Timmerman Van verweermiddel tot draagster van medeverantwoordelijkheid Sterk als staal overalls mtfkj! De C.A.O. het strijdmiddel bij uitstek Ongeveer 250 gemeenten voerden koopavond in STRIJD TEGEN KLASSESTRIJD DROEG VELE VRUCHTEN Bussum vindt dat er muziek in zit nbal tonen e bijdragen irderobe te voordebg ad en daad n of mantel, ictie Herbillon ALKMAAR de vakkledingman" Beste Overalls Kinder-Overalls Sociale vraagstuk is van redelijke aard Generaal Fou'kes in Wageningen Siad kreeg de Duifse capiiulatiedocumenten Vier jaar geëist tegen rovende banketbakker Succes kan nog niet beoordeeld worden Geestelijk leven Honderd /aar Rome Geref. Vereniging voor Drankbestrijding Jonge Israëliërs gaan in ons land werken Voorjaar 1953 llectie Charles tegen populaire >rimé 80 cm. br. p. m. nprimé 80 cm. br. p. aze Uni 90 cm. br. p. Poplin de Soie 90 cm. 5; Broderie - Anglaise f 5.25; Fibranne Rok- Ï0 cm. br. p. m. f 5.90; 90 cm. br. p. m. f 8.50 zijn de van krimpvrij extra versterkt IJ,"J ingestraat 4 Telefoon 2231 Alkmaar Er >lt niet alleen •tijging in ons abonnementen- aantai, maar ook de Handeldrijvend* Middenstand ziet zijn belang en ad verteert in «teed» toenemende mat* Voorzitter CNV. schreef twee boekjes over Nederlandse Vakbeweqmq GOEDE BOEKEN over belangrijke onderwerpen reelal zulke hoge eisen aan het dooizettingsvermogen der lezers stellen en bovendien in het algemeen zo duur zijn, is het bepaald verheugend als er eens iets verschijnt, dat op deze beide punten van het gangbare afwijkt. Dit is stellig het geval met de twee deeltjes van de Volks-Universiteit- Bibliotheek, waarin M. Ruppert voorzitter van het C_N.V. de opkomst, de opbouw en het werk van de Nederlandse Vakbeweging behandelt. De schrijver is er onzes inziens uitnemend in geslaagd op een gelukkige wijze vele hoofd-momenten en problemen van de werknemers vakbeweging, die ten onzent thans zulk een belangrijke plaats in de maatschappelijke structuur inneemt, te be lichten. ,,[)E VAKBEWEGING IS ONTSTAAN als verweer middel der arbeiders tegen de bedreiging van hun welstand door de tegenwoordige wijze van voortbrenging". Met deze uit 1905 stammende uitspraak van dr AS. Talma, begint Ruppert zijn historische beschouwingen over de opkomst m de ontwikkeling der vakbeweging in het hieraan geheel UITVOERIG BESCHRIJFT Ruppert, hoe temidden der sociale ellende de typografen en andere geschoolde ar beiders het initiatief namen om tot vakorganisatie te komen. Als in andere landen was onze vakbeweging in haar oorsprong eer een „elite" dan een „proletarische" beweging. Van grote invloed op de ontwikkeling was stellig ook dat andere sociale en economische denkbeelden zich geleidelijk baan bra ken. In 1861 werd te Amsterdam onze eerste werkelijke vakvereniging ge- •ticht: het Onderling Hulpfonds Boek drukkunst. Sindsdien kwam er schot in de ontwikkeling, al liep de poging van de zijde der Eerste Internationale hier vaste voet te krijgen op niets uit. Wel licht kwam het als reactie op 29 Oc tober 1871 tot oprichting van het Alge meen Nederlands Werkliedenverbond. Maar al spoedig openbaarde zich het I politiek liberale karakter van dit „al- j gemene" verbond met als gevolg", dat na enige aarzeling de protestants- clmsleliike arbeiders onder leiding van Klaas Kater in Patrimonium en later de socialisten in het Nationaal^ Arbeids secretariaat hun eigen weg gingen. Zo ook de rooms-katholieken, die in 1891 door het verschijnen van de Encycliek Rerum Novarum een geweldige aan sporing ontvingen hun reeds bestaande organisaties te versterken en uit te bouwen, I Zo was de tweede helft van de vo- I rige eeuw een periode van intensieve I voorbereiding, waarin zich de latere driedeling van onze vakbeweging het A. N. W. V. verloor na een aan- I vankeliike .bloei steeds terrein en ver dween in 1914 reeds begon af te te kenen. Dat deze ontwikkeling sterk W'erd bevorderd door de gebeurtenis sen in 1903 hebben wii onlangs reeds I uitvoerig uiteengezet. Zij liep tenslot te uit on de stichting van het Cbris^e liik Nationaal Vakverbond en het Bu reap voor de R. K. Vakorganisatie in I 1908 alsmede na een zuivering van het anarchisme in socialistische^ kring on het in hét leven roepen in 1905 van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen. In drie afzonderliike hoofdstukken gaat Ruppert de ontwikkeling van de ze drie vakcentrales tot op heden pa en laat zien welk een omvang hun in stellingen en diensten hebben gekre gen. Tenslotte bespreekt hii in het eerste deeltje nog de kleinere vakee.n trales onder rneer de communist! sch Eenheidsvakeentrale en de om vang en samenstelling der vakbewe ging. KLASSENTRI.TD. RUPPERT BEGINT zijn tweede deeltje met een discussie over het schihbo- leth in de vakbeweging: de klassen strijd. Het sociaal-democratische en het confessionele standpunt in deze i zijn niet met elkander te verzoenen en de schrijver, die beide standpunten uit voerig weergeeft, probeert dit dan ook niet. Hij beperkt zich tot h»t stellen van een vraag over de „vocht van de strijd tegen de klassenstrijd". „Wel zéér treffend is het namelijk, dat de hervorming van het maat schappelijk stelsel in Nederland het verst is voortgeschreden. Zou het in I Nederland ooit zijn gekomen tot deze hervoiming, tot een unieke instelling als de Stichting van de Arbeid, tot een Stichting van de Landbouw, vakraden, publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zonder de strijd tegen de klassen strijd?" Vervolgens gaat de schrijver nader in op de werkstaking, waarover al evenzeer grote verschillen hebben be staan; ook op heden is er in deze nog t el verschil in opvatting, al erkent het NVV thans volledig, dat een staking niet alleen lichtvaardig, maai ook on gegrond kan zijn. Ruppert stelt zelf a's voorwaarden voor het afkondigen tan een staking, dat het doel recht- vaardig moet zijn, er geen contract breuk plaats heeft, geen politieke oog- fetken bestaan, een redelijke kans op succes aanwezig is en dat de staking slechts als laatste middel dient, nadat arbitrage en alle andere vredelievende middelen tot beslechting van het ge schil hebben gefaald. Bovendien wijst hij stakingen van personeel in over heidsdienst onvoorwaardelijk af en acht solidariteitsstakingen in het alge meen onaanvaardbaar. KONINKLIJK STRIJDMIDDEL. ALS HET „koninklijk strijdmiddel" der vakbeweging beschouwt Rup pert terecht het afsluiten van collec tieve arbeidsovereenkomsten tussen werknemersorganisaties en de al-dan- nlet georganiseerde werkgevers. Aldus toch wordt de sociale medezeggen schap der arbeiders verwerkelijkt, de rust in de onderneming en bedrijfs tak bevorderd en de* gemeenschapsge dachte in belangrijke mate begunstigd. Mede dank zij de bemoeienissen van de wetgever hebben de collectieve arbeidsovereenkomsten een grote vlucht genomen- In dit verband bespreekt de schrij ver- ook de "centraal geleide loonpoli tiek van na 1945 en bepleit op ver schillende gronden een bezinning op de huidige loonpolitiek. „Daarbij zal het er om gaan. een grotere mate van vrijheid te verkrjjgen zonder elke coördinatie prijs te geven. Een vrij heid in gebondenheid, die enerzijds het initiatief der vakbonden ruimte geeft en anderzijds een terugval in de enor me voor-oorlogse disharmonieën in loonpeil voorkomt". ONGEORGANISEERDEN. Steeds mger is de vakbeweging van verweersmiddel der arbeiders gewor den tot hun instrument voor het dra gen van medeverantwoordelijkheid door samenwerking en overleg. De be- drijfsraden, de Stichting van de Ar beid, de publiekrechtelijke bedrijfs organisaties en de ondernemingsraden, gewijde eerste deeltje. Terecht komt hij op tegen de op vatting, als zouden de gilden hoe belangwekkend op zichzelf ook de voorlopers van de huidige vakverenigin gen zijn. De technisch-economische ontwikkeling in en de geest van de negentiende eeuw daarentegen wijst hij aan als dè factoren, die het moderne arbeidersvraagstuk hebben doen ontstaan. En inderdaad moet men zich telkenmale, als men opnieuw wordt gesteld voor de afzichtelijke sociale toestanden in de vorige eeuw, beschaamd afvragen hoe dit in beschaafde landen heeft kunnen bestaan. Het is goed, dat ook de huidige generatie, die in vele opzichten een reeds gedekte tafel vond, zich bewust wordt of blijft, dater een tijd is geweest, waarin de arbeider te weinig verdiende om te leven, maar te veel om te sterven. Goed om ener zijds onder schulderkenning de nog bestaande wantrouwen- en wroksentimenten te kunnen verstaan en goed om ander zijds te beseffen wat reeds werd bereikt. Mits dit verstaan en dit beseffen, hand in hand gaande, in toenemende mate ie vruchtbare samenwerking van werknemers en werk gevers bevorderen zij vormen evenzovele sprekende be wijzen voor deze zo zegenrijke ont wikkeling. Het sociale vraagstuk, aldus onderstreept Ruppert met de grootste nadruk, is immers niet in de eerste plaats een materieel vraagstuk, maar een zedelijk vraagstuk, de vraag naar de verhouding tussen mensen! Socia lisatie of nationalisatie brengt de op lossing van dit vraagstuk dan ook geen stap verder. EEN OVERZICHT van het tenge volge van de bovenaangeduide ont wikkeling steeds zich uitbreidende werkterrein der vakbeweging te heb ben gegeven, behandelt Ruppert een aantal organisatorische kwesties: de opbouw en de geldmiddelen alsmede de bijzonder moeilijke en belangrijke problemen van de verhouding tussen leiding en leden tussen de vakbewe ging en de ongeorganiseerden. Beide problemen zijn thans zeer actueel; zij zullen in de nabije toekomst ongetwij feld onze nadere aandacht vragen. Voor het ogenblik volstaan wij met te vermelden, dat Ruppert naast een intensief huisbezoek het heffen van een soort retributie van de ongeorgani seerden bepleit. Een verplicht lidmaat schap wijst hij daarentegen met kracht af. Tenslotte staat de schtijver nog stil bij het internationaal werk der vakbe weging en haar invloed op de arbei ders. Ai lezende in deze rijke boekjes konden wij steeds minder de gedachte van ons afzetten: Wat jammer dat dit alles in een zo beperkt bestek moest worden behandeld' Hoe gaarne zouden wij een uitvoeriger uiteenzetting van deze deskundige schrijver, voor wiens onpartijdigheid wij grote waardering hebben, over tal van de door hem aangesneden onderwerpen hebben. Wii hopen echter dat de schrijver hiervoor in de toekomst nog een gelegenheid zal vinden. Misschien kunnen dan ook verschillende thans niet behandelde kwesties ter sprake komen. Om slechts één kwestie uit vele te noemen: de vakbeweging en de politiek. Of is deze de schrijver toch waarliik niet vreem de kwestie voor het ogenblik nog te actueel voor weloverwogen beschou wingen? Gisteren heeft generaal Charles Foul- kes, voorzitter van het Canadese comité van staf-chefs, die momenteel een bezoek aan ons land brengt, in het gemeentehuis van Wageningen ran he4 gemeentebestuur van deze stad de originele documenten aangeboden van de onvoorwaardelijke overgave üp 5 Mei 1945 van de Duitse troepen Nederland aan het Canadese leger, dat toen onder bevel stond van generaal Foulkes. De generaal is thans erebur ger van Wageningen. De officier van Justitie bij de recht bank te Rotterdam heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf geëist tegen de 32-jarige banketbakkersknecht M. de K. uit Dordrecht, die een roofoverval had gepleegd op een postagentschap in Rotterdam-Noord en daarbij tweedui zend gulden had buitgemaakt. Uit spraak op 28 April. (Van onze Haagse redacteur) 70VEEL HOOFDEN, ZOVEEL ZINNEN: dat blijkt stellig ook, wanneer in een bepaalde gemeente de vraag aan de orde gesteld wordt, of een speciale koopavond voor het publiek zal worden ingesteld. De nieuwe Winkelsluitings wet, die ingevoerd is op 1 October van het vorige jaar, gaat ervan uit, dat er een mogelijkheid geschapen moet kunnen worden om de mensen, die overdag door hun werkzaamheden verhinderd zün te winkelen, op een avond' in de week de gelegenheid te bieden hun boodschappen te halen. Aan de gemeente besturen is daarom de bevoegdheid verleend om bij verordening een koopavond in te voeren. Van dit recht hebben thans ongeveer 250 gemeenten gebruik gemaakt. Eigenlijk moet men dit getal met een korreltje zout nemen. Een plaats als Gouda bijvoorbeeld, heeft bü gemeentelijke verordening bepaald, dat de winkels op Vrijdagavond in plaats van tot zes uur, tot zeven uur geopend mogen blijven. Dit uur verlating is toegestaan in het belang van de forensen. Voor een volledige koopavond bijvoorbeeld tot negen of tien uur voelde in Gouda, noch de middenstand, noch de raad. Het ene uur op Vrydagavond kon ermee door. TOCH IS GOUDA onder de ongeveer 250 plaatsen gerekend, die een koop avond hebben ingevoerd en wel omdat het uur verlating vastgekoppeld moest worden aan het artikel in de Winkel sluitingswet, dat over de koopavond handelt. Het zijn vooral grote en kleine dor pen, die tot de instelling van een koop avond zijn overgegaan. Ook zijn er eni ge kleine steden bij. Van de grotere plaatsen noemen we Bussum, Helmond, Emmen, Gouda, Doesburg, Veenendaal, Vianen, Deurne, Zevenbergen en Smil- de. In Eindhoven voelde men er niet voor, maar hoewel Helmond nog wel Het hoofdbestuur van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding heeft besloten de jaarlijkse algemene vergadering op Woensdag 5 Augustus Eis. te Apeldoorn te doen houden. In de vacature, ont staan door het aftreden van ds D. van Dijk te Groningen heeft het hoofd bestuur candidaat gesteld voor vice- voqrzitter de heren W. C. F. Scheps, oud-lid ven het hoofdbestuur en J. Wartena, lid van de centrale propa- gandacommissie, beiden te 's-Graven- hage. De heer Scheps is ook catfididaat gesteld door de afdeling Middelburg en de Provinciale Zeeuwse Bond en de heer Wartena door de Provinciale Noordhollandse Bond. Het hoofdbestuur benoemde tot afgevaardigde n?ar de Nationale Commissie tegen het Alcoho lisme en tot bestuurslid van Enkrateia, Bond van Protestantse Chr. Draokbe- strij dersverenigingen zijn voorzitter, ds C. M. v. d. Loo, Geref. predikant te Dordrecht. Het ligt in de bedoeling dat ds v. d. Loo ook als voorzitter van Enkrateia zal optreden. Tot lid van de centrale propaganda-commissie werd benoemd in de vacature van de heer H. J. ter Hoeve te Arnhem de heer K. de Jong te Zwolle. Beroepingswerk NED. HERV. KERK 1 Beroepen te Wezep (toezegging) Abbrinah te Ocrsterwolde (Gld.). Bedankt voor Hillegom (vacature J- P. E. C. Eerhard) (toezegging): mr C. Luiten te Mijnsheerenland. NED. HERV. KERK Bedankt voor Oldebroek (tweede predikantsplaats) (toezegging): C. v. d. Boogert te Harderwijk. VRIJE E VANG. GEMEENTE N Berdepen te Apeldoorn: P. J. Mietes te Amsterdam. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Aangenomen naar Armadale (Aus tralië): F. F. Pels te Almelo. Velen zijn verontrust over de ont wikkelingsgang der laatste jaren, die een toeneming van het aantal Rooms- Katholieken te zien geeft, zd schrijft ds. G. Toornvliet in het weekblad „De Strijdende Kerk". Zij zijn bang voor algehele verroomsing van ons land en diep in hun hart sluimert het schrikbeeld der Spaanse inquisitie. Hoe is de ontwikkelingsgang der laatste honderd jaar geweest? Hier heeft U de cijfers: 1849 3815 R.K. per 10.000 van de bev. 1859 3714 R.K. per 10.000 van de bev. 1869 3653 R.K. per 10.000 van de bev. 1879 3586 R.K. per 10.000 van de bev 1889 3539 R.K. per 10.000 van de bev. 1909 3502 R.K. per 10.000 van de bev. 1920 3561 R.K. per 10.000 van de bev. 1930 3642 R.K. per 10.000 van de bev. 1947 3848 R.K. per 10.000 van de bev. Uit deze cijfers zien wij, dat tot 1909 het aantal Raomsen in ons land naat verhouding dalende was, na 1909 komen wij voor een sterke stijging te staan. Niet het minst heeft de Roomse op vatting ten aanzien van huwelijk en gezinsvorming hier tot de groei mee gewerkt. Het hoge geboortecijfer loopt thans ook bij de Roomsen terug. Aan de officiële cijfers ontlenen wij, dat hel aantal levend geborenen per huwelijk in 1885 gesloten: 8.5 bedroeg. In 1906— 1910 werd dit 6.5; dan zien wij het aantal dalen. 1914—1918: 5.67; 1919— 1923: 5.31; 1924—1928; 5.02; 1929—1933; 4.55; 1934—1938: 3.66; 1939—1943; 2.41 en in 1944—1946: 1.23. U zult zich natuurlijk afvragen: wanneer de geboortedaling een feit is. hoe konden de Roomsen dan nog toe nemen? Wel, omdat bij de andere kerken het geboortecijfer nog verder is gedaald. Bij de Gereformeerden daalde het van 5.75 in 1913 tot 1.20; bij de Hel vormden van 4.80 tot 1.14. Hierdoor blijven de Roomsen nog altijd een voorsprong behouden. Verder dient in het oog gehouden te worden, dat de Roomse Kerk een zeer intensief apostolaat kent. Met zeer veel toewijding hebben ve len zich gegeven aan het evangelisatie werk. Daarbij komt, dat naar verhou ding er veel meer protestanten emi greerden dan rooms katholieken. Ned. Herv. predikanten kwamen bijeen De predikanten in de Ned. Herv. Kerk hebben zich in de afgelopen da gen op vele manieren kunnen bezinnen op hun taak en hun geloof. Behalve de Ned. Herv. predikantenvergadering, waarvan we reeds in het kort melding maakten, is te Utrecht eveneens een bijeenkomst van de Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid, de uiterste rechtervleugel in de Ned. Herv. Kerk, gehouden. Hier sprak o.m. ds W. L. Tukker te Delft over „Wedergeboorte in verband met de rechtvaardigmaking". Beide vinden, zo betoogde spr. haar grond in Chris tus en zij hebben haar uiteenlopende lijnen naar de volmaking. Te Amsterdam zijn de Moderne The ologen in het gebouw van de Vrije Ge metnte bijeen geweest. Prof. dr J. Lin deboom behandelde het herstel der r.k. hiërarchie in Nederland, waarbij hi; ccnc'uueerde, dat Thorbecke juist er, op grond van een verheven beginsel heelt gehandeld, maar dat de curie op bepaalde punten afkeurenswaardig heeft gehandeld. De April-bewegine was een anti-papistische en politieke rel. Dr H Faber heeft gesnroken over de pasterale psychologie, waarbij hij zien kartte tegen de opvattingen van de Utrechtse hoogleraar prof. J. H van dei Berg. Dr R. H. van Apeldoorn van Londen tenslotte sprak over het geweten. Nederland en Frankrijk hebben voor de tijd van een half jaar een han delsovereenkomst ondertekend. Protestantisme en R.K. kerk regeling In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is in een bijeenkomst vanwege de kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente ge sproken over „Het protestantisme en de honderdjarige bisschoppelijke kerk- regering". Dl K. B. Evenhuis heeft de gevolgen van Thorbecke's politieke beslissing van 1848 geschetst. Ds J. H. Buskes be toogde. dat er noch voor de katholieke noch voor de protestantse kerken een teiuggsng naar de toestand van voor de Refo-.matie mogelijk is. De katholieke keik heeft zich vastgelegd op de on feilbaarheid van de naus, de protestan ten houden vast ran de waarde en de betekenis van Gods woord. eens richt naar de nijvere stad van Philips, voerde het er toch een in. Op Vrijdagavond mogen de winkels er tot negen uur open blijven. Er heeft in Helmond vroeger altijd een soort koopavond bestaan zo vertel de men ons ten gemeentehuize, toen wij onze keus willekeurig op Helmond bepaalden om te vernemen, hoe de koopavond bevalt. Hij is echter langza merhand in onbruik geraakt en ten slotte had men er afstand van gedaan, totdat een ruimere goederenmarkt en de nieuwe Winkelsluitingswet de mo gelijkheid openden een oud gebruik in ere te herstellen. Winkelpersoneel tegen IN DE GEMEENTERAAD is er uitvoe rig gediscussieerd. Er was nog al wat oppositie. Met slechts één stem meerderheid is de desbetreffende ver ordening aangenomen. Vooral het winkelpersoneel stelde weinig prijs op de koopavond, omdat het op Vrijdagavond zou moeten wer ken. De nieuwe Winkelsluitingswet heeft evenwel geen sociale strekking in deze zin, dat zij is ivtgevaardigd - zoals abusievelijk wel wordt gedacht ter regeling van de werktijden van het winkelpersoneel. Pp belangen van de handeldrijvende middenstand vormden het uitgangspunt. Deze middenstand doet thans volle dig mee. Ook de grote zaken in Hel' mond zijn tegenwoordig op Vrijdag tot negen uur des avonds geopend. Het publiek stelt de koopavond op prijs. Het is op Vrijdagavond druk in de stad: er is een gezellig vertier. Op het ogenblik kan men zeggen, dat de koopavond in Helmond een succes is, doch men is zich er van bewust, dat nu nog van een nieuwigheid sprake is en dat de toekomst zal moeten leren, of de koopavond in een behoefte voorziet. Met fanfare UET IS MAAR van welke kant men een zaak bekiikt. Toen Bussum ziin koopavond invoerde, ging er een vrolijke marsen blazend muziekroriv door de plaats. Om de kopers naar de winkelstraten te lokken, aangezien an ders helemaal n>"ts van de kooDavond terecht komt, zeiden de tegenstanders Om uiting te geven aan de grote vreug de. dat men nu tenminste één avond in de week rustig kopen kan, beweerden de voorstanders Het is moeilijk een algemeen oordeel te vellen over het succes van de koop avond in de gemeenten, waarin hij is ingevoerd. Evert lastig is het eon alge meen oordeel uit te spreken over de al of niet wenselijkheid de koopavond in voel meer gemeenten in te stellen. Plaatselijke omstandigheden geven in elk afzonderlijk geval de doorslag. En die omstandigheden hebben er tot dus ver toe geleid, dat men thans in bij na een kwart van de Nederlandse ge meenten de koopavond kent al zijn dat dan voornamelijk de kleinere gemeen ten, waar er meer behoefte aan blijkt te bestaan dan in de grote steden. De Haagse politie heeft een inval gedaan in een speelhol en twaalf per sonen gearresteerd. Bij het bevrijdingsmonument te Wageningen legde de bevrijder van ons land, generaal Foulkes, gisteren een krans. Het was aan hem, dat de Duitse troepen zich in 1945 in ons land overgaven. Ontvangst in Bergen Onder auspiciën van de stichting studiereizen en uitwisseling heeft gis teren een groep van 10 jonge Israëli sche agrariërs een bezoek gebracht aan de Volkshogeschool „Het Oude Hof" te Bergen. De 2e secretaris van de Israë lische legatie, Emanuel Zippori en de heer J. C. Goetheer van het departe ment van Landbouw, afdeling buiten landse agrarische voorlichting spraken de gasten toe. Deze jonge agrariërs zijn als een se lectie uit velen naar ons land geko men; op enige bperderijen in Friesland zijn zij voor eén periode van vier maanden als volwaardige gezinsleden opgenomen, om van het bedrijf en werkzaamheden kennis te nemen. Maandag 20 April komen zij in Am sterdam op de Israëlische legatie het vrijheidsfeest vieren. Dezer dagen maken zij excursies naar Camperduin, de Wieringermeer, de „Flora" en naar verscheidene mu sea. Schade-enquête commissie werd opgelicht Vrouw van verdachte bleek de schuldige De Officier van Justitie bij de Am sterdamse Rechtbank heeft gisteren vrijspraak geëist tegen de 41-jarige Amsterdamse schoenenhandelaar P. M. van G., aan wie hel valselijk invullen van formulieren der schade-enquête commissie, alsmede oplichting ten laste was gelegd, en wel, omdat hij met die valselijk ingevulde formulieren een bedrag van 2900 van deze commissie in ontvangst had genomen. De officier zei in zijn requisitoir zich genoodzaakt te zien vrijspraak te vragen, omdat ter zitting was gebleken, dat niet verdach te, doch diens echtgenote de formulie ren had ingevuld en ondertekend. Hij voegde er aan toe te zullen overwegen alsnog een andere dagvaarding tegen de man uit te brengen en hem daarin uitlokking ten laste te leggen. Uit spraak over twaalf dagen. jeugdige winkeldiefjes gegrepen De politie te Bussum heeft op heter daad betrapt twee jongens van 12 en 13 jaar uit Naarden, toen zij uit een siga renwinkel enige artikelen wegnamen. De ene jongen hield de winkelier aan de praat, terwijl de tweede zijn slag sloeg. Bij het verhoor kwam aan het licht, dat de knapen in een groot aan tal winkels in Bussum en Nasrden ve lerlei artikelen, als vulpennen, ball points, aanstekers, sigaretten, dolkmes sen enz. op soortgelijke wijze hebben weggenomen en ook op de markt hun handen niet thuis konden houden. Ver der is gebleken, dat zij de medewer king hadden van drie jongens, even eens uit Naarden, van 9 tot 12 jaar. Gastheer van Westerling is vrijgesproken A. S. H. graaf van Regteren Limpurg, die beschuldigd was van het verbergen van kapitein Westerling op een tijd, dat deze door de politie werd gezocht, is ook door het Arnhemse gerechtshof vrijgesproken van dit feit. SCHOOLSCHIP VOOR KINDEREN VAN SCHIPPERS GEOPEND Onder zeer grote belangstelling la gistermiddag in Zwolle het internaat schip „Prinses Margriet" van het Schoolfonds voor schippers-kinderen vanwege de Nederlands Hervormde Kerk officieel in dienst gesteld. Dit geschiedde in opdracht van Prinses Wilheimina door haar particuliere sec retaresse mej. J. Geldeiis.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9