Uitbreiding kustvissersvloot wel noodzakelijk? De krant gratis? Herman van der Horst maakt we^r een film over de visserij Berooide werktuigkundige in de rol van Hsghway-bandiet Doorgedraaide partijen terstond denatureren Om de winst Eerste vrouw in de ministerraad Hernieuwd verzoek om vrij ating Een reisje met de „grootste shngerbak" 'f Moet ie maar overkomen Een jaar geëist NIEUWS UIT GRAFT Burgemeesters reisden over België om geadopteerde plaatsen te bezoeken Huizen moe'en opnieuw worden ingericht 42 sfe LIJST Slachtoffers van de watersnood Castricum De huurverhoging in deze gemeente WOENSDAG 25 MAART 1953 Weersomstandigheden van groter invloed dan capaciteit van de vloot N het laatste nummer van „De Kustvisser", het in het weekblad „Visserij wereld" opgenomen orgaan van de Nederlandse Vissersbond, schrijft de heer Jan van der Vis Anth.zn. over enkele kwesties, die de laatste tijd in visserskringen druk besproken zijn. In de eerste plaats gtng het over de vraag, of uitbreiding van de kustvissersvloot, zoals in het Rapport-Tinbergen voor gesteld, wel noodzakelijk is. De tweede vraag luidde: „Wie dienen een vergunning voor de zeevisserij te ontvangen en aan wie worden ze uitgereikt?" De derde: „Is regeringssteun nog wel noodzakelijk voor de nieuwbouw?" En de vierde: ,Moet de minimum-prijsregeling niet worden uitgebreid met een egalisatiefonds en moet de vis, die de prijs niet kan halen, niet direct voor menselijke consumptie ongeschikt worden gemaakt?" LIET Rapport-Tinbergen achtte aan- bouw van een dertigtal nieuwe kot ters gewenst. Laten we nu de eerste twee maanden van dit jaar eens als voorbeeld nemen, zo schrijft de heer Van der Vis. Begin Januari werd door de weers omstandigheden en door het niet aan de visserij deelnemen van verschillen de schepen, weinig vis aangevoerd. Tengevolge daarvan hoge prijzen! Maar in de tweede helft van Janua ri werden tengevolge van goed weer en het deelnemen van een groter aan tal vaartuigen aan de visserij, grote partijen vis aangevoerd, waardoor de prijzen sterk daalden en de vismeelfa- brieken aan bod kwamen. Doordat na de stormramp op 1 Fe bruari welhaast alle vissersvaartuigen naar het rampgebied gingen, vermin derde de aanvoer aanzienlijk en kwa men ongekend hoge prijzen vooi. Maar in de tweede helft van Februari en vooral in de laatste week, veroorzaak ten de grote aanvoeren weer lage prij zen en ging er weer veel vis naar de vismeelfabrieken. Hierdoor kwam m.i. duidelijk vast te staan, dat de bestaande vloot groot ge noeg is om ruimschoots aan de vraag van de handel te voldoen, te meer omdat toen nog vele schepen aan de haringvisserij deelnamen en deze straks ook weer zullen deelnemen aan de visserij op verse vis. il/jOETEN er dan geen nieuwe ver- 4 gunningen meer worden uitgereikt? Dit is wel een moeilijk punt! Aan hen, die uit visserskringen voortkomen en aan zonen van vissers, die door hun vader in het bedrijf zijn groot ge bracht, zal, wanneer ze zelf in het be zit van een vissersvaartuig komen, geen vergunning moeten worden ge weigerd. Maar er zijn in de laatste Jaren te veel vergunningen uitgereikt aan mensen, die het om de geldbeleg ging en winst te doer, was en die niets met het visserijbedrijf naddnn uit te staan. Dit had in het belang van de werkelijke Kustvissers niet mogen ge beuren. Is nieuwbouw met regeringssteun nu wel verantwoord? De vloot is m.i. al groot genoeg om aan de behoefte te voldoen. Immers, een schra.e aanvoer wordt niet veroorzaakt doordat er geen schepen genoeg zijn, maar deze vindt zijn oorzaak in de weersomstan digheden Bouw van nieuwe schepen met re geringssubsidie is m.i. dan ook niet verantwoord. Men moet dat maar aan het particulier initiatief overlaten, waarvan men in de loop der jaren de beste resultaten heeft gezien En dan de vraag, of de regeling van de minimumprijzen van verschillende zeevissoorten niet dient te worden uit gebreid. Naar onze mening moet daar aan worden verbonden het in het le ven roepen van een egalisatiefonds, zodat zij, die op dezelfde dag goede marktwaardige vis -anbrengen, maai door verzadiging van de markt zelfs de minimumprijs niet halen, uit dit egalisatiefonds het verschil tussen mi nimumprijs en vismeelprijs uitbetaald krijgen. Noodzakelijk achten we het, dat door de bodem van de markt ge zakte partijen direct voor menselijke consumptie ongeschikt worden ge maakt, en meteen naar de vismeelfa brieken worden afgevoerd, oplat daarvan geen gedeelte langs allerlei omwegen bij de handel terecht komt. Me', dr De Waa/ woonde een bespreking bij De vrouwelijke staatssecretaris, mej. dr De Waal, was Maandag voor de eerste maal tegenwoordig in de vergadering van de ministerraad bij de bespreking van een punt, waarbij in 't bijzonder het ministerie van O., K. en W. is betrokken. De minister president begroette de staatssecreta ris met enkele hartelijke woorden en wees op de historische betekenis van de aanwezigheid vocrr de eerste maal van een vrouw in de ministerraad. De Taak Adnns Opnieuw heeft mr J. Roggeveen, de advocaat van de 42-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die in afwachting van een beslissing over zijn door de Verenigde Staten gevraagde uitleve ring nu reeds vier maanden in voor arrest verblijft, aan de minister van Justitie verzocht ziin cliënt onder borgstelling vrii te laten. Oo korte ter mijn is over dit tweede verzoek een beslissing te verwachten. DRIJVENDE MIJNEN De scheepvaart is gisteravond ge waarschuwd voor twee drijvende mij nen, die zich bevinden op ongeveer 55 mijl ten Westen van IJmuiden. Avonturen van een oud Peverv/ijker Herman van der Horst, de oud-Beverwijker wiens naam tot ver over de landsgrenzen bekend is geworden door de waarlijk uitnemende documentaire „Het schot is te boord", heeft na de grote waardering die hem ten deel is gevallen, niet op zijn lauweren gerust. Opnieuw is hij het zeegat uitgevaren; ditmaal om een film te vervaardigen die een heldendicht wil zijn op de stoere mannen van de Nederlandse trawlvisserij, die, ongeacht storm of tü, ver van huis hun moeilijk en zwaar beroep uitoefenen. In „Het schot is te boord" werd de haringdrjjfnetvisserij uitgebeeld, de „passieve" vorm van vissen op zee. Het nieuwe filmwerk is gewijd aan het harde bestaan van de trawl- vissers en draagt daar alle kenmerken van. Anderhalf jaar is Van der Horst met het samenstellen van deze rolprent bezig geweest. Over hetgeen hij in die tijd heeft meegemaakt, heeft hij ons het een en ander verteld. Twee reizen heeft de oud-Beverwij ker moeten maken voor het samenstel len van deze film en daarbij is het hem niet steeds voor de wind gegaan. Zijn eerste reis maakte hij met de Claes Compaen, de IJmuiden 41, waar bij hij - min of meer per vergissing - in de Barendszee terecht kwam. 't Was daar het mooiste weer dat men zich wensen kon en daar de Compaen bo vendien als een blok in de golven lag. kwam er weinig terecht van het voor nemen om een film te maken over het ruwe en harde bestaan van de trawl- visser. Terug in IJmuiden nam de cineast niet nogmaals het risico van een plezierreisje. Aan „de mannen die het weten kon den" vroeg hij welk schip bekend stond als de „grootste slingerbak". „De Her man,, zei een van de ingewijden, doch de meerderheid was van mening dat de „Tzonne" zes slingers maakt tegen de „Herman" vier. Het werd dus de „Tzonne" en op deze boot- heeft de cineast ruimschoots zijn portie gekre gen. Reeds de tweede dag stak er op de Noordzee een bries op, die bijna wind kracht acht bereikte en alles aan boord zo grondig door elkaar rammelde, dat het bijna niet mogelijk was de camera te hanteren. Ton was het ook weer niet goed. Toch heeft Van der Horst Het heeft de 43-jarige Amsterdamse werktuigkundige J. C. K„ die gisteren voor het Amsterdamse gerechtshof ter zake van poging tot beroving terecht stond, niet mee gezeten in het leven Destijds in Indonesië verloor hij twee maai al het geld dat hü bezat. De Jappen deporteerden hem naar hun land en in Nagasaki beleefde hij de ontploffing van de atoombom. Hy keerde met zijn gezin naar Nederland ]!wam in zeer behoeftige om standigheden te verkeren. Z° ™as hii ertoe gekomen, op 13 nv»r,',^e« va,n het vo"ge jaar een overval te plegen op een 22-jarige uSTr' ?1J had deze man op dl Utrechtse automarkt ontmoet waar deze probeerde een auto te verkopen De Amsterdammer toonde zich geïn teresseerd en stelde voor, dat hij en de Bosschenaar samen een proefrit zouden maken. proeirit °nde™ef joelde de Bosschenaar echter plotseling de loop van een pistool in zijn rug en hoorde hij ,de neP„L, ff" bevel tot st°PPen geven. ue chauffeur was echter niet van gis teren en wist na een worstelpartij het e"nUsenaPrf" 'Cu bemachtigen. Daarbij gingen drie schoten af. De passagier wist evenwel te ontkomen, doch men Zij. die zich met ingang van heden opgeven als abonné, om- vangen de tot i Apnl a.s. ver- schijnende nummers gratis. DE DIRECTIE arresteerde hem kort daarop, toen hij zich op een politiebureau vertoonde, om een gefingeerde vermissing aan te geven. De Amsterdammer toonde zich gis teren voor het Hof zeer rouwmoedig. Hij erkende alles. Het vuurwapen, zo zeide hij, was afgegaan, omdat hij er geen verstand van had en verzuimd had de veiligheidspal om te zetten. ,,'t Moet je maar overkomen", zei de advocaat-generaal in zijn requisi toir. Hij eiste bevestiging van het rechtbankvonnis, waarbij K. tot een jaar, waarvan twee maanden voor waardelijk, was veroordeeld, doch van welk vonnis de officier van Justitie in appèl was gegaan. De uitspraak volgt op 7 April. DRIEJARIG MEISJE DOOR VRACHT AUTO OVERREDEN Gistermiddag is de driejarige Truusja Heins voor haar ouderlijke woning in voormalig Overschie door een vracht auto met aanhangwagen overreden. Het meisje stak achter een stilstaande groentenwagen de straat over en raak te onder de achterwielen van de opleg ger, waarop betonnen heipalen werden vervoerd. Het kind moet op slag dood zijn geweest. NEDERLANDSE VERPLEEGSTER IN INDONESIË OMGEKOMEN Bij een auto-ongeluk in de buurt van Soerabsja is de Nederlandse ver pleegster mej. J. Kruyt erm het leven gekomen. Haar zuster, M. Kruyt, die directrice is van de Christelijke kraam kliniek „Mardi Santona" te Soerabf ja, kreeg bij dit zelfde ongeluk een lichte hersenschudding. op zijn beide reizen zoveel materiaal kunnen verzamelen, dat zijn film thans voor negentig procent klaar is. Moge lijk zal hij voor de resterende tien procent nogmaals het zeegat uit moe ten. Veel repeleren Dat het maken 'van deze documen taire - die werd vervaardigd in op dracht van het Bedrijfsschap en het voorlichtingsbureau voor de Voedings raad - zoveel tijd heeft gekost, komt omdat de meeste opnamen in scène moesten worden gezet. Een journalist ziet iets en beschrijft dat achteraf. Als een cineast iets opmerkelijks ziet, komt zijn camera in de regel te laat en moet alles nog één keer, of zelfs meerdere malen worden overgedaan. Het jonge'je Het eerste gedeelte van het scenario, dat eveneens door Van der Horst werd samengesteld, speelt aan de wal. Het brengt de belevenissen in beeld van een jongetje dat in de havenstad woont en graag naar zee wil. Terwijl hij langs de haven zwerft en door de vis- loodsen loopt, ziet zijn geestesoog hoe het leven buitengaats is. Dat vormt dan het tweede gedeelte van deze film. Het viel voor de cineast niet mee om een geschikt jongetje van elf jaar te vinden. De eerste vertikte het om ter wille van de cameraman zestien maal het zelfde te doen. De tweede had een „waarheidscomplex" en wilde bijvoor beeld onder geen enkele voorwaarde in de film zeggen dat zijn vader Kolkman heette, omdat diens naam in werkelijk heid anders was. Na heel veel zoeken en experimenteren is het toch eindelijk gelukt „het ideale jongetje" te vinden, wiens naam uit paedagogische overwe gingen niet wordt genoemd. Herman van der Horst verwacht dat zijn nieuwe film in de herfst van dit jaar gereed zal komen. Wie „Het schot is te boord" heeft aanschouwd zal het resultaat van zijn nieuwste werk met vertrouwen tegemoet zien. De „Spaarnestroom", die in het Ka naal een aanvaring heeft gehad met een Duits schip, is door een sleep boot naar Dover gebracht. Aanvan kelijk werd na de aanvaring, waar bij de bemanning door een redding boot werd overgenomen, gevreesd, dat het schip zou zinken. De „Spaar nestroom" arriveert gehavend, doch behouden in de haven van Dover, PURMER^N'ÖS* MARKT De rundermarkt gaf gistermorgen wel een geheel andere aanblik dan de vorige week. Niet alleen dat het aan. bod van vette koeien groter was, maar de vraag was ook niet zo goed met als gevolg een veel stuggere gang en lage prijzen. Ook de keus in de geldekoeien was te groot voor de tijd van het jaar, zodat ook de weiders het veel kalmer aandeden. Dit gold ook voor de verse melkkoeien. Later op de dag kwam er wel meer belangstelling, maar de ko pers deden rustig aan. Ook in de slachtdieren was het verloop stugger. De kopers van nuchtere kalveren de den gereserveerd. Er was een vrij groot aanbod, zodat de markt al heel gauw een stug verloop had. Met de fokkers ging het evenmin vlug. Er was volk genoeg voor, maar ze deden het zeer kalm aan zodat ook daarvan de prijzen lager waren. De wolveemarkt maakte een uitzondering. Het aanbod was niet te groot en naar de vette schapen was aardig vraag. Fokschapen waren ook vrij goed gezocht. De stel letjes komen al meer los. In de over- bouders was een willige handel. Op de vette varkensmarkt zag het er in de vroegte niet zo best uit, maar later ontwikkelde zich meer handel, zodat een heei enkel goed slachtvarken nog iets boven de notering kwam te staan. Met de vette zeugen gii.g het ook vrij kalm. Zeugen, die nog geen biggen hadden geworpen, deden echter een veel hogere prijs dan de notering. Op de biggenmarkt was het in de vroegte nogal aardig druk. De prijzen bleven op peil. Met de fokzeugen. waarin ook een flinke keuze was. ging het heel kalm aan. Ook de paardenmarkt had een vrij stil verloop. Op de pluimvee- markt was het ook niet veel beter. Een gering aanbod en de handel vrij kalm PURMEREND, 24 Maart 1953. A.angevoerd 1117 runderen, waaronder 280 vette koeien 2.102.85 er kg, han del stug. 265 melk- en kalfkoeien 6501050 per stuk. handel stil. 518 geldekoeien 585800, kalmer. 42 pinken 180375, stug. 1417 nuchtere kalveren, voor de slacht 3075, fok kers 55130, stugger. 12 stieren 650 1250, stug. Vette schapen 115150, goed. 525 fokschapen 110160, goed. Overhouders 6095, goed. 47 bokken en geiten 1065, stug. 182 vette varkens, zware 1.841.88, lichte re 1.761.82 per kg, kalm. Vette zepgen 1.621.66 per kg, matig. 755 schrammen en biggen, schrammen 65 —85, biggen 3860, stil. 24 fokzeu gen 225375, stug. 47 paarden 650— 1000, stil. Totaal 4114 dieren. 2400 oude kippen en hanen, rode en witte 2.10—2.25 per kg. 150 blauwe 2.302.40 per kg. 400 jonge hanen, vette en rode 2.502.60 per kg. 150 eenden 1.00—1.75 per stuk. 500 ko nijnen 2.507.50. 10.000 kipeieren 13.2514.25 per 100. 5.000 eendeieren 11.25 per 100 stuks. Eierenveiling: 60.000 eendeieren 12.50—12.74 per 100 stuks. 60.000 kip eieren 1414.75 per 100 stuks. BESOMMINGEN IJMUIDEN Besommingen van Dinsdag: 2 traw lers f 35.500, IJm. 1 f 20.700; loggers: KW 70 f 3470, KW 85 f 5480, KW 123 f 8240, KW 127 f 7060, KW 9 f 3510, KW 175 f 4930, KW 163 f 2990, kqtters: IJm. 227 f 150, KW 30 f 3440. Aanvoer 6500 kisten. Per kg: Heilbot 360250, gr. tong 185—173, grm. tong 178—160, kim. tong 193—171, kl. tong I 192—170, kl. tong II 141—119, tarbot I 180—140. Per 50 kg: gr. schol 29—27. grm. schol 37—27, kim. schol 52—39, kl. I schol 30—21, kl. II schol 16—8, schar 24—9, bot 11—8, v. haring 1511, makreel 1510, gr. schelvis 6850, grm. schel vis 5448, kim. schelvis 5448. kl. schelvis I 5246, kl. schelvis II 3817, wijting 3015, gr. gul 39—17, mid. gul 4237, kl. gul 3025, kl. koolvis zw. 33 kl. koolvis wit 4139. Per 125 kg: Gr. kabeljauw 15261. gr. koolvis zw. 7156, gr. koolvis wit 80, gr. long 72, gr wolf 86. BROEK OP LANGENDIJK 25 Maart. 15.000 kg rode kool: I 7—12.70 en II 7—8.10; 35.000 kg gele kool: I 6,50—16.10 er II 6,507,80; 150.000 kg Deense witte kool 6—12,90; 500 kg witlof I 48—53. Maandag hielden Prinses Josephine Charlotte van België en de Hertog Jean van Luxemburg in het paleis te Brussel een audiëntie, waarbij dt belangrijkste regeringsfunctionaris sen waren uitgenodigd. Naar aanleiding van de adoptie van de gemeenten Driewegen en Ellewouts- dijk door de gemeenten van Waterland, hebben de burgemeesters en de con tactpersonen een bezoek gebracht aan deze op Zuid-Beveland gelegen plaatsen. De gemeente Graft was door de heer J. Schokker vertegenwoordigd. Uit een onderhoud, dat wij met hem hadden bleek, dat de reis op zichzelf een prestatie was geweest. Men heeft n.i. via België moeten reizen om de plaatsen te kunnen bereiken. Tengevolge hiervan werd in 27 uur tijds een afstand van ongeveer 700 kilometer afgelegd. Na de ontvangst door burgemeester D. Thomassen 4 Thuessink van der Hoop van Slochteren, die zowel Driewegen als Ellewoutsdijk bestuurt, werden de Noordhollanders in de gelegenheid gesteld om de door het water aangerichte schade op te nemen. Hierbij bleek, dat de beide ge meenten eigenlijk tot de minst zwaar getroffen gemeenten behoren. hulp moeten worden verleend, want hun land is geheel verzilt. Het hoge zoutgehalte van het water heeft het land n.l. veel schade berokkend. Het zal waarschijnlijk enkele jaren duren, voordat de grond weer op peil is en de bewoners hun oogst van deze gron den kunnen halen. De adopterende ge meenten zullen hier de mogelijkheid vinden om de steun, die reeds werd toegezegd, in daden om te zetten. Het water is weer weg en de gaten zijn weer zij het provisorisch gedicht. De woningen zijn niet in ernstige mate beschadigd. Het meubi lair, dat zich in de gedeeltelijk onder water staande huizen heeft bevonden, is echter waardeloos. De vloerbedek king en de vitrage is vergaan; het be hang hangt bij de muren neer, terwijl de ijzeren voorwerpen alle zijn ver roest. De huizen zullen, na hier en daar gedeeltelijk te zijn hersteld, op nieuw moeten worden ingericht. En deze inrichting zal geld kosten, veel geld zelfs. Naast het beeld, dat de Noordhollanders zich van de toestand hebben kunnen vormen, is de weten schap, dat financiële steun hard nodig is, het voornaamste. De 18 gemeenten ook Jisp en Marken hebben zich bij de adopterende gemeenten gevoegd zullen in de eerste plaats dan ook gel delijke steun moeten verlenen aan deze beide gemeenten, die tezamen on geveer 1100 inwoners tellen. Ook in de toekomst zal aan deze mensen Het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis heeft gisteren een 42ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgege ven, luidende: DEN BOMMEL Brijs, Leendert, geb. 16-10-T8 te Den Bommel, Molendijk A 23. DREISCHOR Van Blo'oisKloote, Zegerina, geb. 30-9-75, weduwe van A. L. van Bloois, Kapteinsweg P 80; Roggebrand, Korne- lis, geb. 14-6-'75 te Kerkwerve, Bogerd- weg D 238. FIJNAART Lips, Bastiaan, geb. 23-l-'47 te Wil lemstad, D 222. KORTGENE Barentsen, Willem, geb. 5-l-'65 te Colijnsplaat, weduwnaar van Jakoba Lievense, Spuiweg 6; Barentsen-Rooze, WARMENHUIZEN, 25 Maart. 107.100 100 kg rodê kool 7—12,30; 24.300 kg gele kool 8,10—14.50; 32.800 kg witte kool 6- '1.60; 1500 kg peen: B 14,50—16 en C 8 Johanna Martina, geb. 2-2-'01 te Hein- kenszand, Plein 2A, Den Haag. MIDDELHARNIS Hoogmoed, Jacob, geb. 26-10-'80 te Oude Tonge, Kerkstraat' 7, Sommels- dijk. NIEUW-VOSSEMEER Jeroensen, Willy Pieternella Jacomi- na, geb. 23-ll'45 te Nieuw-Vossemeer, Kortendijk 78; De Klerk, Wilhelmus, geb. 24-5-'94 te Nieuw-Vossemeer, Kor tendijk 79; Nijssen, Marijn, geb. 8-11-'85 te Steenbergen, Paardenhoek 367; Van Someren, Jacobus, geb. 2-11-51 te Nw- Vossemeer, Pelsendijk 325. NIEUWERKERK SmallegangKloet, Maatje, geboren 24-ll-'70, weduwe van Jacobus Smalle gang, laatste adres: Ooststraat 183. OUDE TONGE De Boet, Jacobus, geb. 16-4-'08, Bui tendijk 87; De Boet, Marinus Jozef, geb. 21-2-'42, B 87; Bruinse, Arendje,geb. 10-12-'36, Stationsweg 81; Dekker, Pie- ter Jacobus Ary, geb. 8-11-T2, Juïiana- straat 3; Groenendijk, Josina, geboren 26-7-'36, Julianastraat 2; Hameeteman, Pieternella Johanna, geb. 8-11-T3; Knops, Willempje, geb. 5-12-'39, Nieuw- straat 50; Koert, Jacob, geb. 31-l-'46, Stationsweg 73; Koole, Jacob, geboren 30-ll-'35, Julianastraat 8; De Laat, Jo hannes Hendrikus Nicolaas, geboren 26-4-'47, Zuiddijk 57; Mijs, Willem, geb. 9-5-'46, B 32; Stoop, Johanna, geboren 31-1-T6, Julianastraat 58: Donkersloot Munters, Willemina, geb. 9-7-'34. Sta tionsweg 71; Brands, Cornelia, geboren 4-2-'39, Jozefsdreef 3; Tuns, Antlionie Franciscus, geb. 4-6-'38, B 57; De Vos, Arend, geb. 25-9-'43, Jozefsdreef 18- Ziels—Van Bierst, Alida, geb. 13-0-T8, Zuiddijk 50. OUWERKERK Bogerd, Anthonie, geb. 6-3-'88 te Nieu- werkerk, Straatweg 144; Hendrikse. Pie- ter Jeremias Maarten, geb. 26-8-39 No 169. STAVENISSE HageKlippel, Maatje Helena, geb. 1-3-T9 te Stavenisse, Kerkstraat A 317; LeenhoutsPlansoen, Maatje Janna, geb. 27-2-'13 te Stavenisse, echtgenote van Marinus Leenhouts, Kerkstraat A 306. ZUIDLAND Aanvulling op 4de verlieslijst, d.d. 7-2-'53, blz. 7, thans geborgen; Van Eersel, Jacob Leendert, geboren 18-8-51 te Zuidland, Breedeweg 268a. De Ned. Ver. voor Forensen te Castri- cum heeft aan de burgemeester vragen gesteld aangaande de aanstaande huurver hoging. Volgens de bekend gemaakte richtlijnen Btelt de regering zich op het standpunt de huren te verhogen volgens aan klasse- indeling, welke is opgesteld voor de Nood wet Ouderdomsvoorziening. Hiervan uitgaande zou de gemeente Cas- tricum gerangschikt worden in de derde klasse, met een huurpercentage van 141, met het huurpeil 1940 als grondslag. De Forensenvereniging is van mening, dat de geméente Castricum duidelijk als forensen-gemeente voor dezelfde termen in aanmerking komt als bev. Hilversum, Zaandam, Velsen, Bussum, Laren, Koog aan de Zaan en Krommenie. Zou het brengen van Castricum in een derde huurklasse een feit worden, dan zou dit aldus de Forensentfereniging voor verschillende groepen, zoals bijv. het overheidspersoneel en gepensionneerden, de financiële achterstand aanmerkelijk doen toenemen en de laatstgenoemde catego rie in nog grotere moeilijkheden brengen. Clandestiene kampeerders In het begin van het seizoen 1952 werd onze gemeente gedurende de weekends als het ware overstroomd door jeugdige Amsterdammers, die tot ver in de nacht langs de straten zwieryen en in de open lucht overnachtten. Door krachtdadig ingrijpen der rijks politie was dit euvel in enkele weken radicaal verholpen. Zaterdagnacht werden echter reeds weer twee jeugdige Amsterdammers aangetrof fen, kennelijk met de bedoeling hier o£ daar in de openlucht te overnachten. De in hun bezit zijnde kampeertent werd afgenomen en beiden werden de gemeente uitgewezen. TONEELAVOND VOOR ELCKERLYC Donderdagavond zal Albert van Dalsum samen met Albertine de Visser voor de kunstkring Eckerlyc een toneelspel van Henri Gheon opvoeren. AANBESTEDING Ten gemeentehuize zal Donderdag 2 April een aanbesteding plaats vinden van de afgraving van het4 terrein aan de Vin- kenbaan en de aanleg van de nieuwe bé- graafplaats bij de Papenberg. RIJWIEL ONTVREEMD Bij de politie is aangifte gedaan, dat ten nadele van onze plaatsgenoot, de heer A. B., uit een schuur een rijwiel is ont vreemd, BOUW VAN 25 WONINGEN BEGONNEN. Deze week is men begonnen met de bouw van de vijf en twintig grote mid denstandswoningen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7