J It ENTIES DIJKHERSTEL IN ZEELAND VORDERT likv* If V f iter en H. M. de Koningin gisteren de gehele dag in rampgebied Wij zijn blij dat U gekomen bent' Amsterdamse pianiste verried haar joodse echtgenoot De Prins ontvangt vandaag in New York geld voor het NRF Brits-Griekse scheepvaartzaak voor Internationaal Hof Onthulling van legermonument te Rhenen op 4 Mei? Fondsvorming consumptieaardappelen zal worden voortgezet Poolse bisschop in gevangenis overleden Verzoeningsgezinde stap van Palar kreeg geen kans 4.75 8.95 8.25 5.80 3.95 9.95 I overtuigd mt! ïbit stuk? sneden Motor LJ heer Jansen? f ISTEREN DE GEHELE DAG heeft H. M. de Koningin bezoeken gebracht aan de getroffen gemeenten in Zeeland. Zij maakte de reis naar het ramp gebied met de koninklijke trein. Dit was de eerste personentrein, die, na de ramp, het eiland binnenreed. Het eerst bezocht de Landsvrouwe Rilland Bath, waar Zij, na aankomst, werd verwelkomd door Haar commissaris in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Over de nooddijk begaf H. M. de Koningin zich naar de plaats, waar kort geleden één der grootste dijkgaten werd gedicht. Ze nam de werkzaamheden in ogenschouw en liet zich op de hoogte stellen over de vorderingen bij het herstel. Te Rilland Bath sprak H. M. de Koningin met de moeder van de bij de ramp om het leven gekomen burgemeester, J. A. de Goffau. Ook Stavenisse werd met bezoek vereerd Kunstvoorwerpen voor Rampenfonds geveild uiuiiiiiiiuiuiiiHiiiiiMiitiuniiiniiiinniintnHiiiiiKiuiiiiiiniitiiiuiiiiiiiiiitiititiii 'n Vjumeife inJki.,. Otfervaardighe'd, ook op Korea Zeker een som van f 4 millioen DINSDAG 24 MAART 1953 J!f iTRUITJES epdessins, met nde hals SVESTJES, elletje ROKJES in e££en tinten N BLOUSJES RTRUITJES en ronde pas, in urtjes, 0.50 RTRUITJES en ronde hals, Uw kleuter, in ten met leuke igel meer I 0.30 ig «n Donderdag J t niet eert niet H nieuwe 4350 a. op haar mooist.) iur. Kamper, at 203-205, Alkmaar. au-trappen, tafels, keukenstoelen Wolzak, Mient 20 Tel. 2266 et vóór Pasen repa- oor een vakman. ioortslaan 127. kking 30 ct. per 100 )oets, Houttil 19. 33. U bestelt, wjj n! terles naar de le .rse Motorrijschool ïotoren met dubbe- ening. Inlichtingen nelden urant Wanner, sloot 117. Tel. 4273. heer Jansen bouwde 1 eigen radiotoestel, r wat hem hiertoe Men zei hem: Een )uwd toestel met H onderdelen van Bur. Kamper, Laat Alkmaar, is veel goedkoper, was zo!!! yERVOLGENS werd een bezoek ge- bracht aan Kruiningen, Wolphaarts- dijk en een aantal plaatsen op Noord- Beveland. Gistermiddag was onze vorstin op Schouwen, waar Zij zich weer onderhield met de slachtoffers en enkele mensen, die zich bij het red dingswerk hebben onderscheiden, aan zich liet voorstellen. Met een patrouilleboot van de Rijks politie begaf H. M. zich tegen de avond naar Stavenisse. Uit de aard der zaak was er veel volk op de been, toen de koningin van Schouwen vertrok, en eveneens, toen Zij in Stavenisse arri veerde. Men onthield zich echter van gejuich, gezien het bijzondere karakter van het bezoek. In Stavenisse, de ergst getroffen ge meente, werd de hoge bezoekster door burgemeester L. A. Verburg rondge leid, waarbij o.a. de leden van de ge meenteraad aan Haar werden voorge steld. Ten gemeentehuize onderhield onze landsvrouwe zich lange tijd met de nabestaanden van de zwaar ge troffen gezinnen. Ten slotte bezocht de koningin de ernstig beschadigde Ne derlands Hervormde kerk, waar ds en glanst Sedert Zaterdagavond weer vier ton binnengekomen Gistermiddag heeft de directeur van het Nationaal Rampenfonds, lt. gen. b.d. P. Alons, in het Haagse gemeentemu seum een veiling geopend van kunst voorwerpen en curiosa, die daar ten bate van het N.R.F. zullen worden ver kocht. Óp de catalogus staan in totaal 1132 voorwerpen. Het eerste voorwerp dat aan bod kwam, een antiek glas uit de 18de eeuw, met de inscriptie „Het wel varen van de Zeeuwse vrienden", zal aan de provincie Zeeland worden ge schonken. Gistermiddag waren er reeds ongeveer driehonderd kijkers en kopers op de veiling aanwezig. Bij het Rampenfonds is sedert Zater dagavond inmiddels weer een bedrag van f 400.000.— binnengekomen, zodat dc stand thans f 84.600.000.is. De opbrengst van gisteren was ruim f 21.600.—. CONCERT ÏDIJ hebben een vriend gesproken, overigens een trijs man, die een bezoek had gebracht aan de Ame rikaanse jazz-show „Jazz at the Philharmonic". Een concert, dat de heer Norman Cranz Zaterdag nacht (ja: nacht) in het verbijster de Amsterdamse Concertgebouw heeft gebracht. EEN wijs man, zeiden wij. En toen wij hem ontmoetten, scheen hij erg moe. Dóódop. Ook was er iets schichtigs in zijn manier van doen. Dit verbaasde ons. Hij moest tij dens dat concert iets heel, heel ergs hebben meegemaakt. Maar hij was zeer zwijgzaam en afwezig en eerst ■na heel lang trekken konden wij iets uit hem krijgen. JJET bleek niet de muziek te zijn, welke hem het meest had getrof fen. Nee, iets veel ergers: de re acties van het publiek. Een hyste rische massa, zo vertelde hij, een massa, welke hijgend en stuip trekkend naar de Amerikaanse musici had geluisterd. Alle graden en phasen van extase, van exal tatie, van uiterste vervoering, had hij in het geuiijde Concertgebouw geconstateerd. TAL van anders keurig gecamoufleer de oerdriften, hartstochten en in stincten waren wild en ontoombaar naar de oppervlakte komen bor relen, komen spuiten. QNZE zegsman was echter, zoals wij zeiden, een wijs man. Hij sprak don ook niet in termen als „idi oten" en „maniakken", nee, verre van dat. Wél trachtte hij het ver bijsterende gedoe te analyseren. Hij hield het op een natuurver schijnsel, dat komt zoals een aard beving komt, of een cycloon, maar °P den duur toch weer weg gaat. Tenminste, dat hoopte hij. zolang het duurde, was er echter totaal mets tegen te doen, dacht hij. Een wijs man als hij kon zo lang beter in een onderaards hol kruipen en wachten tot het weer over was. JJE schuld zou echter voornamelijk bij de musici liggen. Die buitten namelijk de instincten van de op groeiende jeugd (want daaronder bevonden zich de meeste slacht offers) uit, maakten er misbruik van door allerlei vergeten primi tieve lusten weer op te rakelen MISSCHIEN doen die musici dat niet eens bewust, zei onze vriend, mis- seinen hjden zij eveneens aan een dergelijke psychose en leven en spelen zij gewoon in een roes. Het vn'Sri tr°"^LeTls 00k geen muziek, eu hJr u',as leea en decadent en berustte volkomen op een ae- perfecttonneerde techniek en een verbijsterende routine. JOEN onze vriend, die toch zo'n urijs 1"°" 'ft hee\ 3ing, zei hij nog: Ik ben alleen benieuwd, wanneer er mevrouw Enkelaar aan Haar werden voorgesteld. Om kwart over zeven verliet de koningin Stavenisse per auto. Schema £OALS voor alle bezoeken, die H. M. de Koningin brengt, was ook nu weer een schema opgesteld. Hieraan kon echter oiet de hand worden gehou den, doordat de hoge bezoekster op tal van plaatsen langer wenste te blijven, dan aanvankelijk in de bedoeling had gelegen. In de buurtschap Oostdijk (Zuid-Beveland) bijvoorbeeld, sprak zij heel lang met de weinige mensen, die hier nog wonen. Zij hoorde het trieste relaas van de ramp en stelde zich op de hoogte van de verlangens der achtergeblevenen. Het voornaamste verlangen ïs wel: laat onze vrouwen en kinderen hier heen komen. Eén der bewoners van Oostdijk vertolkte de dank van allen voor dit bezoek met de woorden: „Het ni®? yerffeten worden doet ons goed. Wij ziin blij, dat U gekomen bent". In Oostdijk liet H. M. uit de auto twee dozen met dekens en kinderkle ding halen, die zij persoonlijk verdeel de onder hen, die dit bet meest van node hadden. Correspondentie voor de landen overzee Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter ri» naam van bet schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oldenbarnevelt" (7 April); Ned. Nieuw-Guinea: s.s. ,Tomi- ni" (21 April)Ned. Antillen: m.s „Botne" (30 Maart); Suriname: m.s „Stentor" (1 April); Unie van Zuid- Afrika en Zuid-West Afrika: m.s. „Win Chester Castle" <28 Maart): Canada: m.s. „Noordam" (2 April); Zuid-Amerika: s.s. „Alcantara" (30 Maart)Australië en Nieuw-Zeeland: via Engeland (28 Maart). Buiten'ands bezoek aan de Jaarbeurs Gasten uit nabije Oosten Portugal en Thai'and Naar aanleiding van de collectieve deelneming van de Nederlandse aan nemersbedrijven aan de Jaarbeurs, is een aantal belangrijke buitenlandse op drachtgevers, o.a. uit Irak, Jordanië, de Libanon, Pakistan, Portugal, Syrië. Thailand en Turkije voor een bezoek aan de Jaarbeurs uitgenodigd Heden zullen de buitenlandse gasten arrive ren. Bij de „Bezige Bij" zal deze zo.rer het „Kladboek van Toon Hermans" ver schijnen. De liedjes, schetsen en teke ningen in dit kladboek, zijn alle van de hand van Hermans. Sedert het bericht over de waters nood in Nederland op Korea werd ont vangen zijn niet alleen bij het Neder landse detachement Verenigde Naties maar ook bij alle andere geallieerde legereenheden aldaar inzamelingen ge houden ten behoeve van het Waters- noodfonds. Tot de 14e Maart bracht net NDVN een bedrag van 3404.35 dollar bijeen Amerikaanse legereenheden stomen 5069.35 dollar, het Franse bataljon 200 dollar, de Canadezen 108' 25 drilar en nog steeds stromen de "Men binnen Films over de ramp, g—uaaki door Polygoon, worden in neel Ko'ea vooi de militairen van alle ia 'onaliteiten afgedraaid. Een treffend staalijc van offervaardigheid gaven te drieh mderd Koreanen. die bij het ND5 N zi'O inge deeld. van wie de meesier niet meer rian een dollar per maand verdienen maar die toch gezamenlijk Sol.OO dollar opbrachten. Drama uit bezettmastiid voor de rechtbank Schade'oosstellmg wegens internering Een opmerkelijke brutaliteit, was de voornaamste karaktereigenschap van de 44-jarige Amsterdamse pianiste E. S., die na de bevrijding, beschuldigd van verraad, anderhalf jaar gedetineerd is geweest, doch wegens gebrek aan be wijs op vrije voeten was gesteld. Zij was beschuldigd van het verraad van haar echtgenoot, een jood, die in derdaad op haar aanwijzingen is gear resteerd en door de Duitsers in de gas kamers van een concentratiekamp in Polen, is vermoord. Men had de pianis te in 1946 vrijgelaten, omdat er onvol doende bewijzen tegen haar waren. Za groef echter haar eigen graf, door na haar vrijlating een verzoek om schade loosstelling in te dienen, wegens het feit dat ze „onschuldig" geïnterneerd was geweest. De zaak werd daardoor weer opgerakeld en nu vond men in een bijna vergeten dossier een brief van da pianiste aan de toenmalige staatspolitie, waarin zij haar echtgenoot, de artist Levie van Collem. aangaf. Het echtpaar leefde voor de oorlog reeds als kat en hond. Toen de oorlog uitbrak gingen de man en de vrouw gescheiden leven. Volgens de verklarin gen van de vrouw, probeerde haar echt genoot voortdurend de engagementen die ze kreeg, in dë war te sturen. Hij zou haar dikwijls mishandeld en bele digd hebben. Om van hem af te komen, had de vrouw tenslotte de staatspolitie op de hoogte gesteld van de verblijf plaats van Levie van Collem, waarna hij werd gearresteerd. De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank, waarvoor deze zaak gisteren diende, eiste vier jaar gevangenisstraf tegen E. S. Haar ver dediger deed een beroep op overmacht, dan wel noodweer, subs, noodweer exces. Hij betoogde, dat zijn cliënte in 1944, toen ze tot haar daad kwam, psy chisch abnormaal was. De uitspraak in deze zaak werd be paald op 1 April. OPHOK-AFSPRAAK VAN POSTDUIVENHOUDERS In verband met de grote schade, die aan land- en tuinbouwgewassen door gevogelte, waaronder ook postduiven, wordt toegebracht, is door de Stich ting voor de Landbouw in Noord-Hol land en de rijkslandbouwconsulenten enerzijds en de Organisatie van Post- duivenhouders in Nederland anderzijds overleg gepleegd. Het resultaat daar van is, dat de postduivenhouders in de periode van 1 April tot 15 Mei hun vogels elke werkdag tot des middags vier uur zullen ophokken. Voorts is besloten, dat op de Woensdagen tot 1 Mei, in verband met de africhtoefe- ningen der duiven, geen vergif zal worden gestrooid. Tevens dient het uitgooien van vergif iedere dag zo vroeg mogelijk te geschieden. De rijks- landbouwvoorlichtingsdienst wijst er nadrukkelijk op, dat het strooien van vergif uitsluitend mag geschieden door assistenten van deze dienst. Het eigen machtig strooien is strafbaar. Prins Bcrnhard heeft gistermorgen een bezoek aan de kantoren van „Hol land Flood Relief Inc." (De Ameri kaanse hulporganisatie voor de over stromingsslachtoffers) gebracht, waar hij ontvangen werd door de voorzitter van het comité, Clarence Michalis, en de secretaris, Albert Balink, die de Prins een uiteenzetting gaven van dc werkwjjze van het comité en de tot dusver behaalde resultaten. Tezamen met elders in de Ver. Staten binnen gekomen gelden bij plaatselijke co- mité's heeft het totale bedrag thans de som van één millioen dollar overschre den. De officiële mededeling van het totale bedrag zal vandaag in Washing ton worden gedaan in een door Prins Bcrnhard bij te wonen plechtigheid, die de hulpactie voor Nederland in de Ver. Staten zal besluiten. Op de negende verdieping van het kantoorgebouw van de „Seamens Bank for Savings", waar de administratie kantoren van de „Holland Flood Re- lief" gevestigd zijn, onderhield de Prins zich afzonderlijk met ruim twin tig aan hun lessenaars gezeten assis tenten én klerken, die nog steeds druk bezig zijn ontvangstbewijzen uit te ty pen voor de aanhoudende stroom bin nenkomende gelden. Prins Bernhard nam met belangstelling inzage van foto's van de speciale „Holland Dike", trein, die Zaterdag voor een week in zamelingsacties ondernam in de buurt- gemeenten teir Noorden van New York. Vervolgens werd de lunch gebruikt. Zondag hield ook de Prins rustdag De lunch werd gebruikt in een New- Yorks restaurant tezamen met prins' Aschwin en echtgenote als gasten. Zondagmiddag werd een korte auto tocht in de omtrek van New York ge maakt. Het dichten van de gaten in de W'esthavendijk bij Zierikzee maakt goede vorderingen. Dit is vooral te danken aan het zware materiaal, draglines en zandzui gers, die ter plaatse zijn ingezet. TRAMBOTSING IN DEN HAAG Opeen van de drukste punten van Den Haag, het kruispunt Grote Markt straatSpui, zijn gistermiddag twee motorwagens van tramlijn 8 met el kaar in botsing gekomen, tengevolge van een verkeerde wisselstand. Eén der trams ontspoorde, zodat er een kraan wagen aan te pas moest komen. Belde trams werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Schepen werden te iaat geleverd Het Internationaal gerechtshof In Den Haag is gistermiddag begonnen met de behandeling van een Brits-Grieks ge schil. Griekenland heeft de zaak in April 1951 aan het Hof voorgelegd, waarna Engeland verklaarde, dat het het Hof niet bevoegd achtte een uit spraak in deze kwestie te doen. Het geschil gaat tussen de 69-jarige Griekse reder Nicolas Ambatielos en de' Engelse regering. Het dateert van 1919, Klok wordt gegoten van koperen centen Het grote legermonument, dat ter herdenking van de gesneuvelde mili tairen op dc Grebbeberg wordt opge richt, zal vermoedelijk op 4 Mei a.s. worden onthuld, tijdens dc jaarlijkse grote militaire herdenking. In Mei 1947 is in Nederland de zogenaamde kope- ren-ccntenactie gestart. Deze heeft reeds 2.400.000 centen opgeleverd. Men heeft echter nog een bedrag van 6000 gulden nodig, voor de voltooiing van het monument, dat is ontworpen door de architect J. P. Oud en dat vervaar digd wordt door de beeldhouwers John en Noeki Racdecker. Het gedenkteken heeft de vorm van een toren, waarin een klok zal worden opgehangen. Op 15 April a.s. zal deze klok in de gieterij van de firma Ei.is- bouts te Asten gegoten worden. De burgemeester van Rhenen zal als voor zitter van het comité „Nationaal Le germonument Grebbeberg" persoonlijk een deel van de ingezamelde koperen centen in de smeltoven scheppen. De klok zal worden versierd met het Nederlandse wapen. Het randschrift is: „Ik spreek voor hem die viel". De klok zal 500 kilogram wegen en een middellijn van bijna een meter heb ben. WIELRIJDSTER TE ROTTERDAM OVERREDEN EN GEDOOD De 23-jarige linnenjuffrouw P. V. te Rotterdam is Zaterdagavond tenge volge van een verkeersongeval om het leven gekomen. Zij werd overreden door een autobus, toen zij zich op haar fiets zou gaan opstellen in de voor de brug wachtende file en in de tram rails slipte. De bond van arbeiders-esperanti"- ten zal gedurende de Paasdagen in „Houtrust" te Den Haag zijn 32e con gres houden. weer eens zo'n avond ^Theb me toch eigenlijk best geamuseerd!" toen Ambatielos met de Engelse rege ring een contract sloot voor de leve ring van negen schepen, welke zouden worden gebouwd in Hongkong en Sjanghai, voor een bedrag van bijna drie millioen Pond Sterling. Volgens Ambatielos moesten de schepen op de vastgestelde data worden afgeleverd. Hij voert aan, dat zes schepen te laat werden geleverd en dat twee in bet ge heel niet kwamen. Daardoor leed Am batielos grote verliezen en hij werd volkomen geruïneerd, toen Engeland niet alleen de zeven reeds geleverde schenen in beslag nam. maar nok wei gerde de nog resterende twee schepen te leveren. Jaren later nam de Griekse regering de zaak voor haar onderdaan over. Het Hof zal in de eerstvolgende da gen een antwoord proberen te vinden op de vraag, of Engeland de cis van Ambatielos aan arbitrage zal dienen te onderwerpen. De eis van Ambatielos is gebaseerd op het scheepvaartverdrag tussen Griekenland en Engeland van 1886. Suikerbietenprijs niet omhoog? Het hoofdbestuur van de stichting voor de Landbouw heeft zich uitgespro ken voor voortzetting van de fondsvor ming van consumptieaardappelen, door middel van een areaal-heffing, welke zal worden verhoogd tot f 50.per hectare. Zoals bekend, participeert de overheid voor vijftig procent in de kos ten van de, met behulp van de fonds gelden eventueel te treffen maatregelen. Ten aanzien van vrijstelling voor aardappelen, welke worden verbouwd ten behoeve van veevoeding op eigen bedrijf, handhaaft men de bestaande regeling, waarbij op de gemengde be drijven op zandgrond één hectare van heffing wordt vrijgesteld. Het hoofdbe stuur van de stichting voor de Land bouw heeft er zijn teleurstelling over uitgesproken, dat een onderhoud met de minister van Landbouw over de vaststelling van de suikerbietenprijs, Dorsbedrijf uitgebrand te Celdermalsen Gistermorgen is brand uitgebroken in een dorsbedrijf te Geldermaisen. Bij het starten van een tractor kwa men uitslaande vonken met benzine in aanraking, waai door de brand ont stond. Het achterhuis en de beide zich daarin bevindende tractoren gingen verloren, het voor-woonhuis liep grote schade op en slechts een gedeelte van het meubilair kon gered worden. De schade, die meer dan f 50.000.be loopt, wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt. niet tot overeenstemming heeft geleid. Het door de stichting voor de Lrnd-' bouw verdedigde voorstel voor een hogere suikerbietenprijs, ter stimulering van de teelt in de niet door de over stroming getroffen gebieden, is niet overgenomen. NIEUW GEBOUW VOOR GEMEEN TEWERKEN IN DEN HAAG De dienst der gemeentewerken ln Den Haag zal de beschikking krijgen over een complex kantoren en werk plaatsen. De Raad voteerde gisteren voor de bouw hiervan reeds een be drag van f 3.millioen. De totale kos ten worden begroot op f 9.700.000. Naar in Vaticaanstad vernomen wordt is de Poolse bisschop van Katowice, mgr Stanislas Adamski, in gevangen schap overleden. De 78-jarige bisschop was vorig jaar gearresteerd. In December van het vorige jaar verklaarden Vaticaanse kringen, dat bij een nieuwe golf van arrestaties van hoge katholieke geestelijken in Polen onder andere bisschop Adamski en de bisschop van Krakau, mgr Baziak, wa ren aangehouden. Drie jaar tevoren was melding gemaakt van de arrestatie van acht priesters na het voorlezen van een herderlijk schrijven van mgr Adamski, waarin deze gesproken had over „de anti-kerkelijke campagne" der Poolse regering. In deze brief werden ook de ouders opgeroepen, zich op alle manie ren lijdelijk te verzetten tegen pogingen om aan hun kinderen godsdienstonder wijs te onthouden. Politieke commissie der V.N Veel aepraat, maar Een product van N.V. Noord-Hollandse Margarinefabrlek te Zaandijk, onder controle van do Nederlandse Vegetariërs Bond. (Advertentie, Ing. Med.) De debatten in de politieke commis sie der Ver. Naties te New York blij ven zich steeds kenmerken door de controverse Oost-West, waarbij men dan zo nu en dan van een vertegen woordiger der kleinere staten een of andere bemiddelingspoging aanschouwt. Zo was het ook gisteren weer gesteld. Palar, de gedelegeerde van Indonesië, stelde voor de agenda te wijzigen om gebruik te maken van „de bestaande verzoeningsgezinde stemming" in d» wereld. Zowel Polen als de Ver. Sta ten verklaarden zich tegen behande ling en het werd dus ingetrokken. Palar had voorgesteld o.a. een klacht volgens welke de V.S. zich mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de volksdemocratiën en een verzoek van de V.S. om een onderzoek naar de communistische beschuldigingen, dat de V.N. in Korea een bacteriologi sche oorlog voerden ter zijde te schui ven. Daarvoor in de plaats moest men dan volgens Palar het Poolse voorstel tot het overwegen van „maatregelen voor het afwenden van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog en ter versterking van de vrede en de vriend schap onder de volken" behandelen. De Poolse minister ven Buitenlandse Zaken toonde zijn verwondering, dat Palar daar met hem van te voren geen overleg over had gepleegd. De Ameri kaan bestemde het Poolse voorstel als „louter propaganda". Als dit Poolse voorstel voorrang zou krijgen zou het een onverdiende aandacht ontvangen en „valse hoop" wekken. Wel merkte Lodge op, dat zijn regering zich be wust is van het diepe veriaogen van de volken near vermindering van de spanningen en men bereid is voor steller daartoe te bespreken. Toen Palars voorste! was ingetrok ken, ging de commissie over tot de be handeling van de Tsiechoslawaakse beschuldigingen, dst de Ver. Staten op grond van de wet tot wederzijdse be veiliging maatregelen heeft gericht tegen de veiligheid van andere staten en daardoor tegen de vrede. De afgevaardigde van Tsjechoslowa- kije noemde het binnendringen van het door een Mig neergeschoten Ameri kaanse vliegtuig in Tsjechoslowakije en de propaganda van radio-Vrij Europa en de „Stem van Amerika". Hij noem de ook het proces-Slansky, dat de acti viteit van Amerikaanse agenten zou hebben aangetoond. De Amerikaan Cabot Lodge zei, dat de bewering als zouden de V. S. onder mijnende politiek voeren, volkomen onwaar is. Hij herinnerde aan de com munistische staatsgreep in 1948 te Praag. Dit juist werd een duidelijk voorbeeld van omverwerping van de gevestigde staatsorde. Het geld van de wet op de wederzijdse beveiliging wordt gebruikt om vrije landen te helpen en vluchtelingen uit de com munistische landen, aldus Lodge. Het op gebrachte iacht Aangehouden Amerikanen zouden spionnen zijn De drie Amerikanen, die zich met enige andere personen aan boord be vonden van het jacht, dat Zaterdag door de Chinese communisten is opgebracht, zi.in beschuldigd van spionnage. Het iacht, dat op weg was van Hongkong naar de Portugese kolonie Macao, is in de buurt van Hongkong aangehouden. De Amerikanen zouden inlichtingen hebben trachten te verkrijgen over dc defensiestrijdkrachten op het eiland Lap ■Sap Mei. Er zou een radiozender aan boord van het jacht zijn aangetroffen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5