Stad en Omgeving Het zit in de lucht r De wereldreis van Jimmy Brown Arbeiderswoning te Oterieek een prooi der vlammen Verdienstelijk stadgenoot w ten grave gedragen erd Emagosas speelde met succes de Ebbenhouten olifant Exclusieve film in een gehee uitverkocht Gulden Vlies WAT DE THEATERS BRENGEN li Bewoners door voorbijgangers gewaarschuwd Brandweer spoedig ter plaatse BOTSING OP HET WAAGPLEIN „Stuk koperexplodeerde Een exfra HOV-concert Geslaagd Veertig-jarig jubileum Ds N. den Oudsten blijft in Alkmaar De Lachspiegel treedt op met Wim jansen AGENDA MIDDENSTANDERS GAAN MET HUN TIJD MEE De Alkmaarse elftallen Velen brachten de heer Haijtema een laatste groet Ulo-leerlingen op de planken Ook Easton (V.S.) zal Stavenisse adopteren MARKTBERICHTEN HARMONIE THEATER; Geheime opdracht Gevonden voorwerpen VICTORIA THEATER: De Fidele Beer CINEMA AMERICAIN: Don Camillo REX-TH EATER: Anns ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 VANMORGEN' omstreeks half acht zagen voorbijfietsende schooljon gens een grote rookwolk opstijgen uit de zolververdieping van de arbeiders woning van A. J. Harmse, aan de Schermerweg te Oterieek. Begrijpend dat er brand was, waarschuwden zjj direct de heer C. Waijboer, bij wiens bedrijf de woning behoorde. Deze alar meerde de Alkmaarse brandweer, wel ke spoedig ter plaatse was. Men vond echter niet veel meer dan een puin hoop. De zolderverdieping was reeds volkomen verwoest. Toch gehikte het de benedenverdieping gedeeltelijk leeg te halen. TVJEVROUW HARMSE en de drie kin- m deren bemerkten pas dat er brand was, toen de zolder reeds één vlam menzee was. Vermoedelijk is de brand door kortsluiting ontstaan. Volgens mevrouw Harmse steeg er rook op uit de electriciteitsmeter. De heer Harmse, die in de nabijgele gen boerderij „Dijkzicht" van de heer Waijboer aan het werk was, was even eens onbekend met hetgeen zijn huis je overkomen was. Hij vernam het nieuws van de schooljongens. De Alk- Een motorrijder met een gebroken been en een beschadigde motorfiets, een auto met een omgebogen rechter spatbord, dat was het resultaat van een botsing die gistermiddag om 14.45 uur plaats had. De auto kwam uit de Marktstraat, de motorrijder, de 22- jarige S. uit Grootschermer uit de Houttil. De schuldvraag werd niet op gelost. Wel schijnt de motorrijder zeer hard te hebben gereden. Om half 4 gistermiddag was de 58- jarige heer W. in een pakhuis aan het Groot-Nieuwland bezig met het slopen van een stuk koper. Nadat hij er enige klappen op had gegeven vond een explosie plaats. Een slagpijpje in het voorwerp, dat blijkbaar een stuk oor logstuig was, kwam tot ontploffing. Door rondvliegende scherfjes werd de heer W. aan hoofd en borst gewond, Na in het St. Elisabethziekenhuis te zijn behandeld werd hij naar zijn wo ning vervoerd. Het stuk koper, dat uit Petten afkomstig- is, werd voor nader onderzoek paar het politiebureau over gebracht. Op Donderdag 5 Maart vinut in het Gulden Vlies een extra concert door de H.O.V. plaats. Dit concert is gewijd tan werken van Tschaikowsky. Onder leiding van Toon Verhey wordt de vijfde Symphonie uitgevoerd, terwijl als solist meewerkt de violist Jan Keessen, concertmeester van het Con certgebouworkest. Voor het eerste gedeelte van het artsexamen aan de Gem. Universiteit te Amsterdam is geslaagd de heer K. C. Knaap. SCHOORSTEENBRANDJE Donderdagavond ontstond in een per ceel aan de Ingelandstraat wegens ver vuiling van de schoorsteen een brandje. De politie rukte uit en wist met een zgn Tootal-apparaat de brand te blussen voordat deze groter onheil had kunnen aanrichten. maarse brandweer, versterkt met man schappen en materieel van de groep Oterieek was zeer spoedig ter plaatse. Men had het vuur snel onder de knie, doch men kon niet voorkomen dat de woning vrijwel geheel werd vernield. De inboedel, waarvan nog vrij veel verloren is gegaan, was verzekerd, evenals de woning. Persoonlijke onge vallen hebben zich niet voor gedaan. Ten kantore van de Kaashandel- Maatschappij „Gouda" N.V., Wolfpad 24 te Alkmaar, werd in intieme kring een jubileum gevierd. De heer A. Vol kers te Bergen N.H., chef van de afd. expeditie herdacht het feit, dat hij 40 jaar geleden bij bovengenoemde Maat schappij in dienst trad. In het bijzijn van zijn familie en collega's werd hij gehuldigd, zowel door de Directie als door het personeel onder aanbieding van cadeaux en bloemen. Ds N. den Oudsten, predikant b(j de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft be dankt voor het onlangs op hem door de Ned. Herv. Gemeente te Wageningen uitgebrachte beroep. Met medewerking van Wim Jansen zal onder het motto „Beurzen open en dijken dicht" het Alkmaarse amateur gezelschap „De Lachspiegel" op 22 Maart a.s. een voorstelling geven in het „Gulden Vlies". ZATERDAG Rex Theater. 2.30, 7 en 9.30 uur: Anna (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9 30 uur: Don Camillo (alle leeft.); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De fidele boer (alle leeftijden); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Geheime opdracht (14 j.) Wapen van Heemskerk, 8 uur: De Vriendenkring met „Als het Masker valt". Café A. Martin, 7.30 uur: Invitatie- tornooi. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Lezing over gletscherwater. Kunstzaal, 8 uur: Opening Boeken week. LANGEDIJK. Tivoü, 7.30 uur: Op mars zonder genade (14 jaar). ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Potasch en Per- lemoer (Johan Kaart). Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Openbare dansavond. BERGEN. Rustende Jager, 2.30 uur: Tarzan in gevaar; 8 uur: Je moet er maar invliegen (18 jaar). LANGEDIJK. Tivoli, 3.30, 7 en 9.30 uur: Opmars zonder genade (14 jaar). MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Anna (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Don Camillo (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 uur: De fidele boer (alle leeftijden): Harmonie Theater, 8 uur: Geheime opdracht (14 jaar). Gulden Vlies: Boekenweekavond. Café London, 8 uur: Klaverjasdrive ten bate van Rampenfonds, Wapen van Heemskerk, 8 u.: ABRO- avond. DIENST APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 16.10 4.18 Zondag 16.39 4.49 Maandag 17.08 5.13 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 16.15 4.23 10.15 22.23 Zondag 16.44 4.54 ,10.44 22.54 Maandag 17.13 5.18 11.13 23.18 De firma Gcbr. Kaal, Houttil 52, zaak in electrotechnische artikelen, televisie en radio's, heeft thans een deel vm de winkel ingeruimd voor een afdeling, waar men in een letterlijk „besloten" sfeer en op zijn gemak een radiotoestel kan proberen en eventueel kopen. Als men de zaak binnenkomt, ziet men rechts achterin een om- bouwd plaitform, dat men via twee traptreden bereikt. Langs de wanden van het platform staan op overzichte lijke wijze de radioapparaten opge steld, alle onmiddellijk in te schake len en aan te sluiten op een gedecen traliseerde antenne. Ook de nieuw aangebrachte buis verlichting geeft de zaak een „up to date" cachet. Ocrk de firma M. Meyer en Zn., Lan gestraat 3, heeft haar afdeling voor breiwol en lingerie op aantrekkelijke wijze gemoderniseerd. De oude hard- kartonnen dozen hebben plaats ge maakt voor een vakwerk, dat in gïas en licht eikenhout is uitgevoerd. De trap naar boven is beneden omge legd, zodrt er veel aan ruimte is ge wonnen. Er komen drie toonbanken in de afdeling. Alcmaria: Vasbinder; Wijnands en Paulisse; Maaren, Wassink en Brou wer; De Buyzer, Dinkelberg, Untied, Schmidt en Genefaas. Alkm. Boys: Kramer; Metselaar en Krul; Wolf, De Ley en Blok: A. Indri, Snijders, Pater, Knip en P. Indri. Randers: Dukers; Klepper en Kemp; Teigeler, Sol en Heesbeen; Clement, Goseling, J. Teigeler, Th. Bakker en Goldman. RKAFC: Popma; Wester en Hoebe; De Lange, Dorresteyn en Van Saase; P. Tijm, J. de Nijs, Kooge, J. Tijm en Veen. Alkmaar: Blokker. Sol en De Jong; Bakker, Schoonhoven en Zwart: Ger ritsen, Ooms, Van Baden, Norder en Roos. Onder een buitengewoon grote be langstelling vond gisteren de teraarde bestelling plaats van de zo plotseling overleden heer H. Haijtema Pzn., die door zijn grote werkkracht en beminne lijk karakter zulk een geziene figuur in onze stad was. In de aula, waar de kist op ver zoek zonder bloemen stond opge baard, voerde een groot aantal verte genwoordigers van culturele, kerkelij ke en zakelijke organisaties waarin de heer Haijtema werkzaam is geweest, het woord. De heer J. Haijtema, een zoon van de overledene, bracht de levensspreuk van zijn vader in herinnering, die zo wel een oproep als een bevel inhield: .Ora et Labora", bidt en werkt. Dat was kort samengevat zijn leven" aldus de heer Haijtema Jr. „Zijn leven was dienen en werken, het rustpunt van zijn leven: Jezus' verzoenend sterven en zijn grote zorg: de mensen, bij wie hij aandrong om de kansen te grijpen die hun door God werden gegeven". Namens het bestuur van de Ver. tot bevordering van Christelijk school onderwijs voerde vervolgens de voor zitter, de heer G. H. Hoytink, het woord, die er op wees, dat het bovenal de jeugd is geweest, die de toegenegen heid van de heer Haijtema heeft ver worven. De heer C. Knaap, hoofd van deWil- helminaschool, releveerde de grote ver. diensten die de overledene ook in deze tak van onderwijs heeft verworven en vestigde er tevens de aandacht op, dat De ULO-schooIvereniging „Emagosas" gaf gisteren in het Wapen van Heems kerk een opvoering van het toneelstuk „De ebbenhouten olifant", een thriller, die door de spelers op een zeer aannemelijke wijze voor het voetlicht werd gebracht. De rollen zaten er goed in en haperingen kwamen practisch niet voor. Ook werd er zeer duidelijk gesproken. Aan dramatiek en griezelige ge beurtenissen kwam het stuk zeker niet te kort, reden waarom de toeschouwers een bijzonder spannende avond hebben beleefd. 1 die door G. Wagner op frappant iden- Vooral v. d. Heuvel en mej. T. Reurts hebben hun rollen goed aange voeld en ook mej. J. v. d. Pol, die het „meisje met de romantische achter grond" op de planken bracht, willen wij onder de besten van de avond rang schikken. H. van Wijk, die als scheikundeleraar aan thriller-lectuur verslaafd, de hoofd rol speelde, deed dit hoewel met een zeer duidelijke uitspraak, toch met een te grote nadrukkelijkheid. Hij had er goed aan gedaan te bedenken, dat in zijn rol ook „gewoon" spel uitstekend tot zijn recht had kunnen komen. V. d. Heuvel beschikt over een flinke dosis natuurlijke en ongekunstelde hu mor, die hem thans, wat vooral in zijn mimiek duidelijk bleek, uitstekend te pas kwam. Ook mogen wij de creatie van de Chinees Ching Li niet vergeten, Na Den Heldr, Alkmaar, Hoorn, Me- remblik, Callantsoog, Schoorl, Heiloo en Maartensdijk heeft, nu ook de Ameri kaanse stad Easton in de staat Pennsyl vania het geteisterde Stavenisse geadop teerd. Nederlandse gemeenten, let op uw saeck, want dat Easton zal ongetwijfeld een ernstige mededinger in de kunst van het geven en helpen worden. Moge deze zeer gezonde en hartverwarmende con currentie Stavenisse tot zegen zijn.... tieke manier werd uitgebeeld. „Corrie", door mej. W. Hieltjes ge speeld gaf eveneens een alleraardigst prototype van een onbetrouwbaar en ordinair daghitje. De zeer geslaagde avond werd met een gezellig „bal na" beëindigd. ook het kleuteronderwijs in hem steeds een warm voorstander heeft gevonden. De heer A. L. Bakker, voorzitter van de Alkmaarse afdeling van het Neder lands Reclasseringsgenootschap, schet ste op sobere maar aangrijpende wijze het vele werk, dat wijlen onze stadge noot in het belang van zo veel ontsla gen gevangenen heeft verricht. Dr D. Mol, oud-directeur van de Keu ringsdienst van Waren, bracht de ka- meraadschap naar voren, welke de heer Haijtema hem in de loop van zijn leven heeft gegeven. Namens het bestuur van de Openbars Leeszaal voerde de voorzitter, de heer Tj. N. Adema, het woord. „Vanaf 1927" aldus de heer Adema, „hebben wij hem als één onzer beste bestuursleden leren waarderen". Voorts spraken vertegenwoordigers van de Enkabé, de examencommissie voor de kruideniersexamens, de vak groep Detailhandel in kruidenierswa ren en enige andere organisaties, waar- van de overledene lid was. De heer P. Haijtema herinnerde ten slotte aan de voortreffelijke eigen- schappen van zijn vader en bracht dank voor de overweldigende belangstelling. Ds. C. v. Meijenfeldt, die de huis- dienst reeds had geleid, sloot de rij der sprekers met de Evangelieverkondiging en ging over tot het afleggen der Ge loofsbelijdenis aan de groeve. NOORDSCHARWOUDE, 28 Febr. 22.000 kg peen: B 14,10—16,40, C 9,80— 10.80 en D 4,10—4.80; 4300 kg bieten: A 8,509,60, B 45,40, C 4 en Modjo 4 4,30; 16.000 kg uien 46.90—48,80, grove 43,8044,50, drielingen 51—53 en'nep 28; 100.000 kg rode kool 7—11,90; 105.000 kg gele kool 6,5018,30; 2500 kg groene kool 7,544; 94.000 kg Deense witte kool 6 —8,60. WARMENHUIZEN, 28 Febr. 47.300 kg rode kool 7—11,80; 16.800 kg gel kool 6,50 —15,50; 5400 kg Deense witte kool 6 6.50; 1100 kg peen: B 10,60 en C 8—8,40; 3550 kg uien 44,70—45,80, grove 43,10— 43,90 en drielingen 46.50—47,10. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 28 Febr. 450.000 kg rode kool: I 7— 12,10 en II 7—11,30; 190.000 kg gele kool: I 6,50—18,20 en II 6,50—9.90; 15.000 kg groene kool 15—26; 40,000 kg Deense witte kool 6—8.30; 30.000 kg uien 44.40— 48,40, grove 39,9046,10 en drielingen 45,90—49,20; 9000 kg pe en: B 13,75—15,60 en C 11,40; 2500 kg witlof: I 49—50 en II 8740; 300 kg spruiten 20—21. De paartjes zijn weer aan het nest'len. De eerste bankjes zijn weer in de Hout gezet. Wel blaast er nog geen voorjaarswindje door de bomen, Maar daar wordt minder op gelet. De liefde die verdraagt toch immers alle dingen! Wie denkt er nu aan kou of snert bij mond op mond? Men kan alleen van zon en liefde zingen En van de crocusjes, die kijken uit de grond. Ik heb vandaag de kinderwagenshowtocht Over de Vest weer mogen gadeslaan. Ik zag de moedertjes vol trots hun kleuters tonen, Zoals dat alle jaren wordt gedaan. En 'k zag gegaribalde heertjes naast elkander Genieten van de Februari-zon, Zo monter en zo kwiek en bijna uitgelaten Alsof hun leven pas begon. Je weet niet wét het is, je kunt 't alleen maar voelen, Er hangt, er zweeft iets onverklaarbaars door de lucht. Je zoudt zo wel het huis uit willen snellen, Zoals een vogel in zijn vlucht. 't Dringt door tot binnen onze vensterruiten, Waardoor het zonlicht speelt in blijde overmoed. Daar worden byj de thee en onder elke maaltijd Weer schoonmankplannen uitgebroed O, één zo'n dag van zon na al die donk're dagen. Wat maakt dat in één slag je leven licht en blij. Je droomt van zee en strand, van bos en hei en duinen, Maar 't is nog lang geen Mei JABSON In de grensgebieden van de repu blieken Panama en Columbia ligt de onbekende jungle van Darien, een enorme tropische wildernis, driemaal groter dan Nederland, doch met slechts drie duizend bewoners, de laatsten der Cuno en Choco Indianen, die een witte huidskleur hebben. Eens moet in dit gebied een cultuur hebben bestaan. Door uitbuiting kwam de bevolking tot opstand, verjoeg de Spanjaarden, dichtte de schachten van de goudmijnen en beplantte de weinige toegangswegen met bamboe en bomen, zodat hier een onherbergzaam oerwoud ontstond. Geen blanke was er tot een paar jaar geleden in geslaagd in dit gebied met zijn als gevaarlijk bekend staande be volking door te dringen, totdat dit in 1949 aan de destijds 40-jarige Noorse zoöloog en ethnograaf Per Höst gelukte. Hij wist het vertrouwen van de Choco Indianen te winnen en heeft enige tijd in hun midden kunnen leven, waar hij na veel tegenslag (tweemaal gingen de opnamen verloren) ten slotte in 1951 de ontroerende film „Het verboden oer woud" wist te vervaardigen. Een tot de laatste plaats gevulde zaal van het Gulden Vlies heeft de Choco Indianen in hun dagelijks leven kun nen aanschouwen en er de jungle met haar flora en fauna kunnen bewonde ren. De ontwikkeling van de bevolking is thans nog gelijk aan die, welke hier eens in het stenen tijdperk moet heb ben bestaan. Doch langzaam maar zeker dringt de beschaafde wereld waarts, want de grote heirweg, die t Amerikanen aanleggen, vordert ges dig. Doch de grote medicijnman van d Choco's is zich dit nog onbewust. H. doet nog altijd rustig zijn werk en b: zweert de boze geesten in het licha- van de zieken. De Choco's, die nog met pijl en bot op jacht gaan, hebben als enig vervoe: middel kano's, in de vorm van elf I vijftien meter lange uitgeholde boor stammen. De belangstelling van H= ging evenzeer uit naar de dieren. kon hij niet alleen ons kennis late maken met de fraaie toekans, schrandere neusberen of de vervaar lijke brulapen, doch ook met de uiter vernuftige mieren. Het reisverhaal legde Per Höst va; in zijn boek „Wat de wereld mij torn de", dat door mevrouw Greta Baar" Jelgersma in het Nederlands werd ve: taald. Zij heeft gisteravond op uitste kende wijze de persoon van Per Höst die zij van nabij kent, ingeleid en d film op zeer duidelijke manier toege- licht. Alkmaar was de laatste van de ze weinige plaatsen hier te lande, dank zij de activiteit van de Volks universiteit en de met haar samenwer kende organisaties, deze exclusiev film. die inmiddels reeds weer het buitenland is verzonden, te zie kreeg. Een dankbaar publiek brach aan het slot film en inleidster een wel verdiend, spontaan applaus. Gevonden over het tijdvak van 12 t/m 18 Februari 1953 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag op kamer 14, le étage, van 1718 uur. Geldsbedragen, sigarettenkoker, sleu tels, schakelriem, paar wanten, snel binder, herenhoed, gummilaars, alpino muts, herenshawl, handschoenen, wan ten, vulpennen, étui met kam en sleu tel, étui met schoolbenodigdheden, portemonnaies met inhoud, muts, agen da, sokje, actetas met inhoud, armban den, gymschoenen, speldje (wapen), kinderbril, broche, hoofddoek, zadel- dekje, dynamo, .ondergebit, alpinomuts, rozenkrans, borstel, oorbel, kussen, fluit, polshorloge, zakmes, schortje, ceintuur, zak met inhoud, zakdoekje, kerkboekje, sokken, doosje sigaretten, moer van een wagen. De zo bekende operette: „De Fidele Boer", die in ons land jaren geleden tal van opvoeringen heeft beleefd is thans als film het hoofdnummer in het Victoria-Theater. En met genoeen ziet men deze ope rette-film. die in tal van aardige tafe relen de geschiednis geeft van de boe renzoon, die na veel opofferingen van vader en goede vrienden kan studeren en examens afleggen. Maar de muziek heeft een grote aantrekkingskracht op Heini. de zoon, en deze begint op dat gebied steeds meer op de voorgrond te treden. Dan ontmoet hij Vivian, de dochter van een rijke Amerikaan en dat brengt een grote wijziging in zijn carrière. Want Vivian ziet, welk talent er in Heini schuilt op muzikaal gebied. Harrison, Vivians vader arrangeert voor Henry Reither (zo wordt Heini als musicus genoemd) een concert dat voor de jonge musicus een groot succes wordt. Als vader Matthias na een minder ge slaagd bezoek aan zijn zoon bemerkt hoe de zaken staan reist hij diep bele digd naar zijn kleine boerderij terug. Maar de Amerikaanse Vivian is hier mee niet tevreden. Zii wil dat Heini zich met zijn vader zal verzoenen. Hij gaat weer studeren en als hij in zijn studie slaagt is vader Matthias tevre den. Hij ziet zijn zoon graag met, Vivian' trouwen en wordt zelf weer „De fidele boer". Paul Hör.biger heeft de rol van Mat thias uitstekend gespeeld. Erich Auer toonde zich een goede jeune-premier als Heini. Het hoofdnummer werd ingeleid door een zeer geslaagd muzikaal nummer van Boris Minnevieh en zijn beroemde mondharmonica-ensemble en door mooie journaals. •SfihNI ëitIW 41. Intussen stelden Jimmy en Piet zich geweldig aan. Zij deden of zij doodsbang waren en stonden zo op hun benen te trillen, dat de grond ervan beefde. „Meneer", kermde Jimmy, „doe ons toch niets en laat ons toch in leven. We zullen heus niets tegen de politie zeggen en u kunt al ons geld krijgen" laten we leeglopen. Jullie zullen eens zien hoe spoedig de gieren boven jullie hoofd cirkelen". Toen Piet Potlood dit vonnis hoorde, begon hij eerst recht te kermen en te beven. Jimmy schrok hier minder van, wat niet wegnam, dat rijn gejammer ook gehoord mocht wor den. Hij gaf zijn ogen echter goed de De Bedouïnen keken vol minachting kost. Hij lette nau.wkeurig op, vie van naar de twee kermende mannen. „We zullen jullie leren onze banden leeg te laten lopen", gromden zij. Tot op jullie hemd worderi jullie uitgekleed, alles pakken we mee en jullie watertank de kerels hun papieren en hun geld in de zak had gestoken. Dat was de lang ste van dê drie en die kerel hield hij extra in de gaten. De drie woestijnro vers begonnen de jeep nu vakkundig af te laden, hetgeen nog een heel werk was, daar Jimmy de boel degelijk had vastgesjordZij moesten hier al hun aandacht aan wijden. Eerst bonden zij hun kamelen aan de voorbumper van de Witte Engel vast en daarna togen zij vol ijver aan de arbeid. Af en toe wierpen zij wel een blik naar hun twee gevangenen, maar die stonden op enige afstand door hun knieën te knikken.. Zo leek het althans., want Jimmy stond in werkelijkheid te popelen om de drie bandieten mores te leren. Een film, die ons terugvoert naar de jaren toen de Duitse legers zegevierend voorwaarts trokken en de geheime diensten in Engeland en Frankrijk moe dige mannen uitzonden om te trachten de vijand op alle mogelijke wijzen af breuk te doen. Wat zij in die spannen de jaren deden bleef voor de grote massa verborgen, maar na de oorlog kon er recht worden gesproken, niet alleen over de oorlogsmisdadigers uit het Duitse leger maar ook over de on betrouwbare elementen, die door laf heid of verraad in de verzetsbewe gingen de dood van dappere mannen op hun gweten hadden. Een rechtscollege in Parijs onder zoekt wie de moordenaar is geweest van kapitein Armand, een dappere ver zetsheld en men komt niet tot een con clusie omdat de man die van deze moord verdacht wordt heftig ontkent, dat hij daarmee iets te maken zou heb ben en er geen bewijzen schijnen te zijn om hem als de dader aan te mer ken. De film laat uitvoerig zien wat er met al deze mannen in de verzetsjaren gebeurd is, hoe zij gedropped werden en hun levensgevaarlijk werk deden en belicht daarbij in het bijzonder de da den van de dappere Peter Forrester (Cornel Wilde) pn het meisje Marie (Phyllis Thaxter), die als nonnetje ver momd in het hartje van Duitsland haar gevaarlijk werk deed. Men ziet hoe zij na een sensationele vlucht in aanraking met een bende maquis komen en hoe daar kapitein Armand verraderlijk door Marcel Brevoort wordt neergeschoten. Bevoort, die als getuige gehoord wordt ontkent, maar dan treedt de doodge waande Forrester binnen en wordt de verrader gevankelijk weggevoerd, waar na Forrester en het dappere meisje el kaar hun liefde bekennen en een ge lukkige toekomst tegemoet gaan. Een spannende film omdat zii het leven weergeeft van mannen en vrouwen, die verzets- en spionnagewerk deden en zich daarbij in het hol van de leeuw waagden. Dat een film voor de vierde maal wordt geprolongeerd, is een verschijn sel dat in de Alkmaarse bioscoopwe reld niet zo veelvuldig voorkomt. Reeds duizenden hebben „De kleine wereld van Don Camillo" gezien en zij die hiertoe tot heden niet in de gele genheid waren, krijgen, nu de directie van „Cinema Americain" het besluit nam om „Don Camillo" opnieuw tot hoofdfilm van haar programma te ma ken, wederom de kans. Reeds op zich zelf houdt deze prolongatie de waar dering van het publiek in. Wij zouden dan ook kunnen volstaan met de sim pele vermelding van het feil. ware het niet, dat wij het oprecht zouden be treuren indien er één filmminnende vrouw of man zou zijn, die zich om welke rednen dan ook de gelegenheid voorbij zou laten gaan Fernandel in zijn knapste creatie te zien. Bij de eerste vertoning van ..Don Camillo" in Alkmaar hebben wij uit voerig geschreven over de vele en gro te verdiensten van deze productie, een van de beste films welke de laatste t in onze stad in omloop is gebracht. Waarlijk verzuimt niet een blik slaan in de kleine, ogenschijnlijk h de, maar toch zo vriendelijke werel van de dorpspastoor Don Camillo de communistische burgemeester Pe none. Een uitstekende filmavond wac., U. In het voorprogramma draalt behal het binnen- en buitenlands journaal e amusante tekenfilm. Silvana Mangano Is weer te bewon deren in het Rex-theater. waar 0" nieuw de Italiaans-Franse film Ann wordt vertoond- Het is de geschieden van een religieuze die een hevige nerliike strijd voert of ze de geloft zal afleggen dan wel de man volge die haar lief heeft. Haar taak ligt in het ziekenhuis weet ze, maar toch zijn het omstandig heden van buiten, die haar tenslott tot de beslissing voeren het werelds leven vaarwél te zeggen en zich geheel aan haar roeping te wijden. De journaals In het journaal wordt deze week eer. beeld gegeven van de schatten in Westminster Abbey en verder van alle: wat voorbereid wordt om Londen tij dens de kroningsfeesten tot een feeërie ke stad te maken. In Ankara kome» afgevaardigden van Turkije, Zuid Sla- vië en Griekenland bijeen om de vrij heid en zelfstandigheid van het Bal kan-schiereiland te verzekeren. Er zijn interessante beelden van het onderzoek naar de reacties van diverse metalen welke bij het gebruik van atoomkrach ten in aanmerking kunnen komen. In teressant is een Franse tentoonstellinl waar men de tekeningen van alle mar kante rotsbeschilderingen bijeen ziel als eèn bewijs, dat de mensen van ver voor onze jaartelling artisten telden wier werk waard is om nader bekeke: en bestudeerd te worden. Er zijn fraai! opnamen van skikampioenschappen e' men ziet hoe Eisenhower voor de eer ste maal de Amerikaanse pers ontvangt en toespreekt. Van het binnenlands nieuws trekl vooral de erwtensoepuitdeling in Nij megen ten bate van het Rampenfond! de aandacht. Aardig is het te zien hoe vijftig kleine evacuéties op het pale" te Soestdijk werden ontvangen en nJ een poppenkastvertoning door H. M- en de prinsesjes op gulle wiize van trac- taties worden voorzien. Bii de sport evenementen wordt voornamelijk aandacht gevraagd voor een spannende veldloop bii IJmuiden. Polygoon wereldnieuws bevat deze week weinig hoogtepunten. We zien ski-springen in Colorado, de iishockey* wedstrijd BelgiëNederland en voorts een aantal korte flitsen met de herden king van de dag. waarop Gandhi vu: jaar geleden werd vermoord, het be zoek van onze minister van buiten landse zaken aan Italië; het atoomon derzoek in de Verenigde Staten en een maquette van de route, die de kW' ningsstoet in Londen zal volgen. ALKMAAR. 27 Febr. Witlof 29-5-jj rode kool 712; savoyekool 6.50—B' greene kool 7,50—17,50; spruhkool 1 extra 55; boerenkool 25"48; sla 9—!- andijvie 1,01; bieten 49; winterpeen^ 14; waspeen 1020; uien 851; prei —50; soepgroenten 1317.50: knolsoep 20; appels: Goudreinetten 720 en Jo nathan 1826; peren: Winterjan 10—Is en Gieser Wildeman 8—16. f

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2