Zwitsaletten OP NAAR DE F 75.000.000 noord-beveland heeft sinds gisteren leidingwater HOEST UW KIND? ABDIJSIROOP ABI Eerste Kamer-debatten openden geen nieuwe gezichtspunten Slachtoffers van de watersnood Senaatscommissie (V.S.) beschuldigt Sovjets van verdragschending de Tweede eurd riö naaA dt U Experiment met een iminiiiiiiiHniiiiiniiiniinniiiniiiniiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiin 'ti Jletuteije. üifht... H° i is het mogelijk, zo vraagt cle agent Lauwers, de eerste die in het ontluikende Englandspiel door cle Duitsers werd gegrependat men in Engeland niet begreep, dat ik. door de Duitsers gepakt was en voor hen moest zenden? Ik seinde open en bloot: „Ik ben gepakt", maar men ging door met het sturen van mensen en wapenen ER z^n .^9 honderden vragen. Het 23K!2ke is' dat onder die vragen- 71}ensen zijn, die zelf zo l.tL moeten offeren, door Zeeman viel in tank met hete olie Inzameling van Kunstvoorwerpen voor het Rampenfonds De schenkingen worden gewestelijk geveild Oo 30 Seofember in Londen Bevreemdend verzoek om preventief toezicht op prikkellectuur? BESTRIJD DIE GRIEP! Mockridge en Cox zijn ama'eur af Sehulte en Peters vierde in Parijse Zesdaagse KRUPP GEEN KOLEN- EN STAALMAGNAAT MEER Nieuwe arrestaties in de zaak-Finaly Van Fleet onderscheiden WOENSDAG 4 MAART 1053 tijd zat hij met roor zich uit te n de professor reselijk ongerust ben ik dom ge- lichzelf. „Was ik >en weer terug- ne dood! Wat ran me denken?'* i overpeinzingen stem van Billie, lat hij het er op in ieder geval lor!" riep hij, ter- oor op zijn borst nog een of an- e? Zeg het maar! iet deze woorden n in, terwijl een angstige Kareltjs is heeft gisteren le Schotse natio- l koningin Eliza- in Juni goedge- ihotse leden dron- g van het betrok- .r zij er bezwaar koningin „Eliza- worden genoemd, was alleen konin- hotland was toen e). ment werd met i verworpen. Ver evaardigden ver- het wetsontwerp «ekeurd. Het ont- erhuis gezonden. HARMONISCH leiding van de Franz na de melodi- uit Cephales et ry de Sympho- n de Belg Henri de bevrijding it is opgedragen van de Tweede Arthur ve horen we Vieiltes oude Vlaamse 3e y Arthur de een tijdgeno over Hilversum VAN HUGO te uitvoering in deze grote com- 22.15 over Hil- 5 MAART m.: 7.00 AVRO, 00 AVRO. 7.00 ziek. 7.50 Dagopening 9.00 Mor- mroepkoor en orgel. 9.30 Waterstanden. .50 Voor de kleuters. 1.05 Gevarieerde mu» .25 In 't spionnetje, ïinbouwmededelingen. 12.50 „Uit het be- 13.15 Medede- 13.20 Promenade-» 00 „Paul Vlaanderen terie", hoorspel. 14.40 Voor de zieken. 16.00 Van Pepita's en Man- 16.45 Voor de causerie. 17.40 Gra- Regeringsuitzending „Wat levert het Su- Nieuws. 18.15 Sport- muziek. 18.55 Toe ken brief uit Londen. Ï.40 Rondetafel-parle- ws. 20.05 Radio Phil* 21.15 Boekbespreking. 22.15 Mededelingen. 22.50 „De vrouw in en Staat", causerie. 15 Sportactualite ten. 23.40—24.00 Zang en 298 m.: 7 00 KRO, KRO, 14 00—24.00 7.10 Gram.muziek. tiek. 7.30 Gramofoon- en Liturgische ,ws en weerberichten. 9.00 Voor de huis- 10 00 Gram indienst. 11.00 Voor de muziek. 1150 „Als de ene. 12.00 Angelus. (12 30—12.33 Land-en 1255 Zonnewij- en Katholiek nieuws. 13.45 Gram.muziek* :est en solist. 14 45 15 Gram.muziek. 16 00 Ensemble. 10.50 Voor de jeugd. 17.30 Oost-Veluws pr°* rijkkwartet en soliste. g". 18 45 Gram.muziek. weerberichten. 19.10 allerlei aard en een causerie. 19 30 Gra- 3 Rad okrant. 20.20 Ge- 21 45 Discussie over »ren 22.35 Gramofoon- 23.00 23 1524.00 'ij spit, ischias, hoofd- Neemt daarvoor het middel P*l baat waar andere ert de nieren en IS >r hart en inaa?* f 0.95, f 2.40. f 8.88. mg. Med.) Er was een ramp voor nodig plastic buis Gistermiddag om half drie heeft het eiland Noord-Beveland voor de eerste keer water gekregen door een huisleiding, die even te voren door de Zandkreek was gelegd. Dit voor bet eiland toch eigenlijk historische mo ment verliep welhaast ongemerkt, want het dorp Kortgene, waar de leiding uitmondt, is nog practisch on bevolkt. Burgemeester A. A- Schuit, die vlug even uit Colijnsplaat was overgekomen, waar zijn gemeentese cretarie een plaatsje heeft gevonden, heeft de directeur van de waterlei dingsmaatschappij Zuid-Beveland ir M. J. Stoel Feuerstein met enkele een voudige woorden dank gebracht. Daarna konden de huisvrouwen, de weinigen, die in het dorp bezig zijn met het schoonmaken van haar wo ningen, met een emmertje aantreden. EINDELIJK heeft Noord-Beveland dan leidingwater. Er is een ramp voor nodig geweest. Men heeft er vroeger lang over gesproken. Nu kon het in eens. Vorige week Vrijdag viel de be slissing. De draad- en kabelfabriek in Delft kreeg de order: duizend meter plastic waterleidingbuis en Dinsdag daarop was de buis er. Een dikke mist was oorzaak, dat men vanochtend niet op tijd kon beginnen. De afgelopen da gen had men echter alle voorzieningen reeds getroffen. In Wolphaartsdijk lag een stalen buisleiding over de zeedijk en ook aan de overkant voor Kortgene had men de leiding van de waterkant af over de schorren van plastic en ver tier van eterniet en staal tot in het dorp reeds eereed gemaakt. Men be hoefde dus slechts de zinker te leggen door de Zandkreek en aan te sluiten en de zaak was gereed. Tegen half twaalf stak de Yerseke 60. waarop de haspel met de buis was gemonteerd, van de Wolphaartsdijkse wal en een kwartier later reeds lag de buis op de bodem van de Zandkreek. Het vastma ken aan de reeds gelegde buisleidingen duurde evenmin lang, doch het water zelf liet nog even op zich wachter». Ook Wolphaartsdijk heeft nl. onder Water gestaan en de waterdruk in dit dorp, waar eveneens flink wordt geVeend was niet groot. De buis, die thans gelegd is, heeft geschiedenis. Tenminste, dat vertelde ons één der technici van de Draka. De buis is nl. vervaardigd van poly-aethy- leen, een koolwaterstofachtig product, dat veel op paraffine lijkt. De grondstof ontstaat bij een druk van duizend atmospheren. Reeds in 1929 heeft prof. Michels uit Amsterdam de vervaardi ging van deze stof bestudeerd, die kor< voor de oorlog werd uitgevonden. In Engeland werd er echter octrooi op verleend. De stof, die rubberachtig aanvoelt, heeft zeer hoge isolatieweer standen en voorts uitmuntende chemi sche eigenschappen. Ze is nl. goed be. stand tegen zuren en bodemzouten. Ze wordt in korrelvorm uit Engeland ge ïmporteerd. Een speciaal geconstrueer de machine, om het populair uit te drukken een soort worstmachine, kan uit deze stof aan een stuk de leiding vervaardigen. De buisleiding, die thans door de zandkreek is gelegd, heeft een doorsnede van 32 mm. en een wand dikte van 4 mm. Ze weegt 400 gram per meter en moest derhalve omgeven worden door een loodspiraal om haar te laten zinken. De levensduur van de leiding is vrijwel onbeperkt. Desalniet temin beschouwt men het leggen van SPIEL fELUKKIG vrienden, nu weten we tenminste waar we aan toe zijn met het Englandspiel! Ik heb de memoires van Schreieder en Gis- kes gelezen, alsmede de handzame brochure van de parlementaire enguête-commissie, maar het jijne kon ik nooit aan de weet komen. fOED, het was een vreemde boel. De u agenten die boven het bezette ge bied werden ajgeworpen kregen bijvoorbeeld koffertjes van precies gelijk model mee, waarin zender tjes (die niet deugden) verborgen warenDe Duitsers hebben wel agenten gearresteerd, alleen omdat ze 20 n koffertje droegen. Je kon je in die dingen niet vergissen. J)E Britse minister van Staat, meneer Lloyd, heeft nu tot het Britse Lagerhuis gezegd, dat er geen re denen zijn om aan te nemen dat er aan Nederlandse of Engelse zijde verraad is gepleegd. Helaas was men na die geruststellende verklaring nog niet geheel tevre den, zodat er gevraagd werd: hoe kwam het dan, dat 3000 machine pistolen, iOO lichte mitrailleurs, 2000 handgranaten, 75 radio-zena- installaties en geheime radar-ap paraten, al dan niet door agenten begeleid, in Duitse handen vielen man riil Var} een ZOon °f ee dnoJ 5? j00r het England-spiel de ZLordt °P dergelijke vragen antwoordde meneer Lloyd: „Het handeli-nH bnnkelijfc om over (je ties hiwrna Vun "ebeime mganisa- Das VatoZ^e1en Publiceren". Ierland kann ruhig sein. deze zinker als een proef, die, als ze lukt, gevolgd kan worden door het leggen van nog enkele leidingen. De buis is niet het enige plastic pro duct, dat de Draka vervaardigt, zo ver telde men ons nog. Ook voor bloed transfusies maakt men buisjes, die de eigenschap vertonen, dat het bloed niet stolt. Eveneens heeft een professor de wens te kennen gegeven, dat men voor hem kunstmatige darmen zal vervaar digen, teneinde deze bij operaties te kunnen gebruiken. Tenslotte, en dat is weliswaar een geheel ander terrein, kan men ook trawlnetten van een plas ticsoort vervaardigen. Deze netten heb ben de eigenschap, dat ze, zodra ze bo ven water komen, meteen ook volko men droog zijn. Gisternacht is in het havenziekenhuis te Rotterdam overleden de 37-jarige matroos Jean Lassourd, afkomstig uit lie de Normantier. Aan boord van zijn schip, het Franse m.s. „Black Tomoe", viel hij in een dieptank, die was gevuld met olie van 67 graden Celcius. Na ongeveer 10 minuten kon men de matroos bevrijden. Hij had ern stige brandwonden opgelopen en werd naar het havenziekenhuis vervoerd, waar hij overleed. i 27 FEBRUARI t/m 8 MAART Geopend van 10-17 en 19.30-22 uur. Zondag 8 Maart uitsluitend 12-18 uu» I Advertentie ing. Mea Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S Werelds beste hoestsiroop - I - 's Werel (Advertentie, ing. Med.J Q1STEREN is in Naaldwijk het huwelijk voltrokken tussen mej. J* C- Steenks West lands druivenkoningin 1952) en de heer H. Vinger ling, journalist, voetballer en scheidsrechter. Bij het verlaten van het stadhuis vormden junioren van de v.v. Naaldwijk een erehaag voor het jonge paar. Een landelijk uitvoerend comité voert thans een nationale actie tot het inzamelen van kunstvoorwerpen en an tiek, die straks gewestelijk zullen wor den geveild en waarvan de totale op brengst gestort wordt op de giroreke ning van het Nationaal Rampenfonds. Een ieder, die voor deze inzameling goederen beschikbaar heeft gesteld gedacht wordt aan een collecte van voorwerpen, zoals blauwe bordjes, stukjes koperwerk, of tin, Oudholland se doeken, antieke pijpen, historische costuums, allerlei curiosa, kortom alles wat op het gebied van kunstvoorwer pen of antiek maar geld kan opbren gen ontvangt te zijner tijd officieel bericht van de opbrengst zijner schen king. Dit bericht wordt zodanig gesteld, dat het tevens als bewijs kan dienen van een storting van een geldsbedrag op de girorekening van het Nationaal Rampenfonds, zulks in verband met de belastingfaciliteiten, waarvoor men in aanmerking komt met deze schenking. In Noord-Holland worden schenkin gen voor deze Rampenfondsveilingen in ontvangst genomen in het Stedelijk Museum te Alkmaar (tel. K 2200—4242) en in het Frans Halsmuseum te Haar lem (tel. K 2500—10387). Een adres in Amsterdam zal nader worden bekend gemaakt. De eerste veiling van kunstvoorwer pen en antiek zal Maandag 23 Maart worden gehouden in één der zalen van het Haagse Gemeentemuseum. Geen watersnoodmedaille als onderscheiding AFFICIEEL wordt medegedeeld, dat de regering heeft overwogen of het aanbeveling verdient een waters noodmedaille in te stellen, nit te rei ken aan hen, die zich bi) de watersnood 1953 op bijzondere wijze hebben onder scheiden. Zij heeft echter besloten niet tot de instelling van een dergelijke medaille over te gaan. Dit besluit doet niets te kort aan de grote waardering, welke de regering heeft voor het werk van allen, die bij de ramp op enigerlei wijze hulp heb ben verleend. Haar voornaamste motief is zelfs, dat het aantal van hen, die hulp hebben verleend, en de wijze waarop ieder van hen zich ten volle heeft gegeven, het practisch onmogelijk maken tot een verantwoorde onderscheiding te komen. De beorofina van Rinnenlandse Zaken Politievraagstuk en Bescherming Bevolking kwamen aan de orde {7R IS Dinsdagmiddag lang geredeneerd in de Eerste Kamer, waar de begro ting van Binnenlandse Zaken aan de orde was, doch nieuwe gezichtspun ten zijn na de debatten in de Tweede Kamer niet geopend. Twee anti-revolu- tionnairen, de heren Tjalma eft Schipper, een Christelijk Historisch lid, de heer Reijers en een R.K. afgevaardigde, de heer Van Lieshout, kwamen aan het woord. De heer Reijers, die de besprekingen opende, drong aan op een defi nitieve oplossing van het politievraagstuk en op het scheppen van een rege ling voor de verdeling van de kosten tussen het Rijk en de gemeenten, die aan de bescherming van de bevolking verbonden zijn. rvE heer Tjalma viel de heer Reijers geheel bii en de heer Schipper toon de zich ontevreden over de talrijke ge breken, die kleven aan het georgani seerd overleg voor de ambtenaren. Dit overleg, vond hij, heeft geen werkelijke inhoud. Voor de arbeidscontractanten vroeg hij meer rechten. Hogelijk ver baasd was hij over een mededeling van de minister, dat aan de centrale com missie voor het georganiseerd overleg advies gevraagd was over de pensionne ring van deze categorie van overheids dienaren en de daarmede geheel in strijd zijnde verklaring van de desbetreffende vakcentrales, dat zij een dergelijk ver zoek nimmer ontvangen hadden. Omtrent een betere bezoldiging van de middelbare en hogere ambtenaren schijnt nu wel zekerheid te bestaan. De heer Schipper wilde wel eens van minister Beel weten, hoe het te dien aanzien staat met de vaklieden. Bevreemdend was het verzoek van de heer Van Lieshout om een formele wet, die preventief toezicht mogelijk moet maken op zinneprikkelende lec tuur. Bevreemdend, omdat de Grond wet preventieve censuur verbiedt en omdat de minister enige tijd geleden heeft toegezegd dat hij met een wetsont werp zal komen tot regeling van het bibliotheekwezen. In die wet kunnen be- bepalingen omtrent het in voorraad heb ben van zinneprikkelende lectuur wor den opgenomen. Het stuitte de heer Van Lieshout namelijk tegen de borst, dat kinderen zich hier en daar in bibliothe ken van zodanige geschriften kunnen voorzien. 24ste lijst Het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis heeft gisteren een 24ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven, luidende: FIJNAART De Geus, Pieter Adriaan, geb. 25-2-'41 te Fijnaart: Den Hollander, Cornells Hendrik, geb. 25-4-'23 te Fijnaart. HALSTEREN Van Akkeren, Christiaan Cornelis, geb. 4-11-76 te Halsteren: De Keijzer, Johanna Philomenia, geb. 30-3-'42 te Halsteren, De Krom, Johanna, geb. 23- 11 '37 te Halsteren: Laanen, Maria Pe- tronella, geb. 12-ll-'30 te Halsteren; Suykerbuyk, Anna C., geb. 27-7-'32 te Halsteren. KLUNDERT Brandt—Bolier, Marie, geb. 15-9-'97, weduwe van H. Brandt. NEEUW-VOSSEMEER Kooien, Adriana Francisca, geb. 10-3-34 te Nieuw-Vossemeer, begraven te Steenbergen; Van Someren, Corne lis, geb. 24-10-'47. STEENBERGEN Schuurbiers, Adrianus Cornelis, geb. 26-l-'51 te Steenbergen; Schuurbiers, Christianus Petrus Antonius, geb. 31-l-'47 te Steenbergen. me! de snel en feilloos werkende: (Advertentie ing Med.) In haar avondvergadering heeft de Eerste Kamer zonder beraadslaging of stemming haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging der begroting 1952 van het departement van Verkeer en Waterstaat. De wijziging beoogt de verhoging van het bedrijfs kapitaal van de stichting waterbouw kundig laboratorium te Delft. Bij de voortgezette beraadslaging over de begroting van Binnenlandse Zaken betoogde de heer De Vos van Steenwijk (VVD), dat de burgemees ter uitsluitend het hoofd van de po litie moet zijn. Hij drong aan op een oplossing van het politievraagstuk. Aan de salariëring der burgemeesters diende '-olgens spreker de grootste aandacht te worden besteed. De WD- afgevaardigde meende, dat aan de stem mingen over de Europese integratie te Delft en Bolsward niet de minste waar de kon worden gehecht, en hij ver baasde zich er over, dat minister Luns zich hiervoor naar Delft had begeven. De vergadering is om half elf heden morgen voortgezet. BRUTALE JUWELENDIEFSTAL Terwijl het licht in de winkel aan en de winkeljuffrouw aanwezig was heeft een man Maandagavond laat de etala geruimte van een juwelierszaak op het Thomsonplein te 's-Gravenhage ingesla gen. Hij greep een wit gouden ring met briljant ter waarde van f 2.500 en ver dween ermee. Het is de politie nog niet gelukt hem te arresteren. AIHLfcTlEK- ONIMOhliNG ENGELAND-NEDERLAND Het ligt in de bedoeling, «Jat op Woensdagavond 30 September in het White City stadion te Londen een lan- denathletiek-ontmoeting plaats zal vin den tussen Engeland en Nederland. De recette van deze wedstrijden zou deels ten goede komen aan het Natio nale Rampenfonds in Nederland, deels aan het fonds, dat in Engeland is ge sticht met het oog op de uitzending van een Engelse ploeg naar de Britse Empire-spelen, welke in 1954 te Van couver worden gehouden. De Australische wielrenners Russel Mockridge en Lionel Cox, die gouden medailles wonnen bii de Spelen te Hel sinki samen namen ze de 2000 meter tandemwedstrijd voor hun rekening, terwijl Mockridge ook eerste werd in de 1000 meter tegen het uurwerk - ziin door de amateurwielerunie van Victo ria tot beroepsrenners verklaard. In een brief aan de beide renners deelde de wielerunie mede dat zij ge acht worden hun amateur-status te heb ben verloren, omdat zii in gebreke ziin gebleven tijdig beëdigde verklaringen in te zenden, waarin de beschuldiging weerlegd wordt, dat zii andere onkos tenvergoedingen dan die. goedgekeurd door de Unie hebben aangenomen. Cox zal tegen deze beslissing in be roep gaan. in tegenstelling tot Mock-id- ge. die verklaarde het er bij te willen laten. Gisteravond laat luidde de stand in de Parijse Zesdaagse: 1. GillenSenfft- leben (Lux.-Fr.) 195 p. - 2. Bobet— Carrera (Fr.) 150 p. 3. Strom—Ar nold (Austr.) 123 p. - 4. SchultePe ters (Ned.) 37 p. Op één ronde: 5. BruneelVan Steenbergen 234 p. - 6. MagniTerruzzi (It.) 69 p. De overige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. De Commissie voor Buitenlandse Be trekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft Dinsdag met acht tegen zes stem men een resolutie goedgekeurd, waarin de Sovjet-Unie wordt veroordeeld we gens het schenden van verdragen, die zij tijdens de tweede wereldoorlog heeft aangegaan. De commissie bracht een amendement aan, waarin tot uit drukking werd gebracht, dat de ver dragen uit de tweede wereldoorlog met de Sovjet-Unie nog steeds in twijfel ge trokken kunnen worden. In de resolutie, ingediend door pre> sident Eisenhower, wordt de Sovjet- Unie beschuldigd van het schenden van verdragen uit de oorlogstijd door „op gewelddadige wijze vrije volkeren in Opgehangen Jodl was „geen grote nazi".... Een Duits zuiveringshof heeft, zoals gemeld, verklaard, dat kolonel-gene raal Jodl, in de afgelopen oorlog chef staf en chef-operaties van 't Duitse leger die te Neurenberg door de geallieerden wegens oorlogsmisdaden ter dood is veroordeeld en deswege werd opgehan gen, niet als een „grote nazi" kan worden beschouwd en dat derhalve zijn bezittingen niet verbeurd zullen worden verklaard. Het hof verklaarde bevonden te heb ben, dat Jodl, als militair, zich uitslui tend beperkt had tot de behandeling van vraagstukken, samenhangend met operaties der Duitse strijdkrachten en dat zijn handelwijze geenszins in strijd is geweest met het internationale recht. NIEUWE WANORDELIJKHEDEN IN PAKISTAN Bij hernieuwde demonstraties in twee steden van de Pendsjaab tegen de Pa kistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Zafroellah Khan en de Ahma- diasecte, waartoe hij behoort, hebben zich botsingen tussen politie en demon stranten voorgedaan, waarbij één per soon werd gedood en verscheidene ge wond. Concert in Wenen voor het Rampenfonds Willem van Otterloo heeft in Wenen een concert gedirigeerd van de Wiener Philharmoniker, waarbij Cor de Groot als solist optrad. De baten van dit ge heel uitverkochte concert, dat o.m. be stond uit de „Pastorale" en het derde pianoconcert van Beethoven, kwamen geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds in Nederland. totale ontvangsten van het Nationaal Rampen- Den Helder 5.Extra Overwerk W., Den fonds hebben de zeventig millioen gulden over- Helder 5.87; D. R.. Westzaan 5.Mej. G. C. schredenWij gaan thans vol goede moed op weg naar Schoen, Schellinkhout 6.Afd. Hoorn Ned, Ver. het fraaie cijfer 75.000.000- Ook U kunt hieraan mede- va« Huisvrouwen 106,05; Schaakclub Ewijcksluis werken door een nieuwe bijdrage te storten op Giro f 10-I Hob S. en Tijs v. S„ Schagen 1.60; R. K., 9575, dan wel Uw gift te bezorgen aan ons kantoor Schagen ƒ5.N. N., Alkmaar, 4 Gouden tientjes of het over te maken op onze girorekening. Wij f 102.72; W. A. B„ Alkmaar 10.L. S. (Vergeten zorgen ervoor, dat het geld in het Rampenfonds komt burger) Alkmaar 25.Kas Tennisclub, Alkmaar en verantwoorden de ontvangen bedragen in ons blad. f 10.Hans en Marijke L., Bloemfontein 25. De verantwoording voor vandaag luidt: Selskip „Friso", Alkmaar 75.—; Directie en Perso neel Harmonie Theater, Alkmaar 100.80; Opbrengst Klaverjasclub Holland, Beverwijk 52.—; Ned. Klaverjastornooi 21 Febr. '53, Alkmaar 85Over- Onderwijzersver. Den Helder 150.—; J. B., Den werk Personeel C. van Weert, Alkmaar 50.Ver- Helder 16.—; Klaverjasclub Den Helder 9.25; J. A. dubbeld door Directie 50.—. een aggresief despotisme op te nemen** en door het niet nakomen van de ver dragen teneinde vrije volkeren te on derwerpen. De resolutie zal vandaag bij de Se naat worden ingediend. Er zal geen po ging worden gedaan om een onmiddel lijk besluit van de Senaat uit te lokken. De overeenkomst waarbij aan Krupp weer de beschikking over zijn vermo gen wordt gegeven, zal vandaag wor den getekend. Krachtens deze overeen komst zal Krupp al zijn kolenmijnen en staalfabrieken en zijn deelnemingen in de kolen en staalindustrie van de hand doen. Hij verbindt zich nooit meer te zullen trachten nieuwe belan gen in de kolen- en staalindustrie te verwerven. De Westduitse regering zal van het ogenblik af, dat de Conventies van Bonn tot beëindiging van het be zettingsstatuut in werking treden, ver antwoordelijk zijn voor de reorganisa tie van het vermogen van Krupp De reorganisatie geschiedt ingevolge wet 27 der geallieerden, welke voorziet in de ontbinding van machtsgroeperingen in de ijzer- en staalindustrie van West- Duitsland. Het vermogen van Krupp wordt ge schat op 500 a 600 millioen D.M. In verband met de kwestie van de verdwijning van de twee Joodse kinde ren Robert en Gerald Finaly zijn Dins dag in Frankriik enige nieuwe arres taties verricht, o.a. De religieuze Dominica, moeder-over ste van het klooster van Onze Lieve Vrouw van Zion te Marseille Bii het verhoor bleek, dat zii tussen October 1952 en Januari 1953 deel heeft gehad in de wisselingen van verblijfplaats van de broers. Verder werden twee geestelijken, beide hoofden van kost scholen te Marseille met een vrouwelijk gemeenteraadslid van Grenoble me vrouw Isaure Uzet, gearresteerd. Ook deze drie worden beschuldigd van mede plichtigheid aan de ontvoering van de twee kinderen. De kinderen verdwenen toen een ge rechtshof bepaalde, dat hun Ronms-Ka- tholieke pleegmoeder hen moest af staan aan twee tantes. President Eisenhower heeft de gepen- sionneerde bevelhebber van het Achtste Amerikaanse leger, generaal James van Fleet gisteren op het Witte Huis onder scheiden met de ..Distinguished Service Order", hem verleend wegens de „bui tengewone diensten, bii de strijd te vel de in Korea aan de Ver. Naties, bii haar worsteling tegen de communistische ag- gressie. bewezen". Het uitreiken van de onderscheiding werd biisewoond door generaal Omar Brad'ey. voorzitter éer commissie van Amerikaanse staf chefs, generaal Marshall, gewezen chef van de Amerikaanse generale staf en voormalig minister van Buitenlandse Zaken en Charles E. Wilson. Ameri kaans Minister van Landsverdediging.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7