Reizende collectie brengt werk van jonge schilders tot ons volk YPMA DECW Stad en Omgeving BANDRECORDERS GRUNDIG en PHILIPS f Molenaar Kruk (70 jaar) neemt afscheid van „De Viaan" AGENDA 125.- „Paradijs der Vrouw" trok in vier dagen 6500 bezoekers 4;56Q5^. WAT DE THEATERS BRENGEN PASCAL GRONDLEGGER DER MODERNE TECHNIEK Zes en twintig jaar bemaalde hij de polder Diploma de zwemmen Overdekte in ,,De start kwam naar Alkmaar' een nieuw succes van Nfjnn^mafifi Gebrek aan grote zaal in A'kmaar deed zich ook nu weer voelen LELIJKE VAL VAN FIETS WINKELS OPEN OP DINSDAG NA PASEN Begroting V.V.V. vertoont nadelig s^ldp van f,3364. Oneerlijke concurrentie Waardevol initiatief goed uitgewerkt Zeer behoorlijk niveau EMINENT GELEERDE HARMONIE THEATER: Casablanca R EX-TH EATER: Morphine CINEMA AMERICAIN: Mule train VICTORIA THEATER: Sprong in het hellevuur DE JOURNAALS VAN DEZE WEEK Nagekomen predikbeurten DE KRANT TE LAAT ZATERDAG 28 MAART 1953 MIDDEN IN DE GROENE VLAKTE begrensd door de Bergerweg, Jan van Scorelkade, Helderseiveg en Kogendijk staat de meer dan drie en een halve eeuw oude watermolen „De Viaan". Hij heeft de jaren zien komen en gaan, maar deze schijnen hem niet te hebben kunnen deren. Evenals enige eeuwen terug is de wind nog altijd zijn trouwe bondgenoot en van electriciteit of motorkracht heeft hij tot dusverre niets moeten hebben. Honderden van zijn collega's mochten dan aan de verwoede slopershanden ten offer zijn ge vallen, hij staat daar nog even fier als op de dag, waarop hij, vele geslachten terug, werd voltooid en ter herinnering aan Heer Hendrik, Vrijheer van Ber gen en Heer van Vianen, de naam „De Viaan" ontving. MEER DAN 26 jaar heeft de thans m ruim 70-jarige molenaar L. Kruk gewoond in het huisje naast de molen, 26 jaar ook heeft hij hier op zijn een zame post tegen het water gevochten. Millioenen liters water heeft „De Viaan" uit de poldersloten in de ring vaart gemalen en dat was steeds een kolfje naar de hand van de heer Kruk, wiens wieg in één der molens van de Beemster heeft gestaan. Maar nu molenaar Kruk de leeftijd van de sterken heeft bereikt, meent hij, dat de „Viaan" aan de handen van een jongere kracht dient te worden toe vertrouwd. Het spreekt vanzelf, dat het scheiden van het knusse molenaars huisje, daar midden in het vrije land schap, voor de krasse baas niet mee valt, want hij was gehecht aan zijn molen, en het boerenbedrijfje, dat hij als nevenberoep uitoefende. ZATERDAG Harmonie theater, 7 en 9.30 uur: Ca sablanca (18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Mule Train (14 jaar); Rex theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Mor phine (18 jaar); Victoria theater, 7 en 9.30 uur: Sprong in het Hellevuur (14 jaar); Wapen van Heemskerk, 8 uur: Reünie oud-leerlingen HBS-Alkmaar; Gulden Vlies, 2 uur: Vergadering Alk- maarse exportveiling. Gem. Museum: Expositie „Start", 10—12, 2—5, 7—9 uur. BERGEN. De Oude Prins, 46 uur: receptie dr A. van Gelder; Rustende Ja ger, KCB, 4uur: Opening Paasexpositie; Bioscoop, 8 uur Zondige Levens (18 jr.) SCHOORL. Zaal Schuyt, 8 uur: toneeluitvoering „De Liefde". NOORDSCHARWOUDE. Tivoli, 7.30 uur; Een Amerikaan in Parijs (alle leef tijden). ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanv. 2, 4.30, 7 en 9.30 uur; Gulden Vlies, 8 uur: Snip en Snap revue „Jubeltonen"; Valks Lunchroom, 10.15 uur: Max Vawin voor De Dageraad; Wapen van Heemskerk, 7.30 uur Openbare dansavond. Gem. Museum: Expositie „Start" 25 uur. BERGEN. Rustende Jager: bioscoop als Zaterdag, aanvang 2.30 en 8 uur. NOORDSCHARWOUDE. Tivoli. pro gramma als Zaterdag, aanvang 3.30, 7 en 9.30 uur. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Casablanca, (18 jr.); Cinema Americain, 8 uur: Mule train (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morphine (18 jaar); Victoria Thea ter, 8 uur: Sprong in 't hellevuur (14 jr.) Gulden Vlies, 8 uur: Jaarvergadering R.K. Middenstandsvereniging; Wapen v. Heemskerk, 3 en 8 uur: Receptie en feestavond ..Ons Belang". Gem. Museum: Expositie .Start" 10—12, 2—5, 7—9 uur. Wapen van Heemskerk, 35 uur: Receptie „Ons Belang". BERGEN. Rustende Jager, 8 uur, Zondige levens (18 jaar). DIENST APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst der apo theken wordt deze week waargenomen door apotheek Hartong van Ark, Lan- gestraat 1. Hoog tvater te Bergen aan Zee. Het gemeentebestuur van Bergen heeft het echtpaar Kruk echter een ge zellig huisje in het Tuindorp toege wezen, waar de oude molenaar de be zoekers nog met jeugdig vuur zal ver tellen van wat hij met „De Viaan" heeft beleefd. Daarbij zal de bezettings tijd een voornaam hoofdstuk vormen, toen de molen een veilige schuilplaats voor stakende spoorwegmannen en allerlei soorten van onderduikers be tekende. Dinsdagmiddag zal het Polderbe stuur van de Bergermeer afscheid van de scheidende molenaar nemen, die op 1 April a.s. door zijn jongste zoon zal worden opgevolgd. Veertien honderd scholieren Veertienhonderd leerlingen van het lager, voortgezet en uitgebreid lager onderwijs en van de ambachtsschool nemen deze week deel aan het diploma- zwemmen in de Overdekte. Woensdag is men begonnen met 170 leerlingen, Donderdag en Vrijdag zijn er 500 in het water gedoken om hun proeven van bekwaamheid af te leggen. De examens, die de bekroning vor men van het schoolzwemmen, dat de jeugd wekelijks in de Overdekte be oefent, kunnen worden afgelegd in drie verschillende graden: A, B en C. Het eerste examen bepaalt zich in hoofdzaak tot watertrappen en zwem men, het tweede heeft het gekleed zwemmen als extra opgave en het der de, het C-examen, vraagt tevens het opduiken van bordjes, duiken, reddend zwemmen enz. De leerlingen, die dit diploma behalen zijn volleerde zwem- mertjes. Aan dit diploma-zwemmen, dat nog tot en met Dinsdag duurt, nemen ook de scholen, uit de omge ving deel, zowel uit Heiloo, de Lange- dijk als Ursem, De Rijp en Beemster, om maar een paar van de 16 dorpen te noemen. Het betreft hier ook de bij zondere scholen. Verleden jaar konden de examens niet doorgaan wegens de heersende kinderverlamming. Daardoor is de deel name thans zo enorm groot. RAADSVERGADERING De gemeenteraad zal op Donderdag 16 April in vergadering bijeenkomen. Zaterdag Zondag Maandag Zaterdag Zondag Maandag 15.10 3.23 15.39 3.50 16.05 4.18 Te Camperduin. Hoog Laag 15.15 3-28 9.15 21.28 15.44 3.55 9.44 21.55 16.10 4.23 10.10 22.23 Is een product van goede zorg, vakman schap en ervaring van de allerbeste coupeurs en kleermakers, waarbij Uw eigen smaak wat betreft snit en details volkomen tot zijn recht komt. Prijzen vanaf HOORN NiEUWSTEEG 22 ALKMAAR LAAf 143 „Het Paradijs der Vrouw", dat vier dagen het Wapen van Heemskerk heeft beheerst, heeft in dit korte tijdsbestek 6500 bezoekers weten te trekken, een aantal, dat de organisatoren de heer J. N. van Balder cn C. Wesscling en de twintig standhouders tot grote voldoening heeft gestemd. Het was, als in de avonduren ruim duizend kijkers zich naar binnen wrongen, wel eens te vol, zodat er practisch geen doorkomen aan was, maar men paste zich snel aan de kleine ruimte aan en kon door het houden van kortere modeshows, die de dames als een enorme magneet naar het podium trokken cn de eerste avond een ware opstopping veroorzaakten, de bezoekers toch „in beweging" houden. Deze damesbeurs. waarop door de standhouders bevredigende zaken zijn gedaan, heeft andermaal bewezen, dat Alkmaar gebrek heeft aan een ruime zaal, waarin een dergelijke beurs, ex posities, congressen en andere massale bijeenkomsten zouden kunnen worden gehouden. Wil men het volgend, jaar opnieuw een damesbeurs organiseren, dan zal men noodgedwongen zijn toe vlucht moeten nemen tot het huren van een tent. Andere mogelijkheden zijn hier nu eenmaal niet. Het orkest van Tom Erich en de modeflitsen van de fa Koster zijn grote trekpleisters ge bleken. De mannequins hebben zich soms door de mensenkluwen heen moeten wringen om hun rondje door de zaal te kunnen lopen. Ze zijn ieder 240 keer „op" geweest Gisterochtend kwam een 33-jarige wieli'ijdstcr bij het nemen van de bocht van de Geesterweg naar de Westerweg door een onvoorzichtige manoeuvre te vallen, waarbij zij haar rechter onder been brak. Zij werd per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar zij verklaarde, dat hoewel zij door een fietser even geraakt was, het ongeluk toch aan haar zelf te wijten was ge weest. Deze wielrijder, waarschijnlijk een schooljongen, wordt verzocht zich op het politiebureau te vervoegen, ter wijl ook eventuele getuigen van het ongeval worden opgeroepen. In verband met de winkelsluiting op Dinsdagmiddag vestigt de politie er de aandacht op, dat voor de bloemen- en kantoorboekhandel, dames- en heren kappers, boekhandels, tabakszaken en winkels in zuivelproducten ontheffing wordt verleend van de sluitingsplicht en wel op de Dinsdagmiddag na Pasen. Op de Dinsdagmiddag in de week vóór Pasen dienen bovengenoemde za ken wel gesloten te zijn. De begroting van „Alcmaria" VW voor het jaar 1953 sluit op een bedrag van f 16.515,29 met een post onvoorzien en diversen van f 2000 en een nadelig saldo van f 3364,29. Wanneer de in komsten gelijk blijken aan de raming zal van de post onvoorzien f 1500 wor den gebruikt voor aanvullende propa- ganda-doeleinden. Gisteren werd tegen een winkelier ter plaatse proces-verbaal opgemaakt wegens het overtreden van artikel 328 bis, wetboek van strafrecht, dat tot misdrijf wordt gerekend. Door „oneerlijke mededinging" had hij zijn concurrenten in een kwaad dag licht gesteld, teneinde zijn eigen omzet te vergroten en uit te breiden. (Van onze redacteur beeldende kunsten) CNIGE MAANDEN geleden, om nauwkeuriger te zijn: in ons nummer van 24 October 1.1., hebben wij met grote instemming melding gemaakt van een nieuw cn waardevol initiatief van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op het gebied van de schilderkunst. Dit initiatief bestond uit een reizende tentoonstelling van werken van jonge schilders die in de afgelopen vfjf jaar waren bekroond met een koninklijke subsidie, aangevuld met doeken van andere, ongeveer gelijkwaardige artistcn. Deze collectie, in twee delen van gelijk niveau gesplitst, heeft langs verschillende wegen een tournee door ons land gemaakt. Een dezer gedeelten mogen we thans in Alkmaar begroeten, het andere bevindt zich in Amersfoort. Laten we dadelijk maar zeggen wat we ervan denken: we hopen, dat de liefhebbers der beeldende kunsten in de kop van Noord-Holland in groten getale naar het Alkmaarse Gemeentemuseum zullen komen en dat er menig doek wordt verkocht. Misschien dat sommige prijzen wat aan de hoge kant zijn, maar „il y a des accommodemcnts", ook in dit opzicht. werkte op zeer persoonlijke wijze de lessen van Cezanne en zette met veel vaart een paar landschappen in elkaar met een goed begrip voor compositie. Mevrouw J. G. Horst-Van Mourik Broekman, te Leiden, slaagde in de verbeelding van de atmosfeer van het Zuidhollandse landschap. In sommige delen van haar schilderij lonkt ze wat te veel naar de aquarel, maar over het geheel heeft het onmiskenbaar kwali teiten. Van Karla Wenckebach goed bloed verlocfVent zich ook hier niet ten slotte is er een mooi naakt, fijn van kleur en opstelling. WERD ER enkele der heren. Van Jan Groenesteyn, Amsterdam, een prach tig ..Paard bij wilgen,", fraai van kleur en 'compositie. Pierre van Soest ab straheerde „De Blinde" in een doek, dat zowel aesthetisch als psychologisch tot het allerbeste van deze collectie be hoort. Met hem op één lijn staat voor ons het vrouwenportret, dat de Maas trichtenaar Frans Vos onder de titel In afwachting" de wereld in zond. Het is met noblesse en verfijning geschil derd, de kleur is fraai afgewogen, de figuur heeft massa gekregen en is zeer goed geobserveerd. Van J. Vegter, uit Voorburg, is er een uitstekende weer gave van het Leidscheplein te Amster dam bij avond vrijwel zuiver coloris- tisch opgevat, 'en een sprekend voor- W/E HEBBEN deze „Start" dus enige maanden geleden in Amsterdam gezien, toen de collectie ter bezichti ging werd gesteld voor de Nederlandse pers wij hebben nu opnieuw met een deel van het toen getoonde werk kennis kunnen maken. Het is waarlijk geen teleurstelling geworden. We kun nen, herhalen, wat we toen reeds zei den: het algemene niveau is niet geniaal, maar toch wel zeer behoor lijk. Er zijn uitstekende werken bij, er zijn er ook, die voor ons gevoel beter in het atelier hadden kunnen blijven. Over de laatste zullen we ditmaal ver der het zwijgen bewaren men komt ze trouwens vanzelf tegen we zullen ons beperken tot vermelding van het goede en zeer goede. Om te beginnen met de enkele streekgenoot, die we er hebben ont moet: van Dirk Trap uit Groet zagen we een mooie „Boerderij" in een fijne lichte kleur en een fraai compositie. D. C. Breed, uit Kolhorn, zond een in donkere tinten geschilderd „Dorp aan de dijk", waarin een wat naieve visie goed is gerealiseerd. Van Henk van den Idsert, uit Bergen, zijn er twee doeken: zijn goed geobserveerde por tret van de journalist S. K., en een tuingezicht, waarvan met name de ach tergrond mooie partijen bevat. Talent vol werk, dat zonder veel bekommer nis om stromingen en richtingen ge schilderd is. VOOR WAT de andere deelnemers be treft: het is opvallend, dat de dames zich over het algemeen veel minder aesthetische en compositorische pro blemen stellen dan de heren. Ze pen selen er zo maar onbekommerd op los, werpen zich op aardige gevallen en zoeken naar de uitbeelding van atmos feer. Nora van der Flier, uit Scheve- ningen, bracht het hierin ver. Zij ver- Demonstratie van by: LANGESTRAAT Alkmaar 77 beeld van vat een goed schilder met vier kleuren en enkele contourlijnen vermag. Van de Hagenaar W. Goetïng is er een geestige familiegroep. H. Ber- serik, Rijswijk, is een virtuoos schilder in zijn beide stukken. Hij moet het trouwens in belangrijke mate van zijn „voordracht" hebben. De Rotterdam mer D. den Dikkenboer heeft interna, tionaal naam gemaakt men zijn kleu renlitho's. Het hier aanwezige exem plaar is een sprekend voorbeeld van zijn werk. Eerlijk gezegd is ons het zwart-witte werk van de Amsterdam- mer Simon Erb liever. De Groninger Abe Kuipers geeft in zijn schijnbaar simpele aquarellen voortreffelijk het wezen van zijn geboortestreek weer. Frans Nols weer een Limburger, geeft in zijn uitstekend gecomponeerde, kleurige schilderijtjes een fraaie syn- these tussen abstractie en realiteit. Van de Meerssenaar L. M. G. Ra. maeckers zagen we een intocht in Jeru zalem, die om het verfijnde gebruik van slechts een enkele kleur en de zeer overwogen compositie ons hart gestolen heeft. We mogen onze opsom ming besluiten met het schilderij te noemen, waarin Henk Peeters, Den Haag, de grauwe troosteloze verlaten heid van een schouwburgkleedkamer heeft uitgedrukt. Het stuk is voortref felijk van sfeer en ruimtewerking, niet het minst doordat ook de ruimte vóór het schilderij voelbaar is gemaakt. Over Co Westeriks „Kraamvrouw" zou men eenzelfde debat kunnen ont- ketenen als indertijd over zijn ,.Vis- vrouw". Beide stammen uit eenzelfde verachting voor de medemens en uil eenzelfde protest tegen de samenlevin; Het is een vorm van litteraire schil, derkunst, die voor ons gevoel in eci volkomen slop moet eindigen, hoe kna; de schilder overigens zijn bedoelinge gerealiseerd heeft. De tentoonstelling is Vrijdagavor.' onder zeer grote belangstelling gr opend. Zij duurt tot 13 April. Men zal op de avond van 1 en 8 April deskur, dige rondleiding kunnen genieten; voor scholieren is deze er de middag van 31 Maart. Van voorwiel-aandrijving geruisloze motor alle dashboard-meten verwarming ruime carrosserie grote koffer (Advertentie, Ing. Med.) (Advertentie, Ing. Med.) Pascal werd opgevoerd te midden van een millieu van gegoede Franse bur gers. Het eigenaardige is, dat zijn vader, zelf een verdienstelijk wiskun dige, hem angstvallig van deze weten schap trachtte af te hcruden. De jonge (Advertentie, ing. Med.) Casablanca was tijdens de tweede we reldoorlog de vergaarbak van refugiés, verzetsstrijders, Vichy-Fransen, Duit sers, Vrije Fransen, avonturiers en zwarte handelaren, de laatste stadwaar de grijparm van de gehate Duitser reikte, de springplank naar het vrije Amerika. Tegen dit sfeervolle decor plaatste regisseur Michael Curtiz een ijzersterke .bezetting met klinkende na men als Ingrid Bergman, Humphrey Bogart, Claude Rains en Peter Lorre om een boeiend scenario gestalte te ge ven. Als de Marokkaanse stad voor het cameraoog verschijnt, zijn wij ge tuigen van een razzia naar aanleiding van de moord op twee Duitsers, die twee uiterst waardevolle transitvisa in hun bezit hadden. Kort voor zijn ar restatie geeft de ietwat louche Ugardi (Peter Lorre) deze twee visa.m be waring bij de Amerikaanse caféhouder Rick. Nog dezelfde avond verschijnt de verzetsstrijder Lazlo en diens echt genote in het café. In haar erkent Rick het meisje, dat hij kort voor de Duitse inval in Parijs heeft ontmoet en waar voor hij een onverbrekelijke liefde heeft opgevat. Ook Ilsa bewaart aan de dagen in de Franse hoofdstad de schoonste herinneringen, doch wenst vooralsnog trouw te blijven aan_ haar man, die gezocht door de Duitsers, slechts zijn leven kan redden als hij een transitvisum kan bemachtigen. Het komt tot een scène tussen Rick en Ilsa en eerstgenoemde weigert daarna Lazlo een visum te verschaffen. Terwijl Lazio een vergadering van de illegale beweging bijwoont, onderneemt Ilsa een laatste poging. Tijdens het gesprek geraakt zij opnieuw in vuur en vlam voor haar vriend en staat op het punt Lazlo te verlaten. Als de verzetsstrij der evenwel ternauwernood aan een overval ontsnapt en gewond een schuil plaats zoekt in Rick's zaak, staat diens besluit vast. Hij doet afstand van Ilsa, leidt de politieprefect Renault om de tuin, dwingt hem de transitvisa voor Lazlo en zijn vrouw in te vullen en hen vrije doortocht naar het vliegtuig te geven. Als de Duitse majoor Strasser op het laatste ogenblik roet in het eten dreigt te gooien, schiet Rick hem neer. Renault toont thans eveneens eijn ware aard. Hij brengt zijn toegesnelde ondergeschikten op een dwaalspoor en verlaat samen met Rick het vliegveld. Zelden ziet tpen in één film zoveel bijeen. Zowel Ingrid Bergman als Ilsa, Humphrey Bogart als Rick en Claude Rains als de politieprefect Renault dra gen deze film. Hun voortreffelijke spel even sober als sterk heeft Casa blanca tot een uitstekende rolprent ge maakt. In Salzburg treedt een beroemd bal let op, waarvan de danseres Bozena Boroszi, een Hongaars type met ra venzwart haar en een interessant ca- mee-achtig gelaat, de ster is. Zij danst voortreffelijk en is de grote attractie, maar al spoedig blijkt, dat zij een morphiniste is, die niet kan optreden als zij haar dagelijkse dosis uit de voor haar gesmokkelde ampullen niet heeft gekregen. Wanneer de man, die haar de verdovende middelen ver schaft, gearresteerd wordt, schijnt haar carrière geboken. Zij moet morphine hebben om te kunnen dansen en dan begint de grote tragedie omdat zij die morphine van de jonge apotheker Falkner steelt, die haar argeloos in zijn laboratorium heeft gelaten. De wet op de verdovende middelen is zeer scherp, de voorraden der apothekers worden door de justitiële artsen herhaaldelijk gecontoleerd en het gevolg is dan ook, dat het gezin van Hans Falkner (O. W. Fischer) te gronde dreigt te gaan daar de politie vermoedt, dat hij de danse res aan de verboden ampullen heeft geholpen. Anna Falkner, zijn vrouw (Heidemarie Hatheyer) doet een po ging „zwarte" morphine te kopen om zo het tekort te kunnen dekken en het apothekersgezin maakt enkele dagen van grote spanning door, tot tenslotte door een vergissing op een receptie, die spanning wordt gebroken, de waarheid aan het licht komt en de vermiste ampullen in het bezit van de danseres worden aangetroffen. Het verhaal is sober, maar men komt door het gevoelvolle spel van deze artisten, vooral van dat van de dan seres (Sybil Werden), die vroeger aan het ballet van de Berlijnse Staatsopera was verbonden, al spoedig onder de spanning der gebeurtenissen. Een film, die door sterk spel een onuitwisbare indruk maakt. Vooraf o.a. interessante opnamen van het werk van de politie-radiowagens De oorspronkelijke naam van deze film, „Singing guns" (Zingende revol vers), is zoals gewoonlijk beter dan de „Nederlandse" titel „Mjule Train", welke een concessie is aan het lied van dezelfde naam, dat er toeval lig eenmaal in wordt gezongen. De film is overigens niet onverdienste lijk, een Wild West-product van luch tig gehalte, dat iedere liefhebber zijn portie sensatie, romantiek en helden moed biedt. Voor deze keer heeft men de technicolor eens achterwege gelaten. De zanger van het lied der wijde vlak ten is Vaughn Monroe, de bekende bandleider die als een expert zijn re volvers hanteert, bekeerd wordt van zwat tot wit door de liefde van des sheriffs verloofde en daarnaast ver scheidene van zijn top hits zingt, zoals „Singing my way back home". „Mexi can trail" en het reeds genoemde „Mule train". Ella Raines is de schone met de felle groene (vermoeden wij) ogen, die hem weer op het rechte pad helpt. De sympathieke Walter Bren- nan is de levenswijze dokter-dominee, die haar daarbij zeer verdienstelijk helpt. Het moet gisteravond voor dr Wiarda een genoegen geweest zijn om in een korte Franse speech op humoristische wijze de bekende Franse professor in de philosophie J. Dagens welkom te heten, die door in een verkeerde trein te stappen een half uur te laat in hotel Victory arriveerde. Prof. dr J. Dagens hield deze avond voor het genootschap Nederland-Frankrijk een lezing over de Franse wis- en natuurkundige, theosoof en theoloog Blaise Pascal (1623-1662), die door zijn veelzijdige cn indringende inzichten op het gebied der exacte- en der geesteswetenschappen zijn tijd zo ver vooruit was, dat de problemen, die hij opriep en trachtte op te lossen heden ten dage nog van dezelfde, naar professor Degens vond, angstige actualiteit zijn, ais waarmee deze eminente geleerde deze doorleefde. Pascal ontdekte zichzelf echter en drukte toen, zij het dan ook veel inten siever, de voetsporen van zijn vader. Professor Dagens zag in het leven van Pascal twee „bekeringen". Daar is eerst Pascal's bewuste overgang tot hel Jansenisme, in 1646, een groep van cal vinistisch strenge katholieken, die zich om bisschop Jansen van Utrecht had gegroepeerd. Als zijn vader sterft en zijn zuster in het klooster trekt, slaat hij „los" en begint een werelds leven te leiden, als het ware de antithese van zijn eerste levensmentaliteit, de zgn. mondaine periode in zijn leven, die in 1654 een plotseling einde neemt door zijn tweede bekering, afgespiegeld in zijn geschrift „Mémorial". Pascal is vrij jong gestorven en is aan een van hem verwachte synthese van zijn leven niet toegekomen. Zijn laatste levensjaren heelt hij onoer armoedige omstandigheden op asceti sche wijze doorgebracht. Bovendien nam hij een eveneens arm, oud echt paar .bij zich in huis. In deze jaren te gon hij, in de weinige vrije tijd d« hem gelaten was, met het schrijven va een apologie der christelijke godsdienst In zijn nalatenschap vond men en groot aantal aantekeningen en schet sen voor dit werk, die in 1669 onder i-' titel „Pensées de M. Pasaal sur la rel' gion" het eerst zijn uitgegeven en lat' onder de eenvoudige aanduiding „F sées" talloze malen zijn herdrukt. Dat Pascal niet alleen een schrijft* geleerde was, bleek, aldus prof. Dag®5; wel uit het gokken, waaraan zijn vai" zich nog al eens te buiten gingfn waaruit de zoon zijn beroemde waar' schijnlijkheidsrekening afleidde, ®j" theorie, die heden ten dage pas in dj- machtige ontwikkeling der techwck zijn uitgebreide toepassing heeft Se' vonden. De aldus getitelde film is het ver haal van de z.g. „Rookspringers", de moedige parachutisten, die speciaal in de Staat Montana bij de aldaar veèl- vuldig voorkomende bosbranden (die soms reusachtige afmetingen aanne men), zeer gewichtige diensten bewij zen. Hoofdfiguren zijn Cliff Mason, de voorman van de parachutisten en Ed Miller, één der jongere leden van de ploeg, die een wrok tegen Cliff heeft, omdat hij meent, dat deze Ed's vader bij een grote bosbrand in de steek heeft gelaten. Dit is echter niet waar, maar geeft aanleiding tot diverse spannende scènes en eerst als een nieuwe brand uitbreekt in Carson Canyon en Cliff de gelegenheid krijgt de met een gebroken been achterblijvende Ed te redden, komt deze laatste tot het inzicht, dat hij zijn chef verkeerd heeft beoordeeld. Deze geheel in technicolor opgeno men film doet de spannende scènes wel op bijzondere wijze tot hun recht ko men. Richard Widmark heeft de zware rol van Cliff zeer goed gespeeld. Kranig terzijde gestaan door Jeffrey Hunter als Ed. Te midden van zoveel mannelijke figuren trekt Constance Smith als de vrouw van Cliff bijzonder de aandacht door haar sober spel. De hoofdfilm wordt ingeleid door een opmerkelijk gekleurde film over Fran se schilderwerken. filmsterren van uitzonderlijke klasse in een grote stad als Hamburg. Het overlijden van Koningin Mary van Engeland heeft de vervaardigers van het buitenlands journaal in de ar chieven doen duiken om verschillende beelden uit het leven van deze beminde vorstin nogmaals de revue te laten passeren. Terwijl de Duitse Bondsdag het E.D.G.-verdrag ratificeerde, spoot een waterkanon voor het gebouw de monstranten van de straat. Een-uitvoe rige reportage van de demi-finale van het tornooi om de Engelse voetbalbeker tussen Blackpool en Tottenham Hotspur besluit het buitenlands journaal. Ook in het binnenlands filmnieuws neemt voetbal een belangrijke plaats in. Polygoon-Profilti bracht de wedstrijd NederlandZwitserland in beeld. Jam mer, dat het nevelachtige weer van in vloed is geweest op de scherpte van de beelden. Voorts volgen wij H.M. de Ko ningin op haar jongste tocht door het rampgebied, nemen wij een kijkje op San Remo. de Huishoudbeurs in het R.A.I.-gebouw en zien wij de vlotte stapelloop van een tanker. Het Polygoonnieuws geeft eveneens fragmenten uit het leven van Koningin Mary. Stevenson bezoekt Korea en de hertog van Edinburg is in West Duits land te gast, waar hij tanks inspecteert. Tito is voldaan over zijn reis naar Lon den en wordt door zijn gastheren uitge leide gedaan. Men kan aan het gezicht van minister Eden wei zien, dat hij blij is, de bezoeker ongedeerd uit En geland te zién vertrekken. Duitsland tekent het Europese defensieverdrag en in Nevada wordt een atoombom neerge worpen van welk experiment men de interessante uitwerking kan beschou wen. Sportliefhebbers kunnen tenslotte hun hart ophalen aan de wielerwed strijd op een traject tussen Milaan en Ook vond Pascal in 1642 een reken' machine uit.... ALKMAAR: Verbr. der Waarheid, BroU' werstraat 31, 5 uur ds Ruys. BERGEN: Verbr. der Waarheid, Van Borselenlaan 2, 7.30 uur ds Ruys. SCHOORLDAM: Verbr, der Waarheid, De Vries, 10.30 uur ds Ruys. N.-NIEDORP10 uur ds A. de Wilde- Doopsgez. gem., 10 uur da. Francken— Liefrink. Door ziekte onder ons personeel en zeer grote drukte is de krant de laatste dagen te laat bij ae abonné's bezorgd. Wij vertrouwen dat onze lezers deze situatie wel willend zullen beoordelen. DE DIRECTIE.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2