Stalin: wel op de achtergrond, doch steeds aan de helmstok Vergissing in een ziekenhuis kostte leven van patiente 1 1 Hij consolideerde de revolutie MALENKOV MOLOTOV Ontwikkeling en expansie der Sovjet Unie Jonge Pool landde op Bornholm met Russische jager BERIA Thans reeds1751 slachtoffers Amerikaanse hulp niet versmaad Winston Churchill: Verkorting der diensttijd zou een ramp zijn Drie maanden geëist tegen tweetal spoorweg-employés Duikvlucht van 6000 m hoogte LAV RENTIJ Pavlovitsj Beria, evenals M jn een Georgiër, werd op 29 aart 1899 in de Kaukasus geboren. Hij ?'nds 1916 lid van de Partij. Op 21- Jange leeftijd werd hij de rechterhand an de politiechef van Bakoe. Sedert- uien maakte Beria zijn carrière in het Politieapparaat van de Sovjet-Unie. Na oe dood van Lenin naar Moskou geko- nten, volgde hij in 1938 Jesjov, na diens T in" op a's h°°Id van de Gepeoe lot 1946 was Beria volkscommissaris V°° j Birmenlan(lse Zaken. In dat jaar werd het commisariaat gesplitst in twee ministeries: dat van Binnenland se Zaken onder Kroeglov en dat van staatsveiligheid onder Bakoemov. Be lla bleef vice-premier. In 1943 kreeg hii de rang van maarschalk van de Sovjet Unie. Op het 19e partijcongres werd bi' gekozen tot lid van het presidium var het Centrale Comité der Communisti sche Partij, dat in de plaats is gekomer van het oude Politieke Bureau, waar van hij sinds 1946 deel uitmaakte. Tsaristische obligaties weer in trek LANDBOUWWEEK VAN 6 TOT EN MET 10 JULI Ernstige ongevallen in Emma en Laura de mijnen De watersnood RUIM 71.5 MILLIOEN IN RAMPENFONDS Nieuwe VS-order voor Avio-Diepen WEERBERICHT VRIJDAG 6 MAART 1953 DERTIG JAREN LANG GEVREESD OP 25 OCTOBER 1917 (volgens de oude kalender, dat is 5 No vember volgens de later ook in Rusland ingevoerde Gregoriaanse tijdrekening) wisten Lenin en Stalin, die weer in St, Petersburg was opgedoken, tezamen met andere bolsjewistische leiders met de steun van revolutionnaire ele menten in leger en vloot, de macht in handen te krijgen. Lenin vormde de eerste bolsjewistische regering met de leuze; vrede en brood. Met Duitsland werd een aizonderlijke wapenstilstand ge sloten. De binnenlandse revolutie woedde echter nog voort. Trotzky kreeg het eerste Rode Leger op pEORGY Maksimilianovitsj Malenkov werd op 8 Januari 1902 te Orenburg in Kirgizië geboren. In 1919 nam hij dienst in het Rode Leger. Drie jaar later lid geworden van de Communis tische Partij, werd hij toegelaten tot de technische hogeschool te Moskou. Gedurende de strijd om de macht in de partij in de jaren 19251930 trad hij op als particulier secretaris van Stalin. In 1934 werd Malenkov lid van het Orgburo en vijf jaar later lid van het Partijsecretariaat. In 1946 werd hij be noemd tot lid van het Politieke Bu reau, waarvoor hij vijf jaar tevoren candidaat was gesteld. Gedurende de tweede wereldoorlog maakte hij, teza- 70ALS bekend worden de namen van Malenkov, Molotov en Beria het meest genoemd als de mogelijke opvol gers van Stalin. Hierbij doen wij hun levensbeschrijvingen in het kort volgen. men met Stalin, Molotov, E:ria en Vorosjilof, deel uit van de „Defensie raad". Zijn taak bestond toen uit het organiseren van de vliegtuigindustrie teneinde de achterstand van de Sovjet- Unie op Duitsland op dit gebied in te halen. Na de oorlog werd hij tweede secretaris der partij, speciaal belast met de opleiding van het actieve partij kader. Sedert 1946 vice-premler, werd Ma lenkov op het 19de partijcongres zo wel in het presidium als in het partij secretariaat gekozen. yjATSJESLAV Michailovitsj Molotov ((de „Hamer"), wiens eigenlijke naam Skrjabin luidt, werd op 9 Maart 1890 geboren in de provincie Vjatka Op 16-jarige leeftijd trad hij, als mid^ delbare scholier te Kazan, toe tot de bolsjewieken. In 1912 ontmoette hij Sta lin voor het eerst, toen hij hem onder dak verschafte bij een tante, de echtge note van een hoge functionaris te St. Petersburg. Stalin oefende een grote in vloed uit op de jonge revolutionnair, wie hij de kennis over de partijdiscipli ne bijbracht. In de hierna volgende ja ren was Molotov medewerker aan on dergrondse bladen, voor welke activi teit hij verscheidene malen werd gede porteerd. Op een partijcongres te Lon den ontmoette hij Lenin. Op het tiende congres van de Russi sche Communistische Partij werd hij in het Centrale Comité gekozen. In 1925 volgde zijn benoeming tot lid van poli tieke Bureau. Vijf jaar later volgde hij Alexis Ry- nof op als voorzitter van de Raad van volkscommissarissen, welke functie hij bekleedde tot Mei 1941, toen Stalin zelf de leiding van de Raad op zich nam. Van Mei 1939 tot Maart 1949 was Mo lotov minister van Buitenlandse Zaken, in welke hoedanigheid hij in Augustus 1939 het niet-aanvalsverdrag met Duits land tekende. Gedurende en na de twee de wereldoorlog nam hij deel aan alle belangrijke internationale conferenties. Bovendien vertegenwoordigde hij zijn land in de Verenigde Naties, totdat hij in 1949 door Vvsjinsky als minister van Buitenlandse Zaken werd opgevolgd. In dat jaar werd hii vice-premier zoals alle andere leden van het oude Politie ke Bureau. Op het 19e congres van de Russische Communistische Partij, dat in October van het vorige jaar te Mos- ,,u. werd gehouden, werd hii gekozen I0,l>d van het presidium van het Cen trale Comité. tc bouwen, Stalin moest de voed- selbevoorrading uit het Zuiden verzekeren. Meermalen kwam Stalin, bij de uitoefening van zijn taken, in botsing met Trotzky, die ten laatste uit de partij werd gezet, eerst naar Centraal-Azië verbannen en uiteindelijk in 1929 uit Rusland werd gedeporteerd, CTALINS rol als leider van de Sovjet- Unie begon na de dood van Lenin in Januari 1924. Eerst poogde Stalin tot een grote internationale alliantie te komen: zijn minister van Buitenlandse Zaken, Litwinov, slaagde, echter niet in deze opdracht en moest vlak voor de tweede wereldoorlog zijn functie over dragen aan Molotov. Tenslotte kwam Stalin op 23 Augustus 1939 tot een niet- aanvalsverdrag met Hitiers derde rijk. Een week daarna ontketende Hitier de oorlog. Op 21 Juni 1941 deed Hitier voor tien jaar gesloten overeenkomst met Rusland te niet door Stalins rijk binnen te vallen. JUADAT Lenin in 1917 de bolsjewieken aan de macht had gebracht, moest Stalin de toestand bestendigen. Tien tallen van elkander onderscheiden na tionaliteiten, met meer dan tachtig verschillende talen en dialecten, moes ten tezamen gebracht worden in een van Moskou uit centraal bestuurde federatie, de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken. In de jaren van 1928 tot 1939 bracht Stalin een vèrreikend program van in dustrialisatie en collectivisatie van de landbouw ten uitvoer. Hij aarzelde daarbij niet, gebruik te maken van Ame rikaanse ingenieurshulp bij de uitvoe ring van grote projecten zoals de bouw van de dam in de Dnjepr. De collectivisatie van de landbouw was gericht op het elimineren 'van de koelakken (rijke boeren) als klasse. Dui zenden koelakken, die weerstand bo den. werden naar Siberië verbannen of elders als dwangarbeiders tewerk ge steld. Van 1936 tot 1938 vonden grote zui veringen in de Sovjet-Unie plaats. Zó heeft Stalin dertig jaar lang als politiek leider op de achtergrond, in zijn functie van secretaris-generaal van het Centrale comité van de Sovjetrus- sische Communistische Partij aan de helmstok gestaan. Hij speelde een rol van vitaal belang bij de omvorming van een primitieve, achterlijke staat met semi-feodale structuur in een staat, die uit de tweede wereldoorlog te voorschijn kwam als de op een na machtigste in dustriële en militaire mogendheid ter wereld „Het zou een ramp zijn als Engeland de dienstplicht van twee jaar „op dit kritieke doch vormgevende, ernstige, doch niet zonder hoop zijnde ogenblik zou verminderen". Met deze woorden opende Winston Churchill gisteren in het Lagerhuis het debat over de defen sie-uitgaven voor het komende jaar, welke zijn begroot op ruim zestien mil liard gulden. De Britse verdedigingsinspanning is het absolute maximum van wat Enge land kan doen, aldus de premier, die erkende, dat in Engeland nog geen en kele gevechtsdivisie bestaat. Oppositieleider Attlee meende, dat Engeland een buiten verhouding grote last te dragen heeft bij het handhaven van de wereldvrede. Het zou z.i. zeer te wensen zijn, als meer troepen in Enge land zouden kunnen blijven. Attlee was teleurgesteld, dat Churchill geen bre der overzicht van de toestand in de we reld had gegeven. Emanuel Shinwell, de voormalige Labour-minister van De fensie herhaalde zijn reeds veelvuldig geuite mening, dat de diensttijd van de J waren al op, toen de narcose-zuster dienstplichtigen diende te worden be- op dat ogenblik de religieuze zuster kort. I tot de ontdekking kwam, dat er geen Formaline in plaats van ether Op 16 November van het vorige jaar is in de R.K. Ziekenverpleging t« Hilversum tijdens een kunstmatige verlossing aan een patiënt, een 22-jarige vrouw, bü vergissing als narcosemiddel formaline in plaats van ether toegediend. De vrouw overleed enige dagen later aan een ontsteking van de kleine en grote luchtwegen, die ontstaan was door de toediening van formaline. De officier van justitie te Amsterdam mr G. R. Nube eiste gisteren tegen de 50-jarige religieuze zuster C. M. S. twee weken hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en tegen de 31-jarige lekenverpleegster J. H. M. G. en de 38-jarige vrouwenarts A. A. C., elk een week hechtenis voorwaardelijk eveneens met een proeftijd van een jaar. Voorwaardelijke straf tegen arts en twee verpleegsters geëist Uit het verhoor bleek, dat de opera tie een uur en twintig minuten had ge duurd. Er is zeer veel narcose-ether gebruikt. Drie flesjes van elk 100 cc De trembotsino te Rotterdam Voor de Rotterdamse rechtbank is vervoerde, van achteren aangereden gisteren het spoorwegongeval van 7 November j.l. aan de Waalhaven be handeld, waarbij een trein, die perso neel van de olieraffinaderij te Pernis Nadat de Russische revolutie in 1917 een einde maakte aan het Tsaristische bewind, kwam na een periode van on zekerheid en onlusten de Sovjet-Unie té voorschijn. Het duurde tot 1936 eer de Sovjet-Unie geheel geconsolideerd was. Onze kaart geeft de verschillende pha- sen van deze periode, die wordt afge sloten met de Sovjetisering van de No madenvolken uit Kirgizistan en Ka- Oosteuropese landen in de machtssfeer zakstan. van de Sovjets, waaruit Zuid-Slavië In de loop van de tweede wereld- zich in 1951 losmaakte, oorlog werden Karelië, de Baltische Nadat de Chinese communisten de staten en Moldavië in de Sovjet-Unie Chinese nationalisten volkomen uit het betrokken. grote rijk hadden verdrongen, gingen Na de tweede wereldoorlog begon de zij een bondgenootschap aan met de Sovjet-Unie haar macht buiten de Sovjet-Unie, waarmede het machtsge- grenzen uit te breiden. Als gevolg van bied van de Sovjet-Unie aanmerkelijk het Verdrag van Potsdam kwamen de werd vergroot. Zijn collega's zaten hem na... £EN JONGE, Poolse militaire vlieger is gisteren met een straaljager van het type M.I.G.-15 van Russische make lij op het Deense eiland Bornholm in de Oostzee geland. De piloot, een 21-ja- rige luitenant, vroeg om asyl De luite nant liep met de handen omhoog naar de gebouwen bij het vliegveld van Roenne, terwijl hij „asyl" riep. Aanvankelijk werd gemeld, dat een tweede vliegtuig boven Bornholm had gecirkeld. Later bleek dat men de con- densstreep van het gelande vliegtuig voor die van een ander vliegtuig had aangezien. De piloot deelde mede, dat hii deel nam aan oefeningen met straaljagers. Op een gegeven ogenblik toen de vlieg tuigen op een hoogte van 6.000 m. wa ren. liet hii beide reservetanks vallen en hij dook zeer snel naar beneden in de richting van Bornholm. Door de ra dio hoorde hii dat aan de andere pilo ten van het escadrille opdracht werd gegeven hem neer te schieten. Zii staak ten de achtervolging toen Bornholm in zicht kwam. De Poolse luitenant vroeg om politiek asvl De Poolse gezant te Konenhagen verzocht de Deense regering het straal vliegtuig aan Polen terug te geven. Het vliegtuig was bewapend met 2 20 mm kanonnen, die met scherpe am munitie waren geladen. Men neemt aan dat dit de eerste maal Is dat een vlieg tuig van het type MIG-15 onbeschadigd is geland in een land dat is aangesloten bii het Atlantisch Pact. Obligaties van met de Sovjet-Unie verbonden landen en van het voorma lige Tsaristische regiem in Rusland zijn op de obligatiemarkt te New Yora in koers gestegen. Er bestond direct vraag voor uitgiften als 7% obligaties van Estland, waarvan de koers met omstreeks dertig dollar steeg tot 150 dollar. Er werd levendige handel gedreven in Russische Tsaristische obligaties. De koers van 6 y, pet. obligaties 1919 steeg tot 35 dollar en die van 514 pet. obliga ties 1921 op 55 dollar. Deze obligaties worden niet erkend door het commu nistische Rusland. De Nederlandse Landbouwweek wordt dit jaar door het Nederlands Genoot schap voor Landbouwwetenschap in sa menwerking met het Nederlands Insti tuut van Landbouwkundie Ingenieurs georganiseerd te Wageningen van 6 tot en met 10 Juli. In het programma wordt een plaats ingeruimd voor een veeteelt dag. een zuiveldag, een technologische dag en voor de behandeling van proble men van het weer in cultuur nemen van met zoutwater overstroomde gebieden. Het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft gisteren de commissie voor lonen t.i salarissen hiteenge- roepen. Men zal indeling en structuur van de salarissen in de zes aange sloten landen bestuderen. Twee doden en een gewonde Zowel in de staatsmijn Emma te Treebeek als in de Laura te Eygelsho- ven zijn gisteren ongevallen met dode lijke afloop gebeurd. In de zg. simpel I van laag twee op de 378-meter verdie ping van de mijn Laura raakten bij een instorting de 32-jarige meester-houwer W. Meijers uit Kerk radeChevremont en de hulphouwer H. Jurgen uit Eygels- hoven onder vallend gesteente. In de mijn Emma raakte de 38 jaar oude hou wer P. Wierts uit Schimmert in een steengang op de 545-meter verdieping met het hoofd bekneld tussen twee mijnwagens. In de Laura werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met de hulpverle ning. Toen de beide slachtoffers be vrijd waren, was meesterhouwer Meijers reeds overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen Jurgens werd met niet zeer ernstige verwondingen naar een ziekenhuis te Heerlen over gebracht. De houwer Wierts in de staatsmijn Emma werd zo ernstig gewond, dat hij werd door een andere personeelstrein. Twee personen kwamen om het leven. Tegen de 32-jarige locomotief-bankwer ker C. J. S. en de 25-jarige rangeerder G. van L„ beiden uit Rotterdam, die op de laatstgenoemde trein hadden geze ten, eiste de officier van Justitie elk drie maanden gevangenisstraf. S. zou de trein 40 km per uur hebben laten rijden inplaats van de voorge schreven tien km per uur. De rangeer der zou volgens de dagvaarding niet voor op de locomotief hebben plaats genomen, doch een plaats hebben in genomen met onvoldoende uitzicht. Beide verdachten bekenden onvoor zichtig te zijn geweest. De locomotief bankwerker moest her-examen doen en rijdt weer als machinist. De ran geerder is in rang teruggezet tot sta tionsarbeider. De officier van justitie was van oor deel, dat de tweede trein in flagrante strijd met de instructies handelde. Er hadden inplaats van twee, tientallen doden kunnen zijn. De raadslieden van verdachten, die zich afvroegen of de verantwoording voor deze jonge mensen niet te groot was, drongen aan op een voorwaarde lijke veroordeling. Uitspraak over 14 dagen. enkele uren later in een ziekenhuis te Heerlen overleed. Het slachtoffer was gehuwd en laat zes kinderen achter. Naar wij van het informatiebureau van het Nederlands Roode Kruis ver nemen, is het bij dit bureau op 4 Maart geregistreerde aantal slachtoffers ge stegen tot 1751. Aantal geregistreerde doden, die geborgen of geïdentificeerd zijn: 690. Aantal geregistreerde vermis ten 1061. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond voor een totaal bedrag gestort van ruim 71,5 millioen gulden. Dit is ten opzichte van Woensdagavond een stijging van 0,8 millioen gulden. Kinderliikie in Kanaal Grootmoeder in arrest, 16-jarige moeder onder toezicht Op Dinsdag 24 Februari is in Kla> zinaveen-Noord in het Scholtens ka naal het lijkje gevonden van een pas geboren kindje. De politie heeft thans de moeder van dit kindje opgespoord. Het bleek te zijn de zestienjarige W. IJ. te Berger-Compascuum. Het meisje, dat vermoedelijk niet voor het misdrijf ver antwoordelijk kan worden gesteld, is overgebracht naar de stichting „Tot Christelijke Liefdadigheid" te Wagen borgen. In verband met deze zaak is voorts de moeder van het meisje ge arresteerd. Zij is voor de officier van justitie in Assen geleid. voorraad meer was. Zij ging naar een kast in een ander vertrek en zag daar nog een flesje staan. Daar zij een flesje van 100 cc miste, dacht zij „Ha, daar is het". Zij gaf het vervolgens aan de lekezuster, die opdracht kreeg de nar cose te onderhouden. Enige minuten later werd de vergissing ontdekt, doch het kwaad was reeds geschied. Wel heeft men nog alles gedaan om de pa tiënt te redden, doch helaas hebben de pogingen gefaald. in zijn requts'toir zei mri Ntiber: Ik heb enige innerlijke weerstand moeten overwinnen om deze tragische zaak voor te brengen. Tragisch omdat hier een jong ech genoot die een rezin wil de stichten, zich zijn jeugdige vrouw door de dood zag ontnomen en tragisch omdat een medicus in' de verdachten- bank plaats moest nemen. Waar ge werkt wordt, worden fouten gemaakt, maar juist een medicus moet alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen nemen om eventuele gevolgen van een derge lijke fout zo klein mogelijk te houden. Daarom had de verdachte C. voor de operatie zich ervan moeten overtui gen, dat voldoende instrumenten en andere middelen aanwezig waren voor een lange operatie, zodat er geen kans had bestaan op een niet-aanwezig zijn van voldoende narcose-aether. Nu hebben de zus'ers enige malen heen en weer moeten rennen. Ik acht het een tekortkoming van deze arts, dat hij zich vóór de operatie niet over tuigd heeft. Over de handeling van de religieu ze zuster zei mr Nuber: „Zij heeft een feut gemaakt, zoals in een ziekenhuis ondenkbaar is. Zij heeft aangenomen dat de inhoud van een flesje, waarop geen enkel aanduiding stond, narcose- aether was. Zii heeft niet de moeite ge nomen door even te ruiken zich te overtuigen. Ook de lekenzuster, die ten slotte de formaline in de narcosekap heeft ge druppeld, is nalatig geweest door zich niet eerst te overtuigen van de inhoud van het opschriftloze flesje. Ten slotte zei de officier over de Strafmaat: „het vonnis moet zijn een justitiële motie van afkeuring'». De verdediger van de verpleegsters, mr Strater zei, dat het overlijden van de patiente ook in het ziekenhuis die pe indruk heeft gemaakt. „Juist omdat men wist, dat het hier een zeer weinig voorkomende gecompliceerde ingreep betrof, waren door de arts en de reli gieuze zuster het hoofd van de ver loskamer speciale voozorgsmaatre- gelen getroffen." Pleiter zei voorts: „Het is van het allergrootste belang zich in te denken in de sfeer van spanning en concentratie tijdens de operatie en dat heeft naar mijn mening de officier niet gedaan. Ik ben er van overtuigd, dat de religieuze zuster niet van grove schuld kan worden beschul digd.'» Mr Strater vroeg op juridische gron den vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervolging voor zijn cliënten. De verdediger van de arts, mr Romein, kwam tot dezelfde conclusie. De rechtbank zal op 19 Maart a.t. uitspraak doen. De Amerikaanse luchtmacht in Europa heeft aan de Avio Diepen N.V. wederom een belangrijke opdracht ge geven voor het z.g.n. groot onderhoud van transportvliegtuigen van het type Doublas C 47. Zoals men weet heeft de op het vliegveld Ypenburg gevestigde Avio Diepen N.V. al gedurende meer dan een jaar contracten gehad voor het groot onderhoud van C 47 toestellen van de Amerikaanse luchtmacht in 1 Europa. De vliegtuigen worden in de werkplaatsen op Ypenburg geheel ge revideerd. ££N reeds gelegde telefoonkabel in de z.g. vierde weg bij Ril land Bath op Zuid-Beveland werd weer vernield doordat in de weg opnieuw door het water een gat tloeg. Mannen van de verbin dingsdienst brengen de kabel in veiligheid. Verwachting tot hedenavond: RUSTIG WEER Overwegend droog weer met in de ochtend bijna overal laaghan gende bewolking. Overdag plaat selijk opklaringen. Weinig wind Iets hogpre Ipmnpvriiros dan gis teren

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5