Prins ziet een nieuwe taak voor Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs Zvitsaletten JLYER Tweede Kamer besliste nog niet over wetsontwerp dijkherstel Zware straffen voor Belgische en Hol'andse roomsmokkelaars Bedrijfsleven bij heroriëntering gebaat met eigen organisatie Research, advies en voorlichting PREMIES VOOR DE KLEINE BOERENBEDRIJVEN Dit jaar 3.500.000 gulden Ook dit jaar weer een Veil g Verkeersweek KOORTSIG, RILLERIG }n Jlesirietfe mkt... TREK PRINS BERNHARD TOT JONGE MIDDENSTANDERS: Nederland verwacht veel van U De wereld is thans verandering in Nederland - Zwitserland niet op TV-scherm KLM krijgt in 1953 voor negentig miliioen aan nieuwe vliegtuigen n 8 jaar werd voor 276 miliioen aangeschaft HUZAAR AGEERDE TEGEN DE ED.G. Tijdelijk grote bevoegdheden voor minister noodzakelijk Raadsverkiezingen in het rampgebied uitgesteld Enorme hulp uit Zweden voor getroffen gebieden !n N.R.F, f 82.3 milhoen Indonesië schenkt goederen OAMPO keert en weert elke verkoudheid en pijn Hl in spier en gewricht WOENSDAG 18 MAART 1953 BERNHARDHAL OP JA A RBEURS T E «REIN GEOPEND j\<|ET GOED GEREGISSEERDE CEREMONIE is gisteren de nieuwe Bernhard-hal op het Jaarbeursterrein geopend. Nadat Z.K.H. Prins Bernhard was verwelkomd, overhandigde de president-directeur van Werkspoor, de lieer M. H. Damme, de Prins de sleutel welke door een jeugdige arbeider van Werk spoor op een tekenbord met blauwdruk was aangedragen. De toegang tot de hal was evenwel nog versperd door enige zware kisten, welke door een twaalf tal heftrucks werden opgenomen en een eind verder weer neergezet. De kisten met de daarop geschilderde letters bleken toen het opschrift „36 jaarbeurs be stuur" te vormen. Het bleek echter tevens een letterraadsel te zijn, want even later namen de heftrucks de kisten weer op, verplaatsten die, en toen kon men lezen „60ste Jaarbeurs Utrecht". Inmiddels waren van het dak van de hal enige ballons opgestegen, die symbolisch een aantal grote letters rechtoptrokken, die de naam „Bernhard-hal" vormden. Vervolgens schaarden leerlingen van de ambachtsschool met kruiwagens vol tulpen en allerlei werktuigen zich tot een erewacht, tussen welke rijen het gezelschap de hal binnentrad. [N ZIJN OPENINGSREDE zeide Prins Bernhard o.m., dat bedrijfsleven en jaarbeurs in één adem genoemd wor den. De Koninklijke Nederlandse Jaar beurs levert het bedrijfsleven de ruim ten, die het nodig heeft, om enige malen per jaar in direct contact met de consument te treden. Het bedrijfs leven maakt daarvan in toenemende Voor het geven van premies aan kleine boerenbedrijven zal dit jaar 3,5 tnillioen gulden uit het tegenwaarde fonds van de voormalige Marshallhulp beschikbaar zijn. Het kleine bedrijf kan premie voor rationalisatie-doel einden krijgen, mits het bedrijfsopper- vlak van een veehouder of landbou wer niet groter dan 10 hectare Is. De Landbouwconsulenten hebben in overleg met de provinciale boeren- comrmssies naar gelang van urgentie een plan van objecten opgesteld. Voor directe, individuele premiever- lening komen objecten in aanmerking betreffende aankoop en inzaai van groenvoedergewassen, bouw van silo's voor groenvoeder en aardappels, ver betering van de drinkwatervooziening voor het vee, aankoop van rundvee, aanschaf van maisdroogrennen, inrich ting, verbetering en uitbreiding van bedrijfsgebouwen en gierkelders, de verbetering van bouw- en grasland, bruggenbouw en onderzoek naar ge wasmonsters. In groepsverband kan premie wor- len verleend voor landbouwwerktui- gencoöperaties en coöperatieve vereni gingen voor het bewaren van poot- aardappels. Tenslotte zullen de consulenten ook premie kunnen verlenen voor voor lichting in de vorm van voorbeeld bedrijven en -percelen, demonstraties voor mechanisatiedoeleinden. werktui gen, arbeidsmethoden en demonstraties met bijzondere teelten, onder andere kruiden. (Van onze Haagse redacteur) Evenals verleden jaar zal ook in 1953 weer een Veilig Verkeersweek worden gehouden en wel naar we vernemen van 8 tot en met 13 Juni. In die week zullen de plaatselijke verenigingen *mcu Veilig Verkeer op een bijzondere wijze actie voeren voor een veilig gebruik van de weg. verjaag dat lome griepgevoel met: >'n 7LW/TSALpreparaat/ (Advertentie, Ing. Med.) U/IJ lazen van een ietwat verbijsterend voorval, dat zich ditmaal afspeelde in het zonnige Italië. Merkwaardig is het, dai dergelijke wonderlijke gebeurtenissen immer in Italië of in de Verenigde Staten geschieden en nooit in ons eigen land of in goede buurlanden als België of Friesland. VEN energieke Romeinse handels- reizigerGaetano Polverelli ge naamd, zette zich onlangs, daar hij een drukke en afmattende dag achter de rug had, neer in een res taurant te Teramo (bij Ancona, als dat u meer zegt) en bestelde een bijzonder uitvoerige maaltijd, welke bestond uit een ommelet van twaalf eieren, een gebraden geit van tien kilogram, twee kilo ap pels en twee pond brood. Als mede een aanzienlijke kwantiteit spaghetti. QNZE holle bolle handelsreiziger ver- orberde dit alles als een ware gour met, of beter, gourmand, met be hulp van zes liter wijn, vijf borrels en een bon appetit. De na afloop van de maaltijd dodelijk vermoeide ober verklaarde verbijsterend, dat de genuttigde hoeveelheid als maal voor meer dan twintig gasten ruim schoots voldoende was geweest. Hij tuns voornemens bij zijn bond een klacht in te dienen. 1WIJ menen te mogen aannemen, dat de handelsreiziger op één dag toch heel wat onnozelere zijn artikelen moet aanpraten om in de letter lijke zin des woords aan de kost te kunnen komen. Het is niet uilge sloten dat degenen, die door polve relli worden bezocht, hem geen or der durven te weigeren. De eerlijk heid gebiedt ons namelijk u niet te verhullendat de goede man be langrijk meer dan tweehonderd pond weegt. mate gebruik en zo is er in de loop der jaren een sterke onderlinge binding ontstaan. Toch mag hier misschien heel voor zichtig en schuchter de vraag gesteld worden, of het daarbij tot in verre toe komst moet blijven. Is het bij voorbaat uitgesloten, dat de band van verhuur der tegenover huurder geleidelijk aan uitgroeit tot een nauwer samengaan? Wat is er niet een algemene oriën- teringsarbeid zowel hier als in het buitenland te verrichten. Wat zijr er niet contacten te leggen, die het be drijfsleven als geheel ten goede komen Het is mi.in vaste overtuiging ik heb dat herhaaldelijk uitgesDroken dat het Nederlandse bedrijfsleven bij zijn heroriëntering in deze na-oorlogse tijd gebaat zou zijn met eigen organisaties, bureaux, stichtingen of hoe u ze ook wilt noemen, die ten bate van alle aan geslotenen economisch research-werk doen, algemene problemen bestuderen, voorlichten en adviseren. Het is ver kwisting, als eik individueel bedrijf dit zelf doet of beter: tracht te doen. Om misverstand te voorkomen: die organi saties of bureaux bedoel ik geenszins als grote lichamen met een stoet van medewerkers. Maar nog eens, dat het gezamenlijke bedrijfsleven gebaat zou zijn met eigen organisaties, daarvan brengt men mij niet af. En als dit zo is, dan herhaal ik mijn vraag of een instelling als de Jaar beurs niet naast de taak, die zij thans vervult, zo'n centrum van het bedrijfs leven zou kunnen worden. Het is hier niet de plaats om dit alles uit te werken. Maar ik vond het prettig deze gedachte bij de aanvang van deze nieuwe activiteit van de Jaar beurs in uw midden neer te leggen. \NTERNATIONAAL en nationaal is tegenwoordig alles zo verweven, het complex vraagstukken waar wij over horen en lezen, is zo groot, zo inge wikkeld, dat het moeilijker en moei lijker wordt alles te verwerken. Deze woorden sprak Z.K.H. Prins Bernhard gistermiddag op een door de Kon. Ned. jaarbeurs voor jonge midden standers georganiseerde bijeenkomst te Utrecht. Vele vragen en zorgen van het ogënblik heeft de middenstand gemeen met het gehele Nederlandse bedrijfs leven, maar zij spreken vaak sterker in kleine bedrijven da.n in grote en zeker in een eenmanszaak drukt de verantwoordelijkheid om een goede oplossing te vinden vaak zwaarder dan in een grote vennootschap. Nu maakt de gemeenschap de enkeling sterker. Door de organisatie kan men in deze dingen geholpen worden. Al is het ideaal van de leiders van de organisa ties nog niet bereikt, een eindweegs is men zeker en verder optrekken langs deze weg is noodzakelijk. Daar toe is vooral de actieve medewerking van de jongeren in deze organisaties vereist, ja verplicht. „De wereld waarin wij leven", aldus ging de Prins, verder, „is in verande ring". Hij noemde in dit verband de groeiende samenwerking op breed terrein in West-Europa. „Nu weten wij, dat samenwerking betekent geven en nemen en juist dat geven, het op geven dikwijls van prettige dingen of geliefd bezit is niet gemakkelijk. Toch behoren wij allen deze verplichting bewust te aanvaarden. Het doel van de groeiende samenwerking, meer veilig heid en groter geluk voor ons en voor onze kinderen, vergt aller bewuste medewerking. Ik kan mij denken, dat de jonge middenstander het ge voel heeft ver van deze ontwikkelin gen af te staan en er geen verant woordelijkheid voor te hebben. Zo is het bepaald piet. Gij zijt eigen baas. uw bedrijven verlenen diensten aan velen. Wat de grootste groep van consumenten in ons land de huis vrouwen aankopen, gaat door uw handen. U leidt haar keuze. U helpt mede om te bepalen hoe men zijn geld het beste kan besteden. Hoe beter U deze dienende, bemiddelende taak ver vult des te meer spaart de natie en des te sterker komt Aj internationaal i'oor de dag. Uw taak ligt dikwijls m kleinigheden, maar hoe belangrijk zijn die. Het grote vertrouwen door dui zenden in u geste'd, verdient menie- vuldige beloning. Ik weet heel goed, dat uw strijd om het bestaan hard is, maar weet ook, dat er duizenden voor beelden zijn van middenstanders, die omdrt zij hun taak met kennis van zaken en met toewijding vervullen mooie zaken hebben opgebouwd en door hun klanten in pre worden ge houden. Ons geluk schuilt goeddeels in het welslagen van onze bedrijvig heid. Dat welslagen hangt voor een belangrijk deel ven eigen krachtsin spanning af Zeker in middenstands- bedrijven komen anderen u het succes niet op een presenteerblaadje thuis brengen. U moet het zelf doen. U heeft uw vak gekozen wetende dat het van u zelf in de eerste pleats afhangt of u slagen zult. U wilde vrij en eigen on dernemer zijn. Vrije mensen zijn als het zout van onze samenleving. Neder land verwacht van vrije mensen veel juist nu. Tk prijs mij gelukkig in deze kring te hebben mogen zeggen hoe groot mijn vertrouwen is in u allen en hoe sterk mijn belangstelling is voor hen die een onmisbare verbin dende en verzorgende functie vervul len in het algemeen belang". Toen de Prins de zaal verliet, werd hem door de jonge middenstanders een ovatie gebracht Pure Gold Leaf Virginia (Advertentie. Ing. Med.) Naar aanleiding van het afwijzend besluit van de KNVB op het verzoek van de Nederlandse Televisie Stichting om de wedstrijd NederlandZwitser land te mogen uitzenden, heeft de .secretaris van de N.T.S., de heer J. W. Rengelink, verklaard, dat hij het stand punt van de KNVB onbegrijpelijk vindt. „Niet alleen dat de KNT"B hier door aan talloze Nederlanders het vol gen van de wedstrijd onmogelijk maakt, de bond onthoudt deze vreugde ook aan velen zijner leden. Slechts een gering aantal dier leden kan in het Amsterdamse stadion de wedstrijd persoonlijk aanschouwen" „Het is mij bekend, aldus de heer Rengelink, dat vele clubs reeds voor de wedstrijd NederlandDenemarken maatregelen hebben getroffen om in clublokalen en andere zalen televi sietoestellen te plaatsen om haar leden in de gelegenheid te stellen de match op het televisiescherm te volgen.Nu gaat dat alles niet door. Er is een on mogelijke situatie ontstaan en dit alles om niets. We hebben uitdrukkelijk tegen de heren van de K.N.V.B. ge- zegt, dat als er schade dreigt door ver minderd bezoek, de bond altijd het recht behoudt de uitzendingsmogelijk heid stop te zetten. Maar ais de garantie er is, dat het stadion is uitverkocht, waarom gunt men dan anderen de vreugde van het zien van de wedstrijd niet? Het stand punt van de KNVB is onbillijk en onre delijk", zo besloot de heer Rengelink dit commentaar. Er wordt op 103 steden in 66 landen gevlogen DE KLM zal in 1953 op 103 steden in 66 landen vliegen. In 1952 vloog de KLM bij het begin van de zomerdienstregeling op 88 steden in 61 landen. Het jaar 1952 was moeilijk, maar niettemin is er een winst gemaakt van onge veer twaalf miliioen gulden. De laatste vijf miliioen gulden van de amortisatie lening zullen binnenkort kunnen worden terugbetaald. In 1953 zal voor de grootste waarde, welke tot dusver aan de KLM-vIoot werd toegevoegd, in gebruik worden genomen, nl. voor negentig miliioen gulden alléén aan vliegtuigen. Dit heeft de president-directeur der KLM, dr A. Plesman, gisteren meegedeeld in zijn toelichting op de zomerdienstregeling der maatschappij, welke 19 April ingaat. In 1946 is voor een bedrag van 26 mil iioen aan nieuwe toestellen aan de vloot toegevoegd; in 1947 voor 36 mil iioen; in 1948: 35 miliioen; in 1949: 21 miliioen; in 1950: 22 miliioen; in 1951. 7 miliioen: in 1952: 39 miliioen en in 1953: 90 miliioen, in totaal dus in acht jaar 276 miliioen. De negentig miliioen zullen in de vol gende vijf jaar moeten worden afge schreven, als de toestand tenminste nor maal blijft. Van de in totaal dertien bestelde vier motorige Lockheed „super constellation" vliegtuigen komen er dit jaar negen. De overige komen er in 1954 bij. Het eer ste van de twee Douglas dc6a „liftmas- ter" vrachtvliegtuigen arriveert in Augustus, het tweede in November. In Augustus wordt de eerste van de zes Consolidated vultee „convair 340" ver- keersmachines verwacht. De vijf an dere volgen in October. In hoger beroep weer één /aar geëist De huzaar J. van B. uit Amsterdam werd wegens ongewenste propaganda' door de krijgsraad te velde West in Den Haag veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met ontslag uit de mili taire dienst en ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. Het vönnis diende aan de troep te worden voorgelezen. In beroep tegen zijn vonnis voor het Hoge Militaire Gerechtshof te Den Haag hoorde de huzaar gisteren bevestiging van het door de krijgsraad gevelde vonnis door de advocaat fiscaal vorderen. Het ar rest van het H.M.G. volgt op 31 Maart. Deze huzaar plakte begin December 1952 in de waslokalen en privaten van het kamp Amersfoort strookjes aan met opschriften, die bedoeld waren de lezers op te hitsen tegen de Europese Defensiegemeenschap en in het bij zonder tegen militaire samenwerking met West-Duitsland. Dit tegen de krijgstucht zijnde, kostte Van B. de vrijheid en een veroordeling. Er werd vele uren gesproken (Van onze parlementaire redacteur) YELE uren heeft de Tweede Kamer zich Dinsdagmiddag beziggehouden met de regeling inzake de uitvoering van de werken tot herstel van de stormvloed- schade aan de dijken. Zo lang zelfs, dat de behandeling van het betreffende wets ontwerp niet kon worden voltooid en Woensdag zal moeten worden voortgezet. Algemeen stemde men in met het voorstel de kosten van het herstel der hoofd waterkeringen ten laste van het Rijk te brengen. Het tweede hoofdbeginsel van het ontwerp, het tijdelijk verlenen van grote bevoegdheden aan de minister, deed echter verschillende leden aarzelen. De V.V.D. verklaarde zich bij monde van de heer Den Hartog zelfs in genen dele overtuigd van de noodzakelijkheid hiervoor. Minister Algera zette in zijn antwoord uitvoerig uiteen, waarom een dergelijke tijdelijke centralisatie onder de huidige omstandigheden beslist geboden is. Het komt er op aan de schade zo snel mogelijk te herstellen met zo weinig mogelijk administratieve rompslomp. DOVENDIEN brengt een centrale ver- antwoordelijkheid tegenover de volksvertegenwoordiging voor het her stel, waar de minister een groot voor stander van is, met zich mee, dat hij een dergelijke verantwoordelijkheid op grond van zijn bevoegdheid ook moet kunnen dragen. De bestaande omstandigheden en de nog te verrich ten zeer omvangrijke werkzaamheden maken het voorts in hoge mate wen selijk snel aanwijzingen met betrek king tot het materiaal en de werk tuigen te kunnen geven. DE hulp, die Zweden geeft ten bate van de door de watersnood getrof fen Nederlandse gebieden, bedraagt op het ogenblik reeds f 10.700.000.aan contante middelen en voor een bedrag van f 16.6 miliioen aan natura. De hulp van de Zweedse regering bestaat uit niets minder dan honderdduizend nieuwe dekens. De Zweedse industrieel en reder, Ax-1 Johnson uit Stockholm, heeft aan H.M. Je Koningin f 50.000.beschik baar gesteld voor het lenigen van de nood. De Koningin heeft medegedeeld, dat zij dit bedrag aan het Rampen- De Zwedcn- stad Vlissin- Zweedse co- fonds wenst af te dragen. Amerika-lijn schonk de gen f 36.500.Veertien kes-handeiaren schonken f 45.000.—. Door bemiddeling van de predikant voor Zweedse zeelieden in Rotterdam, ds Apelgardh, kwam f 16.000.bij het Rampenfonds binnen. Het bij het Nat. Rampenfonds ge storte bedrag bereikte gisteravond de som van f 82.3 miliioen. Het totale be drag van het dierenrampenfonds is de i 50.000.gepasseerd. Nog steeds be vinden zich op Schouwen-Duiveland in nood verkerende dieren, die dreigen tc verwilderen en daardoor zeer moeilijk kunnen worden opgevangen. Wat deze laatsten betreft, meende de minister over voldoende bevoegd heden te beschikken om indien nood zakelijk te kunnen vorderen. De minister is voornemens een breed semengestelde commissie in het leven te roepen om alle aspecten van het herstel te bestuderen. De Delta-com missie heeft slechts beperkte bevoegd heden, daar snelle beslissingen nood zakelijk zijn. In het algemeen, zo on derstreepte minister Algera met grote klem, zal zo weinig mogelijk worden afgeweken var de normale situatie. Zo zal hij op zeer uitgebreide schaal de uitvoering van de herstelwerken de legeren. Sommige binnendijken zullen eveneens onder de rijkskostenregeling vallen, evenals het herstel op Texel en de reeds in uitvoering zijnde werken. Steeds zal de minister zoveel moge lijk met de waterschappen overleg plegen, maar bij zeer snel optreden zal dit wel eens niet mogelijk blijken. Zijn de herstelwerkzaamheden een maal voltooid, dan wil minister Algerp met kracht bevorderen, dat naar nor male toestanden wordt teruggekeerd. De minister meende voorts, dat ver beteringen aan de dijken in het alge meen tot de taak der waterschappen behoren. Een tegemoetkoming in de kosten zal in vele gevallen echter op haar plaats zijn. terwijl in de toe komst het gehele vraagstuk van de financiële verhouding tussen rijk en waterschappen zal moeten worden be keken. Dit laatste geldt ook voor de waterstaatswetgeving; reeds is aan de Raad voor de Waterstaat een vraag terzake voorgelegd. Onverantwoord risico zal voor de toekomst moeten worden vermeden. Zo zullen reeds thans bep-aide veilig heidsmaatregelen worden genomen, terwij! andere beperkingen van het risico in overweging zijn. De minister eindigde met het uit spreken van de wens, dat dit wetsont werp, eenmaal wet geworden, ertoe zal mogen bijdragen een snel herstel te bevorderen. Voorts heeft de Tweede Kamer zich zonder hoofdelijke stemming verenigd met het wetsontwerp voorzieningen voor de gemeenteraadsverkiezingen in het watersnoodgebied. Dit ontwerp be oogt in de getroffen gemeenten uitstel mogelijk te maken van de volgens de kieswet op 27 Mei a.s. te houden ver kiezingen. Naar aanleiding van enkele vragen zei minister Beel, dat hij op zeer korte termijn gegevens verwachtte over het aantal in aanmerking komende ge meenten. Zo spoedig mogelijk na het ontvangen van deze gegevens zullen nadere mededelingen, die voor de be trokkenen van groot belang zijn, volgen. Kabelbaan in Valkenburg Ingaande het nieuwe seizoen krijgl^l Valkenburg een nieuwe attractie voor de toeristen nl. de eerste kabelbaan in Nederland. Van de rijksdienst voor het nationale plan in Den Haag werd de goedkeuring voor de explotatie ont vangen, en reeds zijn de voorbereiden de werkzaamheden begonnen. Waar schijnlijk zal men met Pinksteren reeds kunnen zweven. De kosten be dragen rond f 100.000. (Advertentie. Ing. Med.) Van het Hoge Commissariaat der Republiek Indonesië in Den Haag heeft het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken het volgende schrijven ontvangen: „De regering van Indonesia, diep getroffen door de nood van de bevolking in de rampgebieden, heeft besloten, ter leniging van deze nood een zending koffie, thee, suiker en kapok, ten bedrage van 375.000 rupiah, aan te bieden". Boeten van honderden milhoenen francs DE. rechtbank tc Antwerpen heeft gisteren uitspraak gedaan in de om vangrijke smokkeizaak, waarbij Bel gische cn Nederlandse zuivelfabrieken betrokken waren, de zg. roomsmokkel- affaire. Dc twaalf bekaagden in dit proces werden vcioordeeld tot het be talen van een rchadevergoeding aan de Belgische staat, die zich burgerlijke partij had gesteld, van fr. 248 miliioen. De hoofdschuldigen K. S. van de Bel gische zuivelfabriek de S. uit Antwer pen werden tot een jaar gevangenisstraf ver.oordceld, - alle anderen tot vier maanden. Genoemde Belgische zuivel fabriek moet een schadevergoeding be talen van fr 163 miliioen. De rechtbank was van oordeel, dat de Nederlanders, die aan deze room- smokkei hebben deelgenomen, niet ont snappen aan de Belgische wetten. Twee Nederlandse zuivellabrieken werden dan ook tot een gezamenlijke schade vergoeding van fr. miliioen veroor deeld. Betreffende een derde Neder landse zuivelfabriek moet de rechtbank r'tsijraak doen. De verdediger van de Nederlandse verdachten heeft tegen deze uitspraak hoger beroep aangete kend. Duizenden liters room werden des- tiids onder de benaming „geconden seerde melk", waarop geen invoerrecht betaald moest worden, in België inge voerd, waar deze dan tot boter werd verwerkt. Ook werd de room wel in bussen van twee liter België binnen gevoerd, waarbij dan werd opgegeven dat de bussen slechts een liter bevatten en waarbij bovendien op de invoerpa- pieren een lager vetpercentage werd opgegeven dan met de werkelijkheid f*vprpprctf»mde. (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7