Puistjes In behouden haven. Inscriptie op het graf van Saski (Rembrandts vrouw) onthuld Communistische landen houden Griekse militairen vast DE WEK DE GAL IN UW LEVER OP Top Naeff 75 jaar Met Prokofjef werd een iijdvak der Russische muziek afgesloten Na balingschap met communisme verzoend Geestelijk Leven Twee—partijenkabinet in Oostenrijk Russen willen opheffing commissie voor Korea Grote droogte teistert NO-Brazihë £uUteb eztió fiaaA Hel Radioprogramma DINSDAG 10 MAART 1953 KUNST EN CULTUUR In de Oude Kerk te Amsterdam GRAFSTEEN van Saskia van Uylenburg, Rembrandts eerste Vrouw, in het midden van de noorde lijke vleugel van de Oude Kerk te Am sterdam, was gisteren bedekt met een klein perzisch tapijt. Omstreeks vijftig genodigden hadden zich er omheen ver zameld, toen burgemeester mr Am. J. d'Ailly zich bij het gezelschap voegde om de voor kort op de zerk aange bracht Inscriptie te onthullen. Namens het bestuur van het Ge nootschap Amstelodamum. op initiatief waarvan de inscriptie tot stand was ge komen, werd mr d'Ailly, die bescherm heer van het genootschap is, verwel komd door de heer J. P. Mieras. „Saskia Js een begrip met de kracht van een symbool", aldus de heer Mieras. „Zij roept door het wonder van de kunst de openbaring op van het menselijke ge luk. Wij willen geen critiek oefenen op het tot nu toe ontbreken van een san- wijzing op Saskia's graf, noch willen wij ons overgeven aan eigen roem. Hier past ons slechts zwijgende maar daar om niet minder welsprekende dank aan allen, die de inscriptie hebben helpen Verwezenlijken. Wij allen zullen eens tot stof weder keren maar in dit kleine blijk van on vergankelijkheid zal de majesteit van een genie tronen in roerloze eeuwig heid." De burgemeester verklaarde, dat met het vinden van Saskia's graf opnieuw was gebleken hoezeer de Oude Kerk als monument ons aller zorg waard is. Moge Saskia ook ons inspireren, zo be sloot hij, en wel tot bouw en herbouw van dit monument, dat ook Rembrandt heeft gekend. Om Zuurbranden op de maag te blussen: Stén o! twee Rennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen »n vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat bran dend maagzuur is. (Advertentie. Ing. Med.) Scharenfabriek uitgebrand te Vroomshoop In de afgelopen nacht omstreeks half een is brand uitgebroken in de eerste Nederlandse Scharenfabriek N.V. te Vroomshoop. Het gehele fabriekscom plex met de inventaris werd een prooi der vlammen. Slechts een klein ge deelte van het kantoormeubilair kon worden gered. Drie gewonden bij verkeers ongeluk te Bilthoven Vannacht is een auto uit Hilversum te Bilthoven (gemeente De Bilt) in snelle vaart tegen een boom gebotst. De drie inzittenden moesten in ernstige toestand naar een ziekenhuis te Utrecht worden overgebracht. SMOKKELAARS AANGEHOUDEN In het afgelopen weekeinde heeft de douane bij Vaals drie smokkelauto's aangehouden met in totaal 1000 pond koffie. Herhaaldelijk komt het nog voor dat smokkelaars proberen te voet over de grens te komen. Zondag werden er vijf gearresteerd. Een hunner werd licht gewond doordat hij bij een poging te ontvluchten een schot in het linker been opliep. JEUGDIGE MIJNWERKER VERONGELUKT Zaterdagmiddag geraakte de achttien jaar oude ongehuwde postsleper J. J. M. Schellings uit Gulpen in een steen galerij op de 410 meter-verdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek tus sen een ontspoorde treinwagen en de zijwand van de galerij bekneld. Hij is enkele uren later in het ziekenhuis te Heerlen aan de bekomen verwondingen OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: I. harp, 4 spar, 8. l.o., 10 er, 12 morgenstond, 17 Mia, 18 Ast, 19 mud, 20 Eist, 22 café, 23 rumba, 26 blei, 27 echo, 29 Elisa, 31 giek, 34 Olga, 37 Ane, 38 nor, 41 een, 42 vergadering, 45 ai, 46 ad, 47 Otto, 48 spat. Verticaal: 2. alras, 3. rog, 5. pet, 6 aroma, 7 immer, 9 ons, 11 adder, 13 oil, 14 Aa, 15 St, 16 nuf, 21 streek, 22 cacao, 24 uil, 25 bes, 28 agave, 30 tango, 32 Ine, 33 eerst, 35 Leida, 36 gen, 38 na, 39 ode, 40 re, 43 git, 44 rap. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Men moet niet al' te karig zijn, an ders komt men bedrogen uit. 2. In een brandweercorps; m.n. het richten van de Straalpijp. 3. Buffelhuiden. 4. Uit Louise. 5. De Wielewaal. 6. Partha- nope. 7. Terpsichore. 8. Aan karne melk. 9. Op Nieuw-Guinea. 10. Aan een regelzetmachine; het z.g. gietvorm- Wiel. U zp" 's morgen9 „kiplekker uit bed springen. Büke dae moet uw lever een liter gal in öw ingewanden doen stromen. teert uw voedsel niet, het bederft. U rankt verstopt, wordt humeurig er, oom Neem de plantaardige CARTER S LEVERFIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en goe,S®"f "LèLJacht Rjke wijze te regelen. Een plantaardig zac middel, onovertroffen om de gal te ■tromen. Eist Carter a LeverntlleHes (Advertentie, Ing Med Na het onthullen van de inscriptie complimenteerde mr d'Ailly ir H. G. J. Schilling met dc door hem ontworpen letter, waarmede Saskia's naam en de datum van haai begrafenis waren aan gebracht. De oudheidkundige mej. B. Bijtelen, die het graf omstreeks een jaar geleden had geïdentificeerd, legde bloemen op de zerk, evenals de Aalsmeerse kweker van een nieuwe variëteit anjer die in dertijd „Saskia" was gedoopt. Met J. S. Bach's orgelcantate ..Jcsu bleibet meine Freude", werd de bijeenkomst, die ook door dr A. F. E. van Schendel, direc teur van het Rijksmuseum, was bijge woond, besloten. Mevrouw Antoinette van Rhijn Naeff, beter bekend onder haar pseu doniem Top Naeff, zal op 24 Maart haar 75ste verjaardag vieren. Mevrouw Van Rhijn is in Dordrecht geboren. Zij woonde van 1891 tot 1892 in Den Hel der, van 1893 tot 1895 in Gorinchem en bezocht daarna een kostschool in Brussel. Zij huwde in 1904 met de Dordtse medicus dr H. W. van Rhijn en kwam zodoende weer in haar vader stad terug. Top Naeff, die een voor aanstaande plaats in ons letterkundig leven inneemt, schreef op 16-jarige leeftijd al een schets, die in Elseviers Maandschrift werd geplaatst. Op 1 December 1937 werd zij literair redac trice van dit maandschrift. Zij is ook gedurende een lange reeks van jaren als toneelrecensente verbonden ge weest aan de Groene Amsterdammer. Top Naeff schreef verschillende ro mans, tal van toneelstukken en vele novelles. In 1951 werd haar de Van der Vlies-piijs toegekend. nE RUSSISCHE COMPONIST Serge Prokofjef is het afgelopen weekein de op 61-jarige leeftijd te Moskou overleden. Zijn dood heeft tot dusver weinig de aandacht getrokken, daar het heengaan van zijn veel meer bekend geworden landgenoot Stalin enkele da gen tevoren nog steeds alle gemoede ren bezig houdt. Deze Prokofjef was echter een belangrijk componist, met wie een tijdvak van de Russische mu ziek wordt afgesloten. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hardenberg: R. J. ÏJbema te Nieuwleusen. Aangenomen naar Mid delburg: dr H. v. d. Linde te Utrecht, secretaris van de Oecumenische Raad, die bedankte voor Beuningen. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Renkum: A. T. Rothvusz, candidaat te Delft. Bedankt voor Rotterdam-Charlois: S. G. van Go- verts te Katwijk aan de Rijn. GereL kerken Tweetal te Delft (5e predikantsplaats) J. Nawijn te Aalten en E. de Vries te Dwingeloo. Beroepen te Delden: P. B. Suurmond te Oppenhuizen. Beroepen te Grootegast (2e predikantsplaats): J. P. Boer te Zwartebroek. Beroepen te Wol- vega (als evangelisatiepredikant te Noord- wolde): K. A. Schippers te Sibculo-Kloos- terhaar. Beroepen te Hattem: H. Veld kamp te -Middelburg. Beroepen te Nord- horn (graafschap Bentheim): H. Baarlink, candidaat te Laar graafschap Bentheim). Beroepen te Ezinge: J. v. d. Zanden, can didaat te Groningen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Hoogeveen: A. Bos te Haar lem en R. Brands te Bergentheim. Chr. Geref. kerken Tweetal te Delft: M. Baan te Dordrecht en W. F. Laman te Rotterdam. Vrije Evangelische gemeenten Beroepen te Apeldoorn: H. Postma te Nij verdal. F 592.000 schade door brand aan boerderijen In December 1952 zijn in Nederland 15 boerderijen door brand vernietigd De schade bedroeg meer dan 410.000 gulden. Twaalf koeien en twee var kens kwamen in de vlammen om. Zes boerderijen vielen in Januari 1953 aan het vuur ten prooi, waarbij 36 koeien het leven lieten. De schade wordt op 182.000 gulden geraamd. Tot de oorzaken dezer branden be horen een verkeerde constructie van een schoorsteen, met vuur spelende kinderen, 'kortsluiting en het onvoor zichtig omgaan met een stallantaarn. Gisternacht is in Den Haag een ruit van een kantoorboekhandel aan de Nobelstraat vernield. Uit de etalage zijn 11 vulpensets en 30 vulpenhouders geroofd. De waarde van het gestolene is f 1000.—. Van de voor deze tlid representatieve Russische componisten was hij het nauwst met het verleden verbonden. Van 1918 tot 1932 verbleef hij in Frankrijk, Engeland en Amerika, doch darana keerde hij naar zijn vaderland terug en verzoende zich met het com munisme. In Rusland werd zijn muziek meer traditioneel-romantisch. voor een deel ook zeker op aandrang van de rode regering, welke een eenvoudiger en meer volkse stijl verlangde. Ziin werken gaven ook in zijn Rus sische tijd blijk van een uitmuntend vakmanschap, doch de werken, die hü voor 1932 in het buitenland componeer de, waren ongetwijfeld het oorspronke lijkst en meest oersoonliik (biiv. de opera „L'amour des trois oranges"). Prokofjef was vroeger ook beroemd als pianist en bezocht als zodanig vele landen. CELLIST MAX OROBIO DE CASTRO NAAR DE WEST. De Nederlandse cellist Max Orobiode Castro vertrekt in Juli naar de West, om daar in opdracht van de stichting voor culturele samenwerking, enkele concerten te geven. NIEUW BALLET VAN SCAPINO. De balletgroep voor de jeugd „Scapi- no" heeft een nieuw ballet, geschreven door Bert Voeten ,in studie. Het heet „De prinses op de erwt", naar het sprookje van Andersen. De Oostenrijkse (katholieke) volks partij en de socialisten hebben over eenstemming bereikt over het vormen ener coalitieregering. Aanvankelijk waren de onderhandelingen vastgelo pen op het voorstel der volkspartij om de uiterst-rechtse „bond van onaf- hankelijken" eveneens tot regerings partij te maken. Oostenrijk is van 1945 af tot Novem ber 1952 door een katholiek-socialisti sche regering bestuurd. De politieke commissie heeft gisteren met 54 tegen 5 stemmen een Russiscn voorstel verworpen, strekkende tot op heffing van de commissie der V.N. voor herstel en eenmaking van Korea, die in November 1950 is ingesteld. Daarente gen nam zij een voorstel aan, waarin alle regeringen, en ander instellingen worden opgeroepen tot steun aan de hulpverlening voor Korea. RUWE HANDEN SCHRALE LIPPEN GESCHAAFDE HUID (Advertentie, ing. Med.) auiver en ontsmet uw nuld met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie, ing. Med.} In Noord-Oost Brazilië heerst een grote droogte. In drie maanden reeds is geen druppel regen gevallen. Dorpen worden door de inwoners verlaten; de mensen zoeken een goed heenkomen in de steden. Radio en pers roepen herhaaldelijk op tot hulp en door het gehele land worden inzamelingen van voedsel en kleding gehouden. Een Amerikaans na tuurkundige heeft zijn diensten als „re genmaker" aangeboden. Inmiddels heeft Peru als eerste land hulp aan geboden. Verschillende soorten goede ren zullen naar de getroffen gebieden gezonden worden. In. Brazilië zelf heeft zich een grote hulpactie ontwikkeld. Chinezen op de vlucht in Noordoost Birma Vijfduizend Chinese nationalisten zijn op het ogenblik op de vlucht voor het Birmese leger, dat enige dagen gele den de staat Monghsoe in het Noord oosten van Bii ma heeft btzet. Mongh soe, in December door die Chinpzen veroverd, was de afgelopen maanden hun hoofdkwartier en oefenterrein. De aanhangers van Tsjiang Kai Sjek wor den thans over de rivier de Salween naar Thailand gedreven. Dit is het eerste grote succes in het Birmese offensief, dat ten doel heelt, de nationalistische strijdmacht te'' grootte van vijftienduizend man in drieën te splitsen en uit het land te jagen. Italiaanse steden kozen nieuwe gemeenteraden De Italiaanse christendemocratische partij heeft in 33 van de 51 Italiaanse steden waar Zondag gemeenteraadsver kiezingen zijn gehouden een meerder heid verworven. Dat betekende winst in elf steden. In zes steden hebben de communis ten of de uiterst linkse socialisten dc overhand gekregen. Voor de verkie zingen hadden zij de meerderheid in negen steden. In de resterende twaalf gemeenten ziin de verkiezingen gewon nen door de onafhankelijken en andere partijen, die tevoren in twintig steden de boventoon voerden. Turkse ministers in Parijs De Turkse premier Menderes en de Turkse minister van Buitenlandse Za ken Koproeloe zijn Maandagavond in Parijs aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Zij zullen besprekingen voeren met Franse ministers over in ternationale vraagstukken van weder zijds belang. Weer anti-communistische relletjes in West-Berlijn Opnieuw hebben zich Maandag in West-Berlijn anti-communistische relle tjes voorgedaan. In verschillende delen van de stad bestormde de menigte bureaux van de KPD, trapte de deuren in en vernielde de inventaris. Van de bureaux hing ter gelegenheid van de begrafenis van Stalin de Russische vlag en die van de Bondsrepubliek, met zwart omfloerst. Electriciteit gewonnen uit atoomenergie Het Amerikaanse laboratorium voor atoomenergie te Oak Ridge is er in ge slaagd met een nieuw type atoomoven electriciteit op te wekken. Door middel van een bijzondere installatie, heeft men zoveel stoom kunnen opwekken, dat een normrle turbine-generator kon worden aangedreven. De bouwkosten van de installatie bedroegen 1.1 millioen dollar, aan speur- en ontwikkelings werk is 3 millioen ten koste gelegd. Woensdag a.s. komt in de Veilig heidsraad de benoeming van een nieu we secretaris-generaal der VN ter sprake. Als candidaten voor deze func tie worden genoemd de Canadese mi nister Lester Pearson, de Philippijnse gedelegeerde generaal Romulo en de Poolse minister Skrzesezwewski, die de keus der Sovjet-Unie is. Twintig gewonden vielen Maan dag te Rome bij gevechten tussen neo fascisten en communisten. De neo-fas- cisten demonstreerden tegen de „slappe houding" der regering in de kwestie Triest. Generaal Dapcevik, chef van de Zuidslavische generale staf. is met drie andere militairen naar de V.S. vertrok ken, waar hij een bezoek zal brengen aan de Amerikaarse strijdkrachten. f Piin, Pain en Pom in liet lurhtrnim 69. Heel Dierendorp zou weldra in grote opwinding verkeren door de nieuwe wandaden van Billie de Spin ner. Want deze bandiet, die er nu met de atoom-raket van professor Splitser vandoor was, had alweer een nieuw slachtoffer ontdekt. Daar zag hij be neden zich bakker Eek Roomhoorn wandelen, de beste banketbakker van heel Dierendorp. En Eek droeg een grote doos boven op zijn hoofd. Een grote ronde doos en de begerige blik ken van Billie waren op die doos ge richt. „Aha, daar kan wel een fijne taart in zitten", zei Billie tot zichzelf en in een duikvlucht liet hij zich in de richting van de niets vermoedende ban ketbakker glijden. Bakker Eek Room hoorn had inderdaad een tr_rt bij zich Een pracht taart was het, bestemd voor een jarige en versierd met slagroom en allerlei gekleurde vruchtjes, terwijl er bovendien met suiker: „hartelijk gefell. citeerd" op was geschreven. Bakker Eek Roomhoorn was trots op die prach. tige taart, het was een juweeltje van banketbakkerskunst geworden en daar. om had hij hem zelf naar de jarige toe willen brengen. Helaas, de jarige zou de taart nooit te zien krijgen, want met één beweging had Billie, die nu vlak boven het hoofd van Eek Roomhoorn zweefde, de deksel van de doos geno. men en met de andere hand greep hi] de taart. De banketbakker gaf een gij, al begreep hij niet precies wat er ge. beurde. Maar hij hoorde een stem bo. ven zich, die riep: „Dank je wel, bak. kertje. Daar had ut nu juist trek in!" Maar de verschrikte bakker had het al op een lopen gezetBillie lachte hartelijk en verdween weer in hoger sferen, terwijl hij smakelijk zijn grote tanden in de taart zette. Klacht van Griekenland in politieke commissie Griekenland heeft In de politieke commissie van de VN de beschuldiging geuit, dat 3.000 Griekse militairen, die door communistische verzetsstrijders na de oorlog gevangenen genomen werd den, nog steeds in Albanië, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Roemenië en de Sov jet-Unie worden vastgehouden. Op zoek naar Nederlandse schat in Australië Een expeditie zal uit Perth vertrek ken naar een gebied ongeveer 150 km ten noorden van de stad, dicht bij het eiland Lancelin. Volgens de overlevering zou een Ne derlands karveel, „De Vergulde Draeck" daar op 28 April 1656 schipbreuk gele den hebben. De overlevenden zouden 800.000 guldens, die tegenwoordig bijna 3 millioen Australische ponden (25.5 millioen gulden) waard zijn, op het strand tegenover het eilandje verborgen hebben- Twee mensen hebben daar in de loop van de laatste twintig jaar de aanwezigheid van een kring van ste nen opgemerkt, die een aanduiding zou kunnen ziin van de plaats waar de schat is verborgen. Grote stafoefening van de NAVO begonnen Ruim tweehonderd vijftig officieren van dertien bij het Atlantisch Pact aan gesloten landen zijn Maandag in het ge allieerde hoofdkwartier te Parijs bijeen gekomen, om de Westelijke verdediging tegen atoomwapenen te bestuderen bij de grootste „studeerkamermanoeuvres" die ooit in Europa zijn gehouden. De bijeenkomst zal vijf dagen duren. Men maakt daarbij gebruik van een grote reliëfkaart van Europa. Hierop zijn de binnenvallende en de verdedi gende legers aangegeven met een verf stof, die alleen bij ultraviolet licht zichtbaar is. Te Londen zijn voor de eerste maal uitzendingen opgevangen van een nieuw krachtig Russisch zendstation op de lange golf, dat op 1090 meter uit zendt. Israël zal binnen tien dagen een beroep op de VN doen om steun in zijn geschil met de Sovjet-Unie. door Mary Burchell S) „Ja," knikte Fiora ernstig. „Dat ;s het precies. Je moet wel veel talent hebben, Adèle." „Och, dat weet ik niet," was het met een zucht gegeven antwoord. „Soms houd ik me zelf voor een genie en dan weer besef ik, dat ik een stommeling ben. Boven alles zou ik wensen, naar Londen te kunnen gaan, om daar ern stig te studeren." „Waarom doe je het dan niet?" „Waarom ik het niet doe?" herhaalde Adèle lachend, maar zonder bitterheid „O. je bent een beste, hoor! Ik laat het om dezelfde reden waarom de meeste mensen niet doen wat ze graag zouden willen. Er is geen geld voor zulke din gen." „O," zei Fiora, die nu met meer ge noegen en geestdrift over haar vier-en- tach'igduizend pond dacht dan ooit te voren. Slechts de herinnering aan meneer Bircombe en diens raad om „langzaam-aan" te doen, weerhield haar van de belofte, dat zij dit lieve nichtje dat eigenlijk geen nichtje was wel het benodigde geld zou verschaffen. Ze bepaalde zich tot de vage toezegging, het eens te zullen overleggen en na gaan, „of er ook wat op gevonden kon worden". Adèle glimlachte slechts en ging er niet verder op in. In plaats daarvan duwde ze Fiora in een brede, gemakke lijke stoel en vroeg: „Vertel me nu iets over je aankomst? Heb je Nan al ge zien?" „O, ja." „Hoe vind je haar?" „Tot nu toe had ik nooit iets van haar gehoord. Ze is erg knap, nietwaar?" „Dat vind ik ook. Lucas denkt er anders over, maar hij mag haar niet lijden. Dat kan ik je gerust vertellen. Geen van beiden steekt onder stoelen of banken, dat ze niets van elkaar moe ten hebben." „Je broer schijnt niet iemand, om van zijn hart een moordkuil te maken," merkte Fiora droogjes op. Adèle keek haar glimlachend aan. „O, dus je hebt ook al met Lucas ken nis gemaakt?" „Ja." Bedachtzaam streek Adèle beide han den over haar met verf bevlekte jurk. „Het spijt me, dat Lucas naar het schijnt geen al te best figuur heeft ge slagen." „Niet zo heel best. Maar trek het je niet aan. Een mens kan niet altijd af gaan op eerste indrukken. Misschien zal ik later anders over hem denken." Terwijl ze dit zei, had Fiora het ge voel, toch nóóit van mening te zullen veranderen. Maar Adèle viel zó bij haar in de smaak en had haar zó hartelijk verwelkomd, dat er wel enige rekening moest worden gehouden met haar zusterlijke gevoelens. „Lucas is moeilijk te verontschuldi gen als hij het op zijn heupen heeft," gaf Adèle ronduit toe. „Ik kan alleen bij wijze van excuus aanvoeren, dat hij het samenwonen met Nan veel erger vindt dan ik. Vader heeft m.i. een grote fout gemaakt, door in zijn testament een situatie te scheppen, die wel op herrie tussen Nan en Lucas moest uit lopen." „Heeft hij dat?" vroeg Flora, die uiteraard speciaal belang stelde in testamenten! Glimlachend hernam Adèle: „Mannen zijn zo dom. Vooral mannen van mid delbare léeftijd, die trouwen met lucht hartige jonge vrouwen. Hij wist, dat Nan absoluut niet met het bestuur van een landgoed op de hoogte was en liet dit dus aan Lucas over; wat in elk ge val was zoals het behoorde, omdat het al lang familiebezit was geweest. An derzijds evenwel zeker uit billijk heidsoverwegingen schonk hij Nan voor haar gehele leven, ten minste in dien ze niet zou hertrouwen, 't vrucht gebruik van al het geld, zolang zij op Brierley Manor bleef wonen. Vermoe delijk was papa onnozel genoeg, om te geloven, dat ze althans een deel van haar inkomen aan de instandhouding van het goed zou besteden. Blijkbaar had hij, ondanks hun zesjarig huwelijk, zijn tweede vrouw absoluut niet leren kennen. Hij wist niet, dat bij Nan één ding het andere overheerst: Geld, dat ze in handen krijgt, wordt regelrecht voor haar toilet besteedt of ook voor een andere idiote buitensporigheid." Fiora herinnerde zich de weelderige overvolle kamer, waar ze haar jonge tante had aangetroffen. „Ik heb dit in de eerste vijf minuten al gedacht," merkte ze op. „Dat zou iedere vrouw met gezond verstand doen, veronderstel ik," lachte Adèle „Maar die arme oapa deed het niet. Het resultaat is, dat Lucas, zelf dol op Brierly Manor en alles wat daarmee verband houdt, nu Nan het geld ziet verkwisten, dat zo hard nodig is voor het landgoed. Soms geloof ik, dat als hij een moordzuchtig karakter had, hij Nan al ec i jaar of langer ge leden gewurgd zou hebben," besloot ze zuchtend. Fiora wierp haar een ontstelde blik toe. In de korte tijd na haar komst hier, had zij, Fiora, nu reeds tweemaal iemand over lust tot moorden horen spreken, 't Is waar, ze moest die woor den niet zo letterlijk opvatten, maar in elk geval bleek er uit, hoe gespannen, ja een crisis nabij de toestand in dit huis was; van een rustig, prettig leven kon op die manier moeilijk sprake zijn. „Betekent het landgoed dan zoveel voor hem?" vroeg ze vergeefs ombe rend, een klank van sympathie in haar stem te leggen. „Zó veel," zei Adèle langzaam, „dat ik soms Nan een kalme en pijnloze dood toewens. O, niet om Lucas het geld te verschaffen, dat nu door haar wordt weggesmeten, maar omdat ik weet, dat de tegenwoordige stand van zaken al het goede in Lucas moet doden en ook de natuurlijke rijkdom en bloei van het landgoed." Fiora, plotseling voor een situatie ge plaatst, waarvan ze nog nooit ondervin ding had opgedaan, bewaarde onthutst het stilzwijgen. Haar min-vrolijke ge dachten weiden echter weldra door Adèle onderbroken. „Kom, laat ons naar beneden gaan, dan zal ik je je kamer tonen., tenzij mevrouw Hurley dit al gedaan heeft," voegde ze er, met een poging tot opgewektheid, bij. Ook Fiora trachtte een vrolijker toon aan te slaan. „Ja, dat is goed," zei ze, haastig opstaande. „Ik heb nergens een mevrouw Hurley gezien. Is dat de huis houdster?" (Wordt vervolgd) De Griekse afgevaardigde herinnerd! "r aan, dat de Assemblee in 1950 lieefl aangedrongen op repatriëring van de militairen. De vijf landen hebben verzoek echter genegeerd. Denemarken, Peru en Nieuw-Zeelaad hebben een resolutie ingediend, die een beroep doet op de vijf genoemde landen, zich te houden aan „de algemeen er. kende beginselen van het internatio. nale recht" en de voorzitter van de Al. gemene Vergadering verzoekt, overlej met de regeringen dier landen te ple gen en voor het eind van de zitting aan de Assemblee verslag uit te brengen. De Amerikaan James Wadsworth be. schuldigde de betrokken landen van „cynische veronachtzaming" van de fundamentele beginselen van het inter nationale recht en de wil van de As semblee. Josef Winiewicz van Polen verklaar, de, dat de Griekse beschuldiging vol komen uit de lucht gegrepen was. LIEDEREN VAN MAHLER. Het zijn er ditmaal drie, op teksten van Riickert. Gustav Mahler is zelf nog volop een kind van de Duitse romantiek, geen wonder, dat hem de teksten van Riickert sterk aantrekken. Hij heeft ze geschreven voor alt en orkest en ze vormen, net als zijn Kinder- totenlieder het bewijs, hoezeer hij de mogelijkheden van deze stem heeft doorvoeld en weet te ge bruiken. Deze drie liederen zijn van een grote schoonheid. Kathleen Ferrier, een der nobelste onzer hedendaagse zangeressen, zingt ze. (Woensdag 22.10 over Hilver sum 11, 298 m.) WOENSDAG II MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VAHA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPE0, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.11 en 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws ea weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrou». 11.00 Gram.muziek. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en Tuxnbouwmededelingen. 12,33 Voor het platteland. 12.38 Gram.muziek, '3.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Om roeporkest. 14.00 „De weg omhoog", eau* serie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor dl kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 15,8 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 161! Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.3 RegeringsuitzendingJeugduitzendinf „Stenen bijl en bulldozer in Nieuw-Gu> ilea", door H. M, Laupman. 18.00 Nieu 18.15 Vara-varia. 18.20 Militaire cause" 18.30 Actualiteiten. 18.35 Lichte muzit 19.00 „De Katholieken en het socialism toespraak. 19.15 Gram.muziek. 19.30 V de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Pol.i commentaar. 20.15 Dansmuziek. 21' ..Het laatste recept", hoorspel. 21.55 Lic» muziek. 22.18 „Tussen mens en nevelvld- Moeten de zeegaten dicht?", causerie. 22.3 Sopraan en piano. 23.00 Nieuws. 231' Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.23 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-2,- NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7 15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoon muziek. 7.45 Een woord voor de dag. Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. muziek. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst 11.00 Radio Philharmonisch Orkest. 12-00 Mezzo-sopraan en piano. 12.30 Land- e» 1 uinbouwmededelingen. 12.33 Lichte mu ziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. i3.20 Mandoline-Ensemble. 15.50 „Lak- mé" (2e acte), opera, (gr.pl.). 14.45 Voof de meisjes. 15.00 Orkestconcert. 1" Gram.muziek. 16.00 Voor de jeugd. I?-20 Orgelspel. 17.50 M litaire causerie. 16-00 Viool, clavecimbei en cello. 18.30 Spec trum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.40 „Een ramp door de ramp vraaggesprek. 18.45 Psalmen. 19 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Gram.muziek. 19-30 Ruitenlands overzicht. 19.50 Gram.muziek. 20 00 Radiokrant. 20.20 B dstond voor Ge was en arbeid. 21.45 Pianorecital 22.10 Gram.muziek 22.30 Internationaal Evan gelisch Commentaar 22.40 Gram.muziek. ■22 45 Avond, verdenk ng 23.00 Nieuws en S O S.-berichten. 23.15—24 00 Gramofoon muziek.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6