PRESIDENT VAN TSJECHO-SLOWAKIJE GOTTWALD OVERLEDEN Na een ziekbed van slechts twee dagen Een Brits-Frans-Amerikaans protest bij Tsjoeikov Oproep lot bewaren van eenheid in Tito vandaag Engeland Een Brits-Amerikaans plan in Cairo overhandigd Narriman en Faroek wilden reeds lang uit elkaar gaan Opperste Sovjet bekrachtigt de nieuwe regering Stalin keurde de hervorming goed Eert nieuwe Franse nota aan Londen Optimistische Engelse ministers terug uit de V.S. Maandag 16 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 63 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Een trouw leerling van Lenin en Stalin" Met sterke lijfwacht Jeugd krijgt kosteloze visa voor Duitsland Ontruiming Suez-kanaalzone Nog geen Egyptische reacties Ex koningin Donderdag naar Cairo Inbrekers op heterdaad betrapt Over de aanvallen op vliegiuigen Zevende lid bemanning Lincoln overleden Rede van Malenkov F 81.4 miliioen in NRF Eden naar Turkije, Italië en Griekenland Ook O E.E S -personeel offert De Japanse regering in moeilijkheden Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct, per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs dij voor uitbetaling f 2.02 per mno f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t u.49 J(LEMENT GOTTWALD, sinds 1948 president van Tsjechoslowakije en voorzitter van de communistische partij in dit iand, is Zaterdagmorgen om elf uur, na reeds enige tijd buiten bewustzijn te zijn geweest, overleden. Het laatst had men hem in het openbaar gezien tijdens de begrafenisplechtigheden van Stalin in Moskou vorige week Maandag. Hij stond toen tussen de groten van de Sovjet-Unie eii de sarelliet-staten op de trappen van het grote mausoleum op het Rode Plein. Hij werd zes en vijftig jaar. Gottwald is volgens de bulletins slechts twee dagen ziek geweest. Hij leed adn een ernstige vorm van longontste king en pleuritis. Een borstpunctie en een aantal bloedtransfusies-konden zijn leven niet meer redden. De overleden president werd behandeld door negen geneesheren en twee chirurgen. Men vermoedt, dat Gottwald zal worden opge volgd door de vijf en zeventig jarige prof. Zdenik Nejedly, vice-premier en lid van het negen man sterke presidium der Praagse regering. De Russische vice- premier, maarschalk Boelganin, zal aan het hoofd der officiële Sovjet-delegatie staan, die de teraardebestelling van Gottwald gaat bijwonen. Radio-Praag heeft medegedeeld dat de begrafenis van president Gottwald Donderdag 19 Maart zal geschieden. Van heden af zal het stoffelijk overschot in de Spaanse zaal van het slot van Praag opgebaard liggen. President Tito van Joegoslavië is gisteren in (le Britse wateren aange komen. Tito zal een bezoek van vijf dagen aan Groot-Brittannië brengen. Het schip, waarop de Joegoslavische president de reis maakte, de kruiser „Galeb", is Zondag zes mijl van Sheer- ness voor anker gegaan. Het zal van daag de Theems opvaren. Toen de „Galeb", geëscorteerd door Brit-.- torpedobootjagers, in het Kanaal voer, verklaarde Tito in een boodschap, dat een uitwisseling van gedachten tussen de regeringen van Groot-Brit- lannié en Joegoslavië over verschillen de internationale vraagstukken en problemen, die de beide landen be troffen, noodzakelijk is. Uit overwegingen van veiligheid zal Tito overal door gewapende mannen worden begeleid. Om dezelfde redenen zijn slechts weinig gegevens over het programma van het bezoek verstrekt. Zelfs het ogenblik van de aankomst is niet bekend gemaakt. De Britten zullen tijdens het bezoek ook de kwestie ter sprake brengen van een mogelijk vriendschapsverdrag tussen Engeland en Joegoslavië. Ingevolge een notawisseling tussen Nederland en de Westduitse Bondsrepu bliek is, op een basis van wederkerig heid, overeengekomen dat met ingang van 1 April 1953 aan wederzijdse onder danen beneden 25 jaar kosteloos inreis visa zullen worden verstrekt. Een soort gelijke beslissing is tot stand gekomen tussen Duitsland en Frankrijk. De opzet is. tot een gemakkelijker jeugdverkeer te komen ter bevordering van de cul turele betrekkingen tussen de landen van West-Europa. r-OTTWALD volgde in Februari 1948 president Benesj op, kort nadat de communisten zich van de macht in Tsje- cho-Slowakije hadden meester gemaakt. Zoals men zich herinnert had deze machtsverwisseling een zeer dramatisch verloop en pleegde o.a. Jan Masaryk, zoon van de stichter van de republiek, in Praag zelfmoord. Een belangrijk bolwe: k in midden-Europa ging daar mede voor het. Westen verloren. In het communiqué van het centraal comité der partij en van de regering, waarin Gottwalds dood werd bekend gemaakt, wordt o.a. gezegd: „Hij wijdde zijn le ven aan zijn volk. Hij streed tot het einde voor de vriendschap met het volk van de Sovjet-Unie. Een trouwe leer ling van Lenin en Stalin is heengegaan. Kameraad Gottwald leerde ons hoe wij moeten vechten tegen de kapitalistische uitbuiters en vijgnden, van ons volk. Hii boüwde onzè strijdmacht op óm naast de roemrijke Sovjetrussische strijdmacht voor de vrede te waken." Het is opmerkelijk, dat in dit com muniqué evenals in dat wat na de dood van Stalin in Moskou werd uitgegeven, met kracht wordt opgeroepen de een heid te bewaren. „In deze dagen van smart" zo wordt gezegd, „moet er een heid zijn onder ons volk. Wij moeten nog scherper het pad volgen, dat kameraad Gottwald ons wees. Wij moeten onze waakzaamheid verhogen om al diegenen te ontmaskeren'die de eenheid van onze partij en het nationale front willen on dermijnen. Voorwaarts Tsjeehoslowaak- se stoottroepen, onder het vaandel van Lenin en Stalin. Lang leve het dappere volk van Gottwald. Lang leve de roem rijke herinnering aan onze grote zoon, kameraad Gottwald", aldus het com muniqué. De minister van Defensie riep in een dagorder de .weermacht op zich om par tij en regering te scharen. Elke aanv valler, die ons zou wagen aan te vallen, moet vernietigd worden. HE Britse ambassadeur te Cairo en zijn Amerikaanse collega hebben Zater dag aan de Egyptische premier, generaal Naguib, en diens minister van Buiten landse Zaken, dr Fawzi, een Brits-Ame rikaans plan overhandigd met betrek king tot de ontruiming van de Suez- kanaalzöne door Britse troepen. Volgens 't Egyptische blad „Al Misri" bevat het J!\-hONINGlN Narriman beeft in baar hotel te Genève voor meer dan honderd verslaggevers en fotografen verklaard, dat haar echtgenoot, ex- koning Faroek, en zij reeds sinds lange tijd hadden besloten uit elkaar te gaan. Zij voegde er nadrukkelijk aan toe, dat het een persoonlijke aangelegenheid betrof, waarmee noch haar moeder, ingelaten. „Ik ben lang geduldig geweest", zo zei ex-koningin Narriman," maar thans ben ik tot de slotsom gekomen, dat ik van mijn echtgenoot moet scheiden' Na het nemen van dit besluit had zij haar moeder telegrafisch verzocht haar in deze moeilijke uren terzijde te staan Generaal Naguib heeft ex-konmgin Narriman inmiddels vergunning ver leend zo spoedig mogelijk naar Egypte terug te keren Zij zal Donderdag uu Genève naar Cairo vertrekken De moeder van Narriman heeft ver klaard, dat haar dochter niet eens ovei voldnende geld meer besehikte om haar WEEKBt hfiCHl Verwachting tot morgenavond: RUSTIG WEER Vannacht olaat^elijk nachtvorst ?n in het Westen van het land hiei en daar mist. Morgen overday over het algemeen zonnig weei met iets hogere maximum-tempe ratrren. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtinsen. DINSDAG: Zon op H 51 onclej 1P. 47 Maan on 7 08 onder 22 17 noch de Egyptische regering zich vliegreis naar Cairo vooruit te betalen Vrienden van ex-koning Faroek zeiden echter, dat deze Narriman voor haar vertrek een aanzienlijke som gelds tiad overhandigd. Ook verklaarden deze vrienden, dat Faroek zeer ontdaan was over het vertrek van zijn echtgenote Faroek heeft opdracht gegeven zijn zoontje, koning Foead II, in zijn villa buiten Rome scherp te bewaken. WELTER VRAAGT DREES OVER VLUCHTSCHEPEN Het Tweede Kamerlid de heer Wei ter (K.NP.) heeft aan de minister president (dr Drees) het volgende ge vraagd: 1. Is het waar, dat de Nederlandse regering nu al geruime tiid twee van Wm Muller en Co gecharterde vlucht- schepen, de ..Willem 1" en de ..Willem 2" vaarklaar laat houden in de haven van Hellevoetsluis. elk met een gezag voerder en een kernbemanning aan boord' 2. Zo ia. is de regering bereid de Kamer mededeling te doen omtrent de bedoeling van genoemde maatregel? - Tijdens de voorjaarsbeurs van Dins- tag 17 tot en met Donderdag 26 Maart '"sj /ullpn dageliiks behalve on Zondag Maart enige extra treinen rijden. In- '••Mineen hierover worden gegeven op de stations. plan vüf punten, met name: 1. De da tum van ontruiming der Kanaalzone; 2. De toekomst van de militaire bases al daar; 3. De verdediging van het Midden Oosten; 4. Het versterken van de Egyp tische economie en 5. De opbouw van de militaire macht van Egypte. De besprekingen, die Zaterdag begon nen, zijn gisteren voortgezet. Naguib ontving eerst de Britse ambassadeur, Stevenson. Zij spraken behalve over bovengenoemd plan ook over de Soeda- nese kwestie. De Amerikaanse ambas sadeur werd later eveneens door Na guib ontvangen, dit ondanks het feit. dat de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken had gezegd, dat Ame rika niet als derde partij bij de onder handelingen kon worden aanvaard. De Amerikaanse ambassadeur besprak vnl. de kwestie van economische hulp aan Egypte met Naguib. In officiële krin gen te Cairo zegt men, dat deze week een overeenkomst tussen Egypte en de V. S. zal worden getekend, volgens welke Egypte 'Amerikaanse steun zal ontvangen bij de uitvoering van een groot plan voor de ontwikkeling van de landbouw. Zaterdagnacht hoorde een agent van politie gerinkel bij een juweiierswin- kel in de Boekhorststraat te 's Graven- hage. Hij zag zich daar twee mannen ophouden, die bij zijn nadering de vlucht namen. De agent zette hen na en wist één hunner te pakken te krijgen, de 25-jarige bode P. M. V. Deze werd meegenomen en in verzekering gesteld. Naar de tweede wordt nog gezocht. Bij onderzoek bleek, dat de mannen de etalageruit van de juwelierswinkel had den vernield en uit de etalage zes gou den herenhorlogebanden hadden ont vreemd ter waarde van f 2500. Bij de vlucht had het tweetal de banden weg geworpen, doch alle zijn teruggevonden. Baldadige jongen door een vrachtauto ove:reden Zaterdagmiddag is de negenjarige R van N. te 's Gravenhage in de Geranium- straat van de treepplank van een rijden de vrachtauto gevallen, onder de achter wielen terechtgekomen en ter plaatse overleden. De chauffeur van de vrachtauto, de 27-jarige J. V. uit 's Gravenhage. moest steeds in de Geraniumstraat met zijn auto heen en weër rijden. Herhaaldelijk klommen er dan jongens op de wagen en V. heeft de jongens herhaaldelijk ge waarschuwd dat te laten. Het stoffelijk overschot van de knaap ls naar een ziekenhuis vervoerd. De regering te Praag heeft de staats- róuw afgekondigd. Deze zal tot na de begrafenis van kracht blijven. In het ge hele land zal halfstok worden gevlagd. Alle sportwedstrijden en vermakelijk heden zijn afgelast. Er is een commissie gevormd voor de regeling der begrafe nis o.l.v. premier Zapotocky. Radio-Moskou en regionale zenders in de Sovjet-Unie hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag ieder uur het bericht van Gottwalds dood en de in houd van het communiqué van partij en regering herhaald. De Prawda en andere Moskouse bladen brachten het nieuws op de voorpagina, die door een rouwrand was omgeven. Het doodsbe richt sprak van „grpte droefenis" en noemde Gottwald „een getrouw vriend van de Sovjet-Unie". In geheel Oöst-Duitsland is opdracht gegeven ook de vlag halfstok te hangen. De radio speelde treurmuziek. Berich ten van rouwbeklag werden in Fiaag o.a. ontvangen uit Albanië. Bulgarije, Syrië (in welk land van de openbare gebouwen de vlag ook drie dagen half stok zal hangen) en van president Eisen hower. Deze betuigde in een korte bood schap de weduwe van Gottwald zijn medeleven. nE BRITSE, Franse en Amerikaanse Hoge Commissarissen in West-Duits- land hebben Zaterdag een gemeen schappelijk protest ingediend bij gene- raal-majoor Tsjoeikov, opperbevelheb ber der Sovjetrussische troepen in Duitsland, tegen het beschieten van vliegtuigen hunner landen door Russi sche straaljagers. Het protest heeft be trekking op het omlaag schieten van een „Lincoin"-bommenwerper der RAF door een Russische „MIG", het lossen van waarschuwingsschoten op een Brits „Viking"-transportvliegtuig door Sovjet-jagers en de schijnaanval, wel ke Russische gevcchtstoestellen op een andere Britse bommenwerper hebben uitgevoerd. [)E Opperste Sovjet (het Russische parlement) kwam gisteren voor een vierde en buitengewone zitting in de witte marmeren zaal van het Kremlin te Moskou bijeen. De samenstelling van de nieuwe regering (gevormd na Stalin's dood) werd goedgekeurd. De opvolger van Stalin, Georgi Malenkov, hield een toespraak, waarin hij zeide, dat de regeringshervorming (het aantal ministers werd van 51 teruggebracht op 25), die o.a. consolidatie van het gezag beoogt, met Stalin was besproken en diens goedkeuring had gekregen. Malenkov verklaarde voorts: Ieder land, dat opkomt voor de belangen van de vrede, de Ver. Staten inbegrepen, kan verzekerd zijn van de standvastige vredes politiek van de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie zal vriendschap met China en de volksdemocratieën consolideren. INE vergadering begon precies om twee uur. Rechts van Malenkov zat Beria links Molotov. Toen Malenkov en de -andere leden van de regering binnen kwamen, stond men op en juichte. Voor zitter van de bijeenkomst was Jasnov, burgemeester van Moskou. Achter Malenkov stond een levens groot standbeeld van Lenin. Malenkov was in een eenvoudige tuniek gekleed. Beria en Molotov waren in burgerkle ding. In de diplomatieke loges hadden vertegenwoordigers van meer dan veer tig landen plaats genomen. Er waren televisiecamera's in de zaal opgesteld. Ter nagedachtenis van premier Sta lin stonden de afgevaardigden in stilte op. Ook het overlijden van Gottwald, de president van Tsjecho-Slowakije, werd op deze wijze herdacht. De afge vaardigden keurden een condoleantie- resolutie goed. Beria stelde voor Malenkov „een ta lentvolle volgeling van Lenin en Sta lin" tot voorzitter van de raad van mi nisters (premier) te benoemen. De afge vaardigden juichten daarop luid. Daar na diende Malenkov officieel de lijst van de nieuwe ministers in. De vergade ring bekrachtigde deze. „Izwestia", het orgaan van de* Sovjet regering, drukte Zondag een artikel van luitenant-kolonel Zjadof af, waarin ge zegd wordt, dat de Sovjet-strijdkrach ten gereed staan „om iedere agressor een vernietigende slag toe te brengen bij de eerste oproep van de communis tische partij en de Sovjet-regering" De Sovjet-Unie is thans sterker dan ooit te voren. Zij is thans meer dan ooit in staat iedere beproeving te weerstaan, al dus „Izwestia". Tot Zaterdagavond was bü het Na tionaal Rampenfonds f 81.4 miliioen binnengekomen. -.Stand actie „Beurzen open, dijken dicht" thans f 3.660.934.57. In Enschede werd Zaterdag ruim een miliioen ontvangen w.o. een half mil iioen uit Hengelo. Melissant (1500 in woners) op Goeree, zelf zwaar getrof fen, bracht niet minder dan f 20.000. bjjeen voor het NRF. Volgende week zal de geëvacueerde bevolking van de gemeente Krabbendijke op eigen risico mogen terugkeren. De laatste overlevende van de om laag geschoten Britse Lincoln-bommen- werper is in een ziekenhuis in Oost- Duitsland overleden. Het aantal slacht- ofers is daarmede tot zeven gestegen. De Russische autoriteiten hebben Za terdag de stoffelijke resten van vijf leden van de Britse luchtmacht dan Britse militairen overgedragen. De lij ken werden aan de grens overgegeven en naar het Britse militaire hospitaal te Hamburg vervoerd. Het Britse ministerie voor de Lucht macht heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat Groot-Brittannië zijn oefenvlieg tuigen gedurende de luchtmachtoefe ningen, die tussen 16 en 22 Maart in West-Duitsland worden gehouden, ten volle zal bewapenen en ze. zo nodig, door jagers zal laten dekken. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Zaterdagochtend bekend gemaakt, dat de Britse regering een nota heeft ontvangen van de Franse regering met betrekking tot de deelne ming van Engeland aan de Europese Verdedigïngs Gemeenschap. De nota ts een antwoord op het memorandum van de Engelse regering na het jongste .be zoek van Mayer en 'Didault aan Lon den. In welingelichte kringen is te ver staan gegeven dat de nieuwe Franse nota tevredenheid uit over het positieve aspect van enkele punten in het eerste Britse antwoord, in het bijzonder met betrekking tot een nauwere politieke samenwerking tussen Engeland en de EVG. Aan de andere kant zou de Fran se regering zich teleurgesteld tonen over het feit, dat Engeland tot dusver zich niet sterker heeft kunnen binden tot het handhaven van een zeker aan tal divisies in Europa of het zenden van divisies in het geval Frankrijk troepen naar gebieden buiten Europa zou moe ten sturen. HOOFDCONDUCTEUR OVERLEDEN AAN ZIJN VERWONDINGEN De 60-jarige hoofdconducteur F. J. V. uit Rotterdam, die Dinsdagochtend op het Centraal Station te Amsterdam tus sen een reeds in beweging zijnde trein en het perron was gevallen, is aan zijn bekomen verwondingen overleden. Op het station Horst (L.) werd de spoorwegarbeider K. door een locomotief gegrepen en gedood. Hij laat een vrouw en zes kindoren achter. JJE Britse ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën, Eden en Butler, zijn, na enige tijd in Washington be sprekingen te hebben gevoerd met de nieuwe Ametikaanse regering en pre sident Eisenhower, te Londen terugge keerd. Butler verklaarde op het vlieg veld na aankomst: „Wij zjjn met iets begonnen, dat niet alleen voor ons, maar voor de gehele vrije wereld met inbegrip van Europa het Britse Ge menebest, van waarde zal zijn. De r~ De secretaris-generaal van de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese samen werking op economisch gebiedheeft aan de betreffende chefs van dt permanente delegaties van Engeland, Belglè en Nederland cheques over bandigd, dte een waarde vertegenwoordigen van ruim 1 miliioen francs Het geld dat werd ingezameld werd bij personeel van genoemde organisatie is bestemd voor leniging van de nood der watersnnodslachtoffers in deze landen. Jhr. Tjarda van Starkenbnrch Stachouwer neemt de cheque welkt voor ons land bestemd isr in ontvangst. Amerikaanse regering is onder de in druk gekomen van de verbetering in het sterlinggebied." Tevoren had Butler te Ottawa (Ca nada) gezegd, dat Canada een histo rische rol zal gaan spelen als schakel tussen het Gemenebest en de Verenig de Staten in de campagne tot vergro ting van de wereldhandel. De nieuwe Amerikaanse regering, zo zeide hij. staat geheel aan onze ziide in onze vastbeslotenheid de handel tot uitbrei ding te brengen en vrijer te doen ge schieden. Eden verklaarde de overtui ging te hebben, dat Engeland en de V. S. op dit ogenblik dichter bii el kaar waren in vele kwesties, die alle delen van de wereld raken. Wii moeten thans met onze Europese vrienden over hetzelfde onderwerp van gedachten wisselen. De beide Britse ministers zullen op de a.s. bijeenkomst van de Oi'(ynr'i'er)A'o VflTI Samenwerking te Parijs op 23 Maart verslag uitbrengen. Eden verklaarde, dat tijdens het be doek van maarschalk Tito aan Enge land gehoopt wordt enige vordering te maken in het verbeteren van de be trekkingen tussen Ziiid-SIavië en Italië. Voorts maakte hjj bekend, dat bü voor de a.s. vergadering van de N A V.O. in April, een reis zal gaan maken naar Griekenland, Turkije en Italië. Het Japanse Lagerhuis heeft Zater dag een motie van wantrouwen tegen Ie liberale regering van premier Jos- lida aangenomen met 229 tegen 218 stemmen Aanvankelijk besloot de re gering af te treden doch later werd bekend gemaakt, dat Josjida het parle ment zal ontbinden Een datum voor nieuwe verkiezingen is vastgesteld op 19 April. Josjida verloor de meerderheid in het Lagerhuis doordat twintig afgevaardig den van zijn partij voor het stemmen over de motie bekend maakten uit de iberale partij te zijn getreden. Daar mede verviel zijn meerderheid tn het agerhuts. Deze „rebellen" hebben een nieuwe politieke groep gevormd. Vnlennr Moskou?*» blader» zijn meer dan 670 irulUoen exemplaren van de '-•erki-n van Stalin eedrukt Dr geschrif ten zjjn in 101 talen verschenen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1