezand te bren gen. Daar was het voertuig door gebrek aan benzine blijven staan.. K. had aan vankelijk echter niets tegen de eigenaar gezegd, omdat deze, volgens de verkla ring van verdachte, zulk een liederlijke taal tegen K.'s echtgenote had uitgesla gen naar aanleiding van autoritje. Con form de eis van de officier, mr A. "W Holsteiin, werden beide verdachten ver oordeeld tot een boete van dertig gul den subs, vijftien dagen. UET ZIJN NIET slechts de warmrode rozen en de sneeuwblanke leliën, die door de eeuwen heen tot het kunstenaarshart hebben gesproken. Ook de tulp heeft in de kunst haar triomphen gevierd en wel speciaal in de dicht- en schilderskunst. In Perzië, waar de bloem oor spronkelijk voorkwam, heeft men zelfs een ware verafgoding gekend voor dit kind van Flora. Zo hield men er tijdens de bloeitijd grote feesten. Ook in Europa hebben di verse poëten in geest driftige taal de tulp be zongen. De Engelsman John Parkinson beschreef de rijke verscheidenheid in de kleuren van de tulp en de Fransman John Montreuil zong van de tulp „ou la nature infue toutes ses beautés", waar de natuur al haar schoonheid in heeft ge legd. En onze dichter Hondius (1621) dichtte dat „aen dees bloem meer verven wassen, dan de mens kan onderscheen". In1 de toneelkunst ver schenen diverse tulpen stukken, zoals Zamacois' „La fleur merveilleuse" en niemand minder dan Alexander Dumas schreef de roman „La tulipe noire". Roemer Visscher hekelde in zijn „Sinne- poppen" de dwaze wind handel in bollen. De schilders verleenden aan vankelijk. hun medewer. king bij de samenstelling van z.g. „Tulpenboeken". Later, toen de windhan del een grote omvang had genomen, beeldden zij de dwaasheid daarvan zeer realistisch op hun doeken uit.- Zeer bekend ook een schilderij van Brueghel waarop de tulpendwazen als apen staan afgebeeld. De Ne derlandse tegelschilders vonden in de tulp een dankbaar object. Met on gelooflijke vaardigheid, penseelden ze op hun tegeltjes de meest onder, scheiden soorten tulpen, dikwijls met een zwaar omlijnde bol boven de grond, hetgeen gedaan werd om nog eens extra de nadruk te leggen op de bollencultus. In onze tijd Werd het schoonheidsbeleven van de tulp bezongen. Helène Swartli (18591941ver zuchtte: „Dooradem nu mijn kamer, gele tulpen, Met teedre weelde van vioolaromen En laat me, in bleeken regennevel droomen". weer op eigen erf aan het werk gaatt. Dan zal de actie'van de Zijper veehou- ders van betekenis*worten!'"" De bedoeling" is het kalf, dat voor deze prachtige actie in aanmerking komt, te laten schetsen, zodat dus vast staat welk kalf beschikbaar is. Het ad ministratieve werk, verbonden aan de actie, zal in handen zijn van de Provin ciale Voedselcommissaris. Met de veevoeder-actie liep het, door de sneeuwval van Maandagmorgen, wat mis. Er kon niet worden geperst, ter wijl ook vervoer naar Schagen onmoge lijk was. Uit Schagen en omgeving zijn tot nu toe, naar schatting, 325 ton voer- bieten, 80 ton stro en 130 ton hooi toe gezegd. Een gedeelte daarvan is reeds onderweg naar Schouwen Duiveland. CR WORDEN ZO jaarlijks enor- me bedragen voor de tulpen bollen betaald. Het blijkt uit de omzetten aan de diverse veilin gen „West-Friesland" in 1952 dik 7 millioen! en nog duide lijker uit de exportcijfers: Enge land besteedde in 1952 twaalf mil lioen gulden aan Hollandse bollen en Amerika volgde met ruim negen millioen, Het speculatieve karakter is in de bollenhandel niet geheel vreemd, maar dit wekt geen verwondering, wan neer men verneemt van het wilde tijdperk dat de geschiedenis kent, toen in 1636 voor één bol van de Viceroi ƒ3000.zou zijn betaald. In het interessante boek van E. H. Krelage „Bloemenspeculatie in Nederland" lezen we daarover het volgende: „In populaire artikelen over de tulpomanie leeft met taai uithou dingsvermogen het verhaal voort van een transactie, waarbij een heel lijstje van de meest hetero gene zaken tot een gezamenlijke waarde van 2500.of 3000.— betaald ou zijn voor één bol van de Viceroi. Zelfs in een buiten lands werk van wetenschappe lijke aard wordt, zonder nader onderzoek, aangenomen, dat deze overeenkomst werkelijk is afge sloten. Het verhaal betreft even wel niet een tot stand gekomen transactie. De klepel van de klok, aldus Krelage, is te vinden in een pamflet over de windhandel, waarin als een wonder „tot ghe- dachtenisse van de nacomelin- ghen", wordt medegedeeld, dat men in 1636 „alle deze navolghen- de parcelen om de weerde van een bloem" kon kopen. Twee last tarw ƒ448.Vier lasten rogghe 558.Vier vette ossen ƒ480. Acht vette verekens 240. Twaelf vette schapen 120. Twee oxhoofden wijn 70.Vier tonnen acht guldens bier ƒ32. Twee tonnen boter 192.-; Duy- sent pont kaes 120.Een bed de' met sijn toebehoren 100. Een pack kleeren 80.en een silveren beecker 60.■- Doet hier noch bij een schip om alle dese waren te vervoeren, weer- dich 500 guldens, so hebt ghy 3000 guldens". In 1625 weigerde de eigenaar biedingen van 2000.en 3000.voor de bol „Semper Augustus", welke gold' als de matador onder de tulpen. 1

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3