Nederland-Zwitserland was grauw en kil als de mist Troosteloze vertoning bracht een nieuwe 1-2-nederlaag Herfbmiik POVER VOETBAL IN OLYMPISCH STADION Huisman heeft een voorsprong op Keller en W. Roozenburg Tussen beginsignaal en het eerste doelpunt lagen zestig tel/en Hel veten lieten vele kansen onbenut AMATEURS Keeper Landman enige Nederlander die geheel voldeed Clavan geen midvoor Spanning neemt toe MAANDAG 23 MAART 1953 (Van onze sportredacteur) K1L EN KOUD hing de mist gistermiddag in het Olympisch Stadion. Geen zonnestraal vermocht door te dringen in de door zestigduizend toeschouwers omringde voetbalarena, maar dat was niet de oorzaak, dat al die voetballief hebbers na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Leave nog een laatste doffe blik op het scoringbord wierpen en diep m hun p.ragen weggedoken het Olympisch Stadion de rug toe keerden. Zelfs de Zwitsers verging de lust tot juichen, niettegenstaande de 2l overwinning, welke hun vertegenwoordigers op het Nederlands elftal behaalden. Het is een wedstrijd zonder hoogtepunten geworden, een ontmoeting kil en grauw als de mist en zonder de hartverwar mende momenten, welke wij zelfs nog in de slechtste wedstrijd van het Oranje team hebben meegemaakt. 'AMPER zestig tellen nadat Clavan het leer zijn eerste wenteling had laten maken, veerde de kleine Zwitserse kolonie op. Nadat Boskamp had moe ten ervaren, dat de Zwitserse rechts buiten zeer snel was en hij zich slechts ten koste van een vervaarlijke sliding had kunnen herstellen, snelde Bader langs Klaassens en plaatste de hal, via het hoofd van Van Schijndel, voor de voeten van de volkomen vrijstaande Mauron. Hendriks begreep te laat het gevaar en voordat hij een actie had kunnen ondernemen, schoot de linker voet van Mauron uit. De rappe Zwit serse linksbinnen, die aanvankelijk als spil stond opgesteld, loste een diago naal schot en boven het hoofd van de verblufte Landman tolde de hal in de touwen. Dat de Helveten reeds zo spoedig het lek in de Nederlandse defensie hadden gevonden, zette een domper op het spel van de Nederlanders. Zij speelden niet zo fris en vrij als in de wedstrijd tegen Denemarken, durfden geen initiatief te nemen en verwaar loosden de dekking schromelijk. Mau ron en Fatton profiteerden daarvan naar hartelust en alleen dank zij de slordige afwerking van hun aanvallen werd de score in die eerste periode niet opgevoerd. De schotloosheid van de Zwitsers gaf het onthutste Oranje team een tikkeltje meer zelfvertrou wen en na ongeveer een kwartier spe len konden de eerste serieuze Neder landse aanvallen worden opgezet. Een pass van Lenstra bereikte Clavan, die echter in duidelijke buitenspelpositie stond. Van der Kuil werd op de rand van het strafschopgebied door Casali van de bal gelopen en een hard schot van Klaasens werd een veilige prooi voor de grijpgrage handen van de Zwitserse doelman Stuber. Op het mo ment dat alle ogen gericht waren op Van der Kuil, die vanuit het midden veld met de bal aan zijn voeten naar voren snelde, moest scheidsrechter Leave deze Nederlandse aanval onder breken. Verwonderd keek het publiek op, maar toen men Bader op de grond zag liggen, was er begrip. De Zwitserse rechtsbinnen had bij 'ijn poging de rush van de Velsenaar te onderbreken op ongelukkige wijze zijn been ver draaid. Met een bandscheuring aan de linkerknie moest de onfortuinlijke Zwitser van het veld worden gedra gen. Voor hem behoorde de wedstrijd alweer tot het verleden. Invaller Bai lsman betekende, voorzover dat na het kortstondige optreden van Bader valt te beoordelen, geen verzwakking voor de Zwitsers. Fatton en Hugi draaiden al combinerend cirkeltjes om de Ne derlandse defensie, maar verder dan een corner konden zij het niet bren gen. Hoewel het centrum, niettegen staande het aanvallende spel van Klaassens en Van Schijndel, voor de Zwitsers bleef, werden de Nederland se aanvallen iets gevaarlijker. Luiten zocht met een scherp schot het zijnet op, Stuber stond een kopbal van Van der Kuil uit een voorzet van Clavan in de weg en bij een gezamenlijke char ge van Van der Bogert en Lenstra bleek, dat de Zwitserse grendel niet si te solide was. Voorlopig echter kon den de Nederlandse aanvallers daar in niet profiteren. Eerst moest Land- Wen met een vervaarlijke sprong langs do grond schuiven om een strak schot Uit heerlijke romige melk van Antenen onschadelijk te maken en het tweede doelpunt van de gasten scheen een feit te zullen worden toen Mauron alleen voor de Sparta-doelman kwam te staan. De „schade" bleef echter beperkt tot een aantal hoek schoppen, dat wel verwarring, soms zelfs ontreddering voor het Nederland se doel teweegbracht, maar geen doel punten. Landman deed in deze periode veel en nuttig werk, want hoewel de Zwitsers vele kansen onbenut lieten, heeft hij schoten van Antenen, Mauron en Fatton met zorg behandeld. Kohler's vergissing I)E GELIJKMAKER kwam uit een door Klaassens opgezette aanval. Lenstra kreeg een van de weinig goed geplaatste ballen te pakken, legde Fro- sio, Ncukom en Schmidhauser in de iuren en tikte de bal naar de naar buiten gezwenkte Van der Bogert. De voorzet van de Utrechtenaar werd door Kohier onderschept, die een ein de aan de verwarde situatie dacht te maken, door de bal op Stuber terug te spelen. Intuïtief voelde Lenstra, dat deze manoeuvre zou worden uitge voerd, want nog voordat Kohier terug speelde, was de aanvoerder van het Nederlands elftal reeds gestart. Abe onderschepte de bal en met een korte droge tik dreef hij de gelijkmaker langs de Zwitserse doelman. (Van onze sportredacteur) DIJ alle tekortkomingen, welke gisteren andermaal in het Olym pisch Stadion aan het licht zijn ge treden, kan men de critiek ont lopen, door te zeggen: „Het zijn maar amateurs, zij voetballen voo hun plezier en trainen een, hoog stens tweemaal per week". Dat is echter een gevaarlijk standpunt. Een sportbeoefenaar die zijn sport lief heeft, zal daar iets voor moeten doen. Pas als hij zijn lichamelijke conditie en zijn techniek op een zo'n hoog mogelijk niveau heeft gebracht, zal het spelen van een wedstrijd de grootst mogelijke vol doening schenken. Zelfs van ama teurs, en zeker van hen die als representanten van een nationale sportorganisatie optreden, mag men verwachten dat zij meer dan een of tweemaal in de week trainen. Nu hebben wij de indruk dat de Ne derlandse voetballer het zich vrij gemakkelijk maakt, maar vraag maar eens aan de Nederlandse zwemmers, athleten of waterpolo- spelers wat zij doen om in top conditie te komen. Viermaal per week trainen is volkomen normaal en zij zijn minstens zoveel amateur als de voetballers. Deze genadeloze afstraffing van een grove fout in de Zwitserse defensie was oorzaak, dat de balans meer in evenwicht kwam. Helaas niet, omdat de Nederlanders beter, maar omdat de Zwitsers slechter gingen spelen. Nadat Van der Kuil met een gebaar, waaruit wanhoop sprak, naar zijn krullen greep, toen hij een goede pass van Van Schijndel een van de weinige met een erbarmelijk slecht schot verknoeide, zetten Abe Lenstra en Cla van' een veelbelovende aanval op. De Hagenaar plaatste de bal ten slotte voor het doel, waar Abe, die Frosio in zijn schootsveld zag opdoemen, over de bal heen stapte om de eer aan Luiten te laten. Hard en scherp sloeg de DOS- man toe, maar de stijlvolle Stuber pareerde de slag. Hoewel van een Zwitsers overwicht Met deze spectaculaire hoofdstand keert de Zwitserse doelverdediger een verraderlijk schot, ln het midden v. d. Bogert en rechtsback Neukom. zeker geen sprake meer was, waren dc kansen, welke de gasten kregen, be slist fraaier. Huegi zag eerst een zeld zaam hard schot door Landman ge stopt, en was hiervan zo onder de in druk gekomen, dat hij in de laatste seconden van de eerste helft, alleen voor de Nederlandse doelman staande, meters over het doel schoot. Wij stellen ons voor, dat er in de bei de kleedkamers, naast thee nog wel iets anders is geserveerd. Mentale injecties bijvoorbeeld, maar de tweede helft heeft geleerd, dat deze elftallen niet te begeesteren waren, dat zij, hoewel er hard werd gewerkt, geen moment kans zagen hun tchnische tekortkomingen aan te vullen. Bovendien ging de Zwitserse verdedi ging zwaarder spelen dan zelfs scheids rechter Leafe kon toestaan, zodat de wedstrijd niet alleen slecht, maar zelfs onprettig begon te worden. Snelle reactie VADAT Luiten, Clavan en Van der Kuil meerdere malen van de bal waren gedrukt, kreeg de Nederlandse ploeg de nekslag. Met nog een half uur te spelen kreeg Bailaman de bal bij de (Van onze sportredacteur) £ELFS als wij naarstig naar lichtpunten willen zoeken, met de wetenschap dat de ongetwijfeld goedwillende Keuze-commissie een zware taak heeft en steun verdient bij de pogingen om het Nederlands elftal zijn oude aanzien te hergeven, is het ons niet mogelijk over de wedstrijd NederlandZwitserland enig optimistisch geluid te laten horen. Het zou zeer onbillijk zijn vergelijkin gen te gaan treffen met de wedstrijd FrankrijkNederlandse profs. Uiteraard zijn de Nederlandse amateurs sterk in het nadeel, maar zelfs als wij die moei lijk te vergeten „Parijse" wedstrijd even uit onze gedachten bannen en de Oranjehemden toetsen aan de eisen welke men aan amateuristische topspelers mag stellen, kunnen wij onze mening over de zeventiende interlandwedstrijd tegen de Helveten in één korte zin samenvatten: „Het was uitzonderlijk slecht". Abe heeft het plan van Kohier om terug te spelen op doelman Stuber doorzien en listig maakt bij zich meester van de bal om de partijen op gelijke voet (11) te brengen. zijlijn voor zijn voeten. Met een korte driftige sprint passeerde hij de te trage Klaassens en bij de cornervlag trok de invaller de bal voor het doei van Land man. De Zwitserse aanvalsleider Hugi reageerde sneller dan Hendriks en zette meteen zijn schoen onder dc nog in de lucht zwevende bal. Het volgende ogen blik was Landman voor de tweede maal verslagen. Een beheerste kopbal, waarmee Len stra toch nog weer zijn klasse bewees, schonk Van der Kuil de kans op de ge lijkmaker. De VSV-er had gisteren ech ter zijn off-day en schoot hoog over het doel van Stuber. Weinige tellen later had de Zwitserse doelman geluk, toen Abe uit een van de vele vrije trappen de bal tegen de paal schoot. Voordat Leafe het verlossende eind signaal liet weerklinken, kreeg onze captain nog twee reële kansen. Een maal moest Stuber al zijn capaciteiten aanspreken om een meesterlijk schot van Lenstra tót corner te werken en op het tijdstip dat vele toeschouwers reeds naar de uitgang dromden, schoot d# Fries keihard over de lat. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat Ne derland in de laatste phase van de wed strijd een overwicht had. Zeker niet, de scoringskansen werden gelijkelijk over beide aanvalslinies verdeeld. Mauron en Hugi stonden zelfs ieder nog eenmaal alleen voor Landman, maar zij wilden blijkbaar niet voor de falende Neder landers onderdoen. Met de wetenschap dat het Nederlands elftal over enkele weken tegen België zal moeten aantreden, verlieten wij koud, akelig en zonder een greintje op timisme het Olympisch Stadion. (Advertentie tng. Med.) Er waren knappe staaltjes te zien op hei voetbalveld, maar de knapste en bovendien sterkste staaltjes vindt U in de GB-be- hangselcollectie 1953. Zelfs (en dat klinkt als een sprookje) AFWASBARE GB-behangsels zijn dit jaar voor het eerst in de voor delige collectie verwerkt onder de nummers 50877 t/m 50893. Ga een vlekkeloze toekomst tege moet meF' déze nieuwste GB-at- tractie. Damkampioenschap van Nederland (Advertentie, lng. Med.) MIET alleen het spel van de Neder landers was slecht, ook de Zwitsers stelden tegenover het fantasieloze voet bal van onze ploeg een povere partij voetbal. In de voorhoede hadden dc gasten in Mauron. Fatton en Antenen nog spelers van formaat, evenals in linkshalf Casali en linksback Kohier. De wijze echter waarop dit tweetal onze rechtervleugel Van der Kuil Van der Bogert uitschakelde, was ver schillende malen hoogst onpleizierig. Het mag niet voorkomen dat een spe ler van een vertegenwoordigend na tionaal team een aanval probeert af te slaan door ziin tegenstander domweg vast te houden. Over Rinus Terlouw hebben wij ook eens een dergelijke opmerking moeten maken, maar van de Sparta-spil heeft men echter nooit kunnen zeggen dat hij het in ge- niepigheidjes zocht. Eerst in de tweede helft begon scheidsrechter Leave zich te realiseren dat hii geen harde league wedstrijd floot, maar een interland match, waarin dergelijke praktijken niet met de mantel der liefde kunnen worden bedekt. Een en ander behoeft voor Van der Bogert en Van der Kuil geenszins als excuus te gelden voor hun wel zeer matig spel De slechtste man in de Nederlandse voorhoede was echter Clavan. Deze Hagenaar is eenmaal geen midvoor en dat bleek gisteren, toen hij zelfs geen hardnekkige stop- perspil tegenover zich vond. glashel der. Ook Lenstra deelde in de malaise. Natuurlijk heeft de Fries weer enkele knappe staaltjes voetbal laten zien. De manier waarop hij het enige Neder landse doelpunt scoorde was daar een voorbeeld van en een paar maal heeft hij Van der Kuil en Luiten kansen geboden, doch Lenstra's ster vermocht over het algemeen niet te schitteren. De beste man in de Nederlandse aan- valslinie was nog de kleine Utrechter Luiten. Hij was de enige die doelman Stuber in staat stelde zijn capaciteiten te tonen, de enige ook die ziin hoofd gebruikte en de bal probeerde te plaatsen. Dat plaatsen was overigens het zwakke punt van alle Nederland se verdedigers. Onze aanvallende kant- halves. die tegen de verwachting in het middenveld riet beheersten, kon den de juiste maat niet vinden. Een ander euvel van Klaassens en van Schijndel was dat hun tempo niet hoog was om bii een afgeslagen aan val tijdig terug te komen, waardoor de taak van Tebak en Boskamp. die Odenthal verving, aanzienlijk werd ver zwaard. Wat ook de bezwaren tegen Terlouw kunnen zijn. Hendriks heeft de herinnering aan de stoere Rotter dammer niet kunnen wegnemen. Als wij met alle geweld in de Ne derlandse ploeg een speler willen aan wijzen. die zich duidelijk van de rest onderscheidde, dan moet dat doelman Landman zijn Hij heeft moeilijk werk gehad en kan op een behoorlijke wed strijd terug zien, niettegenstaande het feit dat hij een nerveuze start had. Alle spelers hadden echter een ding gemeen. Zij hebben hard gewerkt en deze troosteloze nederlaag kan dan ook zeker niet aan gebrek aan enthousias me worden geweten. (Van onze dammedewerker) HOOR een nederlaag van Keiler is het Huisman gelukt de leiding te nemen in het tornooi om het damkampioen schap van Nederland. Dc nationale kampioen verloor van W. Roozenburg en zette remise met Bergsma; Huisman verzamelde twee punten door remises tegen Van Mourik en Beers. Het tor nooi heeft hierdoor wel bijzonder aan spanning gewonnen. Met Beers is het op het dambord doorgaans kwaad kersen eten. Toch is hij allerminst een groot speler, maar hij bezit de leepheid van minstens een dozijn andere dammers. Koploper Huis man kon het daardoo* Zaterdag dan ook tegen hem niet verder brengen dan remise. De Leiüenaar won door een combinatie een stuk en kwam op dam; maar doordat Beers eveneens doorbrak, was de puntenverdeling een feit. Keilers nederlaag tegen W. Roozen burg was misschien wel opzienbarend, maar uit positioneel oogpunt toch heel normaal. Na een klassieke partij kreeg Roozenburg tegen het eindspel enig terreinvoordeel, en toen de nationale kampioen bovendien nog een zwakke voortzetting koos, maakte Roozenburg er door een serie kraehtzetten gedeci deerd een eind aan. Zelfs een listig of fer kon Keiler niet meer baten. Bizot zette tegen Van Aalten een aantrekkelijk spelletje op, maar Van Aalten bleek niet voor één, noch voor meer gaten te vangen. Een gelijk spel kwam als resultaat uit de bus. Remise werd ook de partij ir Van Dijk—Bergsma, waar het merkwaardige feit zich voordeed dat beiden een slech te stand hadden. De puntenverdeling was dus eigenlijk ook niet meer dan billijk. Met Laros blijft het een vreemde ge schiedenis. Als hij verliest, dan ver liest hij ongelofelijk „raar"; wint hij, dan wint hij doorgaans grandioos. Te gen Craane won hij grandioos, door de Brabander in een klassieke partij met tempospel volkomen uit te pompen. Baas boekte in dit tornooi zijn eerste overwinning, door Van Mourik een schijf afhandig te maken. De Zuid-Hol lander kreeg toen geen enkele kans meer. De volgende dag traden twee van de aantrekkelijkste tornooispelers tegen, elkaar in het krijt: Laros en Bizot. Op een moment dat Laros groot voordeel kon krijgen pleegde hij een ondeugdelijk offer, in de mening, schijfwinst te kun nen forceren. Bizot had daarover zo zijn eigen mening en speelde zijn tegenstan der in een wanhopige stand. Op het moment dat Bizot wilde toeslaan, had Laros echter een tegencombinatie in petto, die deze enerverende partij ten slotte toch nog in remise deed eindigen. Keiler en Bergsma zochten hun heil in flankspel, waarbij Bergsma tot twee maal toe een voorpost plaatste die even zo vele malen werd afgeruild. De over blijvende stand bevatte niet meer dan remise. Bom en Van der Sluis vochten op leven en dood. Een opsluiting aan zijn lange vleugel werd door Bom gecom penseerd met een sterke centrumstand, en toen Van der Sluis één van de vele dreigingen over het hoofd zag, was het plotseling met hem gedaan. Beers beantwoordde een sterke aan val van Baas met een gevaarlijke om singelingstactiek. Baas bevrijdde zich echter, en ondanks enkele offers kon Beers niet meer dan remise bereiken. De stand luidt na de tiende ronde: 1. Huisman 14; 2, t.e.m. 4. Keller, W. Roozenburg en Bom 13; 5. Beers 12; 6. t.e.m. 8. ir Van Dijk, Bergsma en Laros 11; 9. Bizot 8 (uit 9); 10. Van der Sluis 8; 11. t.e.m. 13. Van Mourik, Van Aal ten en Baas 7; 14. Craane 5 (uit 11). Hei' Zuid-Nederlands elftat De samenstelling van het Zuid-Ne derlands elftal, dat cp 29 Maart te Lu xemburg tegen Luxemburg in het veld komt, is als volgt: Steiger (PSV). - Bakers (PSV) en Tebak (Eindhoven). - Klaassens (VVV), Kools (RBC) en Huybregts (BW). - Van Overbeek 'BW), Van Beurden (BW), van Me lis (Eindhoven), Bruyninckx (RBC) en Louer (NOAD). Reserves: Saris (BW), Claus (Hel- mondia), Spanjer (Limburgia) en De Kort (Longa). De Februari-prijswinnaars zijn: le prijs: Wilma v. d. Horst, Haarlem; 2c prijs: Jessy Hcrtogh, Sittard; 3e prijs: L. Schoonbeek, Schoonebeck; 4c prijs: Marietje Noordink, Haaksbergen. Deze en de overige prijzen werden inmiddels aan de betreffende winnaars toegezonden, (Advertentie, lng. Med.}

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5