Van Stavenisse naar Poortvliet De watersnood, een oproep tot bezinning Wim de Vries brak ongeslagen record van Cor Hein De papieren voor Jaap Bus zijn nu aanzienlijk gestegen H.O.V. gaf fraaie vertolking van Tsjaikofsky's „Vijfde" Vroom en Dreesmann toonde nieuwe voorjaarsmode Een schril conlrast in het noodgebied BurgemeesterVan Doorn „Wij blijven!" Cabaret speelde voor de metaalarbeiders Biliartkampioenschap eerste klasse Theo Schot in topvorm Jan Keesen excelleerde in het Vioolconcert Extra concert bleek een waardig slot De heer J W. Kaiser sprak bij „Valk" 'n tweede he'lf 1952 850 woonvergunninqen Grote voorkeur voor tweedstoHen VRIJDAG 6 MAART 1953 (Van een onzer redacteuren) Van Stavenisse naar Poortvliet - het ls niet meer dan een pas. Zo lijkt het althans als men de kaart van het eiland Tholen voor zich neemt. In werke lijkheid is het een lange en moeilijke weg langs kronkelende dijkjes in een land, waar water en mist de overheersende elementen zijn. Stavenisse en Foortvliet, buurdorpen in feite en beide getroffen door de rampspoedige storm vloed in die eerste Februari-nacht. En toch kan men zich moeilijk een schriller contrast denken dan tussen die twee gemeenten in deze streek, welke op elke vierkante meter haar vale triestheid toont. dorp werden op een strook van 400 bij 25 meter ondergebracht en de provian dering werd zo goed mogelijk gere geld. Wat er aan mankracht beschik baar was. ging naar de dijk om deze waar nodig en mogelijk te versterken en dit alles is in volkomen discipline geschied. Wij mogen Poortvliet gelukkig 'prij zen, dat het op deze wijze het gevaar onder ogen heeft gezien. Natuurlijk on dervond men veel schade en ongemak, maar reeds spoedig werd door de drop pings het eerste contact met de buiten wereld hersteld. Voor Poortvliet be hoeft het „Luctor et Emergo" geen ijdele klank te zijn. „Ons kent de weg" Met een brandweerauto van Poort vliet, die ook enige schippersjongens moest wegbrengen, zijn we in het stad je Tholen gearriveerd, dat op de grens van twee werelden ligt. De schemering viel reeds en op een bepaald ogenblik liep de weg in het water dood. Het bezorgt een wonder lijke sensatie als je zo door het water rijdt zonder enig ander houvast dan de intuïtie van de chauffeur, die naast je zit, een jongen in dit geval, die wel heel zeker lijkt van zijn zaak. „Ons rijdt dit alle dagen", zegt hij ter geruststelling, „ons kent de weg.'' Inderdaad, een stuk verder rijzen de klinkers weer boven het water uit. Vanuit Tholen, dat gelukkig gespaard bleef, zitten we weldra in Bergen op Zoom. Hier, in dé café's, schettert de radio-muziek, in een bar kweelt een juffrouw haar liedjes van het onster felijke „Wien" en in de Luxor-bios- coop draait een film, die honderd pro cent sensatie garandeert. Stavenisse, het dodenstadje, lijkt hier zo heel ver weg. Maar toch blijft het ons altijd bij. Het was ter gelegenheid van het be zoek der Noordhollandse adoptie-com missie van Stavenisse. dat ons het ver zoek van de burgemeester van Poort vliet gewerd om ook eens een kijkje te nemen in ziin gemeente. Poortvliet im mers ligt ook in het adoptiegebied en tot dusverre heeft men in Noord Holland weinig over het lot van dit dorp ge hoord. Men weet slechts dat er geen slachtoffers ziin te betreuren en moge lijk is hierdoor de naam wat op de achtergrond geraakt. We aanvaarden de invitatie gaarne en met burgemeester Van Doorn en dokter Kugel van Poortvliet, die ook nog een haif jaartie te Hoogwoud heeft geprak tiseerd, rijden we door het Tholense land. Voor zover men nog van land kan spreken althans. Poortvliet - het is dicht bii. maar toch lijkt het zo eindeloos ver. Het traject is moeilijk, maar de dokter, die achter het stuur zit, is hier meer geweest. Hij neemt de hindernissen met een gemak, dat hem stempelt tot een rallyeriider van formaat. Maar onverwachts maakte hij toch een manoeuvre, die ons kippen vel bezorgt: hij rijdt pardoes op een dijkgat af. Met een schok houdt de wa gen voor een barricade halt. ..Hier zijn we er", zegt burgemeester Van Doorn en we stappen uit. Voor ons ligt de polder Poortvliet ten grootte van 2300 hectare nog volkomen blank. Zeker het water is gezakt, maar het staat nog altijd gemiddeld 'n meter hoog. En het zal nog wel zes weken duren, aldus de burgemeester voor en aleer de polder droog zal zijn. Hier nu schuilt het contrast, waarop we doelden. Stavenisse, dat reeds lang ls drooggevallen, dat tot puin verging en dat om zijn doden treurt en Poort vliet, dat nog in het water verzinkt en waar de gevolgen van de overstroming bij lange niet zo rampspoedig zijn. Natuurlijk, de schade aan het land is onschatbaar groot, de afgesloten boer derijen hebben veel te lijden gehad, landbouwmachines en veevoeder zijn Verloren gegaan, maar de dorpskern is geheel intact gebleven en zoals wij reeds opmerkten er ging geen men senleven te loor. Twee factoren zijn er, die Poortvliet voor groter onheil hebben bewaard. Ongetwijfeld is dit in de eerste plaats te danken geweest aan de omstandig heid. dat de vloed hier de ontembare kracht heeft gemist, waarmee Stave nisse overrompeld werd en daarnaast aan het optreden van de nog jonge burgemeester Van Doorn, die met zijn doortastend optreden in de ure des gevaars een paniekstemming met alle noodlottige gevolgen van dien heeft weten te voorkomen. Zestienhonderd mensen op een smalle strook Hoe dit alles in zijn werk is gegaan Vernemen we tijdens een onderhoud op het gemeentehuis, waar ook de brand weercommandant, de heer Deurloo, aanwezig is. Toen op de bewuste vroege Zondag- hiorgen de storm nog in kracht toe nam, toen ook vaststond, dat het ge vaar lang niet denkbeeldig was, toen aan een vlucht in het wilde weg de grootste risico's waren verbonden, heeft de burgemeester de mannen van het dorp gealarmeerd. Er waren maar twee mogelijkheden: vluchten en het dorp aan zijn lot overlaten of blijven. Dit was geen kruis- of muntspelletje, want burgemeester Van Doorn heeft tussen deze beide mogelijkheden geen keus gelaten. „Blijven!" was zijn parool en er van maken wat er van te maken viel. Bij dit advies werd hij geleid door de ervaring, destijds bii de inun datie opgedaan. Alle menselijke bere keningen zouden al moeten falen als de hoger gelegen dorpskern niet vol doende bescherming zou bieden tegen lijfsgevaar. Vanaf dit moment is er zonder weer ga aangepakt. Meer dan 1600 bewoners van het De studiecommissie van de Noord- bottandse gemeenten, die verschil lende gemeenten op het eiland Tho len hebben geadopteerd, in het rampgebied. Van r.n.l. dr WHuy- gens, burgemeester van Bergen, mr H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar, de heer D. Breebaart, bur gemeester van Hoogwoud, mr G. D. Rehorst, burgemeester van Den Helder, mr H. H. Schutter, burge meester van Maartensdijk (Utrecht), mr B. R. Canneman, burgemeester van Hoorn en de heer G. J. Jansen uit Alkmaar, secretaris van de commissie. „Het vraagstuk boe de werkgelegen heid moet worden vergroot en hoe de 50.000 leerlingen van de ambachtsscho len en andere onderwiis-instellingen die jaarlijks een plaatsje vragen in het productieproces, daarin zo goed moge lijk kunnen worden opgenomen is van sneciaal belang voor de metaalarbei ders. Zii toch Zitn het nauwst van allen betrokken bij de voortschrijdende in dustrialisatie van ons land en het is dientengevolge van zeer grote beteke nis in hoeverre de medezeggenschap van de arbeidersbonden in deze mate rie kan stukken". Deze woorden sprak gisteravond de heer H. van Eerden, pronaganda-leider van de Algemene Nederlandse Meiaal- arbeidersbond op de feestelijke bijeen komst. welke in het Wapen van Heems kerk was belegd. Het propagandistisch woord, waarin ook de Wet op de Ondernemingsraden werd aangestipt ging vooraf aan een vrolijk programma, dat door het. caba retgezelschap Adri van Oorschot werd geboden. Medewerkenden waren Hen- nv Fciniaine. Rudi West. Gerda Grau Justin Jessayes en de leider van de groep Adri van Oorschot. Zij hebben het talrijke publiek met hun sketches en liedjes on aangename wijze weten te boeien. Met een dansje na werd de ze geslaagde feestavond besloten. JN ONS VERSLAG van de biljartwedstrijden, welke deze week in café „De Vriendschap" worden gehouden, hebben wij de deelnemers te kort gedaan. Wij schreven over tweede klassers, maar de aandachtige lezer zal reeds hebben begrepen, waar deze heren met gemiddelden van zo n slordige acht punten en nog meer uit de bus komen, dat het hier het tornooi om het kampioenschap van Alkmaar eerste klasse betreft. Intussen heeft Jaap Bus zijn positie aanzien lijk verbeterd. Hij won zijn partij tegen Theo Schot, zij het dan ook met zeer klein verschil en Cor Hein moest zijn eerste nederlaag incasseren. Daarvoor was Wim de Vries verantwoordelijk. THEO SCHOT was wel bijzonder goed op dreef. Niettegenstaande het feit dat Jaap Bus na vijf beurten een voor sprong van 93 tegen 32 had genomen, greep hij zich vast aan een laatste stro halm, welke gedurende de partij tot een stevige lijn uitgroeide toen Jaap Bus in acht beurten maar net negen |-]ET was verheugend bij dit extra orkest-concert van de HOV zoveel belang stelling aan te treffen. Dat hebben we wel eens minder goed beleefd. Men speelde deze avond uitsluitend werken van Tsjaikofski. De romantiek van deze componist hij werd wel eens de Russische Schumann genoemd heeft altijd nog een onweerstaanbare aantrekkingskracht, voor wel het allergrootste percentage van hen, die hun hart aan de muzen hebben verpand. Hoewel de muziek van deze meester wel eens ongelijk van waarde is door zijn onopgeloste conflicten, heeft zijn genialiteit zich toch schitterend in verschei dene werken gedemonstreerd. Deze avond dsn werd begonnen met Tsjaikofski's beroemde vioolconcert, waarin als solist optrad de violist Jan Keesen, van het Concertgebouworkest O? uitnodiging van de heren J. J. Eecen en professor ir E. L. Selleger hield gisteren in Valk's Lunchroom de heer J. W. Kaiser uit Baarn een lezing over het onderwerp „Watersnood, teken der tijden en teken des Hemels". De strekking van het betoog 'van de heer Kaiser was, dat de mens de onheilen die over hem komen zowel in persoonlijk opzicht als in de vorm van een ramp, die een geheel volk kan treffen, niet moet en niet mag zien als een god delijke revanchemaatregel zonder meer, maar als een aansporing en vinger wijzing om zijn trotse hart voor Hem te verootmoedigen. „In het dagelijks bestaan", aldus spreker, is de mens degene, die zorgt, zich inspant en vaak een grote mate van toewijding betracht. Een streven, dat echter zo algemeen is, dat zich hierin gedragsvoorwaarden en een levensmentaliteit hebben ontwikkeld, waarmee een blinde uniformiteit in het leven der mensen is ontstaan. Zonder dat zij er zich van bewust zijn krijgt het leven van ontelbare mensen het karakter van een cliché. Wanneer in een gezin een mismaakt kind geboren wordt, dan is het „nor maal", dat men dit al of niet verkapt -'V- I r >-mm -J n v \N3! beschouwt als een onheil. Men reali seert zich niet meer. dat een dergelijk „droevig" gebeuren een Goddelijke achtergrond en een Goddelijke bedoe ling heeft en dat God zich nooit ver gist. Als in een sprookje van Tolstoi de engel Michael door diep medelijden bewogen de ziel van een arme vrouw, die zo graag wil blijven leven om haar kinderen op te voeden, niet voor God van de aarde wil weghalen, dan is ook zulk een mentaliteit, hoezeer zij de aardse mens misschien ook ontroert, slechts een clichégevoel, dat tegen Gods bedoeling en Gods liefde lijn recht indruist. „Gods Liefde", vervolgde de heer Kaiser, „is niet troostend, plooibaar of verzachtend. Zij is hard en veeleisend. Maar in laatste instantie geeft zij de mens, via de weg 'van het lijden, het grootste geluksgevoel dat hij vermag te omvatten, waardoor hij in staat is om, misschien als enkeling, een grote, zegenrijke invloed op zijn medemensen uit te oefenen. „Door de dood tot het leven", aldus spreker, „dat is de enige lijn, waar door de mens de zin van en het geluk in zijn leven zal vinden. In de gehele wereldliteratuur vindt men deze ge dachte terug". Daarom moet men ieder onheil ieder ongeluk en ook de watersnoodramp, die ons land heeft getroffen, aanvaar den. God daagt ons hierin uit en ver wacht van ons het enige passende ant woord: Kinderlijke aanvaarding en hoognodige bezinning. De Noordhollandse burgemeesters brachten ook een bezoek aan Stavenisse, waar burgemeester Breebaart bovenstaande opname maakte van de ravage, die daar is aangericht. Op de achtergrond de kerk, die weliswaar gespaard bleef, doch waarvan het interieur volkomen werd vernield. In het tweede halfjaar van 1952 zijn door het huisvestingsbureau 850 woon vergunningen verstrekt. Aan echt paren inwonend 28. enkelingen 380, locale woningruil 48, interlocale wo- ningruil 29, gezinnen zelfstandig 342, alleenwonendcn met zelfstandige huis houding 16, inwoning van twee of meer personen 7. Er werden in genoemd tijdvak 16 vorderingen uitgebracht, waarvan 14 voor een gehele woning en 2 voor een gedeelte van een woning. VONNIS WAS MILDER. In ons verslag van de zitting van de Alkmaarse economische politierechter kwam een onjuistheid voor. die de Alk maarder Rein van R., die wegens sfceufl- fraude terecht had gestaan, even koude rillingen bezorgde. Volgens het verslag werd hij tot f 150 boete. subs, dertig da gen. plus twee maanden voorwaarde lijk veroordeeld. Dit vonnis luidde ech ter twee maanden voorwaardelijk en f 25 boete, subs. 10 dagen. te Amsterdam Het bleek af en toe dat dit vioolconcert het orkestlid van rijke ervaring en de kamermuziekspeler bij uitnemendheid door zijn virtuoze in slag toch wel eens te machtig was. Men zou de techniek nog brillanter willen horen. Daar tegenover stonden echter de zéér muzikale interpretatie en zijn uiterst gespannen en zangrijke toon- geving in het Andante en de andere lyrische Cantilenen van dit stuk. De dirigent zorgde voor een sluitende en vitade orkestbegeleiding. Na de pauze hoorden we de Vijfde Symphonic. Tsjaikofski heeft, met dit werk in feite „verzwegen" programma muziek geschreven. Hij heeft hier de innerlijke roerselen van zijn hart geopenbaard, zonder aan te geven aan welk onderwerp ai deze emoties ten grondslag liggen. Hoe dan ook het auditorium heeft met intense aandacht de zeer boeiende vertolking, welke Toon Verheij van dit Werk gaf, ge volgd. De zeer kleurrijke instrumen tatie van dit grote werk gaf ons gele genheid de individuele prestaties van de orkestleden te beluisteren. Wij had den er veel waardering voor. De or kestleden waren zeer op dreef. Dit concert was dus het lyrisch en effec tief afscheid van de H.O.V. voor dit concert-seizoen. De langdurige ovatie welke dirigent Verheij en het orkest werd gebracht, leverde wel het be wijs, hoezeer men hier de H.O.V. waardeert. Ms. EEN MOOIE PROMOTIE. Onze oud-nlaatsgenoot de heer P. J. Jongens, technisch hoofdambtenaar aan de gemeente Zutphen. is door de ge meenteraad aldaar met algemene stem men benoemd tot directeur van Ge meentewerken. caramboles kon produceren. Dat ha» tot gevolg dat de stand na de 16de beurt 136-112 was in het voordeel van Bus, een stand waarbij dus nog van alles mogelijk was. Vier beurten later kwam Bus op 186 precies vijftig punten voor te staan en het scheen dat hij zich zeker van de zege kon weten. Schot kreeg de ballen echter in uitstekende positie en in snel tempo teeg hij de ene caram bole aan de ander. De mogelijkheid dat hij de partij uit zou gaan maken leek niet denkbeeldig, maar hij faalde op een niet al te lastige bandstoot. In de daarop volgende beurt maakte Bus er een einde aan en dat was precies op tijd want in de nastoot kwam Schot met een serie van acht maar juist ze ventien punten te kort. DE PARTIJ tussen IJs Feeke en Gert van der Berg was meer spannend dan fraai. Van der Berg heeft zijn vorm voor dit kampioenschap blijkbaar in Bergen achtergelaten. Hij is onzeker, mist ballen die een speler van zijn klasse eigenlijk niet mag missen, kort om hij is de kluts volkomen kwijt. Ook IJs Feeke kon aanvankelijk die drie ronde dingen op het groene laken maar niet onder controle krijgen, niettegen staande het feit dat hij regelmatig goe de aénvangsstoten kreeg. Na 22 beur ten was de stand dan ook nog vrijwel gelijk, 125-120 en het zag er naar uit dat dit treffen een moeizaam einde zou nemen. Plotseling vond Feeke het ech ter genoeg, kreeg na 25 „kruimeT'beur- ten zijn cadans terug en in de tijd van een ommezien had hij 53 caramboles bij elkaar gestoten. Op de stand 199 miste hij een lastige eenbandstoot, maar daar Van der Berg daarvan niet profi teerde kon Feeke de partij in de vol gende beurt uitmaken. Cor Hein had in zijn treffen tegen Wim de Vries niets over gehouden van ziin rustige vastberadenheid. Het wilde niet vlotten en telkens weer miste hij bandstoten waarvoor hij zijn hand in normale gevallen niet zou omdraaien. De Vries won dan ook tenslotte met grote voorsprong (200-106). Later op de avond bewees Theo Schot andermaal dat met hem niet valt te spotten. Hij had slechts 22 beurten nodig om de 200 te bereiken en dat geweld was Boekesteyn, die in al ziin partijen zijn tegenstanders in topconditie trof, te erg. De volledige uitslagen luiden: Bus 200 21 47 9.52 Schot 183 21 39 8.71 Feeke 200 27 35 7.40 Van der Berg 137 27 24 5.07 De Vries 200 32 34 6.25 Hein 106 32 14 3.31 Schot 200 22 29 9.09 Boekesteyn 135 22 24 6.13 De stand is: 4 0 0 8 3 0 1 6 4 3 Q 1 6 4 2 0 2 4 Van der Berg 4 1 0 3 2 Boekesteyn 1 0 3 2 Van der Molen 1 0 2 2 1 0 3 2 \)AT de „mode-flitsen"die door de firma Vroom en Dreesmann de laatste jaren worden gehouden, populair zijn, bewees wel de overvolle lunchroom gistermiddag. Drie mannequins toonden in een uur tijds op vlotte wijze een veertigtal zorgvuldig gekozen voorjaarsmodellen, waarbij door mevrouw Huf een prettige explicatie werd gegeven. Een goed idee was het om een mannequin maat 46 te laten meelopen. Zij zag er steeds zeer aantrekkelijk uit. De kleding voor deze vrij moeilijke maat was uitstekend gekozen, zo kon de zwaardere) dame al zittend en kijkend een keuze maken; een groot voordeel! yOORAL de mantels waren in deze maat zeer geslaagd, zoals b.v. de sportieve boxcoat van groenbeige Harris tweed of de meer geklede zwart wol len georgette mantel die met zwart tres was afgebiesd. Het mantelpak, dat in Nederland zo veel en zo graag gedragen.wordt is in maat 46 het beste in het klassieke gen re: dat zagen we gistermiddag dan ook in verschillende kleuren. Zelfs een jersey pak in loodgrijs kleed de slank af, wel een bewijs dat de cou pe goed was. Een fris jong meisje bracht allerlei begeerlijke dingen voor de „little lady". Voor nog geen twintig gulden kan uw dochter deze zomer een alleraardigst cloqué jurkje dragen, een materiaal, dat niet kreukt en niet gestreken behoeft te worden. Hier overheen draagt ze dan een wit wollen blazer of als het wat kou der is een swagger in een mooie grijs blauwe kleur met een „Monty" sluiting in een luxe uitvoering. De jonge vrouw heeft dit voorjaar een ruime keuze uit verschillende soor ten tweeds. Deze zéér populaire stof ziet men in alle kleuren en dikten. Een dichtgeknoopte bruine tweed lurk kan ais man*eliapon heel goed dienst doen en werd hier in aardige combina tie met rode hoed en handschoenen ge dragen. Er waren tweed mantelpakje met de moderne blousende rug: dit staat ech ter alleen de heel slanken! Veiliger is het een keurig aangesloten mantelpak te kiezen, zoals het blauwgrijze pakje (de nieuwe R. A. F.-kleur) met de mooie geborduurde zakken. Een nieuwe kleur is Helio, een soort lila rose tint die beslist voorjaarsge- dachten opwekt. Het ensemble in deze tint. een wijde jas waar de mouw een corsage in de manchet vertoonde, was gecombineerd met een gestreept jurkjej in dezelfde kleur. Een begeerlijk bezit voor een voorjaarsreisje. De fleurige zomeriurken met heel vaak wijd klokkende rokken, waren van nieuw materiaal gemaakt zoals keizerslinnen in een staalgrijze kleur en „everglaze", dat nu in mooie im- primé's wordt gebracht en het voordeel heeft van absoluut kreukvrij te zijn. De hoedjes waren klein en werden achter op het hoofd gedragen. Vooral de angorakapjes pasten met "hun zachte pasteltinten uitstekend .bij de voorjaarsnakies. En zelfs kwam het Mamie Eisenhower" kapje verscheide ne malen langs ons heen geflitst. HENDRINE. De eerste toeristen Vanmorgen is met de „Harwichboot" de eerste groep toeristen, die dit jaar ons land komen bezoeken, gearriveerd. Het is de „Fram study group" van de New Ulm Daily Journal" en het radiostation KNUJ uit Amerifca. De deelnemers zijn om 9 uur ontvan gen door de directeur-generaal van de landbouw ir A. W. van de Plassche. Zij gaan vervolgens naar Aalsmeer en slapen de eerste nacht in boerderijen in de omgeving van Hoofddorp. Mor gen rijden zij via Alkmaar naar Mid- denmeer, over de Afsluitdijk naar Friesland om vandaar naar Amster dam terug te keren. Zondag staat een bezoek aan Volendam en het Rijks museum op het programmal en Maan dag vertrekt het gezelschap naar België, Luxemburg, Duitsland en De nemarken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11