Kort geding Toepoel-B.en W.nadert nu langzamerhand het einde L-i De wereldreis van Jimmy Brown Aanleg permanent terrein voor volkstuinen in voorbereiding AGENDA Bijna f 94000 Veertig jaar bij de Machinefabriek Uitstekende opvoering van Pinky UitSDrddK VOIOt OD lo r@brudrt dat de directeur van het huisvesting». Geval Comansstraat niet overtuigend Melkmuilijes Oppervlakte van 3 HA zal echter te klein zijn om aan alle aanvragen te kunnen voldoen Vrouwe'ijk raadslid in plaats van de heer Eriks Kroniek van kleine verkeersongevaUen Zwaardere e s tegen pensionhouder Bloemwijk collecteerde f 84. voor Rampenfonds 'N Een zilveren jubilaris in ons bedrijf ,.De Jeugd exposeert" waren zeer gur Ve'en kwamen de Slinger gelukwei DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 III I li "f O r I jgedaan. Hoewel het zeer begrijpelijk is, r' w '-"y1 wCM uai I bureau, de heer Spaans, verklaart, dat r--. T de gemeente het heft in handen houdt, JJh LAAIMt phase in het kort geding van makelaar Toepoel tegen de ge- is het toch algemeen bekend, dat meente Alkmaar is thans ingetreden en na het verhoor van de laatste getuige, makelaar S. Dekkers uit Heerhugowaard, en de conclusies van de pleiters van eiser en gedaagde heeft de president van de rechtbank, mr A. D. van Regteren Altena, de uitspraak bepaald op Woensdag 18 Febr., 's morgens om 11 uur. Dan zal bekend worden of de eiser in het gelijk gesteld wordt en de gemeente een verbod zal worden opgelegd de publicaties te herhalen, die de aanleiding tot dit proces zijn geweest. Het laatste geval, dat gistermorgen op de zitting ter sprake kwam, was dat van de weduwe Kemp uit de Hekelstraat, wie door makelaar Toepoel een woning zou zijn beloofd, als zij haar bakkerij wilde verkopen. De verkoop was doorgegaan, maar de woning was uitgeble ven en door de gemeente was aangevoerd, dat dit een van de zaken was, waar in de makelaar zich onbehoorlijk had gedragen. Makelaar Dekkers uit Heer hugowaard, die de belangen van de koper van de bakkerij had behartigd en bij de transacties aanwezig was geweest, kwam gisteren verklaren, dat hij niets had bemerkt van enige belofte, die door zijn collega aan de weduwe Kemp zou zijn gedaan. Wel had de heer Toepoel gezegd, dat hij bereid was zijn bemid deling te verlenen, dat de weduwe Kemp de woning zou mogen betrekken, die door de heer Mooy zou worden ontruimd, omdat hij een nieuw huis liet zetten. Een positieve toezegging was niet gedaan en evenmin was er gezegd, dat het huisvestingsbureau wel vóór een vergunning zou zorgen. gunning aanvroeg, sloegen beide heren de tussenregeling over en trok de heer Laurens in de woning. Het logische ge volg was, dat er voor hem geen aan vrage voor een vergunning bij het wo ningbureau lag. Overigens herinnerde spreker er aan dat door het Huisves tingsbureau aan de fa Conijn een vrije vestiging in de door haar aan Ce Frie seweg te bouwen huizen was toegezegd. In beide gevallen bood mr Scholten de president aan het tegenbewijs te leve ren. WA de verklaringen van deze ge tuige verkreeg de pleiter van ge- üaagae, mr. G. A. dc Lange, het wooid voor een recapitulatie van de drie za ken, waarin de gemeente het bewijs had moeten leveren, dat de makelaar zich onbehoorlijk had gedragen. Mr De Lange gaf toe, dat het bewijs in het geval Comansstraat 4 niet overtuigend was geweest, doordat de verklaring van de heer Van Wieringen in het voordeel van makelaar Toepoel was uitgevallen. Hij vond het echter vreemd dat Van W. zich niettemin bij de heer Wiese had beklaagd. Anders noemde hij het geval Deetman, Mauritskade 25. Uit de getuigenverklaringen was gebleken dat eiser herhaalde malen had toegezegd voor een vergunning te zuilen zorgen zonder dat dit was gere aliseerd. Nog erger vond spreker de transactie' niet de weduwe Kemp, wie duidelijk was voorgespiegeld, dat zij op een ander huis kon rékenen. De om schrijving van de woning met een tuintje voor en achter en een huurprijs van zes gulden per week vormde daar voor het beste bewijs. Tegenover de ene verklaring van makelaar Dekkers staan drie andere, die anders luiden. Het is onbehoorlijk, aldus pleiter, dat een ma kelaar toezeggingen doet, dat het met de verguniyng wpl in orde zal komen en dat achteraf blijkt dat niet de min ste moeite is» gedaan deze belofte te verwezenlijken. Een dergelijke „poli tiek" maakt de toch al zo moeilijke woonruimteverdeling voor de gemeente nog lastiger. De makelaar is de vertrou wensman van zijn opdrachtgever en ais zodanig moet hij dan ook handelen. Dat de gemeente tot de gewraakte publi caties is overgegaan is alleszins begrij pelijk omdat haar geen enkele garan- toe kon worden gegeven, dat makelaar Toepoel zijn practijken zou staken. De klachten bij de bevoegde instanties heb ben hieraan geen einde kunnen maken. Uit een advertentie in de Alkmaarse Courant had spreker bemerkt, dat het proces intussen al een gunstige invloed heeft gehad. Hij had daarin gelezen hoe een makelaar een woning te huur aanbood onder voorwaarde, dat de ge gadigden in het bezit waren van een huisvestingsvergunning. En zo hoort het eigenlijk, besloot mr De Lange. had mr H. Scholten bevreemd dat de president van de rechtbank uit het politierapport over de gevallen Rozenstraat -en Frieseweg voldoende bewijs had geput om aan te nemen, dat ziin cliënt onbehoorlijk had gehandeld. Pleiter betoogde, dat makelaar Toepoel niet verweten kan worden, dat de ar beidsovereenkomst tussen de heren Seliellings en De Ruyter niet bestendigd werd. In het geval Frieseweg kon evenmin van een schuld van zijn cliënt worden gesproken omdat deze wel ter dege een vergunning had aangevraagd. Het was afgesproken dat de heer Van den Berg de nieuwe woning zou kopen en betrekken en daarna zou ruilen met de heer Laurens uit Den Haag. Terwijl Toepoel voor Van den Berg een ver- Vervolgens ging pleiter in op de drie andere zaken, waarin de gemeente had getracht het bewijs te leveren van het onbehoorlijke gedrag van makelaar Toepoel. Blijkens de uitlating van mr De Lange was één van de zaken, die van de heer Van Wieringen, al van de lijst gevoerd. Ook de heer Deetman (Mauritskade) was door makelaar Toe- noel niets beloofd, aldus mr Scholten. Er is geen enkele definitieve toezegging iemand die een huis koopt bij y.ijn ves tiging geen bezwaren in de weg wor den gelegd. Dat er door de makelaar nog geen vergunning was aangevraagd lag in het feit. dat het nog niet bekend was wanneer de heer Deetman de wo ning zou betrekken. Bovendien stond in het voorlopig koopcontract, dat de ver koop niet zou doorgaan indien geen vergunning zou worden verleend. Hier uit blijkt dus wel, dat er van enige mis leiding geen sprake kan zijn. Toen de heer Deetman wist wanneer hij zou verhuizen had het huisvestingsbureau een aanvrage in de bus kunnen ver wachten als men daar niet zo ongerust was geweest en direct op de ketting was gesprongen. TEN aanzien van de verkoop van de bakkerij van de weduwe Kemp vroeg mr Scholten zich af of een ma kelaar niet eens mag zeggen dat hij zijn best zal doen een andere woning te vinden. Tenslotte mag men toch ver onderstellen dat iedereen weet, dat hi) een vergunning nodig heeft om een woning te betrekken. Spreker was van oordeel dat de gemeente bezig is terug te krabbelen. Eerst werd er gesproken van in strijd met de waarheid gedane verklaringen, thans wordt er gezin speeld op vage toezeggingen. Dat is niet het uitgangspunt van dit proces. De waarheid van de beschuldigingen is in niet één van de vijf gevallen, die zich over een tijdvak van 1948 tot 1952 hebben voorgedaan, bewezen en daar om meende pleiter bij zijn eis te kun nen persisteren. Die eis was: verbod van een herhaling van de publicatie op 8 Januari in de plaatselijke dagbla den gedaan op straffe van betaling van een dwangsom van duizend gulden en openbaarmaking van het vonnis van de rechtbank in dezelfde dagbladen. Mr De Lange bestreed tot slot de op merking, dat de gemeente in dit kort geding tekenen van zwakte ging ver tonen. De bewijsopdracht in de drie laatste zaken was het al of niet behoor lijk optreden van makelaar Toepoel te bewijzen en daaraan was z.i. voldaan Uitspraak over een week. HEI Zo is de Mosterdstadse schooljeugd Van Maandag af weer aan de fles En kwam er dus een nieuwe melkweg Zo onverwachts onder de les. Ik zie de Antjes, Jantjes, Pietjes Al zitten zuigen nan de rietjes, De wangen hol, de buikjes rond, O jongens wat is dat gezond! Natüürlijk geeft men geen spinazie. De meester rookt graag een sigaar Maar neemt toch ook geen kruikje [Bols mee-' Dat vind ik minstens even raar. De les valt toch niet plots in duigen Met vijf minuten zuivelzuigen? We zaten in de oorlogstijd Nog wel met and're narigheid. ,,'t Was vroeger anders". Wat een wonder ■Toen had men ook het Spaanse riet Een and're tijd brengt and're zeden, Geef mij maar melkie, waar of [niet? Alleen wordt het een beetje gekker, Als al die zuigers aan de trekker Gaan hangen van het spoelcloset, Dat is géén onverdeelde pret. Maar kom, wij zijn een zuivellandje, Al is het dan van omvang klein, En laat de Kaasstadjeugd daarvan [dan Een levende reclame zijn. Zó, dat als aanstonds weer met [stromen De vreemdelingen binnenkomen, Zij één ding zeggen, kort en goed: „Dat is een jeugd van melk en bloed." JABSON Een lang gekoesterde wens A LS binnen enkele jaren uitvoering wordt gegeven aan de bestaande plannen tot aanleg van een recreatieoord in het Oostelijk deel der stad (het zgn. Bosplan), dan ligt het in de bedoeling aan de grens daarvan een permanent volkstuinterrein in te richten, dat een grootte zal hebben van circa drie hectare. Hiermede wordt tegemoet gekomen aan een lang gekoesterde wens van de volkstuinhoudersvereniging „Alkmaar en Omstreken". Weliswaar zal dit terrein lang niet groot genoeg zijn, om aan alle aanvragen te kunnen vol doen, doch men is verheugd, dat met de aanleg van permanente terreinen een begin zal worden gemaakt. Dit werd medegedeeld in een druk bezochte jaar vergadering. welke gisteravond, onder voorzitterschap van de beer C. Roeper, werd gehouden. F 350 voor Rampenfonds DE vereniging exploiteert momenteel een vijftal terreinen in onze gemeen te met een gezamenlijke "grootte van ruim 13 ha. De pacht van deze tuin grond is echter tijdelijk en hoezeer het ook wordt toegejuicht, dat in onze ge meente intensief gewerkt wordt aan woningbouw en industrieterreinen, voor het bestuur der vereniging betekent het terreinprobleem een punt van voortdurende zorg. Dit bleek ook uit het jaarverslag, dat werd uitgebracht door de secr.-penn. de hr. N. E. Wennink en waarin er op werd gewezen, dat de vereniging reeds eerder de tuincomplexen aan de Dr. Schaepmankade en het Kwakelpad heeft moeten prijsgeven. Binnen afzien bare tijd zal ook het terrein achter Rochdale bouwrijp worden gemaakt. Tot heden is het steeds mogelijk geweest, de tuinders naar andere ter reinen het niet mogelijk, deze complexen feit, dat het bouwrijp maken van gron den in onze gemeente gestadig voort gang vindt zal in de naaste toekomst ongetwijfeld een tekort aan beschik bare tuingrond ontstaan. Bovendien maakt het tijdelijk karakter der ter reinen het niet mogelijk, de complexen behoorlijk in te richten. Vandaar, dat reeds gedurende vele jaren gestreefd wordt naar de aanleg van permanente volkstuinterreinen, zoals deze ook in de meeste andere grote gemeenten in ons land reeds bestaan. Het bestuur zou het thans geprojec teerde terrein van drie hectare in ver band met de bevolkingsdichtheid in dit stadsdeel gaarne zien uitgebreid tot 5 ha. Ook op een tweetal andere plaat sen in onze gemeente bestaat sterke be hoefte aan een permanent terrein van circa 3 ha. Met dankbaarheid werd in het ver slag "melding gemaakt van de mede werking, welke steeds van de gemeen te wordt ondervonden. De rgkening over 1951 sloot met een klein batig saldo. De kascommissia had de administratie in orde bevonden, zodat de secr.-penn. voor zijn gevoerde fi- BURCERLIJKE STAND Geboren: Cornelis A., z. van A. C. Zijp en J. C. Beemsterboer. Geboren Antonius K., z. van H. Effern en J. Knijpstra. Gerardus P. M., z. van T. J. Velzeboer en M. T. Koek. Karina L., d. van C. A. Jansen en C. C. Kops. Getrouwd: Johannes J. Ros en Alicia J. Erkamp. Gerardus J. Kramer en Divera A. Beemsterboer. Jacob As jes en Dientje Krab. Getrouwd Mattheus A. van de Kamer en Hendrika M. Boots. Hepke Poelstra en Maria G. Commandeur. Simon G. Masteling en Grietje de Koe. Cornelis Beenken en Aafje Wijkhuizen. Overleden Hendrikje Exalto, 76 jaar, gehuwd met G. van der Wal. nanciële beleid werd gedechargeerd. Een bestuursvoorstel, om een bedrag van f 350 in het Rampenfonds te stor ten, werd met algemene stemmen goed gekeurd. Nadat de bestuursverkiezingen, waar bij de aftredende voorzitter wérd her kozen en een nieuw complexbestuur voor het nieuwe terrein „Tuinlust" werd geïnstalleerd, in een vlot tempo waren afgehandeld, werd een overzicht gegeven van de exploitatie - van elk terrein. Met nadruk werd er op aangedrongen de maatregelen tot bestrijding der aard- appelmoeheid stipt na te komen. Het ledental, dat in 1952 292 bedroeg, is inmiddels reeds gestegen tot 340. Wandelaars kunnen Zaterdag van start gaan Zaterdag zullen de wandelaars bij café Tom op het Waagplein vertrekken om hun 10 of 15 km wandeltocht te be ginnen, die door de drie wandelsport verenigingen in Alkmaar is georgani seerd ten bate van het Rampenfonds. De start vindt Zaterdag plaats om 2.30 uur en Zondag van 10.30 tot 12.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt vijftig cent per persoon en men kan zich voor dit wandelfestijn opgeven bij de volgende adressen: De heer Gouwentak, Voor- dam 13, de heer G. Dilling, Fnidsen 30 en de heer P. de Boer, Wildemanstr. 7. DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Dubbel spel (18 jaar); Harmonie Theater 8 u.: The Crimson Pirate (14 jaar): Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De dochter van de hout vester (alle leeftijden)Cinema Ameri cain, 8 uur: Don Camillo (alle leeft.) Wapen van Heemskerk, 2 uur: Jaar- verg. Ver. van Huisvrouwen. Gulden Vlies, 10 uur; Verftechnische dag: 8 uur: HOV met Turkse pianiste Hayat Atla. VRIJDAG Cinema American, 8 uur: Don Camillo alle left Victoria Theater, 8 u.: Datft' omen de tanks (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Deze vrouw is gevaar lijk <18 jaar); Rex Theater, 2.30 en C uur: De laatste ontmoeting (18 jaar). Gulden Vlies, 9.30 uur: Lezing reg. melkcommissi voor Noord-Holland; S uur: R.K. Vrouwenbond. Harmonie, 8 uur: Dr A. A. Kampman spreekt voor Ex Oiiente Lax over Transjordanië. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Rode Rio. BERGEN. Hotel Kreb, 8 uur: Lezing prof. ir Selleger. NOORDSCHARWOUDE. Tivoli, 8 u.: Limelight. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZET Donderdag 2.21 14.43 Vrijdag 3.18 15.38 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 2.26 14.48 20.26 8.48 Vrijdag 3.23 15.42 21.23 9.42 DIENST APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Wanna, Mient C 13. Iedere daa waf Als we iedere dag duizend gulden stijgen, dan is aan het einde van de week de honderdduizend in zicht. Ook gisteren vermeerderde het ingezamel de bedrag met 1239,20, waardoor het totaal kwam op 93.939,33. Bij de giften, die in de loop van Dinsdag bij de Middenstandsbank aan de Koor straat werden gedeponeerd of op giro nummer 17410 onder de vermelding „Voor het Rampenfonds" werden ge stort, was een bijdrage van de biljart vereniging Westerlicht ter grootte van 100.We verwachten, dat in de loop van de week nog meer verenigin gen en bedrijven, die nog niets van zich hebben laten horen, hun giften zuilen storten, zodat we de rekening met een getal van vijf nullen achter het cijfer één kunnen afsluiten. Ajj; V .A'. De voorzitter van het Centraal Stembureau brengt ter algemene kennis dathet besluit waarbij mevrouw A. KosterSchouw te Alkmaar is be noemd verklaard tot lid van de ge meenteraad van Alkmaar in de plaats van de heer A. Eriks voor een ieder DE HEER K WIT JUBILEERT VANDAAG zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer Wit, metaalfraiser aan e!e Machinefabriek „Alkmaar", voor het eerst bij dit bedrijf in dienst kwam. In 1913 liep bij daar als 14-jarig jongetje voor het eerst door de poort en hij zal toen wel niet gedacht hebben, dat het hem vergund zou zijn zulk een lange tijd aan deze fabriek zijn beste krachten te geven. Ah men hem naar zijn eerste indrukken, die hij hier opdeedvraagt, dan begint de heer Wit te glimlachen. „Ik werd direct door een van de werkers tot een vuistgevecht uitgedaagd. Maar ik heb m'n tegenstander zo van katoen gegeven, dat hij de volgende dag, met z'n pet diep over een gezwollen oog, de fabriek binnenkwam" Een vrachtauto die zich gisterochtend door het Payglop van de Langestraat naar de Laat wilde „wurmen" slaagde hierin slechts na de nodige verwoestin gen te hebben aangericht. Doordat aan de ene kant van de passage de ladder van een glazenwasser stond kwam de wagen aan de andere kant in aanraking met een fiets, die daarop door een win kelruit werd gedrukt. De schade a f 200 wordt door verzekering gedekt. Een vrachtauto die bij het slacht huis de bocht naar rechts wat te krap nam, vloerde een 52-j?rige wielrijder wiens vehikel gedeeltelijk werd ver nield. De chauffeur verklaarde zich be reid de aangerichte schade te vergoe den. Een wielrijdster die gistermiddag met een kleutertje achterop over de Laat fietste kwam plotseling in con flict met een autoped die haar weg kruiste. Zij kwam met haar kind te vallen. Beiden liepen schaafwonden op. De jeugdige bestuurder van de auto- ned koos met, zijn voertuig in allerijl het hazenpad en werd niet meer ach terhaald. Drie sne/pn ;tren ter inzage is gelegd. De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof heeft een ver zwaring van het vonnis van de Alk maarse politierechter tot drie maanden gevangenisstraf gecist tegen de Ber gense pensionhouder R. R„ die de sta ten had vervalst, waarop hij aan de Dienst Maatschappelijke Zorg te Haar lem opgave moest doen van het aantal gerepatrieerden dat in zijn hotel ver bleef. Hij liet gerepatrieerden, die enkele dagen afwezig waren op papier nog rus tig bij hem slapen en eten en ontving daarvoor dus ten onrechte een vergoe- ding van de Dienst Maatschappelijke Zorg De poiitieréptiter 'haH'TT. destijds tof zes weken hechtenis -veroordeeld, waarvan zowel de officier als de ver dachte in hoger beroep waren gegaan. Het bleek, dat R. de Staat voor onge veer f 1500 had benadeeld. Hij ontving elke dag dat een gerepatriëerde bij hem verbleef f 4 en wanneer de gast afwe zig was f 2 per dag. Als motief gaf hij op wat meer te willen verdienen. De raadsman betoogde, dat elders dezelfde feiten waren gepleegd en dat zijn client de schade aan de staat had vergoed. Hij vond, dat R. een kans verdiende zich te beteren. Uitspraak over 14 dagen. Een zeer goede opvoering werd .giste ren in „Het Wapen van Heemskerk" ge geven door de toneelvereniging „De Mas kers", dat „probleemstuk „Pinky" op voerde, onder auspiciën van de buurtver eniging Bloemwijk. Het stuk behandelt op zeer duidelijke en sterk beeldende wijze het „grensprobleem" van het blanke negermeisje Pinky, dat eigenlijk noch blank, noch zwart Is en daarom door geen van heide ras-categorieën geaccepteerd wordt. Na het eerste bedrijf begint het verhaal naar een climax te lopen, die er op neer komt, dat er slechts dan een oplossing is wanneer twee mensen veel van elkaar houden en( de blanke bereid is tot het maatschappelijk negerniveau af te dalen. Wat de spelers betreft willen wij, hoe wel zij niet de hoofdrol vervulde, de bijna onovertroffen mevr. R. Kooy noemen, die de rol van de wijze en later stervende miss Em, voor het voetlicht bracht en zulk éen heldere kijk op het neger-pro bleem aan het publiek in de zaal doorgaf, dat men het slot van het stuk van te voren reeds kon vermoeden. Zij speelde overtuigd, natuurlijk. Zeker niet minder was mevr. A. de Nijs, die Pinky ver tolkte en blijk gaf haar rol goed te heb ben aangevoeld. Door haar prima rolken- ms werd zij echter in de verleiding ge bracht de emotionele partijen een tikkel tje te vlot te spelen. De rol van mevr. A. Kruiff, die Pinky's grootmoeder uitbeeldde, was zeker niet de gemakkelijkste, vooral in de scene waarin zij practisch alleen de aandacht moest boeien. Zij was over het algemeen iets te eentonig in haar voordracht. Dit ligt echter ook ^aan de bouw van het Stuk. J. Fernee als Joe speelde een goede „dokter" en ook mevr. G Berkhout en Toon Buissink als Pinky's vriend, zorg den met markante karakteristieken voor een boeiende entourage van het geheel. Mevr. T. Bilens, die wij helaas maar enkele keren te zien kregen, speelde een boeiende creatie van de felle negerinnen- feeks Rozaria, Het was een voortreffelijke opvoering. Als men in het vervolg de duur der déccr- wisseling tot een uiterst minimum, kan bekorten zou dit echter geen overbodigheid zijn. Tussen het eerste en tweede bedrijf werd voor het Rampenfonds een bedrag van f 84,gecollecteerd. 27. Nadat zij nog een half uur gere den hadden, zagen Jimmy en Piet Pot lood, nadat de weg een flauwe bocht gemaakt had, een groepje palmen. Het was duidelijk, dat zij de oase naderden. En toen zij dichterbij kwamen, zagen zij dat het nog een heel dorpje was met wat witte huizen en een kleine moskee enen dat verheugde Jien bijzonder, een vuurrode benzinepomp. Jimmy zette de Witte Engel vlak naast de benzinepomp neer en gaf aan de Berber, die er nogal vervelend tegen aan stond te hangen, te kennen, dat hij wilde tanken. De man kwam echter niet in actie. Hij stak alleen een lange bruine arm uit zijn gewaad en met zijn duim en wijsvinger maakte hij een ge baar, dat zowel Jimmy als Piet Pot lood onmiddellijk begrepen Hij wilde eerst centen zien. Jimmy haalde dade lijk zijn geldbuidel te voorschijn en toonde de man, dat hij genoeg geld bij zich had om de benzine te kunnen be talen. Toen eerst kwam de man in be weging. Hij vroeg op een tamelijk on verschillige toon hoeveel liter de he ren wensten mee te nemen. „Zoveel als we kunnen meenemen", antwoordde Jimmy. „Giet de tank maar boordevol en vul ook de drie jerrycans die we achterin hebben staan". Met lome be wegingen slenterde de man naar de achterzijde van de jeep, trok het deksel van de tank los en begon de benzine te laden. Jimmy haalde een pakie siga retten uit zijn zak en gaf het de man met de woorden: „Als je roken wilt, mijn vriend, laat het je dan goed sma ken!" De uitwerking van deze geste was verbluffend. De man begon breed te grijnzen en boog tot driemaal toe, heel diep. „Moge Allah u beschermen edele heer", zei hij verheugd. Na dit incident, dat mij in de ogen van velen tot „man" deed promoveren, heb ik echter nimmer meer één klap uitgedeeld. Gedurende enkele decennia heeft de heer Wit, een uitstekend vak man, al het lief en leed van de fabriek gedeeld. Een tijd lang bediende hij in een periode van personeelschaarste 2 machines en dat gaf bij hem de doorslag om wegens de goede verdiensten, die hij van toen af maakte, bij „het ijzerfa briek", zoals de industrie vroeger ge. noemd werd, te blijven. Een aardig moment beleefde de jubi laris, toen hij door de directie gehuldigd werd. Het was tijdens de oorlogsjaren, waarin men eigenlijk niet meer wist wat tabak was. Op de directietafel stond een kistje „eigenteelt sigaren" met het roken waarvan de heren directeuren hun speeches vergezeld deden gaan. Maar voor mjjnheer Wit was er nog één heel fijne en heel dure merksigaar be waard. Die mocht hij oproKen Een idee, waar fraiser Wit al jaren mee had rondgelopen, werd 3 weken geleden werkelijkheid: een personeels voorzieningsfonds, waaruit arbeiders, die door ziekte in hun gezin tegenslag ondervinden, gesteund kunnen worden. Het personeel zal hier 11/4 pet. van zijn loon voor afdragen en ook de directie van de machinefabriek heeft reeds met een royaal gebaar f2000.voor dit fonds in het vooruitzicht gesteld. Dat de heer Wit hiermede in zijn nopjes was, hoefde hij ons niet te ver tellen. Dat zei zijn gezicht ons wel. Morgen zal van ons bedrijf de vlag wapperen ter ere van een zilveren ju bilaris. De heer S. Sikkens, machinezet- ter, schaart zich dan in het grote le gioen medewerkers, dat reeds langer dan 25 jaar zijn gewaardeeerde krach ten in dienst heeft gesteld van de Alk- maarsche Courant. Op 14-jarige leeftijd zette Sam zijn eerste stap in het gebouw aan de Voordam. Als leerling-handzet- ter koos hij zich een weg in de schone typografie. Later toen de zet-machines allengs een grotere plaats in het bedrijf gingen innemen, werd de jubilaris van morgen opgeleid tot machinezetter. Als zodanig heeft hij dagelijks een belang rijk aandeel in het verschijnen van. de Alkmaarsche Courant en de andere uit gaven van onze N.V. Morgen zullen wij het zonder Sam moeten stellen, want •deze dag verblijft hij in de huiselijke kring, waar ongetwijfeld velen hem zullen gelukwensen. De 'jubilaris be hoort tot de populaire figuren in de grote krantengemeenschap. Zijn prettig humeur heeft hem uitsluitend vrienden bezorgd. Naast zijn werk heeft de heer Sik kens vooral vreugde gevonden in de voetbalsport. De v.v. Alkmaarse Boys heeft in hem lange tijd een uitstekend speler gehad en toen de jaren ook aan Sam niet ongemerkt voorbij bleken te gaan, konden wij hem verleiden een plaats in het bedrijfselftal van de Alk maarsche Courant te bezetten. Morgen gaat Sam jubileren. Onze gelukwensen paren wij met de hoop dat wij hem nog vele jaren achter de zetmachine mogen zien. Van 4 i/m II April De jaarlijkse tentoonstelling „De jeugd exposeert!" zal dit jaar worden gehouden van 4 tot en met 11 April a.s. Jongens en meisjes in de leeftijd van 10 tot en met 21 jaar, die in Alkmaar woonachtig zijn of die buiten Alkmaar wonen, doch hier een school bezoeken of werkzaam zijn, kunnen zelf gemaakte werkstukken in zenden. Producten van vrije-tijdsbesteding in allerlei soort komen in aanmerking. De jongens en meisjes, die een vak beoefenen en in hun vrije tijd een werk stuk hebben vervaardigd, dat verband houdt met het beroep, worden eveneens uitgenodigd aan de tentoonstelling deel te nemen, Opgave tot deelneming kan geschieden tot 1 Maart a.s., iedere werkdag, behalve Zaterdags, van 11—12..30 en van 1617 uur ten stadhuize, afdeling Onderwijs en Jeugdzaken. De werkstukken behoeven nog niet te worden meegebracht, de deelnemers ont vangen later bericht waar en wanneer deze moeten worden ingeleverd. PracFijk-examens Voor de practijk-examens, afgenomen op 5, 6 en 7 Januari j.l. te Alkmaar, door de Vereniging van Leraren in Boek houden, Handelscorrespondentie en Steno grafie zijn geslaagd voor:Nederl. Han delscorrespondentie: de heer J. Wagenaar le St. Pancras; Duitse Handelscorrespon dentie: mej. T. Dekker te Limmen; En gelse Handelscorrespondentie: mej. H. v. Ammers te Bergen; Boekhouden: de dames D. Bakker te Heiloo, G. D. Visser te Koedijk, S. v. d. Meeberg te Alkmaar en de heren: L. Commandeur te Heer hugowaard, N. G. de Goede te Limmen, J. B. de Groot te Alkmaar, C. G. Keuning te Obdam, N. J. Klerk te Oterleek, J. Koning te Broek op Langendijk, H. Kra mer te Alkmaar, G. M. Spruyt te Heiloo, W. Otte te Alkmaar, Tj. Visser te Oude Niedorp, Th. Nat te Limmen en N. P v. d. Elsland te Egmond aan Zee; Modern Bedrijfsadministratie: de heren P. Groen en H. Teunis, beiden te Alkmaar. DIERENBESCHERMING Op de Bergerweg is zwervend aange troffen een zwart langharig hondje, ken tekenen zwart-witte streep op de borst, teef, pl.m. 2 jaar oud, zeer lief karakter. Vermoedelijk op de Bergerweg achter gelaten. Verleden week is in de omgeving van de Snaarmanslaan zwervend aangetroffen een langharig hondje. Kentekenen: wit- bruin, teef, doof. Ongeveer zes weken geleden is te Hei loo zwervend aangetroffen een pl.m. 1- jarige Airdale Terrier. Kentekenen: ste vig gebouwd, teef, zeer lief karakter. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaag molenstraat 36, Alkmaar. Gistermiddag vergaderde i Langedijk van de Chr. Boeren dersbond in lokaal J. de Boer. litter, de heer P. Mantel, zei Openingswoord, waarin hij di offers van de overstromingen dat de uitkomsten van 1952 ei gezien zeer goed zijn geweest langrijke gebeurtenis was vo de ingebruikname van de niei Lagere Tuinbouwschool te 1 Langendijk. De vergadering, die vooraar „pfaatmiddag" bedoelde te zij met een inleiding van het stuurslid, de heer B. Haver o.m. wees op het belang van rische export, welke het afgel 31/2 milliard heeft bedragen, het te stichten weerstandsfond tuinbouw, zeide spr., dat er n gering nog geen overeenstei bereikt, daar deze eerst de n gevens wil hebben. Over het borgstellingsfonds, „Marshallgelden" werd gezegd 1952 zes en negentig maal toe is verleend tot de bouw van zen, pakstations, bewaarplaat waarbij een garantie van 50 gegeven, waardoor de betrok zelf ook voor 50 van het kapitaal moest zorgen. De heer Verkuil sprak da. akkerbouw. Voor de teelt va bieten en tarwe zijn aanzienli. ger voorwaarden aanwezig d heen, doordat de regering de langrijk boven het kostennive gesteld. Gerst en haver moge dien vrij verbouwd worden. Aardappi Van groot belang voor deze de strijd die gestreden wordt behoud van het uitzondert voor de aardappelteelt. De 1 voor Akkerbouw heeft beslote fing voor het aardappelfonds hogen van f 30.per ha tot f ha, zulks om een eventuele op te vangen. Het hoogtepunt van de recc Dinsdag in café Van Ham we heer J. Slinger veertig jaar i was bij de lieer G. Govers, w twijfeld het moment waarop l ter J. Posch, die met zijn w van zijn belangstelling blijk jubilaris de zilveren eremeda honden aan de orde van Oran op de borst spelde. Het was overigens niet 1 blijk van erkentelijkheid dat Slinger op deze middag te be De heer Govers overhandigde enveloppe met inhoud en een schenk werd aangeboden doo gelijks bestuur van de Hollan schappij van Landbouw. Doo Govers en diens zoon werd d< ibeschreven als een werker v< betrachting. De receptie were gewoond door een deputatie lust, de gymnastiekvereniging, de heer Slinger meer dan 25 secretariaat voerde. Tevens w wezig enkele bestuursleden va arbeidersbond, die evenmin handen kwamen. KARWEITJES VOOR DE PAD Onder het motto „Mouwen 01 land moet droog" zullen de Verkenners van Limmen Zat< Februari het dorp rondgaan o karweitjes voor de burgerij op t< De bedoeling is dat op elk verkenner Zaterdag f 1,verd: het Nationaal Rampenfonds. Karweitjes van allerlei aard nen opgeknapt, zoals schoenei fietsen schoonmaken, koper poe tjes aanharken, ramen wassen i Aan de gidsen kan bovendier stopwerk worden opgedragen. BURGERLIJKE STAN1 Overleden Klaas Osseba echtgenoot van B. Zijp. Rechfen van ZaadI niet aangetast De Meervoudige Economise! van de Alkmaarse rechtbai gisteren de zaadkweker P. B rcnkarspcl vrijgesproken. D< damse zaadhandelaar R. Z„ dit van de „Flora Blanca", een bloemkoolras, waarvan hem o; 1951 het kwekersrecht was ve de handel bracht, had een ingediend tegen de zaadkw Harenkarspel, die een zaad in had gebracht van een door kweekt ras „Rroersens reuze" gens de Rotterdamse kweker geheel met dat van de „Flor: overeenkwam. De firma Zwaan, in de ov dat B. voor zijn teelt het zaa „Flora Blanca" had gebruikt zaadkweker hierop schrifteli gemaakt en voorgesteld, om, r

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2