Noordermarktbond hield veertigste algemene vergadering UIT DE LANGEDIJKER DORPEN Weekoverzicht [Commissie deskundiger ruilverkaveling Langedijker veilingen Nog geen definitief monument „Damlust" kwam goed uit de hoek Heer-Hugowaard De candidafenlijsten Uitslagen „Schaakmat" Warmenhuizen Coöp. Boerenleenbank vergaderde Om het biljartkampioenschap De tuinbouw worstelt met vele moeilijke problemen Rijke kooloogst belemmerde de export West-Duitsland liet koolbouwers in de steek Niet alles op één kaart Geestmerambaeht wacht op daden? Kalt zonder staart Egmond aan Zee in het teken van internationale conferentie International Labour assistance vergadert in het Troelstra oord Belangrijke punten op de agenda VRIJDAG 17 APRIL 1953 De laatste tijd is de verlading van kool naar West-Duitsland aanzienlijk in betekenis toegenomen. Daar het aan bod van rode kool zeer groot was kon de toenemende vraag geen prijsstijgin gen tot stand brengen. Roode kool van 2i/« kg en zwaarder bleef onverkoop baar en werd voor veevoeder geruimd. De tuinder ontvangt uit het minimum- prijzenfonds f 5.60 per 100 kg, waar van 50 cent heffing, de veilingprovisie en de aanvoerskosten moeten worden afgetrokken. Kleine rode kool tussen 2 en 3 pond brachten 1012 cent op. Het aanbod van Deense Witte liep aan zienlijk terug. Vrijdag en Zaterdag moest plotseling nog een belangrijke hoeveelheid worden gekocht voor Oost-Duitsland, aangezien aan het ein de van de week de gestelde leverings termijn afliep. Buiten de veiling werd voor snel opiopende prijzen gekocht. Intussen is ook vm Engelse zijde weer vraag naar witte kool, waardoor de prijs steeg tot ruim 14 cent. Voor klei nere gele kool kwam vraag uit West- Duitsland; betaald werd tot 15 cent per kg. Grote gele waren meest onver koopbaar. Witlofprijzen daalden aan zienlijk doordat de aanvoeren van koud lof toenamen. Voor lof 1 betaalde men ongeveer 30 cent als middelprijs. Het hoofd-agendapunt van de verga dering van het Oranje-comité was de bespreking, wat er gedaan zou worden in verband met de a.s. verjaardag van H.M. Koningin Juliana op 30 April en de herdenking der bevrijding op 5 Mei. Er was een advies van het Centraal- Oranje-comité binnengekomen om deze data zo sober mogelijk te vieren. Besloten werd om de leerplichtige jeugd van Noordscharwoude op één der bovengenoemde data op een trac- tatie te onthalen in Hotel „Den Burg". Bovendien zal getracht worden die bij eenkomst enigszins gezellig te maken. Ofschoon dit het enige is wat het Oranje-comité gaat organiseren, zal er toch een huis-aan-huis collecte worden gehouden, omdat de kas praCtisch leeg is. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd of er nog iets komt van het aanbrengen van het definitieve Oor logsmonument. De voorzitter deelde mede, dat dit de voortdurende aan dacht heeft van het Centraal Oranje comité. In zijn slotwoord sprak de voorzitter de verwachting uit, dat alle leden van het Oranje-comité op 4 Mei weer aan wezig zullen zijn bij het Monument ter herdenking der Gevallenen. In zijn openingswoord tijdens de vergadering van „Damlust" memoreer de de voorzitter het in ons land ge houden damtornooi om de wereldtitel, waarbij het lid de heer P. Beers zich lijzonder onderscheiden heeft. Uit het jaarverslag noteerden we, tot het tweede tiental het kampioen schap van de tweede klase clubcompe titie behaalde. Het eerste plaatste zich tweede in de le klas. Bij de onderlin ge wedstrijden werd P. Beers nr. één in de le klas, waardoor hij voor een jaar de Wouter Kuiper-beker won van F. Slot. Om de eerste plaats van de tweede klas moeten P. v. d. Molen en Jac. Kramer, die gelijk eindigden, nog een beslissingswedstrijd spelen. H. En- geringh werd kampioen van de derde klas. De penningmeester A. v. d. Welle kon, dank zij contributieverhoging, waartoe op de vorige vergadering be sloten werd, weer een wat optimisti scher geluid laten horen. De aftreden de bestuursleden P. v. d. Molen en A. v. d. Welle werden bij acclamatie her kozen. Ten aanzien van het zomer- dammen werd besloten op de tweede Maandagen van de maanden Mei, Juni en Juli een dorpenwedstrijd te spelen. Door de volgende politieke partijen zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen de onderstaande candidaten ge steld. K.V.P.: 1. P. van Langen Jbzn, 2. Jac. Groenveld Pzn, 3. A. Strooper, 4 C. J. J. Kager, 5. G. Jonker, 6. K. Oudeman, 7. J. Veldman, 8. J. A. Bak ker, 9 c. Kok, 10. Adr. A. W. Over toom Hzn, 11. C. van Diepen, 12. G. F. de Wit. 13. G. Molenaar, 14. S. Rood, 15. F. H. v. d. Linden, 16. J. Boots, 17. C. J. Punt, 18. H. Ydema. Partij van de Arbeid: 1. L. P. van Graft, 2. J. de Groot. 3. H. Bruin, 4. A. R. Molemaker, 5- S. Dekkers, 6. M. Blauw, 7. P. Glas, 5 F. Eppinga, 9. J. Schoen, 10. R. Meesters. A.R.C.H.: 1. Jan Leeg water, 2. Jb Huibers, 3. KL Gootjes, 4. M. Spaan, 5. Jb Gutter. MARKTBERICHTEN AVENHORN, 16 April. 2500 kg rode kool 7—10.40; 3000 kg gele kool 6,50— 8.50: 11.500 kg bieten: I lang 5,405,60 en II lang 4. I rond 5,20—5,70, II rond 4—4.40 en Modjo 4; 16.300 kg witlof: I 23—32, II 18—27 en III 13—21; 43.500 kg peen: n 21,80—25.60. III 18—21,10 en IV '■30—9,30. opperdoes, 16 April. Ronde biet a 55.50, B 4—4.50, peen B 19.20—22.80, 18-60—20.20; gele kool 6.50—12; rode kool 7.20-8.50; witlof I 24—30, II 18—23. MEDEMBLIK, 16 April Ronde biet A O-5.60, B 4.30—4.50, C 4; peen B 19.40 -■22.20, C 18.40—20. D 7; rode kool 7— witlof I 22—32, II 18—28, III 9— voerbieten 1.20. broek OP LANGENDIJK, 17 April. 11.000 kg rode kool: I 7—12,40; 20.000 ÏL8ele k00l: 1 6-50—15,20 en II 6,50— linii 8000 kg Geense witte kool 14—18,40; kg witlof: I 21—28 en II 15—22; ™0 kg rabarber 7,20—9. An!i0ORDSCHARWOUDE' 17 APrtl- lsnn kg peen: B 22.10—22,80 en C 18,60; «00 kg witlof: I 26, IB 26, II 22—26. 22-24, III 10—19 en afw. 9—14; 'WO kg rode kool 7—10; 115.000 kg eense witte kool 8.10—18,90. Door straald: 35 000 kg rode kool. ^'ARMENHUIZEN, 17 April. 43.000 98 ™de kool 7-12,70; 18 00 kg gele kool «400 kg witte kool 12,70—18,50; 3400 peen; b 20.50—22.50 en C 18—18.20. 16 NOORDSCHARWOUDE. Op Ini tiatief van dr ir C. Rietsema is Don derdagmiddag een commissie van ne gen tuinbouwdeskundigen geïnstal leerd, die voorbereidingen zal treffen voor de plannen tot ruilverkaveling van Geestmerambaeht. Deze commissie bestaat uit: Q. Duif, Sint Pancras; Jac. Slot, Broek op Lan- gendijk; Jac. Weel, Zuidscharwoude; K. de Boer Szn., Zuidscharwoude; K. van Nienes, Noord-Scharwoude; W Kaan, Noordscharwoude; L. Kalver- dijk, Oudkarspel; S. Barsingerhorn, Koedijk en Jac. de Groot, Warmen- huizen. Noordscharwoude. le klas: F. ScholtesK. J. Schelhaas 0-1, K. J. SchelhaasJ. Schelhaas 1-0, J. Schel haasF. Scholtes 1-0. 3e klas: P. Bak G. Schroër 1-0, Jac. BakkerJ. Bou- wens 1-0. 4e klas: H. de JongS. Wits- meer 1-0. Ladderwedstrijd: J. Ootjers A. Meinema 1-0, W. KaanK. Bier man 1-0, P. SchuitG. v. Gulik 1-0, C. Gutker—W. Kaan 01. St. Caecilia gaf geslaagde uitvoering NOORDSCHARWOUDE. De R.K. Zangvereniging „St. Caecilia", dirigent de heer B. Wolters, gaf Woensdagavond een uitstekend geslaagde uitvoering in hotel „De Burg". Het kinderkoor „De Karakieten" opende het programma met een drietal nummers, dat heel aardig werd ge zongen. Daarna vroeg de jeugd de aan dacht voor de kinderoperette in drie bedrijven „Peter in Morenland". Deze aardige operette werd heel goed ver tolkt. Vooral koning Peter (mej. F. Bekker) en de prinses (mej. G. Duine- veld), deden het voorbeeldig. Het dameskoor zong vervolgens een tweetal liederen, waarvan vooral „Jesu Duleis" de aandacht trok. Er werd vol over gave gezongen. Zes en vijftig deelnemers aan klaverjasdrive ZUIDSCHARWOUDE. Aan de in café W. Terburg georganiseerde kla verjasdrive werd door niet minder dan 56 personen deelgenomen. Het was een geanimeerde wedstrijd met als uitslag: 1. JacetSchuit 6707 p., tevens win naars marsenprijs, 2. v. Heerden—Bak 6700 p., 3. De Jongmevr. Woldhuis 6587 p., 4. Vader—Vader 6467 p., 5. De RuyterAartsen 6190 p. Uit het jaarverslag van de Coöp. Boerenleenbank, die in za-' Slikker onder geringe belangstelling de jaar vergadering hield, bleek, dat het leden tal gestegen was tot 111. Er waren 36 rekeninghouders, 324 spaarders, terwijl er 1925 dagboekposten waren. Het be stuur vergaderde 17 maal, vier maal met de raad van toezicht. Ontvangen aan spaargelu 248.834,59, terugbetaald 208.841,55. De balans toonde aan activa en passiva een be drag van 359.438,24, de winst was f 967,42. Deze zal aan de algemene re serve worden toegevoegd, welke nu bijna f 21.000 bedraagt. De heer Jb. Swan werd als bestuurslid herkozen, de heer P. Barsingerhorn als lid van de raad van toezicht. Voorzitter deelde mede, dat de rente voor voorschotten was bepaald op 4F, procent. De centra le bank wilde dit percentage vastge steld zien op 4t/£, maar het bestuur meende in deze niet te moeten zwich ten, evenwel met de bepaling, dat per 1 Juli het percentage nader zal worden bezien. De rente voor spaargelden le den werd vastgesteld op 2,4, voor niet- leden op 2,28 procent. De heer Hopman meende, dat de presentiegelden voor bestuur en leden raad van toezicht te laag waren. Na een toelichting van de kassier werd besloten het presentiegeld voor leden raad van toezicht te brengen van 1.50 op 2,50 per vergadering. Het bestuur ontvangt 50. Er werd op aangedron gen de boekjes vooral op tijd in te le veren. De uitslagen van de wedstrijden om het kampioenschap biljarten, die deze week in zaal Slikker werden gehou den, waren als volgt: Math, de Groot 172 172 22 37 7.82 Ant. Dekker 127 101 22 22 4.59 M. Quant 82 50 17 7 2.94 Jn. Kuiper 127 127 17 48 7.47 Jn. Slikker 145 145 11 28 13.18 G. Sevenhuijsen 100 30 11 13 2.73 Jb. Swan 127 127 24 23 5.29 Jn. Kuiper 127 117 24 21 5.32 M. Quant 82 82 21 17 3.90 G. Sevenhuijsen 100 69 21 18 3.29 In totaal moeten 18 partiien gespeeld worden en de stand is momenteel: Jn. Slikker 14 9 1 4 19 W. Hoogeboom 13 9 0 4 18 Jb- Swan 14 8 0 6 16 Ma'th. de Groot 13 7 1 5 15 M. Quant Jn. Kuiper 15 7 1 7 15 12 7 0 5 14 Nic. Pronk 13 5 1 7 11 G. Sevenhuijsen 13 5 0 8 10 Ant. Dekker 13 5 0 8 10 Mart. de Groot 12 2 0 10 4 (Van onze Langedijker correspondent) Het gaat de tuinbouw de laatste tijd niet voor de wind. Integendeel! We kunnen gerust zeggen, dat de uitkomsten voor de meeste bedrijven tegen zuilen vallen. We bedoelen hiermede die bedrijven, die hun positie gebaseerd hebben op de koolteelt. Om een goed overzicht te geven van het verloop van het veiling beeld, zoals dit zich de laatste drie maanden voor ons heeft afgespeeld, hebben we ons licht opgestoken bij een ter zake deskundige, die in zijn functie bij de veilingorganisatie dagelijks met het probleem van de afzet van bewaarkool te maken heeft. Wat is nu de oorzaak, dat het niet zo vlot loopt als men aan de Langedijk en omgeving gaarne zou wensen? Dank zij bemoeiingen van hier uit is dit verlies gedeeltelijk gecompenseerd door een uitvoer van 200 wagons naar Oost-Duitsland. Welke moeilijkheden het heeft opgeleverd, voor dit draaide, is uit de besprekingen op de veiling vergaderingen wel gebleken. Hierdoor blijft de totale export van rode kooi altijd nog 300 wagons beneden die van 1952. En dat. terwijl de beginvoorraad 750 wagons groter was! Geen wonder dat de klacht geslaakt werd. dat het er voor de rode kool vrij hopeloos uitziet. Momenteel liggen er nog ongeveer 800 wagons van dit kostelijke poduct. Ook witte kool niet lonend Met de witte kool ligt het wel iets gunstiger, hoewel ook hier van geen lonende teelt gesproken kan worden. De December-inventarisatie vermeldde een voorraad van bijna 3.000 wagons witte kool, of ruim 500 meer dan het vorige seizoen. Gewoonlijk maakte men van de witte de meeste zorgen, daar het hier bijna in zijn geheel een export-product is. Het binnenland nemt op een hoge uitzondering na. practisch geen Deense kool af. Twee landen Amerika en Oost- Duitsland kwamen voor afname van een belangrijk kwantum in aanmer king. Eerstgenoemd land, dat de laatste twee jaren 500 a 600 wagons witte kool afnam, kwam dit seizoen niet aan de markt, zeer tot teleurstelling van de witte kool-verbouwers. Ten slotte zijn na veel moeizame besprekingen 400 wagons van deze soort naar de Oost zone geëxposeerd door tussenkomst van het Centraal Bureau. Bovendien verzonden individële exporteurs nog 100 wagons. Als onverwachte afnemer verscheen Engeland op de veiling, naar welk land in enkele weken tijds grote hoeveelheden witte kool hun weg vonden. Voorts kon door tussenkomst van het Centraal Bureau nog een kwantum naar Hongarije verkocht worden. Resumerende kan gezegd worden, dat het uiteindelijk met de w'tte kool nog is meegevallen. De totaal-export is zelfs nog groter dan vorig jaar Thans is de voorraad nog ongeveer 350 wagons. Reden voor groot optimisme is er echter niet. De geeltjes Hierbij moet men er, volgens onze zegsman, van uitgaan, dat het markt- beeld steeds afhangt van vraag en aan bod. Het is vooral de vraag uit het buitenland, die van overwegende in vloed is, daar de binnenlandse con sumptie van sluitkool vrij stabiel is. Het aanbod was deze keer zeer groot, daar de veilingen gestart zijn met een voorraad, die in de na-oorlogse jaren nog niet is voorgekomen. De inventari satie in de maand December wees een totaal-voorraad aan van ruim 6600 wa gons van 10.000 kg. Dit betekende 1100 wagons meer dan normaal. De oorzaak hiervan was de rijke oogst, een oogst, die geen enkele tuinder verwacht had. Onvoldoende afzetkanseri Was de afzet nu ook maar abnormaal geweest, dan zou het ongetwijfeld een goed séizoen voor de tuinders gewor den zijn. Helaas is dit geen werkelijk heid geworden, daar de afzet naar het buitenland- in de eerste drie maanden van 1953 zelfs beneden die van vorig jaar is gebl'ven. Vooral de rode kool liet ons in de steek. Is deze kool andere jaren een gevild product, er blijkt nu maar een matige interesse voor te be staan. Het is voornamelijk West-Duitsland geweest, dat deze tuinbouwstreek in de steek heeft gelaten. Eén van de re den en, o.i. de voornaamste is, dat ook de omringende landen op een goede oogst konden bogen. Ook de hoge in voerrechten belemmeren een grote ex port van kool naar Duitsland. We exporteerden in het eerste kwartaal 500 wagons minder naar West-Duits land dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Deze gang van zaken heeft de hoofd organisatie, het Central Bureau van Veilingen, niet onverschillig gelaten. NOORDSCHARWOUDE. De voorzitter van de veilingsvereniging „De Noordermarktbond", de heer P. Duijves, heeft in de Woensdagmiddag ge houden algemene vergadering de veertigste enige behartenswaardige woorden gezegd, die de kern raakten van de vele problemen, waarmede de tuinbouw momenteel te worstelen heeft Wanneer we, aldus voorzitter Duijves, een blik trachten te werpen in de toekomst, dan staan we weer voor hetzelfde geval als altijd, daar hiervan niets, maar dan ook niets van te zeggen valt. De tuinbouw is een riskant bedrijf en wat het tuinbouwproduct betreft, gespeend van elke garantie, behalve de garantie van de minimumprijzenfondsen, welke de tuinbouw zelf moet financieren. Daarom geloofde spreker, dat het op de weg ligt, om te komen tot een weerstandsfonds voor de tuinbouw, teneinde toch enige zekerheid te scheppen. Deze zaak heeft de aandacht van de Stich ting van de Tuinbouw. zich het verrassende element voordeed, dat Engeland witte kool vroeg, het geen in tientallen jaren niet gebeurd was. Gememoreerd wordt, dat de pro ducten uien, peen en kroten, wederom hoge prijzen noteerden. Jammer vond spr. het, dat de zeer hoge prijzen van uien het gevolg waren van de waters noodsramp. De stipziekte in de kool is groten deels overwonnen, dank zij het ver dienstelijk werk van Ir van Hoof. De onderzoekingen zullen met Juli be ëindigd worden. Een andere aangelegenheid, die de aandacht vraagt, is de bestrijding van de aardappelmoeheid. Laat een ieder meewerken om het uitzonderingsgebied en andere tegemoetkomende maat regelen te behouden. Een geheel andere zaak, maar toch van belang voor de tuinbouw, is de wijze van betaling van de inkomsten belasting. Indien deze plaats kon vin den over het gemiddelde van een aan- ,tal jaren, zou dit een belangrijke ver betering betekenen. Ten slotte releveerde de voorzitter van de N.M.B. het feit. dat .de export belemmeringen naar West-Duitsland en België nog groot zijn door de hoge heffingen, die sinds enige tijd 30 pro cent van de waarde van het in te voe ren product met een minimuminvoer- recht van 4,50 per 100 kg bedragen. Wat België betreft komt het meer malen neer op een invoerverbod. Nadat spr. het welkom had toege roepen aan de afgevaardigde en gasten werd overgegaan tot behandeling van de agenda. Hierbij zij opgemerkt, dat de diverse jaarverslagen reeds eerder dnnr ons eeoubliceerd werden. Een voorstel, geboren uit de tijds omstandigheden. was één der hoogte punten van de discussie tijdens de ver gadering. Het betrof hier de suggestie om het bestuur machtiging te verle nen om, wanneer dit noodzakelijk mocht zijn. de leden te verplichten een vooraf vast te stellen percentage pro ducten op afroep te leveren. In aan sluiting hierop werden nog twee voor stellen van aangesloten verenigingen hesproken, te weten van „De Een dracht" te Oudkarspel en van „Tuin- bouwbelang" te Noordscharwoude. De afgevaardigde van „Tuinbouwbe- lang", de heer W. Kaan. had critiekop de uitvoering van de transactie met Oost-Duitsland. Z.i. diende deze kool niet over de veilingklok te worden verkocht, maar op afroep. Niet alleen de tuinders, die kool in de schuren Nu men voor een nieuw seizoen staat, aldus de voorzitter, is het gezien de slechte gang van zaken de laatste tijd, nog urgenter de aandacht te vestigen op het telen van nieuwe producten. In dat verband noemde spr. de teelt van bloemkool, een gevraagd product, wit lof, waarvan de N.M.B., de laatste jaren al een vrij behoorlijke aanvoer heeft en verder de bouw van consumptie aardappelen, waarmede de tuinders ongetwijfeld een goede kans van sla gen zullen hebben. Voorts vestigde spr. de aandacht op zilveruien en gele nep, producten, die de laatste jaren een zeer goede markt ontmoeten. Het teeltpro gramma in deze streek is tamelijk een zijdig en de koolsoorten spelen daarbij de hoofdrol. Dan achtte spr. een voor naam punt, dat ongetwijfeld een grote verbetering voor de tuinbouw zou kun nen betekenen, de herverkaveling van Geestmerambaeht. De situatie in Geestmerambaeht wordt met het jaar slechter en zal als het zo doorgaat, na enkele jaren het hope loze bereikt hebben. Hoe deze verka veling zal plaatsvinden en of het een vaarpolder of rijpolder zal worden, be hoeft hier niet te worden uitgemaakt. Hoofdzaak is, dat er iets gebeuren moet en liefst zo spoedig mogelijk, daar de tuinbouw in deze streek ten achter raakt met omliggende streken. De vruchtbaarheid gaat achteruit en er is te veel onproductief werk, de wa terstand is voor verschillende percelen niet juist enz. Bij verkaveling komen al deze gebreken te vervallen. Het jaar 1952 gaf een topomzet van f 7.790.000, een bedrag, dat te voren nog niet werd bereikt. Ondanks de hoge kosten kon men spreken van een gunstig jaar, waarover de tuinders zeer tevreden kunnen zijn. Wat het huidige seizoen betreft, uitte spr. zijn teleurstelling, dat Noord- Amerika in tegenstelling met het vo rige jaar niet aan de markt kwam voor het product witte kool. De trans actie van 600 wagons kool met Oost- Duitsland werd gememoreerd, waarbij hebben, moeten dan afleveren, maar ook de koelhuishouders. De voorzitter meende, dat in bijzon dere gevallen zeker ontheffing zal worden verleend om op bestelling af te leveren. De secretaris, de heer Van Nienes, óórdeelde, dat een ieder bij een transactie moest leveren. De heer Volkers van „De Eendracht" had geen critiek op de organisatie, zoals het Centraal Bureau. Wel frappeerde het spreker, dat de handel beter op de hoogte was dan de voorzitter van de veiling. Spreker vond, dat de verant woordelijkheid van het Centraal Bu reau aan de veiling moest worden overgedragen. De heer Van Opstelten, vertegen woordiger van het Centraal Bureau, gaf een uitvoerig resumé van de tot standkoming van de transactie met Oost-Duitsland. Maandenlang is hier over onderhandeld. Tenslotte is een compensatietransactie gesloten, waar aan veel risico was verbonden. Het Centraal Bureau stelde zich hiervoor garant en de „Groefex" werd met de uitvoering belast onder supervisie van het Centraal Bureau. De vergadering sprak tenslotte haar volledig vertrou wen uit in de leiding van het Centraal Bureau van veilingen. Het bestuur kreeg verder de machti ging, om, wanneer dit noodzakelijk mocht zijn, de oude fustloods geheel of gedeeltelijk te verbouwen tot pakhui zen voor de handel en de Oostarm der overkapping te dempen. De vergade ring sprak zich verder uit voor de maatregelen ten opzichte van het in quarantaine nemen van vroege aard appelen, waarbij het risico voor reke ning van de tuinders komt. De uitvoe ring werd aan het bestuur opgedragen. De overige voorstellen werden na am pele discussie aanvaard. Na de pauze deelde de heer Joh. Dek ker enige bijzonderheden mee over het proefbedrijf Geestmerambaeht, waar van de exploitatie in nauw verband staat met de eventuele plannen voor de toekomstige ruilverkaveling. Dit jaar worden proeven genomen met een oppervlakte van vijf en een halve hec tare. De belangstelling voor het be drijf is stijgende. Zelfs het buitenland toont hiervoor interesse. De vereniging „Tuinbouwbelang" te Noordscharwoude drong uit economi sche overwegingen aan op coördinatie van de keuringsdienst NAK, Uitvoer- contrölebureau en Plantenziektenkun- dige dienst. Dit heeft de aandacht. Burgemeester Schelhaas sprak aan het einde der vergadering enkele vrien delijke woorden van medeleven met de veilingorganisatie, welke een staat van dienst heeft van bijna veertig ja ren. Spreker schetste de positie van de tuinbouw als zeer kwetsbaar, daarvan de liberalisatie nog maar weinig is. te recht gekomen. De heer Schelhaas hoopte, dat de pogingen -van de minis ter van Landbouw tot Europese Inte gratie succes zullen opleveren, en dat voorts de bedrijven aan de Langedijk tot een intensievere bedrijfsuitvoering zullen kómen. Wat dit laatste betreft, vestigde spreker de aandacht op de plannen voor een ruilverkaveling van het Geestmerambaeht. Dit jaar komt het volledige rapport gereed, waar over een commissie van deskundigen zich nader zal beraden. Deze commis sie zal onderzoeken, wat economisch beter is: een rijpolder of een vaar polder. De overheid heeft hier volgens spreker een belangrijke taak te ver vullen, gezien de financiële consequen ties. Spreker deed een beroep op de tuinbouw om aan deze plannen volle medewerking te verlenen. Diverse sprekers hebben tenslotte het woord gevoerd, waarbij zij hun instemming betuigden met de genomen besluiten. De natuur doet soms bijzonder grillig. We hebben al dikwijls gehoord van kalveren met twee koppen, met vijf poten, maar we hadden nog nimmer gehoord, dat er een kalf ter wereld kwam, zonder staart. Nu hebben we dal wereldwon der met eigen ogen aanschouwd. Op de boerderij van de heer v. d. Vliet te Oude Niedorp is een paar dagen geleden een kalf geboren, dat dit nuttig lichaams deel mist Met het gezichtsver mogen van het dier is het ook niet in orde. teriaijl de uitgang voor de vaste uitwerpselen zo ongeveer op de rug zit. Het dier is overigens kern gezond. Misschien dat het in een landstreek waar geen vliegen zijn, nog wel een dragelijk leven zou kunnen hebben. MARKT BARNEVELD BARNEVELD, 16 APRIL. Eier markt; Handel aanvankelijk traag, af loop redelijk. Aanvoer ca 875.000 stuks. Prijzen f 13.25f 13.75. Algemene prijs f 13.45 per 100 stuks, kiloprijs f 2 20. Eierveiling: Handel kalm. Aanvoer ca 720.000 stuks. Prijzen; kippeneieren van 59 t.e.m. 64 gram f 13.20f 13.95, kalkoeneieren f 20.ganzeneieren f 22f 27. Eendeneieren van 67 t.e.m. 71 gram f 11f 11.50, alles per 100 stuks. Pluimveemarkt: Aanvoer ca 40.000 stuks. Prijzen; slachtkippen, lichte rassen f 2f 2.15, zware rassen f 1.85— f 2.jonge hanen, witte f 2.70—f 3. andere rassen f 2.25f 2.60, alles per kilo, overige per stuk: oude hanen f 2.25—f 4.tamme konijnen, jonge f 1f 2.75, slachtkonijnen f 4f 7.75, tamme jonge duiven f 0.80f 1. Handel in kievitseieren: zeker als gevolg van de lage prijzen van de vorige week waren nu maar heel wei nig kievitseieren aangevoerd te Bar- neveld. Een ander gevolg was, dat er nu een goede vraag was en de prijzen hoger waren. Aanvoer ca 400 stuks. Prijzen f 0.10f 0.20 per stuk. Over de gele kool valt weinig te ver tellen, daar men zich voor dit product de minste zorg heeft gemaakt. De be ginvoorraad was slechts 1050 wagons, of 140 wagons minder dan het vorig seizoen. Niettemin ging het trekkende met de gele en vooral de grote kool was slecht te plaatsen. De totaal export in de eerse drie maanden bedroeg bijna 200 wagons minder dan vorig jaar. Ook hier liet Duitsland ons in de steek. De voorraad bedraagt thans nog ongeveer 200 wagons. In onderstaand overzicht geven we een duidelijk beeld van het exportver loop in df eerste drie maanden van 1953, vergeleken met dezelfde periode in 1952. Deze cijfers spreken voor zich zelf. Het zit de grove tuinbouw dus wel tegen. De discussies in de veilingsver gaderingen bewijzen dit. Daarom kun nen we het zeker waarderen, dat de voormannen er steeds op aandringen alles niet op één kaart te zetten, maar over te gaan tot spreiding van teelten. Dat het ernst is, om tot verbetering te komen bewijst ook het feit, de plannen die men heeft om te komen tot ruil verkaveling en een betere bedrijfsvoe ring in Geestmerambaeht. Koolexport 1 Januari t/m 4 April in tonnen a 1000 kg. 1952 1953 rood wit geel rood wit geel West-Duitsland 7807 3732 4428 2673 841 3062 België 1582 973 123 1043 933 214 Frankrijk 257 136 - 1177 1724 Engeland 486 160 497 4163 132 Oostenrijk 89 3858 - 522 3285 Zwitserland 579 250 638 28 ar 434 Italië 28 736 30 600 32 Hongarije - - 500 Amerika 216 5000 153 27 Oost-Duitsland - 1016 1000 2270 4840 364 Totaal 11044 15861 6189 8193 16913 4238 In het Troelstra-oord te Egmond aan Zee is vandaag geopend een conferen tie van de „International Labour Assis tance" (in Nederland vertegenwoor digd door de commissie internationaal hulpwerk), een internationaal verbond van arbeidersverenigingen met een sociaal opvoedkundig, cultureel en humanitair karakter. De beraadslagin gen, die drie dagen duren, worden bij gewoond door een dertigtal afgevaar digden uit België, Frankrijk, Zwitser land, het Saargebied, Duitsland, Oos tenrijk en Nederland. Het is de derde algemene vergadering van dit inter nationale lichaam van socialistische hulporganisaties, dat de vorige maal is bijeengekomen te Brussel in December 1951, en dat in 1950 te Straatsburg zijn eerste constitutionele vergadering heeft gehouden, die door slechts twee landen werd bijgewoond. Verwacht wordt, dat de I.L.A. dit jaar de titel zal krijgen van adviseur voor de Unesco. De ILA hoopt te kunnen ko men tot de oprichting van een vluchte- lingencentrum. Het probleem der vluchtelingen en uitgewekenen vormt een belangrijk on derdeel der discussies. Hierover was een prae-advies uitgebracht, waarin methoden werden opgesomd, die kun nen worden aangewend om de vluchte lingen hulp te bieden. Een ander punt van de agenda is de voorlichting aan emigranten. In het desbetreffende prae- advies wordt de wenselijkheid uitge sproken, de regeringen te verzoeken om de oprichting van een officieel in lichtingencentrum voor emigranten, teneinde te vermijden, dat zij die wen sen te emigreren zich telkens tot af zonderlijke landen om inlichtingen moeten wenden. Door middel van een internationaal Voorlichtingsbureau zou den de emigranten gemakkelijker en sneller op de hoogte kunnen worden gesteld van de levensomstandigheden in de landen, waarin zij zich wensen te vestigen, en zouden zij voor teleurstel lingen kunnen worden behoed Voorts rekent de I.L.A het zich tot een belangrijke taak om het contact te bevorderen tussen het opgroeiende ge slacht van verschillende landen. Zij is van mening, dat jonge mensen van di verse nationaliteit elkaar onder goede omstandigheden dienen te ontmoeten om daarmee de waarde te leren ken nen van goede verstandhouding tussen de volken. Een middel daartoe acht zij het houden van internationale kinder bijeenkomsten. Dit jaar zullen minstens drie van deze samenkomsten gehouden worden, en wel in België, Oostenrijk en Duitsland. Inzake de financiële deel neming wordt overleg gepleegd met de Unesco. Candidaten voor de raad oor de verkiezing van de gemeente raad zijn ingediend de volgende candi- datenlijsten: Partij van de Arbeid: S. Zwart, G. Groen. J. Stam (zitting heb bende raadsleden), R. Prins, J. Visser, M. Visser, C. P. Dekker, K. Blok, A. A. IJkel, K. Wijker, P. Zwart, W. J. Witters, E. Visser, J. de Vries en P. Zwart. Protestantse lijst: J. Koeman (zittend raadslid), Mr P. Biersteker, J. M. H. Stentrop, H. Wijker, Jac. Kok en W. E. Sander. Oud-Kath. partij: Joh. Dekker. J. Krab (zittend raadslid), P. C. Dekker (zittend raadslid), K. Groen, L. Dekker, J. Wijker, M. Gul, W. Stam, G. van der Pol en J. Visser. Alg, Be lang: P H. Bodenstaff. J. de Vries en G. M. A. de Baar. R.K. Volkspartij: F. Snoeks, L. Genet (zittende raadsleden), J. Hopman, A. d, Waard en P. Schol. C.P.N.: P. Koper, A. Kok en J. van der Meijden. Door deze candidaatstelling staat dus vast, dat van de Partij van de Arbeid wethouder P. C. de Graaff en het raads lid P. Hoogland. die zich niet herkies baar stellen, niet zullen terugkeren. De heer J. Wijker, die zitting had voor de C.P.N en voor die partij bedankte, zal eveneens niet in de nieuwe raad zitting hebben. Terwijl in de tegenwoordige raad 5 partijen vsrtegenwoordigd zijn, werden voor de nieuwe raad 6 candidatenlijsten ingedien. In de oude raad heeft zitting de heer Koeman, als protestants lid. Naast zijn partij voor aigem. belang, is thans ingediend de lijst Bodenstaff, die daarmede parallel loopt. De lijst Koe man mag meer kerkelijk georiënteerd heten, de lijst Bodenstaff meer zakelijk georiënteerd.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3