Nationale zwemcracks duelleerden in Alkmaarse Overdekte Noodlottige gevolgen bij „voorzichtig" verkeer agenda De krant gratis! Stad en Omgeving Dr Albert Schweitzer vond in ir Ingerman een groot bewonderaar Wantrouwen van de negers heelt de blanke aan zichzelf te wijten „WE KUNNEN Afrika niet zien zonder de figuur van Albert Schweitzer", zei ir K. F. Junius Ingerman gistermiddag in zijn lezing voor de Vereni ging van Huisvrouwen, welke in het Wapen van Heemskerk bijeen was ge komen om te luisteren naar wat de inleider zou vertellen over de binnenlan den van Centraal-Afrika. Veel is dat niet geweest, want hoewel de lieer Inger man bijna drie uur aan het woord is geweest, bepaalde liij zich in hoofdzaak tot de grote man van Lambarene, van wie hij een vurig bewonderaar bleek te zijn. Met bitterheid maakte de spreker gewag van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika en in een gloedvol betoog bepleitte hij een betere verstandhouding tussen de blanken en de negers. Dat deze laatsten een steeds wantrouwender houding aannemen tegenover de blanken is een gevolg van de fouten, door de laatsten in een lange reeks van jaren gemaakt, aldus de heer Ingerman, die lange tijd directeur van een cultuurondemcming in de Belgische Congo is ge weest en na de pauze een aantal aardige ervaringen vertelde, welke hij met de negerbevolking had opgedaan. Huisvrouwen gaan naar de Flora Slachtoffers verloren een been en een voet Klaverjasbond kreeg een definitieve vorm Nederlands jeugdzevental was klasse beter, maar DAW hield moedig stand Kunstzwemrren viel bij publiek in de smaak Niet aankomen Jantje Jan Musch in Alkmaar er Noordscharwoude UIT DE ALKMAARSE RAAD LAATSTE NIEUWS Moerdijkbrug morgen weer open voor alle verkeer Openingswoor voorzitter Ja Boerenleenbanl f4201 11 - WOENSDAG 18 MAART 1953 "TOEN hij od de onderneming arriveerde verdienden de kleurlingen voor een dag hard werken 1 franc, volgens de toen heersende koers 7 cent. Een belachtelij k loon, waarin de nieuwe directeur ver betering wilde aanbrengen en waarvoor hij mogelijkheid vond in het invoeren van het stukwerk-systeem. In plaats van 6 francs per week waren er nu negers, die met tachtig of honderc^twintig francs naar huis konden gaan, als zij het tenminste maar hadden willen hebben. Want tot de grote verbazing van ir Ingennan bleek op de uitbetalingsdag, dat zijn arbeiders wel het oude loon in ontvangst wilden nemen, maar pertinent weigerden het overige aan te pakken. „Houdt U maar", zeiden zo onverschillig. Ze staken de zes francs in hun mond want waar moet je je portemonnaie laten als je geen kleren aan hebt en wandelden weg. Het vreemde geval was spoedig opgelost. Nergens in de omgeving konden de kleurlingen hun geldbesteden. Er waren geen winkels, er was geen enkele be hoefte aan kleding of opsmuk en dus had het geld voor de bevolking niet de minste waarde. Dat werd anders toen de heer Ingerman op de onderneming winkels stichtte en kralen-kettingen, hoedjes - een begeerd artikel shorts, hemden en zak messen bestelde, die naderhand gretig af- tiek vonden Vermakelijk was het verhaal hoe de mannen trachtten voor het eerst van hun leven een broek aan te trekken en typerend het slinken van de door hen zelf onderhouden „afstand" tot de blanke toen zij, evenals hij, ook gekleed gingen. Het zijn pracht mensen, aldus de spreker. Ze zijn door en door fatsoenlijk en bui tengewoon trouw. Hij staafde deze uit spraak met een aantal treffende voorbeel den. Als ze niet behoorlijk zijn dan heb ben de blanken dat voornamelijk aan hen zelf te danken. Om goed te maken wat aan de inheem se bevolking is misdaan, ging dr Albert Schweitzer indertijd naar Lambarene. Hij biengt daar elke minuut van de dag het Christendom met de daad en is er als man alleen in geslaagd een gebied te pacificeren zo groot als West-Europa. Niet door tot de negers te oreken, maar door steeds zelf het goede voorbeeld te geven. Door onszelf te vergeten en eerst aan anderen te denken, kunnen wij mis schien enigszins zijn grote voorbeeld vol gen, aldus spreker. De werklust van de arts, chirurg, theoloog, philosoof, musico loog en orgelbouwer is enorm. Urenlang kan hij in de stromende regen op een dak zitten om een lek te repareren om daarna rustig in de tropische hitte van het operatie-zaaltje een neger te helpen. Kusten doet hij practisch niet. Als hij vermoeid is speelt hij Bach. De heer Ingerman, die dr Schweitzer in Lamba- 2ene had ontmoet, raakte bijna niet uit gepraat over deze grote mens, die hij met hart en ziel bewonderde. Aan het slot van zijn lezing vertoonde hij nog enkele licht beelden over Lambarene en de plantage, waarop hij in de Congo had gewerkt. Paasmiddag Medegedeeld werd, dat op 31 Maart een Paasmiddag zal worden gehouden, waarop mej. Portielje het een en ander zal ver tellen over oude Paasgebruiken. Het ligt in de bedoeling aan deze middag een kleine tentoonstelling te verbinden van voorwerpen, die heden ten dage ter ge legenheid van het Paasfeest worden ge maakt. Door de landbouwhuishoudschool, de huishoud- en industrieschool en de meis jes van het zevende leerjaar zullen enkele inzendingen worden verzorgd en ook de leden van de Huisvrouwenvereniging werd verzocht een aantal voorwerpen te ver vaardigen. Vrijdagmiddag wordt een bijeenkomst belegd in het kader van de Bescherming Bevolking en op 7 Mei volgt tijdens de gewestelijke streekdag een excursie naar de Flora te Heemstede. WOENSDAG Victoria Theater 2.30 en 8 uur: Storm over Haïti (14 jr)Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De zonen van de Muske tiers (14 jr); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De eerbiedige lichtekooi (18 jr); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Don Camillo (alle leeftijden). Wapen van Heems kerk, 8.30 uur: Film en lezing Ned. Ge nootschap tot Reclassering: 8 uur: Feest avond Berger meisjesschool. Gulden Vlies, 8 uur: Frankrijk-filmavond Ned. Reisvereniging. Gem. Museum: Ten toonstelling Boek en Jeugd 1012, 25 en 79 uur. NOORDSCHARWOUDE. Concordia, 8 uur: Concert t.b.v. Rampenfonds m.m.v. Maartje Kliffen. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Te rugkeer van Bulldog Drummond (14 jr). DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Golden Girl (alle leeft.); Harmonie Theater, 8 uur: Jeanne d'Arc (14 jr); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De eerbiedige lichtekooi (18 jr); Cinema Americain, 8 uur: Don Ca millo (alle leeft.); Wapen van Heems kerk, 8 uur: VARA-avond; Gulden Vlies, 8 uur: Propaganda-avond BB; Gem. Museum: Tentoonst. Boek en Jeugd, 1012, 25, 79 uur; Café Tom, 8 uur: Filmavond Vickyclub. BERGEN. Rustende Jager: Zo begint het leven (18 jr); Wapen van Bergen, 7.45 u.: Voorlichtingsavond veehouderij. SCHOORL. Zaal Schuyt, 8 uur: Ver gadering VVV. DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apo theken wordt waargenomen door apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 5.43 18.G2 Donderdag 6.28 13.50 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 5.48 18.07 23.48 12.C7 Donderdag 6.33 18.55 0.33 12.55 Een tragisch verkeersongeval, dat nog zijn nasleep zal vinden in een civiele procedure, waarin hoge schadevergoedingen geëist zullen worden en dat, na de kantonrechter gepasseerd te zijn, thans voor de Meervoudige Kamer diende, legde weer eens een navrant accent op de hoge eisen en de zelfbe heersing, waaraan de weggebruikers, bij een steeds intensiever wordend weg verkeer, moeten voldoen. Zij, die zich met ingang ven heden opgeven als abonné, ont vangen de tot 1 April a.s. ver schijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. Gisteren heeft de Alkmaarse Klaver jasbond zijn vaste vorm jekregen, doordat het voorlopige bestuur, dat tot nu toe de organisatorische werk zaamheden verrichtte, thans defjmtiet door de ledenvergadering is gekozen. In het bestuur hebben zitting: de he ren Snijders, voorzitter, Bus, wed strijd- en competitieleider, Wilke, se cretaris-penningmeester. Er zal dit jaar een volledige competitie in twee afdelingen worden gespeeld. "Deze af delingen werden na loting als volgt samengesteld: I: 't Klavertje, De Waag- klok, DES en Troefjagers. II: Co- nijn, Komeco, DVA en In 't Klein. Knappe Alkmaarse kapper De Alkmaarse dames- en herenkapper II. Sareyko, heelt op een herenkapcon- cours, dat gisteren in Den Haag werd ge houden buiten mededinging het hoogste aantal punten behaald. Het maximum, dat kon worden bereikt was 500 en de heer Sareyko sleepte er 466 In de wacht. Hij overtrof daarmee met vele tientallen punten de cijfers der anderen. De oorspronkelijk van Italiaanse na tionaliteit zijnde L. C. uit Alkmaar had op 19 Mei van het vorig jaar toen hij met zijn bestelwagentje door de Castricumse dorpsstraat, een snelver- keersweg, reed, linksaf de Siestraat willen inslaan. Hij had dit echter zo onhandig gedaan, dat daardoor een met grote snelheid naderende motorrijder die hij door een kromming in de weg niet zag aankomen, in verwarring werd gebracht. De motorrijder was eerst naar links uitgeweken, schoot toen, omdat hij een bus zag naderen achter de bestelwa gen om naar rechts, met het gevolg, dat hij tegen een uitspringend hoek huis botste. Het had hem een been ge kost Ook was de bestelwagen alvorens de bocht naar links te nemen niet naar de linkerkant van de rechter weg helft uitgeweken en had de bocht bo vendien niet ruim genoeg genomen. De getuigen verklaarden uitdrukke lijk, dat de motorrijder te snel en dus onvoorzichtig had gereden. De officier had tegen deze man geen vervolging ingesteld, hij vond, dat de motorrijder al zwaar genoeg gestraft was, een hou ding, die de verdediger, mr S. D. Sluis, alleszins begrijpelijk achtte, maar die de zaak z.i. toch in een typische sfeer bracht. De officier achtte de drie ten laste gelegde feiten bewezen en vorderde een boete van 25 subs. 10 dagen en twee maal een boete van 10 subs. 5 dagen vervangende hechtenis. De ver dediger legde de nadruk op het feit, dat C. de weg zeer voorzichtig was overgestoken en het verkeer uit tegen overgestelde richting absoluut niet had gehinderd, daar er, binnen liet zicht van veertig meter in de bocht, helemaal geen verkeer was. Op grond hiervan zou de verdachte aan het eigenlijke ongeluk niet debet zijn ge weest. De uitspraak volgt op 31 Maart. Een analoog geval, waardoor een duopassagiere op een motorrijwiel een voet had verloren, speelde zich op 14 April van het vorig jaar op de Af sluitdijk af. De Belg T. H. uit de omgeving' van Brugge had 25 meter voorbij het monument op de Afsluit dijk, op de Zuidelijke berm van de dijk, zijn wagen geparkeerd. Toen hij zeer voorzichtig en met practisch alle te nemen voorzorgsmaatregelen de weg opreed, naderde hem van achteren een snel rijdende motorfiets, waarvan de bestuurder uiterst rechts van de weg, langs de slipstrook reed. Een botsing was het gevolg. Dé officier, mr A. W. Ilolsteijn vond, dat hoewel de schuld van verdachte gering was, hij toch nóg beter had moeten uitkijken en vorder de een boete van f 25.De verdedi ger, mr A. V. M. Leesberg was het niet met de officier eens en poneerde in een uitvoerig betoog, dat verdachte alles gedaan had wat hij had moeten doen en drong bij de rechtbank aan op vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Onbekende gevertjes De Alkmaarse vereniging tot bestrij ding der tuberculose heeft een post wissel ontvrngen ten bedrage van f 3,21 als opbrengst van een kindercollecte. Wie de goede gevers zijn is niet be kend, maar dat dit sympathieke ge baar op hoge prijs is gesteld, behoeft wel geen betoog. DE ALKMAARSE OVERDEKTE WAS GISTERAVOND tot de laatste plaats bezet toen burgemeester H. Wytema de nationale zwemwedstrijden, welke daar ten bate van het Rampenfonds werden gehouden, opende. Daar op verschillende nummers bovendien spannende duels werden uitgevochten en het publiek dus waar voor zijn geld kreeg, kunnen de organisatoren terugzien op alleszins geslaagde wedstrijden. Naar onze mening vormde de waterpolo- wedstrijd tussen het eerste heren team van DAW en het Nederlands jeugd zevental, een wedstrijd welke met 53 door de gasten werd gewonnen, het hoogtepunt van de avond, maar wï] kunnen ons voorstellen dat een groot deel van het publiek „weg" was van de demonstratie kunstzwemmen. Het bedrag dat aan het Nationaal Rampenfonds kan worden overgemaakt is ongeveer f 300. MAUWELIJKS had de burgervader zijn laatste openingswoorden ge sproken of voorzitter kamprechter De Voogd dirigeerde vier meisjes in het water die elkaar de eer op de 100 m rugslag gingen betwisten. Het was een goede ouverture, want de strijd welke zich tussen de prominente zwemsters Dicky van Ekris en Joke de Korte ontspon was ongemeen spannend. Bij het laatste keerpunt lag dit tweetal nog vrijwel gelijk en alleen dank zij een formidabele eindspurt kon Joke de Korte als eerste, in de knappe tijd van 1 min. 14.1 sec., aantikken. Dicky van Ekris ontdekte dat de laatste loodjes zwaar wegen, want haar achterstand bedroeg ten slotte toch nog drie secon den. Ad Boxem kreeg voor eigen publiek gelegenheid te tonen dat hij zich op de 100 meter rugslag tot één van de snel ste Nederlandse zwemmers heeft ont wikkeld. Met zijn stevige forse slag, wellicht een tikkeltje te fors, hield hij de snelle Fries Jitse van der Veen tot het laatste keerpunt uitstekend bij. Zij „Kieferden" gelijktijdig, maar het bleek dat Van der Veen^zijn reserves nog kon aanspreken. Hij finishte met een meter voorsprong in de voor zijn doen matige tijd van 1 min. 9 sec. Het Alkmaarse meisje Jetty Piersma heeft op de 100 meter schoolslag haar krachten gemeten met cracks als Jenny Welling, Leni Eysvpgel en Tonny Hom. Zij zag kans op de derde plaats beslag te leggen vóór Tonny Hom, het Hilver- sumse meisje dat enkele jaren geleden een tweede Nel van Vliet scheen te zullen worden, en achter Jenny Wel ling en Leny Eysvogel. Haar tijd, 1 min. 25.8 sec., was van nationaal ge halte. De spannendste race van de avond was de 100 meter vlinderslag. De riva liteit tussen de Alkmaarder Hans de Jong en Dikstaal ('t IJ) was zo groot, dat Slikker en De Vries reeds na twee banen enkele meters achterstand had den. Dikstaal werd winnaar, maar het 100 maal - of misschien wel 1000 maal - wordt deze moederlijke vermaning uitgedeeld aan de op groeiende Jantjes, Pietjes, Klaas jes enz., die met overgave èn een soepbeen een nieuwe Van Gogh op het behang wrochten. Sinds vandaag mag dat trouwens, want in de nieuwste GB-behangsel- collectie zijn voor de prijs van gewoon behang, afwasbare fleu rige behangsels opgenomen onder de nummers 50877 t/m 50893. Daar kunt U (en Jantje- plezier van hebben. (Advertentie, lng. Med.) verschil bedroeg slechts 0.2 sec. De chronometers wezen voor Hans de Jong de snelle tijd van 1 min. 12.9 sec. aan. Deze sterke DAW'er kan nog snel ler. Bij het overhalen van zijn armen komt hij nog niet hoog genoeg uit het water, waardoor de weerstand onnodig ■wordt verhoogd. Hij zal nog eens bij André Slikker in de leer moeten, want niettegenstaande zijn matige tijd van I min. 17.7 sec. zwom Slikker verreweg de beste stijl van dit viertal. DOB BONTE, eens Nederlands ltampi- oen od de 200 meter schoolslag, heeft een tijdlang in de „lappenmand" ge zeten. Dat hij niet van plan is zich voetstoots van het schoolslag toneel te laten verwijderen, bewees de Haarlem mer gisteravond. Met zijn nog altijd schitterende glijslag en zijn voortreffe lijke constante ligging werd hij onbe dreigd winnaar in de naar Nederland se begrippen snelle tijd van 2.43.4. Het Robbenzwemstertje Tine van Brenk had op de 400 meter vrije slag dames totaal geen moeite om als eer ste aan te tikken. Het Alkmaarse meis je Tine Tenkink hield het tempo aan vankelijk keurig bij, maar na 200 m viel zij terug en móest ten slotte zelfs hevige strijd leveren met Henny Bal kenende om de derde plaats. Deze strijd eindigde onbeslist. Volkomen gelijktijdig tikten de meisjes in 5.35.5 aan. Wim de Vreng demonstreerde op de 100 meter vrije slag heren zijn bijzon der soepele sti.il. Toch had hij de groot ste moeite om de vechtjassen Ten Thye, Van Vliet en Geurtsen op een afstand te houden. De Amsterdammer werd winnaar in 1 min. 1.4. sec. (een matige tijd), maar de andere deelne mers tikten slechts fracties van secon den later aan. Met een betere start en keerpunt zou het Alkmaarse meisje Gré Molenaar op de 50 meter schoolslag een kans heb ben gehad tegen Leny Eysvogel en Janny ter Stal. Het verschil bedroeg slechts enkele meters en. wij hebben de indruk dat het DAW-sterretje met haar pittige vlotte slag goed moet zijn voor rond veertig seconden of daaromtrent, een tijd waarmee Leny Eysvogel deze afstand op haar naam bracht. UOEWEL de doelcijfers (53) een II eervolle nederlaag van DAW aan geven, speelde het Nederlands jeugd zevental zeker een klasse heter. Dat was maar gelukkig ook, want als de toekomstige spelers van het Nederlands zevental thans niet minstens een klasse beter spelen dan een team dat in de tweede klasse uitkomt, zou de toekomst er voor waterpolo Nederland maar droevig uit zien. Voor DAW behoeft dit intussen geen teleurstelling te betekenen. Integen deel. Zo ooit, dan heeft men nu aan (Ie lijve kunnen ondervinden wat er nog aan ontbreekt. In de eerste plaats snel heid, maar vooral ook lichamelijke con ditie en balbehandeling. Neem nu eens een speler als Hans van der Horst, d? beste goalgetter van DAW. Planjer, de voorzitter van de technische commissie, had hem een jongeman op zijn dak ge stuurd, Evertsen uit Amersfoort die kans zag de DAW-middenvoor vrij.l wel geheel uit te schakelen. Zo wjjl het echter met practisch alle DAW'ersJ Telkens waren de spelers van he:l jeugdzevental een fractie sneller erJ steeds weer was hun behandeling beter 1 Toch werd het slechts een 5—3 neder J laag. Hoewel wij alle bewondering hcbtjcjl voor de moed waarmee dit DAWJ zevental tegen de overmacht vocht, jj dit voornamelijk t-e verklaren door heil feit dat het jeugdzevental zijn snelheijl niet kon uitbuiten in de beperkte ruim.l te welke een Overdekte toestaat. lrJ een open bad, op een veld met max.!| mumafmetingen, zo,u de uitslag er ge. j heel anders hebben uitgezien. Nog.l maals. DAW behoeft zich dit niet aarl te trekken, want wij zijn ervan over.l tuigd dat het jeugdzevental van \'an.| daag het Nederlands zevental van mor.| gen zal zijn. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 meter rugslag dames; 1 Joke cJ Korte (ODZ) 1 min. 14.1 sec2 Dickvl van Ekris (Robben) 1 min. 17.1 sec.; jl Alie Segaar (ADZ) 1 min. 19 sec. 100 meter rugslag heren: li Jitse vsnl der Veen (LZO) 1 min. 09.0 sec.; 2 Ad I Boxem (DAW) 1 min. 10.6 sec.; 3 K. de» Wit (Robben) 1 min. 17 sec. 100 meter schoolslag dames; 1 Jennitp! Welling (HZC) 1 min. 23.2 sec.; 2 Nettvl Eysvogel (ADZ) 1 min. 25.5 sec.; 3 Jet-1 ty Piersma (DAW) 1 min. 25.8 sec. 100 meter vlinderslag heren: 1 Gerl Dikstaal ('t IJ) 1 min. 12.7 sec.; 2 Haml de Jong (DAW) 1 min. 12.9 sec.; 3 Ad F de Vries (HPC) 1 min 17.5 sec. 200 meter schoolslag heren: 1 Bob| Bonte (Haarlem) 2 min. 43.4 sec.; Wim van Zijl (Sleutelstad) 2 mir. 4s| sec.; 3 Joop van Daatselaar (AZ 187C) 2 min. 50 sec. 400 meter vrije slag dames: 1 Tintl van Brenk (Robben) 5 min. 25.5 secj 2 Henny Balkeneinde (ZAR> 5 min. 35.5 sec.; 3 Tiny Tenkink (DAW) 5 min. 35.5 sec. 100 meter vrije slag heren: 1 Wim de I Vreng (AZ 1870) 1 min. 01.4 sec.; 2 Nico van Vliet (Robben) l min. 01.71 sec.; 3 Piet ten Thije (LZO) 1 min.| 02.1 sec. 4 x 50 meter wisselslag estafette da-1 mes: 1 ADZ 2 min. 30.1 sec.: 2 Robben 2 min. 30.2 sec.; 3 DAW 2 min. 34.2 ser, 4 x 100 meter vrije slag estafeüe I heren: 1 Robben 4 min. 18.7 sec.; 2 DAW 4 min. 22.5 sec.; 3 LZO 4 min. 25.7 sec. nE wethouder van Financiën verwachtte helemaal niet, dat de kleuterscho- len, de tunnel, het bos en de riolen hem zo maar in de schoot geworpen de beschikbare tijd nodig had. Men der plan voor een Nazorggebouw de prees hem van de zijde van de fracties, nek omgedraaid had, om deze sterke die met zijn partij allesbehalve ver- beeldspraak dan maar eens te gebrui want zijn, als een harde werker en als ken. een consciëntieus man, welke lof hij in- - deraaad welverdiend in ontvangst kon zouden worden cn B. en W. durfden zelfs m kleine partjes dat niet op nemen. Hij bleek een voorstander van vy/ethouder leesberg had het de begroting te brengen, maar er zullen te gelegener tijd suppletoire begro- 20veel mogelijk gymnastieklokalen on- heel wat gemakkelijker. Hij wees tingen komen. Men zal de rimpels tellen op het nu nog gefronste gelaat van der bot motto „grijp, wat je grijpen er o.a. op, dat het onverstandig zou dc minister en als er eentje verdwijnt, als teken, dat hij in een goede bui is, kunt", verklaarde zich bereid twee ziin ons geb aan de provincie te gaan dadelijk met een verzoek om hulp voor noodzakelijke, nuttige uitgaven komen, kleuterscholen te bouwen en zat zó verkopen als het zoals dit jaar nog r-TT-T «jj TVToi- ,T met het blokschrift verlegen, dat hij er een winst van ƒ31.000,opbrengt; ZIT moet ZIJN tijd hebben Met zich nog altijd verbaasde. Nu was er een commissie zij het dan ook een het gasbedrijf uit de kop van Noord- de financiën was het dus m orde en dan weer de rk Ambachtsschool, die klelne voor wilde ben0emen. Holland zelfs ƒ74.000,- - waarbij de de burgemeester was er zo blij om, dat wat roet m het eten kwam strooien. Het practische leven eist geen tarieven van dien aard zijn, dat ze hij zelfs voorzichtig vermeed er de vol- Wethouder Bakker, die een zeer schoonschrift maar snelschrift en het niet boven die van andere, soortge gende dag in zijn beschouwingen op consciëntieus man is en voor wie de blokschrift hoe d„ideiijk 0ok - zal lijke diensten uitgaan, terug te komen Dus was er toen meer wet richtsnoer blijft, beloofde dat hij z0 spoedig mogelijk van het school- De heer De Zeeuw had er over ge t.jd voor de algemene beschouwingen, aan die ambachtsschool de nodige zor- programma moeten verdwijnen. klaagd, dat het bedrijf een postje van waarin voornamelijk de plaatselijke gen zou besteden, maar het was wel ƒ700,- aan boeten had van mensen, politiek een grote rol speelt. duidelijk, dat er bij zijn fractiegeno- die per ongeiuk» aan meter ge- Vanzelfsprekend brachten de fracties ten niet zoveel enthousiasme was, dat. W/ETHOUDER COERTS KREEG het komen waren en het veiligheids die niet in het regeringsblok vertegen- zij zich gedrongen gevoelden bij die W vnnrnampliilr nar» r]o R+nlr mot rlo rJvanrUn trnr» Viof -rotfal "WorJ*3«■»»-» Trnnlwn X. v - -J. - voornamelijk aan de stok met de draadje van het zegel hadden verbro- woordigd zijn, al spoedig het gemeen- mededeling te applaudiseren. heer Hoytink. De heer Hoytink is ge- ken. Er waren niet minder dan 280 schappelijke program tussen de PvdA De voorstanders van de school heb- wend alle raadsleden, die hij wil ver- zondaren geweest, en het was niet al en de KVP naar voren en gaven te ben blijkbaar gedacht „nu of nooit en manen „mijn vriend" te noemen. Dat tijd zeker, dat men het draadje niet kennen, dat er huns inziens met veel opnieuw een verzoek om oprichting jegj. alvast een pleister op de wonde opzettelijk kapot gemaakt had om de van terecht gekomen was, wat door de ingezonden, of liever om een verkla- en bej geeft kennen, dat de heer meter gratis te laten werken. Slechts betrokkenen natuurlijk heftig ontkend ring dat deze school in Alkmaar nood- Hoytink uitsluitend de man wil zijn, in 27 gevallen was bewezen geacht, werd. zakelijk is. maar de heer Couwenho- dje een vriend zijn feilen toont, zoals dat het een ongeluk was geweest wat Integendeel, men was hoe hetero- ven gaf reeds te kennen er alleen yan Alphen dat eens zo dichterlijk zeker niet pleit voor de goedgelovig- geen men ook van huize uit genoemd maar voor te zijn, als inderdaad die gezegd heeft. De heer Hoytink maakte heid van het betrokken bedrijf. De kon worden toch wel tevreden over noodzakelijkheid zou blijken. z;cb volgens de wethouder ten on- wethouder had zoals de heer Hols- de bereikte resultaten, die door de Het pad naar de macht en de groene rechte bezorgd over een teveel aan muller het uitdrukte zijn speelgoed heer Hoytink minder vleiend met de zetels, die wat hoger staan dan de personeel bij Maatschappelijk Hulp- meegebracht, liet een meter circule- naam „koehandel" bestempeld werden, andere, ligt vol politieke doornen en betoon, en wilde dit lichaam zelfs tot ren en aan een draadje rukken en Evenwel, men stoelde geenszins op het is ie voorspellen, dat bij een even- een gemeentelijke instelling maken, slechts de heer De Zeeuw had de dezelfde wortel des geloofs. De PvdA. tuele opstelling van een volgend pro- waartegen de wethouder geen be- kracht dat stuk te trekken. Hij is die volgens de heer Hoytink, de ver- grarp de heren van de PvdA stuk voor zwaar had. mits men maar niet aan de trouwens altijd de sterke man ge rotte boom is. waarvoor de bijl reeds stuu door de heer Venneker getest 4ul- wijze van werken ging tornen en het weest, al was het alleen maar door bij de wortels klaar ligt en die, vol- len worden om precies te weten, dat zij systeem onaangetast zou laten, dat zijn argumenten. Zijn bewering, dat er gens de heer Couwenhoven, een bloei- de betekenis van woorden als „gezins- vertegenwoordigers van diverse volks- in Alkmaar 46 procent katholieken ende eik is geworden benevens de tarief" en andere goed hebben verstaan groepen, die de gehele burgerij ken- ziin en dat daarmede te weinig reke- KVP, die nog altijd onder de scha- en begrepen. nen en over de „klanten" van MH ning wordt gehouden bij het bouwen duw van Weiter leeft, hadden zo vele Als loffelijke tegenstellingen daar- adviseren. van woningen, was er één van Niet principiële verschillen, dat m[s aan wiHen we hier wijzen op een ka- .De wethouder deed geruststellende alleen, dat de woningbouwverenigin- hij een andere oplossing kon vinden en uitgaven bij MH door de hogere onderling "overleg maar bovendien •p op de bereidheid van de heer Venne- steunnormen en verpleegtarieven en corrigeerde de burgemeester de statis- UiAAR WAS b.v. het werd netjes ker om twee kleuterscholen in één ge- antwoordde op een suggestie van de tische cijfers van de heer De Zeeuw U uit de reeds dichtgebonden zak der bouw te stoppen, als dat de gemeente- heer Wiese, om op de grond van de door de mededeling, dat het aantal vergetelheid opgediept de kwestie financiën enigszins kon verlichten. gedempte Schelphoek een nieuw ge- RK-ingezetenen niet groter is dan van de gezinstarieven, die toegepast bouw voor de Nazorg te laten verrij- 40% der bevolking en volgens de cij- zouden worden bij de gas. en stroom- zen. dat een ezel zich niet voor de fers der verkiezingen zelfs maar 35%, prijzen. Toen het er op aankwam had |")E WETHOUDERS HADDEN het over tweede keer aan dezelfde steen stoot, wat begrijpelijk is als men bedenkt, de PvdA net gedaan of ze altijd ge- net algemeen niet bijzonder moei- Niet.omdat hij zich als een ezel wil- dat de grote gezinnen in hoofdzaak dacht had. dat die tarieven voor alle lijk en de heer Bakker had zelfs zo de karakteriseren, maar wel om de bij de Rooms-katholieken worden ge- gezinnen zouden gelden, een naïeve weinig te noteren, dat hij ditmaal voor raad er aan te herinneren, dat deze vonden en de kinderen nog geen stern- opvatting, waarover de heer Venneker zijn speeches geen belangrijk deel van oog maar een week geleden een an- biljet thuis gestuurd krijgen. JAN MUSCH afscheid De afscheidstournee van Jan Musct heeft zulk een succes geoogst dat het noodzakelijk is gebleken, deze minstens met enkele maanden te verlengen. In Maart van het vorige jaar jubileerde Jan Musch met zijn ruim zestigjarige toneelloopbaan, in Alkmaar. Hij speelde toen de hoofdrol in „De Spaanse Bra bander". Momenteel vertolkt hij de I hoofd-figuur Harpagon in „De Vrek' van Molière en het is wel door deze creatie dat honderdduizenden Nederlan ders aan hem hun dierbaarste herinne ringen hebben op toneelgebied. A.s. Zaterdagavond treedt Jan Musch I op in Alkmaar en op Dinsdag 24 Maar: wordt hetzelfde stuk vertoond in Con- cordia te Noordscharwoude. In de Langendijk heeft zich een ere- comité gevormd, dat aan het optreden I van Jan Musch luister zal bijzetter. Hierin hebben zitting genomen de h( ren, burgemeester H. Schelhaas, A. Dockheer, J. J. Eecen, M. Kuiper et Jae. Prijs. (Ongecorrigeerd) Naar wij van de ANWB vernemen, zal de rijksweg DordrechtBreda over de Moerdijkbrug morgenochtend om 6 uur voor alle verkeer worden open gesteld. De beperkende bepaling, waarbij deze rijksweg slechts opengesteld was voor voertuigen niet breder dan twee meter, en met een maximum w'ielbelasting van 800 kg is dus m.i.v. morgen opgeheven. Wèl wordt de automobilisten verzocht op de aangegeven wegvakken lang zaam te rijden, in verband met de toestand van de ondergrond van de weg. Tevens is een inhaalverbod ingesteld. Van de bij de watersnood bescha'ig- de rijkswegen BredaMoerdijk—Dor drecht, Rotter damAlblasserwaardGo- rinchem en GorinchemKeizersveer— Breda geldt thans alleen nog voor de laatste rijksweg, en wel voor het weg- vak GorinchemKeizersveer, een res trictie. Hier worden nl. slechts voertui gen toegelaten met een maximum as- belasting van vier ton. LANGEDIJK. In i Centrale, welke vandaa nieuwe voorzitter, de h lijkhedcii geschetst, die kool, hoofdzakelijk met is slecht en de prijzen betering te brengen. „W van de heer Laarman worden. Heden is aan gekocht voor Oost-Duit heid witte en ook wa na deze nog een nieui De heer Slot heeft na hebben toegeroepen aan vaardigden der aangeslol en de genodigden, een t< van wat voor de tuinbow zonder de L.G.C., tijder jaar van belang was. Vanzelfsprekend stond ramp, die ons land getrol bij ook de veilingen nie ven. Spreker herdacht he bet bestuurslid, de heer gevaardigde van de tui „Schermer". Dank zij de intensieve Centraal Bureau, in sar óe regering, is het gelul* tachtig millioen aan groe millioen aan uien te expc Duitsland. Hoewel 1952 e liet zien, blijft deze nog de omzet van 1928 en leefde men beste jaren. 1 de tuinder» is wankel, a gelijkt met de positie van ambtenaren. Spreker uitte de wens, van de landbouw de mir te overtuigen van het in weerstandsfonds. De i fondsen, hoe nuttig ook, bêcle niet kunnen opvang' Voor de toekomst achtt in het bijzonder voor jong tuur-technische en bed voorlichting van groot bel Voorts wees spreker n> zonderingsgebied voor vro< dat men tot elke prijs dien Daarom is het gewenst, i zich houden aan de voor In dit verband deelde spi dat door de tuinbouwcomn Holland plannen worden reeds nu te komen tot p teelt en andere gewassen. Ernstige woorden wijdd NOORDSCHARWOUD1 Boerenleenbank 2 te Noc hield haar vergadering Bug" onder leiding van -de heer N. Sneekes, die ningswoord zeide, dat i van de bank over het gunstig waren. Uit de rekening'van c heer Joh. Huitema, vern. er aan spaargelden 566. gelegd en 517.175,92 tei werd 4201.11 winst gem: tal uitgegeven spaarban droeg 1139. Het ledental ning en balans werden di keurd. De heer G. Koop: nieuw bestuurslid aange: plaats van de heer L. Dij herkiesbaar was. De hee werd als plaatsvervanger gekozen, en de heer G. I van de raad van toezichl De voorzitter deelde i rente voor leden die ni 5.000 deponeren op 2 vastgesteld en voor niet procent. Boven 5.000 is beide groepen 1^ proce voor hypotheken werd v 4'/» procent en voor ar door de leden opgenomen De presentiegelden voor werden verhoogd tot 4i overige leden van het bi rad van toezicht op 20 heren P. Beers, N. Kome: zullen deel uitmaken var rmssie 1953. De voorzitter het einde der vergadering num voor het vele wérk, dienst van de bank verric in vergadering De totaalomzetten van Bureau bedroegen het af 234 millioen gulden, ruin gulden meer dan het jaar Dit werd medegedeeld i vergadering der Coöperati Verkoopvereniging, die in tekoe" onder voorzittersc heer S. Barsingerhorn wer In het jaarverslag deelde c de heer J. W. Boldewijn ir eindcijfer van de balans sl bedrag van 92.073,22. De bedroeg 11.629,18. De wi liesrekening sloot met de 7.671,06. Het winstsaldo en werd naar de reserve o Rekening en balans wen hoofdelijke stemming goec 'Medegedeeld werd, dat h tal thans 132 bedraagt. I.v. voorraadvopming werd b bestuur te machtigen tot a; credietverhoging bij de bank. Het aftredende besl heer W. Slotemaker, werd evenals de plaatsvervar stuursleden. de heren K. 1 Jb. Klomp. In de vacature C. Boon werd gekozen de 1 Sluis. Het bestuursvoorstel risring van de zittingsperic zoverre veranderd, dat bi die de 65 jaar zijn gepas méér herkiesbaar zullen zij

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2