Accordeola excelleerde op VARA-Concertavond Stad en Omgeving mm AGENDA Anneke Elro heeft titelrol reeds jaren op haar repertoire Phenomenaal viool-recital van de Alkmaarse Kamermuziekvereniging UIT DE ALKMAARSE RAAD Boek en Jeugd, een interessante expositie in gemeentemuseum VERV( Programma van wisselende kwaliteit Ir Ten Brink overleden Bloemen voorin Zaandam gevallen verzetsstrijders Kinderioneel sinds haar zevende jaar Janine Andrade beleefde triomfen Muzikale emotie Georgette Hagedoorn in het Gulden Vlies Van vertelselboekjes tot romans Morgen opening Onze DASSEN BAR MOHAIR - DASSEN E H. HOFSTEDE Opvoeding de zonder gods UET moet gezegd worden, dat Accordeola gisteravond in het op VARA- tournee zijnde ensemble „d«e Trekkers" met zijn drie hemelsblauwe accor deons, „gouden" sax, en smetteloos witte guitaar en bas het grootste deel der daverende ovaties in de wacht sleepte. Het is eigenlyk overbodig om dit ensemble, dat enkele uitzonderingen daargelaten, ook deze avond van een strakke discipline biyk gaf nog meer te prijzen. Want ook het show-element, waarmee Accordeola zyn nummers presenteerde was amusant, humoristisch en niet overdreven. Wat echter wel opgemerkt mag worden is het feit, dat de spelers enigszins blük gaven van een zekere geblaseerdheid. Het was niet nodig en ten aanzien van de populariteit van het ensemble nadelig, dat bij het spelen van het enigszins dramatische „High Noon" verschillende gezichten der accompagneurs blijk gaven van een uitgesproken verveling en soms van een ironische overdryving. Gelukkig echter, dat Bert Visser met zijn zeer goede en zware stem de publieke aandacht zodanig vasthield, dat deze minder aangename entourage niet zo opviel. Max van Praag die na zijn „rivaal" Benjamino Gigli volgens in Nederland gehouden enquêtes de grootste popula riteit geniet, bracht dit keer in levende l'jve een groot aantal liedjes, die veel succes oogstten. Tevens leerden wij hem deze avond kennen als een zeer aangenaam conferencier, die boven dien in enkele schetjes het publiek voor zich innam. Tiny Visser liet zich zien als een rauwe, rasechte „cowgirl". Haar voor dracht was springlevend. Maar wat verwacht men ook anders van iemand die „Anny get your gun" als haar tante heeft en bij gebrek aan een flat met opklapbed maar onder de blote hemel slaapt Wat Jan Lemaire, oude rot in het vak betreft, moet het ons echter van het hart, dat hij zijn tijd heeft gehad. Het is niet prettig zoiets te moeten constateren. Maar de eerlijk heid gebiedt ons te zeggen, dat hij beslist niet heeft kunnen boeien. In zijn voordracht als koetsier met zijn paard Betsie, was hij allerminst in top vorm. Zijn humor was te zwak en zijn stem miste in dit zwakke gegeven de vereiste modulaties om van deze voor dracht te redden wat er nog van te redden viel. Dit laatste gebrek liet zich nog dui delijker voelen in de monoloog die hij hield in het ernstige stukje van „de Fakkeldrager" waarin hij de Tijd uit beeldde. In het zeemansstukje „De Veilige Haven" waar hij een zeekapi tein op de planken zette, konden wij hem meer waarderen. In de ouderdom van zestig jaar is overleden de heer J. D. A. M. ten Brink, hoofdingenieur van de Rijkswa terstaat in het arrondissement Alk maar. Ir Ten Brink was officier in de Orde van Oranje Nassau. De teraarde bestelling zal plaats vinden Vrijdag morgen omstreeks 11 uur op de R.K. begraafplaats St. Barbara. Vanmorgen heeft de Zaandamse Ge meenschap .bloemen gelegd bij het mo nument voor gevallen verzetsstrijders in de Oostzijde te Zaandam tegenover de Prins Bernhardbrug. Op 10 Maart 1945 werden op een weiland bij deze brug vijf Alkmaarders gefusilleerd. Het \varen Johannes Petrus Jacobus van Roon, Willem Zwart, Rens Rempt, Antonius de Kramer en Gerardus Ce- vat. Vandaag wapperde bij het eenvoudi ge monument de vlag halfstok. DE ACHTSTE MAN Als achtste speler in het biljarttornooi om de beker van de Verenigde Noord hollandse Dagbladen, dat Donderdag middag in het Noordhollands Koffie huis van de heer P. C. te Bos zal aan vangen. zal Jan Scheffers uit Haarlem deelnemen. Ten slotte willen wij Eddy de Jong noemen, die naast een eerste klas ac- compagnateur in het luchtige genre een verrassend clowneske inslag de monstreerde, van een soort, dat men niet vaak tegen komt. Hoewel de kwaliteit van het gebo- dene wisselde kan men niettemin zeg gen dat de avond is ingeslagen en dat de banden, die de VARA met zijn Alkmaarse leden heeft weer eens ste vig zijn aangehaald. Harmonie Theater, 8 uur: Rebecca (18 jaar): Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Legioen der dapperen (14 jaar); Cine ma Americain, 8 uur: Don Camillo (al le leeftijden); Victoria Theater, 8 uur: Diplomatic Courier (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Ned. Comedie met U spreekt met uw moordenaar". Café Tom, 8 uur: Filmavond motor club. Raadsvergadering 2 en 7.30 uur. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: De Bron (18 jaar). WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang 2.30 en 8 uur. Gulden Vlies, 2.30 uur: Sneeuwwitje. Gem. Museum. 3 uur: Opening ten tentoonstelling Boek en Jeugd. Raadsvergadering 2 en 7.30 uur. Café Admiraal: Klaverjasdrive t.b.v. Rampenfonds. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Ver gadering Nut. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Het testament van dr Mabuse (18 jaar), DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apo theken wordt deze week waargenomen door Apotheek Wanna-Ritsevoort, Rit sevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 22.35 11.29 Woensdag 23.58 13.10 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 22.40 11.34 10.40 5.34 Woensdag 0.22 13.15 18.22 7.15 Achihonderd maal Sneeuwwitje Woensdagmiddag geeft Het Rotterdams Kindertoneel" in het „Gulden Vlies" een voorstelling van het sprookjesspel SneeuwwitjeDeze voorstelling zal een nóg feestelijker karakter hebben dan jeugdvoorstellingen toch reeds eigen pleegt te zijn, omdat Anneke Elro de titelrol voor de 800ste maal speelt. Slechts bij het goede kindertoneel is het mogelijk, dat een stuk in Nederland 800 voorstellin gen beleeft en men er dan tóch nog zeker van kan zijn, dat er nog honderden voorstellingen zullen volgen. Het publiek immers omvat hierbij kinderen uit alle lagen en kringen der bevolking en bovendien vernieuwt het zich steeds, telkens andere jeugdigen vullen, soms met enige duizenden tege lijk, de zalen als Annek Elro de rol speelt, die zij nu al jaren op haar re pertoire heeft staan. Het spelen voor kinderen eist veel van de actrices en acteurs, want er be staat geen sterker meelevend, maar te vens critischer publiek dan kinderen, MET HET OPTREDEN van de Franse violiste janine Andrade heeft de Kamermuziek-Vereniging het concert-seizoen van dit jaar wel op zeer brillante wijze afgesloten. Het was een avond van voorname artistieke allure, zoals we die vóór de oorlog gewend waren, in de dagen dat artisten van internationaal formaat bij herhaling op het concert-podium van het Gulden Vlies verschenen, al was het dan voor hoogstens een veertigtal toehoorders. Het grandiose verleden scheen deze avond weer terug te keren in de persoon van deze geniale Franpaise. Tot onze vreugde nu voor een volle zaal. Met een stijl-volle vertolking van een sonate van Pergolese werd het concert begonnen. Hierna volgde de Sonate in d. op. 121 van Robert Schu mann. Janine Andrade speelde dit werk met een bewonderenswaardige voortvarendheid en in melodieuse spanning. De minder sterke gedeelten in dit opus van de componist werden hierdoor handig gecamoufleerd. De sonate in g van Debussy verkreeg een interpretatie, welke de bedoeling van de componist wel volledig reali seerde. Hierna kwam de violiste eerst haar phenomenale virtuositeit demonsteren. In Poème van Chanson, oorspronkelijk voor viool en orkest, schenen de tech nische problemen voor haar slechts kinderspel te zijn. „La Fontaine d'Aré- thuse" van Szymanowski bracht de toehoorders in stijgende verbazing van ivat technisch op de viool mogelijk is. Dit stuk werd bekroond met een schitterende uitvoering van „Mouve ment Perpétuel" van Frans Ries. Alleen aan violisten van het formaat als Janine Andrade, is het gegeven werken met weinig inhoud en veel ef fect, spannend te serveren. Na deze muzikale emotie werd de violiste ver scheidene malen teruggeroepen. Zij kon geen afscheid nemen zonder een tweetal toegiften, waaronder een tech nisch volmaakt gespeelde étude van Paganini. Het is merkwaardig hierbij op te merken dat het z.g. verouderdè virtuo- sendom zich toch met een zekere hardnekkigheid blijft manifesteren, en zolang de behoefte aan persoonlijke schittering blijft bestaan, zullen wer ken van Paganini en Reis het leven nog wel houden. De pianist Gerard Hengeveld speelde de klavier-begeleidingen zeer correct en buitengewoon volgzaam, waarvoor hij dan ook terecht deelde in de hul de. aan de soliste gebracht. Moge de onvergetelijke herinnering aan dit bijzonder viool-recital tevens een stimulans zijn de interesse voor dit instrument te verhogen, dat helaas in deze tijd door de jongeren generatie zo goed als niet meer wordt bespeeld. Ms Georgette Hagedoorn en Pierre Ver- donck hebben met hun nieuw program ma een grote faam verworven, niet al leen in Nederland, doch ook buiten onze grenzen o.a. Parijs, Rome, Kopen hagen, Oslo en Antwerpen. Zoals be kend is, hebben zij een internationaal programma waarbij ook het Nederland se lied een belangrijke plaats inneemt. Vorige jaar traden Georgette Hage doorn en Pierre Verdonck voor de eer ste masl in Alkmaar op en het zal ve len verheugen te vernemen dat zij ook dit seizoen een voorstelling in 't Gul den Vlies zullèn 'geven op Donderdag 12 Maart. die voortdurend geboeid willen blijven. Het feit, dat Anneke Elro de titelrol speelt is daar stellig van doorslagge vende betekenis, want zij kent haar vak door en door. Deze charmante jonge vrouw speelt kindertoneel sinds haar zevende jaar; zij kreeg, na haar mid delbare schoolopleiding, waardevolle adviezen van Johan de Meester en even waardevolle lessen van Mieke Flink, terwijl de practijk haar verder vormde tot sprookjesspeelster bij uitnemend heid. Zij heeft een filmaanbieding gekre gen en de Amerikanen zullen haar wel dra door een foto-reportage in één hun ner grootste geïllustreerde bladen kun nen zien in haar leven van elke dag: zo als zij opstaat, ontbijt, repeteert, luncht, naar de schouwburg gaat, zich in „Sneeuwwitje" metamarphoseert en des avonds weer zichzelf wordt. Er wordt ook nog bij getoond hoe zij nachtclubs bezoekt, maar dat is een eigen vinding van de fotoreporter terwille van het Amerikaanse publiek, want voor nacht clubs heeft Anneke Elro geen tijd. De Nederlandse jeugd behoeft het niet met plaatjes te doen, die kan An neke Elro, pardon: Sneeuwwitje, in le vende lijve zien. Belangrijke opdracht De aannemingsmaatschappij De Moei en Hermes heeft van de Provinciale Waterstaat te Drenthe opdracht ont vangen een weg te maken van Coevor- den naar de olievelden van Schoone beek. De aanlegkosten zullen f 2.620 000 bedragen. De Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond herdenkt dit jaar zijn vijftig jarig bestaan. In al die jaren hebben de middenstanders niet alleen geleerd elkaar te verdragen, zij hebben ook ondervondendat het de winkelier wel om winst maar niet om vernietiging van zijn concurrenten te doen ts en zij hebben begre pen, dat een samenwerking in verenigingsverband allen ten goede kan komen. Evenwel, een mens is nooit te oud om te leren en er zullen, ondanks een vijf tigjarige ervaring in bondsverband, nog wel middenstanders zijn, die dankbaar zullen kennis nemen van wat mannen en vrouwen uit de Raad de Wijzen hun in hun welbegrepen belang kunnen vertellen. Hadden zij kunnen voorzien welke lessen hier gratis werden uitgedeeld, zij zouden ongetwijfeld tijdens de jongste raadszitting het laatste klapstoeltje op de publieke tribune in gebruik hebben genomen. 7IJ HADDEN HIER kunnen leren, dat er een aantal consumenten met een precies vastgestelde koopkracht is, die hun geld besteden als de winkels open zijn maar wie het onverschillig blijft wanneer dat plaats vindt. Als middenstanders Vrijdagsavonds inplaats van Zaterdagsmiddags willen verkopen wordt het winkelbezoek een voudig verschoven en de besteding van het voor kopen beschikbare geld dus over andere uren verdeeld. Het doet er dus niet veel toe wan neer de koopman ziin voordeur ont sluit. Hij kriigt in elk geval het voor hem bestemde deel van de gezamen lijke uitgaven en kan verder met be langstelling afwachten of de algemene koonkracht gaat stijgen of dalen. Waarom zou hij zich druk maken met het voeren van advertentiecam pagnes, waarom zou hij winkelweken of braderieën organiseren als de ver koop daardoor niet groter wordt maar alleen maar over andere uren of dagen verdeeld wordt? MET DE CONSUMENT hoeft hij geen rekening te houden! De koning klant is onttroond en in het voorstel van het College werd zelfs niet de minste aandacht aan hem geschonken. Er ziin geen consumentenbonden waar men kan enquêteren en men kan dus veilig aannemen, dat het hem totaal onverschillig is of de winkels al dan niet zijn gesloten. Wie beweren wil, dat het anders is zal dat dan maar moeten bewijzen. Er is echter één ding waarvoor men eerbied moet hebben bovenal in een jaar waarin de verkiezingen voor de deur staan. Dat is. dat de helft plus één altijd gelijk heeft of laten wii het anders zeggen dat men de helft min één rustig kan verwaarlozen en dat het er volstrekt niet op aankomt h o e de stemmen geteld worden. Als bij de ruilverkaveling twee boer tjes met een paar vierkante meter grond achter hun huis vóór stemmen en de eigenaar van honderd hectaren tegen, dan worden er twee streepjes vóór en één tegen gezet. En als men bij de bespreking van een koopavond al leen de stemmen van vóór en tegen standers gaat noteren, dan valt de stem van de leider van een groot be drijf in het stadscentrum eenvoudig weg tegen die van de juffrouw van het snoepwinkeltje op de hoek en het kruideniertje uit de buitenwijk, die na ampele overweging bedachten, dat zij er eigenlijk niet veel belang bij heb ben. Dat de middenstandsbonden, die dat alles zoveel beter overzien kunnen, hun verzoek om een koopavond her haald hebben kan natuurlijk alleen maar verwondering wekken en dat de Kamer van Koophandel het nemen van een proef voor minstens een jaar be pleit is het bewijs, dat dit lichaam vol komen misverstaat welke belangen er hier eigenlijk op het spel staan. Er zijn andere belangen, welke vooral in een verkiezingsjaar prae- valeren. VVV IJ HERINNEREN ons in een jaar als dit meer dan ooit de tijden, dat de barbiers tot één uur in de nacht moesten scheren en de uitgeputte win kelbedienden ternauwernood tijd kre gen om hun boterham op te eten. Die tijden ziin gelukkig voorbij en de soci'- ale overheidszorg is oorzaak, dat zij nimmer zullen terugkeren. Het hindert niet. dat wij de weeg schaal dan maar eens naar de andere kant laten doorslaan. Het personeel weet hoeveel het verdienen moet en wanneer het komen en gaan kan. Ziin positie is veilig gesteld en om de be langen van het bedrijf waarin het werkt behoeft het zich geenszins te be kommeren. Het mag als dat in ziin kraam te pas komt zelfs opwekken de mensen niet tot kopen te prikkelen uit vrees, dat zii misschien eens wat meer zouden uitgeven dan hun budget hun veroorlooft. Het mag zich onom wonden tegen een koopavond verkla ren ook al zouden zijn werkuren die van het contract dan nog niet over- schriiden en het belang dat de winke lier bij ziin Vrijdagse kegel- of klaver- jasavond heeft is van veel groter maat schappelijke betekenis dan de bedrijfs winst die hii op een koopavond zou kunnen maken. Wij leven nu eenmaal in de tijd van steeds hogere lonen en steeds minder werkuren. Dat de kosten van het Morgenmiddag wordt in het ge meente museum de tentoonstelling „Boek en Jeugd" geopend, een exposi tie van verantwoorde jeugdlectuur, uit gaande van de Openbare Leeszaal, de R.K. Leeszaal en de Bond van Open bare Leeszalen en Bibliotheken in Noord-Holland. De tentoonstelling is in overzichte lijke rubrieken ingedeeld. Zij begint met de vertelselboekjes voor kleuters en eindigt met de boeken voor de op groeiende jeugd, in welke rubriek we o.a. aantreffen de Joop ter Heul-serie van Cissy van Marxveldt en ook Jane Fyre. Het is niet alleen de bedoeling de jongeren te confronteren met wat voor hen op de Nederlandse boekenmarkt is verschenen, maar vooral de ouderen wegwijs te maken in de enorme hoe veelheid jeugdlectuur, die in de loop der jaren is uitgegeven. Daarom zijn de 650 uitgestalde exemplaren slechts een greep uit de voorraad, maar dan toch een keuze, die door een deskundige hand is uitgevoerd. De ouderen, die een kijkje nemen in het Gemeentemuseum, zullen de aan gename sensatie ondergaan zich terug geplaatst te voelen naar hun eigen jeugd, waarvan ze zich weliswaar Bol- ke de Beer en Rozenmarijntje niet meer zullen herinneren, maar waarin Dik Trom, Jules Verne en Alleen op de Wereld toch zo'n grote plaats heb ben ingenomen, dat die boeken nog wel gedachten-associaties zullen kun nen oproepen aan een zorgeloze le vensperiode. die zij al ver achter zich hebben gelaten. Behalve voor jongens- en meisjes boeken is er ook een plaatsje inge ruimd voor de reisbeschrijvingen, na tuurleven, Bijbelse vertellingen, lec tuur over spel en sport en verhalen met een historische achte'grond. Ook aan de kunst en aan de sagen en le genden wordt op deze expositie aan dacht besteed. Zij is een bezoek zeker waard. levensonderhoud daardoor voortdurend zullen stijgen is van geen betekenis en het doet er evenmin toe dat onze duur dere producten op de wereldmarkt minder gevraagd zullen worden, dat onze export zal verkleinen en de gesel der werkloosheid ons in steeds ernsti ger mate zal bedreigen. Na ons de zondvloed! Een latere generatie moet maar proberen het ge derailleerde treintje van onze volks welvaart weer in het goede spoor te brengen. WAT ZIJN ONZE middenstanders met hun winkelweken en Braderie toch kortzichtig geweest door ook op de koopkracht van de bewoners van om liggende gemeenten te rekenen. Wij beweren wel, dat onze middenstand de kurk is waarop wij moeten drijven en dat zijn welvaart grotendeels afhanke lijk is van de klandizie uit de buiten gemeenten. wii hebben altijd wel ver kondigd, dat Alkmaar als centrumstad een trekpleister voor duizenden uit ons gewest moet blijven, maar wij hebben daarbij ook wat over het hoofd gezien Wij hebben vergeten dat de dorpe lingen met welk woord niets klei- nerends bedoeld is op een koop avond, als ook de man en vader, die op ziin vrije Zaterdagmiddag prijs stelt, eens mee naar de stad kan om met een bioscoopje of een schouwburgbezoek te besluiten tussen zes en acht uur eigenliik toch geen tijd hebbeh om iets te bekiiken of te kopen. En wij hebben ons ook vergist toen wii meenden, dat vele toeristen, die zomers in omliggen de pensionplaatsen verblijven., liever eenmaal per week naar een stad vol licht, leven en vertier gaan dan naar een gemeente waar de straten leeg. donker en ongezellig zullen zijn. WIJ HEBBEN KORT geleden op het belang van een koopavond gewe zen en, het heeft ons verblijd, dat een raadslid als de heer Berkhouwer daarbii gesteund door de heer Van der Borden met onze argumenten volko men kon instemmen. Het is min of meer verbijsterend te moeten consta teren, dat B. en W. die, als dat in hun kraam te pas komt, uitvoerige staten overleggen van gelijksoortige gemeenten, welke tot voorbeeld kun nen dienen thans met de meerder heid van de Raad op het comnas zei len van mevrouw Polak-Kwiek uit „Libelle" en van de heer Vleugel, die vertelde, dat slechts drie steden een koopavond organiseerden, en dat deze zo weinig succes hadden, 4at men er nu reeds op terugkwam. Daartegenover staat dan het in ons nummer van Donderdag geplaatste artikel van onze steeds goed georiën teerde Haagse redacteur, die mede deelde, dat de koopavond in de orac tiik goed voldoet, dat ruim 250 ge meenten die hebben ingevoerd, dat hii gezelligheid in de steden brengt en café's en restaurants er mede de voor dpion van nlukken. Het heeft geen zin er nog meer over te schrijven. Laat men voortaan alle frazen over de betekenis van Alk maar als centrumgemeente, als aan trekkelijke stad vol leven en vertier en bovenal over haar nijvere middenstand de kurk waaron wii moeten driiven maar achterwege laten. De Konink lijke Nederlandse Middenstandsbond heeft destiids haar zilveren jubileum in onzi gemeente gevierd, laat hii voor het o-niiden feest maar een stad uitzne- Jlylon versterkt brengt U mei Nylon ver- O 95 sterkt, per stuk t in de Houttil Herenmodes Herenhoeden Herenkleding (Advertentie. Ing. Med.) De jeugd en het verkeer Vanmorgen hebben de leerlingen van de zesde klassen der lagere scholen zit ten zwoegen op het schriftelijk ver keersexamen. Voorrangsproblemen, stoplichten en verkeersborden werden hun in groten getale voorgezet en het was hun taak hieruit de juiste weg te vinden, die leidt naar een toestemming om aan het practisch examen mogen deelnemen. Veertig jaar bij de Esso Op 11 Maart is het veertig jaar gele den, dat de heer C. Klik alhier in dienst trad van Esso Nederland N.V, Jaren achtereen is hij bij deze N.V- werkzaam geweest als chauffeur en zijn verdiensten zullen morgen tijdens de huldiging in het Gulden Vlies onge twijfeld in den brede worden bespro ken. KENT U HAAR? 't Zal wel niet, maar ze bekijkt 't goed en draagl natuurlijk een bril van LANGESTRAAT 61, ALKMAAR (Advertentie Ing. Med.j ken waar men blijk geeft meer va-I zijn doel en betekenis te begrijpen dai| dat in Alkmaar het geval is. UET IN 1921 VOOR f 142.000.— opg* richte gbouw van de ontsmetting:, dienst' van Het Witte Kruis blijkt is een ruim dertigjarig gebruik nog slecht: f 36.000.waard. De gemeente heelt het mede door een harer deskundige: laten schatten en de eigenaresse ii zonder meer met het taxatiebod at-| coord gegaan. Bij de vraag wat er bij aankoop met het gebouw moet gebeuren hebben B en W. overwogen, dat het tegenwoor. dige pand waarin de Nazorg-inrichtin; en de Sociale Werkplaats gevestigj zijn minder voldoet dan men destijd: verwacht had en dat men een oplos sing zou kunnen vinden door deze In stellingen in het gebouw van de ont smettingsdienst over te brengen. Mevrouw Holzmülier die nadrujj kelijk verzekerde ondanks haar liberal beginselen over enig sociaal gevoel T beschikken wees er op, dat me hier voor onvolwaardige kinderen ee gevaarlijke plaats uitgezocht heeft, ee stadswijk over de drukke Friesebru: met aan twee zijden water en met he gevaar van een binnenkort in gebruil te nemen spoorlijn. De heer Torenvliei verzekerde, dat vooral deze kindera zon. licht en groen nodig hebben e; wie het gebouw kent weet dat dit alle: daar ontbreekt en dat de kolenstof vai de naastgelegen opslagplaatsen door dichte deuren en ramen dringt en 4 vloeren altijd zwart van het gruis ziin, Daarbij kwam de omstandigheid, dal het gebouw in zijn tegenwoordige staat ongeschild; voor het beoogde doel bleek en dat er boven de koopsom van f 36.000 niet minder dan f 80.000 aan vertimmerd en verbeterd zou moeten worden. Toen bovendien duideliik werd, dat men daarmee slechts 4 helft van het pand in bruikbare staal zou kunnen brengen, verloor de wet hofiderli.jke waarschuwing, dat eei nieuw modern ingericht gebouw mee: dan twee ton zou kosten veel van da verschrikkende uitwerking welke mor.; er bliikbaar van verwacht had. temecl omdat de practijk wel geleerd heeft, dat het altiid goedkoper kan als met maar ernstig naar versobering wil streven. J"\E HEER BERKHOUWER heeft e: aan herinnerd, dat er nog een ge gadigde voor dit pand is, nameliik d( naastgelegen Verenigde Brandstoffen- handel, die daar hopeloos in de kne! zit en voor zijn groeiend bedrijf met on- slagplaatsen geen expansieruimte heeft Hii benleitte aankoop van het op erf- pachtsgrond gelegen gebouw en ver koop met een behoorlijke vergoeding voor de belendende grond tegen de zelfde prijs aan de V.B., maar stuitte daarbij op de verbazing van allen, die zich niet konden indenken, dat de ge meente zich voor zo'n onvoordelig han deltje zou kunnen interesseren. Wij geven, jaarlijks kapitalen uit voor industrieterrein, wij storten dui zenden guldens in reservepotjes om de grond voor aanlokkelijke prijzen Ie kunnen verkopen, wij staan met op merkelijke bereidwilligheid optie o» naastgelegen grond toe aan allen, die zich hier willen vestigen, maar wil kunnen het bliikbaar niet over ons koopmanshart kriigen ook faciliteiten te verlenen aan een onderneming, wel ke men door haar betekenis, haar S man personeel en mechanische bedrit- voering zeker met een industrie op él' lijn zal kunnen stellen. Dat is een op merkelijke tegenstelling en het zou schijn kunnen hebben of wij all# maar service willen bieden aan nieu« ondernemingen als de coulance ten ot ziehte van de Machinefabriek Alkrw1 N.V. er niet was om te bewijzen, wii ons ook voor bestaande ondcrrl minden wel degelijk kunnen inter] seren. WAAROM DAN DE V.B. de gemP' I zoveel meer zou moeten beta I dan het pand waard blijkt, waart'I men een bedrijf als dit in zijn exp<!' I siemogeliikheid moet bemoeilijken, ons niet duidelijk geworden. Laat 10 bedenken, dat. een onderneming a'! de overziide van het Kanaal biipa ?vfJ dicht bii een naburige gemeente wet® clan bii het stadscentrum van Alkimaa' en dat het niet de eerste maal zou zi,n als een bedriif van Alkmaar na" Oi-u-rn verplaatst erd. Alkmaar moet niet alleen letten1"' de industrieën welke zich hier will"1 vestigen, maar ook op die welke onS door onvoldoende service kunnen ver laten. Het slot van langdurige hesnrckid- gen was, dat B. en W. ondanks ee reddingspoging door het voorstel toj uitstel der beslissing geen enkel raadslid vóór aankoou van het pano,fl verbouwing voor Nazorg en Sociale Werkplaats konden vinden, maar oa de Raad evenmin tot aankoop bfsloo om er de V.B. mee te kunnen gerievei- Dronken fietsers opgepak*. Zaterdagmiddag om half vijf wu een dronken wielrijder die op w°RJ* wijze door Alkmaars dreven zig-z3^' door de politie aangehouden en ter ont nuchtering naar het bureau getranspo - teerd. De dronken bromfietsrijder die heden* nacht op de Friese weg werd gevonde bleek er minder goed te zijn afgeü men. Hij had bij een val enkele j?1®? wonden ODgelopen. die door dr Deg naar moesten worden gekramd. Voor de plaatselijke ai vrijdenkersvereniging „1 sprak Zondagmorgen in room mevrouw Alma- Amsterdam over het on< men onze kinderen te k( eoedsdienstige opvoeding Spreekster wilde waai de vele verborgen P" moeten er rekening mei een kind een zeer ingev «el is, dat alle kanten ui moment, waarop wij voor handelen, menen wij hi hen te doen, doch men i ten wat beslist niet gedaan. Niet-godsdienstp dienstigen tegenover elk zei spreekster, dat onder c zeer veel kan worden vei het kind vrijwaren voo gen, waarvan de overtu dat zij fout zijn en het verdere angsten in zijn ie Een niet-godsdienstige I niet gelijk aan een nih geen normen heeft. Ook godsdienstige opvoeding dat wij alleen de ontwikk kind verder zouden wil want ook gevoel is in h zeer grote waarde. Het v de pro-godsdienstige opvc zij tekort doet aan de van het gevoelsleven van Men moet kinderen he voorzetten, doch hun 1 groeien. Het gezin gaat de Kerk. De juiste verho dei en moeder is de bi moet worden geput om gevoelens naar voren te 1 A. H. Gerhard zei, dat ker niet iemand is, die loof aan God ontkent, m met verstand en rede wil ongelovige moet slechts worden als iemand, die de delijkheid aan een opper perwezen niet kan aanv gens Gerhard wordt met voeding bedoeld, dat de handelt in overeenstemrr grondbeginselen van een zedeleer. Prof. Pos, hum beschreef de opvoeding standpunt, dat de mens ii mens te zijn. Elke opvc een ideaal voor ogen en ons van dit ideaal reken Een waarde verliest ha: wanneer zij moet worde; gen. Alle arbeid is van sol komt in een of andere voi mens ten goede. Onze kinderen moeten gevoed in de leer, dat het veel goed heeft gedaan do naast nog tal van andere basis hebben gelegd vooi ding der geslachten. Wij aldus spreekster geen besef van de onzek- wij onze kinderen geven. moeilijker, want wij stelli arbeid in de gemeenschaf opbouwer!. Wij moeten pi voelssfeer in ons gezin te waardoor het kind-4eel wc groot geheel. Spreekster besloot haar tempo uitgesproken rede r gen, dat de Dageraadsmens schappelijk gebied een hebben in te halen. Na de een aantal vragen en oprm antwoord. VVV I in de com Het eerste tiental van d Schaakclub WV speeltje Zont de competitie KNSB tegen d nink" uit Amsterdam. Het spannende wedstrijd geword selende kansen. Ten slotte moest WV I, da ledige opstelling uitkwam, m mogelijke nederlaag 4Vz P- genoegen nemen; W. Kwak, E. G. Kayser, P P. Hoekstra zorgden voor vi ten, terwijl A. v. d. Struys re De gedetailleerde uitslag w W. Kwak (VVV 1)—J. Wc 1, A'dam) 10; D. Appel C—1; E. G. Kayser—F. F. J SeewaldN. Janssens 10; boerJ. Schelfhout 01; I V. Meertens 10; R. Pijnir 0—1; ir C. F. Cool—W.Bol A. v. d. StruysJ. Posno ii SchaapsDen Donklaar 0 4j/25Vs- Schaakclub V.V.V. WINT VAN Maandagavond was het vi Van V.V.V. in actie en wel v petitie van de Noordhollan bond. Gespeeld werd tegen kende Krommenie II. Doorda tallen in degradatie-gevaar was er volop spanning. V.' tiental wist met 64 te w beide tientallen gelijk zijn nu een beslissingswedstrijd moeten worden, om te besli moeten degraderen. De gedetailleerde uitslag v; avond was: W. de Wit (VVV (Krommenie II) 1—0; F. v. Pot 1—0; p. Groenenberg—E L-0; F. Bosch—dr A. de La Meiboom—g. Kooy 1/2—V»; J. J. Glas 0—1; F. Faber— k Vj; 1. WortelC. Zwart 1 Wolf—Th. Rijkhoff 1—0; P. Rijkhoff totaal: 6- De slachtveeimark Maandag Een gelijk aantal koeien al week werd tegen onverande matig verkocht. Het handelsverloop bij 1e n veren wa$ weer vlot. De toene raar kalfsvlees in de winkels be markt de animo bij de d eren komen levend op pl.rr kg, afgeslacht op f 1,25 en ui f 1.6-5 per kg. Het kwantum varkens was v onvoldoende. Dientengevolge i vlug geweest met tamelijk ge ringen. Het tekort bracht m geen prijsverschil was tussen zware varkens en dat zelfs d. ron tot deze notering werden De verhandeling van varkens Alkmaar met korting op he wicht. v

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2