Chefarine ,4 vervolg stadsnieuws Noordhollands sterkste biljarters treden aan HSBBB Kalkovens aan Heldérseweg met de grond gelijk gemaakt ZEVENTIENDUIZEND AMBACHTSSCHOLIEREN ZOEKEN ELK JAAR EEN BAAN De financiële verhouding rijk en gemeente nog niet bevredigend Klaas Schenk, terug uit Helsinki, weerlegt critiek DE ZILVEREN DAGBLADBEKER De bekerhouder Venneker krijgt zware concurrenten Postbeambte eigende zich f 700.— toe 4 beroemde genees middelen tegen griep Bedrijf rendeerde niet meer S/echts een klein gedeelte blijft lang zonder werk Compensaties" uit eigen inkomsten De Rijp Selectie werd scherper Russen rijden de lange afstand wel op schema Tal van plagen en ziekten bedreigen gewassen van land- en tuinbouwers Halve kassaldo naar het Rampenfonds Nieuwe overval op Garut WOENSDAG 4 MAART 1953 Donderdag 12 Maart zal onder auspi ciën van de gefuseerde biljartvereni gingen ZEKZ? en Ons Genoegen een aanvang worden gemaakt met het tor- ■ooi om de Zilveren beker van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen, Mn tornooi dat evenals het vorige jaar xeer sterk bezet zal zijn. Het is jammer dat twee Noordhol landse cracks, Rob Overdijk uit Zaan dam en B. Lamers uit Beverwijk, ver stek zullen moeten laten gaan, ornaat juist in de zelfde week het Nederlandse kampioenschap eerste klasse waarvoor beiden zich hadden geplaatst, zal wor den gehouden. De organiserende vereni gingen hebben echter kans gezien waar dige plaatsvervangers voor hen te vin den en het zoeken is thans alleen nog naar een achtste deelnemer van wie mag worden verwacht dat hij in het elite gezelschap, dat over enkele dagen op de biljarts van de heer P. te Bos de strijd gaat aanbinden, zijn partij kan „meebiazen". Uiteraard Is de bekerhouder Nic Venneker van de partij. Jan Peetoom uit Schagen, Henk Koomen uit Zaan- Zaterdagavond bleek op het postkan toor hier ter plaatse, dat een geldzen ding van f 700, die uit Groot-Schermer gearriveerd moest zijn, verdwenen was. De PTT die over een eigen opspo ringsdienst beschikt, stelde een onder soek in, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag met behulp van een politie bond leidde tot de arrestatie van een beambte, die met de behandeling van de zending was belast. Enkele brieven die de oneerlijke be ambte zich eveneens toegeëigend had, maar die voor hem blijkbaar niet van voordeel waren, werden in een brieven bus in de buurt van zijn woning terug gevonden. DIERENBESCHERMING. Ter beschikking een flinke éénjarige hond is een kruising Herder Boxer (korte staart, reu, heeft staande oren en is zeer actief). Deze hond is afkom stig uit Zeeland en heeft een zeer lief karakter. Adres inspecteur C. Verwer, Zaagmolenstraat 36. dam en Gerard Wessels uit Alkmaar zullen hem evenals het vorige jaar deze fraaie trophee betwisten. Nieuwe ge zichten zijn de Alkmaarder Jaap Ligt- hart, een biljarter die zich zeer snel heeft ontpopt als een klassespeler, Bert van Leeuwen, een veelbelovende jonge Amsterdammer en Jan Kramer uit Alkmaar. Laatstgenoemde krijgt hier mede zijn eerste grote kans in een be langrijk tornooi. Hij kent het spel als de beste en het is aileen maar de vraag hoe hij zich in een tornooi zal houden. Evenals het vorige jaar zal men kader 38/2 spelen in partijen van 300 caram boles. Chelarine „4" werkt krachtiger, snel ler en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. 'nZftje doet wonderen! Advertentie tne Men Ook voor de Rijkspostspaarbank blijkt Februari een gunstige spaarmaand geweest te ziin. Ingelegd werd n-l. f 31,3 rmllioen en terugbetaald f 23,7 millioen hetgeen een spaaroverschot van f 7,6 millioen betekent, tegen f 8,5 millioen in Januari. Een vertrouwd, beeld, een typische noot in het weidelandschap aan de Hel- derse weg ter hoogte van Koedijk, is bijna geheel verdwenen. De drie geweldige kalkovens, waarvan de 24 meter hoge schoorstenen een dezer dagen werden omvergetrokken, zijn nu met de grond gelijk gemaakt. De exploitatie was de laatste tien jaar niet meer rendabel, reden waarom de laatste eigenaar, hekke- sluiter van een indrukwekkende rij van voorgangers, de ovens aan de Bond van Kalkovenhouders verkocht. Deze Bond nam het besluit tot het kopen en slopen der ovens omdat het aantal bestaande branderijen veel te groot is. De concurrentie tussen de be drijven was daardoor te scherp. „We hebben er een dikk» strnD aan cehod" vertelde de heer v. d. Laan ons, die het bedrijf de laatste 15 jaar met de heer Koning heeft geëxploiteerd. De ovens hebben voor alles en nog wat gediend Er zijn schelpen in gebrand, er werd tufsteen in gedroogd en drijfsteen ge maakt. Tijdens de oorlog maakte de Shell er turf, ten behoeve van de auto- gas generatoren. Er werd veevoed<"\ dat door miltvuur besmet was. in ver brand. Ook deed het bedrijf dienst als zoutziederij. Kortom, de geweldige kachels wor den gebruikt als manusje van alles. Maar maanden lang kwam er geen rookwolkje uit de schoorste nen. En daaromgaat de zaak nu tegen de vlakte. Het was nog een riskant werkje, om (Van onze Haagse redacteur) PER JAAR KOMEN IN NEDERLAND ongeveer 17.000 jongeren van de ambachtsscholen en zij allen vragen een plaats in het productieproces. Nu kan ons land, dat streven moet naar een steeds verder gaande industralisatie, wil het economisch meekomen in de wereld, heel wat arbeidskrachten gebruiken; in de eerste plaats goede vakmensen, maar ook tal van jongeren met een zekere vakopleiding, die zich in de praktijk tot geschoolde werkers willen ont wikkelen. Desondanks is het niet steeds gemakkelijk jaarlijks 17.000 jongelui in hun passende betrekkingen onder te brengen. Een klein gedeelte van deze 17.000 komt in Maart ter beschikking, verre weg het grootste gedeelte echter verlaat de ambachtsscholen eind Juli, op een ogenblik, dat zij onmogelijk allen plotseling aan emplooi geholpen kunnen worden. Het is bovendien in de periode van de bedrijfsvacanties. Wel brengt de zomer aan de andere kant zijn typische seizoenarbeid mee - reizigers- drukte, druk verkeer in hotels en pensions - maar dat levert geen blijvende werkgelegenheid voor de jeugdigen op. In het voorlopig verslag over de gemeentebegroting heeft een aantal leden zijn teleurstelling er over uitgesproken, dat de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten nog niet definitief is geregeld. Gevreesd wordt, dat de door de vele kringen uitgeoefende drang tot verlaging der fiscale lasten niet door de regering kan worden weerstaan, zodat van een definitieve regeling van de financiële verhouding voor de gemeenten weinig goeds is te verwachten. In hun antwoord zeggen B- en W., dat de verlaging van de fiscale lasten niet tot vermindering van het aandeel der gemeenten in de totale belastingopbrengst zal mogen leiden en daarom vergezeld dient te gaan van een in ieder geval evenredige verhoging van de aan dat aandeel ten grondslag liggende percentages. In de plaats van de vervallen com pensatie-uitkering wegen* gemis van de opbrengst der ondernemingsbelas ting worden, volgens het advies van de commissie-Oud, wederom de hoofdsom men van de grondbelasting en de per sonele belasting afgestaan, en voor het nadelig verschil tussen de compensatie uitkering en deze hoofdsommen een uitkering uit de belastingen, berekend per inwoner. Voor Alkmaar zou deze uitkering ongeveer 13,80 per inwoner bedragen. In dit verband merken B. en W. op. dat zij bezwaar hebben gemaakt tegen de onbevredigende compensatie-rege ling over de jaren 1951 en 1952. Deze komt hierop neer, dat de gemeente, die BiidrAgen buiterifemeenten in kosten van brandweer De commandant van de brandweer en de directeur van gemeentelijke ac countantsdienst stellen eezamenliik een derzoek in naar de bijdragen van de ®"ttf"*emeenten in de kosten van de n«!rlWe7 n,t "nderzoek kon in 195? loss 7"rduT1 v°honid maar zal midden en OT rla" krngen. aldus delen B door pJvoi e' np?r, van eer» f,°.' raadsleden gestelde vrapv tén wd'in rW™ VBn dp huiten gemeen ten wel in overeenstemming 7i= kosten van instandhouding v^n de tlXZ'Ziï *ortra.Ween. die vonv jj h°'ch,kbaar houden van het voor de bi.itemremeentnn benodigde mate- naai worden smaakt P v (f A.-candidaten Bifnn,TaeZ7 b,>,d afdeling Dr algemene lL 1 Va" de Arbpid haa' algemene ledenvergadering Om wem besloten om de voorWige grori"st voo semeenteraadsverkiezineen - volgt samen te stellen: IK'" ^ëer 3 H van Praam 4 VoortPe!C B„C Ho,,"nf0< eigw li s,WhhddbeS,0ten om met te komen en nief 4men'7k'ez,n"*n uit de Burgerkleren,™ tP Tot afeevaardierie naar h< werd benoemd de heer K, over deze jaren de vroegere opbrengst van de ondernemingsbelasting miste, op een dergelijke wijze wordt schade loos gesteld, dat zij het ontbrekende uit eigen inkomsten moet aanvullen. Op een desbetreffende vraag ant woorden B. en W. verder, dat handha ving van de gemeentelijke autonomie in de eerste plaats een taak is van de gemeentebesturen. Het eigenmeester schap van de gemeenten komt tot uiting in de wijze, waarop de gemeen telijke middelen worden besteed en is daarom, ofschoo-n wel beïnvloed door, toch niet afhankelijk van de mate, waarin de gemeente over opbrengsten uit de belastingsector kan beschikken. de gevaarten omver te krijgen. Twee schoorstenen waren volkomen „gaar" De slopers durfden niet naar boven te klimmen omdat de stenen dan naar be neden „regenden" en de schoorstenen in de hogere regionen upgesnmkeo labiel bleken te zijn. Ruim 6 weken is men al met het slopen bezig geweest. De bijbehorende schuur zal straks gaan dienen voor opslagplaats van veevoe der, Ook zal de nieuwe „inwoner", de heer Hoogeboom, in het nieuw gebouw de huisje dat er staat zijn intrek nemen. De kalkovens bij Egmond zullen bin nenkort hetzelfde lot ondergaan. Watersnood teken des tijds en teken des Hemels Op uitnodiging van de heren J. J. Eecen en prof. ir E. L. Selleger zal de heer J. W. Kaiser uit Baarn Donder dagavond in Valk's Lunchroom een openbare voordracht houden over De watersnood, teken der tijden en teken des hemels. De toegang is voor iedereen vrij. „JOPIE" TOT NEGEN MAANDEN VEROORDEELD. Gisteren heeft de Alkmaarse Recht bank uitspraak gedaan tegen „Jopie" J.. een levensblii manneke uit Wage- ningen. dat in Hoorn en Enkhuizen kosthuizen bewoonde zonder te beta len. Enkele malen had hij twee kosthui zen tegelijk. In het één verbleef hij s nachts en in het andere overdag. Er was een jaar met aftrek, plus ter be schikkingstelling tegen hem geëist. Thans werd hij veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek, plus ter beschikkingstelling. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep: L. Vroeginde- wey te Papendrecht. Beroepen te Beu- ningen: dr H. van der Linde te Utrecht, secretaris van de Ocumenische raad. QISTEREN werd te Londen een huishoudtentoonstelling ge opend, waarop de Ned. zuivelin dustrie een voorname plaats in neemt. Een kijkje in de Neder landse stand, waar het Engelse meisje Ann Tigwell, in een vol maakt „typisch Hollands" costuum de kaasajdeling onder haar hoede heeft. ah J Luder 2 4 D Tol: 5 A >t om met een UET GEVOLG IS, dat er onder de jon- geren een zekere werkloosheid be staat. Evenals de Rijksoverheid de werkloosheid onder de volwassenen tot een van haar zorgenkinderen rekent, doet zij dat ook met de jeugdwerkloos heid, zij het in enigszins andere zin. Ten aanzien van de volwassenen staat de werkgelegenheidspolitiek op het eerste plan. Voor de jeugdige werklo zen wij hebben daarbij in het bij- MARKT PURMEREND Overzicht" De handel in de vette koeien zette in de vroegte vrij goed in, maar het aanbod daarvan was ook niet te groot, terwijl er nogal vraag was van slagers. De prijzen waren niet hoger, het zullen dan ook wel heel enkele "eweest zijn die de hoogste notering konden halen. Op de geldemarkt begint de voorjaars- drukte al te komen. Er was meer aan bod, maar ook de weiders beginnen langzamerhand al inkopen te doen, zo dat er veel vraag was naar een goed gebruiksbeest. De prijzen waren °r ook niet slechter op. Op de verse markt was voor een vlugge handel het aanbod te groot, daar was het in de vroegte heel f Later kwam er wel meer belangstelling, maar de verkoop ging maar ïeel rustig aan. Op de nuch tere kalverenmarkt was de handel weer heel goed en vrijwel prijshou dend. Ook naar de fokke.s was weer vraag, al 'ee1- C~ handel wel minder vlug te zijn dan de vorige week. Op de wolveemarkt was het stil. Door de ex port werd hoegenaamd niets gedaan, zodat de overhouders alle voor het leven weg moesten. Met de fokschapen was het ook een stugge handel, even eens met de bokken en geiten. Op de vette varkensmarkt was het ook niet beter, een 'rage handel, terwijl toch de aanvoer minder was. De goede koop lust was er ook niet. Een heel enkel goed slagersvarken zal nog vel een paar centen boven de notering zijn uitgegaan. Met de zouters was het ook minder, de vette zeugen gingen zo om de 1.60. Met de biggen was het even eens mis. Daarin was het stil, waar door de prijzen lager'waren. Ook voor de fokzeugen, waarin nogal keuze was. scheen niet veel liefhebberij te zijn. Met de paarden was het ook stil. D» pluimveemarkt was er ook niet beter op: een gering aanbod met weinig handel. PURMEREND, 3 Maart 1953. Aan gevoerd werden 747 runderen, waar onder: 240 vette koeien 2.152.85 per kg, handel goed. - 195 melk- en kalf- koeien 650—1100. stil. 286 geldekoeien 575800, goed. - 18 gras kalveren 160375, kalm. - 1070 nuch tere kalveren, v. de slacht 30-78, goed fokkers 65145, goed. - 8 stieren 700 1350, kalm. - Vette schapen 80130. stug. - 399 fokschapen 120—135, stug. - Overhouders 6080, stug. - 20 bokken en geiten 15—60 stug. 185 vette var kens, zware 1.781.82 per kg, stugger, zouters 1.70 per kg, stug, vette zeugen I.60—1.68 per kg, stug. - 724 biggen 3480 per stuk, stug. - 28 fokzeugen 250375, stug. - 49 paarden 650950, stil. Totaal aanvoer 3222 stuks. 2600 oude kippen en hanen, rode en witte 21.15-2.25 p. kg, 250 blauwe 2.25-2.40 per kg. - 150 eenden 11.50 per stuk. - 300 konijnen 36.75 per stuk. 10.000 kip eieren 1313.50 per 100 stuks. - 1500 eendeneieren 11.50 per 100 stuks. EIERENVEILING- 50.000 eendeneieren II.75—12.15 per 100 stuks. - 50.000 kip peneieren 1313.50 per 100 stuks. zonder op het oog de groep van 14 tot 19 jaar is het een sociaal belang, dat zij zo spoedig mogelijk aan gere gelde, productieve arbeid gewend ra ken en dat voor hen dus op korte ter mijn een goede werkgever gezocht wordt. In December 1952 stonden in totaal 8175 veertien- toi negentienjarigen bij de gewestelijke arbeidsbureau's inge schreven. Aangezien tegenwoordig vrij wel alle jongeren, die de amnachts- school veriaten hebben, onmiddellijk werden ingeschreven, benadert dit aantal van 8175 vrij dicht het werke lijke getal werkloze jonge arbeiders. Van deze 8175 zijn er 4191 korter dan een maand werkloos, 2732 van één tot drie maanden, 583 van drie tot zes maanden en 40 langer dan zes maan den. De grootste groep vormen dus de 4191 jongelui, die korter dan een maand werkloos zijn. Eigenlijk kan men in dit geval nog niet van werkloosheid spre ken. omdat er altijd enige tijd nodig is om een baan te zoeken en omdat tus sen het werk bij de ene werkgever en bij een andere meestal wel enige werk loze dagen liggen. Half jaar „zonder" QOK EEN werkloosheidsduur tot drie maanden schept nog geen bepaalde moeilijkheden. Deze liggen voorname lijk bij de 583 jongelui, die van drie tot zes maanden „zonder" zijn en dan spe ciaal in enkele zogenaamde „probleem gebieden", dat zijn de streken, waar in het algemeen het werkloosheidscijfer ver boven het landsgemiddelde uit steekt. Het zijn de noord-oostelijke hoeken van de drie noordelijke provin cies, ook wel het noorden van Limburg en de streek om Etten en Leur in N. Brabant. De mentaliteit van de bevolking is er zo, dat men gerust een vaste baan voor een tijdelijke verwisselt, als in die tijdelijke betrekking meer te verdienen valt. Ook in Nijmegen, Den Bosch en Den Haag kunnen meestal niet dade lijk alle jongeren in de niet al te over vloedige industrieën opgenomen wor den. De adbeidsbureau's hebben een apar te afdeling voor de jongeren van veer tien tot negentien jaar. Zodra de am bachtsscholen hun discipelen gaan af leveren. ontwikkelen deze afdelingen een grote activiteit. Nauwkeurig wordt dan nagegaan, waar een verantwoorde plaatsing mogelijk is. Dat levert in den regel uitstekende resultaten op, al moet men zich in de ene gemeente wat meer moeite getroosten dan in de andere. Plaatsen als Amsterdam en Rotterdam kunnen steeds verscheidene jeugdigen gebruiken. Scherper selectie DESTAAT ER inde jeugdwerkloosheid een landelijke spreiding, ook ver schilt zij in de diverse vakken. Zo zijn er enige moeilijkheden met de electri cians, die van de ambachtsscholen ko men. Wel is er plaatsingsmogelijkheid, met name in het leger en bij de vloot, maar uiteraard worden niet alle be trekkingen geambieerd, niet alleen door de jongelui zelf, maar ook niet door de ouders. De jeugdwerkloosheid is op het ogen blik weinig groter dan een jaar gele den. Men zou de vraag kunnen stellen, of er een tendens bestaat tot een spoe diger afstoten van arbeidskrachten als gevolg van de verleden jaar in werking getreden werkloosheids- en wachtgeld verzekering. Op het ogenblik is daarop echter nog geen antwoord te geven. Wel is de selectie door de werkgevers scher per geworden. Een jaar of vijf gele den kon men vrijwel niet genoeg ar beidskrachten krijgen. Doch die tijd is voorbij. KLAAS SCHENK, de coach van de Nederlandse schaatsrijdersploeg, had bij zijn terugkeer in Nederland enkele bemerkingen op de verslagen, welke in Nederlandse couranten over de wereld kampioenschappen schaatsenrijden wa ren gepubliceerd. Bepaalde gebeurte nissen, aldus Klaas Schenk, waren be paald verkeerd weergegeven. De veel becritiseerde groepsindeling is één van die dingen. De jongens had den reeds te Hamar de series verdeeld en ogenschijnlijk leek het of de derde groep op de 5000 meter een goede keus was, temeer daar de voorzitter van de Finse bond had gezegd, dat te Helsinki in de avonduren in het algemeen de wind af nam. Dat is nu juist precies anders uitgevallen, maar het is echter niet de wind geweest waardoor Kees Broekman zo'n matige tijd liet noteren. Het ijs, dat door de neervallende sneeuw steeds stroever werd, heeft onze favo riet op deze afstand de nekslag gege ven. Broekman heeft het toch immers gepresteerd om te Tönsberg met oen flinke storm, maar op spiegelglad ijs een tijd van 8.21 te „draaien". Verder heeft men vergeten, dat Shilkov de beste Russische rijder door een min der goede 5000 meter uitgeschakeld werd voor de titel en dat ook Shilkov de dupe was geworden van de veran derde weersomstandigheden. Naar mijn mening, zo vervolgde Klaas Schenk, is er voor dit euvel maar één oplossing. Als men de beste tien of twaalf 5000 meter rijders bij elkaar in één groep plaatst en onder elkaar laat loten, is het mogelijk om hen binnen een uur die vijf kilometer te laten rijden. Het is dan zeker dat allen onder vrijwel dezelfde omstandigheden rijden, rijders zeer hoog was opgevoerd onder het motto: „Een rijder kan een zo hoge prestatie leveren als de zwakste plek in zijn body dat toelaat". Het mag algemeen bekend worden verondersteld, dat tal van gewassen hebben te kampen met plagen en ziek ten, die de opbrengst doen dalen en op de kwaliteit een verkeerde uitwerking hebben. Een schadepost voor landbou wer en tuinder, maar tevens een schade voor de nationale welvaart. Het spreekt wel vanzelf, dat deze plagen de aan dacht hebben van de Landbouwvoor- lichtingsdienst, want door op het juis te ogenblik de juiste middelen toe te passen kan veel narigheid worden voor komen. Door de federatie van verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Noord- Holland is daarom in 1952 een waar schuwingsdienst georganiseerd, die de landbouwers waarschuwt, wanneer er gevaar voor de gewassen dreigt en hoe men teger dat gevaar kan optreden. De dienst heeft een aantal rode kaarten laten drukken, waarop het ziektebeeld van het gewas staat aangegeven, als mede welke middelen men moet toe passen. Wanneet zich nu in een gewas ziekte voordoet, of zich een gebrek open baart en uit de aard is de voorlichtings dienst daarvan mede het eerst op de hoogte, wordt aan de boeren een kaart je gezonden, waarvan de rode kleur hen reeds waarschuwt, dat ze op hun hoede moeten zijn. Aan de hand van de gegevens op dat kaartje kunnen ze in hun eigen gewas constateren, of het ook aangetast is. In het afgelopen jaar werden meer dan 16000 waarschuwingskaarten ver zonden aan boeren in Noord-Holland, waardoor een twaalftal ziekten en pla gen werd aangegeven. Dat waren: Blad randkever in erwten en veldbonen, rit- naalden en bietenkevertjes, wormste kigheid en mangaangebrek in erwten, karweimotje, aardappelziekte, bestrij ding van bladluizen in erwten, zaadbie ten en koolrapen, bestrijding vai emel- ten en slakken, knopmade in erwten, glanssnuitkevers en snuitkevers in koolzaad, raapzaad en andere kruis- bloemige gewassen, onkruidbestrijding op bouwland, het ontsmetten van zaai zaad e.d. In alle plaatsen Zoals U ziet. een reeks van plagen, oie regelmatig terugkeert. De Federa- Dat de prestaties op de wereldkam pioenschappen niet geheel aan de ver wachtingen hebben voldaan, kan wor den toegewezen aan de te inspannende tjjd tussen Hamar en Helsinki. Dat wisten wij, maar dat risico hebben wij aanvaard om drie dagen te kunnen rij den voor de slachtoffers van de waters nood. De jongens hebben op deze ma nier ettelijke duizenden kronen bij el kaar gebracht en ik kan niet anders dan zeggen dat, toen op het uitslagen bord van het stadion te Helsinki de zes "erlichte namen verschenen en zich daaronder drie namen van Hollanders bevonden en onze driekleur naast de Russische vlaggen omhoog ging, ik een voldaan gevoel had. WAT DE OPMERKING betreft dat de Russen zonder schema's rijden, is beslist niet waar. De 10.000 meter van Gontscharenko bijvoorbeeld was uit stekend ingedeeld. Er stond niet min der dan zes man langs de baan om hem in te lichten en hij draaide regelmatig ronden van 41 en 42 seconden. Hier was dus zeker geen sprake van leeg rijden. Ook heb ik gelezen dat de Hol landers de durf misten snel van start te gaan. In datzelfde verslag stond, dat Kees Broekman voor de 10.000 meter op een schema van 17 minuten 17 se conden was weggegaan, hetgeen onder de gegeven omstandigheden veel ta hoog was gegrepen. Commentaar is dus overbodig. Hoewel wij een geheel an dere stijl van rijden hebben dan de Russen, geloof ik dat zij vooral op de lange afstanden meer van ons, dan wij van hen hebben geleerd. Hun sprint was uitstekend en hun conditie bewon derenswaardig en alleen daardoor heb ben zij ons overwonnen. Dat is niet al leen mijn mening, maar ook die van de Russische trainer en oud-sprinter Goedratsjef. Laatstgenoemde vertelde mij, dat de conditie van de Russische Zondagavond is Garut (West-Java) wederom aangevallen door een gewa pende bende. Er werden drie en twin tig woningen in brand gestoken, twee- burgers gedood en twee gewond. Er is een totale schade van een half millioen rupiah. GROOTSCHEEPSE MANOEUVRES IN ZUID-CHINA Volgens het nationalistische pers bureau „Ta Tao" te Taipeh (Formosa) neemt het vierde Chinees-communisti sche veldleger op het ogenblik proeven met nieuwe Russische wapens bij grote oefeningen in Zuid-China. Het pers bureau, dat over ondergrondse contae. ten in China zegt te beschikken, voeg de hieraan toe, dat de manoeuvres op 21 Februari zijn begonnen. De oude wapens van het vierde leger, waaron der zware machinegeweren en houwit sers, zijn ter beschikking gesteld van burgerwachteenheden, aldus „Ta Tao". tie stelt zich ten doel. ook de boeren in de streken, waar geen vereniging voor bedrijfsvoorlichting is, van dienst te zijn, door hen in de gelegenheid te stel len. zich als abonné van de Waarschu wingsdienst op te geven. De kosten van een abonnement be dragen f2.50 per jaar. Ze kunnen zich opgeven bij de assistent in hun gebied, of aan het kantoor van de Landbouw- voorlichtingsdienst, Markt 10. Schagen. Landbouwers, die lid zijn van een vereniging voor bedrijfsvoorlichting en 'h J®52 nog geen abonné waren, kunnen zich opgeven bij de assistent van hun vereniging.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5