Afdeling van „Ons Belang" 60 jaar Het Middenblok stelde zijn candidatenlijst vast "VERVOLG STADSNIEUWS r Zes decennia arbeid ien dienste van de Horeca-bedrijven IS ER WEER! EN HOE - EN VOOR WELKE PRIJS J. C. POUWELS, TEL. (02200) 2224 KENNEMER AUTOGARAGE ALKMAAR De wereldreis van Jimmy Brown Majoor b. d. wordt directeur V.V.V. Er is veel veranderd* Autosport-films aan de lopende band Aanrijding met wonderlijk gunstige afloop Hoornsche Bank geeft dividend NlUEWS UlT BERGEN Samengaan met VVD nog onzeker Gemeentebestuur wil slachthuis opheffen Bedrijfsleven steunt de beeldende kunst OP MAANDAG 30 MAART zal een groep burgers, onder wier dak reeds talloze malen huisvesting is verleend aan bruiloften en partijen, zichzelf eens opmaken tot het vieren van een opgewekt feest. Het betreft hier de hotel-, café- en restauranthouders, verenigd in de afdeling Alkmaar en Omstreken van „Ons Belang", welke op 23 Maart zestig jaar bestaat. Zestig jaar „Ons belang" is synoniem aan zestig jaar historie van de horeca-bedrijven in Alkmaar en omgeving,zes decennia waarin de onderscheidene besturen van de vereni ging niet alleen op de bres stonden voor de belangen van de leden, maar daar enboven zeer belangrijk werk hebben verricht voor de verheffing van het vak. Ce oprichting van de Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en slijters op 1 December 1883 te Rot terdam was een gevolg van de tot standkoming vsn een nieuwe drank wet. Deze „Wettelijke bepalingen tot beteugeling van de openbare dronken schap" stelden eisen aan de laken van de vergunninghouders, die tot dat tijd stip aan slechts weinige voorschriften waren gebonden. Tien jaar zou het du ren alvorens de bond in Alkmaar een telg zou kunnen begroeten. Toch neemt de plaatselijke afdeling in de rij van aangesloten afdelingen nog een eer volle zesde plaats in. Op 25 Maart 1893, veertien dagen na Leiden, beslo ten zestien van de honderd vergun ninghouders in onze stad tot de op richting van een afdeling van de „Bond van Staalman", zoals de organisatie naar het Kamerlid Staalman, die zich als adviseur van de organisatie grote verdiensten heeft verworven werd genoemd. Het eerste bestuur bestond uit de heren v. d. Slees voorzitter; Ch. Dirken, secretaris: de Groot, penningmeester; Oldenburg, Koopman en D. Visser. Allengs groeide het le dental, dat in 1916 zestig bedroeg. La ter zijn de verlofhouders uitgetreden en hebben een eigen organisatie ge sticht. De afdeling telt thans vijftig leden. Uit de historie Wie bijzonderheden wil weten uit de historie van de jubilerende afdeling wende zich tot de heer H. London, die van 1915 tot 1940 onafgebroken be stuurslid is geweest, gedurende vele jaren de vereniging heeft geleid en in 1945 tot ere-voorzitter werd benoemd. De trotse drager van de gouden me daille van de bond vertelde ons, dat één van de hoogtepunten uit de histo rie van de afdeling de organisatie van het Bondscongres is geweest. Nog nim mer in de geschiedenis van „Ons Be lang" was het voorgekomen, dat de congressisten officieel ten stadhuize werden ontvangen. De vergunninghou ders waren daarvoor in de ogen van de overheid van die dagen niet belang rijk genoeg. Dit was het bestuur van de afdeling Alkmaar een doorn in het oog. Een bespreking met burgemeester mr W. C. Wendelaar had tot resultaat, dat de .deelnemers aan het congres ten stadhuize werden genood. Weliswaar was burgemeester Wendelaar door uit- stedigheid verhinderd persoonlijk als gastheer op te treden, maar wethou der mr A. J. M. Leesberg verving Alk- maars eerste burger op eminente wijze Reeds toen waren de vergunninghou ders zich terdege bewust van de grote vfiarde van vreemdelingenbezoek. 's Middags werden de gasten dan ook vergast op een rijtoer door de om- gering. „Men beweert, dat er geen congres sen in Alkmaar gehouden kunnen wor den", aldus merkte de heer Loncon op, „doch waarom konden wij het dan vóór de oorlog wel?" „Er zijn verschil-' lende flinke zalen in onze stad en het overnachtingsprobleem is gemakkelijk op te lossen, als men het congres in het voorjaar houdt. In die periode zijn er vele hotelhouders in Bergen, die deze moeilijkheden gaarne uit de weg helpen". Een tweede belangrijke kwestie, die de caféhouders geruime tijd In spanning heeft gehouden en het be stuur veel werk bezorgde, was de per- sor.ele belasting. Indertijd werd de zaak van een vergunninghouder in tegenstelling tot de bedrijfsruimte van een winkelier, als behorende tot woonhuis gerekend en werd de eige naar dienovereenkomstig aangeslagen. Mede dank zij het pleidooi van de heer Keysper nam de gemeenteraad, die toenmaals zeggenschap over de personele belasting had, met kleine meerderheid een besluit, dat deze on billijkheid uit de wereld hielp. Met dankbaarheid getuigt men van de prettige verstandhouding welke immer met de politie heeft bestaan. Met alle commissarissen werd een goede samenwerking tot stand ge bracht, welke heilzaam is geweest voor de burgerij èn café-hotel- en restau ranthouders. Want al streven de leden van „Ons Belang" uiteraard materiële doeleinden na, ook de ideële zijde van het vak wordt niet verwaarloosd. Dat er in de loop van de zestig jaren een aanzienlijk aantal „kroegen" in Alk maar is verdwenen of zijn veranderd in behoorlijke naar de eisen van de tijd ingerichte café's moge dan voor een belangrijk deel zijn voortgevloeid uit de bepalingen van de drankwet de persoonlijke inzet van de vergunning houders om hun vak op hoger peil te brengen is daarbij een niet te ver waarlozen factor geweest. Naar de hui dige praeses van de afdeling, de heer C. Brouwer, ons verzekerde, zal men in bona fide zaken vermijden, dat d» klanten het café dronken verlaten. Ook aan het cafébedrijf is de tijd niet ongemerkt voorbijgegaan. Het is van de duisternis van het ouderwetse kroegje in het licht van een verpo zingslokaliteit gekomen. Hoe het was HOE de toestand vroeger jaren was, verhaalde ons de heer London. „Jaren geleden", aldus de ere-voorzitter, „trol men tegenover de aanlegsteiger van de Alkmaar Packet het café van de heer Lommers, het eerste cafébedrijf in Alkmaar dat een orchestrion bezat. Bij de aankomst van de boot, werd de deur wagenwijd geopend, zodat de tonen van het orgel over de steiger daver den. Dit was voldoende om de Am sterdammers, die naar hier waren ge komen, om van Alkmaar en zijn om geving te genieten, tot een bezoek te noden. Vele pasagiers kwamen echter niet verder dan de eerste pleister plaats. Met de laatste boot van zes uur vertrokken zij weerdronken en uitgeleide gedaan door een grote schare nieuwsgierige Alkmaarders. Het café is verdwenen, evenals het etables- sement aan de Voormeer, alwaar 's middags om 12 uur rijen glaasjes klaar stonden om de dorstige kelen van de arbeiders van de Ijzerfabriek te laven. Haastig werden tijdens het schaftuurtje enige borreltjes gedron ken en zonder betalen verliet men de zaak. Aan het einde van de week kwam de caféhouder echter met zijn rekening, die altoos tegenviel, daar het loon karig en het huishouden duur was. Gelukkig behoren dergelijke ver schijnselen goeddeels tot het verleden en de eerste, die zich daarover op recht verheugt, is de bona fide café houder. Vele café's in onze stad zijn verdwenen. Zij werden verkocht, ol moesten plaats maken voor andere ge bouwen. Andere zaken zijn daarente gen enorm in waarde gestegen. Zo bijvoorbeeld café Schuyt aan het Sta tionsplein, dat eens voor f 5000 te koop werd aangeboden. Liet bekende café „Bretagne" naast de cadettenschool moest ruimte maken voor het Centraal Ziekenhuis en daar mede verdween een aardige uitspan ning, welke vooral bij verliefde paar tjes in hoog aanzien stond! Vóór het café stond nl. een theehuisje, waarvan men voor de avond de sleutel kon be komen. Een kras staaltje van doorzettings vermogen leverde jaren geleden de heer Veer, die zonder dat zijn zaak daarvoor geschikt was, toch kans zag een vergunning te verkrijgen. Hij ver voegde zich daarvoor bij de burge meester, toog vervolgens naar de Com missaris van de Koningin, stapte naar de minister en werd zelfs door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen. De adviseur van de bond. de heei Staalman heeft beweerd, dat men in Den Haag gezpgd had: ..Geef hem in vredesnaam die vergunning, dan zijn wij tenminste van hem af De eerste dancing in Alkmaar werd geëxploiteerd door de heer A. Bakker in een perceel op de Laat, de tweede was „Concordia" eveneens op de Laat. doch toen bijna iedere caféhouder zijn zaak als dancing wilde gebruiken, stak de politie er een stokje voor en gaf een beperkt aantal vergunningen uit. Het cabaret in zijn oorspronkelijke vorm had in Alkmaar geen levensvat baarheid. Met veel moeite en kosten verbouwde de heer Fred. Jorissen de oude bioscoop van de heer Du Crocq, presenteerde goede programma's, maar de meeste bezoekers begrepen het ka rakter niet. Het cabaret verdween weer. Er zou nog veel te vertellen zijn over de talrijke café's welke Alk maar heeft gekend en nog bezit. Het zou ons echter te ver voeren. Laten Het jubilerende bestuur van „Ons Belang": Van links naar rechts (zit tende): H. London, ere-voorzitter, L. v. d, Leygraaf, secretaris, C. Brou wer, voorzitter, T. Scharlewi, pen ningmeester, en P. v.d. Pol (Egmond aan Zee). Staande: K. Rus, N. Schuyt (Schoorl) en A. Ligthart. DKW voorwiel-aandrijving geruisloze motor alle dashboard-meters verwarming ruime carrosserie grote koffer (Advertentie. Ing. Med.) wij daarom besluiten met de conclu sie. dat er in de looo der jaren veel ten goede is veranderd en dit mede te danken is geweest aan de afdeling Alkmaar en omstreken van „Ons Be lang". Het huidige bestuur, bestaande uit de heren C. Brouwer, voorzitter, L. v. d. Leygraaf. secretaris, T. Schar lewi, penningmeester, A. Ligthart, K. Rus, N. Schuyt te Schoorl en P. v. d. Pol uit Egmond aan Zee, heeft zich tot taak gesteld voort te bouwen aan het geen in de afgelopen zestig jaar is be reikt. Wij wensen het bij de vervul ling van deze opdracht van harte suc ces toe. Het jubileum zal op Maandag 30 Maart worden gevierd met een re ceptie van 3 tot 5 uur in ,,'t Wapen van Heemskerk" en een feestavond in dezelfde zaal. Jacoba van Beieren op een eén p-k. havermotor met zweepslagontsteking was er naar onze smaak wel een beetje met cie haren bijgesleept, toen zij gisteren in ae film over de Toerwagenrallye od het witte doek in het „Wapen van Heems kerk" verscheen. Maar goed, het was dan ook meer als een aardigheidje bedoeld, om de stem ming er in te houden. Want autosport films, vooral als zij niet door specialisten worden opgenomen dreigen vaak mank te gaan aan eentonigheid Van het filmprogramma, dat onder auspiciën van de N.V. Auto Centrale- werd gehouden kan dit echter allerminst gezegd worden. Er was een aantrekkelijke keur van musicals, tekenfilms en een bijzon der interessante film over de modellen- keuken van „General Motors". De Tulpenrallye-film was goed opge nomen en gaf een uitstekend beeld waar toe een gewone, maar opgesleutelde en opgehitste" wagen in staat is. Damclub WDO Donderdagavond werd de onderlinge wintercompetitie bij WDO met animo voortgezet. In de EERSTE AFD. behaalde A. Burgert een overwinning op G. v. d. Kuyt, P. Veer won met zwart van H. J. Toepoel en H. Kruider en D. Kie- witt deelden de punten. De partij D. G. Heynes tegen W. Piederiet werd in een eindstand van 6 om 5 schijven af gebroken. In de TWEEDE AFD. speelden J. Hartog en C. Booy twee partijen te gen elkaar, waarvan elk er één won. J. Hartog—C. Booy 0-2, C. Booy—J. Hartog 0-2. M. v. d. Pavert won van A. F. Deichmann en R. Zaadnoor- dijk verloor bij verrassing van P. Noom. In de DERDE AFD. waren de uit slagen: J. Strijbis—J. Oostenbroek 0-2, J. OostenbroekJ. Strijbis 2-0, A. v. DoornD. Davelaar 1-1, C. PrinsC. Schouten 2-0, C. FokJ. Spijker 2-0 en A. Bosman—J. Spijker 2-0. In de EERSTE AFD is de stand nu: 1 D. Kiewitt 20 punten uit 14 partijen. 2 A. Burgert 17 uit 14, W. Piederiet 15 uit 11, 4 M. J. Langras Jr 14 uit 13, 5 H. Kruider 13 uit 13, 6 en 7 G. v. d. Kuyt en C. Dammer 11 uit 13, 8 D. J. Heyes 10 uit 12, 9 H. J. Toepoel 10 uit 14 en 11 P. Veer 9 uit 13. B.B. voor ambtenaren In het kader van de werving ten behoeve van de Bescherming Bevol king zal op 24 Maart een sqpciale voorlichtingsavond worden gehoudeil voor het ambtelijk personeel, werk zaam in overheids- en semi-overheids- dienst. BENOEMING DIRECTEUR OFENBAARE WERKEN TE NIJMEGEN Ir. H. Knol, die als no twee stond op de voordracht voor directeur van "emeentewerken te Nijmegen, is al daar niet benoemd. De raad neeft zo als te doen gebruikelijk, de eerste candidaat aangesteld. Gistermiddag vond bij de kruising van Nieuwlandersingel en Kennemerstraatweg een aanrijding plaats. Een dame, die op haar rijwiel een kind vervoerde, verzuimde voorrang te verlenen aan een auto, die uit de richting Ritsevoort naderde. Het on geval kwam wonderlijk goed af. De fiets wers beschadigd, de dame kreeg enkele blessures, maar het kind bleef totaal on gedeerd. Verzoekprogramma van personeel fa Eckmann Maandagmorgen van 9.3511 uur zal de AVRO in de rubriek .„Arbeidsvitami nen" een programma van acht-en-twintig verzoeknummers uitzenden, aangevraagd door het personeel van de fa. H. Eckmann, alhier, en van de Ned. Siemens Maat schappij te 's-Gravenhage. DIERENBESCHERMING Vrijdagmiddag is op de Kanaaldijk zwervend aangetroffen een negen maan den oud hondje. Kentekenen: grijs-zwart dek, reu, vriendelijk karakter, blijft klein. Inspecteur Dierenbescherming: C. Ver- wer, Zaagmolenstraat 36. NOORDERMARKTBOND, 21 Maart. 5800 kg peen: B 15.70—16.30 en C 7,60— 8,10; 1800 kg bieten: A 8,308,50 en B 5—5,70; 2200 kg uien 60.80—62,60, grove 56,90 en drielingen 5256; 240.000 kg rode kool 710,50; 91.000 kg gele kool 6,50 17,40; 380.000 kg Deense witte kool 6—12,70; 1700 kg groene kool 19—22. 4'/j °/o De Donderdag gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de Hoornsche Crediet- en Effectenbank heeft het dividend over 1952 evenals vorig jaar bepaald op 4,5 pCt. Aan het verslag ontlenen wij, dat de resultaten opnieuw een verbetering te zien gaven. De totale inkomsten aan rente en provisie bedroegen in 1952 f 256.423.12 tegen f 241.957.52 in 1951 en f 210.465.86 in 1950. De directie beschouwt de gunstige resultaten van het bedrijf als een aan sporing om de instelling, waar dat mo gelijk is, in dienst te stellen van par ticulieren, handel en industrie in Noord Holland ten noorden van het Noord- zee-kanaal. Zoals men weet is de Hoornsche Bank sinds enige tijd de enige onafhankelij ke, zelfstandige bankinstelling dit ge deelte van Noord-Holland. Het ligt voor de hand, dat zij als zodanig gaarne aan de uitbreiding van handel en industrie in ons gewest me dewerkt en het zal dan ook geen ver wondering wekken, dat men in het verslag een verzuchting aantreft over de slechte wegverbindingen van Noord- Holland boven het Noordzee-kanaal, waardoor veel uitbreiding van indu strie tegengehouden wordt. De aan de bank toevertrouwde gel den bedragen bijna f 4.500.000. WARMENHUIZEN, 21 Maart. 153.000 kg rode kool 711; 9300 kg gele kool 6,5013,50; 70-000 kg Deense witte kool 610,60; 600 kg uien 56 en grove 49— 50,20; 4000 kg peen: B 15—15,20 en C 8,20. Donderdagavond vergaderde het Middenblok in hotel Kreb teneinde de candidatenlijst vast te stellen voor de komende gemeenteraadsverkiezingen, welke op 27 Mei zullen plaats vinden. De voorzitter van het voorlopig comité, de heer A. M. dc Lange, heette de weinige aanwezigen welkom op deze bijeenkomst en gaf vervolgens een uiteenzetting over het verkiezingspro gramma van het Middenblok. De verkiezing van een gemeenteraad heeft een geheel ander aspect dan de verkiezing van een Tweede Kamer, aldus spreker. Wijlen de heer D, A. Klomp heeft bö de oprichting van het Middenblok indertijd hier ook de nadruk op gelegd. Dit was naar zijn mening een van de bestaansredenen van het Middenblok. De grote verschillen tussen de lan delijke partijen zijn hier immers niet aanwezig. Het gaat in dc gemeente raad om de juiste personen en niet zozeer om de politieke partijen. Over de verhouding VVD-Middenblok deed de voorzitter enige onthullende mededelingen: Teneinde zo weinig mo gelijk stemmen verloren te laten gaan tengevolge van versnippering van de partijen, is het Middenblok met de VVD in 1949 met één lijst uitgeko men. Doordat het Middenblok vast hield aan het stelsel van voorkeurs stemmen, was het in principe mogelijk voor de kiezers om öf hun stem aan een Middenblokcandidaat óf aan een VVD-candidaat te geven. Enigszins tot verbazing van het Middenblok kwam er bij de samenwer king met de VVD ten slotte een kie zerslijst uit de bus, die er als volgt uitzag: 1 Mr van Hilten (VVD), 2 Jb. Swaag (Middenblok), 3 Baron Taets van A. (VVD), 4 A. M. de Lapge (Middenblok) enz. De heer Van Hilten was immers in die tijd een volkomen onbekende in Bergen en daarom zeker niet geschikt om als lijstaanvoerder op te treden. Achteraf is gebleken waarom de VVD met deze zonderlinge lijst uit kwam. Men verwachtte van deze ge zamenlijke lijst drie zetels in de ge meenteraad. Omdat het een bekend feit is, dat no. 1 van een lijst een groot aantal stemmen op zich ver enigt en dus in dit geval Mr. v. Hil ten, ondanks zijn onbekendheid, toch wel een groot tantal stemmen op zich zou verenigen, plaatste men hem num mer één. De heer Taets, van wie men verwachtte, dat hij een betrekkelijk groot aantal voorkeursstemmen zou krijgen, plaatste men nummer drie. Op deze wijze zou bij drie zetels veel kans zijn geweest, dat de VVD twee zetels zou krijgen en het Middenblok één. Had men de heer Taets no 1 ge plaatst, dan was het bij drie zetels, voor de gehele lijt waarschijnlijk ge weest, dat de VVD slechts één zetel had gekregen en het Middenblok, waarvan de candidaten veel bekender waren dan van de VVD, twee. Deze opzet is echter niet gelukt om dat de gehele lijst maar twee zetels toegewezen kreeg. De heer Van Hil ten, dit was reeds vooruit afgespro ken, heeft daarop bedankt (een uiterst vreemde gedragslijn voor een lijstaanvoerder!) ten gunste van de heer Taets van Amerongen, aldus deelde de heer De Lange mede. De voorzitter gaf vervolgens als zijn mening te kennen, dat het hem alleszins billijk voorkwam, in geval Middenblok en VVD weer mochten be sluiten met één lijst uit te komen, dit jaar een Middenblok-candidaat als nummer één op deze lijst zal verschij nen. Bij een volgende verkiezing zou dan eventueel weer een VVD-er als nummer één op de lijst komen. 59. Piet Potlood bleef net zo lang bij commissaris Rednose Smith aan dringen totdat deze beloofde de zaak van de arrestatie van Jimmy Brown te onderzoeken. „Goed meneer de com missaris", zei Piet Potlood toen. terwijl hij het zich in een grote stoel gemak kelijk maakte, „ga uw gang. ik wacht dan wel even op het resultaat van dat onderzoek. Ik ben er zeker van dat er geen enkele reden bestaat mijn vriend Brown ook maar een halve minuut langer gevangen te houden.... Dat zou trouwens ook niet in uw eigen be lang zijn", zo voegde hij er aan toe. De commissaris keek Piet Potlood nog al lelijk aan, maar hij drukte toch op een belletje en even later verscheen er een jonge inspecteur, die vroeg wat er van zijn dienst was. „Ga eens na of er een klein uur geleden een arres tant is binnen gebracht", zei hij nors. „en laat mij weten, waarom deze man is opgepakt". De inspecteur lachte even minachtend. „Dat is geen man geweest, commissaris", zei hij. „Het was zo'n vuile Roekiraki!"Toen verrees commissaris Archibald Redno se Smith van zijn stoel. Hij werd knal rood, hief zijn vuist op en liet deze met een vreselijke klap op zijn schrijf tafel neerkomen. „Er uit!", schreeuw de hij met een overslaande stem tegen Piet Potlood. „Er uit, of ik laat jou ook oppakken, indringer, die je bent. Hoe durf je hier ook maar één goed woord te doen voor zo'n smerig beest" Piet Potlood wilde nog iets terug zeg gen. maar hij werd nog al hardhandig door een paar toegesnelde politie agenten de kamer van de hoofdcommis saris uitgezet en even later stond hii buiten het gebouw. „Wat moet ik nu beginnen?" mompelde hij verslagen. Voordat men overging tot het vast stellen van de candidatenlijst, werd door enige aanwezigen critiek uitge oefend op de wijze, waarop de zitten de raadsleden hun taak opvatten. In overweging zal worden genomen om de lijst van de VVD, te verbinden met die van het Middenblok, dit ter voorkoming van versnippering van stemmen. Ten slotte werd de candidatenlijst vastgesteld, die als volgt luidt: 1 Jb. Swaag, 2 A. M. de Lange, 3 Mej. J. Kreb, 4 P. Hajonides van der Meulen, 5 C. W. Vermeys, 6 P. Fran sen. Gisteravond is tot directeur van de WW te Bergen benoemd de heer H. A. Buiskool uit Rotterdam. De heer Buis kool, die voorheen in het bedrijfsle ven werkzaam was, is geruime tijd mi litair geweest. Hij was o.a. kapitein •ij liet KNIL en heeft onlangs de dienst als majoor verlaten. De nieu we directeur zal zich binnenkort in Bergen vestigen en waarschijnlijk per 1 April in dienst treden van de VVV. Op de raadsvergadering, die voor Donderdag 26 Maart is uitgeschreven komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot opheffing van het ge meentelijk slachthuis. Verder wordt o.a. voorgesteld het beheer en het on derhoud van de „Langekamp" over te nemen en deze weg aan het openbaar verkeer te onttrekken, alsmede de verhuur van een gedeelte van de brandweergarage aan de afdeling Ber gen van het Roode Kruis te halveren, aangezien de aanvankelijk verhuur de ruimte nog slechts voor de helft ter beschikking van de afdeling is. (Van één onzer redacteuren) Het is meer dan eens betoogd, dat er heden ten dage in ons land middelen moeten worden gevonden om de beel dende kunstenaar te hulp te komen. Overheidssubsidie, welke wij overi gens, om hier niet ter zake doende re denen, afwijzen, kan nimmer afdoende zijn. Dat er moderne wegen kunnen wor den bewandeld bewijst naar wij verna men de leiding van Heineken's Bier brouwerijen. Zij heeft in verband met een nieuwe reclamecampagne een ze vental buitenlandse tekenaars uitgeno digd tekeningen te maken, die in Ne derlandse publiciteitsorganen zullen worden afgedrukt. De bedoeling is, dat het publiek de beste tekening kiest. Het is duidelijk, dat uit de bes te inzenders winnaars worden aange wezen. Hun prijzen nu zullen bestaan uit werken van Nederlandse schilders, van wie een twintigtal stukken zijn aangekocht op advies van de afdeling Beeldende Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn in Bergen werken eangekicht van Wieg man, Van Herwijnen en Trap. Met de grootste instemming begroeten wij dit initiatief uit het bedrijfsleven. Het zou voor de beeldende kunst een verlichting betekenen, indien dit voor beeld navolging vond. HET BOEK TE BERGEN Het komende week-einde zal de tentoonstelling, gewijd aan het boek als vorm in West-Europa (historisch- aesthetisch) voor de laatste maal te bezichtigen zijn in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" te Bergen. Het Kunstenaars Centrum verwacht dan de duizendste bezoeker dezer ex positie, die een keuze mag do»n uit de rijmprenten aldaar, geëxposeerd een uitgegeven door Enschede, waar na het Centrum voor inlijsting zal zorgdragen. f

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3