Tweede Kamer schorst debat over vervreemding landbouwgronden 'ennetje inkt. Alle goede dingen bestaan in drieën R.A.I. tentoonstelling gewijd aan bedrijfsautomobiel Deelname aan Olympische Spelen zal mogelijk worden beperkt Vele amendementen nopen tot nader overleg Principiële uitspraak gevraagd ittiiiiiiiiiiniiiHitHiiiiiigtiitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniiniiiiiniiHntnn DIJKENDICHTER De heer Gortzak mag interpelleren Zo ook bij Casiella! Dr W. Drees bezochi hei zwaar beproefde Schouwen-Duiveland Bezoek betekende een grote morele steun Nieuwe premieregeling MALAN WON IN ZUlD-AFRlKA Schenking van 1.740 000 dollar uit Moody-fonds De zaak'Adonis Minister vraagt opnieuw advies aan rechtbank Wegvervoer van grooi belang in economisch besiel Ambtenaar van Justitie" in arrest Geen krachtsporten meer Tweede Kamerlid ste't vragen over ingetrokken orders aan Philips Achttien doden bij brand in Chicago c. VRIJDAG 17 APRIL 1953 (Van onze parlementaire redacteur) ÉJADAT minister Mansholt de in tweede termijn gemaakte opmerkingen uitvoerig had beantwoord, schorste gistermiddag de voorzitter van de Tweede Kamer de beraadslagingen over het wetsontwerp vervreemding van landbouwgronden, teneinde de commissie van rapporteurs van dit ontwerp gelegenheid te geven in de komende dagen nader overleg met de minister te plegen over de vele ingediende amendementen en de hierop betrekking hebben- Je kwesties. Waarschijnlijk zal de artikelsgewijze behandeling eerst volgende week plaats vinden. de handhaving daarvan op gezette tij den opnieuw te overwegen. Dit laatste woog vooral de heer Bie- wenga zwaar; hij meende in tegenstel ling tot zijn fractiegenoot, de heer V. d. Heuvel, dat men ernstig moet zoe ken naar de beste wijze van hand having. Laatstgenoemde, die opnieuw getuig de niets van dit ontwerp te willen we ten, aangezien het zijns inziens niet te handhaven is, werd door de heer Von deling herinnerd aan de richtlijnen bij de kabinetsformatie. Hoe dit zit, zal eerst volgende week worden opgelost. Tenslotte verklaarde minister Mans- holt zich bereid tot tegemoetkoming aan de KVP in deze zin, dat hij ernstig zal overwegen of het voorkeursrecht voor de pachten bij verkoop niet als nog in dit. ontwerp kan worden opge nomen. Mocht dit mogelijk zijn, dan is er, aldus de minister, nog een argu ment te meer om de wet niet een tij delijk karakter te geven. Gelijk wij gisteren reeds schreven, ordt de al-dan-niet tijdelijkheid van jit ontwerp wel het kernpunt. Hierbij «at het in wezen om de vraag, of men I overheid een permanente taak ten inzien van het landbouwbeleid wil öekennen of niet. Met andere woor- 'en: of het ten principale tot de taak sn de overheid hoort de grondgebrui- ers bestaanszekerheid te verschaffen, "inister Mansholt en de P. v. d. A. bij onde van ir Vondeling wensen in eze een principiële uitspraak van de 'amer. Met uitzondering van de communis- n voelden de andere fracties hier het voorzichtig uit te drukken heel weinig voor. Uiteindelijk moet C.H.-fractie hier niets van hebbed, ei de heer De Ruiter. De heer Den 'artog (VVD) bleek absoluut niet be id de door de minister gewenste nncipiële verklaring af te leggen. De VP handhaafde vooralsnog haar tij- elijkheids-amendement. Het was dui- elijk, dat deze afgevaardigde evenals heer Biewenga (A.R.) vreesde, dat or een andere houding het hek van j dam zou zijn en dat zij de poort -uden openen voor het totstandbren- I van een welvaartsstaat met een in "e sectoren straf geleide economie. liever gaven zij dan ook de voor- eur aan een beroep op de omstandig- eden, die voor het ogenblik althans en waarschijnlijk voor een reeks in jaren tot prijsbeheersing dwingen. Dit laatste toonde minister Mansholt ogmaals met klem van argumenten an. Loslaten van de koopprijzen voor ndbouwgronden nu, dat wil zeggen ettigen der zwarte practijken zouon- iddelijk reeds ernstige fiscale gevol- i hebben: bij de vermogensbelasting- -nslagen zal dan met de officieel ge- orden prijzen rekening worden ge- ouden. Bovendien zal geen regering eerstand kunnen bieden de pacht- rijzen aan te passen aan de officieel wettigde zwarte prijzen met alle ge- "(m voor onze export, de inkomens t grondgebruikers en het binnen- ~nd« loonpeil. Ook de poging de wet een tijdelijk arakter te geven bestreed de minister pnieun'. Zijns inziens is het principi- el onjuist dergelijke wetten uit te aardigen, daar zij de rechtszekerheid antasten. Wel was hij bereid de Ka- er jaarlijks uitvoerig schriftelijk in te lichten over de werking van de wet. an zou men volledig in de gelegen- eid zijn èn de prijsbeheersing zelf èn vele vreemde dingen, die alleen maar in de V.S. schijnen te kunnen gebeuren, geven dikwijls trieste jacetten van de menselijke samen leving te zien, maar doen een enkele maal toch ook weer even de getaande hoop herleven. Dit laatste was bijvoorbeeld het geval met de geschiedenis van Harry Morgan uit Salinas in het voor ons zo heet verre Californië. EZE Harry zat op 27 Maart des morgens nog rustig, zonder enige trilde plannen, met camel en coca cola in zijn tuintje te zonnen en ztotid rijf dagen later ineens bij R'eiïchor in het Nederlandse rampgebied zakken zand aan te reiken. IJ had het namelijk niet kunnen verkroppen, dat hij die 27ste Maart des middags een collectant van het „Holland Flood Relief" met lege handen moest laten vertrekken en S'ng dezelfde dag nog op weg naar Nederland om daar zelf de handen uit de mouwen te steken. Liftend bracht hij het tot Chicago, op zich zelf reeds niet onverdienstelijk, en in die vleesstad gebeurde Hét. IJ viel namelijk in handen van een fp straat mensen interviewende radioreporter en vertelde hem, dat hy op weg was naar Holland om daar dijken te gaan dichten, maar u°g niet wist, hoe hij daar ooit zou komen. Hierop bood de radioman hem met gulle hand en op staande uoet een gratis KLM-ticket naar Amsterdam aan, een kleine atten tie van de uiteraard zeer publicity- mtnded sponsor van het radio programma, die best wist wat hij deed. WRY kon meteen vertrekken en tras voor hij het wist in Amster dam, waar hij tot zijn verbazing Seen lieslaarzen nodig had om uit "et vliegtuig te kunnen stappen. werkt hij dan in Dreischor, wél root lieslaarzen, en het is voor de eorste maal in zijn leven, dat hij f'S nuttigs doet, vindt hij. P '0 Juni moet Harry weer in de R- icrug zijn, want dan moet hij o militaire dienst. Wéér de vraag komt hij er? Want het U.S.A.- "rmy is niet gemakkelijk. Misschien zou een van onze gewaardeerde mroeprerenipingen (of een com- cro? ervani Harry voor de mi- d oou kunnen interviewen en rijp j wijze van honorarium zijn tjreisje terug kunnen betalen 's maar een (nogal onhollands) Tenslotte maakte de Kamer nog een begin met de behandeling van het wetsontwerp inzake voorziening ter wegneming van staatloosheid. Als eer ste en enige spreker voerde de heer Scheps (P. v. d. A.) het woord. Uit voerig behandelde hij de verschillen tussen het ontwerp-Mulderije en dat van minister Donker. Al bleven ook thans nog wel vragen over, toch was hij bereid zijn stem aan dit ontwerp niet te onthouden. Morgen hopen wij nader terug te ko men op dit ontwerp, dat beoogt voor hen, die tijdens de Duitse overheersing door het dienstnemen in vijandelijke legers of bij overheidsinstanties hun Nederlanderschap verloren, de moge lijkheid te openen onder bepaalde voorwaarden hun nationaliteit terug te krijgen. De Nationale feestdag (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer op voorstel van haar voorzitter, dr L. G. Kortenhorst, besloten de heer Gortzak (CPN) toe te staan de minis ter-president en enkele andere minis ters te interpelleren over de viering van de vijfde Mei als nationale feest dag ter herdenking van de bevrijding van de Duitse overheersing. De dag, waarop deze interpellatie zal worden ge&ouden, moet nog nader worden vastgesteld. Wellicht Vrijdagmiddag, anders in het begin van de volgende week. Een nieuwe aanwinst van CASTELLA de onverpakte BLOEMENZEEP "voor de geringe prijs van 20 cent, dus bin nen het bereik van iedere beurs! Nu DRIE soorten Onder het U zo welbekende motto: „Iedere vrouw kan mooi zijn" heeft Castella aan de beide toiletzepen Castella Spécial, met het wonderlijk schuim en Castella, de klassieke schoonheidszeep (beide 32 ct), een der de soort toegevoegd en wel Castella Bloemenzeep, in heerlijke geuren en kleuren (20 cent). De Castella-fabrie ken stellen nu letterlijk iedere vrouw in de gelegenheid haar huid met een van de drie soorten Castella te verzor gen. Geen enkele vrouw behoeft zich nu meer deze eenvoudige schoonheids behandeling, een dagelijkse massage met het weldadige schuim van Castella, te ontzeggen! (Advertentie, Ing. Med.) GISTERMORGEN zette de piloot van U het gele marine-hefschroefvliegtuig minister-president dr W. Drees af op het Havenplein in Zierikzee. De pre mier was in gezelschap van de secre taris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken mr C. L. W. Fock. Doel van het bezoek was een persoon lijk in ogenschouw nemen van de toe standen en het herstelwerk op het zwaarst getroffen eiland uit het ramp gebied: Schouwen-Duiveland. Dr Drees werd in Zierikzee o.a. begroet door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr mr A. F. C. «te Casembroot. Dr Drees heeft een tocht gemaakt naar verschillende punten van het eiland en gesprekken gevoerd o.a. met de burgemeesters der getroffen ge meenten. Van Zierikzee werd over de modderige Schouwse dijk in de droge „corridor" naar Brouwershaven gere den. Een door de burgemees'er van Brouwershaven gevraagde nooddijk, te leggen om zijn gemeente werd volle dig toegezegd. In Brouwershaven werd ook gesproken over de voorschotten inzake de schade en de moeilijkheden van de middenstand, die door het onder water staan der omliggende dor pen practisch geen afzetgebied hebben. Bezocht werden voorts o.a. Renesse en Haamstede, waar werd gesproken over tVervolg van pag. 1) Wellicht zal de middenstandsbouw, mede door de aangekondigde huurver hoging, thans een betere kans krijgen. De minister verwacht echter, dat in de grole steden relatief minder premie woningen gebouwd zullen blijven wor den, dan elders in het land. Op de aanvragen, waarvoor de be schikking tot het toekennen van een premie op de dag van inwerkingtre ding van de nieuwe regeling gereed is, zal de oude regeling van toepassing blijven. Ingediende aanvragen, waarop nog niet is beschikt, zullen op basis van de nieuwe regeling worden behan deld, tenzij de belanghebbende zijn aanvrage intrekt. De minis'er zeide, dat op grond van het programma van 25.000 premie woningen voor dit jaar slechts onge veer 2000 goedkeuringen per maand kunnen worden afgegeven. Daar door de bouwstop van 1952 reeds een ach terstand in het afdoen der aanvragen ontstond, moet iedere aanvrager enige maanden wachten, voordat goedkeu ring kan worden gegeven en voordat gunning vriigela'en kan worden. Gisteren is op het terrein van d° BPM te Pernis de 25-jarige J L. R toer hij bezig was met een electrisclr boor een vat te bewerken, door de electrische stroom getroffen en gedood. de aanleg van startbanen op het vlieg veld voor een betere verbinding met het overige Nederland. Van Burgsluis werd per boot de terugtocht gemaakt MALANS Nationale Partij heeft bij de verkiezingen voor de Volksraad (parlement) van de Unie van Zuid- Afrika een flinke overwinning be haald. De kiezers hebben Malan van een meerderheid verzekerd. Heden nacht om één uur had de Nationale Partij reeds 86 zetels van de 159 ver overd. De Verenigde Partij (oppositie) had toen 57 zetels en de Arbeiderspar tij 4. Daar de Verenigde Partij reeds meer dan 55 zetels heeft, kan de Nat. Partij echter geen twee derde meer derheid verkrijgen, zodat dus steeds ernstig rekening zal moeten worden gehouden met de mening van de oppo sitie. Toch is het thans zeker dat de huidige regeringspolitiek van Zuid- Afrika ook in de komende vijf jaar de toon zal aangeven. Premier Malan verwierf in zijn kies district Piketberg een onbestreden meerderheid, maar ook oppositieleider Jacob Strauss werd in zijn kiesafde- Üng (Germiston) met een vergrote meerderheid gekozen. De hoogste meerderheid van stemmen in de Zuidafrikaanse politieke geschiedenis heeft de heer J. Lewis behaald. Als candidaat van de Ver. Partij in Dur- ban-Noord verwierf hij 9382 stemmen hetgeen ruim 85 procent van het totaal uitgebrachte stemmen in dit district is. Twee oud-ministers van de vroegere regering-Smuts hebben hun zetel in de Volksraad verloren nl. Musbet en Colin Steyn. Steyns zetel, die door de Nat. Partij werd veroverd, was de enige zetel van de Ver. Partij in de Oranje- Vrijstaat. Dezer dagen werd tussen de Neder landse en Amerikaanse regering over eenstemming bereikt over een dollar- schenking van 1.740.000 dollar uit het z.g. Moody-fonds, waarvan de tegen waarde bestemd is voor de stimulering van speciale acties voor productivi teitsverhoging in de O.E.E.S.-Ianden. Een soortgelijke schenking tot een bedrag van 1.260.000' dollar is binnen enkele maanden in het vooruitzicht gesteld. De beschikbaar komende dol lars kunnen worden gebruikt voor de financiering van normale importen uit de Verenigde Staten binnen het kader van de terzake bestaande richtlijnen van de M.S.A. De tegenwaarde in gul dens van de aan Nederland verstrekte dollarschenking zal worden besteed voor de financiering van projecten tot verhoging van de productiviteit in een aantal sectoren van het Nederlandse bedrijfsleven. De onderhavige speciale dollarschenking staat los van de nor male economische hulp, welke de re gering der Verenigde Staten aan een aantal Westeuropese landen verleent en waarvan Nederland enige tijd ge leden kon afzien. De Minister van Justitie heeft beslo ten om aan de rechtbank te Amster dam te verzoeken aan hem advies uit te brengen over het uit Amerika ont vangen aanvullend bewijsmateriaal te gen Harold J. Adonis, die door de jus titie van New Jersey beschuldigd wordt van omkoping. De procureur-generaal te Amsterdam heeft de stukken reeds (Advertentie. Ing. Med.) (Van onze speciale verslaggever ALS STRAKS VOOR de 32e maal de poorten van het RAI gebouw aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam worden geopend voor een tentoonstelling, zal dat zijn om allen die op een of andere manier bij het wegvervoer zijn betrokken, een overzicht te geven van de technische vooruitgang van de bedrijfsautomo bielen en alles wat daarmee samenhangt. Het bestuur van de RAI organiseerde gisteren een persconferentie waar tal van gegevens werden verstrekt over dat wegvervoer. Men heeft daar willen aantonen welke betekenis het wegvervoer in Nederland heeft en dat is waarlijk niet gering. Onmisbaar vervoermiddel JJEN kwart millioen Nederlanders De rechtbank te Amsterdam heeft Adonis op 19 Januari jl. gehoord in verband met de door Amerika gevraag de uitlevering. De officier van justitie concludeerde toen, dat het verzoek Kon worden ingewilligd. Daarna heeft de rechtbank haar niet-gepubliceerde ad vies aan de minister uitgebracht. naar Zierikzee. Ook voerde de premier ontvangen en doorgezonden. I IA «nrtVtrnowlr +A d rnorAt», een openhartig gesprek met de burge meesters van Bruinisse en Oosterland. De Commissaris der Koningin ver klaarde na het bezoek, dat de persoon lijke belangstelling van de minister president voor de door zovele moeiten en teleurstellingen geplaagde mensen op het eiland een grote morele steun is geweest. Ook de terugreis naar het vliegveld Valkenburg werd weer gemaakt per helicopter. Een ion aan staatsgelden verduisterd Omstreeks veertien dagen geleden is de hoofdcommies van de comptabele afdeling van het departement van Justitie, de 45-jarige G., gearresteerd wegens fraude. Hij bleek er namelijk in geslaagd te zijn, op bijzonder listige manier gelden, welke bij het departe ment berustten, in eigen zak te doen verdwijnen. Het bedrag zal niet ver van de ton afblijven. Een deel ervan is achterhaald; ook is een zekere som uitgeleend aan derden. B. was sinds vele jaren op het de partement werkzaam en stond uiterst funstig bekend. Hij heeft volledig be- end en zegt door een leven op te grote voet tot zijn daden te zijn gekomen. Onder meer bezocht hij nog al eens buitenlandse speelbanken. kwart millioen heeft zijn bestaan gevonden in het wegvervoer en bedrijven die daarop zijn ingesteld. Dat betekent dat van elke vijftien werknemers er één bij het verkeer over de weg is betrokken. Uiteraard is het bedrijfsautopark in Nederland met dit zeer grerte aantal werknemers in overeenstemming. Niet minder dan ruim 150.000 bedrijfsauto's, van driewielige bestelwagens tot de zwaarste trucks met oplegger, zijn bij het wegvervoer ingeschakeld. Dat is het drievoudige van het aantal dat in 1939 in bedrijf was. Met deze enkele simpele cijfers is het inmiddels wel duidelijk geworden dat het bestuur van de R.A.I. goed gezien heeft om de 32e tentoonstelling te wijden aan de bedrijfsautomobiel. Als Donderdag 23 April de eerste belangstellenden in het R.A.I.-gebouw worden toegelaten, zullen zij daar kennis kunnen nemen van alle mogelijke nieuwe vindingen, waarvan iedere wegvervoerder op de hoogte dient te zijn omdat het weg vervoer in ons economisch bestel zo'n belangrijke plaats inneemt en de kost prijs van tal van goederen afhankelijk is van de vervoerskosten. voor de vrouw In een vergadering van het bestuur van het I.O.C. zijn de kwesties van de beperking van de Olympische wed strijdnummers en van de financiering der Nationale Olympische Comité's aan de orde gekomen. Alhoewel geen officiële mededelingen zijn verstrekt, achten waarnemers het onwaarschijn lijk dat dit eerste probleem, waarover ai jarenlang zonder resultaat beraad slaagd is, in de huidige zitting een definitieve oplossing zal krijgen. Daar entegen gelooft men wel dat de kwes tie van de beperking van de deelne mers (hieronder zowel athleten als officials en journalisten te verstaan) te Mexico City geregeld zal worden. Voorts schijnt het merendeel van de Nationale Olympische comité's gekant Neder andse industrie in het gedmg Het lid der Tweede Kamer, de heer Visch, heeft naar aanleiding van de in trekking van door de regering bij Phi- dps zo goed als geplaatste orders voor een bedrag van ruim twintig millioen gulden o.a. de volgende vragen gesteld aan de Minister van Oorlog: Welke is de reden, dat dit belangrij ke contract geen doorgang heeft ge vonden, daar toch het door Philips ont worpen radiotoestel geheel voldeed aan alle door de Nederlandse militaire overheid gestelde eisen? Voelt de minister zich mede verant woordelijk voor de inschakeling van le Nederlandse industrie, voor zuvei het het ontwerpen en de levering van militaire producten betreft? Welke garanties kan de minister ge ven, dat in de toekomst de Nederland se industrie zo vroegtijdig wordt inge schakeld, dat militaire bestellingen, indien maar enigszins mogelijk, in Nederland blijven? Is de minister bereid op korte ter mijn een commissie voor de landmacht in het leven te roepen, waarin, naast militaire, ook burgerdeskundigen uit wetenschappelijke en industriële krin gen zitting hebben, en een dergelijke commissie extra-ontwikkelingsfondsen ter beschikking te stellen? Is de minister bereid zijn medewer king te verlenen aan een nieuwe op dracht aan Philips om ten behoeve van de landmacht Amerikaanse sets in licentie te bouwen? Is de minister bereid geen verdere maatregelen te nemen met betrekking tot het plaatsen van een order voor '■ariio-sets, voordat de Krm"r kennis heeft genomen van het op deze vragen gegeven antwoord? te zijn tegen het schrappen van be paalde takken van sport van het Olym pisch program. Wat de vrouwelijke athleten aangaat, schijnt zich een stro ming af te tekenen die het Olympische program wil beperken tot die nummers welke harmoniëren met de persoonlijk heid van de vrouw. Bijgevolg zouden o.m. kogelstoten en discuswerpen moe ten vervallen. Naar verluidt zou ver der van Chileense zijde een voorste] zijn ingediend om het aantal deelne mers te beperken door middel van regionale tornooien die als voorwed strijden zouden gelden. Met betrekking tot de kwestie-Mel- bourne wordt gemeld, dat Avery Brun- dage in een telefonisch interview aan de „Melbourne Herald" heeft verklaard dat de toekomst er voor Melbourne donker uitziet, tenzij de Australische regering alsnog bereid is de hand te lichten bij de toepassing van de qua- rantaénebepalingen op de invoer van paarden uit het buitenland. Indien dit niet gebeurde zouden de spelen be roofd worden van één van de belang rijkste nummers, en het bestuur van het I.O C. was hier volgens Brundage definitief tegen. Ede se accountant wegens ophehting in arrest De Edcse politie heeft de accountant W. J. D. aangehouden, die ervan be schuldigd wordt in enkele maanden tijds inlichtingen en verduisteringen te hebben gepleegd tot een bedrag van ruim f 40.000. D. uchandelde o.a. voor een cliënt de verkoop van een huis. Hij droeg een klein gedeelte van de op brengst contant af en zou voor de rest een Ijjfrcnte voor zijn cliënt afsluiten, hetgeen echter niet is gebeurd. Kleur en fleur in bollenland Vermoedelijk zullen het komende weekend alle hyacinthenvelden in bloei staan. Verder brengen vele vel den met late narejpsen en wat vroege tulpen kleur in de streek tussen War mond en Noordwijk. Keukenhof en Flora zijn met hun rijk bloeiende bol gewassen op hun mooist De vrachtauto heeft zich ontwikkeld tot een onmisbaar transportmiddel. Dat vindt mede zijn oorzaak in het feit dat als gevolg van betrekkelijk gunstig liggende aanschaffings- en onderhouds kosten, het bedrijfsleven in staat werd gesteld, over een voertuig te beschik ken dat een zeer groot aanpassings vermogen bleek-te bezitten, IN het zware vervoer - is een stijging van het motorvermogen merkbaar, als gevolg van het feit dat snelheid een steeds dringender eis is gewor den. In ons land was het voor de oor log gebruikelijk 10 a 12 tons opleggers voort te trekken met de normale Ame rikaanse personenaiuto-motoren. Deze te trage combinaties zijn inmiddels reeds lang verdwenen. Men gaat tegen woordig reeds tot motoren met een capaciteit van 120 tot 150 P.K.. Dat de eisen, welke aan chassis en niet te vergeten de remwerking worden ge steld zeer hoog zijn laat zich begrijpen. Op de 32ste R. A. I. zullen ver schillende nieuwe vondsten met be trekking tot bovenstaande worden ge ëxposeerd, evenals de betere gewichts verdeling welke men heeft verkregen door de motor vlak liggend onder de chassisbalken aan te brengen. Het be stuur van de R.A.I. heeft gisteren een ter maar een kleine tip opgelicht van de sluier, welke thans nog hangt over de komende R.A.I.-tentoonstelling. Niet alle fabrieken voelen er iets voor om geruime tijd voor een dergelijke belangrijke tentoonstelling haar pri meurs bekend te maken. Pas de dag voor de opening, als alle stands zijn ingericht, zal een duidelijk overzicht kunnen worden gegeven. Belgische B p'oeg werd nog gewijzigd In de Belgische B-ploeg, die Zondag 19 April te Brugge tegen Nederland B uitkomt, is een wijziging gekomen. Linksback Sehroyens (Beerschot) is vervangen door Van Ginderen (F.C. Antwerp). Aan de reserves is Theliin (Racing Standard) toegevoegd. Ook de Belgische junioren zullen niet in de oorspronkelijke opstelling Zaterdagmiddag tegen het Nederlandse jeugdelftal aantreden. In de plaats van linkshalf Van Herpe (La Gantoise) zal Van Laenen (F.C. Antwerpen) spelen. Wim van Est werd tweede achter Belg De Baere Een te Handzane (België) gehouden wegwedstrijd voor professionals, waar bij 123 renners aan de start verschenen, is gewonnen door de Belg De Baere. In een tijd van 3 uur 47 min. over de 150 kilometer ging hij als eerste over de eindstreep. Wim van Est (Nederl) werd tweede, Maelbrancke derde Mer- tens vierde en Buyl (allen België) vijfde. Piet van As (Nederl.) eindigde op de zesde plaats. Bij twee branden in de Amerikaanse stad Chicago zijn ten minste achttien personen om het leven gekomen. Twintig arbeiders uit een fabriek, waar één van de branden woedde, worden nog vermist. 36 arbeiders zijn naar het ziekenhuis gebracht. Sen hooggeplaatst tunctionaris van de brandweer deelde mee, dal het voor de brandweerlieden onmogelijk was in het hevig branden de gebouw door te dringen, hoewei de brandweer snel ter plaatse was. De andere brand woedde in een flat gebouw, vier kilometer van de fabriek verwijderd. Hier zijn ten minste vier personen om het leven gekomen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5