De Grieks-orthodoxe kerk in Rusland is vleugellam r Stad en Omgeving Jan Musch speelde „De Vrek" AGENDA Alkmaar staat op internationale toeristenmarkt hoog genoteerd HARKWACHTERS IN ALKMAAR Burgemeesters spraken over de hulpverlening aan Stavenisse Veel animo voor jubileumtocht van „De Kaaskoppen" De wereldreis van Jimmy Brown Met kop en schouders boven zijn mede-acteurs uit Blijspel met tragische achtergrond VVV constateert een toenemende belangstelling Plannen voor halte van NHADO op Stationsplein Damesbeurs in opbouw Te weinig gidsen Rotterdams Toneel met „Hendrik IV" Gevonden voorwerpen BURGERLIJKE STAND DE LACHSPIEGEL VOOR „BEURZEN OPEN" Lucfor el Emergo hield Idaveriasdrive Tweede wereldoorlog brachi de kerk ogenschijnlijke vrijheid Lezi ng voor Scola Publica Geen schoonmaak ploegen HEILOO Damclub Heiloo Alkmaarse tiental werd in Haarlem gekozen Bergen DE KONINGIN VANDAAG NAAR STAVENISSE Plattelandsvroi MAANDAG 23 MAART 1953 VOOR MIJN VRIENDEN IN DE ZAAL" zoals Jan Musch zijn publiek noemt heeft deze grijze toneelspeler Zaterdagavond in het zo goed als volle Gulden Vlies op zijn geprolongeerde afscheidstournee met grote liefde en be zieling „De vrek" van Molière gespeeld. Wij zagen op het toneel alléén Jan Musch, wiens gerijpte spel met kop en schouders boven dat van zijn jongere gezellen uitstak, zij het ook, dat zijn rol de meeste kansen bood. Hij speelde niet, neen, hij zelf was de vrekkige Harpagon, die met van hebzucht sidderen de handen door het leven dwaalt en alle listen en lagen aanwendt om ten koste van wie of wat ook zijn dierbaar geldje te behouden. „De Vrek" is een van de meest be kende karakterstukken van Molière voor alle tijden ten voeten uitgetekend en het enige grote werk, dat hij in proza schreef. Molière heeft het eeuwig menselijke type van Harpagon hoe overdreven en oppervlakkig ook voor alle lijden ten voeten uitgebeeld en een vaste gestalte gegeven. Voor onze smaak zijn de spelen van Molière en zijn tijdgenoten dikwijls wat al te kluchtig en te boertig, van een te wreedaardige humor en te veel op goedkope effecten berekend. Zij doen ons daardoor vaak wat onnatuurlijk aan. Anderzijds is „De vrek" toch ook vol kostelijke vondsten, puntigheden en goede grappen, die het altijd blijven „doen". Maar dit stuk is niet alleen zo maar een blijspel, het is tevens hoe weinig diepgaand en gecompliceerd ook een diep menselijk drama. Het mislukte leven van een oude man, die de nede rige slaaf is van zijn ene hartstocht geld Jan Musch accentueert de tragische achtergrond van het stuk. Hij geeft zijn volle persoonlijkheid aan Harpagon en is meesterlijk in het uitdrukken van subtiele nuanceverschillen, reacties en veranderingen van stemming. Wij me nen, dat Molière, die in zijn stukken de gebreken van zijn tijd en van iedere tijd hekelt, slechts de hebzucht van de mens Harpagon heeft willen bespotten en aan de kaak stellen, naast andere fouten van de vrek en zijn omgeving: pronkzucht, verkwisting, woeker, speel zucht, koppelarij. Jan Musch wekt echter bovendien een diep medelijden met de ongelukkige Harpagon op, die in zijn kleine, een zame en belachelijke leven alleen staat en slechts is bezeten door de doods angst om het behoud van zijn geld en door de begeerte naar meer, steeds meer. Naast Jan Musch zouden wij nog willen noemen Maarten Kapteyn, die met veel zwier de rol van Harpagons zoon Cleante speelt, en Edwin Thomas, komisch en expressief als Jacques, de wonderlijke kok-koetsier-combinatie. Robert Sobels als Valère was wat te gemaakt en te massief Hollands voor dit stuk. Ook de overigen waren wei nig overtuigend. MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: Don Ca- millo talie leeft.) Rcx Theater, 2.30 cn 8 uur: De eerbiedige lichtekooi (18 jaar) Victoria Theater, 8 uur: De roepstem der Pampa's (14 j.) Har monie Theater, 8 uur; Singin' in the rain (alle leeft.). Paviljoen Kinheim, 8 uur: Lezing voor Volksonderwijs Gulden Vlies, 3 en 8 uur: modeshow Bervoets Valk's Lunchroom, 8 uur: Lezing Bla- vatslcyloge Café Schermerhorn, 8 uur: Vergadering VVV Harmonie, kleine zaal, 8.15 uur: Lezing Genoot schap Nederland—Engeland. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Bakersprookje (alle leeft.) DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Voorlichtings avond Bescherming Burgerbevolking Wapen van Heemskerk, 1011 uur n.m.: Damesbeurs. NOORDSCHARWOUDE. Concordia, 8 uur: Jan Musch in „De Vrek". BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: The African Queen (14 jr.). DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt deze week waargenomen door apotheek De Boer, Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 10.02 22.52 Dinsdag 11.37 0.10 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 10.47 22.57 4.07 16.57 Dinsdag 11.42 0.15 5.42 18.15 y^I.KMAAR STAAT OP DE internationale toeristenmarkt hoog genoteerd. Overal weet men van het bestaan van de kaasmarkt af en het is zaak hieruit zoveel mogelijk revenuen te trekken. Dit kan door de propaganda niet te doen verslappen en te blijven voortgaan met het ontwikkelen van nieuwe initiatie ven. zoals de journalisten-prijsvraag er verleden jaar één was. De belangstelling voor stad en streek is in 1952 belangrijk toegenomen. Dit moge blijken uit de 12.000 inlichtingen welke door het informatiebureau werden verstrekt, de 10.000 overnachtingen en het feit, dat er 13.788 torenbezoekers zijn geweest. Zoals uit een door de burgemeester van Schoorl gedane mededeling is ge bleken, bestaan er ernstige plannen een halte van de NHADO in te stellen op het Stationsplein. De halte zou tegen over de rijwielstalling van Albers wor den geplaatst. De autobusdienst zal in dat geval om toestemming tot omlegging van de route moeten verzoeken en verder is er nog toestemming nodig van de eigenaresse van het Stationsplein: de Nederlandse Spoorwegen. De reizigers naar Bergen, Schoorl en Camperduin, die met de trein in Alk maar arriveren, zouden een verwezen lijking vrn deze plgnnen van harte toe juichen. Zij draven nu al jaren naar de Bergerhout om hun aansluiting te halen cn even lang slaken zij de verzuchting waarom ze niet vlak voor het station kunnen instappen. De gemeente Schoorl heeft zich hun belangen aangetrokken on bij het Alkmaarse gemeentebestuur J5v wordt in het_ Wapen van Heems kerk hard gewerkt aan de inrichting van d,e Damesbeurs, die morgenoch tend om 10 uur haar poorten zal ope nen. Schilders en timmerlieden zwaai en nu nog de scepter in de grote zaal. maar morgen zullen het de dames zijn, die hier nieuwe indrukken komen opdoen voor hun garderobe of hun arsenaal van huishoudelijke voorwer pen, dat dagelijks tot haar beschikking staat. GESLAAGD De heer Dvs J. W. Crefeld te Alk maar verwierf aan de Gemeente Univer- sitcit van Amsterdam de hoedanigheid Andre Barsacq heeft Ko van Dijk de ver van meester in de rechten. tolking van de titelrol op zich genomen. LIET jaarverslag van de V.V.V. „Alc- maria", waaraan wij het bovenstaan de ontlenen, maakt verder melding van de vele buitenlandse bezoeken aan de kaasmarkt cn betreurt het, dat het aan tal gidsen, dat verleden jaar gevormd werd door zes jongelui van de middel bare scholen, niet groter was. De Bond ter behartiging van de belangen van buitenlandse automobilisten viel in Alkmaar in twee groepen uiteen. Po gingen om aan deze ongewenste toe stand een einde te maken, waren op het einde van het jaar nog niet met succes bekroond. Het is echter van be lang het publiek tegen eventuele over last te vriiwaren. en daarom zal er naarWorden gestreefd, een oplossing alsnog te bereiken. Het aantal bezoekers aan de motor- wedstrijden bedroeg 22.126. De netto opbrengst voor de V.V.V. bedroeg f 1520— wat vijfhonderd gulden min der is dan in 1951. De financiële situatie van de vereniging is gunstig. De inkom sten bedroeven f 13.065.81, de uitgaven f 13,676.55. Het tekort van f 600.— kan uit eigen middelen worden aangezui- verd- In het verslag wordt voorts de opmer king gemaakt, dat het tiid wordt de Donderdagavond brengt het Rotterdams Toneel in het „Gulden Vlies" als derde oorstelling in de abonnemeentg-serie B een opvoering van Luigi Prandello's interes sante werk „Hendrik IV". Onder leiding van de Franse regisseur Het ia naar aanleiding van een pers bericht, dat deze regels op papier ko men. Duizenden bollen werden door de plantsoendienst in Alkmaar geplant maar de lieve jeugd ging nadien aan het rooien; Daarom moesten er nog meer pclitieagentjes komen in de vorm van parkwachters. Deze mensen moeten be traid worden en doen mijns inziens net averechts werk. Waarom geeft men de jeugd nu eens niet zelf wat verantwoor delijkheid? Waarom mogen nu diezelfde parkwachters of plantsocnwerkers de jeugd niet aan het werk zetten? Tot alle gemeentelijke ambtenaren in de kop van van Noord-Holland zou ik willen roe pen: Waarom deze manier van werken? We weten allemaal dat er een schrome lijk tekort is aan speelterreinen de toenemende baldadigheid is volkomen logisch! Heus wij hadden vroeger veel meer ruimte, iets wat we vergeten zijn. Maar de kinderen moeten iets te doen hebben, wel, zet ze aan het werk. Geef haar in eigen omgeving hun plant- Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redact ie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang soen en geef haar de leiding, die nodig is. Politica genten hebben we genoeg, meer dan genoeg. Nemen we géén stap pen, wel dan zullen de steeds toenemen de baldadigheden ongekende grenzen aannemen. Met Jeugdnatuurwachten in vele plaatsen zijn opmerkelijke resultaten bereikt. U hoeft de boswachter van Heiloo maar te vragen. Hij heeft al héél wat resultaat gezien. Dit kan ook in uw plaats. Geef liever f 100 uit aan preven tief bouwend werk dan f 200 aarl ver nielingen. Zeg niet: onze jeugd wil dat niet. De jeugd schreeuwt immers om ruimte en activiteit? Mijn dagelijkse werk met de jeugd bevestigt dit en sterkt me in deze gedachte. Waarom kan men in Voorburg om vele parken wel de hekken weghalen? Zou de jeugd daar ancers zijn dan in uw woonplaats? On zin! Het kan dus wél, wanneer men het goed op poten zet. Positief moeten we gaan bouwen. De jeugd van nu is straks ong volk en met angst denken we dan aan de toekomst. De jeugd bedorven? Nee, maar wij ma ken hel er naar! Met parkwachters ko men we er nooit. Wanneer beginnen we? U dankend voor de plaatsruimte, JAN IVANGH, Bergen. Naschrift redactie: Wij vinden, dat de heer Ivangh de toekomst wel wat al te somberinziet. De gemeente Alkmaar bemoeit zich ter dege met de jeugd. Zij heeft zelfs een speciale ambtenaar in dienst voor de jeugdzorg; jaarlijks zijn er de tentoon stellingen „De jeugd exposeert" en uit particulier initiatief is met steun van de gemeente het clubhuiswerk opgezet, dat steeds grotere vormen aanneemt. Alles is er op gericht de vrije-tijdsbesteding van.de jongeren te animeren. Speciaal voor de ongeorganiseerde jeugd. Een jeugdnatuurwacht zou wij .zijn dat met de schrijver eens zeker zijn nut hebben, maar wij geloven niet, dat men de instelling daarvan ook r u weer van de gemeentelijke overheid mag ver wachten. Dat zij probeert de jeugd be grip voor de natuur bij te brengen blijkt uil de schoolexcursies naar de kwekerij van de gemeente en det men waarlijk niet naar Voorburg behoeft te gaan om hekloze perken ae zien, zal dui delijk worden, bij een wandeling door de nieuwe stadswijken. Belangrijker vin den wij het, als de ouders en ook het on derwijzend personeel er aan meewer ken hun pup'llen de eigen verantwoor delijkheid bij te brengen. Zolang aan die medewerking nogal eens het een en ander ontbreekt, zullen we de park wachters moeten accepteren. V.VV.-bakens te velzetten. Het fami- lie-toerisme per auto en het gezel- schapstoerisme per touringcar doen de moderne vaeantieganger andere eisen stellen dan voorheen. Deze nieuwe vorm van toerisme kan speciaal doorstroom- eentra zoals Alkmaar niet onverschillig blijven. In cafétaria's, lunchrooms en middel klasse-restaurants werd meer verteerd dan vorige jaren, maar de eerste-klasse restaurants noteerden een terugloop van de omzet. Het ledental van de vereni ging bedroeg eind 1952 538, wat een vooruitgang van 26 leden betekent. Het verslag besluit met het uitspreken van de hoop, dat in het nieuwe boek jaar de middelen voor propaganda rui mer zullen zijn, zodat de V.V.V. haar taak, het dienen van de belangen dei- ingezetenen, nog beter zal kunnen be hartigen. Gevonden over het tijdvak van 12 tot en met 18 Maart 1953 en te bevragen iedere Maandag, Woensdag eh Vrijdag aan het Bureau van Politie te Alkmaar, op kamer 14, le étage, van 17-18 uur van de volgende voorwerpen: armbanden, ball point, springtouw, pijp, wanten, .sleutels, schotje, shawls, muziekblad, handschoe nen, geldsbedragen, halskettinkje, alpino muts, kistje met Inhoud, portemonnaies met inhoud, slabbetje, tas met badgoed, inhoud, riem, kindertasje, boodschappen tas, halsketting, knoop, roze strik, rozen krans, polshorloge, handtasjq, vulpen, baal met inhoud, slabbertje, tas met badgoed, gladde gouden ring, étui met vulpen en vulpotlood. Geboren Gerardus H., z. van G. P. H. Bakkum en T. van der Gracht. Overleden: Maria van der Kolk, 86 jaar, wed. van A. van Keulen. Maartje Hoogland, 71 jaar, wed. van H. van Res teren. EVANGELISATIESAMENKOMST Hedenavond om 8 uur zal de Gerefor meerde Kerk te Alkmaar een Evangeli satie-samenkomst houden in Hofstraat no. 15. Spreker van deze avond is de heer A. J. Timmers over het onderwerp ..Christus' lijden en .sterven". Medewer king verlenen Bram Bruin (orgel), me vrouw de Graaf (declamatie) en de heer Lebbing (zang). De leiding van de avond berust bij de heer Hartingsveldt. ALKMAAR, 23 Mrt. 105 vette koeien 600—1180; 330 nuchtere kalveren (slacht) 3065; 4 vette schapen 95130; 350 varkens 1.801.92 p kg. De Lachspiegel en het Vitrofoonor- kest hebben gisteravond in het Gulden Vlies veel succes geboekt. Het werd een avond, die klonk als een klok, wat uiteraard voor een groot deel te dan ken was aan het optreden van het 26 man sterke Vitrofoonorkest o.l.v. Wim Cornelissen, dat enkele uitstekende mu zikale prestaties leverde. Ook Wim Jansen gaf deze avond zijn medewer king- Met zijn bekende „één maal één is één" en de „woordenboekproef" ver oorzaakte hij veel hilariteit en bijval. Jaap Smit gaf in enkele schetsjes (die gedeeltelijk een „baard" hadden), smeuïg spel ten beste. In het nummer tje van de étalagepop wist hij zich angstwekkend suggestief te houden. Zita Vedder vonden wij in haar lied je: „Ik ben niet aardig" op haar best. Het duo „Billy en Willy" bracht op ongekunstelde wijze en onder guitaar- begeleiding enkele liedjes, waarvan het „Rumba Poëma"- wel het meest in de smaak viel. Ina Triëst en Rita Bouma leverden redelijk sketch-spei. Het machtige vitrofoon-orkest zette op een gegeven moment met zijn „Blue Tango", in een arrangement van Wim Cornelissen, het publiek in vuur en vlam, zodat het een ware ovatie in ontvangst mocht nemen. De verloting die ten bate van „Beur zon open, Dijken dicht' werd gehouden bracht f 127.op. Als geheel een avond, waarin op ver schillend niveau werd gespeeld, maar die alleszins geslaagd mag heten. Onder begeleiding van het orkest werd nog een gezellig bal gehouden. De Hengelsportvereniging „Luctor et Emergo" maakt van de gesloten vistijd gebruik, ook andere sporten te beoefe nen. Vorige week was het Clubhuis van Jaap Koelemeii geheel gevuld met enthousiaste hengelaars, die daar een geanimeerde klaverjas-drive hielden. Bij de aanvang memoreerde de voor zitter, dat „Luctor et Emergo" thans een bloeiende vereniging is met een geest. Het bestuur zal trachten, dit ir stijgend ledental en een prachtige club- de „gesloten tijd" nog meer te bevor deren. Er werd een levendige strijd geleverd die ten slotte het volgende resultaat had: le prijs: de heren J. SmitI.angras, 5205 pt; 2e pr. de heer R. Kuiper mevr. M. de BoerBaillii. 5009 pt; 3e pr. de heren Van DiikVerver, 5005 pt; 4e pr. de heren Si.inSijn, 4921 pt: 5e pr. de heer en mevr. B. Boots, 4893 pt. Na afloop deelde de heer v. d. Lin de mee, dat op 1 April nogmaals een klavelrjasavond zal worden georgani seerd. Prof. dr Zacharias, pater Franciscaan, een uitnemend Rusland-kenner heeft op een door de Schola Publica georganiseerde bijeenkomst gesproken over „Russisch Christendom". Honderd jaar geleden bestond in Rusland nog do lijfeigenschap, de mensen leefden er in grote armoede, zonder enige vooruit zichten. De Kerk toonde daarvoor weinig begrip en verstond haar sociale roeping niet. De macht van de Pope was groot, en de geestelijkheid geheel opgenomen in het officiële leven van de Staat. Tegenstander tc zijn van de absolute macht van de Czaar betekende ook tegen de Kerk te zijn. De revolutie van 1917 bracht hierin verandering. Met het aftreden van de Czaar verloor de Kerk haar beschermer. Begin 1918 kwam de scheiding tussen Kerk en Staaf en Kerk en School tot stand, waarna een bloedige vervolging begon. De Kerk was reeds lang in zich zelf verdeeld, terwijl een groep van haar geestelijken tamelijk links was georiënteerd. Dit leidde tot de z.g. Le vende Kerk, wier bisschoppen ook mochten huwen. De Duitse inval in 1941 heeft veel bijgedragen tot de moed en de bereidheid van het Russische volk om zich te verzetten. De kerk heeft hierin een groot aandeel gehad. In September 1943 ontving Stalin de Me tropoliet Sergi'us, die hem een bedrag van 6 tot 12 millioen roebel aanbood, afkomstig uit de collecten, met welk bedrag de dictator een tankkorps uit rustte. Met goedkeuring der Sowj et- regering werd toen het Patriarchaat hersteld. Bij de dood van Sergius in Mei 1944 verklaarde Stalin dat de Communistische Partii het volk van Rusland niet langer van zijn godsdienst mocht b.eroven. De Synode werd een gewillig instituut in handen der Sowjets. die daarop een aantal kerken teruggaven, het klooster leven weer toestonden en de God lozen-musea sloot. De Kerk heeft voor dit alles zwaar moeten boeten. Zij moest meedoen met alle acties van de buitenlandse anti-kerkelijke politiek, die allereerst de stri.id tegen de Paus aanwakkerde- Ook werd de Kerk bij tal van acties ingeschakeld, zij moest o.a. de zgn. Vredesactie van Stockholm ondersteunen. Vrijheid van eredienst bleek geen volledige godsdienstvrijheid te beteke nen. Bovendien geeft een- kerkbezoeker door de kerk te bezoeken er blijk van, geen communist te zijn, wat voor hem gevaarlijke gevolgen kan hebben. De Wet van 1929 verbiedt alle ker ken iedere activiteit op sociaal, chari- Vanmorgen zijn de burgemeesters uit de kop van Noord-Holland op het Alkmaarse stadhuis bijeen geweest om de organisatie- vattwheMlulpverlenings- werk aan Tholen te bespreken en een aamtgi commissies, te bgnoemen, dat zich met bepaalde onderdelen van dit werlt zail bézljfhoddèn: Burgemeester Wytema heeft Zaterdag een tweede bezoek aan Stavenisse gebracht om daar met burgemeester Verburg opnieuw contact op te nemen over de hulp, die men direct nodig heeft. Hij is met een verlanglijstje terugge keerd. Daarop komt o.a. de wens voor een ambtenaar naar Stavenisse te zen den, die behulpzaam kan zijn bij het in orde maken van de financiële admi nistratie. Door burgemeester Wytema, die Vrijdag nog een onderhoud heeft gehad met de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, is o.a. gesproken over het zenden van schoonmaakploegen. De vraag is ech ter waar men de schoonmaaksters on der dak moet brengen. De enige ma nier om dit probleem op te lossen zal zijn een schip als verblijfplaats in te richten, zoals o.a. door de gemeente Langedijk werd gedaan, maar op ver zoek van mevrouw Verburg zullen aan dit plan geen verdere kosten en moei ten worden besteed omdat, naar zij mededeelde, er genoeg vrijwilligsters in de naaste omgeving. (St. Annaland, Poortvliet en Tholen) 'wonen, die be reid zijn de handen uit de mouwen te steken. Voor hen geldt het logiesvraag- stuk niet, omdat zij 's avonds gemak kelijk naar huls kunnoh terugkeren. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat fyet van belang is met de geadopteerde gemeenten steeds een nauw contact te onderhouden, opdat geen hulp wordt verleend, die hoe goed ook bedoeld, door onvoorziene omstandigheden geen effect zou sorteren. Het ligt dan ook in de bedoeling, dat de subcommissie's, die vanmorgen op het stadhuis tot stand zijn gekomen, zich persoonlijk van de toestand op de hoogte stellen. Wij komen op een en ander nader terug. A. v. d. Werff leverde een verdien stelijke prestatie door H. Verver te kloppen. C. Bijwaard werd definitief uitgeschakeld door C. van Lieshout. Theoretisch hebben alleen A. Dekker en H. Verver nog kans C. de Graaf te benaderen. Groep I: A. Dekker—C. Adrichem 2 0; K. Tuinman—C. de Graaf 1—1; H- Verver—A. v. d. Werff 0—2; P. Oud J. de Geus 0—2: C. v. Lieshout—C. Bijwaard 20; J. SpaansJ. Groenen boom 11. Thuis gespeeld: C. Bijwaard—K. Tuinman 1—1; A. Dekker—J. de Geus 20; J. GroenenboomJ. Slijkqrman Groep II: SnelWennips 11- A Sprenkeling—Ursem 2—0; J. Kraakman D. Smit 1—1; B. Sluisman—B. Hof man 02; C. de JongA. Kroon 20. tatief en cultureel gebied. Godsdienst onderricht aan personen boneden 18 jaar is verboden, doch mag thuis aan len hoogste 3 personen plaatsvinden. Wij moeten dankbaar zijn zo besloot prof. dr Zacharias de met talloze lan taarnplaatjes toegelicht rede dat wij ons christelijk geloof hier in voilé vrij heid kunnen belijden. We dienen voort durend alle gelovigen van welke religie ook, in te sluiten in ons gebed voor ds vrijheid en verlossing van allen, die achter het IJzeren Gordijn zuchten. Regelaars oo vreemde banen De technische commissie van de Alk maarse Kegelbond had bet nodig geoor deeld, alvorens tot de keuze van het tien tal voor de districtswedstrijden over te gaan, de dames- en herenkegelaars op vreemde, banen voor de laatste maal te laten oefenen. Zo kon het gebeuren* dat een tiental dames en een twintigtal heren Zondagmogen naar de Spaarnestad trok ken om op de zeer vlakke banen van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempelier straat hun kunnen te tonen. Een zeer zware opgave. De uitslag was: le Köllmann 389' (60 ballen); 2e C. H. de Lange 385; 3e Kelder 383; 4e mr H. Schuurman 381; 5e C. Klerk 375; 6q G. Boscu 375; 7e H. v. Galen 370; 8e B. Wiliers a48; 9e A. "Win der 341; 10e Eickholt 341; lie C. Vlaar 337; 12e J. Metselaar 337; 13e W. v. d. Bosch 337; 14e Revers 334; 15e S. Schaaf 327; 16e G. Genefaas 324; 17e G. Nieuw- veen 318; 18e Jac. v. Spanje 317; 19e C. Kaayer Jnz. 307; 20e M. Witte 281. Direct na afloop werd het tiental be kend gemaakt. Het bestond uit de heren: C. Klerk, H. van Galen, G. Bosch, A. Winder, W. v. d. Bosch, mr H. Schuurman, Kelder, C. H. de Lange, Eickholt en A. Köllman. Reserves: Jac. van Spanje en B. Willers. Voor het dames-vijftal komen - uit: mevr. De Haas (Schagen); mevr. Bosch, mevr. Met, mevr. van' Uitert en - mevr. Mulder. Reserves: mevr. Köhllman en mevr. Berkhout. Voor het clubkampioenschap komen, uit: W. v. Bosch, A. Winder, M. Witte,Jac. van Spanje, en Eickholt. De districtswedstrijden zullen j;tfr Rot terdam plaats vinden-op Zondag ^.s., aan vang 1> uur - - - DE HEER J. DAMMULLER ÓVER „GEBEDSGENEZING" Op Woensdagavond te 8 .uur zal er in gebouw „Rehoboth'4 te Bergen een bijzon dere bijeenkomst worden gehouden, waar in gesproken zal worden over „Geióofs- en Gebedsgenezing". Dit onderwerp staat de laatste tijd in het middelpunt der be langstelling, mede als gevolg van het enkele maanden geleden gehouden'tournee van de bekende fabrikant-evangelist Her mann Zaiss. De heer J. Dammuller zal deze- avond spreken over „Gods Woord en lichame lijke genezing". Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. OOK WERKEN VAN V.D. IDSERT. Behalve werken van Wiegman, van Herwijnen en Trap hebben de Heine- kens Bierbrouwerijen ook schilderijen aangekocht van Henk van den Idsert. Zoals wij" Zaterdag reeds berichtten zullen de kunstwerken de prijzen vor men .van een door de brouwerij te houden reclamecampagne. BIJNA DRIEHONDERD DEELNEMERS De Alkmaarse wandelsportvereniging „De Kaaskoppen", die op 13 Juni van dit jaar 20 .jaar bestaat, heeft bet af gelopen weekeinde een jubileumtocht georganiseerd. Uit alle streken van Ne- 60. Piet Potlood dacht een tijdje na, een brief te schrijven waarin ik hem wat hem te doen stond. Hij kon Jim my toch onmogelijk aan zijn lot over laten. „Hoe moet ik het die Rednose aan zijn verstand brengen, dat het juist zijn eigen belang is, dat Jimmy zo gauw mogelijk wordt vrij gelaten en dat Jimmy het enige wezen ter wereld is, dat deze stad en deze heit streek van de plaag der roofzieke Roekiraki's kan bevrijden. Piet Pot lood begreep wel. dat het hem nooit zou gelukken voor een tweede maal bij de commissaris binnen te dringen. „Het enige, wat ik kan doen, is hem de hele toestand uiteen zet. Als ik hem schrijf, dat Jimmy een heel beschaaf de chimpansee is, die zelfs kan lezen en schrijven, die hele verzen van Shakespeare en Vondel uifziin hoofd kan opzeggen, dan moet die Rednose toch begrijpen dat hij hier niet met een doodgewone Roekiraki te doen heeft.... Piet Potlood begaf zich spoorslags naar het hotel de Gestreep te Zebra, nam daar twee eenpersoons kamers en zette zich toen aan het schrijven van een duidelijke brief, die hij daarna persoonlijk naar het hoofd bureau bracht. Hii had er in gezet dat de commissaris hem elk uur van de dag in het hotel zou kunnen bereiken. Daar zou hij op ziin antwoord wach ten. „Laat u mister Brown vrij,, meeneev de commissaris", zo had hij geschre ven. „Ik voorspel u. dat alle „ellende binnen een week achter de rug is. Ik ken mister Brown beter dan u en ik sta persoonlijk voor hem inToen ging Piet Potlood in de, hall van het hotel zitten wachten. Helemaal op zijn gemak voelde hij zich toch niet.... derland, uit Breda, Weesp, Amsterdam. Hoorn e.a. plaatsen waren niet minder dan 262 deelnemers toegestroomd om op Zaterdag en Zondag aan de toch (en deel te nemen. Voor de senioren waren twee trajecten uitgestippeld, van 15 en van 25 km. De jeugd liep een stuk van 10 km. Deelnemende groepen waren „In tem po" uit Kolhorn, „P.N.O." uit Putmcr- end, de wandelvereniging „Amsterdam" en „Het Bosvolkje" uit Haarlem. Voorts deden mee de Willibrordusstichting uit Heiloo en de reservepolitie uit Haarlem. Alle deelnemers kregen epn aardige herinnering aan deze jubileürptocht de ouderen een Waagtorentje in Delfts Blauw, de jeugd een kaasdragersspéldje. De groepen mochten een tegel, eveneens met een afbeelding van de Waagtoren, mee naar huis nemen. Het was sqmber, maar uitstekend loopweer. Er waren geen uitvallers. Het Roode Kruis verrichtte belangeloos'zijn medwerking, met het behandelën van enkele murw gelopen voeten van „nieu we" lopers, die maar inééns met Se 25 km-trip van wal warqn gestoken. Het ligt in de bedoeling om in'Juni een feestavond -voor de donateurs te houden. Twee nieuwe leden hebben zich aangemeld, zodat de verénign'g momenteel 16 leden telt. (Van écn onzer redacteuren) Naar wij vernemen, zal H.M. de Koningin vandaag een bezoek brengen aan Stavenisse op Tholen, het zo zwaar getroffen dorp, dat door een groep NoordhoIIandsc gemeenten is geadopteerd. Gelijk met dit koninküjK bezoek aan Stavenisse valt een nieuw bezoek van een delegatie van bet Franse stadje Mantes. De gymnastickvei gaf Donderdag- en geslaagde adspirante: der leiding van mej. heer N. Schroor. De P. C. Dekker, kon i in de grote zaal vi Valk" een talrijk, w housiast publiek wel vele ouders, die de kinderen wel eens der twijfel zijn z|j v gekeerd, want wat z ste peutera van oms reikt is, kon de toeti doorstaan. Alleraari eerste nummer van aan de hand van eei tje, dit nummer mee-belcefden. De vrouwelijke ii gymnastiek is zo gro in niet minder dan leeftijdsgroepen optr; naast nog de adsp. groep 'vormden. De splitst in 2 groepen, mers gaven en ws „verkeersagenten-par; de A-groep der me twijfel het speellied den" het aardigst, viel „In 't Koolland" Zeer te waarderen Onder voorzittersc C. M. Langereis vei vereniging Plaatselij café van mevr. de W tenburg. Uit het verslag meester bleek dat er was. Dit geringe b veroorzaakt door de die ten behoeve var vereniging moesten De aftredende leden de heren Stroomer den herkozen. De v< didaten vor de Gem resultaat dat de bei ren, Joh. Langereis( H. Velkers op de lijst Het is thans zo, dat niet meer voor een in aanmerking kom omstandigheden is h gesloten, dat men zijl behouden. Boerenleenba overleden In café Mulder vt Boerenleenbank one de heer N. J. M. Oud herdacht spr. de sla~ nationale ramp en do heer P. Oud, die op nis kassier aan de B. Negentien jaar heef belangen van de ban eerlijke en uiterst stond hij voor de clii hielp hij persoonlijk, het wist. Zijn geestes lottig geworden, aid rusten in vrede". De rekening cn t de waarnemend kass voerig toegelicht. De taal aan ven f 800.74 droeg f 1.107,24. Op f 733.657.04. Het rese tot f 38.041,49. De rei bedraagt f 15.200,29. ker en G. Bakker w meerderheid van s resp. bij het bestv Toezicht. Hierna gaf duidelijke uiteenzett schiedenis en de wer Boerenleenbanken, c dacht werd gevolgd, kele leden werden woord. De plaatselijke afc van Plattelandsvrou bestaan en hoewel nog op de nationale afgezien een groi touw te zetten, were bijeenkomst gehoud waarbij ook de her digd. Ter gelegenhe werd door de lede voor de bestuurstafi vaardigd uit lapjes waarop ieder lid ha; duurd. Voorts werd Boer-Poolman dë vc zittershamer aanget bestuur ii. de bloer. hadden zich ontpop baksters, want er t aanwezig. De voor; een overzicht van d de. afdeling gedure vijf jaar. Ook b enkele liederen ter voordrachtkunstena; op meesterlijke wij Remarque „Drie ka Hierna kwam de voor het voetlicht r een voetbalwedstr Eespeeld door twee dames uit de afdelii BLOKKER, 20 N. vereen. „Op Hoop 65—75, uien 20—43 1-20, prei 36—42, gi rode kool 7—8.20, witlof 30—48, br w-aspecn 18—22, ai J7'18, Bramley Se' Delicious 20—46, G Jonathan 18—55, F 16—40, Koningin E Wildeman 10—20 Remf 8-17, Winte

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2