Proef-omscholing te Beemster maakte van vijftien jongeren boeren-in-de-dop Zweedse badgast schreef waarderend over Bergen de Hartog iurstellend ZIJ GAAN BINNENKORT SCHEEP NAAR CANADA Wegverbeteringen in het Rijksweg no zeven plan Nieuws uit de Langedijker Dorpen HEILOO Schoorl £e^eu ipïedeti Esperanto taal tot verbroedering Oudorp LEDENTAL K.V.P. GING ACH1 ERUIT Beemster G'schichten wordt weer in Alkmaar opgevoerd Eerst geld, dan ruilverkaveling in het Geestmerambacht Langedijk wil producten spuien Ursem DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 Gulden Vlies ditmaal met diens stuk n Londen, dat, evenals zijn eerst op de vaderlandse honderden opvoeringen te den Vlies. Proefden we in nds Glorie, het boek waar- lat zes taferelen geeft uit sen de jaren 1890 en 1925, eft het raffinement van de kan trekken, weet zekere ep en zelfs over die grens bliek met een lach en een ar verder komt hij in elk daaraan direct toevoegen: auteur, die voor het toneel en, die niveau hebben) zo ir verrijking en verdieping. Emigreert niet op de bonnetooi (Advertentie, ing. ivied 'AN DE HARTOG ij volkomen accoord. Deze mende krachten van Het Toneel hadden de taak de Zij op de planken te zetten :n dat met een flinke portie thousiasme. Hun spel was X prima. Zij hebben daarme- verdiend. de Hartog verwachten we :ers. al vrezen wij soms. dat niet zal voldoen. W.K. 'HTHEUVELS BIJ DE FRIESEBRUG inleg van de toegangswegen ieuwe Friesebrug werd be- irshands de geprojecteerde 'els provisorisch met kalk. markeren. eken is, dat de verkeersre- ïoorliik functionneert. wor- in opdracht van de Rijkswa. 3 kalkstrepen door perma- htheuvels vervangen. GESLAAGD aor de H.M.V. gehouden exa- :n Haag slaagde voor coupeuse i mantelvak, mej. L. Schouten 1 NABERMAN ZIEK. nde soliste Méa Naberman is ir ziekte verhinderd om Za- ïd op de uitvoering van Jemengd Koor op te treden, laats komt nu mej. Waas- t concert wordt gegeven ten iet Rampenfonds. UUGERLIJKE STAND s n Nicolaas J. M., z. van pan en M. C. Kaag. Alexan- van G. A. Scheltema en C. H- Rudolf, z. van Fr. C. Bik [armsen. t o u w d Wouter de Rover lergen) en Johanna £1. Genet, i w d Gerrit Blom en Rinkje d e n Pieter de Graaf, S7 wnaar van D. Helder, van P. J. Brandes. tRKTBERICHTEN ^.R, 25 Febr. Aardappelen f 2958; rode kool 711,50; 6,5010,50; groene kool 7.50— 20—49; boerenkool 8—37; —11,50; winterpeen 611; was- 9; uien 551; prei 2801; 8; knolsoep 15; appels: Goud- 19; peren: Winterjan 9—15. JRMARKTBOND. 26 Febr. peen: B 16—17,80, C 11,70— D 5,90—7,80; 4700 kg bieten: 0, B 7,50—8,40 en C 4,50—5,70; uien 4150,60, grove 41,90- ingen 47—53 en nep 36; 90.000 ol 7—11,50; 50.000 kg gele kool 65.000 kg Deene witte kool 00 kg groene kool 7,5015. 25 Febr. 83.300 7—11,30; 13.400 kg gele kool 3.200 kg Deense witte kool 6— kg uien 4545.50; 13.300 kg 5—16, B 4,30—11,20, C 4,30— 5. HJKER GROENTENCENTRALE, - 25.000 kg rode kool: I 711.60 50; 110.000 kg gele kool: I 8,10 II 6.50—8,90; 25-000 kg groene ,30; 45.000 kg Deense witte kool 000 kg uien 47,50—47.90, grove en. drielingen 49; 6000 kg bie- (—9.70 en B 9.30; 3500 kg peen: en C 12,20—12,70; 2500 kg 50 en II 38—41; 1200 kg 34. Er heerste Woensdagavond in „Het Heerenhuis" te Midden-Bcemster een in ternationale sfeer, welke geheel in het teken van de emigratie naar Canada stond. Voor de meeste aanwezigen was deze sfeer reeds de gewoonste zaak van de wereld geworden, daar zij ieder op een bepaald terrein hebben medegewerkt aan een proef-omscholing van adspirant-cmigranten, die in de Beemster gedu rende een half jaar een dusdanige opleiding hebben genoten dat zij stfaks in Canada niet te vreemd tegenover de door hun te verrichten landbouwwerk- zaamheden zullen staan. Gezien de ervaringen, welke het bureau Oogstvoor- ziening van het ministerie van Landbouw met ongeschoolde mensen heeft, heeft liet commissariaat voor de emigratie het aangedurfd om tot een proef-omscho- iing over te gaan. Onmiddellijk werd de Vereniging Arbeidsvoorziening te Beemster bereid gevonden haar schouders onder dit plan te zetten met het ge volg, dat vijftien jonge mannen, die voorheen bijvoorbeeld op een kantoor werkzaam waren, kortom die vrijwel geen notie hadden van het agrarische be drijfsleven, in die zes maanden een aparte gemeenschap hebben gevormd, wier leden zich zowel practisch als theoretisch enthousiast hebben beijverd om zich de elementaire begrippen inzake de landbouw en veeteelt eigen te maken. Aan het eind van deze proef kan worden geconstateerd, dat de omscholing een volledig succes is geworden, ook al kan men niet verwachten, dat de jonge ke rels nu al een all-round farmer zijn. De hun bijgebrachte kennis vormt echter een hechte basis, waarop met een gerust hart voortgebouwd kan worden. Als sluitstuk van deze omscholing werd gisteravond een soort afscheids bijeenkomst belegd, welke onder meer door de Canadese immigratie-attaché in Nederland, mr. Ewen, de Riiksland- bouwconsulent, ir. L. Hartman, de di recteur van de Riikslandbouwwinter- school te Alkmaar, de heer J. J. Schroe- vers. de heren Pesman. Kooiman en Driessen, respectievelijk burgemeester van Beemster, Kwadiik en Groot- Schermer, alsmede de werkgevers van de emigranten-in-spé werd bijgewoond. Allereerst verleende de voorzitter van de Vereniging Arbeidsvoorziening, de heer S. Schagen, het woord aan de or ganisator van de omscholing, de heer H. A. van Luijck, medewerker van het commissariaat voor emigratie. Spreker wees el' op, dat de animo om te emi greren zeer groot is. doch, dat elke candidaat dient te voldoen aan de eisen, welke een bepaald land stelt. Eerst wordt naar het arbeidsverleden geïnformeerd, waarbij het accent op de handenarbeid valt- Via de Rijkswerk- plaatsen bestond reeds de mogelijkheid om mensen voor de industrie geschikt te maken, waarna in de Beemster het verlossende woord is gesproken om de omscholing van regeringswege ook via de landbouw mogelijk te maken. Na drukkelijk verklaarde de heer Van Luijck, dat de minister van Sociale Za ken zeer is ingenomen met deze nieu we mogelijkheid. Spreker had grote waardering voor de wijze, waarop er door de adsoirant-emigranten is ge werkt, alsook over de spontane mede werking, welke allerwege werd onder vonden. Ca eerst een kijkje nemen. Mr. Ewen bracht in herinnering, dat er in Nederland duizenden boeren zoons zijn, die geen uitzicht hebben op ern eigen bedrijf, welke perspectieven Canada hun wel biedt. Spreker stipu leerde, dat het noodzakelijk is om zich, voordat men tot emigreren overgaat, terdege op het toekomstige land voor te bereiden, wil men tenminste een goede kans van slagen hebben. Men dient niet te lichtvaardig over emigra tie te denken en niet op goed geluk te vertrekken of een dergelijke land verhuizing als een avontuur te be schouwen. Mr Ewen raadde de adspiranten aan een jaar lang een kijkje in Canada te nemen aan het eind waarvan men kan beoordelen of men het verblijf aldaar wenst te continueren of dat men naar Nederland wil terugkeren. In dat tijds bestek is het namelijk best mogelijk een zodanige som te sparen, dat de terugreis k^n worden bekostigd. Het is zaak gedifrende dat eerste jaar in dienst van een Canadese farmer te werken, opdat men bekend geraakt met de machinerieën, de taal, de levens wijze etc. Na verloop van een aantal jaren, eerst als pachter, zal men in staat zijn om tegen een redelijke prijs van ongeveer 8000 dollars een eigen warm te kopen. Naar aanleiding van een vraag advi seerde mr Ewen om niet direct met een heel gezin te emigreren, doch eerst de oudste zoon(s) de kat uit de boom te laten kijken. Zij kunnen dan een be staan opbouwen, zodat na enige jaren het bedje voor de overige gezinsleden gespreid kan zijn. Vele dankwoorden Behalve aan de genoemde personen en hun assistenten werd dank betuigd aan de Rijkszuivelconsulent, ir Ver schoor en zijn medewerkers, het hoofd der ULO-school, de heer Sacharissen, die de adspirant-emigranten de begin selen van de Engelse taal heeft bijge bracht en die nu als tolk voor mr Ewen optrad en voorts aan de kerk voogden der Ned. Herv. gemeente voor het afstaan van de pastorie ten behoeve van de huisvesting van de jonge boe ren in de dop. Door deze jongemannen, scheep 'zullen gaan, is grote ijver en die over ongeveer drie a vier weken doorzettingsvermogen aan de dag ge legd, welke eigenschappen hun in hun nieuwe vaderland zeer zeker te pas zullen komen. In het radio-week- journaal Naar de vele luxe auto's stond een reportagewagen van de NRU voor het hotel geparkeerd om enkele opnamen te maken voor de VARA en de PCJ. Tezamen met de heer Van Luijck in terviewde Arie Kleywegt de omge- schoolden An Kielstra uit Surhuister- veen en Jaap de Bad uit Amsterdam. Eerstgenoemde studeerde voor onder wijzer, doch later voelde hij zich meer tot de agrarische sector aangetrokken. De ander was werkzaam op'een kan toor, doch ook hij gaf de voorkeur aan de arbeid op het land. Wat hun indruk ken omtrent hun respectieve emigra tie naar Ontario en Britsch-Columbia zijn, is Zaterdagmiddag in het radio- weekjournaal te beluisteren, dat van 13.5014.15 uur wordt uitgezonden. Voorts hield Ronny Krar.tz voor een uitzending voor Canada via de wereld omroep een vraaggesprek met mr Ewen. de twee adspirant-emigranten en de heer J. E. Slikker, hoofd-assistent van het ministerie van Landbouw in casu het bureau Oogstvoorziening. Door middel van enkele kleurenfilms werd de toekomstige emigranten een aantal toekomstbeelden getoond. Ministers beantwoorden Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. Geachte heer redacteur, Uw artikel over Esperanto heeft me onaangenaam getroffen. Niet door het feit dat u van mening is dat Esperanto als internationale taal niet geschikt is, daar heeft u volledig het recht toe, maar door de wijze waarop u dit on der woorden brengt. Eén en ander bewijst uw onkunde. Esperanto wordt sedert meer dan zestig jaar in het in ternationaal verkeer gebruikt (corres pondentie, literatuur, wetenschappelij ke werken, VVV, enz.) Het verzoek schrift aan de UNESCO om de kans van Esperanto te bespreken werd on dertekend door of namens 15 miilioen aanhangers (o.a. dr Drees). Esperanto als verbroedering? Inder daad! Als onderwijzer studeerde ik Frans, Duits en Engels. Heb hier nooit spijt van gehad. MaarEsperanto gaf me veel meer. Uw berichtgeving is maar armzalig vergeleken bij het nieuws, dat we door middel van de internationale Esperanto-pers verkrij gen. Overbelasting schoolprogramma! Mag niet! Wij zijn voor Esperanto in en na de zesde klas van de lagere school en op ULO enz. Kan er best bij. Dan alle andere talen de deur uit (Frans, Duits en Engels). En dit over de hele wereld. Uit uw artikel blijkt weer duidelijk, dat u absoluut doel en taak van Espe ranto niet begrijpt. Dit deert ons met. Maarwaar blijf de objectiviteit? U geeft Esperanto in een hoofdarti kel een trap. En dat in de z.g. vooruit strevende Alkmaarsche Courant? Wist u, dat de Nieuwe Noordholland se Courant (Purmerend) met een Ls- peranto-cursus is gestart, vorig jaar met 776 cursisten? In het gebied Wa terlandAmsterdam-Noord? Kunt u een voorbeeld aan nemen. Praat u liever maar niet over „ver broedering". De hoofdartikelen van uw krant bevorderen deze verbroedering zeer zeker niet. Al verbergt u uw po litieke inzichten overigens handig ach ter mooie woorden. Nogmaals: Is u te gen Esperanto? Mij goed!. Maar laat uw berichtgeving objectiever zijn. Nu vraag ik me af of u dit schrijven wilt opnemen onder de rubriek „Lezers spreken". Ik ben benieuwd. Hoogachtend, J. C. VAN TWUIVER, Alkmaar [Naschrift redactie. Fanatieke aanhangers van een bepaalde bewe ging hebben zelden gevoel voor humor zeker niet, wanneer die zich richt tegen de door hen vereerde heilige huisjes. Zo ook de heer Van Twuiver die links en rechts trapt, nu Esperanto schijnt te worden aangevallen Hii vs fanatiek overtuigd van het nut van vragen ■Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Gortzak, in verband met de verdeling van de kosten voor de wegverbetering van Rijksweg no. 7 (Amsterdam-Hoorn) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mede na. mens de minister van Financiën het volgende geantwoord: Tussen het rijk en de provincie Noord Holland vinden onderhandelingen plaats betreffende de verbetering van de provinciale weg AmsterdamPurmerendOosthuizen Hoorn. Na deze verbetering zou de ge noemde weg voorshands voldoende ge schikt kunnen worden geacht om het doorgaande verkeer langs deze route op te nemen, zodat de aanleg van de op het rijkswegenplan onder no. 7 vermei, de weg van het overeenkomstige ge deelte uitgesteld kan worden. Hierin is een financieel voordeel gelegen, daar de aanleg van dit rijksweggedeelte we gens de slappe ondergrond zeer grote kosten met zich mede zou brengen. Bo vendien zou veel cultuurgrond aan zijn bestemming worden onttrokken. De aanleg van genoemde rijksweg zelf is geen punt van onderhandeling met de provincie geweest. Deze aanleg zou, indien hij werd ondernomen, geheel ten laste van het rijk komen. Aanvankelijk is in analogie met an dere gevallen van de zijde van het rijk een bijdrage toegezegd in de bedoelde wegverbetering op grond van de be. grote kosten, en wel tot een percentage van 60 pet. Naar aanleiding van een nader vertoog van Gedeputeerde Staten van Noord Holland wordt evenwel aan dit college bericht, dat het rijk 60 pet Een spoedige verbetering van ge deelten van de route Amsterdam Hoorn is voor het verkeer van groot be lang. Uit hoofde van het verschaffen van werkgelegenheid bestaat echter geen behoefte aan de uitvoering vait_grote. werken in deze streek. De K.V.P. hield Maandagavond in café Meereboer haar jaarvergadering. In zijn openingswoord spoorde de voorzitter de leden aan tot eendrachtige samenwerking. Bij de laatstgehouden Gemeenteraadsver kiezing had de K.V.P. 51.4 pet. en bij de laatste Kamerverkiezing 47.8 pet. der to tale stemmen behaald. In verband met het feit, dat de publicatie wat laat is ver schenen, werd besloten de gelegenheid om candidaten in te dieneji tot 2 Maart a.s. te verlengen. De alsnog ingekomen candidaten zullen dan aan de reeds door het bestuur voorgestelde candidaten wor den toegevoegd. De bestuurswisseling zal tot na de verkiezingen worden uitgesteld Uit het jaarverslag bleek, dat bet leden tal der afdeling in 1952 was teruggelopen van 225 tot 190. Het verslag van de penningmeester wees uit dat de ontvang sten f 390,43 hadden bedragen, de uit gaven f 412,86 en dat de kas dus mer, een% nadelig saldo van 22,43 sloot. Bij de rondvraag merkte de heer G. Bos op, dat cnlangs een verzoek aan de Raad is gedaan om opheffing van de be lasting op onbebouwde eigendommen. Naar zijn oordeel was door sommige leden van de fractie hieraan weinig aandacht geschonken, waardoor niet bet gewenste resultaat werd bereikt. Bij een dergelijke gang van zaken zouden de grondeigenaren de K.V.P. niet kunnen blijven steunen, aldus spreker. Over deze kwestie werd door enige leden der fractie het woerd gevoerd. Wethouder Tuijnman zeide, dat de hoogst aangeslagene in de bedeelde belasting f 48.— betaalt en deze is geen particulier. Hij meende, dat aan het lid maatschap of steunen van de K.V.P. mo tieven van hogere waardeten grondslag moesten liggen dan dit kleine bedrag. Temeer daar de belasting reeds met een derde Is verlaagd. Een voorstel van de voorzitter om bij voorkomende soort gelijke gevallen tijdig en meer overleg te plegen tussen belanghebbenden en fractie, ondervond algemene instemming. BURGERLIJKE STAND Geboren Cornelis J-, z. van C. Jonges en M. Noome. Bregje, d. van K. Mulder en T. Wals. Piet, z. van P. C. Karssen en E. Dubbeld. weduwnaar van P. J. Barndsz. De Hoofdstad Operette, de voortzet ting van de Fritz Hirsch Operette, heeft besloten de G'schichten aus dem Wienerwald voor de tweede helft van het seizoen te prolongeren. Daardoor krijgt ook Alkmaar de kans dit werk, waaraan o.a. medewerken Fritz Stel- ner, Otto Aurich, Ruth Roden, Herman Valsner en vele anderen voor de tweede maal te zien. Als gasten zijn geënga geerd Dora Paulsen, die veel is opge treden in Wenen en Berlijn en Gerard Müller, een vroegere medewerker aan de Fritz Hirsch Operette. Op Woensdag 4 Maart zal dit werk van Ernst en Hu- bert Marischka met muziek van Fritz Kreisler en Johann Strauss in het Gul den Vlies worden opgevoerd. Potasch en Perlemoer Ir. Rietsema sprak in Concordia In tegenwoordigheid van Burgemees ter en Wethoudeis van Langedijk, ge meentebesturen uit omliggende plaat sen, bestuursleden van de drie veilin gen van het Geestmerambacht, afge vaardigden van tuinbbuwverenigingen. polder- en bannebesturen, talrijke co öperaties en de Bond van Zuurkoolfa- brikanlcn, en voorts van tal van indi viduele tuinders heeft dr ir C. Rietse ma, rijkstuinbouwconsulent te Hoorn, in een gistermiddag in Concordia te Noordscharwoude druk bezochte ver gadering, het rapport behandeld, dat door een commissie van deskundigen en belanghebbenden is samengesteld over de plannen tot herverkaveling van gronden in het Geestmerambacht. Deze materie is niet nieuw, daar reeds in het jaar 1937 te Alkmaar over Het Gezelschap Johan Kaart geeft op veler verzoek Zondagavond in het Gul den Vlies nogmaals een voorstelling van „Potasch en Perlemoer". Johan ---rKaart en Johan Boskamp spelen in de- zal bijdragen in de werkelijke kosten ze vermakelijke geschiedenis de hoofd- van twee onderdelen van het werk, waarvan de plannen reeds in details zijn uitgewerkt, terwijl het rijk zich voorts ten aanzien van het overblijven de gedeelte van de verbetering in be ginsel, doch vrijblijvend, bereid ver klaart op dezelfde voet mede te wer ken. Naar mag worden aangenomen, zal de provincie Noord Holland met deze regeling instemmen en de werken aan de twee bedoelde onderdelen dit jaar aanvangen, waardoor spoedig de slechtste gedeelten van het traject ver beterd zullen zijn. In verband met de grote waarschijn, lijkheid, dat de verbetering van de be staande weg aangevangen zal worden, ingevolge een overeenkomst tussen rijk en provincie, zijn alsnog geen plannen ontworpen van wat te doen zou staan, indien die overeenkomst niet tot stand zou komen. deze kunsttaal. Een afwijkend oordeel, ietwat raillerend voorgedragen, bewijst volgens hem gebrek aan objectiviteit. Alsof raillerie niet kan berusten op kennis van zaken en op een dieper inzicht dan de heer Van Twuiver zich blijkbaar bij al zijn schoolse kennis heeft kunnen eigen maken. Bij hem is objectiviteit althans verre te zoeken, al eist hij haar te zijnen opzichte wel van de ander. Welnu de plaatsing- zelfs van zijn hier en daar onbehoorlijke insinuaties kan hem misschien over tuigen van de onjuistheid van z ij n houding. Wij eisen daar zelfs niet eens het bewijs van. rollen. Naar wij vernemen zal dit in Alkmaar na een indrukwekkende serie opvoeringen absoluut de laatste zijn. LANGEDIJK. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van het bestuur der Langedijker Groentecentrale wer den de bijna 1500 slachtoffers van de grote ramp, die ons land heeft getrof fen, staande herdacht, waarbij enige ogenblikken stilte in acht werd geno men. De voorzitter, burgemeester Schel haas, deelde mede, dat het bestuur reeds 1000 voor het Rampenfonds had uit getrokken. Het Centraal Bureau van Veilingen gaf niet minder dan f 400.000 in contanten en f 100.000 in de vorm van een 10-tal Oostenrijkse woningen. Ver derer maatregelen tot hulpverlening worden nog in overweging genomen. Zo wil men voorstellen een gedeelte van het kapitaal der LGC beschikbaar te stellen. Vervolgens gewaagde spreker van dc toestand van de veiling, welke geen op wekkend beeld laat zien. Momenteel liggen er nog grote kwanta kool in de schuren opgeslagen. Hij hoopte, dat het met de afzet spoedig naar wens zou verlopen, daar het er anders voor de tuinders duister gaat uitzien. Op de voorstellen voor de algemene vergadering van het Centraal Bureau werd niet diep ingegaan, daar deze nog maals zullen worden besproken op een op 7 Maart te houden voorvergadering van de Prov. Commissie. De voorzitter deelde nog mede, dat de vordering op de voormalige Duitse weermacht ten bedrage van f 10.383,88 thans geheel is binnengekomen. Nog zeer veel kool Bij de LGC is thans nog een voor raad stapelproducten aanwezig van 1387 wagons, nl. 392 wagons rode, 393 gele en 587 wagons witte kool, benevens 7 wagons uien en 8 wagons bieten. De voorraad peen is geruimd. Per. 6 De cember j.l. bedroeg de voorraad 2083 wagons, zodat er in totaal bij de LGC 651 wagons geladen zijn. Men ging accoord met een bestuurs voorstel om een akker, in het bezit van de veiling, te verkopen of in erfpacht te geven aan de firma gebr. Klooster boer te Sint Pancras voor de bouw van een koelhuis aan de Zuiderdel. De veilingomzet in Januari bedroeg f 470.855,87 tegen f 681.158,70 in dezelfde maand van het vorig jaar. Ten slotte werden nog enkele voor stellen besproken voor de komende al gemene vergadering. Aan het in Augustus van het vorig jaar gehouden tennistornooi voor bad gasten op „De Molenkrocht" in Bergen namen ook enkele buitenlanders deel. Onder hen was de in Bergen logerende Zweed Sv. Tillscröm uit Jönköping. Dezer dagen ontving één der leden van het wedstrijdcomité een exemplaar van het maandblad „Matchco News", waarin een artikel van de hand van de heer Tillström voorkomt onder het opschrift „A tennis holiday in Holland." Matchco News is een uitgave van „The Swedisch Match Company" en wordt, gezien de inhoud en het feit dat het in de Engelse taal is gedrukt, ook buiten Zweden gelezen. ZUIDERKOGGE HEM, 25 Febr. Grove eerstelingen aardapp. 10.40, knol biet 49.10, middelbare uien 4549.70. groene kool 7.50—21, spruiten 1638. gele kool 6.507, Deense witte kool 8.20 witlof 3551, boerenkool 520. rode kool 711. prei 2040 neen 11.50— 14.90, Goudreinette 13.5019. De heer Tillström beschrijft Bergen als „a wonderful place" an de Hol landse kust ongeveer zestig kilometer ten Noorden van Amsterdam. Tussen hoge duinen van zand vindt men schil derachtige, door schaduwrijk geboom te omgeven landhuizen. Als je in zee wilt baden, neem je „the little toy train" en al gauw hoor je een- geluid, dat op Stormachtige dagen krachtig wordt. Het is de echo van de lange, witte, schuimende golven, die op het strand komen aanrollen. Hij vertelt vervolgens, hoe men de dag door brengt in zo'n idylische plaats. Op een dag, zo gaat de Zweedse gast verder, las ik de volgende aankondi ging: „Badgasten-tennistornooi in Ber gen". Ik schreef in voor het B-tornooi maar vond mijn,naam in klasse A en zag een groot aantal toeschouwers, die nieuwsgierig zaten te wachten op mijn eerste optreden. De heer Tillström had toen spijt, dat hij ingeschreven had, maar hij won zijn eerste partij. In de tweede ronde werd hij verslagen door nummer 12 van de Nederlandse rang lijst, Nolten. Bij het heren-dubbelspel had hij meer geluk. Op de dag der finales was de wind zeer Hinderlijk. Samen met zijn „uitstekende partner" (dit was mr Lau uit Bergen) werd bij winnaar De heer Tillström releveert hoe hij de wedstrijd in beider voordeel besliste door een volley. Dit was de sensatie van zijn leven. In een brief, die het wedstrijdcomlté tegelijk met het Januari-nummer van Matchco News" ontving, schrijft de sportieve Zweed, hoe hij zijn hart Ver pand hoeft aan de prachtige dorpen en aan de „charming people" van Hol- Floraha-expositie Herv Vrouwenclub NOORDSCHARWOUDE. De Ned. Herv. Vrouwenclub, die Maandagavond haar jaarvergadering hield, heeft beslo ten dit jaar een „Floralia-tentoonstelling" met daaraan verbonden een kleine hahd- werk-expositie te organiseren. Binnenkort zullen de plantjes worden uitgereikt. Het doel van deze tentoonstel ling is financiële steun aan het kerkelijk werk te geven. De diverse jaarverslagen werden goed gekeurd. Het geld, f 38,—, dat anders voor de traditionele grabbelton werd besteed, werd thans aan het Rampenfonds afgestaan. Raadsagenda met weinig punten van importantie LANGEDIJK. De agenda van de raad Langedijk voor de Vrijdagavond te hou den raadsvergadering heeft deze keer wei nig punten van importantie. Aan de orde komt o.a. de vaststelling van het bedrag per leerling voor het jaar 1953, overeenkomstig de artikelen 55 bis en 101, 5e lid, dér Lageronderwijswet Voorts de benoeming van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim te Noordscharwoude. Candidaat zijn gesteld de aftredenden, t.w. B. J. Wilmink, mej. J. Goorden, J. de Jong, M. Kriek, C. Blokker, R. Schuil en G. Kleimeer. In aansluiting hierop willen B. en W. het gebied der commis sies tot wering van schoolverzuim te Broek op Langendijk, Noordscharwoude en Oud karspel wijzigen in verband met de ver anderde schoolgrenzen. Verdere voorstellen zijn o.a. verkoop van percelen grond aan de heren J. de Jong te Broek op Langendijk voor de bouw van een woning op de noorde lijke hoek van de uitvalsweg le Broek öp Langendijk en aan Nic. Droog te Waar land voor de bouw van een woning met bedrijfsruimte in het uitbreidingsplan te N' oordscharwoude. Plaatselijke Keuze eri drank misbruik LANGEDIJK. Voor een klein gehoor j heeft de heer Duinkér, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Vereniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken, op uitnodiging van de Culturele Com missie uit de Vakbeweging en de Partij van de Arbeid, een spreekbeurt vervuld. Nadat spreker eerst de historie van de drankbestrijding behandeld had, ging hij over tot zijn eigenlijke onderwerp. Reeds in 1923 werd door prof. Rutgers een wetsontwerp ingediend, dat inhield, dat op verzoek van belanghebbenden een stemming kon plaatsvinden, waarbij met minstens 75 pet. van de uitgebrachte stem men beslist kon worden of het aantal ver gunningen zou moeten worden vermin derd of verhoogd. Met dien verstande dat die 75 pet. minstens 50 pet. van het totaal aantal kiesgerechtigden moest uitmaken. De Tweede Kamer nam het voorstel aan, doch het werd door de Eerste Kamer verworpen. Ditzelfde herhaalde zich enige tijd later. Daar het drankmisbruik na de oorlog sterk is gestegen, is de idee van plaatse lijke keuze weer actueel gewordgn. Spreker hield daarom een pleidooi voor het stichten van plaatselijke" afdelingen van de Bond voor Plaatselijke Keuze. Discussie-avond over de bestrijdingsmiddelen NOORD-SCHARWOUDE Bestrij dingsmiddelen voor land- en tuin bouw spelen een grote rol bij de teelt der producten. Daarom was het zeker goed gezien van de vereniging „Tuin- bouwbelang" om over dit onderwerp een discussieavond te organiseren. De ze bijeenkomst, die gehouden werd in het lokaal van mevr. de Wed. de Bak ker, was jammer genoeg maar door een klein aantal tuinders bezocht. Toch was het de moeite waard om de inleiding te beluisteren van de heer A. Timmer man, zaakvoerder van de Coöp, inkoop vereniging alhier. De spreker behandelde diverse me thoden van bestrijding zoals van het vuur in de tulpen cn gladiolen, de zaadontsmetting zaadbehandeling enz. Ook aan de onkruidbestriiding in de uien werd de nodige aandacht .besteed. Verder is van belang de gewijzigde koolzaadontsmetting cn de bestrijding van vuur in de wortelen en de kool- vliegverdelging. Na het praatje van de heer Timmer man, volgde een aangename discussie. BURGERLIJKE STAND Geboren: Antonius Pius, zoon van Schröer, Hendrikus Bernardus en Mo lenaar, Johanna Maria. Simon Johan nes, zoon van Hoedjes, Wilhelmus Jo hannes en Schouten, Catharina Anna. Geertruida Anja, dochter van Snijder, Nicolaas Klaas en Kalverdijk, Cornelia Clasina. Klazina, dochter van Koedijk. Pieter en Kramer, Maatje. Geertruida Maria Alida, dochter van Molenaar, Cornelis Jacobus en Spaans, Geertruida Anna. Gretha, dochter van Keizer. Klaas en Gutter, Maartje. Ondertrouwd: Beemsterboer, Johan nes Petrus, 22 jaar en Vader, Johanna Elisabeth, 21 jaar. Getrouwd: Danenberg, Cornelis, 25 jaar en Goudsblom, Geertruida, 27 jaar. dit belangrijke vraagstuk werd gespro ken op een drukke vergadering, die werd gepresideerd door het toenmalige lid van de Gedep. Staten van Noord- Holland, wijlen D. Kooiman. Spoedig daarna werd begonnen met het aan leggen van een proefpolder te Oudkars- pel. Dit kan in het kort gezegd de voor loper worden genoemd van de opzet om te komen tot een algehele ruilver kaveling in het Geestmerambacht. Al lereerst beoogde men met deze verka velde proefpolder, na te gaan welke producten het best geteeld konden worden. Tot aan de huidige dag is men hier nog steeds op een intensieve wijze mee bezig. Om ongeveer twee uur werd de ver gadering geopend door dc voorzitter van de Vereniging van oud-leerlingen van de Rijkstuinbouwschool te Hoorn, de heer K. de Boer Sz uit Zuidschar- woude, mede namens de veilingen Broek op Langendijk, Noordschar woude en Warmenhuizen, de Stichting van de Landbouw. Spr. herinnerde aan de crisisjaren na 1930 toen de idee van ruilverkaveling door middel van het plan-Zeeman al te berde kwam. Hij hoopte, dat deze vergadering het begin zou zijn van het blijvend welvarend maken van het Geestmerambacht. Daarna kreeg de heer Rietsema het woord. Daar zijn inleiding, eerder ge houden op de Volkshogeschool te Ber gen, reeds in ons blad werd opgeno men, gaan wij daar thans niet op in. Sprekers eindconclusie was, dat de ze plannen alleen uitgevoerd kunnen worden als de gemeenschap het zal kunnen financieren. De inleider raadde dan ook aan eventuele plannen niet eer der aan te nemen, dan wanneer men daarover geheel zekerheid heeft. Ir Rietsema verklaarde zich bereid later nog eens dieper in te gaan op bepaalde punten. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een druk gebruik ge maakt. Begrafenisver. Oudkarspel heeft 734 leden De begrafenisvereniging Oudkarspel vergaderde Maandagavond in lokaal J. Dekker. De voorzitter, de heer C. Voogt opende met welkom, in het bij zonder tot het erelid, de heer A. Swager. Hij bracht dank aan het personeel voor de nette verzorging bij de begrafenissen. De uitbreiding van de begraafplaats geschiedt niet aan die zijde, die men gaarne zou wensen. Men besloot de oude pakken van de dragers beschikbaar te stellen voor het rampenfonds. De voorzitter les een circulaire voor van de raad van vereniging, waarin werd aangedrongen om elkaar zo no dig onderlinge assistentie te verlenen. Het jaarverslag vermeldde een leden tal van 734. Er werden 23 begrafenis sen uitgevoerd, 11 voor leden, II voor niet-leden en 1 crematie. De rekening sloot met een saldo van f 370,21. De heer J. Dekker werd als nieuw lid van de kascommissie benoemd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Bakker, P. H. Volkers en C. Voogt herkozen. De heer C. Raven werd als adviseur van de dragers ge kozen. HET 30.000STE VAT. NOORD-SCHARWOUDE. Naar ons werd medegedeeld werd Dinsdag aan de Coöp. Conservenfabriek Nieuw Leven het 30.000ste vat zuurkool afge leverd, wat er op duidt, dat het pro duct nog steeds afzetgebied vindt. Dit werd enige weken nl. betwijfeld. Rijwielclub naar Amsterdam NOORDSCHARWOUDE. De R.K. Rij wielclub „St. Nicolaas" heeft besloten deel te nemen aan de Stille Omgang, die in de nacht van 7 op 8 Maart te Amsterdam 7,al worden gehouden. Dit jaar zal er spe ciaal gebeden worden voor de slachtoffers van de watersnood. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer W. J. v. d. Stok, bleek, dat het aantal leden stabiel was gebleven en hon derd-eenenveertig bedroeg. De rekening van de penningmeester sloot met een batig saldo van f 94,78. Het totaal bezit der vereniging was 225,45. De vergadering stelde f 50,beschik baar voor het Rampenfonds. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de penningmeester, de heer J. Brink, en het bestuurslid Jac. Beentjes herkozen werden. COMPETITIE DAMLUST ZUIDSCHARWOUDE. - De voortgezette competitie van „Damlust" had het vól gende resultaat: Eerste klas: C. Bak—P. Beers 2—0; Th. de HaasK. v. d. Hoven 2—0; J. G. Hui- temaN. Jol 11; A. GoudsblomA. v. d. Welle I1; J. Zijp—C. Schuffelen 1—1. Tweede klas: N. HoogeboomP. Mienes 11; J. KramerA. Beemsterboer 0—2. Derde klas: A. MoskP. den Hartigh 11; H. EngeringhP. Bekker 20; P. Bekker—J. Engeringh 2—0; J. Engeringh P. Kramer 2—0. BROEKER DAMCLUB Eerste klas: H. Balder—C. J. Cools 0—2; P. de KroonC. Bak 02; J. Wagenaar C. Koedijk 2—0. Tweede klas: J. WederP. Bak 11; J. Veenstra—C. Weder 0—2; W. Kok— G. Balder 1—1. Derde klas: E. SmitA. Leegwater 0—2; Th. Smit—A. Boon 0—2; H. Bal der Az.J. Boeyer 2—0; C. Boon—C. H. Kok 0—2. GESLAAGD VOOR COUPEUSE Voor de vereniging van Modevak scholen te Amsterdam behaalde onze plaatsgenote mej. A. de Graaf het di ploma coupeuse. ZWAAG, V.V. „Bangert Omstr.", 25 Febr. Uien 1543, bieten 68.90, prei 2568, gele bew. kool 8.20, groene kool 4.50—20, rode kool 44.90, boeren kool 1126, spruitkool 1030, witlof 16 —46, breekpeen 3.30IC, waspeen 16— 24, andijvie 1.10—1.23, knolselderie B 9 —22, Golden Delicious 2536, Goudrei nette 637, Jonathan 849, Laxton's Superbe 9—74, Present v. Engeland 7 43, Comtesse de Paris 6—24, Doyenne du Cornice 6—49. Gieser Wildeman 6 20, Winterjan 12—15.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3