Eisenhower ontvouwt Uitdaging aan Sovjet-Unie om goede wil te bewijzen door: zijn vredesplan Nieuwe premieregeling voor woningbouw een feit Opnieuw communistische betogingen in Teheran Op de uiterste grens van een wereld of geen 2 Verrassend accoord in de politieke commissie Vrede in Azië. Vrije verkiezingen in O.-Europa en Ontwapening Laatste kans Wegmei de Sjah'' Vrijdag 17 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 90 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Voorstel voor een Wereldopbouwfonds Voorslel Ver. Naties Wapenstilstands besprekingen op 18 April hawker hunter volgt de meteor op Relletjes na aanslag op Peron In lialië slaken twee millioen landarbeiders Weerbericht Stap tot redding van de hoop op vrede Maximum-inhoud der woningen wordt verhoogd van 375 tot 500 kubieke meter Thans betere kans voor middenstandsbouw DE INVASIE IN LAOS Vietmmh werpt weereen divisie m de strijd Resolutie van Brazilië aanvaard POLEN TROK ZlJN RESOLUTIE IN Bejaarde driemaster verkoos de wal Eurooese amndwet Ministers op 10 Mei te Straatsburg N»F: NU 106 MILLIOEN Directie: j. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur, a M KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 cl per axm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.-, elk woord meer a cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij vooi uitbetaling f 2 02 per mno f 6.05 per kwartaal blus incassokosten Weekabonnementen 1 u.4S ISDIEN de wereld de koers, die gedurende de laatste acht jaren is gevolgd, niet zal weten te verlaten, zal een atoomoorlog" daarvan het gevolg kunnen zijn, of staat de wereld op zijn minst een voortdurend leven in vrees en spanning te wachten. Daarom, zo zeide de president der Ver. Staten Dwight D. Eisenhower, in zijn gisteren te Wash ington voor de Amerikaanse Vereniging van Dagbladredacteuren gehouden uitermate belangrijke rede, daag ik de Sovjet-Unie uit, de oprechtheid van het door haar uitgedruk te verlangen naar vrede te bewijzen door: HAAR beslissende invloed in de commu- .tische wereld te gebruiken niet alleen om een gelegen komende wapenstilstand in Korea tot stand te brengen, maar ook een werkelijke vrede in geheel Azië. ANDERE LANDEN, met inbegrip van de Oost-Euro pese, vrijelijk hun eigen regeringsvorm te laten kiezen en hun het recht te laten zich vrijelijk met andere landen te verbinden in een wereldomvattende rechtsgemeenschap. 3 SAMEN met anderen ernstige voorstellen aan te vatten voor een ontwapening, DE AMERIKAANSE REGERING is bereid, aldus Eisenhower, haar volk te verzoeken tezamen met alle volkeren een aanzienlijk percentage van de door ontwapening gedane besparingen te storten in een fonds voor steun en opbouw mn de gehele wereld, de Sovjet-Unie inbegrepen. De strijd tegen de wrede wachten van armoede en nooddruft zal met grote energie moeten worden 'gevoerd. De monumenten van deze nieuwe „oorlog" zullen zijn: Woningen, medic gezondheid, scholen, wegen, ziekenhuizen. Generaal Mark Clark, opperbevel hebber der V.N. in Korea, heeft gene- raal-majoor Harrison gemachtigd de communistische verbindingsofficieren mee te delen, dat de Ver. Naties bereid lijn op achttien April over de hervat ting van de wapenstilstandsonderhan delingen te spreken. De Ver. Naties hebben Zwitserland Voorgesteld als het neutrale land, be last met de uitwisseling van de krijgs- jevangenen, die niet naar hun land killen terugkeren. Zwitserland zou, volgens deze voor stellen, de betrokken partijen zestig Hagen geven, waarin de gevangenen (hun houding kunnen bepalen en daar na schikkingen treffen voor „vreedza me maatregelen ten aanzien van dege nen die nog in gevangenschap zijn". Nieuwe straaljagers voor Nederlandse luchtmacht Als opvolger van de Gloster Meteor tal de Nederlandse Luchtmacht waar schijnlijk de beschikking krijgen over Je Britse Hawker Hunter jager. Reeds lang zijn er besprekingen gaande over net vliegtuig, dat de thans verouderde Meteor zou vervangen. De keuze ging tot voor kort tussen de Swift en de Hunter, doch thans schijnt men ten tuiste van de Hunter beslist te hebben. pe aanslag op generaal Peron, waar bij zes personen werden gedood en jtfgen en tachtig gewond, heeft geleid tot ernstige relletjes in Buenos Aires. Ondanks het verzoek van de Argen tijnse president, om de orde te hand haven, heeft een menigte van duizend jongemannen de kantoren van de radicale en de socialistische partij tooide oppositiegroepen) in brand ge doken, evenals het gebouw van de Jockey Club. Een aanval op het luxu- *uze City Hotel werd door de politie "geslagen. In Italië zi,__ 0 landarbeiders* instaking gegaan. i In Italië zijn gisteren twee millioen ^p.iH fetal is Dit r--* io opgegeven door het Algemeen ^verbond, dat onder communistische lcling staat. De staking heeft ten doel ser]'tot verbetering van de lonen acht bij te zetten. De andere vakbon- n nemen niet aan de staking deel. Verwachting tot morgenavond: DROOG WEER ljVje nacht hier en daar mist of <™e nachtvorst. Droog weer met k;„r j algemeen minder bewol- °an vandaag. Matige, in het v,°°™an van het land tijdelijk vrij j wind tussen Oost en ordoost. Dezelfde of iets hogere '■uperaturen. ALS duidelijke en specifieke daden, waardoor de Sovjet-Unie haar op rechtheid zal kunnen bewijzen, noem de president Eisenhower o.a. ook on dertekening van een vredesverdrag met Oostenrijk, en vrijlating van dui zenden krijgsgevangenen uit de laatste wereldoorlog, die zich nog steeds in Rusland bevinden. De eerste grote stap tot redding van de hoop op vrede zal moeten zijn het sluiten van een eervolle wapenstilstand in Korea. Dit zal onmiddellijk staking van het vuren moeten inhouden en het spoedig beginnen van politieke bespre kingen voor het houden van vrije ver kiezingen in een verenigd Korea. Het zou niet minder moeten inhouden het maken van een einde aan de „directe en indirecte aanvallen op de veiligheid van Indo-China en Malakka". Want, zo vervolgde Eisenhower met nadruk, een wapenstilstand in Korea, waardoor slechts aggressieve legers zouden wor den vrijgemaakt voor een aanval el ders, zou bedriegerij zijn. Uit een werkelijke vrede voor Azië zal de taak kunnen groeien van het regelen der andere kwesties tussen de vrije wereld en de Sovjet-Unie. De Ver. Staten zijn bereid hun aandeel in een dergelijke regeling te aanvaarden. Zij hebben, zo voegde de president hier weer met bijzondere klemtoon aan toe, b.v. reeds al het mogelijke gedaan om het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk te bespoedigen. Eisenhower stelde uitbreiding voor van de plannen voor Europese eenheid tot buiten de landen van West-Europa. Een dergelijke meeromvattende ge meenschap zal ook een „vrij en ver enigd Duitsland, met een op vrije en geheime verkiezingen gegrondveste re gering omvatten en, bij volledige on afhankelijkheid van de Oosteuropese landen, het einde van de huidige on natuurlijke verdeling van Europa kun nen betekenen". Een dergelijke gemeenschap zal kun nen leiden tot bewegingsvrijheid voor personen, vrijheid van handel en van uitwisseling van gedachten. Eisenhower herhaalde de voorstellen voor beperking van bewapening en controle op atoomenergie, zoals deze reeds door de Ver. Staten in de Ver. Naties zijn gedaan. Het doel van het hierboven beschre ven fonds, een wereldopbouwfonds zo als Eisenhower het uitdrukte, zal moe ten zijn: Hulpverlening aan andere volken voor de ontwikkeling van ten achter gebleven gebieden, bevordering van winstgevende en eerlijke wereld handel en het bieden van hulp aan alle volkeren om „de zegeningen van pro ductieve vrijheid" te leren kennen. In De nieuwe premieregeling voor de woningbouw is heden bij Koninklijk Besluit afgekondigd. Dit premie- en bijdragebesluit woningbouw treedt op 20 April in werking. Tevens is een ministerieel besluit op grond van dit K.B. verschenen, dat een nadere regeling van genoemde materie inhoudt. Tot de belangrijkste wijzigingen in vergelijking tot de oude regeling behoort de vast stelling, dat de maximum-inhoud van woningen, waarvoor premie wordt ver leend, verhoogd wordt van 375 tot 500 kubieke meter. De inhoud van garages zal niet meer worden medegerekend. De hoogte van de premie zal afhanke lijk blijven van het aantal personen, dat in de woning kan worden gehuis vest. Voorts zullen toeslagen voor fun- deringskosten en voor grondkosten worden gegeven, afhankelijk echter van één der drie groepen, waarin de minister de gemeenten heeft geclassi ficeerd. De bijdragen voor funderings- kosten zullen voorts afhankelijk zijn van de soort fundering, alsook van de lengten der palen, die eventueel inge heid moeten worden. Nieuw is een regeling voor het bou wen van eigen ééngezinshuizen voor arbeiders of daarmee gelijk te stellen personen, houdende, dat boven de premie gedurende tien achtereenvol gende jaren een bijdrage van 2,3 pro cent van de toegekende premie kan worden ontvangen. De aanvrager mopt dan echter niet ouder dan 50 iaar zijn. Minister ir H. B. J. Witte, heef' tijdens een persconferentie verklaard dat de gemiddelde premie in feite niel hoger wordt. De premie wordt bere kend over het verschil in bouwkoster tussen een minimumwoning van een bepaalde bezettingsgraad van vóór de oorlog en een minimumwoning van heden. Van dit verschil wordt een per centage toegekend. De nieuwe regeling zal naar zijn smaak een betere verde ling geven. (Zie verder elders in dit blad) EISENHOWER vrede dit verband herinnerde Eisenhower er aan, dat het plan-Marsihall in 1947 be doeld was om aan de behoeften van Oost- zowel als van West-Europa tege moet te komen. Een volledige Vietminh-divisie, die sinds Zaterdag langs de Oostgrens van de Indo-Chinese staat Laos manoeu vreerde, heeft gisteren de grens van Laos overschreden. Dit is de derde Vietminh-strijdmacht, die in de afge lopen vijf dagen Laos binnenrukte. De divisie trekt in Westelijke richting op langs de hoofdweg van de kust. De koning van Laos heeft gisteren telegrafisch een beroep gedaan op pre sident Auriol van Frankrijk om Franse hulp te zenden in de strijd tegen de communistische Vietminh-rebellen. Mi nister Bidault verklaarde te Parijs, dat het invasieleger van de Vietminh in Laos, een ongewapende en vredelie vende staat, een duidelijk bewijs van aggressie is, ook in de zin zoals de Sovjet-Unie dit begrip hanteert. Een Dakota van de luchtbrug tussen Hanoi en het geïsoleerde Franse bol werk Nasan in Tonkin is Donderdag aan de oever van de Rode Rivier, on geveer 14 km ten Noord-Westen van Hanoi, neergestort. 27 personen verlo ren het leven. Een van de motoren van het toestel was in brand geraakt. VOOR de eerste maal is er over een belangrijke politieke kwestie in de poli- tieke commissie van de Ver. Naties, te New York bijeen, overeenstemming bereikt. Alle zestig vertegenwoordigende landen gingen nl. accoord met een door Brazilië .voorgestelde resolutie, die de Algemene "ergadering na afwerking van de huidige agenda op reces wil zenden, doch weer bijeen wil roepen zodra de ontwikkeling in Korea zulks nodig maakt. In de resolutie wordt voorts met grote voldoening gesproken over liet accoord ten aanzien van de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen in Korea. Bovendien wordt de hoop uitgesproken, dat er spoedig een bestand zal komen. Even belangrijk was het feit, dat Polen een uitvoerig besproken en door het Westen afgewezen resolutie besloot in te trekken. Polen wilde de Algemene Vergadering laten aanbevelen de ontwapeningsmaatregelen toe te passen, die door de Sovjet-groep waren voorgesteld, o.a. verbod van het atoomwapen. Polen achtte het deel van zijn resolutie inzake Korea in elk geval overbodig geworden. [)IT feit kan als het eerste accoord tussen Oost en West over Korea in de Ver. Naties worden beschouwd. Er heerste een goede stemming in de bijeenkomst der commissie. De Sovjet afgevaardigde Zaroebin zei dat de stemming „zeer nuttig" was. Vele af- gevaardigden wisselden handdrukken. Het hoofd van de Sovjet-delegatie Wysjinski, glimlachte toen hij weg- Een schip op het droge is altijd een triest schouwspel. Temeer als het een vaartuig betreft, zo trots en zich beroemend op een staat van dienst als deze „Conway", gestrand bij de Menai Suspensionbrug in Engeland. Het schip is 114 jaar oud, was met 92 kanonnen uitgerust doch deed thans dienst als trainingsschip voor de Britse fasitjes. reed. De Franse afgevaardigde Hoppe- not sprak zijn grote waardering uit jegens Polen voor het intrekken van zijn resolutie. De Poolse delegatie, zo zei hij, had getoond, dat het de les der geschiedenis had begrepen nl. dat grootmoedigheid soms de beste poli tiek is. JN een grote rede, waarvan wij de inhoud op deze pagina nauwkeurig weergeven, heeft Eisenhower uiteen gezet hoe de Verenigde Staten de weg zien, waarlangs de wereld van Oost en West zal moeten gaan om een waarachtige vrede te bereiken. Deze weg is zeker niet geheel nieuw. Tal van waarschuwingsborden zijn ons reeds jaren bekend. Verrassend is wel de vorm, die Eisenhower heeft gekozen, nl. die, waarin de opbouwgedachte (de werken van de vrede) onmiddellijk is gekoppeld aan de idee van ontwape ning. En deze generaal, die in zijn leven zo van nabij de gruwelen van een (nu al weer ouderwetse) oorlog heeft meegemaakt, heeft als president van de Verenigde Staten als geen ander het recht voor de ontzetting van een atoomoorlog te waarschuwen. Het ergste, dat de wereld kan overkomen. Van twee kwaden het minste: een voortdurend bestaan van vrees en spanning. Zo stelde hij het. Voor een waarachtige vrede zullen beide kwaden moeten worden uitge roeid. Eisenhower liet er geen twijfel over bestaan. Wij zullen de punten uit deze rede niet afzonderlijk bespreken, want toen wij dezer dagen schreven over „het goede uur" ging net ons minder om de concrete problemen, waarover overeenstemming zal moeten worden bereikt, dan om de stemming van wederzijds vertrouwen, welke aan begin en einde van iedere samenspraak dus ook van een mislukte moet blijven heersen. Is deze stemming er niet, dan zijn woorden als thans in Oosten en Westen worden gesproken, vals gefluit van leugenachtige voge laars. Wij zijn zelfs geneigd te schrij ven, dat wederzijds wachten op het eerste blijk, dat achter deze woorden daden gereed staan, een slecht begin betekent. Dit houdt geen politiek van toegeven in, hoewel toegeven lang niet altijd een teken van zwakheid is. Integendeel, Het is goed, dat Eisenhower heeft gesproken zoals hij deed. Maar in ons zal de spanning pas wijken, wanneer wij het bewijs hebben, dat de eerste stap op de nieuwe weg is gezet. Om het even wéar dit is. Onze wereld rilt van de problemen. Alles wat men aanpakt is goed. De tijd van woorden en beleefd heden is nu voorbij. De twee wereld machten hebben een vast standpunt ingenomen. Wij geloven, dat deze kans de laatste zal zijn. In de wetenschap, dat de hele mensheid naar het Kremlin en naar het Witte Huis in (bang) vertrouwen opziet, moet er nu gewerkt worden. Ons bestaan hangt er van af. Wie meent, dat men er ergens ter wereld anders over denkt, heeft een zo verregaand gebrek aan inzicht in de werkelijke gedachten van ieder mens, dat de vrede aan hem niet besteed zou zijn. Mogen allen, die thans het woord dienen te nemen of de pen moe- ten voeren, dit bedenken. [Jj COMMUNISTISCHE betogers hebben gisteren in Teheran gedemonstreerd (er ondersteuning van Mossadecjs stre ven om de status van de Sjah van Perzië terug te brengen tot die van een aan een grondwet gebonden vorst. De communisten riepen „Weg met de Sjah" en „Weg met de Britse en Amerikaanse huurlingen". Het paleis van de Sjah en de woning van premier Mossadeq wer den zwaar door met gevechtwagens en machinegeweren uitgeruste troepen be waakt. Bij de betogingen in Teheran liepen twintig personen verwondingen op. Ook elders hadden demonstraties plaats ter ondersteuning van Mossa- deqs eisen. In Abadan, het centrum van de Perzische olieindustrie, demon streerden tienduizenden arbeiders. Een delegatie der betogers bezette het post kantoor. Voorts werd gedemonstreerd in Ispahan, Tebris en andere groto steden. „|N Teheran trokken de communisten onder kreten,, overwinning of dood" en „aanvaardt het rapport van de com missie van acht" door de straten om daarna in vrachtauto's over het plein te rijden, waaraan het parlementsge bouw ligt. Bedoeld rapport is opgesteld door acht parlementsleden van Mossa- deqs partij en verzoekt de Kamer de macht van de Sjah te beknotten. De Amerikaanse ambassadeur in Te heran, Henderson, heeft de Amerikaan se burgers opgedragen binnenshuis te blijven en zich niet in de omgeving van de demonstranten op te houden. De „Mardasia", een dagblad, dat de mening van de oppositie weergeeft, schreef gisteren, dat de Ver. Staten de economische hulp aan Perzië zouden intrekken, indien maar één Amerikaan zou worden aangevallen. Het 'Nationaal Front, de regeringspartij, heeft het volk in een communiqué bedankt voor de steun aan de politiek der regering- Mossadeq verleend. De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen, die samen de Euro pese politieke gemeenschap zullen vormen, zullen op 10 Mei te Straatsburg hun oordeel geven over het ontwerp voor een Europese grondwet, heeft de Westduitser Vcm Brentano Donderdag p Bonn meegedeeld Het Nationale Ramnenfonds heeft tot interen 106 millinpn gulden ontvangen, ^inds de vorige dag is er dus weer een millioen bygekomen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1