Nederlandse tuinbouw leeft in een periode van schijnwelvaart 'onnoma pett-HSg In behouden haven Eric-uit-de-Yukon" verloor een oor in een worstelwedstrijd Men worsielt mei vele problemen Een weerstandsfonds Tuinbouwvereniging Nieuw Leven vergaderde in Oude Niedorp Jluibteti &erió naai Het Radioprogramma HOESTBUIEN, VAST SLIJM SLUM-OPLOSSEND BESOMMINGEN IJMUIDEN Spijkerboor Interessante lezing oyer N. Guinea Egmond-binnen Politie wisselbeker voor schoolvoetbal $n|r^n%^eUnddiBD! Last van zenuwen f Belangrijke po! kwesties MAANDAG 2 MAART 1953 Tuinbouwkring van Holl. Mij, van Landbouw vergaderde De tuinbouwkring Noord-Holland van de Hollandse Maatschappij van Land bouw hield gisteren te Alkmaar zijn Provinciale jaarvergadering, waarin diep werd ingegaan op vele problemen, waarvoor de Nederlandse tuinbouw in het algemeen en de Noordhollandse in het bijzonder, zich gesteld ziet. De voorzitter, de heer A. Schermer uit Hoogkarspel, stipuleerde dat hoewel de Veilingomzetten de laatste tjjd stegen, de productiekosten dermate zijn opge lopen, dat de positie van de tuinders niet vooruit, maar juist achteruit ge gaan is. Nog steeds is het devies: sober leven en hard werken. Ongeveer 75 pet. der tuinders verkeert in min of meer behoeftige omstandigheden. „Wat de Nederlandse tuinbouw in de eerste plaats nodig heeft" aldus de heer Scher mer, is een behoorlijke garantierege ling. En zo deze niet op korte termijn te verwezenlijken is, heeft men drin gend behoefte aan een herziening dei belastingen over de periode van 1940- 1945, toen de z.g. „extra winsten", die als broodnodige investering gereser. veerd hadden moeten worden, door de fiscus ten volle als zuivere winst wer den belast. „Wij leven thans in een periode van schijnwelvaart", aldus de voorzitter, „en dat komt de laatste tijd pas ten volle aan het licht". De heer J. Langerijs, lid van het ge westelijk bestuur, pleitte voor een z.g. Weerstandsfonds in de tuinbouw. Op een overheidsgarantie wilde de heer Langerijs het echter niet aansturen, daar de tuinder dan zijn vrijheid, waar hij toch zeer op gesteld is, onherroepe lijk kwijt zou zijn. De omtreden „80- procent" regeling zag spreker niet als «en garantie voor de bestaanszekerheid van de tuinder. Bestaanszekerheid kan pas bereikt worden bij een garantie van de volle honderd procent. De voorlopi ge regeling dient dan ook alleen om een bodem in de markt te leggen. „De voordelen van een dergelijk weer standsfonds zullen ruimschoots opwe gen tegen de bezwaren van nog meer administratieve kosten en rompslomp aldus de heer Langerijs. Vertegenwoordiging in Pootgoed- commisie. Het voorstel uit de kring „De Streek" cm te komen tot een betere vertegen woordiging in het Bedrijfsschap voor Zaaizaad en Pootgoed en in de Stopa, vond bij de vergadering algemene in stemming. Ter vergadering werd van essentieel belang geacht, dat de verte genwoordigende besturen van de drie C.L.O.'s in Noord-Holland tezamen de eis moeten stellen om minstens één vertegenoordiger van de tuinbouw toe te voegen aan de Pootgoedcommissie. Vervolgens zal er naar worden ge streefd het Eerstelingenfonds onder te brengen bij het Centraal Bureau, wat een belangrijke besparing aan admini stratiekosten met zich mee zal brengen. Handel in vergunningen Enkele harde noten werden gekraakt over het verhandelbaar zijn van teelt vergunningen. De Hoge Baad heeft eni ge tijd geleden uitgemaakt, dat deze vergunningen persoonlijk bezit en dus verhandelbaar zijn. De heer F. Singer uit Wijdenes vond het ergerlijk, dat er personen zijn, die van deze handel in teeltvergunningen zelfs hun beroep hebben gemaakt. „Het zal niet mogelijk zijn om de betreffen de handel de kop in te drukken" aldus de heer Schermer. „Wel is het dienstig om op de lange duur te trachten deze handel af te remmen". Exportverhoudingen Met het voorstel van de afdeling Beemster om bij het ministerie van landbouw aan te dringen op een krach tiger houding bij onderhandelingen over handelsaecoorden, kon de vergadering zich unaniem verenigen. Vooral de Bel gische mentaliteit is op den duur niet te tolereren. In het licht der im- en exportverhou dingen, waarbjj in 1951 de waarde van de Nederlandse import uit België bijna 700 millioen gulden gruicr was dan de waarde van de Nederlandse uitvoer naar België, een cijfer dat tn 1952 200 millioen beliep, is tekenend voor de mentaliteit waarmede de Belgen het tussen Nederland en België onderte kende protocol betreffende de handel in het algemeen hanteren. Ernstig werd ter vergadering ge waarschuwd tegen het opnemen van ciedieten van zogenaamde (overigens volkomen legale) „financieringsinstitu ten". Bijkomende kosten verhogen het bedrag dat aan rente en voor „admi nistratieve werkzaamheden" wordt be taald veel al tot een percentage van 15 procent, hetgeen veel te hoog is. Het verleidelijke bij deze kapitaalaanbie dingen is, dat geen borg hoeft te wor den opgegeven. Voorts werd aange drongen om pogingen aan te wenden de omzetbelasting, die niet naar draag kracht geschiedt en „de meest onrecht vaardige belastingheffing" werd ge noemd, verlaagd te krijgen. De heer Vennik, die als voorzitter van het Bedrijfschap voor Tuinzaden nauw bij deze affaire betrokken ls, zaj verzocht worden om in deze materie ts adviseren. L.T.B.-scholen Het verlangen van verschillende le den om aan de lagere L.T.B.-scholen een algemeen voorbereidende klas toe te voegen, stuit vooralsnog op grote be zwaren in verband met de beroepskeu ze, die men op latere leeftijd wil doen plaats vinden op de controverse tussen neutrale- en confessionele scholen en die tussen opleidings- en vakscholen. DON QUICHOTTE, van Richara Strauss, oftewel Fantastische Variaties over een thema van ridderlijk karakter. Strauss pro beert hier de omzwervingen en avonturen van Cervantes' held in muziek uit te beelden. In dit opzicht is het typisch een ver tegenwoordiger van de romantiek. Deze stroming had een bijzondere voorkeur voor die soort „ver halende" muziek. In Don Qui- chotte vallen een paar fraaie soli te beluisteren: een cello partij de ridder van de droe vige figuur verbeeldend en een altviool-solo, de schildknaap Sancho Panza voor ons schetsend (Dinsdag 22.00 over Hilversum 11, 298 m.) DINSDAG 3 MAART HILVERSUM I. 402 m.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Om roepkoor en orgel. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gram.muziek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Zeg eens, Amerika I 14.30 Gram. muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gramo- foonmuziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muziek, 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgelspel. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianomuziek. 18.30 R.V.U.: D. van der Meulen: ..Arabië: Verleden". 19.00 Paris vous parle. 19.05 Fanfare- Orkest. 19.25 Reportage. 19 35 Gitaar muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 „Moet je horen". 21.50 Dansmuziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00—24 00 KRO. 7 00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoon- muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram muziek. 9-00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram.muziek 9 45 „Licht baken", causer'e. 10.00 Voor de Kleuters 10.15 Blaaskwintet en solisten 10 45 Om roeporkest. 11 00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12 03 Metro- pole-Orkest en solist. (12.3012.-33 Land en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusements muziek. 14.00 Zang en piano. 14 25 Pro menade-Orkest en solist. 15 00 School radio. 15.30 „Ben je zestig?" 16 00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17 00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de ieugd. 17.45 Regeringsuitzending: Drs B. van Eldik: „De economische gevolgen van de souvereiniteitsoverdracht" 18 00 Ham mondorgelspel. 18 20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18 52 Actualiteiten 19 00 Nieuws. 19.10 Gram.muziek 19 15 „Uit het Boek der Boeken", causerie. 19.30 Gram. muziek. (20 06—20.10 „De gewone man zegt er 't zijne van.) 20 30 Lijdensmedita tie. 21.30 Viool en piano. 22.00 Orkest en solisten 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender 23 00 Nieuws. 23.1524.00 Gra- mofoonmuziek. Televisie. KRO. 20 15—21 45: 1 Gas tenboek: 2. Sport-demonstratie; 3 Actu aliteit; 4. Weerbericht: 5. Nederlandse volksliederen en dansen. - Pauze. - 6. Volksdansen. Het achter ons liggend jaar is een jaar, waarop we met grote voldoening kunnen terugzien, aldus de voorzitter van de tuinbouwvereniging „Nieuw Leven", die in het café van de heer Mijts aan het Verlaat een matig be zochte jaarvergadering hield. Niet zo zeer om de resultaten van de teelt, die wel zeer verschillend zijn, maar wel, omdat we verwezenlijkt zagen, waar we jaren voor hebben gestreden: een coöperatieve conservenfabriek, al dus de voorzitter. Hij dacht met grote vreugde terug aan de medewerking, die van vele zij den was ondervonden, waarbij hij spe ciaal minister Mansholt en de regionale pers noemde en hulde bracht aan het driemanschap Lont, Kuiper en Met, dat bergen werk heeft verzet. Zeer bevredigend noemde hij het dat tot half Januari doordraai kon wor den voorkomen, terwijl men nu nog steeds zuurkool maakt. De productie zal waarschijnlijk 35.000 vaten van 50 kg bedragen, die goed. wordt afgezet. Teleurstellend is het daarentegen, dat de Europese integratie niet wii vlotten. Met de afzet van de kool gaat het volstrekt onbevredigend. Er liggen nog een paar duizend wagons stapel producten meer dan vorig jaar om deze tijd. De enige hoop is, dat er een duizend wagons naar Oost-Duitsland zullen kunnen worden afgezet. Minder pessimistische geluiden lie ten daarentegen de heren Bossen en Van Essen horen, die betoogden, dat er nog van alles kan gebeuren en dat ^rv A A ÉÏA /A m A A (Advertentie, lng. Med.) de grootste afzet omstreeks half Maart begint. Ze wezen op de spreiding die de koelhuizen teweeg brengen. De vergadering nam met voldoening kennis van de mededeling, dat het be stuur 500 voor het Rampenfonds be schikbaar had gesteld. Critiek werd geleverd op het bedrag dat andere or ganisaties van veel groter omvang hadden gestort. Op de vergadering van de Noorder Marktbond zal dit worden besproken. De jaarverslagen van secretaris Kla ver, die binnenkort onder no. 397 tele fonisch bereikbaar zal zijn, en pen ningmeester Bessen werden vastge steld. Het bezit van de vereniging is thans 2103,57. De heren Ootjers en Klomp werden als bestuursleden her kozen. Naar de Noorder Marktbond zullen, naast het bestuur, de heren A. "an Stipriaan en J. Kuiper gaan. Voor stellen voor die vergadering waren er niet. Wel drong de heer Bossen er op aan, dat de nodige activiteit zou wor den betoond ten aanzien van het punt bevoorrechting industrie, waarover met name in Duitsland ontstemming be staat, die men wellicht op de produc ten der tuinders zal verhalen. Besommingen van Zaterdag: IJM 32, Alie, f 12660. VL 85 f 8040, IJM. 53 f 2300. SCH 95 f 7510, SCH 36 f 7950, KW 76 f 5900, KW 29 f 5340, KW 16 f 1390, KW 107 f 490, KW 10 f 3340, WR 67 f 2340, HO 135 f 3200, KW 92 f 1570, IJM 226 f 780, IJM 227 f 520, KW 128 f 1100. Aanvoer 4570 kisten. VERGADERING „DE HOLLANDSCHE MOLEN". De vereniging „De Hollandsche Mo len" (Vereeniging tot behoud van mo lens in Nederland) zal Zaterdag 7 Maart in Krasnapolsky te Amsterdam haar algemene ledenvergadering hou den. Hierbij zal de Twentse architect de heer J. Jans uit Almelo een voor dracht met lichtbeelden houden over: Wind- en watermolens in Oost-Neder land. In de vorige week in het Heeren huis gehouden bijeenkomst van de P.J.G. sp.ak Ds. Poot van Etershelm over Nieuw-Guinea en de Molukken. Door middel van fraaie projectieplaat jes liet hij de aanwezigen zien, hoe de kusten van het tweede eiland ter we reld zijn begroeid met uitgestrekte rizophorenbossen, de bomen met stelt wortels die alleen in tropische gebie den groeien, maar ook hoe op de top pen van het Karstensgebergte boven vierduizend meter hoogte sneeuw Jigt en zelfs gletschers voorkomen. Tevens liet Ds. Poot de plattel ls- jongeren door middel van zijn iilm- strip kennis maken met vertegenwoor digers van diverse bevolkingsgroepen, waarvan sommige nog leven in het stenen tijdperk. Vele Papoea-stammen in dit nog weinig verkende deel van de wereld beschermen zich nog met hun amuletten, de zgn. mani-mané's, welke worden gemaakt van de slag- landen van wilde vaikens of de botjes van casuarisvogels, tegen boze gees ten, die het lichaam zouden willen binnendringen en ziekten veroor zaken. Voorts vertelde de spreker, dat de Papoea's, hoe weinig ontwikkeld zij ook zijn, een uitstekend geheugen heb ben en gen bijzonder gevoel voor techniek aan de dag leggen, wat tij dens de oorlog bij ontmoetingen met de Amerikaanse troepen is gebleken. Na de pauze vertoonde Ds. Poot nog een filmstripje van zijn eerste reis naar de Indonesische archipel met de Johan van Oldenbarneveldt en zijn verblijf als zendeling op het eiland Buru. De avond was zeer goed bezocht en de secretaris mocht weer enkele nieuwe leden boeken. Het contact tussen de politie en de schooljeugd zal ook dit jaar worden gelegd. De postcommandanten der rijks politie, de heren J. Blonk en M. H. Snoek en onder-commandant H. Rieze- bos stellen voor de school-elftallen uit Den Hoef en Egmond-Binnen een grote, fraaie wisselbeker beschikbaar. Een aardig idee! Er zal in competitie-verband worden gespeeld, n.l- twee wedstrijden in het voorjaar en twee wedstrijden in het na jaar, om beurten te Egmond-Binnen en te Egmond a. d. Hoef. Wie aan het einde van het jaar de meeste punten heeft, wordt tijdelijk houder van de beker. Na verloop van drie jaren wordt de eindstand opgemaakt. De school, die dan de meeste punten heeft verzameld, krijgt de beker definitief in haar be zit. De eerste ontmoeting dit voorjaar eindigde met een 80 overwinning voor den Hoef. Voor het schoolelftal uit Den Hoef was dit een thuiswedstrijd. Zater dag. 7 Maart a.s.. wordt de tweede wed strijd gespeeld te Egmond-Binnen. VUILNIS STORTEN OP DONDERDAG Het storten van vuilnis op de vuilnis belt (deel tankgracht), aan het eind van de Doelen te Egmond-Binnen (het land van N. Bommer), kan voortaan uitslui tend geschieden op Donderdag, onder toezicht van de gemeente-werkman. Op andere dagen is en blijft het hek ge sloten. VIJFTIG JAAR CENTRALE RAAD VAN BEROEP. Tijdens een bijzondere zitting van de Centrale Raad van Beroep is Zater dag te Utrecht het vijftig jarig bestaan van dit zo belangrijke instituut plech tig herdacht. De voorzitter van de raad, mr J. H. Kuiper, sprak een rede uit, waarbij hij o.a. pleitte voor een uit breiding van het ledental van de Raad, omdat anders tengevolge van de sterke toeneming van het aantal te be handelen zaken een te grote achterstand zal ontstaan. COMMANDANT DER AMERIKAANSE MARINIERS IN NEDERLAND De commandant van het United Sta tes Marine Corps, generaal Lemuel Shepherd, is gisteren op Schiphol aan gekomen voor een kort bezoek aan ons land. Koningin Juliana zal hem op pa leis Soestdijk ontvangen. Directie: j. BIJLSMA en C. KRA Hoofdredacteur. H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, 1 el. 554 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11. Tel- 332' Postgiro 187294 62. Pim begreep, dat hij er goed aan zou doen om Billie's dreigementen op te volgen. Want anders zou het nieu we toestel van de professor misschien nog vernield worden ook! „Het zal anders niet meevallen", zei hij tot Bil- lie. „Kareltje heeft de roeren niet aan zijn voeten, daarom maakt hij van die rare zwenkingen!" „Saboteren hè? Te genwerken!" brulde Billie tot Firn, „Het is te hopen voor jou jongetje, dat het goed aflooptanders hebben wij straks met elkaar nog een appeltje te schillen!" Vervolgens schreeuv.de hij met luide stem de aanwijzingen door, die Pim hem gaf. „Goed zo Ka reltje", brulde hij tegen zijn vriend, toen hij hem langzaam naar beneden zag komen. „Even doorzetten nog en dan sta je weer met beide benen op de grond". Maar dat was toch wel een beetje optimistisch uitgedrukt. Met grote angstogen zag Kareltje hos de grond hoe langer hoe dicher op hetj toekwam. Hij probeerde de aanwijziij gen van Billie zo goed mogelijk op volgen, maar omdat hij geen roer kon geven, ging dat niet zo gemakkelijk en op het laatste ogenblik verloor hij zijn balans weer en dook met zijn hooij naar beneden de grond in. „Hellup!' hoorden Pim en Billie hem nog rot. pen, maar toen zat hij al een halvi meter in de grond. De atoom-raket waj! gelukkig losgesprongen bij die laatsnj duik en Pim hoopte dat het toestel niet beschadigd zou zijn. Als de aioom,| raket nog intact was, had hij een k dat hij ontsnappen kon! Hoe, wist nog niet, maar Pim besloot om heei] hard na te denken. Misschien kon Ml lanwws --* wel een middeltje bedenken om Bill jnenebest-conferentie er. Kareltje te verschalken en wee:|B5akeii. Dit neemt ec-t heelhuids bij professor Splitser te men. (Van IEDEROM ÏS EEN ,®T n.rnkkeii Deze keer zijn Xen? en zijn collega van S/ir.leit vergezeld door hun aard'aan de"orde zullen k Se Europese Defensie Gcr »SPORT'-FLITSEN UIT CANADA ii (Van onze C.B.C.-correspondent) HOEWEL voetbal in West-Canada altijd zeer populair is geweest, was er in het oosten van Canada nooit veel belangstelling voor. Een van de redenen'' die men daarvoor geeft, is dat de winters in Montreal en Toronto veel lange en kouder zijn dan in Vancouver. Maar nu de belangstelling door de komsl van immigranten uit Europa steeds toeneemt in Oost-Canada, ziet de toekomst' van het voetbalspel er in dat deel van het land nu gunstiger uit. De Canadestl I Voetbalbond heeft hoop, dat hij zijn activiteit zal kunnen uitbreiden tot (fel provincies New Brunswick en Nova Seetia, en dat meer wedstrijden zullen' worden gehouden tussen de verschillende steden. Er is in Montreal nu ook een betere accomodatie voor het spel dan in vorige jaren. brengt publiek extase Rugby m pANADA's liefste wintersport, rugby, is nu in volle gang en de liefheb bers van deze sport zijn zo langzamer hand in een dergelijke staat van op winding geraakt, dat ze niet meer we ten wat ze doen. In Torento lieten stu denten van de universiteit van Torento tijdens een wedstrijd twee honden en twee varkens los op het veld. De stu denten begonnen verder hevig te vech ten, gooiden met flessen, deden een aanval op de doelpalen en renden tij dens het spel over het veld. De trainer zei boos, dat de politie wel eens had mogen optreden en dat ze het zomaar toegelaten had, dat de jongens de boel beschadigden en de universiteit schan de aandeden. In Edmonton zat een rugby-liefheb- ber toe te kijken bij een wedstrijd. Hij nad last van zijn voeten en had daar om zijn schoenen maar uitgetrokken. Toen de wedstrijd voorbij was, wilde hij zijn schoenen weer aantrekken, maar ze waren verdwenen. In alle op winding had hij niets van de diefstal gemerkt. Mijnhardt'i Zenuwtabletten helpen U et overheen. (Advertentie, lng. Med.) door Mary Burchell 2) „Ja, ziet u" meneer Bircombe kuchte maar weer eens en keek ander maal de lijvige papierstapel vóór hem in „mevrouw Cardew is inderdaad weduwe en de kinderen (als u ze zo noemen wilt) zijn geboren in het eer ste huwelijk van meneer Cardew. Toch heeft zij een eigen gezin, een eigen huis houden althans. U kunt moeilijk ver wachten, dat zij alles in de steek zal laten om hier bii u te komen. Boven dien was het de uitgesproken wens van uw vader, dat u naar haar toe zou gaan en de genoegens van het familie leven smaken". „Hoe oud zijn die „kinderen" onge veer?" vroeg Fiola belangstellend. „Kinderen" is eigenlijk het juiste woord niet" legde meneer Bircombe haastig uit. „Ik geloof, dat de nu over leden echtgenoot van uw tante nogal wat ouder was dan zii en weet zeker dat de kinderen uit ziin eerste huwe lijk al wel volwassen ziin". „Dan wonen ze waarschijnlijk ook niet met haar samen en kon ze hier bii mij komen", hield Fiola vol. met in meneer Bircombe's ogen zeer weinig ter zake dienende koppigheid. Op tame lijk strenge toon wees hii haar dan ook aanstonds terecht: „Ze wonen wel de gelijk in bii uw tante op Brierlev Ma- nor. juffrouw Palmerev'en ze vermeld' dat sneciaal in haar brief". „Zo. dus u hebt van haar een brief mkregen?" ..Zeker ik zei het u immers: Men heeft haar geraadpleegd en ze is be reid, u in haar woning op te nemen". „Vindt u niet. dat ze mij ook wel had kunnen schrijven?" vroeg Fiola pein zend. hoewel zonder enige rancune. Meneer Bircombe. ondanks zijn eigen aardigheden toch geen onvriendelijke of ongevoelige man, dacht heimelijk het zelfde. 't Lag echter niet op ziin weg om te verwijzen naar de schaduwzijde van een overigens zo aanvaardbare re geling en dus verklaarde hii op kalme toon. dat Fioras tante ongetwijfeld te rechter tijd met haar in verbinding zou treden. De woorden „te rechter tijd" klonken Fiola minder geruststellend toe dan de meer wettelijk en vormelijk geschoolde meneer Bircombe bedoelde, intussen bepaalde ze nu haar aandacht op iets anders. „Heeft tante Nan ook bericht, hoe haar stiefkinderen heten?" vroeg ze. Meneer Bircombe scheen, naar zijn blik te oordelen, dit een nogal lichtzin nige en nutteloze vraag te vinden. Des ondanks greep hii onnieuw in de pa nieren vóór hem en deelde op een toon alsof hii het niet belnen kon mee. dat de namen Luear en Adéle bleken te ziin. Fiora lachte. „Z ii n naam heeft iets melodramatisch en de hare doet aan de heldin van een operette denken", meen de ze „Nu. dat treft goed. want de mii- ne is aan een opera ontleend. Fiora sneelt de hoofdrol in „The Love of Throe Kings", moet u weten". ..O. ia? zei meneer Bircombe hoffe lijk, maar veranderde meteen, uit vrees voor verdere afdwalingen in het ge sprek. totaal van onderwerp. „En, juffrouw Palmerey. natuurlijk zal de opbrengst van het landgoed ruimschoots voor uw onderhoud wor den besteed: uw tante zal daarbij, dit spreekt van zelf. het recht van toezicht bezitten, maar ik zelf mag u een per soonlijke toelage uitkeren. Mocht u dus voor het ogenblik iets nodig hebben.." „Graag, meneer", viel Fiora de heer Bircombe tameliik onverhoeds op het lijf. „Ik zou graag dadelijk honderd pond ontvangen". Meneer Bircombe scheen min of meer onthutst. Hij hield een kort preekje ovr de wenselijkheid om „langzaamaan" te doen, over het nut van sparen en het gevaar van met grote sommen gelds omgaan als men daaraan niet gewend was. Ten slotte streek hii echter de vlag voor haar allerliefste glimlachje en haar smekende blik, al zou hii het zichzelf nooit bekend hebben, dat zulke bijkomstigheden ook maar enig ge wicht bij hem in de schaal konden werpen! Fiora verliet dus ziin kantoor met in haar stiif vastgeklemd handtasje acht tien aangenaam krakende nieuwe viif- ponds-biiietfen en tien meer „ordinai re". maar toch niet te verwaarlozen pondies! Langzaam wandelde ze door de High Street naar huis, beantwoordde vrien delijk een paar groeten van bekenden en vroeg zichzelf ondertussen af. of iemand anders ook maar vermoedde, hoezeer haar financiële omstandighe den zich sinds een uur ongeveer had den gewijzigd. Zelfs Ashley had er geen idee van: dat wist ze wel zeker. In al hun gesprekken over de toekomst had hii nooit de mogelijkheid geop perd. dat zii eenmaal riik zou zijn. Toen ze aan Ashley Burrell dacht, kreeg Flora's gezicht een ernstige, zelfs ietwat angstige uitdrukking. Immers, het was om Ashley geweest, dat ze be zwaar had gemaakt tegen vertrek uit Pakminster en het verhuizen naar een afgelegen, zii het dan ook schilderach tig oord ergens in Hampshire. Ashley zou haar nu wel thuis op wachten, veronderstelde ze. een blik slaand op het prachtige kleine horloge, dat haar vader haar toen ze achttien werd had gegeven. Voor het eerst schoot haar de gedachte door het hoofd, hoe ze uit de weinig, maar steeds zeer kostbare geschenken, die ze van hem had ontvangen, toch wel had kunnen opmaken, dat papa zeer welgesteld moest ziin. Bii haar binnentreden kwam Sarah Bandle, die zolang Fiora zich kon her inneren. als meid-huishoudster voor haar en haar vader had gezorgd, uit de keuken te voorschijn. „Meneer Burrell is In de tuin. lieve juffrouw Fiora". deelde ze mee. „Wilt u de thee daar ook hebben?" „Alieblieft, Sarah". Fiora liep de tuin in. Meteen stond een donkere, knappe iongeman uit een der daar aanwezige ligstoelen op en kwam over het grasveld naar haar toe- „Zo. lieve kind", zei hii. haar met welgevallen aankiikend. Meteen greep hii haar hand en hield die vast. terwiil ze samen naar de stoelen terugslenter den. „Was het een vermoeiend ge sprek?" „Alles in zoverre, dat alles wat met vaders dood in verband staat, treurig en vermoeiend ls", antwoordde Fiora eenvoudig. „Aan de andere kant is het wel zo, dat ie aan. iemands dood ge woon raakt vooral wanneer ie tij dens ziin leven nooit veel contact met hem hebt gehad En tochals ie moet praten over allerlei nieuwe rege lingen en beschikkingen, als ie tenslot te beseft, wat dat uiteindelijk betekent, zou je wel in tranen kunnen uitbarsten. Precies alsof ie nu pas weet. welk ver lies ie eigenlijk heeft getroffen". „Arme meidtk begriip het", zei hii. ziin arm om haar heen slaand ..Probeer maar. ie niet zo eenzaam te gevoelen.... ik ben er ook nog". (Wordt vervolgd) De rugby-ploeg uit Montreal heelt dit seizoen nog niet één wedstrijd ge wonnen. De verontwaardiging van de rugby-liefhebbers uit Montreal was 20 groot, dat zelfs de leider van de ploeg niet aan de algemene critiek ontsnapte, Hij heeft een eige" vliegtuig, waarop hii de Alouettes of leeuwerikken heelt laten schilderen, symbool van de naam van de ploeg, de Alouettes. Nadat de ploeg in één weekend twee wedstrijden had verloren, ontdekte de leider dat iemand de leeuwerikken op zijn vlieg tuig met zwart papier had omfloerst. In Shawinigan Falls in de provincie Quebec, begon het ijshockey-seizoen al goed. Toen een scheidsrechter een be slissing nam waar men het niet mee eens was, werden de liefhebbers uit Shawinigan Falls zo woedend, dat de scheidsrechter uit zijn benarde positie bevrijd moest worden. Nog een ander geraakte in moeilijk heden: Canada's beroemdste ijshockey speler, Maurice The Rocket Richard uit Montreal. Tijdens een wedstrijd it Valleyfield, in de provincie Quebec, werd hij kwaad en sloeg hij een politie agent. Resultaat: tien dollar boete. yELE SPORTLIEFHEBBERS voelen over het algemeen niet zo erg voor beroepsworstelen. Zij zeggen, dat het oplichterij is en een comedie die van te voren in elkaar gezet is. Maar af en toe moeten ze toegeven, dat er toch wel eens iets gebeurt, dat deze sport een tint van „echtheid" geeft. Onlangs was er een wedstrijd in Montreal, waarbij een reus die de bijnaam draagt van „Eric-uit-de-Yukon" als tegenstander had de Pool Wladek Kowalski. Ko- walski raakte zo in het vuur van de strijd, dat hij bij een bepaalde greep Eric z'n oor van het hoofd scheurde. Eric werd met spoed naar het dichtst- bijzijnde ziekenhuis getransporteerd, maar het lukte niet meer het oor weer aan zijn hoofd te naaien. De wedstrijd werd ongeldig verklaard. In Windsor was er een andere wor stelaar, die de aandacht trok. Hij ver scheen voor de rechtbank wegens eon beschuldiging van onvoorzichtig rijden. Politie zei, dat hij betrapt was, ter wijl hij zijn open auto bestuurde, zit tende op de rug van de voorbank, met zijn voeten op het stuur. De verdedi ger vertelde, dat de worstelaar voor de televisie speelde, en dat hij het idee I had gehad, dat hij door op deze manier te rijden tegelijkertijd kon zonnebaden - en zo een gezonde bruine tint kon krij gen. Die bruine tint voor zover hij die dan al had verkregen zal er in tussen wel weer afgegaan zijn, want de rechter veroordeelde hem tot tien da gen gevangenisstraf. van algemeen belang. t\E WENS VAN LONDE1 -W hington van de results December j.l. gehouden conferentie op de hoogte ligt voornamelijk aan de Eden en Butler ten gron en ander zou reeds eerc zijn, ware het niet, dat d wisseling in Amerika er komen was. Ook nu1 is t nog te vroeg - de regerinf hower had liever eerst economische politiek op p Riaar Eden meent, dat er een in Mei te houder —jfemenebest-conferentie ■swacht kan worden. De Britse regering is hei de reactie van de.V.S. op den genomen beslissingen ^beslissingen precies inhoui oficieel bekend gemaakt, nemers menen er toch wc jhand een beeld van te b< gen. Met het oog op bet wordend monetair evenw 'Sterlinggebied zouden de landen (met uitzondering dan) in December van ni 'besloten hebben een eerst weg naar een convertibe zetten. Zodra de sterlingla plus van 3 a 4 honderd 1 Snct de rest van de wer 'ion tot de vrijmaking v: [èn opzichte van de do ivergegaan. De uitvoering van di lesluit wordt niet op verwacht. Wanneer de b< sen der sterlinglanden zu ge richting blijven ontwi de gedeeltelijke convertit jond pas in de loop feit worden. En dan, n: ■wordt, alleen nog met be zogenaamde stabilisatie-le door Amerika of door b nale Monetaire Fonds «Verstrekt. DEHALVE OVER DEZE E* rijke monetaire kwesti' Brittannië ook over de v de goudprijs willen sprei toe is deze door Zuid-Af: prijsverhoging hardnek! Amerikaanse regering ge dat dit inflatoire krachte zou ontketenen. Vrijere de Amerikaanse markten teringen in het sterling? gebalanceerde Amerika: van sterling-grondstoffen wol, etc.) zijn andere 1 zullen worden aagesnede: De door Londen gev ming van het handelsver DOCHTER VAN EX-KONING MICHAEL VAN ROEMENIE GEBOREN Prinses Anne van Bourbon-Parma, echtgenote van ex-koning Michael van Roemenië, heeft Zaterdag te Lausanne het leven geschonken aan een dochter. Moeder en dochter maken het goed. Ex-koning Michael en prinses Anne hadden reeds twee kinderen. Mevr. Ruth Khama, de Britse vrouw van het verbannen stamhoofd van de Bamangwato's in Beetspoeana- land, heeft thans het leven geschonken aan een zoon Het echtpaar Khama had reeds een dochter, die in 1950 werd geboren. Het blijft rusti De mist drukt de tempera* Ons land ligt nog s bij het centrum van druk-gebied, dat zich land af tox over Ierlar In dit hoge druk-ge rustig weer voor, m' daar hardnekkige mis ae temperatuur giste het midden van ons l( nig voorjaarsweer 1 graden Celcius, teru Noorden op de meet de mist niet optrok veratuur één a twee cius boven het vriei De mist drukt de belangrijk Het -weer vele dagen rustig en de mist kan hie" ve< Z;pf de zon geen mek en, dan blijft h som,her. Breekt de ochtenduren echter w zal het weer voorjaai met in onze fo'stprf op temveraturen to\ tien graden. WEER RER Verwachting tot m< RUSTIG W1 Overwegend droog vele plaatsen mist of 1 bewolking. Matige wind hoofdzakelijk tv Noord. Vooral in he Oosten van het land nacht, overdag weinij in temperatuur. WOENSDAG: Zon c 18.25: maan or 09

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 8