Het boek als toegepaste kunst in de loop der eeuwen r KCB houdt prachtige expositie Middenstandsbonden erkennen abuis te hebben gemaakt AGENDA „De Vriendenkring'' gaf haar eersl toneeluitvoering Debuut bevredigde maar matig De wereldreis van Jimmy Brown Honderdduizend is W. L. M. E van Leeuwen paart kennis aan schoonheid Voordrachtavond voor De Molleboonen Koopavond wordt toch op prijs qesteld Geen wijziging in het standpunt Midden stands vereniging bestaat 50 jaar „Oud Alkmaar" bij de Geref. Jeugdcentrale Planisoenwacht za! de perken beschermen Succes voor kolvers uit Alkmaar DAW zwemmers nafl centrale training LAATSTE NIEUWS er uit Interlandwedstrijd niet voor televisie MAANDAG 2 MAART 1953 (Van onze redacteur beeldende kunsten) DOEKEN ZIJN ONZE VRIENDEN. Zij schenken ons uren van schoonheid, wijsheid, vroomheid ontspanning en vergetelheid. Het is dus goed, dat de boekhandel eenmaal per jaar nadrukkelijk herinnert aan deze goede gaven en het hare ertoe bijdraagt, dat de relatie tussen ons en het boek wordt ver stevigd of aangeknoopt. Maar waarom zou een organisatie van beeldende kunstenaars het verschijnsel „boek" niet ook eens van de andere kant benade ren en met name gaan Ietten op het stuk toegepaste kunst, dat in de uiterlijke verzorging ervan belichaamd kan zijn? Alleen dus al om deze reden juichen wij het initiatief van het KCB, om in zijn zaaltje te Bergen, een tentoonstel ling aan Het Boek te wjjden, van harte toe. Er is nog een reden te meer om er enthousiast over te zijn. De letterkundige AV. L. M. E. van Leeuwen te Schoorl heeft, samen met de bestuursleden Jaap de Carpentier en David Kouwenaar, een voortreffelijke expositie gemaakt, zo een, die een lust is voor het oog om het fraaie en fraai uitgestalde materiaal zo een ook die een intellectueel genoegen waarborgt wegens de grote hoeveelheid kennis, die hier uitstekend samengevat aan de belangstellende en rustige beschouwer wordt overgedragen. Snel komt het verval. De negentiende eeuw laat monstra van saaiheid en lelijkheid zien. Er komt een nieuwe iiustratietechniek op, de omstreeks 1800 door Senefelder uitgevonden steen druk. MET deze juichkreet zouden we kun nen volstaan. Maar de lezer ver wacht van ons een overzicht van het geen er te zien is. Het moge hief zeer summier volgen. Uiteraard begint elke geschiedenis van het boek met het Middeleeuwse handschrift, door monniken met even veel geduld als schoonheidszin in hun stille cel vervaardigd. Lange tijd is immers „overschrijven" de enige moge lijkheid geweest om wat in ruime kring bekend moest worden te vermenigvul digen. Welnu, er zijn in die tijd koste lijke boeken ontstaan, geschreven in een fraaie letter en voorzien van schone randversieringen en getekende hoofd letters. In die letters was niet zelden een klein schilderij verwerkt, betrek king hebbende op h*t onderwerp van het geschrift: een heiligenleven of een biibelfragment. Zo ook hier in het KCB-zaaltje. De expositie begint hier met een kleine groep reproducties in kleur van zulke „miniaturen", als nede van hele pagina's. Om een enkel voor beeld te noemen: ter vergelijking zijn hier bij elkaar opgesteld de prachtige kalenderbladen uit het getijdenboek voor de Due de Berry en die uit bet ruim honderd jaar later voor de kardi naal de Grimani vervaardigde gebe denboek. De ontlening van de motieven is opvallend maar hoeveel levendi ger en realistischer is de uitbeelding bij het jongste dezer twee werken! Men zoekt naar een snellere manier van vermenigvuldigen: er verschijnen boeken, gedrukt van in houtblokken gesneden pagina's, de houtsnede als illu- tie en als losse prent komt op, zo om streeks 1430. Men houdt echter nog lan ge tijd het manuscript als navolgens waardig voorbeeld voor ogen. „VVIEGGEDRUKKEN" IN 1455 wordt het eerste gedateerd» boek vrn -losse. gerot"o m'-ta1---, 1 - ter gedrukt (wiegedruk). De Guten- bergbijbel verschijnt. Dan ook vindt men voor de gedrukte tekst een eigen vormgeving, zoals de prachtige pagina's van de door de Venetiaan Manutius uitgegeven boeken bewijzen. De Gothi- sche letter krijgt als concurrent naast zich een schrift, dat van de Romeinse lettertypen is afgeleid. Beroemde drukkersfamilies komen op, die half Europa met hun producten afreizen en op deze wijze een belang rijk stuk internationale uitwisseling van kennis en schoonheid tot stand brengen. In de zestiende eeuw treffen we aan Plantijn in Antwerpen, iets la ter Elsevier in Amsterdam en de kaar- tendrukker Blaeu. Het is het hoogte punt van de boekdrukkunst. In de acht tiende eeuw vallen er nog enkele fraaie drukken te vermelden. Als boekillustratie heeft de houtsne de dan al afgedaan. Die is omstreeks 1575 vervangen door de gravure. Er worden er sindsdien fraaie gemaakt, zoals de drukkers voordien meester- houtsnijders aan hun zaken verbonden hebben gehad. Zo valt uit de achttiende eeuw een mooie, wat romantische illu stratie bij Poots gedicht Akkerleven te vernielden. En verschijnen bundels stads- en dorpsgezichten met vaak fraaie afbeeldingen, waarvoor veel animo bestaat. Men „reist in zijn leun stoel" en beleeft daar, om vele redenen, veel genoegen aan. Vrijdagavond kwam in hotel Victory een zeventigtal leden van de Groningse Vereniging „De Molleboonen" bijeen om te luisteren naar de heer J. de Graaf uit Hilversum, die voordroeg uit eigen werk. De avond werd geopend met het zingen van het Groninger volkslied. Nadat de voorzitter, de heer Bos, een kort welkomstwoord had gesproken en het zangkoor „De Sprutters" o.l.v. me vrouw Bos een paar vrolijke liedjes had laten horen, was het woord aan de heer De Graaf. Hij begon met een opwekking tot het spreken en bestude ren van het Gronings, daarbij wijzende op de aanstaande benoeming van een hoogleraar in de Nederlandse taal, waaronder ook het Gronings valt. Daarna droeg hij allerlei voor uit eigen werk, ernstig en beschouwend zowel als humoristisch, waarvoor hij een zeer aandachtig gehoor had. dat hem een welverdiend applaus schonk. Op dringend verzoek van het pu bliek lieten „De Sprutters" zich na af loop nogmaals in een tweetal liedjes horen. Burgerlijke stand Geboren: Cornells, z. van D. La- mein en C. M. Lugtig. Nicolaas A., z. van J. Boots en D. Timmer. Willem F. M., z. van T. Dolle en M. J. Tromp. Wilhelmina J. I., d. van H. J. M. Wage naar en S. Moeljoredjo. Maria, d. van L. Spierings en G. de Jong. Rudy. z. van C. Bolweg en J- Wijsman. Her mijntje J., d. van J. Jes en G. Adams. Theodorus M.. z. van J. P. Klaver en M A. Smit. Hendrika W., d. van G. Kuil- toer en M. Buter. OPLEVING TEGEN het einde van de negentiende eeuw zien we echter, onder invloed mede van de veelzijdige Engelse kun stenaar William Morris, een herleving optreden. Hij tekent tal van nieuwe letters, de een al fraaier dan de ander en maakt met dit werk ook in ons land school. De boekversiering wordt in nieuwe banen geleid, men bezint zich diepgaand op het hoe en waarom van de uiterlijke verzorging van het boek. Zo beleven we hier het baanbrekend werk van letterkunstenaars als S. H. de Roos en Van Krimpen. Prof. dr R. N. Roland Holst, monumentaal kunste naar bij uitnemendheid, verzorgt sa men met Derkinderen een uitgave van Vondels Gijsbrecht van Aemstel voor onze smaak misschien iets te over laden van versiering, maar toch mooi en evenwichtig. Allerlei „-persen" ko men op: Zilverdistel, Zilver, Kunera, die experimenteren met grafisch werk en allerlei nieuwe ideeën vaak met veel succes toepassen. Ook grotere zaken Stols b.v., die ook voor de ontwikkeling der letterkunde van zo veel betekenis is geweest zoeken met de te hunnen dienste staande mid delen naar een uiterste aan schoo- heid. Zo kan het gebeuren, dat de Ver eniging tot Bevordering van de Belan gen des Boekhandels o.a. in 1952 vijftig boeken op grond van hun voortreffe lijke ambachtelijke verzorging een be kroning toekent. Deze boeken zijn als groep op de tentoonstelling te zien. Zij zijn een beschouwing op zich zelf waard. Aldus kort samengevat de heer W. L. M. E. van Leeuwen zowel in de uitstekende lezing, waarmee hij Zater dagavond in de voorzaal van de Rus tende Jager te Bergen de expositie in leidde, als in de toelichtingen, waar van de tentoonstelling zelve rijkelijk is voorzien. Er was reeds dadelijk een zeer grote belangstelling voor het ten toongestelde. Moge deze de komende middagen en weekends nog worden overtroffen. Van W. Er waren meer tegenstanders De Kon. Ned. Middenstandsbond, de Christelijke en de R.K. Middenstands bond hebben in een brief aan burgemeester en wethouders erkend, dat zij bij de opstelling van de door hun enquête voorgebrachte cijfers een abuis hebben gemaakt. Zij betreuren deze vergissing, die geheel onopzettelijk is geschied, uitermate. Na nauwkeurige beoordeling der formulieren is gebleken, dat 126 winkeliers zich vóór de koopavond hebben uitgesproken, 142 hiervan tegen stander zijn, terwijl 16 er onverschillig tegenover staan en 6 een branche ver tegenwoordigen, die niet onder de winkel- of ambachtstand kan worden ge rangschikt. Niettemin verklaren de verenigingen, dat deze gewijzigde cijfers geen veran dering brengen in haar standpunt, dat zij het gewettigd achten op grond van deze uitslag de koopavond bij wijze van proef voor één jaar in te voeren. Zij scharen zich daarbij aan de zijde van de Kamer van Koophandel, die-in haar advies gesteld heeft, dat de ver houding tussen voor- en tegenstanders in dezen er feitelijk minder toe doet, doch dat voor de beoordeling van de wenselijkheid tot het instellen van een koopavond hier ter stede doorslag geeft het feit, dat een zeer groot aantal win keliers het instellen hiervan toejuicht. Zij, die daarvan (nu nog) tegenstan der zijn behoeven hun winkel toch niet te openen en kunnen zich daarvan dus afzijdig houden. Vele van deze tegen standers oefenen hun bedrijf ook uit in een branche, waarin bij het instel len van een koopavond geen of weinig kopers mogen worden verwacht. Zij hebben zich dus tot tegenstander ver klaard. omdat zij daarbij geen persoon lijk voordeel kunnen behalen: blijven zij bij het instellen van een koopavond gesloten, dan zullen zij daarvan echter In de dezer dagen gehouden vergade ring van de Alkmaarse vereniging voor de handeldrijvende en industriële mid denstand is een commissie benoemd, die de plannen zal samenstellen voor een eenvoudige viering van het vijftig-jarig jubileum. De vergadering ging volkomen ac- coord met de opvattingen, die het be stuur over het instellen van een „koop avond" heeft gehuldigd. Hoewel het merendeel van de middenstanders zich destijds tegen een dergelijke koopavond had verklaard, meenden de drie mid denstandsverenigingen, dat het gewenst was toch een verzoek tot B. en W. te richten om toestemming voor een avondverkoop op Vrijdag. De overwe ging gold daarbij, dat zij, die niet aan de koopavond wensten deel te nemen, vrij zijn hun zaken te sluiten. (De des betreffende brief aan B. en W. is elders in dit blad opgenomen. Red.) Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren Rentenaar en Sougé, herkozen. De voorzitter, de heer J. H. Nijhuis, richtte een speciaal woord tot de heer Rentenaar, die nu reeds dertig jaar in de vereniging zijn werk doet en een onmisbare steun is in het bestuur. De heer Nijhuis had aan het begin van de vergadering de ramp gememo reerd, die over ons land is gekomen en gewag gemaakt van het overlijden van de heer H. Haijtema Pzn, met wie vele malen was samengewerkt en die zich in alle opzichten een groot middenstander heeft getoond. De vergadering nam ver volgens enige ogenblikken stilte in acht ter nagedachtenis aan deze geziene stadgenoot. Boekenweekavond in het Culden Vlies De Alkmaarse boekhandelaren beleg gen vanavond in het Gulden Vlies een bijeenkomst ter opening van de Boe kenweek 1953. Evenals verleden jaar zijn hiervoor uitgenodigd leerlingen van de middelbare- en ulo-scholen, die de gelegenheid krijgen hun vragen af te vuren op het zaalforum, bestaande uit een aantal leraren onder leiding van de heer D. L. Daalder. Behalve de scholen uit Alkmaar zal ook de middelbare meisjesschool te Bergen zijn vertegen woordigd. Voor de pauze zal de heer P. Oomes een lezing houden. ook geen nadeel ondervinden. Mede in aanmerking nemend de al gemene belangen die de gemeente Alk maar heeft om haar plaats als cen trumgemeente te handhaven en te ver stevigen, waartoe een koopavond zeer zal kunnen bijdragen, verzoeken de verenigingen het college het alsnog daarheen te leiden, dat de gevraagde koopavond bij wijze van proef voor één jaar wordt ingesteld. Een gelukkige samenwerking tussen Oud-Alkmaar en de Gereformeerde Jeugdcentrale bracht Vrijdagavond een 75-tal Gereformeerde jongeren van 1625 jaar bijeen in een vergade ring, waar de heer T. P. H. Wortel, gemeente-archivaris van de gemeente Alkmaar en bestuurslid van de Ver. „Oud-Alkmaar", een lezing hield over de geschiedenis van Alkmaar. De vergadering stond onder leiding van de heer H. Nijdam Lzn, voorzitter der Gereformeerde Jeugdencentrale. Ook de heer H. Ringers, voorzitter der „Ver. Oud-Alkmaar", was aanwezig Na de gebruikelijke opening, vertel de de heer Wortel over de geschiede nis van Alkmaar aan de hand van lantaarnplaatjes. Eerst werden verschillende oude kaarten van Alkmaar vertoond, waar bij de heer Wortel gelegenheid vond de geleidelijke groei en uitbreiding van Alkmaar toe te lichten. Vervolgens werden verschillende historische pun ten van Alkmaar besproken. Bijzonder gewaardeerd werd het in deze kring, dat de heer Wortel enke le gegevens had verzameld over de groei van het gereformeerde leven in Alkmaar. Hierbij citeerde de heer Wortel het volgende bericht uit de Alkmaarse Courant van 27 Juli 1862: „Den 20sten is de nieuwe, in Bi- zantynschen stijl gebouwde kerk der Christelijk-Afgescheidene ge meente ingewijd door Ds. Ie Grom, met eene leerrede naar aan leiding van 2 Tim. 2 19". De vergadering, welke mede werd bijgewoond door ds C. van Meyenfeldt, adviseur der Gereformeerde Jeugd centrale, werd besloten met een slot woord van de heer H. Ringers, die zijn vreugde uitsprak over dit contact en de belangstelling, welke de lezing van de heer Wortel bij de jeugd had gevonden, hetwelk ook tot uiting kwam in verschillende vragen, welke na afloop werden gesteld. MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Anna (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Don Camillo (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 uur: De fidele boer (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Geheime opdracht (14 jaar). Gulden Vlies; Boekenweekavond. Café London, 8 uur: Klaverjascjrive ten bate van Rampenfonds. Wapen van Heemskerk, 8 u.: ABRO- avond. BERGEN, Rustende Jager: 8 uur: Je moet er maar invliegen (18 jr.). K.C.B. boekententoonstelling. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Wapen van Heemskerk, 8 uur: ABRO- avond. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Tarzan in gevaar (14 jr.). K.C.B. Boe kententoonstelling. LIMMEN. Café De Swart 8 uur: Ver gadering Witte Kruis. DIENST APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 17.08 5.13 Dinsdag 17.32 5.41 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 17.13 5.18 11.13 23.18 D.insdag 17.37 5.46 11.37 23.46 Dertigduizend tulpen zullen in het voorjaar de stadsplantsoenen opvrolij ken met haar frisse tinten. Het zijn bol len, afkomstig uit het surplusfonds van de bloembollenhandel. Helaas is op ver schillende plaatsen al geconstateerd, dat de jeugd bezig is de bollen uit te gra ven. Het is te hopen, dat de ouderen op dit vandalisme toezicht houden. De gemeente zal dit van haar kant ook doen, want op korte termijn zal men overgaan tot de aanstelling van een tweetal plantsoenwachters, die regel matig door de stad en De Hout zullen patrouilleren om de lieve jeugd „buiten de perken" te houden. Ongelukken langs de weg De bestuurder van een bakfiets, die. doordat zijn voet van het pedaal gleed, de macht over het stuur verloor, tor pedeerde op de Kennemerstraatweg een passerende auto. De klap kwam be hoorlijk aan, want de auto kreeg scha de aan motorkap, spatbord, koolamp en portier. De laadbak van de bakfiets en het frame werden ontzet. Drie kwartier later werden twee wielrijders die van de Heilooërbrug kwamen, op de Straatweg ingehaald door een melkauto met aanhangwagen, welke in de bocht te weinig ruimte vrij liet, waardoor de linker wielriider, de 56-jarige heer P. uit de Tuinstraat, werd gegrepen .en tegen de grond ge smakt. Hij liep schaafwonden op aan hoofd eii beide benen. De autobestuur der, die niets had bemerkt werd door omstanders opmerkzaam gemaakt op het ongeluk. De noodzakelijkheid van een r.k. Nijverheidsschool De Stichting R.K. ambachtsschool „Sint Willibrordus" heeft de raad ver zocht te verklaren, dat de oprichting en instandhouding van een r.k. nijver heidsschool voor jongens noodzakelijk is. Verder is er een advies ontvangen van de beroepsvissers en het bestuur van het Centraal Nederlands Henge- laarsverbond. afdeling Alkmaar, met het verzoek maatregelen te nemen te gen de verontreiniging van het viswa ter. B. en W. stellen voor beide verzoe ken in handen van hun college te stel len om advies- Van de Coöperatieve verbruiksvereniging „Alkmaar en Om streken" is de mededeling ontvangen, dat haar adres met betrekking tot de vacantieregeling voor de bakkerijen als ingetrokken kan worden beschouwd. Gevonden voorwerpen Gevonden over het tijdvak van 19 tot en met 26 Februari 1953 en te be vragen aan het bureau van politie te Alkmaar, iedere Maandag, Woensdag, Vrijdag, van 17 tot 18 uur, op kamer 14, le etage. padvinderspet, boek, gymschoen wanten, armbandje, shawls, zakje met inhoud, rijwielsleutel, portemonnaies met inhoud, ceintuurs, sleutels, gym schoen, schaartje, alpino, étui met in houd, vulpennen, lamp. isolatiemate riaal, 3 kistjes groenten, vulpotlood, étui met sleutels, vulpotlood, plank, stofbril, wieldop, ring m. sleutels, kin dermutsjes, meterlint, handschoenen, hoedenspeld, parapluie-hoes, koralen- halsketting, poppenschoentje, pop, hondenhalsband, horloge, vetspuit, kinderschoentje, ringetje bal, honden penning, haarstrik, zakdoekje panta lon, riem, gebloemd bandje, motorbril, paarlensnoer, veilingkist. JJET debuut van De Vriendenkring, de nieuwe toneelvereniging, die z» dagavond in het Wapen van Heemskerk voor het eerst de planken ht>'. met de thriller „Als het masker valt", heeft ons slechts matig kunnen digen. Er was kennelijk te weinig aandacht geschonken aan de karakters men had uit te beelden en daardoor kwam het, dat de figuren, die detectivc-spel door Christien van BommelKouw en Henk Bakker zijn >1 kend, hun scherpe contouren misten. Het werden nu vage lieden, die moest accepteren omdat hun verschijning nu eenmaal door het tekstbo,' werd voorgeschreven. Een van de spelers willen we beslist niet in deze critl betrekken. Dat was A. Groen als de journalist Ben van Doorn. Zijn typ,l van de sadistische, aan lager wal geraakte verslaggever was uitstekend I vond de juiste intonatie en had zijn rol goed doorleefd. Een typische tegenstelling met hem vormde E. Fuhren, wiens houding als inspecteur Noorman veel meer deed herinneren aan een SS-man dan aan een rechercheur, die met tact een moordzaak tracht, op te lossen. We kun nen ons moeilijk voorstellen, dat een politieambtenaar veel bereikt door op ieder ogenblik tegen de verdachten uit te vallen. De autoriteit van een ser geant-majoor voor een troepje recru- ten was bij deze rol volkomen fout- Het is jammer, dat regisseur J. L. Ro bert deze, toch zeker niet onbelangrij ke rol. niet beter in handen heeft ge had. Het heeft de totale indruk van het spel nadelig beïnvloed. Na A. Groen als de journalist en E. Fuhren als de inspecteur moeten we F. Hoogland noemen als de zoon van bankier Van Overvoorde. Hij was de jongeman, die op de vermoorde caba- rettiere verliefd was en die er ernstig van verdacht werd de misdaad op zijn geweten te hebben. Stellig geen ge makkelijke taak, maar daarom des te mooier. Hoogland heeft er zijn best op gedaan, doch helaas zijn heil gezocht in het theatrale, hetgeen hoe kan het anders een averechts effect geeft van wat beoogd wordt. Een wanhopig mens behoeft toch heus niet de gehele dag met wilde staar-ogen rond te lo pen en geregeld met de handen door zijn haar te woelen? Zoiets maakt zelfs de verdachte van een moord belache lijk. Rustig in zijn optreden was I. Har der als bankier Van Overvoorde. Hij was inderdaad de bedaarde, gezeten fi nancier, van wie men kon verwachten, dat hij de situatie het hoofd zou weten te bieden. Een goede rol. Aardig spel zagen we ook van mej. T. Harder als Hetty Oosthoff. Zij speelde haar rol zeer aannemelijk en met gevoel. Mej. J. Schouten was als Ninon Gauthier niet onverdienstelijk en datzelfde mo gen we zeggen van mej. L. Schouten als het dienstmeisje. Annie. Zij mocht dan een ondergeschikt rolletje hebben, de vlotte en gewone manier waarop zij dit bracht, deed weldadig aan. Over de rolkennis van alle spelers konden we tevreden zijn en eveneens over het tempo, dat in het spel werd gelegd. Wil de nieuwe vereniging in de toekomst meer succes hebben dan zal zij grotere aandacht moeten schenken De kringcompetitie van de Nederl. Kolfbond, waaraan deelnamen „Cen traal" van Alkmaar, Koog aan de Zaan, Krommenie en Wormer, is wel zeer spannend verlopen en tot op het laatste ogenblik bleef onbeslist of de Wormer dan wel Alkmaar het kampioenschap zou behalen, want ondanks de zware Zaanse concurrentie trokken beide clubs gelijk op. De beslissing moest vallen in een ont moeting, welke deze week onder grote belangstelling te Wormer is gehouden. Ook was zelfs een aantal kolvers uit de Koog opgekomen, omdat er voor hen ook nog altijd een kansje in zat. De strijd ging zodanig gelijk op, dat ten slotte de laatste twee klappen de be slissing moesten brengen en die twee klappen waren raak. J. Hoed en C. Rolff, beiden uit Alk maar, behaalden hiermede ieder 11 pun ten, waarmede het pleit was beslecht, zodat de Alkmaarders de zilveren be ker veroverden. Na afloop van de wed strijd bleef men nog zeer gezellig bijeen Jonge schilders exposeren Eind Maart zal in het Gemeentemu seum te Alkmaar een expositie ge opend worden van werken van jonge schilders, die in Middelburg een lande lijke tentoonstellingstournee zijn be gonnen. Zij hebben zich georganiseerd in een groep, die zij „de Start" hebben genoemd en reizen nu met medewer king van het ministerie van O.K.W., dat de transport- en verzekeringskosten van deze reizende expositie bekostigt, ons land af. Het ligt in de bedoeling, dat de ten toonstelling, die ongeveer 60 schilde rijen bevat 14 dagen zal duren. De gemeente Alkmaar stelt de zaal beschikbaar en zal uit de te heffen en treegelden o.m. de convocaties bekos tigen. Ook de affiches die in Alkmaar zullen verschijnen, worden door de kunstenaars ontworpen en uitgevoerd. 42. Jimmy wachtte rustig af tol de drie rovers al hun kracht en aandacht nodig hadden om de grootste kist van de jeep te tillen en op dat ogenblik liet hij zijn houding van dodelijk bevreesde woestijnreiziger varen. Hij had daarbij het geluk, dat de ochtendschemering hem in staat stelde wat beter te kun nen zien. In drie sprongen was hij bij de jeep en vóórdat de langste der ro vers besefte wat er gebeurde, had hij deze al op zo'n formidabele vuistslag getracteerd, dat de vent, zonder een kik te geven, in elkaar zakte. De twee de keek verschrikt op, maar op het zelfde ogenblik voelde hij een stekende pijn tussen zijn ogen en daarna werd alles zwart om hem heen.. Ook hij zakte als een ongare pudding in elkaar. Nummer drie, die aan de andere kant van de jeep stond, zag eensklaps zijn twee kameraden verdwijnen. „Hei- daar!" riep hij kwaad. „Niet loslaten, ik kan dat ding alleen niet houden..!" Toen gaf Jimmy de kist een flinke zet met het gevolg dat het ding boven op nummer drie terecht kwam. Als de weerlicht liep Jimmy om de auto heen, net op tijd om de derde rover, die pro beerde zich onder de kist uit te wer ken, zo'n harde tik op zijn hoofd te ge ven, dat de kerel even met zijn ogen draaide en toen ter aarde zeegPiet Potlood had met een kloppend hart dit toneel aanschouwd. Zijn hart sprong op van vreugde en bewondering. Zijn eerste neiging was heel hard voor Jim my te gaan applaudisseren, maar dat deed hij toch maar niet.. aan de karakters, die in het stuk tl komen. Dit was bij de opvoerine I Als het masker valt, het grootste! brek. Met een bal onder leiding de Music Maestro's werd de avonil sloten. Vrouw onder autobus Op onverklaarbare wijae is Zij dagmiddag een wielrjjdster op de i mabrug met het stuur van haar fit aanraking gekomen met een stad, welke van de Nieuwlandersingel Emmabrug wilde oprijden. De vrouw, die met een kindje atiL op de fiets reed, kwam te vallen| kreeg het achterwiel van de bus j haar linkerbeen. Met een diepe vil wond werd zij, na door omwonende:! zijn opgenomen, naar het St. Elizat, ziekenhuis vervoerd. Het kind bekt] geen letsel. De politie verzoekt getuigen vanl ongeluk zich op het politiebureau! melden voor het geven van naders} lichtingen. Enkele DAW zwemmers hebben succes deelgenomen aan de jubileum-^' strijden, welke Zaterdag te Eotteré» werden georganiseerd. In de eerste plu! dient vermelding de fraaie overwim| op de 4 x 100 meter wisselslag estafq Boxem rugslag (1.10.3 sec.), Slik» schoolslag (1.22), Hans de Jong, vlindj slag (1.14.4) en Ab Blankvoort vrije j in de voor heip uitstekende tijd van 1.(1 sec. Met een tijd van 2.16.2 legde T Boxem beslag op de tweede plaats bij tl nummer 200 meter vrije slag, een tijd t| voldoende was om het kringrecord enkele seconden omlaag te brengen, de Jong was met 1.13.8 goed voor tweede plaats op 100 meter vlindersll Dat de prestaties van de Alkmaar zwemmers niet onopgemerkt bleven in i1: lande, moge onder meer blijken uit 1 feit, dat Hans de Jong en Ab Blankvod zijn uitgenodigd deel te nemen aan i centrale training voor bet Nederland waterpolo-jeugdzevental. MARKTBERICHTEN BROEK OP LANGENDIJK, 2 Maart.) 50.000 kg rode kool: I 7—11,60; 20.000 S gele kool: I 6,50—18,80 en II 6,50-6,(1 1000 kg groene kool 20; 90.000 kg Deerf witte kool 67,80; 1000 kg uien grove 43 en drielingen 43; 3000 kg B 14.60—14,90 en C 9,50—10,80; 600 witlof: I 51 en II 41. NOORDERMARKTBOND. t Maart. 1100 kg peen: B 12,80, C 9.90 en Dj 65.000 kg rode kool 77,60; 1200 kg kool 6,506,80; 500 kg groene kool 36.000 kg Deene witte kool 66,40. Opperdoes, 28 Febr. 1953 Roti bieten A 7.70—7.80, B 6.80, C 4.ÏI Peen B 10—13.60, C 9—9.60. D 4.5.1 Uien, gewoon 48.50, grove 45, Wit!) kool 6. Medemblik, 28 Febr. Ronde 1 ten A 7.50—8, B 6.30—7, C 4.20, Pe=| B 11.40—12.20, C 8.80—9.20, afwijk:" 4, Witlof I 50, II 45, Sjalotten fl Uien, gewoon 47.2048.30, grove 41 afw. 1633, Rode kool 711, Gel kool 8.20—10, Witte kool 67,3(1 Groene kool 1114, Spruiten 15. Avenorn, 28 Febr. Rode kool 7-1 11, aanvoer 6000 kg, Gele kool 6.50-1 13.70, aanvoer 5000 kg. Grove ui l 4345, gewone 4748.80, driel 46-1 52.60, anvoer 7500 kg. Bieten I ronj 8.409.30, II rond 6.507.60, aanvoel 31000 kg, Peen II 12.50—15. III 8.70 10.40, IV 45.60, aanvoer 62000 kg. Onder zeer grote bel* opening plaats van het 1 de aanwezigen bevonden secretaris, raadsleden en turele verenigingen. Vele rig accent. Voor het ver dere dag. Plannen in F( bestond in de gemeente eniging het „Dorpshuis enigingen lid werd, dat kelijk was er een stromi een woningencomplex te niem het gebouw voor het „Dorpshuis". Zü stelt baar. Ongeveer 25 vaklieden rende enige maanden in pro deo aan de inrichting de aanschaffing van r piano etc. werd tot een 2000 aan renteloze „aan. ven. De heer Majolee, het Dorpshuis releveerde de ontwikkelingsgang en belzinnig aan hoe noodz bouw wel was. De J' Heiloo" kon gaan startei reeds 200 jongens en r clubwerk verenigd. De jaarden, waar reeds een bruik vam wordt gemaak eens ten volle ge re a list schilders hebben op zoldi de brandweer heeft in o localiteit. De Groep Heil derlandse Padvindersglld „Honk" en verschillende gingen, Plattelandsvrouw ensemble J. Smit de ope en de Nutsbibliotheek. V enigingen zijn er reeds t De heer Majolee kon da ren dat het Dorpshuis 1 geworden van het Heiloo ven. Dank bracht hij aar bestuur voor zijn medev de grote groep van val het werk in avonduren huis besteed. Spreker b nan de heer Eversteyn dl van de verbouwing het g vertegenwoordigde. Burgemeester Kalff ten zeerste in de totst het Dorpshuis. Hier is dat in samenwerking v; allen iets tcft stand is gel trots op kunnen zijn Kalff. De laatste maandi ken dat de initiatiefnen ben gehad. De burgeme bewondering uit voor c I ting en ook voor.het doe l gen dat het bestuur heef naam wil ik hier in he' men, aldus de burgeme die van de heer Majolee vader van en voor het r voor hem wel een bijZ1 noegen zijn dit resultaa zijn hem dam ook als f dank verschuldigd. Hierna voerden nog gevaardigden van vei woord. Zij lieten dit vei geschenken en. vele wa: den. O.a. kreeg het Dor wEindklok van de „Plat! ten geschenke en werdc pen met inhoud aange van verenigingen en c meentebestuur waren vele bloemstukken gezi teurschildersvereniging ophangen van door de li de werken het gebou noot gegeven. Het „Ins' In de vierde klasse, negende lijsl van de 518e Staatsloterij is vanmorge; de honderdduizend uitgeloot. De hot] ders van het lotnummer 16952 zijn gelukkigen. De A-serie van het lot is verkoel door de collecteur Mayenburg te Ar sterdam, de B-serie door de collectes; Bergkamp te Amsterdam, de C-seie do»; de collectrice mevr. Van Gastel—Witbl te Rotterdam en de D-serie door ij collectrice mevr. MeyerVan der Vèel| te Groningen. Het bestuur van de Nederlandse Tel' visie-Stichting deelt mee, dat de TV-uÜ' zending van de voetbalwedstrijd Neder landDenemarken ten behoeve van bel Rampenfonds, welke wedstrijd gc«neel6 zal worden op 7 Maart a.s. in het Feijen' oord-Stadion te Rotterdam, niet *a' doorgaan, aangezien de K.N.V.B. heef' bericht, dat de gestelde eis tot betali"? van een bedrag van 500 gulden uitzet recht voor deze TV-uitzending word' gehandhaafd. Het bestuur van de Nederlandse Tel'- visie-Stichting staat op het standpunt dat deze eis onbilijk is, aangezien sis eerste voorwaarde voor het verlenen van vergunning is gesteld, dat het sta- dion moet zijn uitverkocht, terwijl df j N.T.S. tevens de kosten van die plaat- sen, welke eventueel voor haar uitzen ding ingeruimd zouden moeten worden, zal vergoeden, zodat de K.N.V.B. ya" de TV-uitzending geen enkel financier nadeel zal -mdervinden. Bovendien is de loop der jaren voor de radio-uitzen ding van welke voetbalwedstrijd ook. nimmer uitzendrecht betaald. Het Dorpshuis te He dagmiddag officieel van het verenigingslt is geoper Naar wij vernemen i niet, thans onderwijze: lagere school te Heel benoemd tot onderwii Josephschool te Heert KOSTBAAR WINS ADELBERT TE Adelbert heeft in c kostbaar punt in de Weinig had het .gesc. monders hadden op 1 slag gelegd. Voor de bert de leiding toen d hele Beemster-verded Na de rust waren 1 beurten in de aanval, lijlo- wijze maakte B ruten voor het eindi 11, een stand waar. ring meer kwam. KONING BOUDï VOOR! Belgische bladen h( richt, dat de gezond koning Boudewijn vei ining heeft enkele mal kunnen maken :n het en denkt deze week te kunnen ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2