Minister Beel kwam op voor zijn ontwerp-Zondagswet Tito is uit Londen vertrokken r S.E.R. brengt advies uit over de werkgelegenheidspolitiek Zaterdag 21 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 68 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Een nieuwe lente, een nieuw geluid'' Opvoeren woningbouw en belastingverlaging Hulp uit Lissabon en Belgrado Intrekking alleen van wet uit 1815 zou niet verantwoord zijn Géén Engelse Zondag Sigarenwinkels tot 7 uur open Verdrag met Britten niet nodig Maarschalk is bereid tot bezoek aan de V.S. Grotewohl: Adenauers regiem moet verdwijnen Vertoornd over de besluiten in Bonn Narriman nog in Geneve 39STE LIJST Slachtoffers van de watersnood Malenkov partij secretaris af Voorname funciie. nu voor Kroesjtjev 1 Fins schip gezonken na aanvaring Lid van bemanning vermist Ko ii? GEBAAR VAN GOEDE WIL VAN MOSKOU Mistvelóen komen van de Noordzee WEERBERICHT Directie: i. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer li cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mno f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen i u.49 WAT hehhen we iïeze kille, harre winter dikwijls naar de lente verlangd. Het is nu zover! Vandaag de eerste dag van dit goede getij. Vandaar dit echte voorjaarsbeeld. Lammetjes en hun „baasje", die nog zo klein en vol verwachting van al het nieuwe in de grote] grote wereld staan De Sociaal-Economische Raad heeft aan de ministers van Economische Za ken en Volksgezondheid een interim- advies uitgebracht, waarin de grond slagen worden aangegeven voor een werkgelegenheidspolitiek op korte termijn, zij het ook, dat in de Raad zelf hierover uiteenlopende opvattin gen heersen. Een deel van de Raad is van mening, dat voor een werkgelegenheidspolitiek op korte termijn de uitvoering van het volgende globale programma aanbeve ling verdient: 1. Het uittrekken van additionele gel den voor openbare werken (ca. f 75 mill.); 2. het opvoeren van de woningbouw boven de in het plan 1953 voorziene omvang van 58.000 woningen (ca. f 50 mill.); 3. versnelde afwikkeling oorlogsscha de en uitkeringen in de consumptieve sfeer met een sterk sociaal karakter (ca. 100 mill.): 4. belastingverlaging, ongeveer gelij kelijk te verdelen over belastingverla ging met een stimulerend effect voor de investering in bedrijven en belas tingverlaging. welke rechtstreeks aan de consumptie ten goede komt (ca. f 125 mill.) 5. overneming credielen door de Her- stelbank (ca. f 50 mill.). Totaal dus f 400 mill. Een nadere uitwerking van dit pro gramma moet aan het regeringsbeleid worden overgelaten. Een ander deel van de Raad. dat het niet juist acht. thans een concreet pro gramma in kwantitatieve vorm aan te bevelen, meent, dat de belastingverla ging de meest aantrekkelijke vorm van werkgelegenheidsschepping is. 83 8 millioen in hei NRF Via het Ned. Roode Kruis zond dr Filipe Vaz uit Lissabon duizend gulden voor het Nationaal Rampenfonds. Leer lingen van het internationale lyceum te Zuoz (Zwitserland) brachten in een met enthousiasme gevoerde actie f 1200.— bijeen. In samenwerking met Duitse par ticulieren hield de Ned. Vereniging in Kassei een straat- en huis-aan-huis- collecte ten bate van de getroffenen in Nederland. Resultaat f 13.000.De Bel gische gezant te Belgrado, zijn secreta ris en de gezantschapsattaché gaven te zarren f 300.—. Kapiteins en bemannin- gc. van twee Noorse schepen gaven sa men f 442.50. Uit schier alle landen ter reld komen op deze wijze nog steeds giften binnen om de nood in het Neder landse overstromingsgebied te helpen lenigen. Het bij het Nationaal Rampenfonds zelf reeds binnengekomen bedra,was was gis ravond met een half millioen tot f 83.8 millioen gestegen. Een versnelde afwikkeling van oor logsschade wordt door dit deel van de Raad aanvaardbaar geacht, indien con junctuur-politieke maatregelen nodig zouden blijken. Met betrekking tot de overneming van credieten door de Herstelbanlc is dit ge deelte van de Raad van oordeel, dat het effect daarvan niet te hoog mag worden aangeslagen. Bovendien meent dit deel van de Raad er op te moeten wijzen, dat deze weg slechts aanvaardbaar wordt geacht als middel om uit een bestaande nood-situatie te geraken. (Van.onze parlementaire redacteur) £)E EERBIED VOOR DE ZONDAG als de dag des Heren wordt al bijster slecht gediend door een slechts op papier bestaande wet. De handhaving der wetten is de dure plicht van de overheid; haar aanzien wordt geschaad, wanneer dit niet gebeurt. Intrekking alleen van de wet van 1815, die in genen dele meer beantwoordt aan de eisen van deze tijd, zou niet verantwoord zijn gezien het bijzondere karakter van de Zondagsrust. De overheid heeft niet rot taak de Zondagsheiliging af te dwingen, maar wel om de beletselen op te heffen, die de Zondagsheiliging in de weg staan. Aldus minister Beel Vrijdagmorgen tijdens de voortzetting van de behandeling van het ontwerp Zondagswet in de Tweede Kamer. MINISTER Beel erkende de grote be- tekenis van de sport, in het bijzon der voor de ontspanning van de jeugd De sportbeoefening mag echter niet tot excessen aanleiding geven of de godsdienstoefeningen belemmeren. De minister verklaarde geen voorstander te zijn van het invoeren van de Engel se Zondag. Hoe men dit uit zijn schrif telijk antwoord aan de Kamer had kunnen afleiden was hem ten enen male een raadsel. Het bevorderen van de Zondagsrust legt noodzakelijkerwijs beperkingen op aan hen, die over de wekelijkse rust dag andere opvattingen hebben. Met het. oog op de maatschappelijke toe standen en de inzichten over ontspan ning zullen deze beperkingen dan ook niet te ver mogen gaan; de persoonlij ke vrijheid zal niet op ontoelaatbare wijze mogen worden aangetast. Van daar dat het ontwerp een zo uitgespro ken compromis-karakter draagt, dat niemand er zich geheel mee kan ver enigen. Men zal echter èn de realiteit in aan merking moeten nemen èn begrip moe ten tonen en hebben voor de hoge waarde, die een groot deel van ons volk aan de Zondagsrust en de Zondags heiliging toekent. Minister Beel had dit begrip in het betoog van de heer Ritmeester (VVD) gemist; ds Zandt (SGP) had zich zijns inziens niet bp de basis der realiteit geplaatst en al dus het contact met het volk verloren. Het kan en mag niet de strekking van onze wetgeving zijn te dwingen tot het naleven van bepaalde religieuze nor men. Dit was ook niet de strekking van de wet van 1815. Het luiden van kerkklokken op Zon dag zal ook inder de nieuwe Zondags wet niet verboden zijn, daar dit gere geld is in de wet op de Kerkgenoot schappen van 1853. Tegen het nauwkeuriger omschrijven van het begrip gerucht had de minister overwegende bezwaren, daar dit on overzienbare gevolgen zou kunnen hebben. Overigens behoeven noch Abe Lenstra noch de toeschouwers bij een voetbal- of andere sportwedstrijd zich ongerust te maken, dat zij voor het verwekken van gerucht zullen worden vervolgd. Dit artikel slaat namelijk niet op spontane reacties, maar op het bewust verwekken van gerucht. De 200 meter-grens voor dedgelijke geruch ten achtte de minister verantwoord. Eveneens verklaarde hij zich tegen het geven van de bevoegdheid aan de gemeenteraden om eventuele andere feestdagen onder deze wet te kunnen brengen. De op deze feestdagen te houden godsdienstoefeningen zullen uiteraard volledige bescherming moeten genieten. Welke christelijke feestdagen ten slotte met de Zondag gelijk zullen worden gesteld, wilde de minister aan de Kamer overlaten, die over de ter zake ingediende amendementen zal moeten beslissen. Wat betreft het begrip „openbare ver makelijkheid", zei de minister, dat het heffen van entree niet meer dan één der elementen van dit begrip vormt. Het is niet zo dat een dergelijke hef fing op zich zelf reeds beslissend zou zijn. Zo zullen bijvoorbeeld jeugdsport- wëdstrijden met een geringe entrée niet onder de wet behoeven te Val len. Dit zal in het algemeen ook het geval zijn met zeilwedstrijden, terwijl voor zwemwedstrijden in overdekte baden een uitzondering zou kunnen worden gemaakt. (Zie verder elders in dit blad) Gisteren is een algemene maatregel van bestuur met betrekking tot de Winkelsluitingswet verschenen, waarin bepuald wordt, dat winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak tabak en ta baksproducten plegen te worden ver kocht, uitsluitend voor het verkopen van die waren met ingang van Maan dag a.s. over het gehele land tot des avonds zeven uur geopend mogen zijn Een Italiaanse journalist en een fotograaf zijn Vrijdag in een 158 P.K. sportvliegtuig uit Rome vertrokken voor een tocht over de Noordpool. MAARSCHALK TITO is hedenmorgen de Theems afgevaren en bij Green wich aan boord gegaan van de Joego slavische kruiser Galeb, waarmee hjj naar zijn land zal terugkeren. Engeland en Joegoslavië zullen geen vriendschaps verdrag sluiten, aldus heeft de Zuid- slavische minister van Buitenlandse Za ken, Popowitsj, gisteren te Londen ver klaard. Tito heeft Churchill niet om een dergelijk verdrag gevraagd omdat de huidige betrekkingen bevredigend zijn. De Joegoslavische regering acht het voorts nuttiger, dat haar land bui ten het Atlantisch Pact blijft. 3elgrado is bereid te allen tijde met Italië over Triëst te onderhandelen, maar dan op hoger niveau dan tot dusverre. Het pro- [YE BEIDE Pluizen van het Oostduitse parlement hebben gisteren in een verenigde zitting de Conventies van Bonn en het Eurrpees Legerverdrag van nul en generlei waarde voor het Duitse volk genoemd. Men uitte de wens voor een bespreking van de vier grote mogendheden over de Duitse eenheid en een vredesverdrag. Men juichte toen de voorzitter van de ver gadering telegrammen van Oostduit sers en Westduitsers voorlas, die aan drongen eigen nationale strijdkrachten op de been te brengen. Grotewoh] noemde de bekrachtiging van de ver dragen met de Westelijke geallieerden door de Bondsdag in Bonn een „na tionaal hoogverraad". De eerste stap van alle vaderlandslievende en demo cratische krachten is nu het omver werpen van het regiem van Adenauer, aldus Grotewohl. De voorzitter van de Volkskammer, Dieckmann, zei dat het Westduitse parlement thans zijn recht om voor de Westduitsers op te treden heeft ver speeldHet enige parlement in Duitsland, dat zich nog een Duits par lement mag noemen, is volgens Dieck mann, de Oostduitse Volkskammer. Ex-koningin Narriman van Egypte heeft te elfder ure van de Egyptische legatie te Bern instructies gekregen om haar vertrek uti Geneve naar Cairo, dat op gisteren was gesteld, uit te stellen. De legatie zeide haar in Geneve te blij ven tot nadere mededelingen. Republi keins gezinde leden van de Egyptische regering zonden sterk tegen Narrimans terugkeer zijn. MOTORSCOOTERS komen meer en meer m de belangstelling en som mige enthousiastelingen slaan zelfs aan het experimenteren en constru eren. De Bameveldse chauffeur Bruinekreeft maakte bovenstaand vehikel met een besturing, zoals die in auto's wordt toegepast. Hij ver kreeg daardoor een lage wegligging en bijzondere stabiliteit voor zijn „scooter". Dit demonstreert de Bar nevelder hier door „loshands" te rijden. WEER VARKENSKEU RING E.D. IN „VRIJE GEBIED" In het zgn. „vrije gebied", waar het vervoer en verhandelen van varkens is toegestaan, is het houden van keurin gen, tentoonstellingen en verkopingen van varkens alsmede het op soortgelij ke wijze bijeenbrengen daarvan niet meer verboden. Het vrije gebied om vat in grote lijnen de provincies Gro ningen, Friesland, Drenthe, Overijsel, een deel van Gelderland, Noord-Bra bant, Zeeland en Limburg. bleem kan worden opgelost, aldus Po powitsj. Tito heeft er geen bezwaar tegen, op uitnodiging, eventueel een be zoek te brengen aan de Ver. Staten. De Joegoslavische minister deelde voorts mede, dat de besprekingen die de leiders van beide regeringen te Lon den hebben gevoerd, .van grote beteke nis zullen zijn voor het handhaven van de vrede op de Balkan en in de wereld. Voorts is te Londen een communi qué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat beide regeringen van plan zijn het nauwe begrip, dat reeds bestaat meer te ontwikkelen en de vriendschap tus sen de twee naties te verstevigen. Men is ervan overtuigd, dat de banden van blijvende aard zijn In diplomatieke kringen te Londen is medegedeeld, dat het communiqué voor het eerst openlijk steun geeft aan de reeds lang heersende opvatting, dat een door de Russen op touw gezette aanval op Joegoslavië een algemene oorlog zal betekenen. De Amerikaanse luchtmacht heeft In Engeland een order geplaatst voor een aantal helicopters ter waarde van bijna een millioen dollar. De toestellen zijn bestemd voor Joegoslavië. Het informatiebureau van het Nederl. Roode Kruis heeft gisteren de 39e lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers „Watersnood" uitgegeven. KRUININGEN PaauweGriep, Suzanna, geb. 25-4- '92 te Ierseke, weduwe van Jacob Paau we. Donkerewegje 6. MIDDELHARNIS Manaenmaker, Johannes Marinus, ge boren 14-6-T2 te Warmenhuizen, Woon wagenkamp Dwarsweg. NIEUWE TÖNGE De JongKreeft, Gijsje, geb. 30-7-'24 te -Jen Bommel, echtgenote van J. de Jong, Battenoord 12. NagtcgaalVan Dreunen. Johanna, geb. 20-7-'09 te Nw. Tonge. Tussendijk 1. Van Prooyen, Aalbert, geb. 30-5-'24 te Zwijndrecht, echtgenoot van B. Borel, Zuiddijk 4. NIEUW'ERKERK Heijboer, Johannus, M„ geb. 13-9-'82. Nolenstraat 146: Lievense, Jan W., geb. 15-8-'01. Ooststraat 236. Rentier, Jakomina, geb. 20-l-'41. Muyeweg 209. Ter Riet, Neeltje C. A„ geb. 13-9-47. Muyeweg 210b: StoutjesdijkKloote, Jobina, geb. 25-5-'97. Stoofweg a 157. Van Tiggele, Jacob P., geb. l-2-'02. Pro- vinc.weg. 10. OUDE TONGE Bogers, Johannes Adrianus, geb. 19- 10-'90 te Sprang-Capelle. Julianastraat 54. Van Kampen, Helena, geb. 20-4- '35 te Oude Tonge. Zuiddijk 45. Van Kampen, Johanna, geb. 10-1-29 te Oude Tonge. Zuiddijk 45. STELLENDAM Boshoven (Dingeman), Willem, geb. 20-8-'40 te Stellendam. Meidoornstraat 5. Boshoven, Martientjé Willempje, geb. 14-ll-'50 te Stellendam. Meidoorn- straat 5. 2VENBERGEN Crezee, Joost, geb. 14-10'34 te Zeven bergen. B 21. Bij het politiebureau Leidseplein was dezer dagen door een caféhouder aangifte gedaan van de vermissing van twintig liter jenever. Het onderzoek leidde naar de veertigjarige buffetbe- diende J. v. B., die weldra door de mand viel. Hij is aangehouden en zal voor de Officier van Justitie worden geleid. Radio-Moskou meldde gisteravond, dat premier Malenkov op eigen ver zoek is ontheven van zijn functie van secretaris van de communistische par tij in de Sovjet-Unie. Hij wordt als zo danig opgevolgd door Nikita Kroesjts- jev. Het besluit is op 14 Maart op een voltallige vergadering van het centra le comité der partij genomen. Kroesjtsjev is een der naaste mede werkers van Malenkov. Sinds het laat ste partijcongres in October is hij sterk op de voorgrond getreden. Als Malenkov de hoogste Russische leider, en opvolger van Stalin blijft en er is niets in de mededeling dat op het tegendeel wijst betekent dit dat hij de Sovjet-Unie alleen als premier zal besturen. Stalin regeerde het land als secretaris generaal van de partij, een functie die hij sinds 1922 bekleedde, twee jaar voor de dood van Lenin. Hij werd pas in 1941 in naam premier. In de nacht van Donderdag op Vrij dag is liet Finse schip „Roine" in dichte mist ten Noord-Oosten van Great Yar mouth in aanvaring geweest met het Britse schip „Briardene" en kort daar na gezonken. Het Britse vaartuig, zelf ook ernstig beschadigd, nam zestien be manningsleden van de „Roine" aan boord. Eén man wordt vermist. Gistermiddag heeft het Turkse schip „Cuma" tengevolge van de mist ter hoogte van de bank „Outer Gabbard" in de Noordzee een aanvaring gehad met het Duitse vaartuig „Johanna". Beide schepen werden beschadigd, doch wisten zich drijvende te houden. Het Britse schip „Milborne" is gister morgen aan de Britse Westkust. 27 mijl van Bardsey, gestrand. Het schip seinde, dat' het een zeer gevaarlijke lading, namelijk carbid, aan bcrord had en het vroeg hulp van de reddingboot van Holyhead. Ge vanoenen m rea vn r\E Sovjet-Unie heeft Engeland mede- gedeeld onmiddellijk contact op te zullen nemen met de Noordkoreaanse autoriteiten om de vrijlating te verkrij gen van negen Britse burgers en een Ierse missionaris, die zich sedert de be zetting van Seoel door de Noordkoiea- nen in Juni 1950, in gevangenschap be vinden. Dit deelde het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken hedenmorgen vroeg mede. Onder de Britten bevinden zich een voormalig gezant in Zuid- Korea, twee leden van zijn staf, de Anglicaanse bisschop van Korea en twee katholieke geestelijken, Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, verzocht am bassadeur Gromyko te Londen om „een gebaar van goede wil" ten behoeve van de gevangenen. Eden dankte thans de Sovjet-zaakgelastigde voor dit ant woord. Minder zon, maar droog De laatste dagen komt weliswaar rustig en droog voorjaarsweer voor, maar de dikke mist doet ons af en toe weer aan de afgelopen winter denken, die abnormaal veel mistdagen heeft gebracht. De zon, die langzaam een hartig woordje begint mee te spreken, heeft 's morgens veel moeite om de mist op te lossen. Doordat de luchtdruk gisteren vooral boven de Britse eilanden snel begon te stijgen en zich gisteravond boven de Noordzee een afzonderlijk hoge druk-gebied had gevormd, draaide de wind weer naar Noordelijke richting. Hierdoor dreven reeds gistermiddag opnieuw lage wol kenbanken van de Noordzee het land binnen. De luchtdruk ,die al langer dan een maand zeer hoog is, zal ook in de komende dagen hoog blijven, waardoor er de eerste dagen nog geen regen zal vallen. Het karakter van het weer zal voor een groot deel worden bepaald door de mist- en wolken velden, die van de Noordzee bin nendrijven. Ziet de zon in de mid dag kans flinke galen te slaan, dan kan het morgen op de eerste lente-Zondag van dit jaar aange naam weer zijn. Verwachting tot morgenavond: HOGERE MIDDAGTEMTERATUREN In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking en hier en daar nacht vorst. Later op de dag overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noordoost en Oost. Hogere middagtemperaturen. Zondag: Zon op 6.39 onder 18.56. Maan op 10.12, onder 3.17. Maandag: Zon op 6.37, onder 18.58. Maan op 11.20, onder 3.59.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1