1 V.S. en Tsjechoslowakije uiten over en weer beschuldigingen Bij Rilland-Bath werd de zee door mensen overwonnen HET BOEK ustralië geeft militaire hulp aan Frankrijk Otto Remer is ondergedoken De Anglo-lranian verliest proces- Miriella te Venetië Engeland protesteert scherp tegen Naguibs beschuldiging Donderdag 12 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE "DAGBLADEN 150e Jaargang No. 60 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Grooi moment in Straatsburg Voorraden voor de LUCHTINCIDEN1 WORDT DIPLOMATIEKE TWiST Dinsdagavond telkens Tsjechische vliegtuigen boven Beieren strijd in Indo-China Tanker op Oceaan gebroken i Acht en twintig man gered, negen vermist WEERBERICHT AARDOLIE OP SICILIË? Vergissing uitgesloten zegt VS-luchtmacht Canada biedt hulp aan Europa Grofe hoeveelheden miliiair materiaal Nog meer Italiaanse tankers naar Abadan Veertigduizend zandzakken in dijkgat Reeds drie polders droog op Noord-Beveland Briise burgerwacht ontbonden Verdrag inzake Soedan is niet geschonden Egypte wees Soedanese candidaten af SINTERKLAASSTEMMING IN STRAATSBURG Directie: J. 8IJL9MA en c. KRAK Hoofdredacteun a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, fel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11( Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden i 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mna f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Te Straatsburg beeft Paul Henri Spaak, de voorzitter van de Europese Grondwetgevende Vergadering, een ontwerp voor een Europees Statuut overhandigd aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Paul Bidault. De Franse minister tijdens zijn antwoordlede. ■Australië heeft aan Frankrijk hulp .'aangeboden voor de strijdkrachten der ■ranse Unie in Indo-China. Volgende maand zal een militaire missie uit Sai gon naar het zesde werelddeel vertrek ken, om de details van deze bijstand te kespreken. Aldus heeft de Franse mi nister voor de verbonden Indochinese staten, Lctourneau, te Canberra ver klaard ■Letourneau heeft de afgelopen dagen j van gedachten gewisseld met de Aus- iKalisi premier. Menzies, de minister van luchtvaart, MacMahon en enkele andere ministers en militaire leiders Het resultaat hiervan is, dat Austraiie alle overtollige uitrustingsstukken, wa penen en munitie ter beschikking van de Fransen zal stellen. De Franse mili taire nissie zal uit de voorraden kun nen kiezen wat in Indo-China het De in Liberia geregistreerde tanker 'Angry, die voor de Gulf Oil Cy onder leg was van Mena al Ahrmadi in de Berzisehe Golf, naar Philadelphia in de VS, is Zondag tijdens een vliegende Storirz, na een ontploffing, in tweeën gebroken. Het Amerikaanse vracht schip ('lairborne heeft acht-en twintig Opvarenden van het achterschip ge haald. Het voorschip, dat vermoedelijk wc kapitein en zijn vrouw, alle stuur- lIc marconist en drie matrozen herbergt, wordt nog vermist. ■De ontploffing volgde op een zware KDrand, die uitbrak toen het schip ter ■toogte van New Foundland in het Noordelijke deel van de Atlantische Bceaan voer. De eerste berichten om- pent de ramp werden door de Clair- ïorne uitgezonden. Deze heeft, na de Jppyarenden van het achterschip te hebben overgenomen, de reis naar Cherbourg voortgezet. Kotters van de ■unerikaanse kustwacht en een vlieg- P1" zoeken thans naar het vermiste TfOorsehip. Otto Remer, die als majoor te Eerlijn ■een zeer belangrijk aandeel heeft gehad ^g*,n "5 onderdrukking van de opstand van oe twintigste Juli 1944 tegen Hitler, is ft!" u ^r'e weken spoorloos verdwenen, |Hi] had zich op 27 Februari te Bruns- ■wijtc moeten melden om een gevange- JQisstraf van drie maanden, wegens be- ■feaiging van verzetsstrijders, uit te L Remer is na de oorlog tweede Worzitter geweest van de als nazi- Broep verboden socialistische Rijks- (partii. Het Nedersaksische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gisteravond C medegedeeld, dat aan Remer uit- prel is verleend voor het ondergaan van ziin straf, omdat hij ziek is. Daar aan waren geen voorwaarden verbon- Tien. Verwachting tot hedenavond: plaatselijk opklaringen Zwaar bewolkt met plaatselijk op- Maringen en overwegend droog. Matige Noordelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG: Zon op 7.00, onder 18.40. Maan op 6.04, onder 16.11. meest nodig is. De voorraden zullen een geschenk zijn, doch Frankrijk moet de zorg voor de verzending op zich ne men. De waarde van deze hulp is niet te schatten. Ook wordt de mogelijkheid van eco nomische hulp overwogen. Deze zal worden verleend in de vorm van kle ding, voedsel e.d. De Franse minister vertelde verder, dat binnenkort een krachtige poging van de communisten kan worden ver wacht om de Franse vorderingen in Tonkin te niet te doen. Hij zeide zich hierover niet ongerust te maken. De Anglo-Iranian Oil Company heeft bekend gemaakt, dat zij bij een op Si cilië ingesteld onderzoek talrijke aan wijzingen van aanwezigheid van olie heeft gevonden. Er zullen echter nog langdurige en kostbare onderzoekingen moeten worden verricht, alvorens de maatschappij zal kunnen besluiten, of zij tot proefboringen zal overgaan. Op het ogenblik wordt er door de maat schappij op Sicilië een seismisch-onder- zoek ingesteld. Een geologisch onder zoek is reeds voltooid. Op Formosa is officieel tegenge sproken, dat de Chinees-nationalisti sche marine dezer dagen de communis tische haven Swatow zou hebben be schoten. voorts nog medegedeeld dat het neer schieten van de Thunderiet geen onge luk kan ziin geweest. De vliegers van de MIG's waren ervaren piloten en geen „dolle leerling-vliegers". Zij moe ten geweten hebben waar zii zich be vonden, zo werd gezegd. AMERIKA EN TSJECHOSLO WAKIJE beschuldigen er elkaar momenteel om het hardst van, het luchtincident nabij de Beiers—Tsjechische grens, op Dins dagmorgen, te hebben veroorzaakt. Nauwelijks had Wadsworth, de Amerikaanse ambassadeur te Praag, een eerste korte en technische protestnota op het Hradschin overhandigd, of hij moest er een in ontvangst nemen, waarin de piloten der beideTbunder jets een schending van het Tsjechoslowaakse luchtruim werd verweten. Zij zouden 'iij Pilsen het gebied van Tsjechoslowakije zijn binnengevlogen, waar zij werden onderschept door patrouillerende jagers. Zij kregen, zo heet het verder in het Praagse protest, bevel tot landen, maar gaven hieraan geen gehoor. In de loop van een luchtgevecht vloog een der Amerikanen in westelijke richting weg, de andere werd- getroffen, vatte vlam, vloog in Zuidwestelijke richting weg en verloor steeds meer hoogte. Intussen heeft de Beierse minister van Binnenlandse Zaken, Hoegner, medegedeeld, dat hij Dinsdagavond doorlopend berichten ontving, volgens welke een hele reeks Tsjechische vliegtuigen boven Beiers gebied vloog. Hij meende, dat door het overlijden van Stalin in Tsjechoslowakije een zenuwachtige stemming heerst. D®. Amerikanen zijn Woensdag met hun patrouillevluchten langs de grens van Tsjechoslowakije voortge gaan. Men is er een maand geleden mee begonnen en wil het voortzetten zo lang als het nodig wordt geacht. In de instructies voor de vliegers wordt geen verandering gebracht. Medege deeld is, dat de piloten van de aange vallen straaljagers terug hadden mogen vuren. Zij zouden het misschien ook hebben gedaan als zij de kans hadden gehad. Zij moeten namelijk moeilijkhe den vermijden, maar mogen, wanneer het gaat om lijfsbehoud of om een ken nelijk vijandig optreden, terug schieten wanneer zij worden aangevallen. Aldus is officieel medegedeeld. De beide piloten, die bii het incident betrokken zijn geweest, hebben tijdens een persconferentie te Wiesbaden ver teld, dat zij te laat bemerkten wat de MIG's in hun schild voerden, om iets te kunnen doen. Zii ontmoetten de bei de toestellen om ongeveer viiftien kilo meter van de grens. De piloot, die de dans ontsprong, vertelde nog. dat hij de beide toestellen zou hebben kunnen nazitten; hij had echter dringend bevel gekregen om terug te keren. Beide mannen hebben zeer nadrukke lijk de mogelijkheid van een vergissing uitgesloten. De bestuurders van de MIG's kunnen volggns hen niet in de mening hebben verkeerd, dat zij zich boven vaderlandse bodem bevonden. Het was zeer helder weer en de berg keten, die ter plaatse de grens vormt, was duidelijk te zien. Van de zijde van de luchtmacht is Canada zal zijn NAVO-bondgenoten in Europa de volgende militaire voor raden zenden: Ongeveer driehonderd nieuwe verplaatsbare radareenheden, die nog op de geheime lijst staan, zes nieuwe mijnenvegers, 150 motoren van „Wasp"-oefenvliegtuigen, andere on derdelen en een reusachtige hoeveel heid ammunitie. Alles zal nog dit jaar worden verscheept. Het oorlogsmate riaal zal door het Atlantische hoofd kwartier te Fontainebleau onder de NAVO-staten worden verdeeld. Canada heeft op zijn begroting voor 1952—1953 pl.m. 324.000.000 doïlar uitge trokken voor de militaire bulpverle- nig aan zijn NAVO-bood^enoten en een even groot bedrag op de begroting voor 1953—1954. In de Radio City Music Hall, een bioscoop te New York, is Dinsdag een bom ontploft. Geen der 2500 bezoekers liep verwondingen op. E'EN rechtbank te Venetië heeft de eis van de Anglo-lranian, dat oeslag zal worden gelegd op de 5000 ton Perzische olie, welke vorige maand door de Itali aanse tanker „Miriella" naar Italië is gebracht, afgewezen. De Engelse maat schappij zal thans het juridisch aspect van deze uitspraak door het gerechts hof te Rome laten nagaan. De ..Miriella" is intussen al weer uit gevaren en bevindt zich in de buurt van de Perzsche golf. De „Supor", de Itali aanse maatschappij, welke het schip heeft uitgezonden, heeft dadelijk na de uitspraak de kapitein bevel gegeven, naar Abadan te varen en een nieuwe lading olie in te nemen. Ook het Ita liaanse schip „Alba" is op weg naar Abadan; binnen enkele dagen zullen er nog meer tankers van de „Supor" aan komen. De rechtbank heeft de Perzische wet ten op de nationalisatie van de olie als wettig beschouwd en de bewering afge wezen. dat niet behoorlijk wordt voor- jTIGENLIJK hebben wij niet zoveel op met boekenweken, evenmin als met moeder-, vader- en dierendagen of wo- ninginrichting-tiendaagscn. Al deze evenementen doen voor ons gevoel af aan onze vrijheid om een boek te ko pen ais een ander in zijn tuin ploetert of een stoel op het moment, dat een ander juist gaat zitten. Bovendien is het zeer de vraag of een boekenweek ook boekenliefhebbers kweekt. Hetgeen zeker niet hetzelfde is als boekenkopers. Wij gunnen uitge ver en boekhandel van harte een ver hoogde verkoop, overigens niet gedu rende één week, maar gedurende alle weken van het jaar. Maar dan zullen degenen, die uit hoofde van hun be roep met boeken te maken hebben, toch iets ander- moeten bedenken dan de kreet, dat het gaat om het dusgenaam de „goede boek". Men propageert dat „goede boek" als zou het een absoluut begrip zijn. Iets relatievers bestaat er niet. Wat voor de één goed is, is het voor de ander echter niet. Sterker nog: wat voor de één op een bepaald moment goed is, is voor diezelfde lezer op een ander ogenblik afkeurenswaardig. Men drinkt 's morgens nu eenmaal geen Bourgogne en gekookte schelvis bij het ontbijt is een verschrikking. De boekenweek heeft wèl voor, dat we het illuster corps van Nederlandse schrijvers uit zijn werkkamers op de Olympus zien afdalen. En op dat moment geschiedt het wonder, dat al deze vrou wen en mannen in levende lijve heel wat leuker zijn dan uit hun werken blijkt. Welk een keur van conférenciers schuilt er onder hen en hoezeer zijn zij in staat in luttele ogenblikken een hele reeks intelligente grappen te lanceren, zien in schadevergoeding; Mossadeq Wij zijn maar gewone burgers en heeft immers erkend, dat Perzié deze niettemin liefhebbers van boeken. Maar moet betalen. De Anglo-lranian beschouwt de uit spraak niet als een beslissing over de eigendom van de olie. Zij zal dan ook alle maatregelen blijven nemen die zij nodig acht voor het beveiligen van haar rechten. De Perzische regering heeft van de uitspraak met grote vreugde kennis ge nomen. „Een neutraal land heeft het recht van Perzië om de olie te naasten erkend," zo- werd gezegd. hoe sterk zouden wij wensen, dat al die auteurs wat minder elyseïsch en wat aardser waren. Hun boeken zouden niet minder „goed" worden, menen wij, wèl leesbaarder, omdat zij dan dat (vaak iewat neurotische) „andere ik" minder zouden étaleren. Net als die andere ster velingen, die teveel schaamtege- ----. voel hebben om in het openbaar [/C] helemaal mal te doen. VELE VERGEEFSE POGINGEN zijn er vooraf gegaan aan de definitieve dichting van het stroomgat in de nooddijk bij Rilland Bath. Gistermorgen is de kroon op het werk gezet. Vdertigduizend zakken zand zijn er in het stroomgat verdwenen en vormen te zamen een wal van veertien meter breedte. Men was gisternacht reeds met het werk begonnen, hoewel men aanvankelijk gisteren op de dag had willen starten. Ben naderende storm eiste echter snel handelen. De achthonderd militairen die waren achtergebleven om de laatste grote slag te leveren, werden kort na middernacht verzameld en aan het werk gezet. Bij het aanbreken van de dag staken de eerste zakken zand hun koppen al boven de golven uit. Toen de vloed om elf uur op zijn hoogst was, was de dijk hoog genoeg om hem te weerstaan. Van de duizend hectare grote Reigersbergse polder is nu 860 hectare van het zeewater afgesloten. op de dijk dicht kwam, het stoffelijk overschot van de burgemeester, de heer J. A. de Goffau, die op 1 Febr. verdronken is. De droogmaking van Noord-Beve land staat er niet ongunstig voor. Met man en macht wordt er aan het dijk herstel gewerkt. De dijk bij Kats is al dicht gekomen. Noord-Beveland heeft een bijzondere primeur: een rij dend gemaal, dat in acht dagen tijds door een Nijmeegse machinefabriek werd gebouwd. Het heeft een capaci teit van ongeveer 100.000 kubieke meter water per etmaal. Rijksweg open. VAN de twaalf Noordbevelandse pol ders, die waren ondergelopen, zijn er thans reeds drie droog. Half April kunnen er tien droog zijn en niet lang nadien zullen, indien de dijk bij Kort- gene weer dicht is, de laatste polders worden drooggemalen. De schade in Kortgene is groot, maar nog erger heeft het water huisgehouden in de streken rond Kruiningen en Rilland Bath. Bij Kruiningen staat het nog metershoog en wat men na de droog legging zal terugvinden, zal -.waar gehavend of totaal verwoest zijn. Een belangrijk moment in de ber- stelfasc is de openstelling van de Rijksweg door de Alblasserwaard. Van vandaag af kunnen voertuigen met een maximum gewicht van zes ton weer van Rotterdam naar ae Be tuwe, Oost-Brabant en Limburg, over deze weg gaan. QOK bij Krabbendijke boekte men gisteren goede resultaten. Hier is de Nieuwlandepolder droog gekomen. In de droog gekomen polder worden nog steeds de stoffelijke resten van slachtoffers gevonden, in Rilland Bath vond men de avond vóór de dag waar- IS Na vele eeuwen De Britse minister van Oorlog, Head, heeft Dinsdag in het Lagerhuis de officiële ontbinding van de burger wacht bekendgemaakt. Hiermee is het oudste instituut van nationale dienst in Groot-Brittannië opgeheven. In 55 vóór Christus moesten reeds leden van deze organisatie van vrijwilligers het noofd bieden aan de Romeinse inval mder leiding van Julius Caesar. Later -noesten invasies van Noormannen en Denen worden afgeslage... In het mid den de- zeventiende eeuw kreeg de organisatie haar huidige naam. Zii neeft een rol gespeeld bij alle belang rijke militaire gebeurtenissen van de laatste ecuwen. Het aantal slachtoffers op Schouwen- Duiveland is volgens de laatste gege vens 500. Nieuwerkerk is de zwaarst getroffen gemeente. Van de 1859 in woners zijn er 274 verdronken. Elke dag loopt het dorp opnieuw onder wa ter. Met het dijkherstel verkeert men hier nog in het stadium van „meten en rekenen". De bevolking, die zich des te meer teleurgesteld voelt, als zij de vorderingen van het herstel op de andere eilanden gadeslaat, noemt Schouwen-Duiveland „het vergeten eila.id". (Zie verder elders in dit blad) ENGELAND HEEFT een scherp protest bij de Egyptische regering ingediend naar aanleiding van een verklaring van premier Naguib, waarin deze de Britten ervan beschuldigde, de op 12 Februari gesloten overeenkomst aan gaande de Soedan naar letter en geest te schenden. Selwyn Lloyd, de plaats vervanger van minister Eden gedurende diens verblijf in Amerika, ontbood de Egyptische ambassadeur te Londen op zijn bureau en protesteerde in eerste aanleg mondeling tegen Naguibs uitlatingen. In diplomatieke kringen vreest men de terugslag van dit op een misverstand berustende incident op de Brits Egyptische betrekkingen en op de zeer belangrijke besprekingen over de verdediging van het Midden Oosten en de ontruiming van het gebied langs het Suezkanaal, welke zeer binnenkort zullen beginnen. QOK in het Lagerhuis is deze kwestie ter sprake gekomen. Selwyn Lloyd heeft daar ernstig bezwaar gemaakt te gen het feit, dat Naguib ziin beschuldi ging heeft uitgesproken on een bijeen komst van journalisten, inplaats van deze op de gebruikelijke diplomatieke wijze ter kennis van de Britse regering of van de gouverneur-generaal van de Soedan te brengen. Hii verklaarde er vrijwel zeker van te zijn. dat de be In Wenen hebben de schoolkinderen geld ingezameld voor de getroffen gebieden in Nederland. Een delegatie van schoolkinderen kwam de burgemeester van de Oostenrijkse hoofdstad, dr Franz jonas, een cheque overhandigen. schuldigingen geheel ongegrond zoudon blijken te zijn. Lloyd ontkende, dat Engeland zou po gen de verkiezingeh in Soedan te ver tragen, door te weigeren, de benoeming van twee leden van de adviescommissie voor de overgangstijd goed te keuros». Integendeel is gebleken, dat Egypte heeft geweigerd, de candidaten te aan vaarden die door de Soedanezen zelf zijn gesteld. Weliswaar heeft de Egyp tische regering, aldus Lloyd, niet zelf de Soedanezen aangewezen, die zij gaarne zou zien, maar zii heeft wel ge poogd de candidatuur van een nieuwe figuur te bevorderen, die voorstander is van een nauwe samenwerking tus sen Egypte en Soedan. Lloyd verklaarde, dat Engeland voort durend de wensen van de Soedanezen heeft gesteund en dat het er nauwlet tend op zal toezien, dat de inwoners van het land zich vrii en zonder ingrij pen of druk van buiten af over de toe komst van hun land zullen kunnen uit spreken. UET PARLEMENT van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft Woensdag in een korte bijeenkomst te Straatsburg het is immers tevens grondwet gevende vergadering voor een politieke gemeenschap een begroting vastge steld voor de periode Juli 1953—Juni 1954. Deze beloopt totaal 5.6 millioen gulden. De negen leden van de Hoge Autori teit ontvangen volgens deze begroting elk f 41.000. Het vaste personeel van het secretariaat en het parlement wordt navenant betaald: voor de hoogste ambtenaren is 30.000voor de tweede groep 25.000 en voor de derde groep f 15.000 per persoon uitgetrokken. De laagst gesalarieerden ontvangen zes mille per jaar. Boven deze salarissen wordt een verblijfsvergoeding van 25 peteen gehuwdentoeslag van 5 vet en een kindertoeslag gegeven, alsmede voor de hoogste groep ambtenaren een vergoeding voor het gebruik van eigen auto. Het losse personeel ontvangt „daghuren" van f 30 tot f 136. De acht en zeventig parlementsleden zullen ieder ongeveer f 14.700 per per soon, vrij van belastingen, ontvangen als onkostenvergoeding. m J

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1