AAN STADSGRENS WORDT EEN NIEUW MILLIOENENPROJECT GEBOREN INVITATION Er is plaats voor 365 woningen Opticien kreeg onplezierig bezoek Na Coornhertkade en Vondelstraat komt „Nooitgedacht" aan de beurt AGENDA frmncfM ,v-? Voor Stavenisse wordt herbouwplan ontworpen WAT DE THEATERS BRENGEN VICTORIA-THEATER De roepstem der Pampa's HARMONIE THEATER: Singin' in the rain De Journaals Entree f2.75 1 ruck met oplegger ramde een winkelpui Twee prolongaties „EEN GEK IDEE, meneer, dat ik hier per dag voor een aanmerkelijk bedrag in de grond stop, zonder dat een gewoon mens er ooit wat van zal zien". Dit waren de woorden van ten van de opzichters, betrokken bij de grondwerken, die op het ogenblik aan de rand van Alkmaar worden uitgevoerd. Nadat de etagewoningen aan de Coornhertkade en omgeving klaar zijn gekomen, is men thans reeds geruime tijd bezig met het bouwrijp maken der terreinen tussen de Vondelschool en de Cort v. d. Lindenkade met bijkomende werken in de pol der Overdie en Achtermeer. Het is een karwei dat, althans op het ogenblik, in geen enkel opzicht spectaculair is. Iedere dag ziet men er zon 12 tot 15 man werken, rustig en gestadig. Er zijn verdiepingen uitgespaard, die veel op diepe sloten lijken, maar in werkelijkheid de souterrains van moderne etagewoningen zullen bevatten, er ronkt een minuscuul lijkend vrachtwagentje met zand over de uitgestrekte vlakte, en in de af en toe door de zon doorstoofde directiekeet zitten de tekenaars over de plannen gebogenEr wordt daar een project uitgevoerd, waar tonnen mee zijn gemoeid. Een groot aantal riolen verdwijnt er iedere dag onder de grond.Er komt echter heel wat meer bij kijken. MEER dan 125 gespecificeerde op- 1 drachten moeten door de aannemer worden uitgevoerd. Opdrachten, waar aan beslist niet in een handomdraai voldaan kan worden. Alvorens men kan beginnen, moest bijvoorbeeld ruim 800 meter afraste ring gesloopt, en 150 m. waterleiding ZATERDAG Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Don Camillo (alle lft.); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De eerbiedige lichtekooi (18 jr); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De roepstem der Pampa's (14 jr); Har monie Theater. 7 en 9.30 uur: Singin' in the rain (alle lft.); Gulden Vlies, 8 uur: Jan Musch in De Vrek; Wapen van Heemskerk, 8 uur: tweede Bonte avond bedrijfsvoetbal; Waagplein, 22.30 uur: start Jubileumwandeltochten; Gem. Museum: tentoonstelling Boek en Jeugd 10—12, 2—5, 7—9 uur. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Ba kersprookje (alle lft.). NOORDSCHARWOUDE. Tivoli, 7.30 uur: Er kan nog meer bij (14 jr). GROET, zaal Klop Toneeluitvoering HTV. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. Waagplein, 1012.30 uur: Jubileum wandeltocht Kaaskoppen. Gulden Vlies, 8 uur: De Lachspiegel voor Beurzen open, dijken dicht. Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Openb. dansavond. BERGEN. Rustende Jager: 2.30 uur: Bakersprookje (alle leeft»; 8 uur: The African Queen (14 jaar). NOORD-SCHARWOUDE. Tivoli, 3.30. 7 en 9.30 uur Er kan nog meer bij (14 j.). MAANDAG. Cinema Americain, R uur: Don Ca millo talie leeft.). Rcx Theater, 2.30 en 8 uur: De eerbiedige lichtkooi (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De roepstem der Pampa's (14 j.). Har monie Theater, 8 uur: Singin' in the rain (alle leeft.). Paviljoen Kinlieim, 8 uur: Lezing voor Volksonderwijs. Valks lunchroom, 8 uur: Lezing Bla- vatskyloge. Café Schermerhorn, 8 uur: Vergadering VW. Harmonie, kleine zaal, 8.15 uur: Lezing Genoot schap Nederland-Engeland. DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt deze week waargenomen door apotheek De Boer, Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag Zondag Maandag TE Zaterdag Zondag Maandag 7.58 8.53 10.02 CAMPERDUIN Hoog 8.03 20.31 8.58 21.34 10.07 22.57 20.26 21.29 22.52 Laag 2.03 14.31 2.58 15.34 4.07 16.57 leveren wij U met 100% garantie voor pas vorm,binnenwerk en stofkwaliteit. Mocht U een maat confectiecostuum in in enig opzicht niet aan al Uw ver wachtingen voldoen, dan bent U niet ver plicht het te nemen. PRIJZEN VANAF F 125' HOORN NtEUWSTEEG 22 ALKMAAR LAAT 143 - - - «V v: tAdvertentie, Ing. Med.) opgegraven en verwijderd worden. 630 m2 tegelbestrating werd opgebroken, vervoerd en opgeslagen en 3570 m2 gras- en onkruidland omgeploegd. 6600 m2 zoden werden gestoken en ter nade re verwerking opgeslagen. Een kerk vol zand Aan bestrating zal dit jaar nog 15700 m2 gereed komen. Meer dan 4 km trot toirband wordt gelegd. Voor het verdichten van de zandbed- den der wegen en straten zal men twee maanden nodig hebben. Ruim 12.240 m3 bagger en graafwerk stond eveneens op het programma. En ten laatste maar niet ten minste is er voor ophoging van het terrein een „smak" zand aangevoerd van maar liefst 90.000 m3. Als men zich even re aliseert, dat de Grote Kerk in Alkmaar een inhoud van 66.000 m3 heeft, dan kan men zich realiseren hoeveel arbeid er in het plan besloten ligt. Zou één r hard werkende arbeider zulk een „kerk vol zand" moeten leegscheppen, dan had hij zeker meer dan 20 jaren werk. Bij het aan elkaar „plakkenvan riolen is meer dan 80 m3 metsel- en klinker- werk gemoeid, terwijl er 17000 kg" aan asphaltpreaparaat gebruikt wordt om de riolering te beschermen. Buiten deze 125 afzonderlijk omschre ven werkzaamheden, waarbij hierbo ven slechts enkele genoemd konden worden, moet de aannemer zich hou den aan ongeveer 225 bepalingen, waar onder deze werkzaamheden dienen te worden uitgevoerd. Deze bepalingen variëren van het op een bepaalde ma nier aanbrengen van pen schroefoog in een damhek tot aan de wijze waarop de grondverrichtingen moeten plaats vinden. Onder deze bepalingen valt ook de plicht van de aannemer om „ten ge- noege van de dii'ectie" twee maal per dag koffie of thee te reserveren en te zorgen voor een „afsluitbaar privaat". Lichi, lucht en ruimte W/AT de te bouwen woningen betreft zal, het grootste deel in zgn. hoog bouw worden uitgevoerd. Etageflats van drie verdiepingen zullen het com plexbeeld karakteriseren. Een kleiner deel één-gezinswoningen, waaronder enige ten behoeve van ouden van da gen, is echter ook n het plan opgeno men. In een blok is o.m. de mogelijk heid gehouden voor winkels met bo venwoningen. De bouw van de éénge zinswoningen en het winkelcomplex ressorteert onder de woningbouwver- enigng Rochdale. Als men de tekening bekijkt ziet men dat terdege rekening is gehouden met licht, lucht en ruimte. Veel vrolij ke gazons worden tussen de huizen aan gelegd. Een flinke oppervlakte is ge reserveerd voor een speeltuin, omtrent de aard waarvan overigens nog geen bijzonderheden bekend zijn. De straten zullen breedten hebben van 21, 12, 9, 8, 6, 4. en 3.50 m. Enkele straten, die op de Verlengde Vondelstraat uitkomen, zijn niet door getrokken. Ze lopen voor rijdend ver keer „dood" in een pleintje vanwaar men slechts over een trottoir de Von delstraat, die een snelvericeersweg wordt, kan bereiken. Dat hierdoor een groot aantal verkeersongevallen voorko men zal worden, is duidelijk, maar o.i. zal aan het levendige karakter van de ze straten veel afbreuk worden gedaan. De woningen zullen o.m. door de wo- ningbouwver. „Rochdale",, „Goed Wonen" en „De Voorzorg" worden ge bouwd. Het te bouwen complex, dat het twee de in de serie van drie is, omvat pl.m. 365 woningen en zal aan 1200 gezinnen woonruimte bieden. Bronbemaling UEN specifiek Nederlands probleem dat zich ook bij de grondwerkzaam heden van het onderhavige complex voordoet, is het feit, dat op verscheide ne plaatsen waar rioleringen worden gelegd zgn. „brondbemaling" moet wor den toegepast. Men pulst een gat van enige meters diep, voorziet de bodem van grind, of ander poreus materiaal. Van de bodem van de put, die beneden het. grondwaterpeil ligt wordt het wa ter opgepompt en in een gracht ge loosd. Op deze wijze draineert men de bodem, waardoor de rioolaanleg „droog" kan plaats vinden. Langs de aan te leg gen rioolleiding worden deze bronnen zonodig op een afstand' van ongeveer 5 m. gepulst. Op hoger gelegen plaatsen is deze voorzorgsmaatregel niet nodig. Het gehele rioleringsnet past in het in de toekomst aan te leggen centraal rio leringsplan met pulsgemaal en zuive- rings-installatie voor Alkmaar. Deze schets geeft een overzicht van het nieuwe woningenproject, ten Oosten van de Dr Schaepmankade. A is de toekomstige openbare lagere school aan de Willem de Zwijgerlaan, die tot het derde bouwplan „Nooit Gedacht" gerekend wordt; B de in aanbouw zijnde Beatrix-school (Chr. l.o.) en C de bestaande R.K. meisjesschool. Het gehele project wordt door de stip-streeplijn gemarkeerd. De verlengde, zeer brede Vondelstraat, die misschien in de toekomst, via een brug langs de Limmerhoek, op de Bierkade aangesloten cal worden, snijdt in het Zuiden de Willem de Zwijgerlaan, zodat dan een zgn. „rondweg" is ontstaan. Vanaf dit Zuide lijke snijpunt zal de Willem de Zwijgerlaan doorgetrokken worden naar de Provinciale weg naar de Omval. De bejaardenwoningen (laagbouw) zullen eventueel vervangen worden door gewone eengezinswoningen. Beatrixschool UET enige duidelijk zichtbare is mo menteel de steeds meer gestalte aan nemende Beatrix-school voor Christe lijk lager onderwijs. De architect van dit gebouw is de heer W. Bos van Ringer's bouwbureau. Uitvoerder is de fa G. Ekkers en zoon te Heiloo. Indien men het nog in „statu nascen- di" verkerende gebouw doorwandelt is het eerste dat opvalt, het feit dat de lo kalen groter zijn dan normaal. Zij zijn 8,5 bij 6.5 m. en in onze tijd van sterke bevolkingstoename en relatief geringe leerkrachtencapaciteit, een teken des tijds. De stalen ramen waarvan er in ieder lokaal twee aanwezig zijn, zijn eveneens zeer groot: 3.46 bij 2.50 meter. Met de bouw werd half September van het vorig jaar een begin gemaakt. Eind Mei hoopt men het werk gereed te hebben en kan het de kinderen van de buurt, die er nog niet isopne men. De bouw zal 124.000 gulden kosten. Inrichting en afwerking meegerekend komt de school op ruim f 200.000. Met uitbreiding van de school is ook met een gymnastieklokaal rekening gehou den. De school zal zeven leslokalen tellen die met gasverwarmde waterradiatoren zijn uitgerust. Opvallend mooi Is haar oxyd-kleurig pannendak. Naamloze tekenaars, arbeiders en op zichters en naamhebbende ingenieurs zullen aan het eind van het volgend jaar kunnen zeggen, dat daar aan dc rand van Alkmaar iets groots werd verricht. In de loop van 1953 zal aan het derde project begonnen worden. Een oud spreekwoord werd herboren: „Laat mij Uw woningen zien en ik zal zeggen tot welk volk gij behoort".... De gemeenteraad van Stavenisse heeft gistermiddag met algemene stemmen besloten aan de heer H. Wesselo te Bussum op te dragen een herbouwplan voor Stavenisse samen te stellen. Voorts is besloten een herzie ning van het reeds bestaande uitbrei dingsplan voor de gehele gemeente voor te bereiden. Deze besluiten wer den genomen, nadat de raad enige tijd achter gesloten deuren had vergaderd. De raadsvergadering werd bijge woond door de hoofd-ingenieur-direc- teur voor de Wederopbouw en Volks huisvesting in Zeeland, ir Glerum en zijn plaatsvervanger, de heer Stam. De voorzitter deed ten slotte mededeling van de aankomst van enkele ambte naren uit Noord-Holland, die, met het oog op de adoptie-plannen, beschik baar zijn gesteld. In het jaar 1875 is het platteland van Argentinië, met de onafzienbare pam pa's, nog eigendom van de mannen wier voorouders Spanjaarden waren. Zij hebben er haciënda's gesticht en rij den te paard hun onafzienbare bezittin gen af. Zij zijn koningen in eigen ge bied en levens volgens de wetten der gaucho's, de mannen, „die vrouwen en paarden weten te temmen". Don Miguel heeft lange tijd in het buitenland vertoefd en wanneer hij te rugkeert en een groot feest geeft is er een gaucho die hem verwijt de oude wetten ontrouw te zijn geworden. Dan verschijnt de halfbroeder van Miguel, de gaucho Martin (Rory Calhoun) op de haciënda en doodt de gaucho, die zijn brcrer heeft beledigd. Hij zal gevangen genomen worden, maar ontkomt daar aan door zich voor de militaire dienst op te geven, waar hij het echter niet lang uithoudt. Hij deserteert en vormt een vrijbuitersgroep, die alle vreemde lingen uit de pampa's verjaagt, maar ae politie, die het leger te hulp geroepen heeft, is ten slotte sterker dan de man nen van de wijde velden. De liefde van Martin voor het blanke meisje, dat door een Indiaan ontvoerd wordt (Gene Tier- ney) speelt in dit spel der eindeloze vlakten een grote rol en het is alleen deze liefde die op den duur in staat blijkt de vrijbuiter Martin weer in het rechte spoor te brengen. Het is niet het verhaal, dat de film een bijzondere betekenis geeft, maar wel de prachtige gekleurde opnamen van een woeste streek waar man en paard één zijn en een mensenleven meer of minder geen betekenis heeft. Zelden zagen wij opnamen, die hier en daar b.v. in de gevangenisscène zo aan schilderijen van oude meesters doen denken. Een film waaraan kosten noch moeite gepaard zijn om er iets bij zonder moois van te maken. In een interessant bij-programma wordt getoond, dat goed kegelen niet alleen een kunst is, welke mannen kun nen beoefenen. Deze zeer aantrekkelijke show-film, in uitstekend technicolor opgenomen, heeft in een reeks van fraaie taferelen een verhaal in beeld gebracht van de eerste periode der sprekende film. In Hollywood werd in 1927 in het Chinese Theater de wereldpremière gegeven van de nieuwste Don Lockwood-film. Deze Don was een zeer gevierd film- artist in die dagen. Met zijn vriend Cosmo Brown, die een even gerouti neerd danser is a.ls Don (beide geven bijzondere staaltjes van hun kunnen) behaalt hij een groot succes. Alleen de vrouwelijke hoofdrol is minder geschikt, vooral door haar onbeschaafd stemge- 1 luid. Maar dan brengt een gelukkig toe val Don in kennis met Kathy Selden een charmant revue-zangeresje. Haar stem stelt haar in de gelegenheid een plaats in de sprekende film te veroveren. Na tuurlijk brengt de jaloezie, die ontstaat tussen Kathy en de andere vrouw, vele moeilijkheden, maar omgeven door vele fraaie scenes op gebied van dans, revue enz. weten Don, Cosmo en Kathy de première van de eerste geluidsfilm tot een groot succes te maken. En natuur lijk ontbreekt het romantische einde na diverse schitterende taferelen niet. De uitstekende prestaties van Gene Kelly, Cosmo Brown, Debby Reynolds en Cid Charisse verdienen alle lof. Het hoofdnummer wordt ingeleid door een opmerkelijke tekenfilm. De Revue „Van Week tot Week'' bracht vele fraaie opnamen, waarvan zeker ge noemd mogen worden een In Memoriam van president Clement Gottwald. Ook blijkt dat er tegenwoordig zelfs gekam peerd wordt aan de Noordpool. De Her tog van Windsor en de Prinses Royal zijn op weg naar Koningin Mary. Een bommenwerper ziet men in volle zee starten. Ook de vluchtelingenstroom uit .O. Duitsland houdt aan en het bezoek van Maarschalk Tito aan Londen is mooi in beeld gebracht. In het Holl. Nieuws zijn a.m. opna men van een deel van de reis van pror. Ewart Reuter dié ons land passeert op weg naar de Ver. Staten. H.M. de Ko ningin reikt een vaandel uit aan het Regiment Chassé. Interessant is ook het herstel van in het rampgebied vernielde archieven. De opening van de Jaar beurshal door Prins Bernhard is mooi in beeld gebracht en de vertoning van de nieuwe Franse voorjaarsmode van Nina Rici zal zeker de belangstelling van de dames hebben. In Polygoons Wereldnieuws zien we deze week de bijzetting in Parijs van de Franse vliegers, die in Rusland sneuvelden toen ze met de Russen te gen de Duitse troepen hebben gevoch ten. Duizenden vluchtelingen komen Tijdens de show, die het MODEHUIS GERARD WORM U aanbiedt in 'T GULDEN VLIES te Alkmaar op Woensdag 25 Maart 2.30 en 8 uur worden U de nieuwste creaties uit binnen - en buitenland getoond. Uw vriendelijke belangstelling wordt op hoge prijs gesteld. inclusief thé complet Waat® t rt'ef0"'Scil uw Gistermiddag, omstreeks kwart over drie, kreeg de opticien C. D. van Mi laan, die op dc Mient 24 zijn bedrijf uitoefent waar voorheen dc fa. M. Kater was gevestigd een hoogst onplezierig bezoek. Dat bezoek wilde zich niet op de normale wijze toegang tot het perceel verschaffen, „Het" was een zeswielige truck met oplegger, die in een ommezien van de fraaie voorgevel een ruïne maakte. Het grote etalageruit werd uiteraard totaal vernield, het kozijn werd uit zijn verband gedrukt en een gedeelte van de muur, onder het raam, werd van zijn plaats verschoven. Bovendien werd een gedeelte van de geëtaleerde artikelen beschadigd. Men schat de schade op ongeveer 1000,—. Een chauffeur van het expeditiebe drijf gebroeders De Wit, had zijn truc met oplegger even op de Steenenbrug geparkeerd om een pak weg te bren gen. Hij had waarschijnlijk de wagen niet of niet goed op de handrem gezet. Iets dergelijks kan men zich op de vrij Sterke helling van de Steenenbrug niet permitteren zonder het risico te lopen dat de wagen zelf het initiatief neemt er van door te gaan. Het is overigens niet de eerste maal dat een winkelier in de omgegving van deze brug op een dergelijke manier letterlijk en figuur lijk wordt bezocht. Nagekomen predikbeurten ALKMAAR: Ned. Leger des Heils, Breedstraat 11, 10 uur Opdrachtdienst; 4 uur Jeugddienst; 7.30 uur Inzegening sol daten o. 1. v. commandant en mevr. Favre. Woe. 8 uur Wijdingsdienst. Verbr. der Waarheid, Brouwerstraat 31, 10.15 uur ds. J. J. Ruys. BEIDEN10 uur ds. Bekius; 7 uur Jeugddienst. KOEDIJK: 10 uur ds. Cannegieter. SCHOORLDAM: Verbr. der Waarheid, De Vries, 7.15 uur ds J. J. Ruys. SCHOORL: 10 uur ds De Jong. nog dagelijks Berlijn binnen en de film laat zien hoe er voor deze van alles beroofden gezorgd wordt. Ex-koningin Narriman is van Faroek gescheiden en heeft aan de buitenlandse persverte genwoordigers een onderhoud toege staan. De .Ronde van Algiers wekt bij de toeschouwers dezelfde spanning als die welke in ons werelddeed worden gehouden. De bevolking van Praag herdenkt het overlijden van Jozef Stalin. Ten slotte enige opnamen van maarschalk Tito in Londen, waar hij door de Hertog van Edinburg, door Churchill en Eden wordt verwelkomd. Alkmaar schijnt voorlopig nog niet genoeg te hebben van Fernandel in zijn creatie van de dorpspastoor Don Camillo, die geregeld in conflict komt met de communistische burgemeester Peppone. Hun geschiedenis wordt nu al voor de zevende achtereenvolgende week in de CINEMA AMERICAIN vertoond. „De eerbiedige lichtekooi" heeft evenmin afscheid kunnen nemen. Bar bara Laage blijft ook de volgende week te bewonderen in de hoofdrol van deze naar het toneelstuk van Sar tre vervaardigde film, welke in het REX-theater draait. Verbeteringen en een verslechtering De mannen van Openbare Werken hebben de laatste weken een bijzon dere activiteit betoond, waardoor di verse straten een veel beter aanzien hebben verkregen. Allereerst is de Westerweg tussen de Alg. Begraafplaats en de Kalkovens- weg onder nieuw profiel gebracht en van trottoirs en nieuwe beplanting voorzien. Ook de voorheen zo troosteloos aan doende Van der Woudestraat kreeg een gedeeltelijke beplanting, terwijl de Vo gelzang opnieuw werd bestraat en met trottoirs verrijkt. Een totale verandering onderging ook de Liefdelaan. die een trottoir kreeg en aanzienlijk werd verbreed. Een dezer dagen zal ook een nieuw gesloten wegdek gereed komen. Naast deze verbeteringen valt echter aan dt Oudegracht een verslechtering te be speuren. De iepziekte heeft daar aan het stads- schoon een diepe wond toegebracht. Een aantal zware iepen is door de ziekte aangetast en wordt nu geveld. Weliswaar zullen er jonge bomen voor in de plaats komen, maar zij zullen de herinnering aan de stoere, honderd jaar oude iepen met hun machtige bla derkronen voorlopig nog schrijnender maken. Schoppen en laarzen terug uit de noodgebieden Degenen, die op grond van een bekend making via het radio-distributiedienst op Donderdag 5 Febr. 1953 schoppen, laar zen of handschoenen ten behoeve van de noodgebieden aan de Stadstimmerwerf, Limmerhoek, hebben ingeleverd, wordt erop gewezen, dat verschillende van deze goederen aldaar kunnen worden terug ontvangen. Vóór Vrijdag 27 Maart worden de des betreffende goederen op de plaats van in levering wederom aan de eigenaren ter hand gesteld tegen afgifte van de ont- v angstbon. Oud perceel gestut Het oude perceel Magdalenenstraat. hoek Achterstraat., waarin voorheen de bakkerij „Bel" was gevestigd, blijkt zodanig door de hand des tijd' te zijn aangetast, dat de zijgevel aan de Achterstraat op last van Bouw en Woningtoezicht met een balken- constructie is gestut, teneinde de veiligheid van het passerend publiek te verzekeren.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2