ONZE KINDERKRANT, Waf de post im, Para en Pom in het luchtruim H Jn behouden haven. ONS HOEKJE EEN REKEN-PUZZLE De kleine kakatoe iciiiiniiitnffltMniiifiraiifflffliimnniiJfflJïsrainiiniiB LUCHTSCHEPEN Graaf von Zeppelin bouwde vliegende sigaren £uiMe?i eenó naaSi Het Radioprogramma 2'/2 jaar voor Chinese pistoolschutter Beste kinderen, Zo langzamerhand heb ik al zoveel neven en nichten vooral nichten dat ik de neuzen bijna niet meer kan tellen. En wat zijn er een aardige kin deren bij! Bijvoorbeeld die nichtjes, die meteen een brief aan het geëvacueerde Zeeuwse meisje hebben geschreven. Zijn er nog meer lezertjes die vriendjes of vriendinnetjes hebben In de zwaar getroffen gebieden? Stuur mij de eva cuatieadressen maar, dan zal ik ze ook ln ons krantje plaatsen. Zo k*IIV,e" een correspondentie tot stand br S tussen jullie, die alles nog hebt en de kinderen die op het ogenblik zo e veel missen. Doen, hoor! wj Deze week is er een rekenpuzzle Wie lost hem op? Briefjes worden inge wacht door Tante Paulien, Bureau van dit blad. WIST JE DAT 7 UEBBEN JULLIE wel eens een lucht schip gezien? Ja heus, een soort schip, dat statig door de lucht vaart. Neen' Nu, het kan ook haast met, want de laatste maal dat zo'n „vliegende si gaar" hier over Nederland kwam is ze ker al weer 15 jaar geleden. Tegenwoor dig ziin er haast geen luchtschepen meer, omdat vliegtuigen veel sneller en prae- tischer en ook goedkoper zijn. Alleen de Amerikaanse Marine heeft er nog wel enkele in gebruik bij hun kust wacht en in Amerika gebruiken ze nog wel eens kleine luchtschepen om recla me te maken voor het een of andere artikel. Maar zo'n 30 jaartjes geleden, toen dachten ze dat die luchtschepen het grote vervoermiddel zouden worden in de toekomst. Vooral een zekere Graaf von Zeppelin in Duitsland verwachtte er erg veel van en die heeft er dan ook verschillende gebouwd. De mensen noemden die luchtschepen „Zeppe lins". Maar wat is nu eigenlijk zo n luchtschip zul je vragen! Wel je weet natuuilijk wat een lucht ballon is, zo'n groot, met gas gevuld gevaarte, waaronder een mand hangt. Als zo'n luchtballon eenmaal vliegt, dan neemt de wind hem mee en dus is zo n luchtballon onbestuurbaar en dus ook nergens heen te sturen. P RAAF VON ZEPPELIN bouwde eerst een grote langwerpige sigaar van heel dun metaal. Daar maakte hij mo toren en een grote cabine voor passa giers aan vast. Binnen in die sigaar bouwde hij een aantal hele grote hal lons en als ze die ballons met een heel lichte gassoort vulden dan tilden die ft hele luchtschip van de grond. Als het luchtschip dan boven in de lucht was, dan sloeg men de motoren aan en met behulp van grote richtsnoeren aan het einde van het schip, kon men het met een flink vaartje overal heensturen waar men maar naar toe wilde. Met zo'n groot luchtschip, dat de naam „Hindenburg" droeg, zijn de Duit sers vele malen de Oceaan overgesto ken naar Amerika en tenslotte hadden ze zelfs een geregelde dienst tussen Duitsland en Amerika totdat in 1937 de „Hindenburg" in Amerika verongeluk te en totaal verbrandde. En wil je nog weten hoe groot zo'n luchtschip wel was!? Nu, die „Hinden burg" was een sigaar van 247 meter lengte en hij was ruim 44 meter hoog. Het gewicht van die luchtreus was 195 duizend kilogram en er kon maar even tjes 300.000 kubieke meter gas in. De „Hindenburg" had 6 motoren van 2inr P K. en daarmee kon men een snelheid bereiken van 125 kilometer per uur, terwijl men 14000 kilometer aan één stuk kon doorvliegen. Ik zou wel eens willen weten of jullie goed kunnen rekenen. Pak dan maar eens een potlood en een stukje papier en reken maar eens uit: Als je nu die 4 uitkomsten bij elkaar optelt, dan moeten jullie dezelfde uitkomst krijgen als ik, n.l. een getal van 4 dezelfde cijfers. 2560050 9x405 2229+1365 - 9108-7526 Ineke Hauwert uit Sint-Pancras heeft van dat deftige postpapier, waar haar naam en adres op gedrukt staan. Keurig, hoor! Je oplossing van het re genboog-raadsel is goed. Wat zijn jullie op school hard aan het werk voor het rampenfonds! Ik heb zo'n idee, dat jul lie wel héél erg je best zult doen op al die tekeningen, boekenleggers, kruiken- zakken, speldenkussentjes en al die an dere dingen. Je tekening van het ko nijntje onder de parasol vind ik erg leuk. Dan je wel, hoor! Coby van der Burg uit Alkmaar stuurde een prachtig versierde inzen ding. Een goede oplossing van het raad sel, een versie over een kabouterkindje in bad en een gezellige .brief. Dank je wel! Wie heeft het versje gemaakt? Dat moet je me toch een schrijven! Kun je het zilverpapier niet op school geven? Of aan een vriendinnetje, dat bij de padvinderij is? Dat is veel eenvoudiger dan naar mij sturen. Gmutje Bierens uit West-Graftdjjk is een nieuwe nicht. Zij stuurt een lange brief en een goede oplossing, op mooi postpapier. Wat ben jij in je pen ge klommen zeg! Ik weet nu al enorm veel van je af. Wat hebben de paarden mooie namen. En hoe heten de veulentjes? Jullie hond lijkt me een knorrepot. Stel je voor. hij vindt het dus niet prettig als je hem aait. Maar ik denk. dat je toch wel een beetje van hem houdt! Annie Brpg uil Stompetoren is een oude! getrouwe. Wat een leuk idee, een regenboog te gaan kleuren! Jammer, dat je andere kleurtjes nog op school la gen. In ieder geval, je hebt het raadsel goed opgelost! En nu ben ik benieuwd te horen of je Trientje de Hamer nog hebt geschreven. Ik vind dat voorne men erg lief van je en ik hoop echt dat je het gedaan hebt ook! Van Aafke Spijker uit Alkmaar ont ving ik een brief, die in één woord keurig was. Echt een lust voor het oog! Je hebt het raadsel goed opgelost, hoor! Hoe gaat het met je tuintje? Wat fijn, dat er al een oranje crocusje bloeit. Jij bent dus ook al dol op de avonturen van Mies de Muis. Nu. zo vergaat het al mijn neven en nichten. Ook Dina Duiveman uit Alkmaar -stuurdé éen enige inzending,. Fijn, dat jullie al 'bericht hebben gehad van Meta. Ze vindt het dus fijn in Heel- sum. Wil je haar miin hartelijke groe ten overbrengen? Zat jij maar vast in de hoogste klas, hé? Wat heerlijk, een hele week kamperen op de Veluwe! Ik vond je handschrift helemaal niet slor dig, hoor! Knap, zo met je linkerhand! Heb je nog een brief aan Trientje de Hamer geschreven? Ik hoop het maar. Wie heeft dat mooie versje van de poes gemaakt? Ik zal het goed bewaren! Je oplossing van het raadsel was best. Van Nellie Schutte uit de Rijp ont ving ik een enveloppe vol verrassingen Een goede oplossing van het raadsel, een lange brief, een aardig versje en., de eerste crocus (een paarse) uit de tuin! Wat vind ik dat enig bedacht, Nellie! Dank je wel. hoor. Wat heer lijk, dat jullie zo'n grote tuin hebben. Daar zou ik bijna jalours op worden Staan er ook vruchtbomen in? Grietje Schoenmaker zit dus bii jou op school. Nu. dat is gezellig. Begrijpt Ida v. d. Malen de raadsels niet? Dan moet jij ze haar maar eens uitleggen in de Paas- vacantie. Misschien gaat ze dan ook wel meedoen. En nu zoeken jullie een huis voor Bolke de Hond. Hij is jong en he lemaal zwart en Tante Paulien heeft ook geen plaats voor hem. Misschien is er wel een neef of nicht, die om een lief hondje zit te springen. En het kan ook zijn, dat zo'n neef en nicht toeval lig deze regeltjes onder ogen krijgt. Ik bewaar Bolkes adres, hoor! Edwand Molenaar uit Alkmaar is een nieuwe neef. Dat is een goed idee van je Edward, me ook eens een briefje te pennen! Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag. Heb je een prettige dag ge had? Waarop heb je getracteerd op school?. Je oplossing van het raadsel is goed, hoor! Het versje vind ik erg mooi. Maar we gaan nu toch weer aan de lente denken, hé? En hier is dan weer miin wekelijkse antwoordje aan Frouwkje Dekker'. Wat leuk, dat Juf van school bii je op bezoek is geweest. En wat zul je blij zijn geweest met de kaarten van jje klasgenootjes! Ja, van Coby heb ik ook weer een briefje gehad. Heb je nog geschreven aan het Zeeuwse meisje? Ze zal echt .blij zijn met een briefje. Mis schien kun je er wel een tekening bij insluiten, net zo'n mooie als ik deze week van je kreeg. Help me' eind Maart de verjaardag nog maar eens herinne ren. Ik ben zo bang dat ik die dan ver geet! Je oplossing van het raadsel is goed hoor! Je groeten aan de neven en nichten breng ik hierbij over. Van Grietje Schoemaker uit West- Graftdijk ontving ik weer een lange brief, een goede oplossing van het re genboograadsel en een snoezige teke ning van haar eigen huis. Dank je wel. hoor! Heb je je nieuwe schoenen en je Doris Day-schrift al? Wat heb jii een verzamelingen, zeg! Knip je de foto's van koningskinderen uit de krant? Nee, ik wist niet wat „bekenen" is. maar nu heb je me het haarfijn uitgelegd. Ik heb wel eens een Paasvuur meegemaakt, dat is bijna net zo. Wat leuk, dat jullie poëzie-albums hebben. Het mijne ligt nog altijd veilig opgeborgen ergens in een la en het is zó grappig het af en toe nog eens in te kijken. De brief van je mboder heb ik gekregen en doorge geven. Wil je haar dat zeggen? Het versje vind ik erg mooi. Ik ben erg toe nieuwd te horen, wie het gemaakt heeft. Ik zal het goed bewaren. Magreet Spaans uit Barsingerhorn is een nieuwe nicht. Zij stuurt een goe de oplossing en een gezellige brief. Wat hebben jullie veel dieren op de boer derij, zeg Doe je de groeten aan Jan- nie v. d. Klooster? Wat een leuk versje heb je gemaakt op Donald Duck en Mickie Mouse. Ik vind het echt knap en zal het goed .bewaren. Daag! Nanda uit Oudesluis stuurde alweer een briefje! en ze vergat haar achter naam en adres te schrijven. Gelukkig maar, dat er nog poststempels ziin! Nu weet ik tenminste toch waar je woont. Je hebt de aardrijkskundepuzzle goed opgelost, hoor. Bravo! Het aftelversje kende ik nog niet. Wat is dat aardig! Ik zal het goed bewaren. Arie Droog uit Kolhorn vond het zó leuk zijn naam in de krant te zien en nu doet hij alweer mee. Je hebt het halma-raadsel goed opgelost, hoor! Waarschijnlijk heb je je briefje net even te laat gepost. Vandaar dat ik je nu pas antwoord kan geven. Hoe gaat Een hele kleine Kakatoe, die wilde naar haar moeder toe. Ze uas nog jong, een week of zeven en was zo maar door 't bos gaan [zweven. Ze vloog en wipte wat te vlug en toen wist ze de weg niet terug, Ze vroeg het aan een zwarte kraai: „Zo, zo zei deze, „dat 's niet fraai". ,lk weet het huis van moeder niet, wel van de koekoek en de spriet". Ze vroeg het aan de leeuwerik, „Och arm" zei deze met een snik, „Je zult wel koud zijn en ook moe, och arme jonge Kakatoe". „Ik weet je huis niet, wat een strop, met mij schiet je dus helaas, niet op' Ze vroeg het aan de papegaai Die wist 't nog minder dan de kraai Ze vroeg het aan de vogel Spriet. Toen wist ze nog haar moeder niet. Toen vroeg ze het de Ooievaar, „Ha, ha.'', zei die, „dat 's nog al [klaar; toen jij een kleine baby was, een paar maanden geleden pas, bezorgde ik je bij je moe, Ik weet de weg dus best en hoe!" „Blijf voortaan thuis, verdwaal niet [meer, dan breng ik je de tweede keer". De Ooievaar greep uit een hoek een mooie schone linnen doek. Rolde daarin de Kakatoe en vloog daarmee weer naar haar [moe. Nu blijft ze in de buurt van 't nest, dat weglopen beviel niet best. Grapjes uit de d<ereniuin Vader wandelt met Willie in de die rentuin. „Zijn dat nu ijsberen?" vraagt Willie. „Ja zekerzegt haar pa. „Kom er maar niet te dicht bij, je bent toch al zo verkouden!" Kleine Jan staat met zijn moeder bij de krokodillen te kijken. „Moeder, die krokodillen liggen alle maal op het zand", roept hij. „Moeten ze niet in het water zwemmen?" „Dat is geen water", zegt zijn moe der. „Dat zijn krokodillentranen Oplossing raadsel 27 Februari Regenboog: regen, Emmen, geven, erven, negen, bomen, olmen, ossen, gaten. het met de katten? Gaan ze wel eens op vogeljacht? Eefje Kuil uit Beverwijk vond het raadsel moeilijk en toch heeft zij de goede oplossing gevonden. Dat is fijn. Je hebt je brief leuk met bloemetjes versierd, hoor! Zuid-Holland is één van' de moeilijkste provincies, dat vink ik ook. Met die acht voor je proefwerk was je toch zeker wel blij, hé? Tot de volgende keer! Van Tinie Thomas uit Beverwijk ontving ik ook alweer een briefje met een goede oplossing. Gezellig. Wat een enige tekeningetjes heb je gemaakt. En warempel nog een tekst erbij ook! Dank je wel, hoor! Het was koud. „Br", rilde Miesje. Al de plassen zijn bevroren. Weet je wat ik kopen ga, Een goeie warmer voor mijn oren. Miesje kocht een hele dure. Stevig met metalen boog. „Maar", riep ze, toen ze 'm paste, Mijn oren zitten veel te hoog. Zet ik 'm op mijn oren, Steekt die boog hoog in de lucht. Wat moet ik daar op verzinnen, Dacht ze met een diepe zucht. Miesje paste, Miesje mat, Neeze kan dat ding niet op. Tot ze plots een goed idee kreeg, „Ik draag 'm rustig op z'n kop". Nu, hoe staat het onze Miesje Ik vind. het maar heel slim bedacht En omdat ze vaak zo dom doet Had ik dat toch niet o verwach 66. De professor had na de nieuwsbe richten weer plaats genomen voor het raam en tuurde door zijn verrekijker. De gehele lucht zocht hij af in de hoop alsnog een spoor van zijn kleine as sistent te ontdekken. Maar hrj zag niets. Tot plots een stipje in de verte zijn aandacht trok. Een stip die ai groter en groter werd evenals de ogen van de professor, die het vreemde ding nu midden in zijn kijker had. ,.Dat is mijn toestel", riep de professor, die zijn ogen niet geloven kon. „Daar gaat mijn atoom-raketmaar wie vliegt daarmee? Dat is Pim niet. Dat moet de een of andere m! ,'idiger zijn, die Pim het toestel afhan.ug heeft ge maakt. Wat een bandiet!" De profes sor tuurde met zijn bijziende ogen door de verrekijker. „Maar ik ken die ban diet. Dat is dezelfde man, waarvoor Pim mij gewaarschuwd heeft en die zich gisteren als loodgieter vermomd bij mij heeft binnengedrongen", riep hij opgewonden, „Lieve help, wat kan er met Pim gebeurd zijn? De arme jongen zal toch nietDe pro fessor durfde niet verder te denken. „Als het ventje iets overkomen is, dan is het mijn schuld", riep hij wan hopig en rende meteen naar de tele foon toe. Hij moest raad hebben en wie kon hem beter helpen, dan zijn oude vriend Pieter van Pottum „Piet, je moet ogenblikkelijk naar mij toekomen! Er is iets heel ernstigs ge beurd. Ik kan het je verder niet uit leggen, maar je begrijpt wel waar over het gaat. Kom dadelijk!" STRIJKKWARTETTEN VAN HAYDN. In het eind van de acht tiende eeuw komt het srtijkkwar- tet in zijn tegenwoordige ge daante op. Voor de componist is het de moeilijkst denkbare kunst vorm. Hij moet inderdaad iets te zeggen hebben; innerlijke leegte kan hij hier niet wegstoppen ach ter een geraffineerde instrumen tatie zij wordt door de sim pele instrumentering twee violen, altviool en cello) onmiddellijk verraden. Haydn was een meester in dit genre. Hij stelde geen pro blemen, maar liet zich uitsluitend leiden door zijn pleizier in het musiceren. Zijn kwartetten men hoort er hier drie van laten dat duidelijk blijken. Het is van de eerste tot de laatste noot voor treffelijke muziek. Zaterdag 17.30 over Brussel Vlaams, 324 m.) ZATERDAG 7 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram.muziek. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. (Om 9.35 Wa terstanden.) 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrij- vên. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gramofoon- muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Radioweekjournaal. 14.20 Gram.muziek. 14.45 Van Boek tot Boek. 15.00 Lichte muziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Dansmuziek. 16.15 Voet balwedstrijd NederlandDenemarken. 18.15 Nieuws. 18.30 Vara-varia. 18.35 Ge mengd koor. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muziek. 20.15 „Beurzen open Dijken dicht". 21.45 Gram.muziek. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Ge varieerde muziek. 22.40 „Onder de Pan nen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 An gelus. 12.03 Gram.muziek. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.35 Amuse mentsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateuruitzending. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Omroeporkest en soliste. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Dansorkest. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram.muziek. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Gram.muizek. 20.00 „Lichtbaken", causerie. 20.15 „Beurzen Open! Dijken Dicht". 22.00 Veronica"; hoorspel. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 „Matthaus Passion" (2e deel), ora torium. (gr.pl.). Gezamenlijk Programma. Televisie. Aanvang pl.m. 16.30 uur Voetbalwedstrijd Nederland—Denemarken. Of: Aanvang pl.m. 20.00 uur „Beurzen Open! Dijken Dicht". door Mary Burchell Per omgaande ontving ze een licht- geparfumeerd, lila gekleurd kattebelle tje, waarop tante Nan met dun, schuin en tamelijk elegant handschrift de brief van haar nicht als volgt beantwoordde: „Lieve Fiora, Ik verwacht je Dinsdag, als je dat gelegen komt. 't Dichtst bijzijnde station is Bellerton en ik zal de auto naar de trein van half vijr sturen, want dat is de enige, die ie kunt nemen, tenzij je op een onmo gelijk vroeg uur zou willen ver trekken. Als ik niets anders hoor. reken ik op Dinsdag. Je toegenegen Nan Cardew." Fiora las het briefje langzaam twee maal achtereen maar kon er onmoge lijk een hartelijk schrijven van een .ang gemist familielid inzien Met geen enkel woord werd vreugde uitgespro ken over haar komst en evenmin van haar moeder of vader gewag gemaakt. Zelfs een persoonlijke noot aan Fiora's adres ontbrak te enen male. Het meisje bepaalde zich in haar antwoord dan ook tot de beknopte mededeling, dat ze Dinsdag e.k. om half vijf aan het station te Bellerton zou zijn. Na de brief ge post te hebben, ging ze aan het pakken en alles in gereedheid brengen met het oog op een maandenlange afwezigheid. „Maar u zult toch wel af en toe eens hier komen, nietwaar juffrouw Fiora?" smeekte Sarah, terwijl ze kleren op vouwde en kousen in elkaar rolde. „Ja, natuurlijk en ik hoop. dat tante Nan zal willen meekomen," beloofde Fiora, er maar geen notitie van ne mend, dat Sarah al mompelend tante Nan naar alle andere oorden dan juist Pakminster wenste. Ten slotte was alles klaar en die Dins dagochtend bracht Ashley zijn meisje naar het station. Eigenlijk hadden ze de vorige avond al afscheid genomen, zodat het er minder toedeed, of er nu nog een paar andere bekenden kwamen opdagen om haar vaarwel te zeggen en daarbij de hoop uit te spreken, dat ze niet te lang zou wegblijven. Natuurlijk maakte niemand enige toespeling op het vaderlijke testament, maar Fiora las toch in hun belangstellende blikken, dat het nieuws van de grote erfenis reeds de rondte had gedaan. Toen ze juist, vóór de trein wegreed, Ashley nog eens voor het laatst de hand drukte, stond het haar duidelijk voor de geest, dat ze hem waarschijnlijk in een hele tijd niet zou terugzien. Weliswaai had ze reeds een tijdje tevoren met dat vooruitzicht rekening gehouden, maar op het ogenblik van haar vertrek ont roerde het haar toch. En als meneer Bircombe present was geweest iets waarover hij zelfs niet gedroomd zou hebben had ze misschien nog een beroep gedaan op zijn tussenkomst voor een andere regeling, die haar vrijheid liet, in Pakminster te blijven! Intussen, daar was geen sprake van. De spoorfluit liet zich onbarmhartig schril horen en de trein zette zich in beweging. Fiora was op weg naar een nieuw tijdperk van haar leven. De reis was tamelijk lang, maar ook nog al vermoeiend; ze moest tweemaal overstappen en één keer lang op aan sluiting wachten. Gelukkig kende Fiora het eerste deel van het traject uit de dagen, dat ze nog van huis naar de kostschool en van school weer huis waarts reisde. Toch was ze bij aan komst te Bellerton niet bepaald fris meer en ook een tikje zenuwachtig. Als de namiddagzon niet zo stralend had geschenen, zou ze zich erg in de put hebben gevoeld, vooral bij de her innering aan het koele, absoluut geen belangstelling tonend briefje, dat haar tante- had gezonden. Tijdens de reis had Fiora nog ge hoopt, dat tante Nan dit zou goed ma ken door haar aan het station te komen afhalen. Hélaas, er zat geen tante Nan in de enige wachtende auto. Een man van middelbare leeftijd, vermoedelijk zowel boerenarbeider als chauffeur, sprong van de bestuurdersplaats en tikte beleefd aan zijn pet. „Juffrouw Palmarey?" zei hij, de naam zorgvuldig en vol nadruk op elke lettergreep uitsprekend. „Ja," antwoordde Fiora, nu extra vriendelijk glimlachend Ten slotte vormde deze man het eerste aanra kingspunt met haar nieuwe omgeving, waar ze wel wat tegen opzag. „Is u van Bnerley Manor?" „Ja, juffrouw." Hij hield de achter deur van de auto ojpen en Fiora stapte in, al had ze liever op de voorbank plaats genomen en wat met hem ge praat. Onder het wegrijden stelde ze aarze lend de vraag: „Is het ver weg?" „Drie of vier mijl" (een Eng. mijl is 1609 m), luidde het antwoord, op vrien delijke toon gegeven. Blijkbaar was de man niet bijzonder spraakzaam en Fiora verviel dus in een nogal verlegen zwij gen. Gelukkig reed zij door een buiten gewoon mooi landschap, dat niet naliet op het meisje meer gewend aan de strengere natuur van het Noorden, diepe indruk te maken. Weldra kwa men ze iri een noga] verwilderde, maar schilderachtige oprijlaan en na nog enkele Minuten was de open plek voor Br'erley Manor bereikt. Bij de eerste aanblik schatte Fiora het huis op de eerwaardige ouderdom van circa een eeuw; ofschoon het ge bouw er wel aantrekkelijk uitzag, miste het elke bepaalde stijl. Het was niet meer dan ten bekoorlijk, ietwat rom melig aandoend 19e eeuws landhuis. (Wordt vervolgd) (Advertentie. Tne Med.) Jalouzie, wraak en heimwee dreven hem tot zijn daad De Haarlemse rechtbank heeft giste ren de Chinees Y Chi uit Zaandam, die op 17 Juni van het vorig jaar twee pistoolschoten loste op het echtpaar K„ waarmee hij samenwoonde, waardoor de man in het hart werd getroffen en later overleed, veroordeeld tot 2'li jaar gevangenisstraf, door te brengen ineen bijzondere strafgevangenis, met voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De officier van justitie had 14 dagen geleden drie jaar tegen hem geëist. De verdachte werd na de aanslag ge arresteerd, doch later opgenomen in de psychiatrische inrichting van het Huis van Bewaring te Utrecht. Hij verklaar de ter zitting, dat de verslagene zijn beste vriend was geweest en dat hij liever was doodgegaan in plaats van K. Over het motief van deze misdaad is bij de behandeling geen klaarheid gekomen. De officier van justitie was echter van mening, dat jalouzie, wraak en heimwee verdachte tot zijn daad hebben gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7