iiiiliplliirlilrniiii Dodencijfer vermoedelijk ca 1487 Mayer en Bidault vroegen geen extra waarborg voor EVG brandt Wanneer MEN DE AANTALLEN geïdentificeerde stoffelijke overschot ten, veborgen stoffelijke overschotten en de aantallen bij het informatiebureau van' het Nederlandsche Roode Kruis gisteren als vermist te boek staande per sonen bijeentelt, zou het totaal aantal slachtoffers van de watersnoodramp 1487 bedragen. Het is overigens duidelijk, dat dit geen definitief cijfer kan zijn, zodat het onder voorbehoud wordt vermeld. Scherpe geallieerde repliek op beschuldiging van Nam II Belgische koninklijke familie is in Brussel teruggekeerd RHEUMATIEK... J*£fNEN AKKERTJES 16e LIJST Slachtoffers van de watersnood Dinsdag 24 Fcbr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 45 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DE SLACHTOFFERS VAN DE WATERSNOODRAMP Het totaal-aantal wisselt echter nog steeds Bijna 59 millioen in Rampenfonds Plan voor weg tussen Suez en Perzische Golf Zuid Afrika blijft in het Gemenebest Oude Tonge verloor 299 inwoners 5 Maart beslissing in Karlsruhe Miriella" weer naar Abadan? Zuivering in Duitse partij Rus Pissarev wordt uitgewezen Kwantoerig moet Chinese verliezen aanvullen Boudewijn is verstoord WEERBERICHT Samenwerking tussen Engeland en Europees leger in studie Nadere toelichting op Franse voorstellen Raad OEES komt einde Maart bijeen Nog uitgebreider handel Indonesië-W.-Duitsland 7 MOORD OP MEISJE IN DEN HAAG VOORKOMEN Geen arbitrage inzake Deception-eiland Chinees-Russisch Verdrag 1945 „niet meer geldig" een vurige staart wiekte over hen heen. Of was het wel een vogel? Bil lie en Kareltje staarden met grot» ogen naar die vreemde vogel. Wat was i dat?" fluisterde Kareltje, terwiil v,:. zijn vriend angstig beetgreep. „Zag jjï dat ook? Wat een reuze vuurpijl hé'» Dat was geen vuurpijl", bromde Bii lie, die plotseling weer helemaal walt' ker was. „Dat was Pim die daar vloog zo zeker als twee maal twee vier is li i' zou hem uit duizenden herkennen! Ka. rel, dit is onze kans. Het geluk is mei j ons. Ik zeg je, dat Pim daar vloog' Dat vreemde ding op zijn rug herken, de ik ook. Herinner je je niet meer dat we hem ook al zo in de werkkamer van de professor gezien hebben? Voor uit Karei. Er achteraan." oei", vraag om MASCOTTE (Advertentie. Ing. Med.) ZONEN N.V. dealers en subdealers, il in Nederland» Uw tergende wlnterkwaa! legt het .,de..,5veldadiee warmte van de pijnstillende Thermogène. (Advertentie, Ing. Mïd.) zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want'AKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. he/pen direct (Advertentie ing Med.l fijnaart Geborgen: Johanna H. S. Verhagen geb. 2.7.21 te Willemstad, D 242. - Cornells J. van Mourik, geb. 30.7.51 te Fijnaart, D 161. halsteren Leonardus A. H. van Meer, geb. 10.7.50 te Halsteren, B 336. Johannes C. Roks, geb. 15.1.32 te Halsteren, B338- Cornelis Roks, geb. 28.1.99 te Hal steren, echtgenoot van P. van Osta' B 338. Cornelia P. A. Paulus, 5.11.49, B 340. Marinus Paulus, RA"' 4.12.15 te Halsteren, echtgenoot van Philomena van Elzanker, 340. OUDE TONGE Geborgen: Willem Knops, geb. 4.9.3# STAVENISSE Geborgen: Cornelia de Graaf, 3.3.77, echtgenote van Jan Goedege- buure, Oud .landsedijk A 92. Aaltje Wesdorp, geb. 25.12.85, echtgenote van Willem Wielaard, Kerkstraat A 315. lan Goedegebuure, geb. 26.9.68, echtge- toot van Cornelia de Graaf, Oudeland- ledijk A 92. Wilhelmina Stoutjes- 3ijk, geb. 20.4.88, Wilhelminastraav 252. Johanna van Oeveren, Se i.9.67, weduwe van Johannes Stoutjes- lijk, Wilhelminastraat A 252. p telis P. Steendijk, geb, 2.1.86, KeJ; traat A 363. Cornelis L. den Braber, :eb. 11.12.19. Kerkstraat A 348. h iert Moerland, geb. 22.12.85, Kers traat A 349. Piet er J. Po tappen :eb. 3.7.14, Kerkstraat A 312. KORTGENE Aanvulling en rectificatie 6e HJ» Geborgen: Augustine Jacobs, R 2.13. weduwe van Keysden'"'' endijk 117. Directie: J.felJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel- 5541 ADVERTENTIES en 6 ABONNEMENTEN: Voordam Hi Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per man Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer ■j cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij vooi- uitbeialing 2.02 per mno t 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 1 u.49 In het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van 58.800.000.—. Zaterdag was de stand 57 millioen. Afstand met tweederde bekort De Egyptische regering heelt een plan in studie, dat voorziet in het aan leggen van een internationale grote weg tussen de Arabische staten aan de Per zische Golf en Suez. De weg zou door de Arabische woestijn leiden en drie maal zo kort zijn als de zeeweg over de Rode Zee naar Suez. Vernomen wordt dat het plan door Amerikanen is ontworpen. Het doel er van zou zijn: een goederenruii op grote schaal door de Arabische staten moge lijk te maken, hun politieke stabiliteit te versterken, hun militaire kracht te doen toenemen en de veiligheid van het strategisch belangrijke Midden- Oosten, dat bovendien nog over rijke olievelden beschikt, te vergroten. Het aanleggen van deze internationale weg zou het mogelijk m-iken legers van de Perzische Golf in het Oosten naar de Middellandse Zee in het Wes ten, over te brengen. Bovendien zou de weg, in tijden van internationale span ning of bij militaire operaties in dit gebied, als landingsplaats voor vliegtui gen dienst kunnen doen. Mits het „begrepen wordt" De Zuidafrikaanse premier Malan heeft bij de parlementaire behandeling van een wetsontwerp over de titels van koningin Elizabeth II van Engeland ver klaard, dat de Unie niet van plan is, zich uit het Britse Gemenebest terug te trekken. Dat zal niet uitsluitend van de wil van Zuid-Afrika, maar ook van de houding van de andere Gemenebest landen afhangen, aldus Malan, die hier mee duidelijk zinspeelde op de wijze, waarop o.m. Engeland en India reage ren op de apartheidspolitiek van zijn regering. De Britse premier Churchill heeft In bet Lagerhuis een algemene amnestie voor niet-opgespoorde deserteurs van de Britse strijdkrachten uit de tweede wereldoorlog in het uitzicht gesteld. De Zuid-Afrikaanse Volksraad heeft voorstellen van de regering aangaande de bestraffing van steun aan de onge hoorzaamheidscampagne der naturellen aangenomen. Slechts twee socialisten en drie vertegenwoordigers der inboorlin gen stemden tegen. De voorstellen gaan nu naar de Senaat. Het kleinste boekje ter wereld JLIET allerkleinste boekje ter wereld is een Frans boekjeeen „Onze Va derin zwart leer gebonden met goud bedrukt en goud op snee. Het „Boek werk", als men het zo zou durven noe men, is vervaardigd op het 4 millime ter-formaat, Garmon-Gaviert 3.76 mil limeter). Het gehele Onze Vaderstadt op de eerste bladzijde en kan vanzelf sprekend alleen met een vergrootglas worden gelezen. Het is het Latijn ge steld, wat de uitvoering er van verge makkelijkte. Dit „Onze Vaderis met vier bladen tegelijk gedrukt. Het werd gezet op een metalen blokje van 23 centimeter en de ribben van elk blaadje zijn 3.76 777.777. lang. De band en het' verguldsel zijn gemaakt door arbeiders, die werk ten gewapend met een pincetje en een sterk vergrotende loupe in het oog. De organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking zal binnenkort een missie naar Washington zenden voor het voeren van economische en financiële ■^besprekingen. VTOG bij herhaling worden stoffelijke overschotten van niet als vermist opgegeven personen in de ondergelopen gebieden aangetroffen en anderzijds blijkt soms, dat als vermist opgegeven personen in leven en welzijn zijn. De totale verliescijfers van de ver schillende rampgebieden in Zuid-Hol land, Zeeland en Noord-Brabant luiden thans volgens de gegevens van het Roode Kruis: Voorne Putten 27, Zeeuwsch Vlaanderen 14, Noord Beve land 38, Walcheren 5, Tholen 56, St. Philipsland 13, Schouwen Duiveland 331, Goeree Overflakkee 456, Zuid Be veland 99 vasteland van Zuid-Holland 25 vasteland van Noord-Brabant 252, Beijerland 151, Texel 6 en Petten I. Tot dusver zijn er 13 aangespoelde slacht offers, van wie de herkomst niet vast staat. Ook deze totale cijfers worden Op Het Westduitse Constitutionele Hof te Karlsruhe zal zich op 5 Maart uit spreken over de toelaatbaarheid van de klacht der regeringscoalitie. dat de Sociaal.Democratische oppositie in breuk maakt op haar rechten om de verdragen van West-Duitsland met het Westen met eenvoudige meerderheid in de Bondsdag (Tweede Kamer) goed te keuren. II niet anders dan onder voorbehoud ver- strekt. Ook hier blijkt weer duidelijk, dat Schouwen Duiveland, Goeree Over flakkee en het vasteland van Noord- Brabant de zwaarst geteisterde gebie den zijn. Daarna volgen Beijerland dn Zuid Beveland. In het veelbesproken Stavenisse blijkt het eindcijfer thans 56 slachtoffers te bedragen, in Oude Tonge echter 222. Het aantal slachtof fers in Nieuwerkerk op Schouwen Dui veland bedraagt 144. Noord Beveland is het enige gebied, waar alle slachtoffers (38 in totaal) reeds geborgen zijn. Elders is het aan tal vermisten nog zeer groot, zoals bijv. nog 227 op Schouwen Duiveland, 316 op Goeree Overflakkee. 126 in Noord-Bra bant en 131 op Beijerland. Vertrokken met onbekende bestemming De Italiaanse tankboot Miriella, die verleden week met een lading Perzische olie uit Abadan in Venetië aankwam, is Zaterdag opnieuw vertrokken. Offi cieel weet niemand, waarheen het schip heeft koers gezet, maar gezegd wordt, dat het weer naar Abadan gaat om olie in te nemen De vijfduizend ton die de Miriella verleden week loste, was de eerste Perzische olie, die sinds de ra tionalisatie der Perzische olieindustrie in Europa aankwam. De voorraad is in verzegelde tanks opgeslagen in afwach ting van een gerechtelijke uitspraak over het eigendomsrecht. De Anglo- Iranian had een gerechtelijk beslag geëist. De afdeling Noordrjjnland-Westfalen van de (conservatieve) Duitse partij is door het partijbestuur ontbonden. Het is de bedoeling, op deze wijze een groot aantal oud-nazi's en reactionnairen „die droomden van vergane glorie zonder concrete politieke denkbeelden te heb ber.", uit de beweging te zetten. Ook Engeland heeft van de Sovjet-Unie een gift ontvangen ten bate van de hulpverlening aan de door de stormvloed van 31 Januari getroffen gebieden. De premier, Winston Churchill, ontving de Russische ambassadeur Gromyko, in zijn ambtswoning, om hem de dank der Britse regering over te brengen. Het gebied van 's-Gravendeel in de Hoekscheuaard wordt op het ogen blik drooggepompt door het drijven de gemaal Neptunus van Wiltori- Feyenoord. Uit de elf polders, die thans gelijktijdig door deze instai- latie worden bemalen, wordt per dag 900.000 kubieke meter water uit geslagen. De Nederlandse regering heeft beslo ten de Russische journalist L. Pissarev naar Rusland uit te wij-zen, zodra zich reisgelegenheid voordoet, hetgeen bin nen enkele dagen kan worden ver wacht. Nadat Pissarev was gearresteerd en een aanvankelijk inzicht in zijn hier te lande gevoerde activiteit was verkre gen, stond het aanstonds vast dat hij behoorde te worden uitgewezen op grond van ds ongeoorloofde politieke activiteit die hij als vreemdeling ont plooid had. Inmiddels werd een ge rechtelijk onderzoek tegen hem geopend teneinde een breder inzicht te krijgen in zijn wijze van optreden en de door hem gelegde contacten. Hierbij bleek, dat dank zij het snelle ingrijpen der bevoegde autoriteiten ziin ontoe laatbare werkzaamheden reeds werden gestuit, terwijl zij zich nog in een aan vangsstadium bevonden. GENERAAL NAM IL, het hoofd van de communistische bestandsdclegatie te Panmoendjon, heeft in een nota de V.N. ervan beschuldigd, dat zij sinds het begin der besprekingen door het bombarderen en beschieten van krijgs gevangenkampen negen en dertig per. sonen hebben gedood en honderd zeven en vijftig gewond. Het bombarderen en beschieten van vreedzame steden in Noord-Korea zou voortdurend toe. nemen De V.N. hebben in een ant. woordnota voorgesteld, dat de commu nisten voortaan hun correspondentie zullen beperken tot zaken, die in enige verhouding staan tot de waarheid en die geacht kunnen worden, iets te ma. ken te hebben met het hereiken van een bestand. HET HOOFDKWARTIER van het Chinees-communistische leger heeft volgens een bericht van Formosa de provincie Kwantoeng in Zuid.China opgedragen, tien divisies uit te rus ten ter vervanging van de verliezen, die het vierde Chinese veldleger in Korea heeft geleden. Het gaat hier om 150 000 man. KONING BOUDEWIJN en de leden van de Belgische koninklijke familie zijn gisteren in Brussel teruggekeerd. De aankomst verliep volkomen rustig Weliswaar riep een kleine groep per sonen „Leve de koning. Leve koning Leopold", maar niemand liet zich zien. De gordijnen van het hoft ijtuig waren neergelaten. Op de Parijse stations, welke de koninklijke trein moest pas. seren, waren maatregelen genomen om incidenten te voorkomen. Kort voor zijn vertrek heeft konmg Boudewijn aan een Franse verslag gever te Antibes verklaard, dat hij zijn vacantie afbrak wegens de lasterlijke Verwachting tot hedenavond: DROOG WEER Droog weer met opklaringen maar 7?, ,vJer, f1 da.ar «jdelük mist. Zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Vannacht iets kouder, morgenmiddag iets zachter m?oENn«DAG: Zon op 7-35' onaei 18.12. Maan op 14.43, onder 6.25 DE FRANSE MINISTERS Mayer en Bidault hebben niet aan hun Engelse collegae verzocht, de aan de Europese verdedigingsgemeenschap toegezegde Britse waarborg te verlengen van twintig tot vijftig jaar, zo heeft Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, in het Lagerhuis verklaard naar aan leiding van een vraag van een Labourlid. Eden voegde hieraan toe, dat aan vullende regelingen in studie zijn, teneinde tot een hechte samenwerking tus sen Engeland en de in te stellen EVG te komen. Hij zeide hierover verder niets te kunnen mededelen, voordat besprekingen zijn gevoerd met de rege ringen van de aan de EVG deelnemende staten. nationale strijdkrachten, moeten kunnen worden verwisseld. Frankrijk immers is het enige land met zware verplich tingen overzee, zodat het niet meer dan billijk is, dat er een roulenngssche- ma is voor het personeel. Officieren dienden dezelfde dienstvoorwaarden en promotiekansen te hebben, ongeacht of ze onder Europees dan wel onder Frans gezag staan. Frankrijk wenst voorts de strijd krachten. die onder nationaal toezicht blijven onbeperkt te kunnen uitrusten Volgens een clausule in het E.V.G.- ,1-1 ET „WAAROM" van de aanvullende Franse voorstellen is uiteengezet door Olivier Manet, een technische ad viseur van het Franse ministerie van Oorlog. Deze zette uiteen, dat Frank rijk geen halvering van zijn leger kan verdragen. De eenheden, welke aan het Europese leger worden afgestaan en die, welke deel blijven uitmaken van de verdrag, behoeft de vervaardiging van uitrusting voor de nationale contingen ten de goedkeuring van het commissa riaat van de E.V.G. De strijdkrachten overzee, aldus Manet, moeten echter in Frankrijk worden uitgerust, daar er in de andere delen van de Franse Unie geen wapenfabrieken zijn. Deze clausu le moet dus worden verduidelijkt. Ver der moet Frankrijk het recht hebben, een niet nader omschreven troepen macht aan de E.V.G. te onttrekken, wanneer de toestand overzee dat wen selijk maakt. Dit zal overigens niet ge beuren zonder toestemming van de op perbevelhebber van de N.A.V.O. Anthony Eden, voorzitter van de Raad vai de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking, zal een bij eenkomst van de Raad te Parijs bijeen roepen. De vergadering in de laatste week van Maart worden gehouden. Eden zal hier een uiteenzetting ge ven van de besluiten, die eind vorig jaar zijn genomen op de economische conferentie van het Britse Gemenebest en over de besprekingen, die hij te Washington met de Amerikaanse re gering heeft gevoerd. aanvallen op het Belgische koningshuis, en om een eind te maken aan de door de wereldpers verspreide geruenten. De koning wil, naar hij zeide, wel naar de Rivièra terugkeren, maar hij hoopt de volgende maal niet op een dergelijke betreurenswaardige manier gestoord te worden. Leden van het gevolg van de koning spraken formeel de geruchten tegen, volgens welke premier Van Houtte tijdens zijn onderhoud met de koning te Nice op 15 Februari de kwestie van diens huwelijk ter sprake had gebracht. De handelsbesprekingen tussen In donesië en West.Duitsland zijn Maan dag officieel begonnen in het gebouw van de Javase Bank te Djakarta. De voorzitter van de Indonesische dele gatie, mr. Soesanto, verklaarde, dat de oude handelsovereenkomst op be. vredigende wijze had voldaan, hetgeen grotendeels veroorzaakt wel d doordat de economische structuren van Indonesië en Duitsland elkaar aanvullen De leidervan de Westduitse delegatie releveerde, dat de waarde van de goederen, welke op grond van de reeds eerder afgesloten handelsovereenkomst waren verhandeld, 250 millioen Neder landse guldens beliep. De bedoeling is de volume van im- en export aanzien, lijk te vergroten, hetgeen voor beide partijen thans wel mogelijk was, zo meende hij. Zaterdagmiddag heeft de 29-jarige musicus Th. W. in Den Haag getracht zijn vriendin I. S. .uit Amsterdam van het leven te beroven door haar de keel dicht te knijpen. Medebewoners schoten toe en wisten de musicus :e overmeesteren, die naar het politie bureau is overgebracht. Mejuffrouw I. S. is in overspannen toestand ter observatie in een kliniek opgenomen. De musicus, die een contract in Den Haag had gekregen, was daar be vriend geraakt met een ander meisje, hetgeen zijn eerste vriendin een doorn in het oog was. Daar W. ten slotte geen keuze kon maken, wie de uitver korene zijns harten zou zijn, was I. S. Zaterdag naar Den Haag gekomen om met hem over deze kwetsie te spre ken. W. had tevoren een paar borrels gedronken en had haar in benevelde toestand naar de keel gegrepen. Negenhonderd een en dertig Noord, koreaanse krijgsgevangenen hebben een met bloed ondertekend verzoekschrift aan de Zuidkoreaanse Nationale Ver gadering gezonden, waarin zij toe. stemming vragen, om tegen de com munisten te strijden. In do nabije toekomst zal een groep Amerikaanse en misschien ook Zuid. koreaanse officieren de opleidings centra in Indo.China bezoeken. Daar entegen wordt in Zuid-Korea een groep Franse en Vietnamese officieren ver. wacht, die de opleidingsmethoden van de Zuidkoreanen zullen bestuderen. Argentinië en Chili hebben het Britse voorstel, om het geschil over het Decep- tion-eiland van de Falklandgroep aan het internationale gerechtshof voor te leggen, verworpen. De Britise minister van Buitenlandse Zaken, Eden, die dit in het Lagerhuis mêdedeelde, heeft verklaard, dat En- geland door het afbreken van de Ar gentijnse en Chileense barakken op het eiland en door het wegvoeren van twee Argentijnen duidelijk heeft willen ma ken, dat het geen pogingen van deze soort, om zich van Brits grondgebied meester te maken, zal dulden. Weliswaar hebben Argentinië en Chili voorgesteld, het geschil aan een ander orgaan ter beslechting voor te leggen, maar Eden acht dit niet compe tent. Rumoer aan Zuidpool Het eilandje Deception is het toneel geweest van een conflict in zak formaat tussen Chili en Groot Brit- tannië. Enkele Chilenen hadden zich hier gevestigd, terwijl Engeland dit eiland beschouwt als Brits territo rium. De oorzaak van het geschil ligt in het feit dat Chili en ook Argentinië de souvereimteit van Engeland over de eilanden in het Zuidpoolgebied niet erkennen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Nationalistisch China te Taipeh op Formosa heeft gisteren aanbevelin gen gedaan om het vriendschaps- en bondgenootschapsverdrag tussen natio nalistisch China en de Sovjet-Unie, dat in Augustus 1945 te Moskou werd ge tekend, officieel ongeldig te verklaren. Het Soedanese Vakverbond, be staande uit veertig vakverenigingen met een ledental van meer dan 100.000, heeft zic.1 uitgesproken tegen het Egyptisch- Britse verdrag. Later zal de bond een motivering van zijn houding even.'

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1