Stalin werd hedenmorgen bijgezet Westduitse Hof weigert uitspraak over Europese verdragen Autobotsing bij Rilland Bath eist drie doden Sultan Hamid II deed beroep op Koningin Juliana Maandag 9 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 57 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN HSKi"': erf SK „Berekeningen van de vijand ijdel" Polen krijgt zijn MIG nog niet terug Weer opstand van Noordkoreanen Prins Bernhard op 18 Maart naar VS Kerkbezoekers in de kolendamp Predikant en gelovigen werden onwel Ontevreden over zijn post als minister Bondsparlemeni moet eerst beslissen Eden en Dulles zijn het eens Willemstad vreest voor nooddijken Buiten politieke strijd Einde van staking bij „Ommelanden" Adonis zal eten Negenjarig kind viel van aanhangwagen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur. R M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per en.ni Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meei 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij vooi uitbetaling 2.02 per mna f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 Grafreden van Malenko bezitten alle moderne wapenen en zul' len elke aanvaller naar behoren weten te ontvangen. De macht van de staat is niet alleen het leger. De eenheid van het volk, het vertrouwen in de partij, in de regering, zijn evenzeer van be- Beria enMolotov bekende treurmars werd de kist om ongeveer tien uur door leden van de Sovjet-regering en van de organisatieeommtss.e van de begrafenis vanuit het Vakverenigingen naar buiten gedragen. Achter de baar volgde een tante rii personen die op fluwelen kussens de medailles en onderscheidingen van Stóliif droegen. LangPS de weg. die de stoet naar het Rodc P em volgde rinivpnrtpn belangstellenden geschaard achter eén ry militairen van bet garnizoen van Moskou. De omroeper van radio-Moskou die in korte lang zaam uitgesproken zinnen een ooggetuige-verslag van de begrafenis gaf, zei dat „de laatste minuten van het afscheid onnoembaar droef' waren. Toen de stoet het Rode Plein bereikte, zong een groot koor de „Elegie van Massenet waarna een svmphonie-orkest de finale van de zesde symphome van Tsiaikowsky speelde. Bij de nadering van het mausoleum van lenin voor de nmur van het Kremlin, waar het lijk zou worden bijgezet begonnen de klokken van het Kremlin te luiden. Aan weerszijden van het masolcum stonden de officiële vertegenwoordigers, w.o. Westelijke diplomaten, op de ''i^e "lijkkist" werd op een katafalk voor het mausoleum geplaatst, waarna de leden van de regering en de partijleiders hun plaatsen innamen op de tribune het snreeksestoelte, waarop achtereenvolgens Malenkov, Beria en Mo lot o vpl a at s nam envoor het uitspreken van een rede Om precies twaalf uur (tien uur Nederlandse tijd) werd het stoffelijk overschot van Stalm naast dat van Lenin in het mausoleum bijgezet. RjALENKOV volgde het bij de begra- ferns van Lenin in 1924 geschapen precedent, toen Stalm als diens opvol ger de grafrede uitsprak. De nieuwe premier van de Sovjet-Unie prees Sta lin r.ls degene, die Rusland de vrijheid bracht, ais de diepste denker van zijn tijd en als de man, die zijn. leven gaf voor de bevrijding van de werkende klass.' Stalm. aldus Malenkov, heeft ons lar.ri voor het eerst in duizend jaar verlost van uitbuiting van mens door mens. De daden van Stalin zullen al tijd blijven voortleven. Hij is het groot ste genie, dat de mensheid ooit heeft voortgebracht. Stalins werk bestond in het opruimen van de eeuwenlange na tionale conflicten. Onder zijn leiding heeft de Sovjet-Unie afgerekend met haar eeuwenlange politieke en econo- nische achterlijkheid en een gezin ge schapen van volkeren, die in vriend schap samenwerken. Het is onze heilige plicht de eenheid en vriendschap van alle volkeren van de Unie te bewaren. Daarin vrezen wij geen enkele inwen dige of uitwendiee vijand. Malenkov verklaarde voorts: De eni ge buitenlandse politiek, die een re gering kan volgen, is een politiek van vrede, gebaseerd op wederzijds ver trouwen en op de werkelijkheid. Onze politiek is: samenwerking van d° twee verschillende systemen kapitalisme en socialisme. De volkeren willen vrede en vervloeken de oorlog. Vervloekt zijn de regeringen, die proberen de volkeren in hun verlangen naar vrede te bedreigen. Wij zullen de vriend schap met de volksdemocratieën ver- Sterken, evenals onze eeuwige, broe derlijke vriendschap met het Chinese volk. Wij zullen blijven streven naar vrede en vriendschap met alle volke ren. Wij zullen ons richten tegen oor logsstokers. Het is onze heilige plicht de machti ge Sovjet-Russische strijdkrachten, die ifsevechtsklaar gehouden moeten wor den om elke vijand te verdrijven, voortdurend te versterken. De indus trie moet verder worden ontwikkeld, de collectieve boerderijen versterkt en de arbeidersklasse moet krachtiger Worden. I Wij moeten, aldus Malenkov, Stalins woorden indachtig zijn, dat de grootste Krengde is: lid van de partij te zijn. 'Wij moeten de eenheid van de partij ,ewaren als onze oogappel. Geen acht ter wereld kan ons bij de op bouw van een communistische ge- eenschap tegenhouden. Malenkov besloot met te zeggen: ■aarwel, onze vriend en ieraar. Voor waarts langs de zegevierende weg naar "ociaiisme en communisme. Na Malenkov sprak de nieuwe minis ter van Binnenlandse Zaken, Beria Hij zeide, dat de vastberadenheid in de strijd voor het communisme nooit zal erzwakken. Onze vijanden denken, dat het zware verlies, dat wij moesten on dergaan, tot verwarring zal leiden. Hun berekeningen zullen ijdel blijken. Ons volk is sterk en onoverwinnelijk. De Vredespolitiek van Lenin en Stalin zal ook in de toekomst worden toegepast. Doch men moet niet denken, dat de Vijanden van (je Sovjet-staat ons bij 'Verrassing zouden kunnen nemen. Wij lang. Het Sovjet-volk heeft met een stemmige goedkeuring de benoeming van Malenkov tot minister-president aanvaard, aldus Beria. MOLOTOV, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, sprak met kennelijke ontroering in zijn stem over de weg, die de Sovjet-Unie onder lei ding van Stalin heeft afgelegd. Hij ging uitgebreid in op de revolutionnaire ac tiviteit van de overledene. Stalin heeft ons land geleid naar de historische overwinning, die de toestand in Euro pa en Azië geheel en al veranderd heeft. Laten we getrouwe leerlingen van Stalin zijn, ons vejdedigingspoten- tieel versterken om elke aanvalspoging af te slaan en laten we onze waakzaam heid t.a.v. imperialistische agenten han- haven. Nadat Molotov was uitgesproken, verlieten de regerings- en partijleiders de tribune. Zij namen de kist op hun schouders en droegen deze langzaam het mausoleum binnen. Op dat ogenblik weerklonken de eerste saluutschoten van de kanonnen. De sirenes van fa brieken in het gehele land loeiden. Om twaalf uur precies werd de kist naast de sarcofaag van Lenin geplaatst. Een militair orkest speelde het Sovjet volkslied, welks snelle rhythme con trasteerde met het tempo van de statige treurmarsen, die tot dan de plechtig heid hadden opgeluisterd. Om vijf mi nuten over twaalf, nadat de leiders weer plaats hadden genomen op de tri bune van het mausoleum, begon de militaire parade. Het Huis der Vakverenigingen te Moskou, vanwaar het stoffelijk overschot van Stalin hedenmorgen werd overgebracht naar het bekende mausoleum op het Rode Plein. Voor het gebouiv de laatste rijen mensen, die langs de kist defileerden, toen deze nog stond opgesteld in de zuilengang. I Eersl onderzoek naar een eventuele grensschendmg De Deense regering heeft nog niet Uitgemaakt, of Polen de MIG-straalja- I ger, die Vrijdag op Bomholm is geland, zal terugkrijgen. Voorlopig wordt het toestel voor onderzoek naar Kopenha gen vervoerd. Mocht blijken, dat de vlucht van het toestel geen schending 1 Vai° rPeens gebied heeft betekend, dan l zal Denemarken bereid zijn, met de poolse regering over uitlevering te on derhandelen. I Deskundigen van de NAVO hebben straaljager Zaterdag nauwkeurig I Ho oeht- NAVO-autoriteiten achtten 1 eze landing het besle dat sinds vy. jaar is gebeurd. 1 t>~, R? Russische componist Serge Prokofjei is 61 jaar oud Moskou everleaen. Hij wordt beschouwd als een ter beste moderne Russische musici. Vele slachtoffers op eiland Jontsje Drie en twintig Noordkoreaanse krijgsgevangenen zijn Zaterdag bij een opstand in een kamp op het eiland Jontsjo omgekomen. Twee en veertig man werden gewond. Geen enkel lid van het VN-personeel werd gedeerd. De moeilijkheden begonnen, toen een gevangene naar voren moest komen omdat bii een voorschrift had overtre den. De kampcommandant en zijn as sistent werden door zestig gevangenen overvallen. Een chauffeur begon ver volgens op de overvallers te schieten. Tweeduizend man poogden daarop in massa te ontsnappen. De bewaking trachtte de stormloop met traangas te bedwingen, maar moest van de vuur wapenen gebruik maken. Senator Taft, de leider van de repu blikeinse fractie in het Amerikaanse Congres, heeft een volledig onderzoek naar het beleid in Korea geeist. Op het ogenblik is een onderzoek naar een beweerd tekort aan munitie gaande: Taft zou dit willen uitstrekken tot de bestandsbesprekingen en de be handeling der krijgsgevangenen. Prins Bernhard zal op 18 Maart voor een kort verblijf naar de VS ver trekken om alsnog een aantal offi ciële afspraken na te komen, die (loot de overhaaste terugkeer naar Neder land wegens de watersnood moester, worden uitgesteld. In de eerste plaats heeft hef bezoek echter ten doel, in de VS het resul taat in ontvangst te nemen van de hulpactie, die in tal van steden 'al daar ten behoeve van de slachtoffers van de stormvloed is georganiseerd Engeland en Amerika moesten communisme in Indonesië tegenhouden gULTAN HAMID II heeft in Maart 1950 een brief aan koningin Juliana ge zonden, waarin hij Djokja beschuldigde van het gebruik van onwettige middelen bjj de opheffing van de deelstaten in Indonesië. Voorts betoogde hij, dat het land door de bestaande onrust rijp werd gemaakt voor de toepassing van communistische ideologieën. Hij meende, dat nog slechts ingrijpen van Amerika en Engeland uitkomst zou kunnen brengen. Hamid vroeg ten slotte de persoonlijke bemiddeling van de Koningin, om dit te bewerkstelligen. Op deze brief die ter sprake kwam bjj de voortgezette behandeling fan de strafzaak tegen de Sultan voor het Indonesische hooggerechtshof te Djakarta heeft Hamid nimmer antwoord ontvangen. In de Hervormde kerk in Buurmal- sen zijn gistermorgen tijdens de ere dienst tengevolge van kolendampvergif tiging tien mensen min of meer onwel geworden, waaronder de predikant. Men werd dit eerst aan het eind van de kerkdienst gewaar, toen velen niet op konden staan en hoofdpijn hadden Enkele mensen, die nog tot buiten ge komen waren, zakten daar in elkaar. Het incident is gebleven, bii het on wel worden van een aantal mensen dat later weer wat op verhaal is ge komen. Er kwamen Zaterdag meer brieven ter sprake. Zo een epistel van Hamid aan zijn echtgenote, waarin hij als zijn overtuiging uitsprak, dat Oost-ïndonesië zich van de Republiek zou afscheiden en een zelfstandige staat vormen. Hij dacht er toen over het was 1 Maart 1950 iets dergelijks te doen. In een brief aan dr. Van Mook uit dezelfde tijd beklaagde hij er zich over. dat hij geen kans had minister van defensie in de Republiek of hoge commissaris in Nederland te worden. Hamid erkende de schrijver van al deze epistels te ziin. Hij verklaarde niet tevreden te zijn geweest met zijn post als minister zonder portefeuille. Hijhad geen kans gezien, de Verenigde Staten van Indonesië te handhaven: in het binnenland was hiervoor geen hulp te verkrijgen en daarom had hij zich tot koningin Juliana bericht. Dat had ech ter niet de bedoeling, het Nederlandse gezag over Indonesië te doen terugke ren. Zes gewonden, van wie drie ernstig Zaterdagmorgen in de vroegte is in te buurt van Rilland Bath in de dikke mist oen ernstig verkeersongeluk ge beuld, dat drie personen het leven heeft gekost. Zes personen werden ernstig gewond naar het ziekenhuis tc Bergen op Zoom overgebracht. Weinigzeggend communiqué over besprekingen Tijdens de Brits-Amerikaanse be sprekingen te Washington heeft mi nister Éden zijn Amerikaanse ambt genoot Dulles beloofd, dat Engeland zijn toezicht op het vervoer van voor de oorlog belangrijke materialen naar communistisch China aanzien'ijk zal verscherpen. Aan schepen uit Engelanu en koloniën zal zulk vervoer onmoge lijk worden gemaakt. Vreemde schepen zullen niet in Britse havens mogen bunkeren. De beide ministers waren het er voorts over eens, dat het verdrag' in zake de Europese Verdedigingsge meenschap zo spoedig mogelijk moet worden goedgekeurd, dit ter bevorde ring van de goede werking der NAVO Amerika acht de Britse voorstellen ter regeling van het oliegeschii met Perzië eerlijk en redelijk, zo is verder medegedeeld. Engeland zal hieraan dan ook vasthouden. Ten aanzien van de economische besprekingen is verder medegedeeld, dat Engeland en Amerika de oplos sing der economische problemen van de niet-communistische wereld van vitaal belang achten. Daartoe is o.m. een vrijer handels-betalingsverkeei nodig. Engeland en Frankrijk hebben bij »enroeping van de Veiligheidsraad ge vraagd. ter benoeming van een nieuwe •eeretaris-generaal der V.N als opvol ger van Trygve Lie. De Canadees Les ter Pearson' heeft de beste kansen. Een autobus uit Bergen op Zoom, waarin acht en twintig dijkwerkers werden vervoerd, werd aangereden door een vrachtauto uit Limburg. De carrosserie van de bus werd van voor tot achter opengescheurd, zodat de mannen aan die kant allen werden getroffen. Er werden tien gewonden geteld. Drie hunner overleden tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, zes hunner moesten worden opgenomen. Drie hunner waren er gisteravond nog vrij ernstig aan toe. De arbeiders kwamen allen uit de omgeving van St. Willebrord. Een der slachtoffers was gehuwd en vader van vijf kinde ren. Te Eindhoven is Zaterdagavond een Belgisch echtpaar, dat op een tandem met hulpmotor reed, door een perso nenauto aangereden, toen het onver hoeds een weg overstak. De man is kort daarop overleden, voor het leven van de vrouw wordt gevreesd. Ruim 75 milhoen in het Rampenfonds In verband met de verwachte Noord- Westen wind, die het water een halve meter hoger dan normaal zal opstuwen, zijn gisteren noodvoorzieningen getrof fen aan verschillende provisorische dijken bij Willemstad. Op Goeree Over- flakkee is Stad aan 't Haringvliet als eerste gemeente drooggemalen. Er zijn nu twee polders op dit eiland droog. Over de weg Rotterdam-Breda is het verkeer met personenauto's weer mo gelijk geworden. Het Nationaal Rampenfonds noteerde Zaterdagavond een bedrag aan binnen gekomen giften van 75,4 millioen gul den. „Beurzen open dijken dicht" le verde in totaal f 2.600.912,57 op. Het centraal bloembollencomité lanceerde een actie, om door middel van de ver koop van Nederlandse bloemen in het buitenland, het Rampenfonds èn de bloembollen-export te steunen. De nati onale woningraad zal gratis bestedings- klare woningbouwplannen aan getrof fen gemeenten ter beschikking stellen De medewerking van de woningbouw corporaties is hiervoor vereist. -{ET WESTDUITSE gerechtshof voor grondwetszaken te Karlsruhe heeft ge weigerd, uitspraak te doen over de grondivettigheid van de verdragen, welke de Bondsrepubliek met de Westelijke geallieerden beeft gesloten, voordat het Bondsparlemeni deze heeft bekrachtigd. De eis van de Bondsregering, dat het bof de verdragen grondwettig zou verklaren, is niet ontvankelijk verklaard. De socialisten zullen thans, zodra het parlement de verdragen bij eenvoudige meer derheid heeft aangenomen, nog voor de ondertekening van het ratificatie- besluit door president Heuss de nietigverklaring van het parlementsbesluit vragen. 70ALS men weet is er in West-Duits- land reeds lang een felle politieke strijd gaande over de vraag, of de Con ventie van Bonn welke het herstel van de souvereiniteit van West-Duits- land en de invoering van de dienst plicht regelt en het mede van Duitse zijde ondertekende verdrag inzake de Europese Verdedigingsgemeenschap al dan niet in strijd zijn met de grondwet. Van verschillende zijden heeft men reeds een beroep op het Hof gedaan. Door zijn afwijzende beslissing heeft dit zich thans buiten de politieke strijd ge plaatst. Te Bonn verwacht men thans een snelle aanvaarding der beide verdra gen door Bondsdag en Bondsraad, ge volgd door een beroep van de socialis ten op het Hof. De stemming in de Bondsdag (onze Eerste Kamer) is nog onzeker. Het slotdebat in de Bondsdag is vastgesteld op 18 en 19 Maart, de Bondsraad moet binnen veertien dagen daarna beslissen. Bij een zware storm in de Rode Zee is de Egvptische mijnenveger „Sol- loem" gekapseisd en gezonken. Vier officieren en 48 manschappen kwameD om het leven. De overige 62 opvaren den zijn door een Pools vaartuig op gepikt. Voor de aanvang van de interland-voetbalwedstrijd NederlandDenemar ken, welke 200.000.in de kas van het Nationaal Rampenfonds bracht, werden de spelers van de beide elftallen aan Z.K.H. Prins Bernhard voor gesteld. Hier schudt Prins Bernhard de hand van de aanvoerder van het Nederlands elftal, Abe Lenstra. Voor het verslag van de wedstrijd welke in een 12 zege voor Denemarken eindigde, verwijzen wij naar de sport- pagina. Scheidsgerechlgelast Deel van personeel moet worden herplaatst De staking bij de coöp. zuivelfabriek De Ommelanden moet onmiddellijk worden beëindigd. Ruim zestig leden van het stakende personeel moeten weer in het bedrijf worden tewerkge steld, de anderen worden symbolisch herplaatst voor drie dagen, doch do Ommelanden is niet verplicht, ze dan te werk te stellen. Wel moet geduren de een half jaar de aanvulling van het personeel zoveel mogelijk uit deze groep geschieden. Voorts moeten de pensioenvoorzieningen voor alle be trokkenen binnen een bepaalde termijn in orde worden gebracht. Aldus de uitspraak, welke het scheidsgerecht in het conflict tussen de Ommelanden en de ANAB heeft gedaan en die door beide partijen ia aanvaard. Er is een commissie be noemd. die bij de uitvoering van deze beslissing moet helpen. Het scheidsgerecht, dat door het CNV was benoemd, bestond uit prof. dr. A. H. M. Albregts, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en prof. mr. M. G. Levenbach. De Amerikaan Harold J. Adonis, die vrijdag besloot in hongerstaking te gaan, om een beslissing over zijn door de VS gevraagde uitlevering te force ren, ziet van ziin plan af. omdat dit niet tot het beoogde resultaat zou lei den. Kort na ongeval overleden (Van onze correspondent). Zaterdag wilde de negenjarige Mar tin Tessel uit Heerhugowaard, op een aanhangwagen klimmen die door een tractor over de Stationsweg werd voortgetrokken. De iongen kwam ech ter te vallen en kreeg één der wielen van de wagen over het lichaam. Hij werd direct naar het Sint Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Gistermiddag is de knaap daar over leden. WEERBERICHT Verwachting tot morgenavond: DROOG WEER Droog weer met wisselende be wolking. Matige, tijdelijk vrij krachtige Noordelijke wind- Op de meeste plaatsen vannacht iets minder koud. Morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1