L Pim, Pain en Pom in het luchtruim Vragen staat vrij k «S: (I Engeland no. 1 In behouden haven. NOORD GISTI Inbreker bleef genileman Saus De schuur Moskou belemmert de vrede in Korea Oude vrouw raakte bij uitstappen onder bus Aanvaring in de mist op de Nieuwe Waterweg DE „PIET HEIN" IS WEER BEHOUDEN THUIS Na een jaar dienst in de Koreaanse wateren Geestelijk Leven Beroepingswerk Pe were'dscheepsbouw de lekkerste half om half shag f Titel Elizabeth de Tweede goedgekeurd &e>nö naaA Het Radioprogramma Bevrijdt U WOENSDAG 4 MAART 1953 CEN LEZER kweekt zijn eigen si garetten. Nu wil hij van Mentor een recept hebben voor „saus". Er zijn evenwel meerdere recepten, terwijl er ook zijn die niet voldoen. Omdat er wellicht meer mensen zijn die hier belangstelling voor hebben vragen wij: Wie heeft zo'n recept waarvan hij uit eigen erva ring weet dat het goed is? Stuur het ons dan. U moet betalen TJE oorlogs-molestverzekering werkt werkt nog steeds door. De afwik keling zal nog wel even duren. Om dat te kunnen doen moeten on der meer alle navorderingen binnen zijn en zover is het nog niet, ge tuige een vraag van een lezer of hij nu heus verplicht is deze vorde ring te betalen. Wij begrijpen zeker de onaangename kant van de zaak, maar.... hij zal moeten betalen. Het sterkst tIET is een feit dat twee dingen die gelijk schijnen nog niet altijd gelijk zijn. Zo wil een lezer weten welke tractor van twee merken, beide 28 PK, nu het sterkste is. Dat kunnen wij echter niet zeggen, om dat hier factoren als: hoe is de rest van de constructie, zijn ze nieuw of oud, een rol spelen. Je zou ze beide even moeten proberen. Overi gens kunt U dergelijke technische dingen het beste te weten komen door een te praten met mensen die ze in gebruik hebben. UET n is zeker niet toelaatbaar dat een eigenaar een verhuurde schuur, zonder toestemming van de huurder, gaat afbreken. Als die ge dupeerde huurder zich eens ver staat met een deurwaarder, kan het voor die eigenaar heus een dure grap worden. Want die verhuurde schuur moet hij aan huurder in het ongestoorde genot laten. En nu iets anders. Als een buur man opzettelijk in een schuur een kachel zonder pijp iaat roken om., kuikens van de buur te laten stik ken, mag dat dan zo maar? Neen, dat mag natuurlijk niet zo maar! Zoiets is heel erg. Daar behoort de politie van in kennis te worden ge steld. Meer wil Mentor er maar niet over zeggen. Trouwens, hij kan zich zoiets niet goed voorstellen. De kinderbijslag fNDIEN lezer de kinderbijslag niet of nog niet ontvangen heeft, moet hij zich wenden tot het betreffende uitvoeringsorgaan. Als hij vergeten is, welk uitvoeringsorgaan het be treft, dan moet hij dit even vragen aan de (in dit verband vroegere) werkgever. Het kan nml. zijn (van daar het nut van die vraag) dat deze vergeten heeft het formulier te verzenden. De vaccinatie IN zeker opzicht is inenting niet meer verplicht. De bedoelde aan schrijving is dan ook niet als zoda nig bedoeld. Maar U bent wel ver plicht antwoord te geven, te schrij ven dus dat U niet tot in-enting van het kind overgaat. Op grond van gewetensbezwaar bijvoorbeeld. Die crêpezolen UET pleit voor de netheid, dat Uw dochter deze met benzine wilde schoonmaken. Het pleit evenwel niet voor haar technisch inzicht. Want benzine lost nml. rubber op. Zodat de zaak gaat plakken, soms zelfs zo erg dat U aan de vloer blijft plakken! De zolen gewoon schoonmaken met zeepsop. Aan dat sop kunt U dan een paar druppel tjes benzine toevoegen. Aanhouder wint IA, het is niet eenvoudig om iets snel gedaan te krijgen bij ambte lijke instanties. In brieven komt telkens weer de vraag terug: Hoe kan ik nu eens snel op dit of dat antwoord krijgen? Een lezer, die verschillende keren succes heeft ge had met het volgen van een bepaal de gedragslijn, stuurt die aan Men- nE Engelse inbreker Benstead kan zijn 12 maanden gevangenisstraf gaan uitzitten met de troostende gedachte, dat hij een kans om aan ar rest te ontkomen heeft opgeofferd aan zijn plicht van menselijkheid. Bij zijn berechting werd na melijk naar voren ge bracht dat hij de politie man, die hem over het dak van een Londcns ge bouw achtervolgde, be hoed had voor een val van vijftien meter hoogte. De agent was uitgegleden en toen Benstead, omkij kend, bemerkte in welk een gevaarlijke positie zijn achtervolger verkeer de, kwam hij prompt te- Tug om de helpende hand te bieden aan de man van de wet, die hem daar op even plichtsgetrouw arresteerde. UET verwijderen van de modder uit wonin gen in de rampgebieden schijnt nogal moeilijkhe den op te leveren. Een Rotterdams schoonmaak bedrijf, dat huizen in Nu- mansdorp schoonmaakte, is van de bezems overge gaan op rubberschuivers. De opgedroogde modder werd weer natgemaakt en men schuift deze zo de deur uit: veel en veel vlugger dan men ooit ge dacht had. UET drijvende eiland Fletcher, een grote ijs berg van zes kilometer breed, veertien kilometer lang en verscheidene dui zenden meters dik, die door de Amerikaanse luchtmacht als meteoro logische basis wordt ge bruikt drijft met een snel heid van vier kilometer per dag naar de zuidelij ke kusten van Groenland af. TE Pottsville in Pen- sylvania wilde de 59-j. Hobart Heckman laten zien hoe hij vier eieren in zijn mond kon houden zonder ze te breken. Eén der eieren schoot in zijn keel, ais gevolg waarvan hij stikte. IN Wenen verklaarde Karl Mahel (50) voor de rechtbank, dat hij had in gebroken om aan geld te komen voor zijn advocaat, die hem in een andere in braakzaak verdedigde. Mr Luns bii de VN De hoop, dat de Sovjet-regering een nieuw standpunt in het Koreaanse pro bleem zou innemen, is de bodem in geslagen door Wysjinski's toespraak van Maandag, aldus onze minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, in de rede die hij gisteren in de politieke commissie der V.N. te New York hield. De Russische spreker goo chelde alleen met woorden om de aan dacht af te leiden van het feit, dat de strijdende partijen de weg hebben be reid voor een wapenstilstand en bijna tot overeenstemming zijn gekomen en dat negentiende van de leden van de Ver. Naties een rechtvaardig, humaan en eervol voorstel (het pla r van India) hadden gedaan voor de oplossing van het enig overblijvende punt, n.l. dat der krijgsgevangenen. Mr Luns merkte op, dat de Alg. Vergadering nogmaals haar vaste wil moet bevestigen om sterk en eensgezind te blijven in een rechtvaardige zaak. Een voorwaardelijke straf tegen de chauffeur geëist De officier van Justitie bij de Ut rechtse rechtbank eiste gistermiddag drie maanden voorwaardelijke gevange- nistraf met een proeftijd van drie jaar tegen de 29-jaitge N. B. M. buschauf feur O. B. uit Zeist, die zich moest verantwoorden wegens het feit, dat op 15 December van het vorige jaar een 74-jarige vrouw bij hst uitstappen uit de autobus onder dit voertuig geraak te en kort hierop aan de bekomen ver wondingen overleed. De chauffeur zou de deuren hebben gesloten en de wagen in beweging heb ben gebracht, terwijl het slachtoffer zich nog gedeeltelijk in de bus bevond en in de ontijdig gesloten uitgang be klemd raakte. De officier achtte de schuld van ver dachte bewezen, maar wilde geen zwaar dere straf eisen, aangezien naar! zijn mening de dodelijke afloop van het in cident reeds een zwaar morele straf voor de chauffeur betekende. Uitspraak volgt over veertien dagen. Het neusje van de zalm... Eikoitt 'duurder dan andere. (Advertenue, mg. Mea.) waSjr,, Gisteravond omstreeks acht uur heeft de sleepboot „Witte Zee" een aanvaring gehad met een onbekend schip op de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Hoek van Holland. Eén der beide lan dingsvaartuigen, die door de „Witte Zee" werden getrokken, liep een groot gat op, waardoor één der compartimen ten water kreeg. Het vaartuig kon evenwel drijvende worden gehouden. Het schip waarmee de aanvaring ge schiedde is onbekend, doordat de naam van de boot tengevolge van de mist niet kon worden opgenomen. De „Witte Zee" was met de twee landingsvaartuigen van Maassluis uit uitgevaren op weg naar Perzië. tor om die regels ook aan de lezers voor te leggen. Of het helpen zal? In ieder geval, hier volgen ze: Schrijf een uitvoerige, duidelijke brief aan het betreffende departe ment of de betrokken instantie. Ga er .ra een week zelf heen en zorg beslist de chef van de betrokken afdeling of diens plaatsvervanger te spreken te krijgen. Is er een bode, dan kan men bij hem wel de naam van de functionaris te weten ko men. Spreekt U hem, dwing dan geen antwoord op staande voet af, maar verlang een datum. Neem geen genoegen met een vaag: over een paar weken. Is op die datum het antwoord er niet, bel dan op, vraag de belover (U kent nu immers zijn naam) te spreken en, (vooral niet boos doen) zeg dat u vreselijk teleurgesteld bent. Spreek wéér een datum af, bel zo nodig wéér op, niet steeds op dezelfde tijd, opdat men niet doorheeft wie belt. Zijn er meer instanties bij betrokken, behandel dan iedere instantie net zo. Spring nooit uit Uw vel, maar volhardt tot het einde. Welk of wiens einde bedoeld wordt, laat briefschrijver in het midden. Wat te doen MEERMALEN bereiken ons vragen over wat bij huwelijk of verlo ving te doen gebruikelijk is. Als men dat vergelijkt met vroeger, of met handboeken over de étiquette, blijkt er een groot verschil. In feite is het thans zo, dat men, in het al gemeen gesproken, niet meer spre ken kan van bepaalde gebruiken. Dit komt mede door het los raken van de traditie en van de folklore. Bepaalde geschenken, die vroeger een betekenis inhielden, ziet men niet meer. Hieruit volgt bijvoor beeld, dat men ook in het geven van geschenken of bloemen bij verlo ving of huwelijk geheel vrij is. Practische huishoudelijke geschen ken bij een verloving zijn regel en thans zelfs nuttig omdat de tijds omstandigheden sparen tot een moeilijke opgave maken. Hoe vaak IIOE vaak een lezer een vraag mag stellen? Wel, zo vaak als hij wil. ONZE lezers kunnen kos- te Loos antwoord, krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning'kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. V schrijjt dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. Vragen van vertrouwelijke aard worden steeds per brief beant woord. Eu ten slotte dit: NIET IE DERE VRAAG WORDT DOOR MENTOR ZELF AFGEDAAN. BE PAALDE VRAGEN WORDEN DOOR TER ZAKE DESKUNDIGEN BEANTWOORD. Door mensen die op hun beurt Mentor weer met raad en daad terzijde staan. Men kan re kenen op, wij zeiden het al, ver trouwelijke behandeling. Alleen, als U antwoord per brief wilt, schrijf het ons dan even. Zijn het vragen waarop wij geen positief antwoord durven geven, dan berich ten w-j dat wel. Evenals inzake vra gen, die wij beter niet per brief menen te kunnen afdoen. Wat ik nu zie JJEN dame die het goed meent, ziet soms de kinderen van haar bu ren onprettige dingen doen. Ze be moeit er zich dan mee, in het be lang van die kinderen. Maar, dan wordt die buurvrouw kwaad. Wat nu? Heel eenvoudig. Wij zouden ook boos worden, omdat iedereen zijn eigen jong een valk acht (U kent dat spreekwoord). U moet die kin deren maar hun gang laten gaan en Uw goede werken daar doen waar ze meer op prijs worden gesteld. MENTOR Gistermiddag is Hr Ms torpedoboot- jager „Piet Hein" voor anker gegaan op de rede van Den Helder na een ver blijf van negen maanden in de Kore aanse wateren. De oorlogsbodem, onder commando van de kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freiytag Drabbe vertrok 21 Januari 1952 naar de Kore aanse wateren ter aflossing van Hr Ms „Jan van Galen". Het schip werd ingedeeld .bii de kust- verdedigings- en blokkadestriidkrachten in het Oosten en Westen. Behalve vele beschietingen van vijandelijke batterij en, bunkers en opslagplaatsen gaf de „Piet Hein" artillerie-ondersteuning aan Amerikaanse mijnenvegers voor guerillalandingen en beschoot hierbij vele versterkingen en troepenconcentra ties. Talloze spoorlijnen en bruggen, ma gazijnen en spoorwegemplacementen werden gebombardeerd en twee vijan delijke treinen met aanvoer voor het front werden vernietigd. Het schip legde gedurende het ver blijf in de Koreaanse wateren 45 000 zeemijlen af en vuurde drieduizend gra naten van 10,5 cm af op de vijand. Er werden geen verliezen aan man schappen geleden. Op de thuisreis bracht de „Piet Hein" een beleefdheidsbezoek aan de Joegosla vische haven Split, waar vriendschaps banden werden aangeknoopt. Bij een brand in een meubelfabriek te New York zijn vijf mannen en twee vrouwen om het leven gekomen. Tien personen, onder wie twee brandweer lieden werden gewond. Advertentie mg. iviea.i GEREF. KERKEN Beroepen te Bant (Nrd.-O. polder): L. Zwanenburg te Schoonebeek. Be roepen te Lunteren: J. v. d. Zanden, candid? at te Groningen. Beroepen te Aduard: W. Feenstra te Dokkum. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K. O. Aangenomen naar Katwijk-Valken burg: H. J. v. d. Kwast, candidaat te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen (tweede pre- iiikantsplaats): H. W. Eerland te Lisse. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zaandam: H. van Gilst te Elspeet. GECOÖRDINEERDE PREEKARBEID De kerkeraad van de Geref. kerk van Wieringerwerf heeft aan die van Mid- denmeer gevraagd of hij bereid is me de te werken, dat de predikanten van Middenmeer, Wieringen en Wieringer werf één Zondag per maand onderling ruilen, opdat meer tijd beschikbaar ko- me voor andere ambtelijke arbeid. De kerkeraad van Middenmeer heeft over dit voorstel gunstig beschikt. DE GEREF. GEMEENTEN EN DE NATIONALE RAMP. Brachten in eerste aanleg 37 Geref. gemeenten in verband met de nationale ramp een bedrag bijeen van f 39.954,27, thans hebben nog 43 gemeenten een bedrag .bijeen gebracht van f 52.410,22. zodat 80 gemeenten totaal bijeen brach ten f 92.364,49. HET EMERITAAT. Ds. B. Huisman te Medemblik, die reeds geruime tijd ongesteld is, heeft van de classis Enkhuizen eervol emeri taat ontvangen. Ds Huisman, die in 1895 geboren werd, was eerst predikant bij de Ned. Herv. kerk en ging in 1950 over naar de Geref. kerken. Op 14 Januari 1951 werd hij te Medemblik gevestigd. Ds J. J. ORANJE Ds J. J. Oranje, Geref. predikant te Djakarta, is voornemens dit jaar met verlof naar Nederland te vertrekken. 64. De volgende morgen kwam Billie al weer heel vroeg aanstappen en in formeerde met een opgewekt gezicht hoe Kareltje geslapen had. „Slecht, heel slecht," zuchtte Kareltje. „Ik voel al mijn ribben. Het lijkt wel of ze gebro ken zijn„Oh dat is niets dan on gewoonte," riep Billie. „Mopper nu maar niet. Ik heb wat eten meege bracht." Ook Pim kreeg een paar boter hammen, maar Billie maakte hem niet los. „Zo, Karei, en nu zal i k eens een kleine proefneming gaan doen," zei hij vrolijk. „Ik zal je eens even laten zien, hoe een man met zo'n atoomraketje om gaat. Ach, er is eigenlijk niets aan." „Vergeet de roeren aan je voeten niet," kon Kareltje niet nalaten op te merken. „Nee, nee, beste Karei, zó dom ben ik niet! Ha-ha! Ik voel er niets voor om óók een duik in de grond te nemen." Pim zei niets. Al die tijd zat hij met een verbeten gezicht voor zich uit te staren, terwijl hij aan de professor dacht, die natuurlijk vreselijk ongerust zou zijn. „Oh, oh, wat ben ik dom ge weest," dacht Pim bij zichzelf. „Was ik gisteravond maar meteen weer terug gevlogen. Ik schaam me dood! Wat moet de professor wel van me denken?" Maar hij werd in zijn overpeinzingen gestoord door de luide stem van Billie, die hem mededeelde, dat hij het er op ging wagen. „Ik ben in ieder geval voor de lunch terug, hoor!" riep hij, ter- wijl hij aan de knop voor op zijn borst draaide. „Hebben jullie nog een of an dere boodschap voor me? Zeg het maar! Ik ben zo terug!" En met deze woorden vloog hij het luchtruim in, terwijl een bezorgde Pim en een angstige Kareltje hem nastaarden. VOLGENS mededeling van Lloyds- shipping valt voor de scheepsbouw in de Ver. Staten, Duitsland en Japan voor het aifcelopen jaar melding te maken van een grote stijging, doch niettemin heeft Engeland de leiding behouden met 29,6 Drocent van de totale wereldproductie aan nieuwe tonnage. Door Britse werven werden in totaal te water gelaten 1.302.548 ton of 38.476 ton minder dan in 1951. De te water gelaten tonnage iii de Ver. Staten steeg met 301.662 ton tot 467.545 ton, in Duitsland bedroeg de te water gelaten tonnage 520.172 ton. Japan dat nó Engeland de tweede plaats inneemt, heeft in 1952 608.373 ton te water gelaten of 174.087 ton meer dan in 1951. De tonnage voor Zweden bedroeg 454.349 ton of 50.282 ton meer dan in 1951, voor Nederland 295.905 ton of 79.036 ton meer en voor Italië 131.951 ton of 19.633 ton meer dan in 1951. Frankrijk, Denemarken, Noor wegen en België meldden een daling in de productie. De cijfers voor de Sovjet-Unie zijn aan Lloyds onbekend, doch wel is be kend geworden dat de Sovjet-Unie 17 schepen van Finland, 13 van Zweden, 4 van Denemarken, 2 van Nederland, 1 van België en 1 van Italië heeft ge kocht met een bruto tonnage van 54.127 ton. TREINONGELUK IN SAARBRUECKEN Op het hoofdstation van Saarbruec- ken is Dinsdag, ten gevolge van de zware mist, een personentrein op de buffers aan het einde der lijn ingere den. Er zijn vijf en dertig gewonden. Van hen zijn zeven naar het ziekenhuis overgebracht. (Advertentie, Ins. Med.) door Mary Burchell 4) „Maar de voornamenvan de zoon en dochter, meen ik?" „Lucas en Adèle. Ze zijn heus „Lieve help! Is die Lucas Cardew nog een soort neef van je? Ik ken hem! Ik ken hem heel goed". „Ken je hem?" riep Fioia verheugd. „En wat denk je van nem?" „Niet veel goeds", antwoordde Ash ley knorrig. „En ik vind het inder daad allerminst prettig, dat je met hem onder één dak zult wonen. Ilt heb hem sinds mijn studietijd niet ge zien en we gingen niet veel met el kaar om hij was ongeveer vier jaar ouder maar hij stond niet al te best bekend". „Hoe dan? drong Fiora aan, noga! onthutst over de ongewoon ernstige toon van haar aanbidder. „Och, je begrijpt het wel: een woes te lijder, een drinker, een vrouwen liefhebber, zo de gewone verschijnse len bij zulke lui"'. „Nu, ik zal wel niet veel met hem te maken hebben", merkte Fiora ern stig op, terwijl ze bij zichzelf de z.g. familieband met Lucas Cardew al los ser voelde worden. „Ik vind het om allerlei redenen heel jammer, dat je daar heen gaat", her haalde Ashley. „Ik ben geen kind, Ashley", ver klaarde ze glimlachend, „en ik kan heus wel op mezelf passen", maar de tedere bezorgdheid waarmee hjj haar aankeek, wekte toch haar ontroering op. „Lieveling, het is juist, omdat je in zekere zin nog wél een kind ben.t dat ik me zorgen maak. Doordat je vader je zo aan je lot heeft overgela ten, ben je in menig opzicht nog erg groen Helenraal niet zoals de meeste andere meisies van tegenwoordig „Dank je voor het compliment", zei Fiora blozend. „Volgens jou ben ik dus een beetje dom?" „Och nee, dat bedoel ik niet, gans!' lachte Ashley, terwijl hij op de arm van haar stoel ging zitten en haar kusts. In vele opzichten ben je heus buiten gewoon en zelfs onrustbarend ver standig, maarhoe zal ik het zeg gen?je bent onwerelds! Ik geloof, dat je bent wat ze rein van harte noe men en daarom niet genoeg op je hoe de voor de schelmen in deze slechte wereld'. „Bedoel je dit geval Lucas Cardew?" „Nu,hij is althans voor 't ogenblik een heel goed voorbeeld van wat ik be doel. En ik blijf er bij, dat het plan van je vertrek naar een plaats waar ik niet op je kan letten, me heel niet naar de zin is." Fiora was natuurlijk wel ontroerd door zoveel tedere zorg en gaf daarvan ook blijk, maar weldra duwde ze hem zachtjes een eind van zich af, want Sarah naderde met de thee. „Maak je niet ongerust," herhaalde ze nog vlug, vóór de oude getrouwe hen bereikt had. „Ik zal goed op me zelf passen. En tante Nan is immers mijn officiële voogdes; ik denk, dat ze haar Lucas wel in toom zal houden." Ashley, hoewel nog niet voldaan, glimlachte nu toch. En toen de dienst bode begon met het klaarzetten van de thee, vroeg hij haar bijna vrolijk: „Wat denk jij er wel van, Sarah, dat juffrouw Fiora bij onbekende familie gaat wonen?" „Sarah weet er nog niets van," kwam Fiora haastig tussenbeide. „Ik vind, dat die familie dan maar liever hier moest wonen," zei Sarah kalm. „Ik had niet graag, dat juffrouw Fiora van me wegging voor ze geheel volwassen is en klaar om te trouwen." Dit antwoord bracht Ashley aan 't lachen, maar Fiora verklaarde zo ernstig mogelijk, dat ze heus al volwassen was. „Ik ben twintig, Sarah, ofschoon je me nog altijd als een kind van tien be schouwt. En ik vrees, dat ik inderdaad een poosje weg zal moeten in elk geval tot ik één-en-twintig ben en bij mijn tante gaan inwonen." „Wie beweert, dat u dat moet?" vroeg Sarah. blijkbaar niet erg ingenomen met dit vooruitzicht. „Meneer Bircombe zegt...." „Ph! Meneer Bircombe!" De spotlach, waarmee Sarah zijn naam uitsprak, zou de deftige oude heer terecht in hoge mate hebben ontstemd. „Die meneer matigt zich wat al te veel aan. Laat hij zich met zijn eigen zaken bemoeien. behoeft niet naar zijn pijpen te dansen.',' „Maar tóch doe ik het in dit geval, want hij is vaders executeur-testamen tair, hij moet de tekst van het testamem ten uitvoer leggen. En vader heeft be paald, dat ik tot mijn één-en-twlntigste bij mijn voogdes, tante Nan, moet wonen." „Heeft uw vader dat henaald?" Fiora's mededeling bracht Sarah, die steeds een diepe eerbied voor nu wijlen meneer Palmerey had gekoesterd, totaal van de kook. „Maar hij kan toch niet gewild hebben, dat u mij moest verlaten. Die Bircombe" Sarah's eerbied voor de man der wet nam zienderogen bij üe minuut af „heeft dat verkeerd be grepen." „Bravo," lachte Ashley, maar Fiora keek hem bestraffend aan. Ze had Sa rah niet op deze manier willen inlichten en vond, dat het dcor Ashley's toedoen ontstane gesprek al moeilijk genoeg was. 't Was heus niet nod g. dat Saran nog in haar verzet were 'd. „Ik begrijp, dat het een hele teleur stelling voor je is, Sarah," sprak ze vriendelijk, maar vastberaden. „Dai was het voor mij ook, maar ik mag en kan vaders laatste wil niet negeren Bovendien verlang ik er naar, mijr tante en haar huisgenoten te leren ken nen, ofschoon die twee niet echt familie van me zijn," voegde ze er haastig bij gedachtig aan Ashley's critiek op Lucas Cardew. „Het zal niet zo lang duren niet eens een jaar." „Bijna een jaar, juffrouw Fiora." „Ja, Sarah, en ik voor mij bewonder de opgewekte manier, waarmee ze ons voor een jaar in de steek laat", zei Ashley bitter. „Zo bijzonder opgewekt ben ik daar over niet." legde Fiora geduldig de twee anderen uit. „Maar ik ben niet van plan, verdrietig te worden om iets dat ik niet kan verhelpen. Vader heeft beslist gewild, dat ik naar tante Nan zou gaan. Heel vaak heeft hij mij zijn wensen niet kenbaar gemaakt en nu hij dood is, wil ik niet tegen zijn verlan gens in handelen. Wat jou betreft. Sa rah, jij blijft hier in huis; maak je daaromtrent geen zorgen. Ik wil heb ben, dat het in orde blijft en gereed om mij, zodra ik één-en-twintig word, te ontvangen. Tot zolang evenwel za] ik bij mijn tante wonen." tWordt vervolgd) Het Britse Lagerhuis heeft gisteren ondanks verzet van de Schotse natio nalisten de titels van koningin Eliza beth na haar kroning in Juni goedge keurd. Verscheidene Schotse leden dron gen aan op verwerping van het betrok ken wetsontwerp, daar zij er bezwaar tegen maakten, dat de koningin „Eliza. beth de Tweede" zal worden genoemd. (De eerste Elizabeth was alleen konin gin van Engeland. Schotland was toen een afzonderlijke natie). Een Schots amendement werd met 328 tegen 39 stemmen verworpen. Ver scheidene Schotse afgevaardigden ver lieten het Huis, toen het wetsontwerp definitief werd goedgekeurd. Het ont werp is naar het Hogerhuis gezonden. HET RADIO-PHILHARMONISCH ORKEST onder leiding van de Belgische gastdirigent Franz Anaré. Het speelt na de melodi euze balletmuziek uit Cephales et Procns, van Gretry de Sympho- nie Expiatotre, van de Belg Henri Sauguet ten na de bevrijding ontslaan werk dat is opgedragen aan de slachtoffers van de Tweede W :reldoor,cg Van Arthur at Greef ten slotte horen we Vieilles chansons ilamandes (oude Vlaamse liederen) van de 'de g Arthur de GrL- eveneens een tijdgenoot (Dondnaag 20.05 over Hilversum i, 402 ra). en nua; LIEDEREN VAN HUGO WOL F, de eerste uitvoering in een cyclus over deze grote com ponist (Donderdag 22.15 over Hil versum 11. 298 m). DONDERDAG 5 MAART HILVERSUM I. 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Mor genwijding. 9-15 Omroepkoor en orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram.muziek. 11.05 Gevarieerde mu ziek. 12.00 Idem. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.50 „Uit het be drijfsleven". 1300 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gram.muziek. 13.20 Promenade- Orkest en solist. 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14.40 Fluit en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram.muziek. 16.15 „Van Pepita's en Man tilla's". 16.30 Twee piano's. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gra- mofoonmuziek. 17.45 Regeringsuitzending; Prof. Ir J. F Kools: „Wat levert het Su rinaamse bos". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Toe spraak. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafel-parle ment. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Phil- harmonisch Orkest. 21.15 Boekbespreking. 21.30 Disco-causerie. 22.15 Mededelingen. 22.20 Gram.muziek. 22.50 „De vrouw in gezin, maatschappij en Staat", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualite ten. 23.30 Gram.muziek. 23.40—24.00 Zang en orgel. HILVERSUM II. 298 m.: 7.0?) KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14 00—24.00 NCRV. 7 00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoon- muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichtert. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 1000 Gram* muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11 45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. L2.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land-en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewij zer. 1300 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Metropole-Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 1600 Eijbellezing. 16.30 Vocaal Ensemble. 1650 Gram.muziek. 17 00 Voor de jeugd. 17.30 Gram muziek. 17-40 Oost-Veluws pr°* gramma. 18.00 Strijkkwartet en soliste» 18.35 „Op de Stelling". 18 45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19-1® „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord", causerie. 19 30 Gra- mofoonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge varieerd programma. 21.45 Discussie over boeken. 22 15 Liederen. 22.35 Gramofoon- muziek. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O S.-berichten. 23.15—24.00 Gramofoohmuziek van rheumatiek. spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, he'. middel M uitnemendheid- dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en onschadelijk voor hart en ;naag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88. (Advertentie, mg. Med.) Experiment plastic Gistermiddag om bet eiland Noord gerste keer water buisleiding, die eve Zandkreek was gel giland toch eigenh tnent verliep want het dorp leiding uitmondt, bevolkt. Burgemeei die vlug even uit overgekomen, waar cretarie een plaatsje heeft de directeur dingsmaatschappij Af. J. Stoel Feuerstei voudige woorden Daarna konden de weinigen, die in met het schoonn, ningen, met een EINDELIJK h dan leidingwater, nodig geweest. IV lang over gesproken eens. Vorige week slissing. De draad- Delft kreeg de ord plastic waterleiding daarop was de buis ■was oorzaak, dat men op tijd kon beginnen gen had men echter reeds getroffen. In een stalen buisleidini en ook aan de overki had men de leiding af over de schorren der van eterniet en dorp repds gereed hoefde dus slechts door de Zandkreek en de zaak was twaalf stak de Yerse haspel met de buis van de Wolphaartsd kwartier later reeds bodem van de Zandk ken aan de reeds geli duurde evenmin lang zelf liet nog even op Wolphaartsdijk heeft gestaan en de water ■waar eveneens flink was niet groot. De buis, die thans geschiedenis. Tenmin ons één der technici buis is nl. vervaardig leen, een koolwaters dat veel op paraffine ontstaat bij een atmospheren. Reeds Michels uit Amsterc ging van deze stof voor de oorlog w£ Engeland werd er verleend. De stof, aanvoelt, heeft zeer standen en voorts sche eigenschappen, stand tegen zuren wordt in korrelvorm importeerd. Een spec de machine, om het drukken een soort uit deze stof aan vervaardigen. De t door de zandkreek doorsnede van 32 dikte van 4 mm. per meter en moest worden door een te laten zinken. De leiding is vrijwel onbe temin beschouwt men miiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiii 'tt Kewtety QELUKK1G vrienden tenminste waar met het England memoires van kes gelezen, als brochure van enguête-commissie kon ik nooit aan rOED. ano DE H°e m ER het was een agenten die bovei bied werden a}( bijvoorbeeld kofft gelijk model mee tjes (die niet dei waren. De Duits agenten gearrestet ze zon koffertje je in die dingen Britse minister Lloyd, heeft nu Lagerhuis gezegd d enen zijn om a er aan Nederla zijde verraad is was men na verklaring nog aen, zodat er 0< kwam het dan, pistolen, 500 2000 handgranater installaties en g paraten, al dan begeleid, in Duit is het mogeli. agent Lauwers, ontluikende Eng Duitsers werd g< in Engeland niei door de Duitser voor hen moest open en bloot: maar men ging van mensen en zijn nóg honde Z7nïUlke is- dat stellers mensen zwaar hebben mi het verlies van V"™* die door he dood vond. Op antwoordde mei Jf "i®i gebrUik( handelingen van Hes byzonderhea Das Vaterland h l

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6