Den Hoef zal door plan Belleman niet worden bevoordeeld Wijzigingen in de Kieswet Eeuw geleden werd in Nederland de bisschoppelijke hiërarchie hersteld Extra bouwvolume ook voor de bewoners uit Egmond-Binnen De verbreding van de Herenweg 0*%%, stèop srmm! Nederlands elftal Oudorp Broekman op 5QOO m nog ongeslagen Nederlands paar op zesde plaats LAATS It NIEUWS Koning Boudewijn weer naar Zuid-Frankrijk Grote belangstelling voor Nederland-Denemarken FRANKRIJK-NEDERLAND NIET VAN DE BAAN Che'sea speelde zich in vijlde bekerronde De heer Roolvink volgt verzoek van zijn partij niet op Kamerlidmaatschap aanvaard Toeristencafé verbrand in Giethoorn Voorzieningen werkloze hoofdarbeiders A pril-bewegingbracht regering ten val Critiek richtte zich tegen Thorbecke Wesifriese Flora 1953 geopend Dr Verhage sprak Twee vonnissen voor weekbladredacteur MARKTBERICHTEN DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 GEMEENTERAAD EGMOND-BINNEN By het begin van de raadsvergadering, die gisteren te Egmond-Binnen werd gehouden, herdacht de voorzitter in zUn openingswoord de grote ramp, die ons land heeft getroffen. Spreker verzocht de aanwezigen een minuut stilte in acht te nemen om de overledenen te gedenken. De heer Mooy bracht bij de rond vraag de woningbouw ter sprake en sneed hiermee een uiterst belangryk punt aan. De voorzitter zette uiteen, dat in de vorige vergadering gesproken is over de bouw van woningwetwoningen. Het plan-Belleman, dat onverbreek baar gekoppeld zit aan het plan tot omlegging van het rqwielpad te Egmond aan den Hoef, heeft uitsluitend kans van slagen indien de gemeente haar bouwvolume (n.l. vijf woningen) daarvoor beschikbaar wil stellen. Gebeurt dit, dan krijgt de gemeente een extra bouwvolume voor negentien woningen toegewezen. Daarmede kan het eerste gedeelte van het plan-Belleman ver- wezeniykt worden. Tevens zou by doorgang van het plan-Helleman ook de om legging tot stand gebracht kunnen worden. Deze omlegging zal een zeer be- langrqke verkeersverbetering betekenen. Wel is In dat geval geen volume meer beschikbaar voor de dorpskom Egmond-Binnen, maar aangezien het hier twee zeer belangrijke gemeentebelangen betreft, zullen wy er toch toe moeten be sluiten, aldus de voorzitter. nodig zal hebben. Deze restrictie on dervangt alle moeilijkheden. Als resul taat van deze bespreking werd met al gemene stemmen tot de aankopen be sloten, met als richtlijn de vastgestelde prijzen hiervoren genoemd. De verlichting. Aan de orde kwam voorts de verlich ting van de wegen in het gehele dorp. De oude verlichting is totaal onvol doende en behoeft nodig verbetering. De Provincie heeft uitgewerkte plan nen, die voldoende rekening houden met de toekomst. Dit vooral ten aan zien van de hoofdverkeerswegen, n.l. de verbindingswegen van Heiloo en Alkmaar naar Egmond aan Zee en de Herenweg. De plannen houden in gloei lampenverlichting, kwikdampverlich ting en een combinatie van deze twee methoden. Op voorstel van wethouder v. d. Reep zal nog een verlichtingspunt PjE heer C. Apeldoorn was bevreesd, dat bij het nieuwe bouwvolume met het nu verstrekte volume rekening zal worden gehouden. In dat geval zal Eg mond-Binnen gedupeerd worden en zeer in het bijzonder de particuliere eigenaars. De voorzitter antwoordde hierop, dat met het oog op de migratie in de ge meente, deze zeker nieuw bouwvolu me toegewezen zal krijgen. Van dupe ring van particulieren is geen sprake, aangezien besloten was, dat dit woning wetwoningen zouden worden. Wethou der Hopman wees met nadruk op het feit, dat met de bouw van vier-en-twin- tig woningen ee.i gemeentebelang was gediend van de eerste orde. In deze woningen kunnen ook bewoners van Egmond-Binnen komen. Hun kansen staan gelijk met die van de ingezete nen uit „den Hoef'. Wethouder v. d. Reep zeide in B. en W.-vergadring, te hebben tegengestemd, omdat de wo ningen uitdrukkelijk aan de woning bouwverenigingen waren toegewezen. De voorzitter wees er op, dat Eg mond-Binnen met de bouw van één-en- twintig woningen overigens goed was „behandeld". Egmond aan den Hoef heeft bijvoor beeld maar vier huizen gekregen en wel aan de Julianaweg. Hierop gaf de heer C. Apeldoorn als zijn mening te kennen, dat van de één-en-twintig toe gewezen woningen Egmond-Binnen er de minste heeft ontvangen. De voorzit ter onderstreepte nog eens zijn mede deling dat er beslist nieuw bouw volume beschikbaar zal komen. Verbreding. Tijdens de zitting kwam ook de ver breding van de Herenweg ter sprake. De voorzitter deelde mede, dat het Hoogheemraadschap te Alkmaar de Herenweg heeft uitgemeten en plannen ter verbreding heeft uitgewerkt. De be slissing of nu al dan niet daartoe zal worden overgegaan wordt nu gelegd in de handen van de gemeentenaren. „Daartoe is onder mijn leiding een comité uit de ingezetenen gevormd, voornamelijk om de openbare mening te peilen en vast te stellen hoe men over het algemeen tegenover de voor gestelde plannen staat; doch veel méér nog om de prijzen voor de aan te kopen stukjes grond te kunnen bepalen", al dus spreker. „Er zijn, in overleg met het prijzenbureau, prijzen vastgesteld. De vraag is nu of de raad zich met deze vastgestelde prijzen kan vereni gen. Het comité uit de ingezetenen ging reeds met de prijzen accoord. Deze lui den: ƒ4,per m2 tuingrond; ƒ2, voor bouw (cultuur) grond en ƒ1,voor grasland. Voor de verbreding is naar berekening ruim 2Vz ha nodig. Voor grondaankopen zal naar schatting be nodigd zijn ƒ40.000,— a ƒ50.000,—." Wethouder Hopman vroeg zich af of de onderhoudsplicht voor wegen niet zodanig zou stijgen, dat uitvoering niet mogelijk zal blijken. Z.i. Zal dit eerst terdege overwogen moeten worden, daar anders de grondaankopen en het vele werk daaraan verbonden nutte loos zijn. De voorzitter antwoordde, dat de grondaankopen „in principe" plaats zullen vinden, n.l. alléén, indien de ge meente de grond voor het gestelde doel aangebracht worden voor de pas aan gelegde Dom Huijbenlaan. Wethouder Hopman stelde voor in de ddrpskmmen enkele lichtpunten de gehele nacnt te laten doorbranden. De voorzitter deelde mede, dat de verlich- tingskosten momenteel ongeveer f 2000.bedragen. Bij uitvoering van de voorgestelde plannen komt daar 3438,bij plus f 498 voor onder houd, terwijl daarenboven ineens zal moeten worden betaald f 2646. Deze bedragen zijn ramingen. Met de uit voering wordt het beter geoordeeld te wachten tot de verbreding van de Herenweg een feit is geworden. Uit eindelijk werd tot een verbeterde straatverlichting besloten. De nadere uitwerking werd in handen gesteld van B. en W. Gezien de gunstige kaspositie be sloot men voor 1953 een kasgeldle ning aan te gaan van f. 20.000. Hierna bracht de heer C. Apeldoorn de benoeming van de nieuwe ontvan ger ter sprake. Deze benoeming zal aan Gedeputeerde Staten ter bekrach tiging worden voorgelegd. Wat de stichting van een nieuwe landbouwschool te Egmond-Binnen aangaat stelde de heer C. Apeldoorn voor dg nodige stukken aan Ged. St. door te sturen met de mededeling er bij, dat de gemeente voor de bouw van deze school is. De voorzitter wees er op, dat de L.T.B. een plaats zal aan wijzen waar de school gebouwd zal kunnen worden. De doorlichting van de bevolking zal i.v.m. de ziekte van een der amb tenaren nog even dienen te worden uitgesteld. De grondaankoop van E. Skotarczak is in handen gesteld van de opzichter. Op de vraag of in verband met de voorgestelde verbreding van de He renweg het café met toneelzaal van de heer Jac. den Houdijker zal moe ten verdwijnen, werd geantwoord, dat dit een op zichzelf staand geval is. Voor de ware shagroker is Sterling Shag het ideale merk! Dóór het speciale Niemeijer's Positief-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel ïekkerder dan van gewone shag. Overtuig U zelf. Rook eens een week Sterling en vergelijk! Dan wordt ook Uw devies: (Advertentie, Ing. Mcd.) RUIM TWiNTIG CANDID ATEN GAAN IN TRAINING Voor de training van het Nederlands Elftal zijn de volgende 23 spelers uit genodigd (in alfabetische volgorde): Alberts (Vitesse), Biesbrouck <RCH>, Van de Bogert (DOS), Boskamp (Ajax), Clavan (ADO), Claus (Helmondia), Van Ede (Sparta), Van der Giip (Emma). Hendriks (Vitesse), Klaassens (VVV) Van der Kuil (VSV), Kuvpers (Vole- wijckers). Landman (Sparta), Lenstra (Heerenveen), Louer (NOAD). Lou- wers (Eindhoven), Luiten (DOS). Van Raalte (Blauw Wit), Van Schiindel (SVV), Tebak (Eindhoven). Terlouw (Sparta). De Voogd (Haarlem) en Wiertz (DWS). De Keuze Commissie verklaart uit drukkelijk, dat de mogelijkheid blijft bestaan dat alsnog spelers worden uit gekozen om de training (of trainings bijeenkomsten) te volgen als de K. C. daartoe aanleiding vindt. Ook is het mogelijk dat spelers, die plotseling een uitstekende vorm blijken te bezitten en niet uitgenodigd waren, in het Neder lands elftal worden gekozen. De voor bereiding voor de wedstrijd tegen Zwit serland geschiedt onder meer door het spelen van trainingswedstrijden en daar om is het aantal uitgenodigde spelers groter dan voorheen het geval was. DE HEER VAN VEEN BENOEMD TE SCHAGEN De heer J. B. Veen. onderwijzer alhier, I» met Ingang van 15 Februari as. be noemd tot onderwijzer aan de Openbare Lager» School te Schagen. Maarse won te Stockholm de 500 meter De schaatswedstrijden, welke gister avond in het oude ongezellige Stadion van Stockholm werden gehouden, le verden weer enige L'iedertandse suc cessen op. Gerara Maarse zegevierde op de 500 meter in de voortref]elijke tijd van 44.2 sec. en Kees Broekman prolon geerde zijn ongesldgen record van dit seizoen op de 5000 meter. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Gerard Maarse (Ned.) 44,2 sec.; 2. en 3. Jonsson en Stroem (Zweden) 44,4; 4. Larsson (Zweden) 44,9; 5. W i m van der Voort (Ned.) 45,0; 6. Lindberg (Zweden) 45,3; 7. en 8. Samueisson (Zweden) en Kees Broekman (Ned.) 45,5; 9. Anton Huiskes (Ned.) 46,1; 10. Egbert van 't Oever (Ned.) (nieuw pers. record) 5000 meter: 1. Kees Broekman (Ned.) 8 min. 34,5 sec.; 2. Anton Huiskes (Ned.) 8 min. 34,6 sec.; 3 Franz Offenberger (Oostenr.) 8 min. 37,7 sec.; 4. Sigge Ericsson (Zweden) 8 min. 39,0 sec.; 5. Carl Erik Asplund (Zweden) 8 min. 39,5 sec.; 6. Henk Schuier (Ned.) 8 min. 43.8 sec. (nieuw pers record); 7. Van der Voort (Ned.) 8 min. 46,4 sec.; 8. Egbert van 't Oever (Ned.) 8 min. 51,7 sec. Kampioen scftao iisdansen Te Davos is een begin gemaakt met het wereldkampioenschap iisdansen. Voor het verplichte rijden moesten vier dansen worden uitgevoerd. Opmerkelijk was het dansen van de Nederlandse kampioenen Lvdia Boon-Aad van Dam, die zich bij de verplichte dansen na enkele Amerikaanse en Engelse paren als zesde plaatsen. De stand na het ver plichte rijden luidde: 1 Jean Westwood-Lawrence Demmv (Gr. Br.) 111 4 pnt. plaatscijfer 6: 2. Joan Dewhirst-John Slater (Gr. Br.) UO.0/10 3 Carol Ann Peters-Daniels Ryann (VS) 104.4/16: 4 Virginia Hovns-Donald Jaco- by (VS) 101.0/22: 5 Nesta Davies-Paul Thomas (Gr. Br.) 102.6/22: 6 Lvdia Bon-Aad van "Dam (Ned.) 96.9/29: 7 Carmel Bodel-Edward Bodel (VS) 88.9/41: 8 Albertina Brown-Nigel Brown (Zwits.) 82.0/45: 9 echtpaar Odink (Ned) 83.7/45: 10 Helga Binder-Edwin Furich (Oost..) 81.8/475. Ongecorrigeerd) Geen bezoeken Koningin met feestelijk cachet Koningin Juliana zal in de naaste toekomst alleen de getroffen gebieden bezoeken en verder sociale werkbe zoeken afleggen, zo vernemen wij van gezaghebbende zijde. Alle bezoeken die een enigszins fees telijk karakter dragen, heeft zij voor lopig afgezegd, mede in verband met het feit, dat men daarvoor misschien gelden zou uittrekken, die thans beter op andere manier besteed kunnen wor den. Koning Boudewijn van België is hedenmorgen weer per vliegtuig naar Zuid-Frankrijk vertokken. Volgens een communiqué van het kabinet van de koning hebben de artsen van koning Boudewijn hem aangeraden naar het Zuiden te gaan, daar hij uiterst verzwakt is door de griep, die hij veertien dagen geleden opliep. Daar zijn herstel niet normaal verliep, zijn de artsen van mening, dat de koning een rust van zekere duur in het Zuiden nodig heeft. De KNVB verzoekt ons het volgende mede te delen: In verband met het gro te aantal girostortingen voor de wed strijd Nederland-Denemarken op 7 Maart te Rotterdam wordt de leden van voetbalverenigingen dringend verzocht hun aanvragen en stortingen te doen bij het bestuur van hun vereniging. De verenigingsbesturen wordt ver zocht de girostortingen met opgave van de gewenste kaarten zo spoedig moge lijk te doen. Ter voorkoming van teleur stellingen wordt er de aandacht op ge vestigd, dat aan geen enkele officials van de KNVB bestelformulieren worden toegezonden. Ook hun wordt verzocht bestellingen te doen uitsluitend met de storting op postrekening 58928 indien zü kaarten wensen. Zoals gemeld heeft de Franse Voet balfederatie zich dezer dagen tot de KNVB gewend met het voorstel om te Parijs een landenwedstrijd Frankrijk- Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De voor gestelde datum - 12 Maart - was even wel voor de KNVB onaanvaardbaar met het oog op de reeds vastgestelde wed strijden tesen Denemarken op 7 Maart en tegen Zwitserland op 22 Maart. Daarmee is de landenwedstrijd tegen Frankrijk echter niet van de baan. De beide bonden houden voeling met el kaar en in de eerstvolgende bestuursver gadering van de KNVB zal de kwestie nader onder het oog worden gezien. Op het Arsenal-terrein is de voor de derde maal overgespeelde bekerwed strijd tussen Chelsea en West Brom- wich Albion geëindigd in een 4—0-zege voor Chelsea. Chelsea speelt Zaterdag thuis in de vijfde ronde tegen Birmingham City. Karei van der Meer ontving Zuidamerikaan se uitnodiging De Haagse voetbalscheidsrechter Ka- rel van der Meer heeft een uitnodiging ontvangen aan het eind van deze maand naar Lima, de hoofdstad van Peru, te komen om als arbiter te fungeren in het tornooi om het kamnioenschap van Zuid-Amerika. Aangezien het tornooi ongeveer vier weken zal duren, is het nog niet zeker of onze landgenoot de invitatie zal kunnen accepteren. Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot het aanbrengen van een aantal los van elkaar staande wyzl- glngen in de Kieswet. Naar het oordeel van de minister van Binnenlandse Za ken dient in de gewijzigde wet te wor den bepaald, dat intrekking van een op de dag der candldaatstelling by het hoofdstembureau overgelegde schrifte- iyke verklaring van bewilliging, door een candidaat, niet mogelijk is. Verder zullen, zo meent de minister, gecombineerde candidatenlijsten bij de gemeenteraadsverkiezingen duidelijk te onderscheiden moeten zijn van de zelf standige lijsten. Volgens het wetsont werp moet een door de burgemeester aan te wijzen ambtenaar de bevoegd heid hebben aan kiezers toestemming te verlenen om in een andere gemeente te stemmen. Voor de leden van alle ver tegenwoordigende lichamen dient te gelden, aldus het wetsontwerp, dat een lid zijn lidmaatschap verliest, bij ver vulling van een daarmede onverenig bare betrekking. De heer Roolvink van* de K.V.P., die tot lid van de Tweede Kamer was be noemd, heeft van zyn party hèt verzoek ontvangen die benoeming niet te aan vaarden. Naar het oordeel van de be trokkene zou dit betekenen de goedkeu ring van een overtreding van het kies reglement der partij en hij meent aan het verzoek geen gevolg te kunnen geven. Hij zal in beroep komen bij de partij raad en hij heeft inmiddels in overeen stemming met de bepalingen van het reglement het lidmaatschap aanvaard. Het partijbestuur van de K.V.P. be sloot Zaterdag na een zeer ruime be spreking eenstemmig, de heer Roolvink te verzoeken zijn benoeming niet te aanvaarden, zulks op grond van de be palingen van het reglement. Eigenaar in rampgebied Een der Giethoornse toeristencentra café "Watersport-Centraal te Giethoorn. Noord is gisteren vermoedelijk tenge volge van een uitslaande gasvlam, tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de bewoners van het nevengebouw zich in nachtge waad moesten redden. Ook de gehele inventaris ging verloren. De eigenaar van de zaak bevond zich op het ogen blik van de brand met de Giethoornse punterploeg in het rampgebied, waar hij al dagen lang heeft deelgenomen aan het reddingswerk en de hulpverlening. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de nieuwe richtlijnen voor plaat sing en beloning van werkloze hoofd arbeiders op werkobjecten goedgekeurd. Er zijn vier groepen gevormd, al naar gelang het niveau der te verrichten werkzaamheden. Het Ioonschema is in gedeeld in vüf gemeenteklassen. Op het loon kunnen toeslagen van 5 pet. en in bijzondere gevallen van 10 pet. worden gegeven. Op de Groenekuusiveg, de enige verbinding over land met het eiland Voorne, wordt het éénrichtingsverkeer met behulp van draagbare zenders geregeld. (Van onze Haagse redacteur) If ATHOLIEK NEDERLAND herdenkt dit jaar het feit, dat het sinds een eeuw weer eigen bisschoppen heeft. Toen de Reformatie in de zestiende eeuw over ons land ging, verdwenen de katholieke bisschoppen, nadat de bisschop van Utrecht 800 jaar lang belast was geweest met de geestelijke zorg over bijna geheel Nederland. Eerst in 1559 werd het kerkeiyk bestuur doeltreffen der georganiseerd, waarby de bisschop van Utrecht de titel „Aartsbisschop" kreeg. Groningen, Leeuwarden, Deventer, Haarlem en Middelburg werden alt onderhorige bisdommen ingesteld. Vóór de reorganisatie geheel was doorge voerd, viel de gehele bisschoppelyke Indeling echter aan de reformatie ten offer. De eerste Aartsbisschop, Schenck van Toutenburg, was tevens de laat ste en zpn uitvaart en begrafenis, op 25 Augustus 1580 in de Utrechtse Dom, waren tevens de laatste katholieke plechtigheden in dit imposante kerkgebouw. Het herstel van de bisschoppelyke hiërarchie, in 1853, zal nu door de Neder landse katholieken plechtig en feesteiyk worden herdacht. MA DE VERDWIJNING van het hoog ste kerkelijke gezag in den lande, werd ons land kerkelijk bestuurd door een vice-superior, meestal een Italiaan se prelaat, die in Brussel verblijf hield, doch van Noordnederlandse zaken wei. nig af wist. Nederland was eigenlijk een missiegebied. De Hollandse zending was verdeeld in zeven aartspriester schappen, die ook al weer weinig on derling contact hadden. Ook het ont staan van de oud-katholieke kerk bracht op RK kerkelijk gebied nog de nodige verwarring mee. Tegen het midden van de negentien de eeuw evenwel, groeide bij het ka tholieke volksdeel een sterk verlangen naar het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie. Er waren hier toen twaalf honderdduizend katholieken, aan wier wensen echter eerst in 1848, toen de Grondwet werd herzien, tegemoet kon worden gekomen. Eén der Grondwets artikelen bepaalde namelijk, dat elk kerkgenootschap vrij was, zich naar eigen inzicht te organiseren. Van die vrijheid is gebruik gemaakt. Vooral op aandringen van Nederlandse katholieke zijde, werd in Rome een geheel nieuwe kerkelijke organisatie ontworpen, die een krachtige steun beloofde te zijn voor het oplevende katholicisme in de lage landen. April-beweglng. LJET HERSTEL van de bisschoppelijke hiërarchie kwam voor de protestant se Nederlanders als een grote verras sing. Door knap diplomatiek werk was dit plotselinge herstel der hiërarchie mogelijk en de verwijten der protestan ten troffen voornamelijk de verant woordelijke ministers, alsmede minister Thorbecke, die van de katholieke maat regelen op de hoogte waren gesteld, doch de ernst van de gedane medede lingen niet inzagen. Het herstel der bisschoppelijke hiër archie mocht voor de agitatie, die zich vooral tegen minister Thorbecke richtte, de aanleiding vormen, in wezen kwa men hier in botsing de oude krachten van het protestantisme en het conser vatisme met de nieuwe van het katho licisme en het liberalisme. In Utrecht werd een protestactie in gezet. Tweehonderdduizend Nederlan ders eisten de intrekking, of althans de niet-erkenning van de hiërarchie. Toen dit adres de Koning werd aangeboden, liet deze zich in gans andere bewoor dingen uit, dan de ministers hem had den geadviseerd. Dezen konden dit niet met hun verantwoordelijkheid dekken, en zo trad het eerste ministerie-Thor- becke, tengevolge van wat in de his torie bekend is gebleven als de „April beweging", af. Inmiddels zijn de poli- I)E "WESTFRIESE FLORA 1953, die gisteren te Bovenkarspef door dr A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, werd geopend, behoort tot de beste in de reeks welke de organiserende Stichting tot heden bracht. Dat houdt een groot compliment in voor arrangeur Fr. van Woudenberg, die de moed had in deze expositie uitsluitend het accent te leggen op de bloem en alle decoratieve knotseffecten volslagen te verwaarlozen. De bloem is op zichzelf een sieraad en wanneer men een sieraad nog weer eens gaat versieren, dan komt men tot een pompeus resultaat, dat niet het wezen is van een vaktentoonsteiling, die de Westfriese Flora voor alles is. Op overzichtelijke wüze, in riante gazons, zpn hier de dertigduizend bloemen opgesteld. De lof van de vakmensen voor deze opstelling was dan ook unaniem. te komen tot groter internationale samenwerking al veel wordt gedaan. Spreker hoopte, dat deze tentoonstelling met al zijn schoonheid in die richting op de geestesgesteldheid gunstig zou werken. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, maakten de genodig den een rondgang over de tentoonstel ling, die evenals vorige jaren, weer een groot succes belooft te worden. Officieren en bemanning van het Britse m.s. „Bloemfontein" (17.800 ton) zijn gisteren te Londen geëerd wegens het redden van passagiers en beman ning van het Nederlandse schip „Klip fontein" (10.500 ton), dat vorige maand bij Mozambique is gezonken. In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten opende dr Verhage gister middag deze tentoonstelling. Na te heb ben betoogd, dat het niet-doorgaan van deze expositie, in verband met de ramp die ons vaderland trof, de indruk zou hebben gewekt, dat ons volk bij de pakken neerzit, borduurde deze spreker voort op het bekende stramien, dat internationale samenwerking en inte gratie veel hijdragen tot de stabilisatie van de afzetmogelijkheden. Het han delspolitieke spel, dat op vele manieren, o.m. door importbeperking wordt ge speeld, blijft een lapmiddel. Het ver heugde spreker, dat op het gebied om Bisschop van Deventer? (Van onze Haagse redacteur) IJET is niet uitgesloten, dat Ne- derland dit jaar één bisdom rijker zal worden. Utrecht, Roer mond, 's Hertogenbosch, Breda en Haarlem zijn de bestaande bis dommen. Verwacht wordt, dat hi eraan een bisdom Deventer zal worden toegevoegd, hetgeen dan zal geschieden op de dag, dat Ne derland het herstel van de bis schoppelijke hiërarchie, in 1853, herdenkt. Mgr Alfrink, nu co- adjuctor van de aartsbisschop. Kardinaal de Jong, die in Utrecht zetelt, zou tot bisschop van De venter worden uitgeroepen. Mgr Hansen, co-admctor van de hoog bejaarde bisschop van Roermond, mgr Lemmers, zo-u bisschop van Utrecht en aartsbisschop worden. tieke hartstochten ten aanzien van de katholieke kerkelijke organisatie, ge luwd. Mocht men thans overgaan tot de vestiging van een nieuw bisdom men noemt Deventer in dit verband dan zal de regering er niet door wan kelen.... Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de 44-jarige Amsterdammei; C. F. K. terzake van eenvoudige bele diging en smaadschrift jegens een amb tenaar, veroordeeld conform de eis (be vestiging van het vonnis van de recht bank) tot 200 gulden boete subs, één maand. Hij had in het voormalige week blad „De Vlam" twee artikelen gepu bliceerd. Het ene luidt: „Westerling, de reactie blaast verzamelen", het andere: „De arrestatie van Westerling". In het eerste keerde de schrijver zich tegen een periodiek, dat uitgegeven wordt door de journalist J. Fabius uit Den Haag, „De Nieuwsbrief", welk blad hij „superstaaltjes van geniepige achter bakse laster" verweet. Dit gaf de heer Fabius aanleiding een klacht in te die nen wegens eenvoudige laster. In het tweede artikel verweet K. o.a. staatsraad dr J. W. Meijer Ranneft: „Stukken aan publicatie ten behoeve van de koloniale reactie prijs te hebben gegeven", waardoor hij, K„ wegens smaadschrift werd vervolgd. Het hof wees de civiele vordering van 150 gul den, die de staatsraad had ingesteld, toe en bovendien werd K. veroordeeld aan de staatsraad diens kosten, begroot op 75 gulden, te betalen. ALKMAAR, 11 Febr. Witlof 26—47; rode kool 7—12; savoyekool 6,5010,50; groene kool 1624; spruitkool 15—60; boerenkool 31—64; bieten 6—14; winter peen 613; waspepn 1225; uien 1354; prei 19—40; soepgroenten 11,50; peter selie 24,50; knolsoep 19—26; appels: Pre sent van Engeland 1022. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Febr. 40.000 kg rode kool: I 7—13,30 en II 7— 11,80; 13.000 kg gele kool: I 6,50—12,10 en II 6,507,70; 3000 kg groene kool 50,8036,50; 160.000 kg Deense witte kool 6—9,10; 20.000 kg uien 43,4048,10, grove 04,60—44,60 en drielingen 50,2053,90; 2500 kg peen: B 13,90 en C 10.50; 2500 kg bieten: A 12,20—12,40 en B 11,30— 11,50; 1500 kg witlof: I 39—41 en II 31— 32; 250 kg spruiten 3041. NOORDSCHARWOUDE, 12 Febr. 3800 kg peen; B 15.60, C 13,80 en D 8,80; 40.000 kg uien 41,50—46, grove 37,80— 42,20, drielingen 53—54 en nep 37—38; 90.000 kg rode kool 7—13,40; 56.000 kg gele kool 6,5011,90; 4000 kg groene kool 1028; 166.000. kg Deense witte kool 6 -8,80. WARMENHUIZEN, 12 Febr. 58.700 kg rode kool 7—12,80; 5900 kg gele kool 6.50 —11,60; 6100 kg Deense witte kool 7,70— 8,80; 300 kg groene kool 16.50. CASTRICUM, 11 Febr. Spruiten: A 3865, B 2837 en koppen 1627; boe renkool 38—43; groene kool 17—20; wit lof: I 40 en II 27—28.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7