Gemeente zal eerst 129 gezinnen van buiten de stad moeten huisvesten G.S. zetten stok achter de deur FRANKENBERG u Telmachines r De wereldreis van Jimmy Brown De begrotingsdebatten worden hedenmiddag voortgezet Terugkeer van brandweerlieden is geenszins uitgesloten Bezuinigingen y Bouwvolume 1953 is in gevaar Alkmaar zal geen nieuw bouwvolume krijgen ais het zijn Het antwoord van de burgemeester WETHOUDERS ANTWOORDEN De brua is nop niet opgehaald Motie van de heer Woldendorp De tijd zal de wonden helen „Deze zaak gaat alleen mij persoonlijk aan* Electriciëns naar Stavenisse Ir Kriol nu twee op voordracht UIT de replieken, die woording vn'zde11 k- ties te voorschijn. Eéi Woldendorp (KVP) b brandweer en twee var Zeeuw (KVP), die het wilde he- dopen in een vordering van de bedri stad, hetgeen de voor: rekbaar begrip noemdi motie behelsde de inst commissie ter behartigii denstandsbelangen. Hed len deze punten ter spra! dat de begroting ho wordt behandeld. VRIJDAG 13 MAART 1953 verplichtingen tegenover de huisvesting van gezinnen van buiten de stad niet nakomt. Het betreft hier 129 woningen, waarvoor op korte termijn een oplossing moet worden gevonden. Deze ernstige mededeling deed burgemeester Wytema „gisteren tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1953 welke ook op de derde dag nog vele uren in beslag nam en zich tegen de verwachtingen in tot na het middernachtelijk uur uitstrekte en desondanks niet kon worden beëindigd. De benarde situatie, die bij de volkshuisvesting is ontstaan valt terug te voeren tot de voorgaande jaren toen Alkmaar wel uit de „migratiepot" een voorschot van 150 woningen kreeg, maar tengevolge van het vertrekoverschot slechts 21 gezinnen van buiten zonder contro-prestatie huisvestte. De 150 woningen wer den gebouwd en door gezinnen uit Alkmaar bezet. Daarmede is het gemeente bestuur thans vastgelopen. Aan de eis van de Gedeputeerde Staten om de ach terstand van de 129 woningen in te halen zal moeten worden voldaan. b. en w. hebben zich dientengevolge met een beschroomd gemoed tot de woningbouw verenigingen gewend om met haar medewerking aan de voorwaarden van Ge deputeerde Staten tegemoet te komen. Voor een aantal woningzoekenden dat reeds een toezegging voor een woning had ontvangen zal deze gang van zaken uiteraard een grote teleurstelling betekenen. j")e heer Venneker hoopte, dat er nog een andere weg zal worden gevon den om vele Alkmaarders voor deze teleurstelling te sparen. Het is zeer de vraag of er dit jaar nog 129 andere woningen zullen komen en derhalve achtte spreker het dreigement van G.S. niet al te ernstig. De burgemeester deelde nog mede, dat hij bij geruchte had vernomen, dat Alkmaar voor 1953 een volume van 150 woningen zou krijgen. Enige zekerheid daaromtrent had hij niet kunnen ver krijgen. Komt de toewijzing er door dan zijn eerst de twintig woningen aan de Trompstraat waarvan de heer Wiese de geestelijke vader is aan de beurt. Het in de jaren 1951'53 aan Noord-Holland (exclusief Amsterdam) toegewezen bouwvolume van 24096 woningen achtte spreker te gering. Er is door G.S. bij de verdeling naar ob jectieve maatstaven gerekend. In Alkmaar bestaat grote behoefte aan huurwoningen. De premiebouw is niet zo zeer urgent, want gebleken is, dat verschillende bouwers met moeite voor de door hen opgetrokken wonin gen kopers kunnen vinden. De bouw- kas zou in de behoefte aan midden- si andswoningen ten dele kunnen voor zien, maar kan toch onvoldoende be antwoorden aan de vraag van hen die hogere eisen stellen aan een woning dan die welke bij de woningwetbouw zi'n toegestaan. Ten aanzien van de bouw van bun galows bestaan vele moeiliikheden. Af gezien van de vraag of een bungalow bij de hoge grondprijzen wel voordelig zou zijn, zou de voorzitter geen onkel terrein weten waarop hij dit soort hui zen zou kunnen plaatsen. Het opruimen van krotwoningen is bij de minister in studie. Aan de buitenzijde van de stad zal een complex dienen te worden ge bouwd voor niet elders te plaatsen ge zinnen, die bij de bewoning van hun huizen leiding nodig zullen hebben. Dit is een andere categorie bewoners dan die waarvoor de wonineen aan de Trompstraat worden gebouwd. Het zou gewenst zijn het wegdek van de gehele Kennemer- en Geestersingel onder handen te nemen. Voor de be perkingen door de heer Sietsma voor gesteld voelde spreker weinig. Het maken van een haven voor woonschepen is een zeer kostbare aan gelegenheid, aldus spreker. Men moet hiervoor rekenen op twee a drie en een half honderdduizend gulden. Bovendien is nog geen geschikte plaats gevonden. Gehoopt wordt een oplossing zonder een dergelijk duur project Je vinden. Uitvoerig ging spreker in op de vra gen van de heer Van der Borden be treffende de ontwatering van het Em- makwartier. De volkstuinen zijn een punt van voortdurende bespreking. Het is de be doeling nog een permanent terrein van 4 a 5 ha hiervoor te- bestemmen. Het is noodzakelijk in de steen- woestenij grote groene vlakken te heb ben en daarom is het bosplan in de Overdie noodzakelijk. Aan de overzijde van de Willem de Zwijgerlaan zal een speelterrein voor de jeugd komen. Ta I van proieclen Burgemeester Wytema was van me- ning, dat Alkmaar voort moet gaan zich te ontwikkelen. Reeds in 1951 is door openbare werken een staat inge diend met een aantal projecten, dat deze groei zou bevorderen. Enkele zijn reeds tot stand gekomen, andere ver keerden, in bepaalde stadia van voor bereiding. Het college heeft dus niet stil gezeten en terdege gehoor gegeven aan de verlangens de werkgelegenheid ter plaatse uit te breiden. Niets zal worden nagelaten van deze openbare werken-politiek, die door de minister (Advertentie. Trig. Med.) met contrólestrook vanat f 390 Vraagt demonstratie Langestraat 24 Alkmaar wordt voorgestaan, profijt te trekken. zoveel mogelijk Aan een veeljarenplan zal, wil men deze materie behoorlijk kunnen toe lichten, een sociografisch onderzoek moeten voorafgaan. Het ligt in de be doeling iemand voor rekening van de gemeenten Den Helder en Alkmaar met dit onderzoek te belasten. Op korte termijn z^il het plan niet kunnen wor den verwacht. Het rioleringsplan, aldus berekende de voorzitter ten behoeve van de heer Torenvlied, zal aan ongeveer 50 arbei ders direct werk verschaffen. Belang rijker echter is de indirecte uitwer king, die een buitenplaatselijke beteke nis heeft, omdat zij vele industrieën bedrijvigheid zal geven. Spreker toonde zich verheugd over de bestemming van de reserves voor het industriefonds. Hoewel men een spoedige aanleg van het industrie terrein Oost niet moet verwachten zei de voorzitter, dat het van veel belang is dit bouwrijp te maken. Ook hier gaat de kost voor de baat uit. Het ge- meeni.ebestuur wil voorts niets liever dan. de bevordering van de ontplooiing van Alkmaar als -koopcentrum. Niets is bijvoorbeeld nagelaten om de Bra derie 1952 te doen slagen. Van het in de weg leggen van staketsels en hin derpalen door het gemeentebestuur had spreker dan ook niéts kunnen bespeu- en. Van het aanbrengen van.beeld houwwerken in plantsoenen verklaar de spreker zich een warm voorstander en het is heel wel mogelijk dat zoiets bii bet 700-jarig bestaan der stad tot stand komt. Naast deze versiering noemde snreker de verfraaiing. Deze zal tot uiting moeten komen in de plantsoenen en een verantwoorde stedebouwkundige aanleg. Als voor beeld haalde spreker aan de verbin ding over de Bleekersloot tegenover de Juliana van Stolberglaan. Het gaat in dit geval in de eerste plaats om een acsthetiscbe kwestie. In dit landschap hoort geen dam thuis maar een brug. De sterkte van bet politiecorps is nimmer overschreden en ligt thans zelfs onder de normen, aldus merkte de burgemeester op naar aanleiding van de vragen, waarom de Rijksver- neding door de politie in verhouding -oveel geringer is dan in 7aan^am en Den Helder. „Over de oorzaak daarvan tast ook ik in het duister. Er wordt Qct-ter aan een herziening gewerkt". De Laat. zo vervolgde spreker, is een verkeersader, die we niet kunnen mis sen, ook al wordt ter plaatse de markt gehouden. De Oudegracht is niet te gebruiken om het verkeer van de Laat te ontlasten aangezien noch de wal kanten noch de bruggen het verkeer kunnen dragen. Het is een wonder, dat er nog geen ongelukken met de brug gen ziin gebeurd. Zij zijn te zwak om de zware asdruk van de tegenwoordige vrachtauto's te torsen. Het plaatsen van de voorkant der kramen naar de trottoirziide is ondoenliik gebleken. Snreker deelde verder mede. dat de wervingsactie voor de Bescherming Revolving op 16 Maart zal aanvangen. Do BB beeft tot taak dp bevolking te leren zich en baar eigendommen te be schermen tegen mogelijke aanvallen uit de lucht, van welke ziide deze ooit zouden komen,. Hier geldt, zo zei de voorzitter tot de heer Knuistingh Neven, wie de schoen past trekke hem aan. Het was spr. niet bekend, dat er leden van de reserve-gemeentpolitie „het Oost-front hadden geroken". BuUengemeenlen [Je verhouding tussen Centraal Zieken huis en buitengemeenten is goed. Er bestaat behoudens enkele uitzonderin gen geen verschil over de financiële offers, die de gemeenten moeten bren gen. Aan hun bijdragen hebben de ge meentebesturen echter de wens van een andere beheersvorm vastgekoppeld. Hier bevindt zich de moeiliikheid. Het ziekenhuis is een eigen gemeentelijke instelling. Over een eventuele nieuwe beheers vorm is nog geen overeenstemming be reikt omdat het Centraal Ziekenhuis deel van gemeentelijk vermogen uit maakt. Wil men dit losweken dan die nen de financiële consequenties daar van ernstig onder ogen te worden ge zien. B. en W. moeten zich hierover nog beraden. Het opleggen van dwang maatregelen, ook indien zij mogelijk zouden zijn, noemde spreker zeer on tactisch. Over het resultaat van het bevol kingsonderzoek toonde hij zich zeer te vreden. Slechts 8,3 pet. is niet doorge licht. Onder hen waren ruim 4 pet. weigerachtigen, waaronder 111 perso nen behorende tot het verplegend per soneel en bewoners van de Piusstich- ting en 580 mensen boven 70 jaar. Er is op oen later tijdstip nog gelegenheid dit verzuim in te halen. Eén schoolarts, ai» dus spreker, is inderdaad veel te kort Hij had daarom gedacht aan de aan stelling van een arts, die ten dele voor de GGD en ten dele voor de school- artsendienst zou kunnen werken. Er is echter toestemming van de minister van Sociale Zaken nodig en ten depar- temente koestert men momenteel over de inrichting van de schoolartsendienst andere opvattingen. Het had de voorzitter gespeten, dat mevr. Holzmulder, voorzitster van de afdeling Alkmaar van de Mij. tot be vordering der Toonkunst gepleit had voor een verlaging van het subsidie aan de H.O.V. Men mag niet stellen, dat begeleiding van een koorwerk plaats moet maken voor een symphonie- concert. Als Alkmaar niet meedoet wordt de gejiele subsidieregeling in de war gegooid. Alkmaar heeft als cen trum-gemeente ook een culturele taak. Spr. deelde mede, dat ondanks de prijsstijgingen de reinigingsrechten voorlopig althans niet behoeven te wordenverhoogd. VVV en gemeente rte betekenis van Alkmaar voor het vreemdelingenverkeer is van natio nale betekenis, zo zei burgemeester Wytema tenslotte. Er is geen sprake van, dat de V.V.V. accoord zal gaan met een door de gemeente bezoldigde direc teur. Het is ongunstig het V.V.V.-werk, dat op particulier initiatief berust, in de overheidssfeer te betrekken. Zolang er geen winstbejag is, is het werk bij de verenigingen in goede handen. Natuurlijk is het wenselijk van de Alkmaarse Kaasmarkt geen „spul" te maken. Er is we] enige tam-tam nodig, maar men moet dit niet overdrijven. ALS eerste van de wethouders voer de de heer R. Bakker (PvdA) het woord ter verdediging van het door hem gevoerde onderwijsbeleid. Via de kwestie over de R.K. am bachtsschool, waarvan spreker een spoedige behandeling toezegde, kwam hij bij het kleuteronderwijs terecht. Volgens de wethouder is het noodzake lijk, de bouw van twee kleuterscholen op de begroting 1953 te handhaven. De nieuwe Christelijke kleuterschool zal geheel worden volgeboekt. Het zou te vens zeer gewenst zijn twee scholen te bouwen in het Bergerkwartier. De meerderheid heeft echter uit bezuini- gingsoverwegingen besloten alleen de neutrale school te stichten en de be staande school aan de Ruysdaelkade tij delijk te bestemmen voor het Wffi- kleu teronderwijs. Uit het overzicht door de wethouder gegeven bleek, dat alle kleu terscholen in Alkmaar overbevolkt zijn en hij kon daarom weinig gevoelen voor de suggestie van de KVP-fractle om de school aan de Ruysdaelkade te bestemmen zowel voor het R.K. als neutrale kleuteronderwijs. De schoolartsendienst is vastgelopen op de weigering van het ziekenfonds aan de exploitatie deel te nemen onder de overweging, dat de verzekerden uit Heiloo en andere omliggende plaatsen geen voordelen uit deze dienst zouden putten, hoewel zij toch hun premie aan het fonds moeten betalen. De onder handelingen zijn echter opnieuw ge opend. Daarom wilden B. en W. de post op de begroting niet doen vervallen al verklaarden zij zich bereid het bedrag van f 5000 op f 1500 terug te brengen. Temeer omdat de dienst naar alia waarschijnlijkheid niet met ingang van het nieuwe schooljaar zal worden in gevoerd. Wanneer tw.ee gymnastiek lokalen bij de Handelsschool worden gebouwd en daarenboven ook nog een lokaal bij de R.K. Ulo, zou er in dit kwartier toch nog een tekort zijn. De bouw van de twee voorgestelde lokalen behoeft die van een gymnastieklokaal bij de R.K. Ulo dus niet in de weg te staan. De verantwoordelijkheid van de niet-uitvoering van de overdekte speel plaats bij de St. Willibrordusschool, waarop door de heer Sietsma was ge attendeerd. berust niet bij de gemeente. Zij heeft alle mogelijke medewerking verleend. Door een verandering van de situatie kon het schoolbestuur echter ds beschikking krijgen over een ander lo kaal en heeft daarom van de ver bouwing afgezien, waarvoor spreker zijn erkentelijkheid betuigde. De huisvesting van het Chr. Lyceum zal evenals het onderbrengen van an dere onderwijsinrichtingen zo spoedig mogelijk worden bekeken. Het blokschrift heeft onze aandacht, aldus wethouder Bakker. We zullen echter enig geduld moeten betrachten Het feit, dat het blokschrift niet op de middelbare scholen voldoet is niet zo zeer een fout van het schrift maar eer der omdat er op de middelbare scho len aan het schrijven te weinig aan dacht wordt besteed. Spreker stelde voor t.z.t. een kleine commissie te be noemen, die dit „probleempje" zal on derzoeken. Voorlopig achtte hij het niet nodig een commissie te benoemen met betrekking tot de Muziektuin. Met vol doening had hij kennis genomen van de waardering voor het Clubhuiswerk, dat inderdaad om uitbreiding schreeuwt. Werkgelegenheid DE persoon, die een reeds verkochte woning van de Bouwkas kreeg aange boden, zal volledig schadeloos worden gesteld, zo verklaarde wethouder Co erts (PvdA). Het wachten is op de toewijzinz van bouwvolume. Spreker ging voorts in op de suggestie van de heer Wiese, om in de omgeving Schelp- hoek een sociale werkplaats te bouwen. Hij achtte deze plaats minder geschikt en verzocht de raad de keuze aan het college over te laten. Met de uitbrei ding van het personeel van Sociale Za- ken loopt het nogal los, aldus spreker, Men moet niet vergeten, dat de werk zaamheden van de Volkscredietbanlc 6ambtenaar voor zich opeisen. Na dei verbouwing, als men het werk ef ficiënter kan indelen, is het misschien mogelijk de situatie nog eens onder ogen te zien. Over de werkloosheidsbestrijding zei wi zoi gedaald. Er is dus geen reden tot grote ongerustheid. In de toekomst zal het niettemin noodzakelijk zijn nieuwe oh jecten aan te Wijzen, zoals recreatie oord, tunnelplan en de aanleg van een nieuwe riolering. ,Vier-en-zeventig werklozen, die niet voor de DUW in aanmerking komen, zijn tewerkgesteld volgens de sociale werkvoorzieningsregeling. Zij hebben emplooi gevonden o.a. in het Berger- en Heilooërbos, Sociale Werkplaats, plantsoendienst, en kruidentuin. Werk- schuwen worden niet door M.H. ge- steund, zo vervolgde spreker. Zij val len automatisch uit als er nieuwe ob jecten worden aangewezen en zij blijk geven niet te willen werken. Het woon wagenkamp zal nog dit jaar worden verbeterd. Spreker ging uitvoerig in op de sa menstelling van de begroting van So ciale Zaken. De stijging van f 376.000 is voornamelijk te danken aan de verho ging der steunnormen en verpleegtarie- ven. Hij was het er mee eens, dat de rechthebbenden op de uitkering nood wet ouderdomsvoorziening voor zover zij daartoe in staat zijn hun geld zelf ivdhpuder Coerts, dat het aantal werk- EOfBInden vergeleken hij vorig jaar is 52. Piet Potlood die al door enige apen uit de auto was gesleurd, werd nadat Jimmy de Roeltiraki-apen in hun eigen taal had aangesproken, onmiddel lijk los gelaten. De anderen stonden met grote ogen naar Jimmy, die nog steeds op het dak van de auto was, te kijken. Jimmy was nog lang niet klaar met zijn toespraak. Hij schold zijn ge- v/ezen landgenoten zo verschrikkelijk ac huid vol, dat er zélfs enige bij waren, die hun hèinden van schaamte voor de ogen hielden. Een jonge Roekirakl be gon klagelijk te wenen. Toen bruide Jimmy nog iets en op hetzelfde ogen blik begonnen de chimpansees alle kisten, koffers en zakken die zij uit de auto hadden gehaald weer ijlings in te laden. „Wie is. jullie hoofdman?", schreeuwde Jimmy," toen dat was ge beurd. Er trad een grote Roekiraki naar voren. Hij was ook erg onder deindruk. „Ik ben hoofdman Boelowangkie", zei hij met een benépen stem. Jimmy stelde hem allerlei vragen, welke de grote aap nederig en beleefd beantwqordde. Piet Potlood stond er oplettend bij, maar hij begreep niets van het gesprek. Hij kon geen woord van deze taal verstaan. Hij zag alleen dat Jimmy de grote aap beval om in de auto te stappen. Daar na snauwde hij nog iets tegen de Roe- kiraki's die snel de benen namen. Jimmy startte en reed snel weg. Zijl. gezicht stond op storm. DE MET vele voormalige brandweerlieden bezette publieke tribune wees et gisteravond op, dat de hij de algemene beschouwingen gestelde vragen over de brandweerkwestie de begrotingsdebattcn in deze kring plotseling een grote aantrekkingskracht hadden gegeven. De interesse ging speciaal uit naar het ant. woord van burgem. Wytema, die z(jn gehoor niet lang liet wachten en begon met te zeggen, dat hij de voor het conflict getoonde belangstelling als ongezond be. schouwde. Het betreft hier geen kwestie binnen de brandweer, maar daarbuiten en 't is alleen aan de 12 uitgetredenen, die nog niet zijn teruggekeerd te danken, dat er nog steeds over de moeilijkheden bij de Vrijwillige brandweer wordt gespro. ken. De burgemeester herhaalde, dat de brug nog niet is opgehaald, maar dat het ter bevordering van de corpsgeest onverstandig zou zijn het gehele laddcrcorps als groep terug te nemen zolang de kans bestaat, dat deze groen een gevaarlijke invloed zou kunnen uitoefenen. De sollicitaties zijn dan ook j in portefeuille gehouden. Niemand is echter a priori van een herbenoemiiic uitgesloten. Het tijdstip van terugkeer zal afhangen van het moment, waarop; de betrokkenen hun oude geestdrift hebben hervonden. De corpssfeer kan in geen geval een vreemd element verdragen dat gevoed wordt door een geest van teleurstelling. juist omdat het aanschaffen van een] slangendroogtoren met het conflict niets te maken heeft. Ik herhaal, aldus spreker, dat het beter ware geweest, deze zaak binnenskamers te behande-1 len. Verschillende raadsleden waren het I daarmee eens, maar zij voerden aan, I dat het college dit had kunnen voor-1 komen door de raad tijdig in te f lichten. De heer Hoytink bleef het conflict I een-pijnlijke zaak noemen en hij vroeg I zich af, waarom men niet tot een I snelle oplossing zou kunnen komen, Het college zal toch wel weten wat I het met eventuele raddraaiers moetl aanvangen. De heer Woldendorp kwam tot slot I met een motie om een raadscommissie I te benoemen, teneinde in het conflict te bemiddelen. De voorzitter wilde de raad ernstig I ontraden op deze motie in te gaan. Hii I wees op het eigenaardige karakter van f de brandweer: gedeeltelijk overheids- instrument, gedeeltelijk een vereniging I van vrijwillige krachten. Door het be noemen vam een commissie zou men de g oude kwestie weer oprakelen en tot I een stadium terugkeren, dat reeds is I gepasseerd. Een actie als deze zou del golven weer opzwepen. Aangezien del fracties zich over de motie nader wil-1 den beraiden werd de verdere behan deling verdaagd tot hedenmiddag. |Jc burgemeester herinnerde aan zijn uitlating op 18 December, dat de brug nog steeds was neergelaten en hij had er zich over verwonderd, dat de reactie van de uitgetredenen daar op zo traag kwam. Een collectieve sol licitatie kon om de bovenomschreven redenen niet worden aanvaard. Het had de burgemeester teleurgesteld, dat het advies van het college van hoofd lieden over de individuele aanmeldin gen met medewerking van de comman dant aan de openbaarheid was prijs ge geven. Hierdoor toch waren B. en W. in een dwangpositie gekomen. Het zou mogelijk zijn geweest, dat het college over de herbenoemingen een andere mening was toegedaan. Men moet zich hierover overigens geen grote voor stelling maken, aldus spreker. Immers B. en W. hadden niet alleen rekening te houden met de gevoelens van hen, die de brandweer vrijwillig de rug hadden toegekeerd, maar ook met. de brandweerlieden, die het corps waren blijven dienen. Zij vooral heb ben zich onderscheiden door een vol strekt beheerste houding en niets ge daan om een oplossing van het con flict te bemoeilijken. Over de inlevering van de uniformen zei spr., dat deze reeds op 12 December haid moeten geschieden, maar dat hier- i--'lelijk geen haast was be tracht. Zodra bekend werd, dat men bezig was met het slopen van de lei dingen der alarminstallatie, is hieraan onmiddellijk een einde gemaakt. Sedert de beslissing, dat vier leden konden terugkeren is er weer een ge rucht ontstaan, dat bepaalde .gevoelig heden niet zouden zijn ontzien. Spreker kon zich daarmede niet verenigen. Hij stipuleerde, dsit het de tijd is, die de wonden heelt. Het blijft speciaal voor een brandweercorps een eerste eis, dat de collegialiteit zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Men moet elkaar met een half woord kunnen verstaan. In dit verband merkte spreker op, dat de toelating van de uitgetredenen als groep niet gewenst is, maar individueel niet uitge sloten zal zijn. Zij zelf zullen hieraan moeten medewerken. Omtrent de terugkeer van de drie hoofdlieden is van het college van hoofdlieden nog geen advies ontvangen. Het dreigement van de heer Van der Borden achtte de burgemeester on- (Advertentie, Ing. Med.) moeten halen. Zij stellen echter zelf prijs op uitbetaling via M.H., omdat zij in dat geval werkelijks hun uitkering kunnen ontvangen. De wethouder toon de zich geen voorstander van het trans formeren van de instelling van Maat schappelijk Hulpbetoon in een gemeen telijke dienst, omdat hij daarin geen voordelen meende te kunnen zien. Autonomie 11/ethouder Leesberg zei het in hoge mate te zullen betreuren als het G.E.B. zou worden prijs gegeven. De resultaten van het gemeente-licht- bedrijf zijn toch niet van dien aard, dat men graag het bedrijf zou willen missen, afgezien van de gemeentelijke autonomie, die in dat geval opnieuw een knak zou krijgen. Op het ogenblik is het zo dat er bij redelijke tarieven een winst gemaakt wordt van 31.000. Ook de gasvoorziening Kop Noord- Holland zal een aanzienlijke bate van ongeveer f 74.000 afwerpen voor de stad Alkmaar. Spr. bepleitte het nut van de af schrijving volgens de vervangings waarde en kwam vervolgens terecht bij de vraag waar de transformatoren dienen te worden geplaatst. Hij meen de, dat men de juiste oplossing had ge vonden door de apparaten voorlopig achter de meter te plaatsen, in af waehting van het desbetreffende raads besluit, en eventueel het door de be trokkenen te veel betaalde te resti tueren. Spreker drong er op aan bij dit besluit de nodige voorzichtigheid te betrachten en zich niet gemakkelijk op het standpunt te plaatsen, dat dit extra- stroomverbruik maar door de gemeente dient te worden betaald. Wat de straatverlichting betreft, zei wethouder Leesberg, dat gasverlich ting op hoofdwegen ongewenst is. Voor hoofdwegen met ir.terlocaal verkeer is natriumverlichting en voor hoofdwegen met locaal verkeer kwikdamp- of TL- verlichting gewenst. Men moet echter niet denken, dat deze wensen terstond zullen worden ingewilligd. De kosten vam dit systeem zijn zeer hoog. De projecten zullen worden uitgevoerd als het geld daarvoor beschikbaar is. Spreker ging vervolgens in op een aantal opmerkingen van de heer De Zeeuw betreffende de terugbetaling van de wegens zegelverbreking opge legde boeten en de overweging waar om alleen door het G.E.B. erkènde in stallateurs gerechtigd zijn in Alkmaar nieuwe aansluitingen aan te brengen. (Zie vervolg pagina 5) B. en W. hebben gisteren voorgesteld een aantal bezuinigingen en wijzigin gen in te voeren om het tekort van I f 107.823 vermeerderd met de uit de ver hoging der begraafrechten verwachte B f 15.000 te dekken. Uit de gewone dienst worden geno-| men f 50.000 voor de industrieterreinen] en f 50.000 voor de ombouw electrise) net. De reserve, die voor de ombouwl van het net is gevormd zal uit de batige! saldi met f 290.704 worden aangevulil tot f 571.324. Eenzelfde transactie wor.I verricht t.a.v. het fonds ter bevordf ring van de industrievestiging. Het reeds gevormde fonds van 175.011 gulden wordt met f 325.000 uit de batig! saldi aangevuld. Voor het nog ongedebl te bedrag van f 22.823 (f 7.823 en f 15O0l| van de begraafrechten) zijn de volgen-f de dekkingsvoorstellen gedaan: Uit het batig saldo van het electricl-1 teitsbedrijf f 15.000, vermindering sub-I sidie Maatschappelijk Hulpbetoon] f 15.000, vermindering kosten schooi-1 tandartsendienst f 3500. Het verschil van f 33500 en f 22.8231 wordt overgebracht naar de post on-[ voorzien, zoals de wethouder van finan-] ciën al had medegedeeld heeft het col-1 lege het mes drastisch in de begroting-1 koek gezet. Het tekort bedroeg, zo werd gisteren bekend gemakt, oorspronkelijk I f 324.000. Het zal ook volgend jaar zeker in del paar honderdduizend gulden gaan belo- f pen. Ds heer Torenvlied: De heer Torenvlied zei bij de replie- ken over het bericht in de Alkmaar- sche Courant onaangenaam- verrast te zijn geweest. Het zou z.i. een daad van goed fatsoen zijn geweest eerst bij hem te informeren over de juistheid van het gerucht dat hij zou hebbel bedankt voor de C.P.N. Eén van ds raadsleden had zich bovendien he! grapje veroorloofd te zeggen, dat spre ker zelf het gerucht in de wereld ha! geholpen „Ik maak mij ongerust, ovt-' deze wijze van publiceren en grapj? maken. Het is een aangelegenheid, d mijzelf betreft en niemand anders at' gaat". Teleg ram van de raac Deze v/eek zijn uit Alkmaar «n I ploegje electriciens en een technisc" ambtenaar van de dienst Openbare I Werken naar Stavenisse vertrokken te helpen bij het herstellen van de huis-1 leidingen. Uit Den Helder werd ceu I secretarie-ambtenaar gezonden, d" I medewerkt aan het op orde stellen va» de gemeente-administratie. De hulpverlening in het kader vu" I de adoptie begint dus te lopen. In Je I gisteren gehouden raadsvergadering 1 heeft burgemeester Wytema een tele-1 gram uit Stavenisse voorgelezen van de volgende inhoud: „De gemeenteraad van Stavenisse w vergadering bijeen betuigt de gemeen ten in het Noorderkwartier zijn op rechte dank voor de aangeboden hulp Naar wij vernemen is Ir. H. Knal, directeur van de dienst van Openba" Werken als nummer twee geplaatst "P de voordracht van directeur van de" dienst te Nijmegen. de liefhebbers vai kunst veel gegeven. W den bleek hij een succi vrij en onafhankelijk i was hij een der groots Men heeft hem daart daarvoor niet zelden Meer dan dankbaar Ruys bovendien zijn i king van Georgette chansonnière die wij de tweede maal in he mochten zien en hore: het n.I. die de toenmali tijdens de bezcttingsjai baret „De Mallemolen' haalde om „eens een Georgette deed het, I donk als haar accompa had succes. Dank zij kwam er een totale vi leven van Georgette bleek als het ware v in de wieg te zijn gele bijzonder voor het 1 waarvoor zij mede dan haar moeder een Fr; aangeboren aanleg blei ^LS toneelspeelster en Nederland was he zich op het delicate pe son te begeven, maar haar reeds in het beg deed Georgette de grot werd een gelukkige sta zich snel weten op te chansonnière van int maat, tot een waar act Haar kunst is verbli rompelt en zij had dan in Alkmaar de „zaal" c van haar stem, haar k sen en haar treffende Het eerste deel van bestond uit „volksliede lende landen". Kostelij' over het Groningse me voelde voor het kranigi voor de stugge smid, i haar als vrijer bad toe makeliik het verhaal c echtpaar Blunt, dat vijfl is. in bed ligt en zich d; dat de buitendeur niet draaid, doch geen vai wenst die deur te sluit het dievenpak binnen c (Vervolg van p Wethouder Van Slii zich terstond tot de Neven, die een bepaald gehaald, waarin spral weest van een onjui: door het Huisvestings' val betreft een drie wachten is op het ger een nieuwe woning en andere oplossing gezocl de toe, dat bij samen' worden overgegaan tot van badkamers in ke gens zei de wethouder bereid waren het voo ging van de begraafre- trekken, maar hij vo< dat dit punt op een i toch weer bij de raad Spr. stelde zich met d op het standpunt, dat ding voor bepaalde diei uit de gemeentekas kaï toch zeker de onkostei mogen worden gebract De achterstand in di fing zal geleidelijk wo Over het subsidie aar Leeszaal zei wethoude land, dat het nodig is ling zich nieuwe boeke fen. waarmee dit extr f 5000 verantwoord is. Leeszaal, waarvan over zoek is ontvangen, zal 1 De besturen zullen hi doen nieuwe leden te k De subsidies aan het spreker eveneens noodz goedkopere voorstellin: financiële situatie zei s de toekomst niet rooskl verwachtte volgend jaar twee en een halve ton. tot elkaar is gekomen sing. Feit blijft, dat de in zichzelf sluitende is onk niet voldaan- Er citeit in. Ik durf het wel in te gaan als mi nemen van nieuwe 1 maar grote voorzichtig De begroting is daarv nen. Wethouder Van S dedigde nog enkele va gen. die in zijn minderl neergelegd. Opnieuw ui teleurstelling over de de heer Sietsma. die h spr. met de gemeentebe speeld. Hij had dit nis ge aldus spreker. Ik tracht de begroting nie lopen en daarmede all van Alkmaar voor ogen

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2