Als kaasmarkt één jaar verdwijnt is zij voor goed verloren „De Mollebonen" vierde haar 30-jarig bestaan r De wereldreis van Jimmy Brown De huisvesting van het onderwijs LAATSTE NIEUWS Niet door woordenmaar door daden moet bestaan worden verzekerd De cost gaat voor de baet uit D.I.N D.U A. bracht een vrolijke avond BURGERLIJKE STAND AGENDA Ensemble W. Sonneveld geeft voorstelling Verkeersregeling op de voorjaarsmarkt Dacota gaf jaarlijkse] feestavond Trekking Staatsloterij MAANDAG 20 APRIL 1953 UET IS, zoal niet traditie, toch een gewoonte geworden allen, die belang heb ben bü het instandhouden van de Alkmaarsc kaasmarkt van tijd tot tijd bijeen te brengen om, tijdens een gezellige maaltijd, het belang van de instand houding van deze markt te bespreken. Het gemeentebestuur heeft dat ook verleden week gedaan en het behoeft geen betoog, dat Alkmaars burgemees ter, die tot een der steunpilaren van deze wereldberoemde attractie mag wor den gerekend, in dergelijke bijeenkomsten een warm pleidooi in het belang van onze markt Iaat horen en producenten en handelaren opwekt hieraan, ook in het jaar dat komen gaat, zo krachtig mogeljjk steun te verlenen. Op deze bijeenkomsten hoort men weinig nieuwe geluiden. Men kent en waardeert elkanders standpunt en het zou daarom de grote vraag zijn of ze van enig nut zijn als niet telkenjare was gebleken, dat ze voor het behoud van onze kaasmarkt dringend noodzakelijk zijn. UET HEEFT GEEN ZIN voor een ver loren zaak te pleiten als van tevo ren vaststaat, dat met de tijden de om standigheden zó gewijzigd zijn, dat er sprake is van het willen terugzetten van de klok, van een pleidooi tot we derinvoering van iets, dat verouderd en door de tijd achterhaald is. Wanneer de Alkmaarse kaasmarkt miet alleen verouderd, maar ook nutte loos zou zijn, zouden al die pleidooien tevergeefs zijn. Wij zouden gezamen lijk kunnen betreuren, dat alweer iets moois, iets karakteristieks, iets, dat historisch van betekenis is geweest ver dwenen is, maar het zou ons onmogelijk zijn tegen de stroom van de tijd cp te roeien. Ook onze wereldberoemde markt zou ten offer vallen aan de geest van de tijd, aan andere gebruiken en inzichten en vooral aan het volkomen begrijpelijke feit, dat in verloop van jaren veel uit ons maatschappelijk le ven is verdwenen, dat wij vroeger on misbaar achtten, maar door gewijzigde omstandigheden zijn functie en bete kenis heeft verloren. ER IS EEN TIJD GEWEEST, die nog niet zo lang achter ons ligt, waarin onze markt een onmisbaar elment in de kaashandel van dit gewest was. Niet wat betreft de zogenaamde vreemde lingen-exploitatie, want deze dateert uit de latere jaren, maar als een sinds eeuwen bekende en gewaardeerde plaats van aanvoer en verkoop van een onzer meest bekende nationale produc ten. Ook toen was het oude kaasdra- gersgilde in actie, ook toen bood de markt vol goudgele en nog geoliede kazen tegen de achtergrond van ons prachtige Waaggebouw een unieke at tractie, maar dat alles was bijzaak om dat ze, om het eens duidelijk te zeggen, nog niet „ontdekt" was en in de rij der Hollandse merkwaardigheden nog niet de unieke plaats had ingenomen, welke zij daarin later heeft gekregen. Het vreemdelingenverkeer, dat zich in latere jaren welhaast tot een der belangrijkste welvaartsbronnen van alle bezienswaardige landen heeft ontwik keld,'heeft deze markt tot in alle we relddelen bekend en beroemd gemaakt en het is vanzelfsprekend, dat Alk maar. dat het grote voorrecht heeft een dergelijke attractie te kunnen bieden, zijn uiterste best doet de naam van stad en product met elkander te verbinden en alles in het werk stelt om dit schouwspel voor allen, die daarin be langstellen, zo ongerept mogelijk in stand te houden. rjAT IS we zinspeelden er reeds op niet zo gemakkelijk omdat men de tijd niet mee heeft. Zelfkazende boe ren en vooral directeuren van zuivelfa brieken hebben eigenlijk onze markt niet meer nodig. Het aantal zelfkazers, eenmaal bijna uitsluitend aanvoerders, is geleidelijk afgenomen, tal van kleinere fabrieken zijn er voor in de plaats gekomen en na de oorlog heeft men kunnen con stateren, dat deze kleinen steeds meer door de groteren werden opgeslokt, tot dat er tegenwoordig hoofdzakelijk ge produceerd wordt door grote bedrijven die, zoekende naar de beste en goed koopste resultaten, het markten als een improductief en daarom niet wenselijk gebruik hebben afgewezen, Men kende van ouds de bezwaren, die in verloop van jaren steeds groter betekenis schijnen te krijgen. Wanneer een fabriek op monster of aan het pro ductiebedrijf zelf kan verkopen, be hoeft men geen moeite te doen het pro duct naar Alkmaar te brengen, de vracht en retourvracht te betalen, de wik- en weeglonen en bovendien nog de kans lopen, dat op warme zomerda gen de op de open markt gestapelde kazen indrogen en daardoor in gewicht en waarde verliezen. Het is volkomen begrijpelijk, dat wanneer men met aanvoer van enkele proef kaasjes op een beurs of bij een transactie op het fabriekskantoor zijn kaas zonder al deze bezwaren vlot kan verkopen, men de weg van de minste weerstand zal kiezen. Een kleine aan voer betekent een geringere belang stelling van de zijde van de handel en omgekeerd. Het is eigenlijk een vicieuse cirkel, maar het is wel duidelijk, dat deze cirkel in dit geval toch tot een negatief resultaat leidt en dat op den duur de markt van zo weinig beteke nis wordt, dat zij ook voor de prijszet ting niet meer van belang is, waarna het einde in het zicht is. tjEEFT HET NU ENIGE zin, dat een lichaam als de Stichting tot behoud van de Kaasmarkt zich beijvert om jaarlijks door tentoonstellingen en keu ringen met het in uitzicht stellen Van fraaie prijzen deze markt kunstmatig te trachten in te houden? Heeft het enige zin als het gemeente bestuur, in een poging om deze unieke merkwaardigheid voor stad en land te behouden, telkenjare de bestuurderen van de voornaamste fabrieken en de meest bekende handelaren op een lunch nodigt o»n de belangen van onze markt te bekijken en te bespreken. Wij mogen zelfs verder gaan en de vraag stellen of de zestien of zeven tien duizend gulden welke de gemeen- te jaarlijks san onze markt ten offer brengt eigenlijk geen weggegooid geld is omdat ook hier het oude spreek woord van toepassing is, dat men bil 'het keren van het getij de bakens moet verzetten. MEN KAN REDENEREN en dat ge- beurt helaas nog door te velen dat Alkmaar als stad „persoonlijk" be lang heeft bij het instandhouden van deze markt waardoor jaarlijks een 130.000 tal toeristen onze stad komen bezoeken en onze middenstand de pro fijten daarvan laat trekken, ondanks het feit, dat deze middenstand reeds te veel blijk heeft gegeven zoveel moge lijk van de baet te willen profiteren en zo weinig mogelijk aan de cost te betalen. Natuurlijk heeft Alkmaar belang bij dit vreemdelingenverkeer, natuurlijk wil Alkmaar profiteren van de omstan digheid, dat juist onze gemeente een attractie bezit welke door haar histo rische verleden, en haar wondere be koring een van Hollands meest beken- merkaardigheden is geworden, welke op de lijst der nationale bezienswaar digheden als een hoogste genoteerd staat. En even natuurlijk zou het dwaas heid zijn daarvan te profiteren op'kos ten van de producenten voor wie dit alles schijnbaar van veel minder bete kenis is geworden. „CCHIJNBAAR", want er is één fac tor, welke bij alle besprekingen door vóór- en tegenstanders van de markt als belangrijk erkend wordt en dat is de ongezochte, unieke reclame, welke er van deze markt als propagan da voor ons nationaal product uitgaat. Dat is, om het maar eens eenvoudig te zeggen, de kurk waarop deze markt nog drijft en waarop ze moet blijven drij ven. Deze „levende" reclame is honderd maal doeltreffender dan die, welke men in enig binnen- of buitenlands blad zou kunnen maken en honderdmaal goedkoper. De naam van onze stad heeft een bekende klank gekregen door de kaas. De kaas en Alkmaar de burgemeester heeft daarop ook reeds in zijn nieuwjaarsrede gewezen zijn ten nauwste verbonden en al kunnen wij ons voorstellen, dat men in andere delen van ons land met name in Friesland op deze Noordhollandse reclame weinig gesteld is, dan getitigt dit toch van een zekere kortzichtig heid, misschien uit chauvinisme gebo ren. Omdat de vreemdeling over het algemeen geen verschil kent tussen Friese, of Goudse of Edammer kaas, omdat men in Alkmaar kaas ziet en proeft en koopt en deze, thuis geko men, als Hollandse kaas presenteert en daarmee bereikt, dat ook anderen er naar zullen vragen en ze zullen kopen. UET IS OOK DAAROM een nationaal belang deze markt in stand te hou den en ze niet tot een show te laten verworden, een denigrerende betite ling, welke zij vaak onverdiend heeft gekregen. Want wel is het zó, dat het Zuivelbureau jaarlijks de producenten reeds met een belangrijke subsidie in de kosten van het markten tegemoet komt, maar zolang daar nog aanvoer en verkoop is, zolang er nog een prijs zetting plaats heeft en bovenal zolang ons aloude kaasdregersgilde nog in volle actie kan zijn, zolang is er van een show nog geen sprake. Zelfs de gedachte daaraan moet ver dreven worden en daarom is het een goede wenk van de secretaris van het Zuivelbureau geweest niet teveel over het „instandhouden" van de kaasmarkt te spreken. Wie belangstelling voor een goede zaak wil wekken moet niet op de zwakke plekken zinspelen. Trouwens, er behoeven 'geen zwakke plekken meer te zijn als alle bij de Coöperaieve Bond aangesloten fabrie ken haar medewerking verlenen door een deel harer productie desnoods enige honderden kaasjes' wekelijks naar de markt te sturen. Het zou nog wel een zó kunnen worden, dat er door meerdere aanvoer grotere belang stelling van de zijde van de handelaren komt en dat men hier in een vicieuse cirkel geraakt, die zich in haar geheel niet naar beneden maar opwaarts zal bewegen. ER ZIJN OP DE DEZER DAGEN ge- houden bijeenkomst enige nuttige wenken gegeven o.a. om er voor te zorgen, dat de toeristen ook gewezen worden op de voedingswaarde van ons product en hun te vertellen, dat kaas tweemaal zo voedzaam is als vlees. Ook dat kan van grote betekenis voor de verkoop zijn. Bovenal hebben bijeenkomsten als deze ten doel de belangstelling der pro ducenten voor onze markt te wekken. Te klein is nog het aantal getrouwen, welker product wekelijks op onze markt verschijnt en het is verblijdend te vernemen, dat diverse producenten willen overwegen elke Vrijdagse zomer morgen een bepaald, zij het dan ook nog beperkt, kwantum van hun pro ductie ter markt te brengen. Het bestuur van de Coöperatieve Bond heeft ook nu weer toegezegd daartoe haar Onmisbare medewerking te willen verlenen. Het is vaak moeilijk het directe per soonlijke belang terzijde te stellen voor het indirecte algemene. Maar een goed kope en unieke propaganda voor ons zuivelproduct bij uitnemendheid zal ten slotte in binnen- en buitenland tot een verhoogde vraag moeten leiden welke allen die Hollandse kaas produ ceren en verhandelen ten goede moet komen. Zo ergens dan zal men ook hier moe ten begrijpen, dat de cost nog altijd voor de baat uit gaat. Een huis vol herrie De R.K. Toneelvereniging „Dindua" heeft Zondagavond in het Gulden Vlies voor haar leden en genodigden een opvoering gegeven van het beken- kluchtspel ,,'n Huis vol Herrie". Er was veel belangstelling en. de aanwezigen werden door de heer H. Dekkinga, voorzitter van „Dindua", hartelijk wel kom geheten. In het bijzonder richtte hij zich tot de aanwezige geestelijken. Hij wees er tevens op, dat het stuk reeds eerder zou zijn opgevoerd, maar door bijzondere omstandigheden, o.a. de overstromingsramp, moest de voor stelling worden verschoven naar April. Hij dankte ook de „Crescendo Boys" voor hun muzikale medewerking. Het stuk in drie bedrijven heeft reeds me nigmaal (in andere opvoeringen) het Alkmaarse publiek vermaakt, maar ook de leden van Dindua hebben er weer volop van genoten. Wij behoeven uit de inhoud slechts te vertellen het op treden van de bazige schoonmoeder, de z.g. veearts dr Knook en de baby en de piano in het tuinhuisje; het geheime huwelijk van Willy en Ellv en Dolly White als de lesgevende actrice. H. Dekkinga vormde met mej. Thijm een goed duo als het echtpaar Gay, evenals P. Fernee en mej. Bakker als Willy en Elly Gilford. Dat de bazige schoonmoeder een groot succes behaal de was te danken aan het opmerkelijke spel van mevr. Ettinger. Maar ook H. Brugman als de wel zwaar onder de „plak" zittende echtgenoot speelde ver dienstelijk. Knock, de veearts werd aardig, vertolkt door R. Mosch. De dames A. Trompetter als Dolly en T. Koopman als Irma sloten zich op aan trekkelijke wijze aan bij het spel der reeds genoemden. Regisseur Jos. Groenland mocht tevreden zijn. Het wasvoor-;Dinèia" een verdiend succes. Geboren: Antonie J. M., z. van A. J. M. Grandia en C. M. Mooij. Yvonne, d. van J. Slot en N. Ploeger. Jacobus, z. van J. Pover en B. Brouwer. Jo hanna E., d. van G. J. Duijneveld en G. Witsen. Anna N., d. van C. van der Molen en M. Streicher. Hendrik, z. van F. Beijert en J. Pander. Johannes T. M., z. van T. J. van Veen en M. A. de Moei. Wilhelmus F. J., z. van H. H. Schipper en K. M. Hoogeboom. Din- geman, z. van W. Buizer en H. de Vries. Klaas, z. van P. Gootjes en L. Kamp. Leonardus, z. van A. Nicolai en J. C. Rattink. Overleden: Jansje Boots, 71 jaar, wed. van J. S. Morsch. Janna Klijnsma, 76 jaar, wed. van J. Eriks. Jan J. Eeijne, 75 jaar, wed. van N. Bus. Donderdagavond a.s. geeft het klein- kunst-ensemble Wim Sonneveld in het Gulden Vlies een opvoering van het cabaretprogramma „Bloemlezing", een samenstelling uit ongeveer 450 num mers, die hij in de loop der jaren inet zijn gezelschap heeft gebracht. De tek sten werden verzorgd door Hella Haas- se en Annie Schmidt. Naast Wim Sonneveld werken aan deze voorstel ling nog mede: Emmy Arbous, Conny Stuart, Albert Mol, Paul Deen, Dini de Neef, Beppie Nooy, Betty Meddings en Louis Dusée. Aan de vleugel: Will Hartin gsveldt. MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: De trom men van Fu Manchu (deel II: Het graf van Dhengis Kahn (14 j.) - Rex Theater, 2-30 en 8 uur: „Sterren stralen overal" (alle leeftijden). Victoria Theater, 8 uur: De Piratenkoningin (18 jr.) Harmonie Theater, 8 uur April in Pa rijs (alle leeftijden). Wapen van Heemskerk, 8 u.: Caba retavond Ned. Biljartbond. Gulden Vlies, 2 en 8 u.: Persil-demon- straties. Overdie-terrein, 16.30 uur School- wedstrijden- BERGEN. Rustende Jager, 8 u.: Ver boden te kussen (alle leeft.) DINSDAG Bioscopen als Maandag, aanvang 8 u. Rex Theater 2.30 uur matinée. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Ver gadering van bijenhouders; 2 en 8 uur: Persil-demonstraties. Gulden Vlies, 8 u.: Het Voetlicht met „Goud en Antiek". Overdieterrein, 16.30 uur: Schoolwed- strijden. BERGEN. Rustende Jager, 8 u.: Straf zaak O'Hara (14 jr.) DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apo theken wordt waargenomen door apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 8.27 21.03 Dinsdag 9.32 22.15 Woensdag 10.49 22.34 TE CAMPERDUIN hoog laag Maandag 8.32 21.08 2.32 15.08 Dinsdag 9.37 22.20 3.37 16.20 Woensdag 10.54 23.39 4.54 17.39 Woensdag 22 April wordt de grote voorjaarsmarkt gehouden. Dan zal er op de Diik en in het Toren.burg tevens een markt zijn voor t.b.c.-vrij vee. In veiband met deze markten wor den de autömobisten en fietsers ver zocht niet tijdens de madkturen - van half zeven 's morgens tot 3 uur s middags - op Dijk en Toienburg, op VVaagplein, Korte Nieuwe Sloot en Nieawe Sloot te willen iSjdcn. Links van het toneel stond de monumentale Martinitoren. Hij was van karton maar dat hinderde niet. Hij stond er. En ais een magistraal lijkend bouwwerk was hij Zaterdagavond in 't Gulden Vlies het symbool van wat de „Gro. ningers in de verstrooiing" samenbindt: hun stamverwantschap en boven. alGroningen zelf. De zaal was vol en wij wisten niet dat er z0 veel Groningers in Alkmaar waren. Al deze buitenlanderspardon, „Mollebonen'' hebben een kostelijke avond en een gezellige nacht gehad. En dat mocht ook wel' Want het was ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de „vereniging van Oud-Groningers van stad en land in Alkmaar en omstreken," dat dit feest wetd gevierd. Een feest, dat natuurlijk een officiële inleiding had. Want ook de heer G.H.W. ter Hoeven, één van de oprichters der vereniging, was deze avond met zijn vrouw aanwezig en het is vanzelfsprekend, dat hij in zijn kwaliteit als secretaris der vereniging, een functie die hij niet minder dan 30 jaar heef waargenomen, door de Groningse stedemaagd, op het toneel werd toegesproken Het zijn een paar ontroerende ogenblikken voor de heer Ter Hoeven en dieni echtgenote geworden. Zo'n hartelijke bijval van de gehele zaal hadden zij zetfr niet verwacht te zullen ontvangen. Onder het spelen van een fragment ui de bruidsmars van Lohengrin (het echtpaar is in de bruidsdagen en binnenkor 40 jaar getrouwd) werden zij naar het toneel geleid, waar mevrouw Ter Hoevm bloemen werden aangeboden en haar man tot erelid der vereniging benoem* werd. Hem werd tevens een Gronings boek „Hiddc Betum" aangeboden ah mede een grote foto van het tegenwoordige bestuur. Secretaris Ter Hoeven gehuldigd De woorden die de voorzitter der vereniging, de heer P. Bos, namens de „Mollebonen" tot hen sprak, getuigden van de grote waardering, die men voor beiden had. „In tijden, wanneer het scheef dreigde te gaan met de Mol lebonen", aldus de heer Bos, was Ter Hoeven het, die op rustige wijze de zaak weer op poten zette. Waarmee ik maar wil zeggen: Ter Hoeven is onze kleine grote man". Met aanhou dend applaus en een „Lang zal hij le ven" werd deze wel bijzonder harte lijke huldiging besloten. In zijn voorwoord verwelkomde de voorzitter de vertegenwoordigers der Overijselse vereniging van de vereni ging „Friso' en van de Groningse ver eniging van Den Helder, alsmede de heer A. M. J. Deenlman, gedelegeerde van het hoofdbestuur uit Den Haag. Zij werden allen met een donderend ap plaus uit de zaal begroet. Tevens deel de heer Bos mede, dat de zaal door de heer Mooy, directeur van't Gulden Vlies, gratis ter beschikking was ge steld. Met de huisvesting van het onderwijs in Alkmaar gaat het langzaam maar zeker de goede kant op. Dit blijkt ook uit het jaarverslag van de com missie van toezicht op het lager onderwijs te Alkmaar over het jaar 1952, een verslag waarin een optimistische ondertoon doorklinkt. De vereniging voor neutraal kleuteronderwijs zag zich een modern schoolgebouw toegewezen. Dat de „Kleuterweide" in een dringende behoefte, voorziet, behoeft geen commen taar" meer. De Van der Leeuwschool werd met 4 klassen ondergebracht in de frisse houten school aan het Zeglis, die zodra de nieuwe Van der Leeuwschool aan de Willem de Zwijgerlaan is gereed gekomen voor kleuteronderwijs wordt bestemd. De R.K. St. Anna-school (v.g.l.o.) kreeg de beschikking over enige bijzonder praetische huishoudlokalen. van een moderne inventaris voorzien. De nieuwe R.K. St. Jozephschool voor ULO-onderwijs werd in Januari in gebruik genomen. Vele plannen voor 1953 In het Oostelijk deel van Alkmaar zijn thans in aanbouw de Beatrixschool voor ehr. l.o„ de St. Bavo-school voor r.k. lager onderwijs en de Van dei Leeuwschool voor openbaar lager on derwijs. De Kohnstammschool voor v.g. l.o. zal met enige lokalen worden uit gebreid. Urgent en nog niet gerealiseerd is de behoefte aan kleuterscholen en gym nastieklokalen. Vooral de bouw van gymnastiekruimte in het scholenkwar tier aan de Bergerweg wordt zeer dringend geacht. Uniform leerplan Van ingrijpende aard is het ingevoer de of deels nog in te voeren uniforme leerplan der openbare scholen geweest. De commissie kwam tot de conclusie dat de gemeente in de openbare sector 83. Jimmy had bemerkt, dat twee Bierbier Bavianen naar de muur wa ren gerend en er snel tegen opklom men. Hij gluurde ever de muur en be rekende de plek, waar zij de boven kant van de muur zouden bereiken. Daar wachtte hij hen op, er wel voor zorgend, dat zij hem niet voortijdig zouden ontdekken. Hij begreep, dat hij snel en vastberaden zou moeten op tredenToen schoof de maan weer achter de zwarte wolk te voorschijn. Een der Bavianen wilde zich met een laatste ruk boven op de muur werken, maar op hetzelfde ogenblik trof hem Jimmy's vuist midden in het gezicht. Hij slaakte een ijselijke kreet en viel ruggelings de diepte in. Als een zak zout viel hij near en geen seconde later waren er wel twintig Roekiraki's, die hem op vuistslagen tracteerden. De andere Baviaan had echter de boven rand van de muur kunnen bereiken, voordat Jimmy hem er had kunnen af slaan. Groot en dreigend zag Jimmy hem op zich af komen, een Bierbier Baviaan is veel groter en sterker dan een Roekiraki Chimpansee en Jimmy wist, dat hij in een gevecht van njan tegen man. onherroepelijk het onder spit zou moeten delvenHij liep echter recht op de Baviaan af. „Ik geel mij over", zei hij, „tegen drie Bavia nen kan ik niet op!" De Bierbier Ba viaan keek één ogenblik verwonderd achter zich, om zijn twee makkers te ontdekkenToen was het al met hem gebeurd! Jimmv deed een blik semsnelle uitval. Zijn vuist trof de kaak van zijn tegenstander, die met een boog in de diepte verdween. Ook hij stortte neer, maar helaas verpletter de hij bij zijn val twee Roekiraki's. Er waren er echter nog genoeg over, die hem van alle Kanten besprongen. Houdt vol, broeders!" bulderde Jim my. „De overwinning is óns!" voor een zes-jarig opleidingsonder- wijs móet zorgen en was van mening, dat de geschiktheidsbeoordeling der leerlingen voor voortgezet onderwijs niet in de eerste klasse, maar pas in de derde vastgesteld kan worden. Te vens achtte de commissie het gewenst dat een goed contact gelegd wordt tus sen de zevende klas van het v.g.l.o. en het middelbaar onderwijs. Groter gebrek aan tijdelijke leerkrachten Er waren in het afgelopen jaar nog minder tijdelijke leerkrachten beschik baar dan in 1951. Wegens ontstentenis moest dan ook 59 maal vrijaf worden gegeven. Er werden 512 ongeoorloofde verzuimen van leerlingen genoteerd. Het vak handenarbeid kon zich door onvoldoende huisvesting niet ten volle ontplooien. Hetgeen niettemin nog ge presteerd werd dwingt bewondering af. Hetzelfde geldt voor het gymnastiek onderwijs. Van de 634 leerlingen die aan het verkeersexamen deelnamen, slaagden er 412. Het schoolsparen floreerde. In totaal werd door de leerlingen een be drag van f 20.245,81 gedeponeerd. Aar dig is, dat op de Kohnstammschool de leerlingen zelf de administratie ver zorgen PROPAGANDA-AVOND VAN BLINDENBOND OP 18 APRIL Dinsdagavond 28 April, te 8 uur, houdt de Nederlandse Blindenbond in het „Gulden Vlies" een propaganda- avond, waaraan zullen medewerken de zangeres Hetty Engeltjes, die liederen van Bach, Schubert. Cath. van Rennes e.a. zal voordragen en de pianist Thier ry van Driest. Ook het mannenkoor Orpheus" en het accordeongezelschap Vita Nova zullen een deel van het pro gramma verzorgen. De heer Joh. v. d. Berg uit Den Haag spreekt over het leven en de organisatie der blinden. De film „Een van ons" naar een novelle van Willem Kramer, zal een deel van de avond in beslag nemen. OUDE MAN TE WATER Zondagmorgen omstreeks 11.50 uur geraakte een oude man uit het Hof van Sonoy door bijziendheid in het water van de Oude Gracht. Hij werd door hand reiking op het droge gebracht en later naar zijn woning vervoerd. Vervolgens kwam het Utrechtse Ca baretgezelschap „The Showmakers" oi de planken, dat met een bont pro gramma de aanwezigen uitstekend wist te amuseren. Wij willen eerst Harry Körner noemen, die wij leerden ken. nen als een uitstekend voordrachtsi kunstenaar. In zijn uitbeelding van het karakterschetsje „De Koster" wa, hij subliem. Vóór ons stond een echt oud kostertje, met een mummel-mond. je en trillende handen. Ook „De huis. onderwijzer", die door Körner werj uitgebeeld, wist de zaal ongemeen t( boeien. Hij oogstte eveneens succes met de declamatie van het bekende „De kurassiers van Canrobert". Jam, mer was het, dat verschillende schets, jes te veel achter op het toneel wer. den gespeeld, zodat zij achter in de zaal minder goed verstaan waren. „Tom en Jan" met accordeon engui. taar brachten er muzikale vaart in ea Ria van Steenderen steunde het pro. gramma met aardig accordeonspel. Hei balletgroepje bood een prettige aan, blik. Ir? het begin was het samenspel niet geheel feilloos, maar later raak, ten de meisjes goed op elkaar inge speeld. Na de pauze werd door het oudste lid, de 81-jarige mevrouw Holle, ca. mens de vereniging aan het bestuur een gong met inscriptie overhandigd een stoffelijk blijk van waardering bij het dertig-jarig toestaan van de Molle bonen. Nadat het programma was al- gewerkt, volgde onder leiding van me. vrouw C. W. Görtz-Berger en „Tha sweet Melodians" een buitengewooa gezellig bal. Toen de Martinitoren op het toneeli 10 minuten vóór vier wees, maakti| men zich op en moe, maar nog na genietend van het feest' ging menhuisj waarts. Het programma vermeldde, dat itidi| „aula" van Tom Zaterdagavond hel jaarlijks Dacotafeest zou worden ge vierd. Dat wil voor niet-ingewlita zeggen, dat er in de grote bovenin! van Tom op het Waagplein welke voor deze gelegenheid nog best w! groter had kunnen zijn een feest avond zou worden gehouden dooi; de personeelsvereniging van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen, waarvaa het hoofdbureau, alsmede de technisi* afdeling, in Alkmaar is gevestigd. Ditmaal had men kunnen rekenen de welwillende medewerking van bel cabaretgezelschap van „Kees Stet' ea omdat goede wijn geen krans nodig heeft, behoeven wij hier niet te verze keren, dat het gebodene ten zeerste voldaan heeft. De zeer vele aanwezigen waaron der ook ditmaal enige gasten he»; ben zich van ganser harte vermaakt bij het beluisteren van de man uit „Iers- woud", die in een gevarieerd program ma de humor van het Westfriese boe renland zo typerend en vermakelijk weet weer te geven. Annie de Mooi met haar uitstekende partner zorgden met de bekwame pianist, de heer Hop, voor een voortreffelijk trio op g«j; taar, accordeon en piano, Bep Spee. bracht in enkele declamaties oj gevoelige wijze veel ernst en M) beetje luim. Truus Schot bewees, dat zij nog altijd een voortreffelijke so- praanstem heeft en Brockino gaf son interessante solo op de zingende zaag en had een vermakelijke discussie m® „Kareltje", zijn sprekende pop, die meer van diverse Dacota-leden ble» te weten dan zij waarschijnlijk ver wacht hadden. Nico Akkerman reeg dat alles mej zijn gezellige conferences tot een bom en aantrekkelijk snoer bijeen en nM'; er toe medegewerkt dit avondfeest^® een gezellige en alleszins geslaagde ,uj" eenkomst te maken. De voorzitter van Dacota, de heer Middelbeek, opende en sloot het „0® ciele" deel van deze samenkomst m® enkele prettige woorden en bood medewerkende dames als bewijs va» aller dankbaarheid bloemen aan. Wij weten niet precies tot hoe la» in de nacht het bal geduurd heeft. 1» zal de grote vraag zijn of de sterretjes bij het huiswaarts keren nog over' gestraald zullen hebben. (Ongecorrigeerd) Uitslag trekking Staatsloterij le bias se, eerste lijst: f 25.000: 21527 5.000: 2.000: 1.500: 1.000: 400: 21631 18191 9841 6235 1586 7851 19036 7549 2927 9095 17076 17613 3434 4576 9702 12180 1®J 530! 22!' 3551 441' 17874 17948 18253 21519 200: 1207 1271 1846 2013 2582 2915 3021 3501 3733 3793 3872 3893 4544 4878 5082 6453 Jjg 6926 8258 8288 8519 9135 9342 9963 9968 10056 10156 11549 11920 12537 1 2618 12663 12690 lj 12738 13590 13905 14090 1»J„ 14295 14634 14761 15111 16242 17561 17600 17603 W» 18241 18350 18537 19025 V>L 19165 19289 19320 20103 («b 21031 21392 21560 21566 21804 21931 21964 21968

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2