IN THUIS 1 rkiezanfabriek Een goed stadsbestuurder moet een kunstzinnig zakenman zijn Wai men verkopen wil, moet aantrekkelijk worden getoond „Sterren stralen overal De wereldreis van Jimmv Brown TUUT-ROTTERDAM —5 ET VACANTIE J Toekomst be'angrijker dan het verleden Padvinderij begint met rec'ametocht WIJNEN Gastvrijheid in glazen Met Pasen in het Rex-theater Bevorderingen op Ambachtsschool Het verhaal van uw buurman Hotel „De Toelast" gaat Nieuwe s'agerij geopend Fietser verleende geen voorrang liquideren Catapult heren op de tweede plaats De A'kmaarse elftallen ZATERDAG 4 APRIL 1953 Ie t 4.- per maand: its, foutloos Nederlands schr. Boekhouden, letterkunde, ente. Middenstandsdiploma, OURNALIST pobitc>s«(«). DVER30DIG). n zonder verplichting bet 70 jusboekje en GRATIS proef- RMEN, ROLLUIKEN, >LS EN VLAGGEN. 1305 en 4178 - Beverwijk rijblijvend offerte )r Hotel- en Pensionhouders, krijgbaar aan ons kantoon - ALKMAAR. „Dregeroord", tel. 3169 Boa tige Veluwezoom. vièra f 80.— retour Utrecht— il.: de Vrienden v. d. Rivièra, \msterdam. •oord „De Wildekamp". Kamers vrije huisjes met pension a f 6 en ook huisjes zonder pension. 6776). „IJsselstein" N.O. Veluwe. goed; kamers v. gezinnen en laf f 27p. p. p. w. Kind. re- dg. reis voor jongeren tot 25 jaar. Upenrose", Kirchberg-Salzburg, ;pen f 140.—, vertrek 1 Juli, 31 „De Magneet", Hoorn, Alkmaar ig vacantieoord temidden van bos n en rieten kampeerhutten. In cantine en kampwinkel. Uiterst kinderen. Zelf koken is moge- ys bij „Remboe", Epe. eed aan je verzoek. Stop. e. Stop. Als je nog eens En daar kon Rikki het e dit antwoord kreeg, was iar op bezoek. Ze had het de dode beren gehoord e11 eurstelling. „Dat speurders- een beetje in je hoofd ge- vijl ze een gramofoonplaatje 1 bent dol-jaloers, dat kan itikki moest bekennen, dat lad. Ze besloot de hele zaak sn. ER ZIJN IN ONS LAND nog vele mooie steden, die de bezoeker aan de mid deleeuwen doen denken. Zij liggen verscholen in de oude stadswallen en ziin omringd door brede grachten, welke eens tot taak hadden de aanstor mende hellebaardiers buiten de stadspoorten te houden. Die poorten zijn, met een enkele uitzondering, verdwenen. De vestingwallen zijn als verdedigings middelen nutteloos en waardeloos geworden, zij maken deel uit van de rond de stad liggende plantsoenen en de gemeente heeft er op de hellende graskan ten bloemen en heesters geplant om de stad een zo bekoorlijk mogelijke aan blik te geven. We leven tegenwoordig wel in een heel bijzondere tijd. Onze VW's doen, terecht, alle moeite om mensen van buiten in zo groot mogelijk aantal naar Alkmaar te trekken, maar de bedoeling is daarbij, dat ze hier niet langer zullen blijven dan wanneer ze voldoende aandacht aan onze midden standszaken, café's en hotels hebben besteed. Vóór de oorlog trachtten we deze mensen over te halen om hier te komen wonen. We gaven gemeentelijke reclamefolders uit, waarin de stad van haar meest interessante wijze bekeken en in beeld gebracht werd. We gaven een overzicht van onze scholen we hadden ze in diverse soorten en prijzen en we vertelden breedvoerig, wat er hier op het gebied van toneel, muziek en cinema voor eventuele liefheb bers te horen en te zien werd geboden. A/ESTIGT U IN ALKMAAR" was de Bi leus en we hadden het voorna melijk begrepen op de mensen van buiten, de renteniers in goeden doen, die een huisje wilden huren en mede zouden helpen onze gezamenlijke las te». te dragen. Dat was in de tijd, toen er straten waren, waar soms om het andere huis een bordje aan het pand gespijkerd was met het opschrift, dat het te huur was, maar het heeft geen zin ons in het verleden te verdiepen, als de toe standen voor nog onoverzienbare tijd drastisch zijn gewijzigd. .De vele Alkmaarders, die thans nog een woning zoeken, zijn niet enthou siast meer over de mensen, die zich hier van buiten komen vestigen. Die hadden de 139 woningen, welke thans voor nieuwe stadgenoten gereserveerd moeten worden, liever zelf in beslag genomen. Wij hebben op het ogenblik allerminst behoefte aan een invasie van buiten en wie de zaken nuchter beziet, zou spoedig tot de conclusie komen, dat wij voor onze gemeente dan ook maar geen reclame meer moe ten ntaken. TOCH ZOU DIT EEN verkeerde op- vatting zijn. Een goed koopman maakt ook reclame voor de toekomst en zorgt er voor, dat de naam van zijn zaak niet vergeten wordt. Als Alkmaar op dit ogenblik geen behoefte heeft aan mensen, die hier een woning eisen, dan wil dit geens zins zeggen, dat Alkmaar niet alles moet blijven doen om de naam van een stad te behouden waar het goed, voordelig en prettig is te wonen. De tijden veranderen wel, wij komen langzamerhand weer heen over de schokken, die ons uit ons evenwicht gebracht hebben en als wij weer on der normale omstandigheden leven, moet blijken, dat Alkmaar's naam voor allen, die een goede woonstee zoeken, nog een bijzondere klank heelt. Daar kunnen wij nu al aan medewer ken, door de landgenoten, die ons in de zomermaanden bezoeken, te laten zien, hoe mooi onze stad is en welk een interessant tijdperk van onze vaderlandse historie hier als het ware in verstarde, maar uiterst kunstzinni ge en aantrekkelijke vorm bewaard is gebleven. Natuurlijk zullen wij altijd allereerst belangstelling voqr onze kaasmarkt wekken, een zeer bijzondere attractie, welke alle steden in ons land ons wel zullen benijden en waarop wij binnen kort nog eens in het bijzonder de aan dacht zullen vestigen. r Daarnaast moet evenwel de vacantie- ganger, die aan zijn uitstapje naar Alkmaar terugdenkt, de indruk heb ben, dat hij niet alleen iets zeer inte ressants maar ook iets moois gezien heeft. In zijn geheugen moet Alkmaar een Stad zijn, die niet alleen aantrekkelijk is door haar historisch verleden, maar ook door de wijze, waarop dit alles de Vreemdeling gepresenteerd wordt. Een stad is tegenwoordig niets anders dan een bedrijf, dat zo winstgevend moge lijk geëxploiteerd zal moeten worden. Een stadsbestuurder moet vóór alles een zakenman zijn, dat wil zeggen, dat hij de bezoeker niet alleen van alles moet kunnen presenteren, maar dat hij dat ook op de meest aantrekkelijke wijze doet. IJI.T MOET ALKMAAR als het ware B. etaleren en dat is niet zo gemakke lijk, want goede etaleurs zijn mensen, die niet alleen gevoel voor kunst, maar ook voor psychologie hebben. Zij moe ten zo etaleren, dat men prettig ver tast blijft staan kijken, dat lijnen en fleuren harmoniëren en datgene, wat ften in het bijzonder wil aanprijzen, biet hinderlijk op de voorgrond komt. 31™ stad etaleren is allesbehalve ge makkelijk en vereist allereerst een 4 De reelameoptocht, die de padvin- Jfwil vandaag organiseert, belooft een succes te worden. Diverse zaken laten ^■jtatis-reclame meelopen; er zijn zelfs "ponder aardige bij. De route wordt s vo'gt: half drie vertrek Doelen- «f t' ^amerb Marktstraat, Mient, Lan- K?'raak Koorstraat, Ritsevoort, Nieuw- wüf!rsinge1. Zilverstraat, Oudegracht, f:°'straa'. Huigbrouwerstraat, Lange- *tn f r,Laurensstraat, Ged. Nieuwe- g-ian' ^Doelenveld, ontbinding. Daarna plantsoenendienst, waar men precies weet, welke hoekjes en plekjes tussen de steenmassa, met groen en bloemen gecamoufleerd moeten worden. Elke woning en elke zaal maakt direct een feestelijke indruk, als er op de juiste wijze bloemen zijn aangebracht en Alkmaar heeft daarnaast het nog niet te onderschatten voordeel van zijn mooie, oude grachten, zijn karakteris tieke bruggetjes, zijn doorkijkjes, zijn middeleeuwse panden en historische gebouwen. Als men de foto's van de Langestraat van nu en van een veer tig jaar geleden vergelijkt, ziet men eerst recht, hoeveel schoons hier ver loren gegaan is. We kunnen dat be treuren, maar het is niet altijd te ver mijden, als men een levende stad wil blijven en geen ville morte, waar men in een schaars bewoond openlucht museum van oud Hollands steden schoon wandelt. Het is het oude pro bleem, hoeveel of hoe weinig men van het stadsschoon mag aantasten, als de tijden andere eisen stellen, het is het grote vraagstuk, waarover ook de ver- keerscommissie zich nu reeds jaren het hoofd breekt en We zullen daarop nu niet dieper ingaan. CEN VOLK DAT LEEFT, bouwt aan zijn toekomst en een stad, die wil leven en groeien, moet voor die toe komst nu reeds de maatregelen tref fen, die men onvoorwaardelijk zal moeten nemen. Dat doen wij dan ook. Wij hebben uitbreidingsplannen, wij hebben con tact met planologische en sociologische diensten, wij hebben een schoonheids commissie, die er tegen waakt, dat de monsterachtige combinatie van bouw stijlen en bazar-ontwerpen van uit het lood geslagen architecten, welke nog in verscheidene straten van de wan smaak van het verleden getuigen, niet meer zullen voorkomen. Wij bouwen uiterst zorgvuldig en met het oog voor lijnen, vlakken en complexen en 'onze stedebouwkundigen zorgen er wel voor, dat wij brede stra ten krijgen, waar het verkeer voor eerst niet meer zal vastlopen, dat er pleinen zijn, die het standsbeeld aan trekkelijk maken, dat er hier en daar plantsoenen worden aangelegd om de stadsmens eens wat lucht te laten happen en dat ze zo sierlijk met groen en bloemen beplant worden, dat ons schoonheidsgevoel in alle opzichten wordt bevredigd. Daarnaast komt dan de grote vraag, welk aandeel in de verfraaiing van onze stad de kunste naars van deze tijd moeten hebben. In een goed opgemaakte courant ziet men tussen de grijze tekst-kolommen hier en daar een plaatje. Een goede make-up van de stad eist in de steen- groep van straten, huizen en pleinen hier en daar een beeld, of althans een sculpturele creatie, welke zich aan past bij de omgeving en waarin men het talent van de kunstenaar kan waarderen. Over wat Alkmaar thans op dit ge bied kan presenteren en hoe dit scha mele bezit veranderd en verbeterd zou kunnen worden, hopen we binnenkort iets te schrijven. Stavenisse dankt Alkmaar Burgemeester en Wethouders van Stavenisse hebben aan het Ge meentebestuur van Alkmaar een brief gezonden, waarin zij hun dank betuigen voor de hu Lp, die uit ons gewest vandaan aan de zwaar getroffen Tholense plaats geboden is. Zij schrijven het vol gende: Enige tijd geleden gaven wij U langs telegrafische weg uiting aan onze grote waardering voor het feit dat een aantal gemeenten zich het lot van onze zo zwaar getroffen gemeente hebben aange trokken. Gaarne willen wij hier aan schriftelijk nog enkele woor den toevoegen. Wij kunnen na melijk. nauwelijks onder woorden brengen, hoezeer wij deze hulp waarderen. Ook voor het aandeel, dat Uw gemeente voor htar reke ning neemt, zijn wij ten zeerste dankbaar. In de moeilijke dagen, welke achter ons liggen, heeft het prachtige gebaar van de hiervoor bedoelde gemeenten ons uiter mate gesterkt en bemoedigd. Het besef, dat wij niet alleen staan, geeft ons moed om de uiterst zware taak van de wederopbouw van Staveniss, welke vor ons ligt, ter hand te nemen. Het zij ons vergund, U te ver zoeken, de dank van Stavenisse aan de Raad Uwer gemeente over te brengen. Zeer erkentelijk zijn wij ook voor de medewerking welke wij, bij de tijdelijke aanvulling van het technisch personeel, mochten on dervinden. De heer Kloppenburg heeft inmid dels met zijn taak in deze ge meente op energieke en beleid volle wijze een aanvang gemaakt. Met vertrouwen laten wij de lei ding van de technische aangele genheden aan hem over. Daar de openbare dienst, alhier, tengevolge van de ramp aanvan kelijk ernstig was ontwricht, was het ons tot onze spijt niet eerder mogelijk ons schriftelijk tot U *e wenden. Deze vertraging zult U, naar wij. vertrouwen, wel willen excuseren. 0P „STERREN STRALEN OVERAL", de nieuwste Nederlandse film, dié het Rex-Theater in zijn P'aasprogramma heeft opgenomen, is reeds zeer veel erttiek geleverd. Filmrecensenten van naam hebben van sommige gedeelten in deze film letterlijk geen spaan heel gelaten. Niettemin trok „Sterren stralen overal" telkens weer volle zalen. Waarin ligt dan nu de aantrekkelijkheid van deze film? Naar onze mening is het enige antwoord: omdat men in „Sterren stralen overal" de weg die men in 1940, bij het uitbreken van de ooi log heeft verlaten, opnieuw is ingeslagen. Namelijk door een film te maken, die nu eens niet bedoelt méér te zijn dan hij in werkelijkheid is en die volkomen eerlijk blijken geeft van de beperkte financiële middelen, waarover de makers beschik ten. Om deze redenen moest „De dijk is dicht" een mislukking worden. Im mers, hier wilde men film-kunst bedrijven, zonder dat daartoe de techni'.che mogelijkheden aantvezig waren en hier had men een onderwerp aangegrepen, dat eenmaal geprojecteerd alleen maar opviel door valse pathetiek. Bevorderingen van le naar 2e klas in Afd. A: Meubelmaken: R. Stoelinga. Kleermaken: M. Bruin, P. Naberman. Schilderen: F. Bieman. Behangen-Stofferen: P. Borst, F. F. Groos, J. J. Sneek, J. Borst. Schoenmaken: Jac. A. Gloudie, M. Kreeftmeijer, B. v. d. Linde, IJ. Prins, J. Ton. Bakkers: A. Joh. Bakker, F. A. Floris, J. P. Groeneveld, B. Groot, G. P. Brouwers. Niet bevorderd 6. Bevorderd van 2e naar 3e klasse in Afd. A: Machine-bankwerken: B. Ekker, R. Huisman, B. A. M. Janson, J. der Kin deren, P. J. Oldenburger, T. Wolzak, J. Huiberts. Niet bevorderd 2 leerlingen. Motoren- en autohersttellen: N. Com mandeur, C. A. Heeres, N. H. Luitjes, H. M. Zonneveld. Niet bevorderd 2. Electrcftechniek-instrumentmaken: Jfc. Pauw, E. v. Stralen. Niet bevor derd 1. Timmeren: J. Bart, 'C. Opdam, F. H. Hofman, N. Bosman, K. Rademaker. Niet bevorderd 3. Metselen: N. Klaver, P. C. Potma, Jac. J. Zentveld. Niet bevorderd 1. Loodgieten: J. Hoetjes, T. S. J. Jak, G. Roetink, L. W. Stienissen. Kleermaken: M. L. Smiers. Schilderen: W. M. Ursem. Niet be vorderd 1. Schoenmaken: G. Verhoogt. Bakkers: B. A. Kloet, L. Leering, Joh. Levering, G. Winder. Bevorderd van le naar 2e klas in Afd. B: Machine-bankwerken: P. Breg, N. C. Bruin, B. P. Goed, Jac. Hrirt, J. P. Hout, S. Jong, Joh. M. Kleverlaan, J. Koster, Joh. F. Th. de Laat, H. Louwe, Joh. Potma, G. du Prie, Th. J. Sprong, Th. Veldman, G. S. Velzeboer, S. Warmen- hoven, E. A. Westerhof, J. J. v. Wijk, C. A. Zandbergen, J. N. Kinjet, D. Plug. Niet bevorderd 5. Motoren- en autoherstellen: K. ten Have, A. Michiels, J. A. G. Put, A. J. Rienstm A. A. F. de Rooy, A. Zwager, K. J. Botterman. Niet bevorderd 1. Electrotechniek-instrumentmaken: S. A. Boersen, C. M. Booy, K. Drost, N. Dijkstra, N. Engel, W. E. Ente, A. M. de Graaf, J. G. Groot, Joh. Hoogerduyn, W. Smit, J. C. Schuit, N. Ursem. P. F. Veltman, A. C. de Vries, Jac. C. de Winter, L. M. Zijp, 'C. Dekker. Niet be vorderd 1. Timmeren: Th Apeldoorn, J. M. Baard, Joh. M. Bakker, A. M. v. d. Berg. w. M. V. d. Berg, Joh. C. Bleeker, M. L. M. Boersen, H. Bosman, A. Bijpost, A. A. Dekker. A S. Dekker, A. W. Ge luk, A. Grras, R. Horjus, G. J. H. Huurdeman, J P. Karsten, C. Knnin?. Th. Korver. A. T. Kleibroek, W. de Koekkoek, L. M. Kroon, Th. de Vries, G. Visser, B. Jac. Moermond, W. A. Mo- nincx, P. C. Mooy, C. Moras, J. Mulder, L. Nicolai, M. B. de Nijs, J. Orij, R. Pilkes, H. Rutsen, A. Schut, ft. J. Snip, D G. Staa, Th. A. Tuynman, Th. Jac. Valkering, G. A. de Waard, Joh. Wes- ter, C. Wijker, Joh. M. Wijnstekers, P. A. Zoontjes, N. A. v. Zijl, F. Zijp, J, de Groot. Niet bevorderd 1. Metselen: J. H. Braaih, A. Groene- woud, J. C. Lugtig, P. Renooij, W. Hen- sel. Meubelmaken: B. C. Kaal, P. Schotten, J. T. Jong. Loodgieten: Th. Lodder, A. Lengers. Kieermnken: B. Beentjes, M. J. Bier man, M. Boekeléiar. J. L. v. Gastei, N. S. de Goede, S. de Goede, M. C. Schip per, J. Tiesjema, A. R. G. de Vries, M. L. Zevenhek. Schilderen: C. A. Glas, Jac. Kaan dorp, L. J. Ranzijn, Joh. S. Rinkel, N. J. Slooten. Behangen-Stofferen: W. Th. Bakkum, J. B. Reinders, L. Boots. Schoenmaken: J. v. Nieuwkoop. Avondnijverheidsschool Gediplomeerd werden in de Afd. A: Mnchine-bankwerken: G. Coerts, J/ M. Dijkstra, L. G. Groot, H. L. Kamps, D. H. Kers, W. Tuyn. Motoren- en autoherstellen: C. A. de Graaf, G. T. Groot, C. Hopman, F. Ker- sting, D. Slot, J. Trompetter. Niet ge diplomeerd 3. Electrotechniek-instrumentmaken: J. Reese, H. Slijker. Niet gediplomeerd 1. Timmeren: S. Bakker, D. G. Barten, C. v. d. Berg, J. P. Burgering, F. van Vegten, W. Voskuil, J. S. de Wrard, A. G. Zentveld, W. A. Houtenbos. Niet gediplomeerd 3. Metselen: E. A. Belce, Joh. v. d. Berg, A. H. Dingerdis, N. L. Mosch. Meubelmaken: J. Cnossen, W. Riese- bosch. Kleermaken: M E. de Boer, D. Dinger dis, A. H. Klitsie, R. M. Schuursma, A. C. Staps. Schilderen: S. de Geus, Joh. de Goede, C. P. de Goede. Behangen-Stofferen: A. J. Braken- hoff, P. C. Mak, F. G. Rabeling, E. v. Rooy, H. Veenstra. Schoenmaken: J. J. Berkhout. Gediplomeerd werden in Afd. B: Machine-bankwerken: W. F. Apel doorn, A. Beentjes, J. Biersteker, H. A. de Boer, G. v. d. Brink, J. F. Eilander, L. Godijn, C. Haaker, P. de Haas, J. Hollander, J. N. Ket, H. M. Korn, Jac. Korver. J. W. Kramer, J. H. v. Liempt, H. J. N. Ligthrrt, G. v. Loenen, T. Lust, C. A. Poelsma, A. v. Schenk Brill, C. v. Staverden, N. J. Tuinman, C. Ver schoor, J. C. Vermolen, N. J. H. Ver molen. D. J. Walta, A. J. v. Wonderen, P. J. Zijp, C. P. Zijp, W. J. J. v. Höoren. Motoren- en autoherstellen: Th. Bal- tus, P. C. Feidberg, Joh. A. Gilde meijer, J. P. Hagemrm, F. J. Jong, F. Kaandorp, J. Kalverdijk, C. Moerbeek, G. J. Oldenburg, N. L. Ootes, J. Fom- per, D. Pool, J. Rikkerink, H. J. Heman, P. Snijders, N. J. Adrichem, J. Duin, P. Zijp, J. v. Herwerden, J. de Bood. Niet gediplomeerd 6 leerlingen. Electrotechniek-instrumentmaken: Jac. Boon, C. A. Bussen, C. Dekker, R. Hünneman, J. Joon, W. J. Leegwater, D. Mrarhuis, A. Nieuwland. C. Schaap. Th. C. Schobben, J. Scheuring, Joh. Vermeer, C. J. Verver, P. N. v. d Berghe. Timmeren: J. C. Apeldoorn, P. A. Bogtman, N. Bolten, D. W. Buizer, N. W. Dudink, H. C. Eradus, M. v.,Esse- veld, C. P. Gieling, H. J. Groenewoud W. M. Groot, G. F. Jol, P. N. Kerssens, P. W. Leering, J. B. Levering, C. Lub, A. Meijer, C. Molenaar, P. Mulder, A. C. N. Noordover, J. C. Oud, J. M. Overman, J. C. Schaap, P. Stoop, C. A. Terra, J. Valkonet, H. G. Visser, T. Wiering, F. J. Zandvoort, J. Huismsn. Metselen: J. W. Blank, T. Geel, P. Hes, P. v. Langen, M. J. de Nijs. Meubelmaken: N. Ligthart. Loodgieten: L. J. J. Jak. Kleermaken: P. T. Goudsbloem, M T. C. Groefsema, F. J. Kaandorp, A. M. Smiers. Schilderen: C. J. M. Burger, H. N. M. Burger, K. den Hartigh, P. den Hartigh. IJ. den Hartigh, C. Hollander, W. Kraakman, A. J. J. M. Maas, J. R. Meijer, P. Slooten, J. A. Velseboer, N. A G. Honigh, A. Roele. Niet gedipl. 1. Behringen-Stofferen: C. de Boer, D. Ranzijn. Bevorderd van le naar 2e klas in Afd. A: Smedcn-bankwerken: Joh. Koehorst, W. A. Stoker, A. Ch. Sember. Motoren- en autoherstellen: H. Been tjes. W. T. Breider, J. Dekker, Joh. N. Liefting, W. Piersma, C. J. Ranzijn Niet bevorderd 3. Electrotechniek-instrumentmnken: F. C. Bakker. P. Buis. Niet bevorderd 1. Timmeren: C. Berkhout. S. Elias, W. H. Kemns, J. Koenis, J. W. Leeuwangh, S. F Schilder, K. L. Stanneveld, Joh W. Tijm. Niet bevorderd 1. Metselen: A Joh. A»"bagtsheer, G. Dekker. C. W. de Waard. Niet be vorderd 2. Transportarbeiders missen hun oud-voorzitter In de ouderdom van 82 jaar is alhier overleden de heer J. R. M. Koster, oud-voorzitter vein de Alkmaarse af deling van de 'Centrale Bond van Transportarbeiders. Het stoffelijk overschot wordt heden middag om half vier op de Gem. Be graafplaats ter Eiarde besteld. wer- jongens. gaan de reclameborden zonder de pad- f-'"Vicdersbands de stad in. s verschillende karweitjes oen opgegeven, vooral voor joi voor meisjes kunnen nog veel icar vJ,,jes "Pgegeven worden, als babvsit, ellen poetsen, ramen lappen, schoon- hplle daarvoor de nummers 2790 en 2779 ■kSeRi«e™kt w.?rc" wicht geen voorzien is v uagen als men niet lijstje n het werk- 71. De tocht, die Jimmy in de politie auto maakte, duurde ongeveer ander half uur. Toen zei hij tegen de politie- inspecteur, die aan het stuur zat, dat hij moest stoppen. „Ik heb nu onge veer drie uur voor de boeg, voordat ik mijn doel bereikt zal hebben", zei Jim my. „Een dag of drie. vier zal ik ver moedelijk wel nodig hebben, voordat ik dat zaakje heb opgeknapt. Het heeft dus geen enkele zin, inspecteur, dat u op mij blijft wachten. Maar wel ver zoek ik u op deze plaats terug te keren op de middag van de dag, die volgt op de eerste nacht waarin geen enkele Roekiraki de stad Oekoeroewanda is binnen gedrongen, om wat te komen roven. Dat zal voor u een teken zijn, dat ik mijn taak heb beëindigd. En als u mij dan hier wilt komen halen, zal mij dat bijzonder aangenaaam zijn" De inspecteur nam afscheid van Jim my. Hij had het eerst een hele rare opdracht gevonden om deze Roekiraki- aap, want anders kon hij Jimmy toch niet beschouwen, naai de rand van het oerwoud te moeten brengen, maar hij v/as toch onder de indruk gekomen van Jimmy's vastberadenheid en van zijn beschaafd optreden. „Ik wens u alle succes, meneer Brown", zei hij harte lijk, „en ik beloof u. dat ik precies op de aangegeven dag op deze zelfde plek aanwezig zal zijn". „Met een auto", zei Jimmy, „en neem ook wat lekkers te eten mee, want dat jungle-voedsel ben ik natuurlijk wel wat ontwend." Willy Amstel en „Jim" bespreken de consequenties die de emigratie van familie Amstel voor hen beiden verliefden zal hebben. „Sterren stralen overal", is het ver haal van uw buurman, van uw collega op de fabriek of het kantoor en van dat kleine wasbaasje om de hoek van de straat. Het is het leven van mensen zoals wij zelf zijn, met alle kleine zor gen en kleine vreugden die erbij horen. Taxichauffeur Piet Amstel (Johan Kaart) is geen creatie, zoals dat heet. Neen, het is uw piekerende overbuur, die nu al een paar maanden tobt over de toekomst van zijn kinderen, en die denkt aan emigratie. De oude verzeke ringsagent (Jan Musch méér dan zichzelf!) zou ook bij u plotseling bin nen komen stappen, om te zeveren: ,.We leven in een onzekere tijd me neer. Er dreigt oorlog en arremoe. Je moet om de toekomst denken". En zo zijn ze allemaal: stuk voor stuk mensen die voor een dubbeltje ge boren zijn en die wel weten dat je dan nooit een kwartje wordt. Merkwaardi gerwijs is deze opvatting ook de enig juiste voor onze Nederlandse filmindus trie. Als men klaagt over het peil van de Nederlandse film, dan denkt men aan de Deense, de Franse en Italiaanse producties. Doch niemand vraagt zich af wat internationale grootheden van dit zo echt Nederlandse gegeven, als waarop „Sterren stralen overal" is op gebouwd, zouden maken. In Nederland is de ri.ist niet bitter en „Ditte" heet hier Willy Pietersen. Daar ligt het cri terium. Beschouwen we „Sterren stralen overal" uit deze gezichtshoek, dan kun nen we alleen maar zeggen: „We zijn een paar uur op visite geweest bij een Amsterdamse taxichauffeur en diens gezin en we hebben de gelegenheid gekregen in het eigen hart te kijken. Dat gaf grote voldoening. Het is alles zo „eigen". Immers: ook wij delen in die zorgen van Piet Am- siel, van Jim, die uit Indonesië rena- trieerde en die maar geen baan kan krijgen. We begrijpen de figuur van de miezerige juffrouw uit de wasserij en haar macabere galant, omdat ze onze medeburgers zijn. „Sterren stralen overal" petendeert helemaal niets. en daarom voldoet deze film zo onverwacht. Natuurlijk zijn er tekortkomingen, die gezien de „Filmex-ervaring" van zegge en schrijve vijf rolprenten ver geeflijk zijn. Temeer, omdat regisseur Gerard Rutten bewijst dat men van vroegere fouten toch iets heeft geleerd. „Sterren stralen overal" is zeker geen verfilmd toneel. Het begin is wat traag en te veel „verklarend". Men' heeft even gedacht, dat alleen het gesproken woord een goed medium was om het publiek met het milieu van Piet Am stel bekend te maken. Een voorbeeld: De overigens uitstekend spel gevende „moeder Amstel" beweert omstandig: „Maar je moet toch om de toekomst van Willy onze enige dochter den ken!" Die tussenzin, die even de ge dachte oproept, dat vader Amstel niet meer weet hoeveel dochters hij heeft, is in een film eenvoudig belachelijk. Men wil te veel verklaren, doch men vergeet, dat de bezoeker niet alleen véél meer begrijpt dan bv. bij een Amerikaanse film, louter doordat er Nederlands gesproken wordt, maar ook dat nog zoiets als het beeld bestaat. Tekst en beeld moeten elkaar aanvul len, maar niet elk voor zich proberen hel verbaal te maken. De geluidsweergave (Philips) is niet best, doch hier wreekt zich duidelijk het tekort aan geld. Het kost evenwel weinig moeite de zwakkere punten van „Sterren stralen overal" over het hoofd te zien, omdat zoals gezegd dit echt Nederland se verhaal zo uitermate boeiend is door ziin vertrouwdheid met ons eigen leven. De enige werkelijke domper op onze voldoening was het inmiddels reeds bekende lied „Sterren stralen overal", dat aan het slot wordt gezon gen. als de boot met de emigrerende familie Amstel aan boord uit de Am sterdamse haven vertrekt. Het effect is e.ven misselijkmakend als in „De Jantjes". Gistermiddag is in het pand van de voormalige meubelfirma H. Eecen, Schoutenstraat 13, de -nieuwe slagerij van de heer A. Biskanter geopend. De heer Biskanter, die voorheen aan het abattoir werkzaam was, heeft zich thans als zelfstandig middenstander gevestigd en een zaak ingericht, die de toets der critiek in alle opzichten kan doorstaan. De zaak is onherkenbaar veranderd. De wanden zijn wit be tegeld, er is een mooie toonbank met vitrine aangebracht en een nieuwe stenen stellage, waarop do talrijke vleessoorten op aantrekkelijke wijze ziin uitgestald. Een ingebouwde ijs kast van 3 m3 garandeert voortdurend verse waar. Achter de winkel is nog een flinke magazijnruimte aanwezig, zodat de zaak t.z.t. nog uitgebreid kan worden. Ook bevindt zich daar nog een worstmakerij. In alle opzichten een aantrekkelijke aanwinst voor onze middenstand. Hedenochtend omstreeks 8 uur ge raakte een 61-jarige wielrijder, die ko mende van de Nieuwesloot de Kanaal kade wilde oprijden, in hardhandig conflict met het verkeer dat hij voor rang diende te verlenen. Waarschijn lijk halverwege de kruising door van beide kantèn passerende auto's in ver warring gebracht, werd hij door een van links komende motorrijder gegre pen en tegen de grond geslingerd. Het slachtoffer, dat het incident nogal luchtig opnam, klaagde over pijn in zijn rug. Daar het scheen dat hij geen ernstige verwondingen had opge lopen is hij per ziekenauto naar zijn woning overgebracht. De heer ,T. E. van Tongeren, eige naar van hotel „De Toelast" in de Lan gestraat, gaat de exploitatie van zijn zaak staken. Waarschijnlijk betekent dit tevens het einde van het hotelbe- drijf, want de heer Van Tongeren zal de gehele inventaris verkopen. De ge ruchten gaar, dat in het pand een filiaal van C. en A. wordt gevestigd, doch de exploitant van het hotel heeft dit ten stelligste tegengesproken. Wel zijn de onderhandelingen met een be paalde firma over de aankoop van het perceel in een vergevorderd stadium. VollevbnlkamoioenschaDpen Een misverstand was oorzaak dat wij tot nu toe in gebreke bleven met de resultaten te vermelden van de dis tricts Volleybalkampioenschappen voor heren, welke vorige week Zaterdag te Enkhuizen werden gehouden. HVS (Haarlem) behaalde daar in de Ha- ringstad, na verschillende spannende partijen de titel. Catapult uit Alkmaar zorgde voor een verrassing door op de tweede plaats beslag te leggen, voor HCSC (Den Helder), Groen Wit (Zaan dam) en Madjoe (Enkhuizen). De ge detailleerde uitslagen luiden: MadjoeCatapult 4-15, 3-15; Groen wit—HCSC 12—15, 15—8, 3-15- Cata pult—HVS 15—9, 8—15, 10—15; Madjoe —HCSC 11—15, 12-15; Groen-Wit—Ca tapult 10—15, 15—6, 9—15; HVS—HCSC 15_9, 15—6; Madjoe—HCSC 4-15- 7— 15; HVS—Madjoe 15—10, 15—10; Cata pult—HCSC 15—8, 11—15, 15—4; HVS —Groen-Wit 15—11, 15—10. RANDERS: Dukers; Sol en Kemp; Heesbeen, Klepper en Th. Bakker; Cle ment, P. Teigeler, J. Teigeler, Gose- ling en Wijnsteker. RKAFC: Popma; Wester en Hoebe; J. de Lange, Peeraer en Van Saase; P. Tijm, J. Tijm, Kooger, De Nijs en A. de Lange. ALKMAAR: Duiveman; Sol en Ma- zereeuw; Bakker, Schoonhoven en Zwart; Ooms, De Jong, Van Baden, Gerritsen en Roos.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 13