Tweede Kamer zette de tanden in het ontwerp Zondagswet Principieel fel omsireden kwestie Oudste Zeeuw in de bloemetjes Prins Bernhard naar de V.S. Nederland zal snel gevolgen van watersnood te boven komen TITO ZAG BIJ DEMONSTRATIE TWEE METEORS NEERSTORTEN Extra wachtposten bij de Britse ambassade in Brussel Narriman nog niet naar Cairo? Donderdag 19 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 66 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Geen gemakkelijke taak voor minister Beel HET RAMPENFONDS Een kwart millioen uit Canada Overeenkomst met Israël door Bondsdag aanvaard WEERHtRiCHl Goederenwagons geëuropeïseerd Zware aardbeving in Turkije Miriella weer met olie uit Abadan vertrokken Minister van Economische Zaken: Kolen maximaal vier a vijf procent duurder NEDERLANDERS SLOECSN CHINESE AANVAL AF Maarschalk eerde de gevallen vliegers Vrees voor demonstratie i.v.m. bouw luchtbasis Tweede Kamer aanvaardt wetsontwerp dijkherstel V.S. protesteren in Moskou Berisping voor Picasso Eerste kievitsei Mogelijk oppositie bij het leger Jongen (13 laar) schoot moeder en zusje dood Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t u.49 (Van onze parlementaire redacteur) herhaald uitstel heeft de Tweede Kamer gistermiddag dan toch een begin gemaakt met de openbare behandeling van het principieel fel omstreden wetsontwerp, houdende voorschriften ter wegneming van beletselen voor de viering van en ter verzekering van de openbare rust op Zondag. Dit wetsont werp werd bijna twee jaar geleden ingediend door de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, mr Van Maarseveen, ter vervanging van de van 1 Maart 1815 daterende Zondagswet, die al zeer lang niet meer werd toegepast. Terecht is deze Zondagswet dan ook een heel sprekend voorbeeld genoemd van een wet, die op onwettige wijze is afgeschaft. Verschillende pogingen in deze ongewenste toestand wijziging te brengen faalden: nimmer werd een openbare behandeling van ingediende ontwerpen bereikt. Dat dit met het thans aanhangige ontwerp wel het geval is, zal zijn verdediger, minister Beel, zeker steun geven bij zijn overigens niet gemakkelijke taak. T TTERAARD houdt het thans aan de orde zijnde ontwerp alleen verbo den in. Het zqu immers de overheid niet passen ten aanzien van een gewe tenskwestie - en dat is de Zondagshei liging toch - met geboden te komen! Deze verboden en beperkende bepa lingen betreffen, gelijk men zich zal herinneren: het maken van gerucht, het verrichten van arbeid, het organise ren en bijwonen van en het meedoen aan openbare vermakelijkheden, het houden van politieke optochten en bij eenkomsten. Inzake de laatste twee onderwerpen maakt het ontwerp een onderscheid tussen de uren voor en na 1 uur Zon dagmiddag. Openbare vermakelijkheden rn politieke optochten zijn sle'chts ver boden voor 1 uur. al kan een gemeen teraad deze ook na dat tijdstip verbo den verklaren. In verband met de openbare verma kelijkheden is voorts van groot belang het zeer aangevochten artikel 4 van Der 1 Maart zijr de werkzaamheden van het Ned. Watersnoodcomité in Canada stopgezet. De in dit land wo nende Nederlanders brachten ten bate van het Rampenfonds een bedrag van 75.000 dollar (ongeveer een kwart mil lioen gulden) bijeen. De hoofdartike len, die de dagbladen in Canada aan de stormramp wijdden, getuigden alle van oprecht medeleven. Een bijzondere plaats ruimde men voortdurend in voor het algemeen diep bewonderende optreden van de Koninklijke familie na de ramp. Daaruit bleek ook de warme genegenheid, die in Canada steeds voor Nederland wordt gevoeld. In het Nat.Rampenfonds was tot gis teravond een bedrag gestort van f 82.6 millioen.Een stijging van een dag met 300.000.De directeur van het Fonds, Luit.-generaal b.d. P. Alons, verklaarde gisteravond in een radio- interview opnieuw, dat de schade in de persoonlijke sfeer in het rampge bied minstens f 125 millioen bedraagt. Tot nu toe is in hoofdzaak collectieve hulp geboden b.v. voor transport, voe ding en verzorging van geëvacueer- den en redders in de eerste tijd na de ramp, het inrichten van noodhospita len en noodverblijven, de uitzending van hulpcolonnes, gezinsverzorgsters, maatschappelijke werksters en vacan- tiouitzending van kinderen. Met de individuele hulp in groot verband kan eerst worden begonnen als de geëvacueerden naar hun woon plaatsen terugkeren en op de plaatsen, waar de terugkeer thans reeds is in gezet. Hier is een begin gemaakt met Qe uitbetaling van de bekende 50 pet. op de huisraadschade dan wel voor schotten daarop. De Westduitse Bondsdag heeft giste ren met 238 tegen 34 stemmen en bij 86 onthoudingen in derde lezing de schade vergoedingsovereenkomst met Israë! goedgekeurd. De overeenkomst gaat thans ter be handeling in tweede lezing naar de Bondsraad (Eerste Kamer). Dit stadium en de ondertekening door president Heuss zullen naar verwachting slechts een formaliteit zijn. Weer contact Bonn-Cairo De Westduitse en Egyptische rege ringen zijn overeengekomen de onlangs onderbroken economische besprekingen voort te zetten. Ook is Bonn bereid mei andere Arabische staten onderhande lingen te voeren. Verwachting lot morgenavond: RUSTIG WEER In de nacht en ochtend op veie plaatsen mist en hier en daar nachtvorst. Overdag perioden met zonneschijn. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Wei nig wind. VRWDAC: Zon op 6.44, onder 18.03. Maan op 8.28. onder 1.09 het ontwerp, dat onder meer bepaalt: ..Ten aanzien van openbare vermake lijkheden waarvan redelijkerwijze geen beletselen voor de viering van de Zon dag en geen verstoring van de openba re rust op de Zondag zijn te duchten kan bij algemene maatregel van be stuur worden bepaald dat zij niet als openbare vermakelijkheden in de zin van deze wet zullen worden be schouwd". Met andere woorden: derge lijke vermakelijkheden, door de Kroon aan te wijzen, zullen niet verboden zijn en ook door gemeenteraden niet ver boden kunnen worden. Tegenover deze en andere besprekin gen voor de gemeenteraden om de Zon dagsrust uit te breiden, staat de^ be voegdheid van de burgemeester, die in samenwerking met de raad wel onthef fing zal kunnen verlenen van het ver bod om voor 1 uur openbare vermake lijkheden te organiseren. Het zijn met name de bepalingen van artikel 4, die het sterke misnoegen hebben gewekt van het protestants- christelijke volksdeel, dat hier in ver gelijking met de toch al niet als be vredigend beschouwde huidige situatie nog een achteruitgang in ziet. Het vrijzinnige volksdeel daarente gen acht ook het thans voorgestelde in verschillende opzichten nog te eng, ter wijl de rooms-katholieken naar hun eigen woorden een centrum-positie in nemen. Zo waren dan de voorwaarden voor een zeer principieel en typisch Neder lands parlementair debat Woensdag middag in alle opzichten aanwezig! Alle vijf sprekers, van deze middag - de heren Maenen (KVP), Ritmees ter (VVD), Krol (CH), Fokkema (AR) en Weiter (KNP) - gingen meer of minder uitvoerig in op de lange lijdens weg van dit ontwerp, alsmede op de geschiedenis van de Zondagswetten. Zelfs een wet uit het jaar 341 werd hierbij in het geding gebracht. Maar terwijl de heer Maenen de wet van 1815 als een dode wet beschouwde, die omdat zij niet meer wordt nageleefd dient te verdwijnuen of althans gewij zigd te worden, achtte de heer Ritmees ter deze situatie nog zo slecht niet. De heer Krol zou zijn stem aan dit ont werp niet onthouden: zijn fractie had liever dit ontwerp, dat nageleefd kan en moet worden, dan de toestand van het ogenblik. IN Amersfoort is men begonnen met bet merken van de 3750 goede renwagons, die Nederland ter be schikking stelt van de Europese gce- derenwagonpool. De wagens, die toe behoren aan tien Europese landen en waarvan het aantal totaal 160.000 bedraagt, zullen alle worden voor zien van het opschrift „EUROP" en kunnen door alle deelnemende lan den worden gebruikt, ongeacht wie de eigenaar is. Het ene Europa groeit! Ds Fokkema zette uitvoerig uiteen, dat een wekelijkse rustdag niet iets specifiek christelijks is, maar reeds in de Schepping verankerd ligt. Met klem verwierp hii de Oud-Testamentische Zondagsrust en stelde hiervoor de Nieuw-Testamentische Zondagsheiliging in plaats. Het handhaven der rust is slechts middel tot het deel: de heili ging. Deze kan en mag echter niet wor den afgeperst met Overheidsdwang, die tot een dood en dodend farizeïsme zou voeren. Met de publieke rust als norm - Calvijn - zal de overheid de heiliging, die een zaak der harten is. zoveel mo gelijk moeten beverderen. De opvatting van de heer Krol over de taak van de overheid in deze slem- de hier in grote lijnen mee overeen, terwijl de heer Maenen stelde, dat de overheid naar mate van haar krachten heeft mede te werken aan de verbrei ding van de godsdienst. De sport MET vele argumenten kwam de heer Ritmeester op voor de sport op Zondag. Hij vreesde tal van uitleg- en toepassingsmoeilijkheden bij de aan vaarding van dit ontwerp. Zo is be paald, dat gerucht, over grotere af stand dan 200 meter hoorbaar, verbo den is. Hoe moet dit nu bij interland- voetbalwedstrijden? De huidige situatie is zijns inziens in deze bevredigend en levert weinig moeilijkheden op. (Zie verder elders in dit blad) Seismografen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan hebben gisteravond een zware aardbeving in Turkije gere gistreerd. Uit Ankara zelf wordt ge meld, dat zich in Centraal en Westelijk Turkije een krachtige aardbeving heeft voorgedaan. In Istanbul en Smyrna is de bevolking in paniek de straat opge- hold. Gevreesd wordt voor zware scha de en verlies aan mensenlevens. Bij Florence in Italië geraakte een seismo graaf onklaar door de hevigheid van de schok. Nadere berichten ontbreken nog. JAN KIP uit Dreischor (Schouwen) de oudste evacué uit het overstroom de gebied, vierde gisteren in de Diaconesteninrichting te Dordrecht zijn honderd en tweede verjaardag. Namens de gemeente Dordrecht werd hem, zoals ge ziet, een prach tige taart met 102 kaarsjes aange boden. In vrij dichte mist is Prins Bernhard gisteravond om vijf minuten over tien met het lijntoestel van de KLM naar New York vertrokken. De Prins wordt vergezeld door zijn particulier secreta ris, dr F. A. de Graaf, en door de adju dant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin, majoor-vlieger G. Son- derman. Hij werd o.m. uitgeleide ge daan door minister Luns. Prms Bernhard zal een bezoek van twaalf dagen aan de Verenigde Staten brengen. Hij zal hierdoor in de gele genheid zijn de afspraken na te komen, die hij vanwege zijn plotselinge ver trek uit New York in verband met de watersnood moest afzeggen. De Prms heeft een persoonlijke boodschap van Koningin Juliana bij zich voor presi dent Eisenhower. Hij zal bovendien in zijn functie van voorzitter van net Nationaal Rampenfonds de gelden, die in de V.S. voor de watersnood zijn ingezameld, in ontvangst kunnen nemen. De Italiaanse tankboot „Miriella" is gisteren wederom met een lading olie uit Abadan vertrokken. Zij vaart voor dc Italiaanse oliemaatschappij „Supor". £)E minister van Economische Zaken heeft gistermiddag bij de voortge zette behandeling van de begroting van zijn departement in de Eerste Kamer verklaard, dat Nederland in grote trekken zijn economische kracht heeft hervonden, zodat het snel de ge volgen van de watersnood te boven zal kunnen komen. Daarnaast zal Ned c- land nog zijn kracht kunnen geven aan de grote taken, die wachten. Ten aanzien van de kolenprijzen ver klaarde de minister, dat deze na 1 April gebaseerd zullen moeten zijn op de beslissing van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap. Maximaal zal voor Nederland een prijsverhoging van vier tot vijf procent worden door gevoerd, hoofdzakelijk voor industrie kolen. Enkele huisbrandkolen zullen misschien goedkoper worden, met name nootjes 4 en 5, de s-kolen en de magere kolen. Wat betreft de industrialisatie zei de minister, dat Nederland in de komende jaren voor een historische opgave staat. Voor 150.000 tot 175.000 arbeiders zullen nieuwe plaatsen in het arbeidsproces moeten worden gevonden. Dat komt neer op twintig fabrieken van duizend man per jaar. De begroting van Economische Zaken en van de Staatsmijnen werd z.h.s. vast gesteld, met aantekening, dat de C.P.N.- fractie tégen was. Nederlandse troepen bij de Ameri kaanse tweede divisie aan het Koreaan se front hebben een aanval van twee honderd Chinezen op Hook Ridge, aan de Westelijke sector, afgeslagen, aldus heeft het achtste leger medegedeeld. Hook Ridge is een sleutelpositie aan de traditionele invalsweg naar Seoel. 31J een vliegdemonstratie op het vliegveld van Duxford, nabij Cambridge, ongeveer 90 km. ten Noorden van Londen, die werd gehouden voor maar schalk Tito, zijn twee Meteor-straaljagers tegen elkaar gebotst en in brand gevlogen. De beide piloten kwamen om het leven. De toestellen kwamen op twee km. van de plaats waar Tito, die van zijn stoel opsprong, was, op de grond. Toen de twee overblijvende jagers van de formatie op het vliegveld terugkwamen stond de maarschalk weer op en salueerde. De burgers stonden op en ontblootten het hoofd. Tito verzocht tot twee maal toe de demonstratie verder af te gelasten, doch vertegenwoordigers van de RAF wilden hier niet op ingaan VOOR het ongeluk met de Meteors had de maarschalk een demonstratie aanschouwdmet een Cdnberra-straal- bommenwerper. Het toestel naderde Tito tot op een afstand van honderd meter. Hij toonde zich ervan onder de indruk. Het Joegoslavische staatshoofd heeft ook nog de doorbreking van de geluidsbarrière bijgewoond door een Hawker Hunter" en een Supermarine Swift. Deze toestellen doken met een snelheid van 1300 km omlaag. Hierbij klonken de knallen, die men bij het doorbreken van de barrière hoort. Tenslotte werd het laatste deel der demonstratie op verzoek van Tito toch afgelast „uit eerbied voor de omgeko men vliegers". Het betrof hier een actie, waarbij vliegtuigen raketten zou den afvuren. Na afloop ging de maarschalk naar Cambridge, waar hij in de universiteit een tentoonstelling van oude bijbels bezichtigde. Daarna keerde hij naar Londen terug voor een diner met Churchill. De veiligheidsmaatregelen waren iets minder streng dan in het begin van Tito's bezoek. Geruchten als zou Tito ook een be zoek aan de Ver. Staten brengen, zijn nog niet bevestigd. Gisternacht zijn bij de Britse ambas sade te Brussel bijzondere wachtposten uitgezet. Ook de ingang -?an het con sulaat werd bewaakt. Het hoofdkwar tier van politie zeide „op vertrouwelijke instructies" te handelen. In sommige kringen meent men. dat gevreesd werd voor demonstraties van „extreme nationalisten" wegens het ra tificeren door de Senaat van een ver drag, volgens hetwelk Groot-Brittarinië De Tweede Kamer nam gisteren zon der hoofdeliike stemming liet welsont werp, houdende regelen betreffende noodvooi zieni^gen voor hel dijkherstel, aan. Op grond van het vertrouwen, dat hü in minister Algera stelde, had bij de replieken de heer Den Hartog 'VVD) verklaa'd vóór te zullen stemmen. Mi nister Algera onderstreepte in zijn ant woord nogmaals, dat de noodtoestand tot een samentrekken van alle beschik bare krachten en materiaal noopt. Britten haalden wrak van Lincoln uit Oost Duitsland De wrakstukken van de Britse Lin- coln-bommenwerper, die vorige week bij de Oostduitse grens door Russischt jachttoestellen werd neergeschoten, zijr gisteren met drie vrachtauto's van de R.A.F. uit Oost-Duitslanri naa de lucht basis Ceile overgebracht. De Biitten stonden bij hun tocht over Oostduits grondgebied onder strenge bewaking van Oostduitse politie en Russische mi litairen. een luchtbasis nabij Antwerpen mag bouwen. De basis, waarvan de kosten op 140 millioen gulden worden geraamd, beslaat een gebied van 16 vierkante ki lometers Ongeveer 2000 Belgen zijn er te werk gesteld en er bevindt zich reeds een klein aantal Britse militairen. Een functionaris van de politie zei later, dat het hier slechts een voorzorgs maatregel Iretrof. Men had slechts vage geruchten vernomen dofch het was beter voorzorgsmaatregelen te nemen. Er was geen reden tot ongerustheid. De extra bewaking zou spoedig opgeheven wor den. De Westduitse Bondsdag heeft mef 193 tegen 178 stemmen een commissie ingesteld, die een nieuwe kieswet zal ontwerpen. Over incident bij Siberië LIET Amerikaanse ministerie van Buitenl. Zaken heeft gemeld, dat de ambassade der V. S. te Moskou een protestnota heeft overhandigd naar aanleiding van een aanval van een Russische MIG-straaljager op een Amerikaans verkenningsvliegtuig ge durende het weekeind. Het Ameri kaanse toestel bevond zich, volgens de nota, ten minste veertig km van Sov jet-Russisch gebied. De V. S. eisen maatregelen om herhaling van derge lijke incidenten te voorkomen, alsmede disciplinaire maatregelen tegen dege nen, die voor de aanval verantwoor delijk zijn. Luit.-kol. Robert Rich, commandant van het aangevallen vliegtuig vertelde, dat twee Migs op veertig km uit de kust van Siberië achter hem aankwa men. Hij gaf de piloot bevel weg te duiken in een wolkenbank. Terwijl men daartoe overging, dook een der Sovjet-jagers onder de bommenwer per door en vuurde tot viermaal toe. De Amerikaanse kanonnier schoot daarna op de MIG, toen deze zich op een afstand van ongeveer vierhonderd meter bevond. Het secretariaat van de Franse com munistische partij heeft de bekende kunstenaar Pablo Picasso berispt voor een tekening die hij van Stalin heeft gemaakt en die is afgedrukt in het communistische weekblad „Les Lettres Frangaises". De landbouwer J. W. Vrijhoef, Laapeerseweg 9, Leusden (onder Amersfoort) heeft gisterochtend op zijn land twee kievitseieren gevon den. Hij heeft deze, als de eerste van dit jaar, traditiegetrouw onmid dellijk op paleis Soestdijk aan H.M de Koningin doen offreren. VAN gewoonlijk betrouwbare zijde in de omgeving van ex-koningin Nar riman var Egypte wordt vernomen, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat Narriman en haar moeder vandaag zoals in het voornemen lag naar Cairo zulle 1 vertrekken. Volgens deze zegsman heeft Narriman verklaard, dat zij niet zal vertrekken met het passa gi' rsvliegtuig, waarin plaatsen voor haar en haar moeder zijn gereserveerd Een reden, die te Genève wordt ge noemd voor het uitstel, is de krachtige oppositie van een groep republikeinse officieren ir de omgeving van de Egyptische premier Naguib. Deze of- f-cieren, zo wordt gezegd, zien in Nar- rimans terugkeer de eerste stap naai de terugkeer van de kleine koning Foead Aangenomen wordt, dat de Egypti sche zaakgelastigde te Bern Narriman op last van Cairo in overweging heeft gegeven haar reis uit te stellen zolang de toestand in Egypte niet opgehel derd is. Dra ma in de V 5. Te Hebron ui de Amerikaanse staat Nebraska heeft een 13-jarige jongen zijn pleegmoeder en zijn vijfjarig zusje doodgeschoten, omdat hij geen toe stemming kreeg om bij de buren naar de televisie te kijken. Na zijn daad liep de jongen acht kilometer ver naar een buurman, waar hij drie uur naar een televisie-uitzending keek.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1