Vele cracks in de Tulpen Rallye HONDERD JAAR CJMV Noord-Holland boven het IJ is goed vertegenwoordigd Weer beperkte mogelijkheid to krotopruiming in 't zicht D Jubileumwedstrijd van de KNWU Half jaar geëist in meineedzaak Kalveren mishandeld Militairen verzaakten hun plicht Courses te Duindigt Fransman David liep 100 M. in 10.3 seconde Nederlandse bridge-teams ontvangen Belgische rivalen KANSEN VOORDAMESPLOEG ZIJN NIET BIJSTER GROOT ARSENAL VERSPEELDE EEN PUNT AAN CARDIFF CITY Nieuwe taak gevonden in opvangen van fabrieksjeugd Spelers veroordeeld DONDERDAG 33 APRIL 1953 De mooiste, maar ook (Van een onzer redacteuren) rlG SLECHTS ENKELE DAGEN scheiden ons van het ogenblik, waarop 239 equipes de strijd om de Tulpen Railye-trofee zullen aanbinden. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de sterrit naar de bollenvelden zullen Zon dag meer buitenlanders dan landgenoten starten. Tegenover 118 Nederlandse equipes staan 121 teams van vreemde nationaliteit, t.w. 60 Britse, 10 Franse, 12 Duitse, 3 Italiaanse, 7 Deense, 4 Zweedse, 2 Noorse, 10 Belgische, 5 Zwitserse, 2 Saarlandse, 2 Indonesische, 1 Portugese, 1 Oostenrijkse, 1 Hongaarse en 1 Amerikaanse ploeg. Noord-Hoiland boven het Noordzeekanaal is in dit selecte gezelschap goed vertegenwoordigd. Uit onze contreien nemen deel: P. Groenbart, Dirkshorn - B. L. v. d. Wansem, Den Haag met Austin - J. Bos Eyssen - P. Bos Eyssen, Bergen met Jaguar - J. P. Kokkes - mevr. A. C. Kokkes-Godijn, Alk maar met Austin - P. Visser, Medemblik - W. Heerdt, Medemblik - H. C. Vaan drager, Middenmeer met Borgward - dr G. Iwema Bakker, Zaandam - W. A. Meurs, Wormerveer met Peugeot - H. Luyting, Velsen-Noord - ir H. Prins, Was senaar met Jaguar. Zij allen kozen Den Haag als startplaats. De oud-Beverwü- kers T. H. Zwikstra en P. F. Docter met Peugeot vertrekken uit Parijs. met vijf bijzondere etappes en vier klassementsproeven weer gedraaid zijn, zullen wij wat wijzer zijn. Niet vee! Overigens ,want de beslissing valt op het circuit in Zandvoort. In Noordwijk zullen ongetwijfeld tientallen teams zonder strafpunten arriveren. In de klim- en andere proeven, die *veel van de rijkunst van de bestuurder zullen vergqn, zullen de nodige winstpunten worden vergaard, doch in de snelheids proef op het Zandvoortse circuit wacht een grotere buit. Als een equipe in haar klasse alle vier klassementsproe ven wint, zal zij in totaal 60 punten hebben veroverd. De winnaars in Zandvoort zien hun prestaties evenwel alleen reeds met 30 punten beloond. De kans is dus groot, dat op Koninginne dag de ranglijst nog eens radicaal door elkander wordt gekegeld. Nog helder staan ons de buitengewoon interessante en bovenal spannende internationale races van vorig jaar voor de geest. Duizenden genoten met ons van een •uitzonderlijke sportgebeurtenis. Ho pelijk zullen het er Donderdag a.s. tienduizenden zijn. JAE ORGANISATOREN zijn over het aantal deelnemers zeer tevreden. Met de Rallye de Monte Carlo is de de zwaarste sterrit |AT verschillende Noordhollanders tot de besten behoren, bewijst het feit, dat de equipes Groenhart en Kokkes in het drie ploegen tellende merkenteam van Austin zijn opgeno men en de teams Iwema Bakker en Zwikstra de eer te beurt viel voor Peugeot te mogen rijden. Het club- team van het district Noord-Holland van de RAC-West is samengesteld uit Groenhart, Kokkes en Bos Eyssen. Met belangstelling zien wij de ver richtingen van de Noordhollandse deelnemers tegemoet. Dat zij het zwaar te verduren zullen hebben, zal een ieder, die hel sterk bezette rallye-veld aan een beschouwing onderwerpt, dui delijk zijn. Het is moeilijk, zo niet on mogelijk een voorspelling omtrent de uiteindelijke winnaar te doen. Cracks als Appleyard met Jaguar, Imhof met een Allard waarin een 5i/2 liter Cadil lac motor, de befaamde Fransman Gros- gogeat met een Panhard, de Nederlan ders Gatsonides met Ford Zephyr en Dries v. d. Lof in een MG met zelfge bouwde carrosserie zullen in hun klas sen zeker hoge ogen gooien en een greep doen naar de begeerde eerste plaats in het totale eindklassement. Toch behoeft men zich niet te verbazen indien de winnaar onder de overige 234 rallye-rijders moet worden gezocht. Als Woensdag de circa 2750 kilometers ROME-NAPELS-ROME Wim van Est dertiende in algemeen klassement De eerste dag van de etappe-wedstrijd HomeNapelsRome is vrij kalm ver lopen. De eerste halve etappe werd gewonnen door De Santis in de tijd van 2 uur 38 min. 20 sec. Voor Astrua, Graf, Fornara en Poblet werd dezelfde tijd genoteerd en alle overige renners kwa men in een grote groep 36 sec. later door de finish. De uitslag van de twee de halve etappe luidt: 1. Albani (It) 3 uur 9 min. 54 sec.; 2. Astrua iIt) 3 uur 10 min. 1 sec.; 3. Bartali (It) 3 uur 10 min. 7 sec.; 4. Ockers (Belg) z.t.; 5. Monti (It) z.t.; 6. Hoermann (Zwits) z.t.; 7. Koblet (Zwits) z.t.; 8. Robic (Fr) z.t.; 9. Ferrari (It) z.t.; 10. Poblet (Sp) z.t. De wedstrijd met motorgangmaking, het derde gedeelte van de eerste dag, leverde een overwinning op voor Mag- ni. De Italiaan reed de 4420 meter in 4 min. 32 sec. De overige uitslagen lui den: 2. Koblet (Zwits) 4.36; 3. Ockers (B) 4.41; 4. De Sa.nti (It) 4.45; 5. Diggel- man (Zwits) 4.48; 6. Kubler (Zwits) 4.50; 7. Robic (Fr) 4.51; 8. Monti (It) 4.54; 9. Poblet (Sp) 4.55: 10. Ferrari (It) 4.56; 11. Wim van Est (N) 5.00; 12. Bar tali (It) 5.06. Het algemeen klassement na de eerste dag luidt: 1. De Santi (It) 5.53.12; 2. Austrua (It) 5.53.30; 3. Magni (It) 5.53.35; 4. Koblet (Zwits) 5.53.39 5. Ockers (B) 5.53.44; 6. Fornara (It) 5.53.49; 7. Diggelman (Zwits) 5.53.51; 8. Kubler (Zwits) 5.53.53- 9. Robic (Fr) 5.53.54; 10. Monti (It) 5.53.57; 13. Wim van Est 5.54.03. De viering vam het 25-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie zal 3 Mei op zeer bijzondere wijze worden besloten. Op die dag, waarop voor alle Nederlandse renners Oen startverbod voor andere wedstrij den in het binnen- en buitenland van kracht is, komen op het circuit van Zandvoort niet minder dan 450 cou- reurs profs zowel als onafhanke- hjken en amateurs gezamenlijk aan de start voqr een race over 170 kilo meter (42 ronden). En dat het in deze strijd, die een waardige afscheidsgroet zal betekenen aan de kortelings afge treden voorzitter jhr I. L. van den Berg van Heemstede, spannend toe zal laan, daar staan de namen van de in geschrevenen borg voor. Bij de profs (ruim 70 in getal) nemen o.m. Schulte, Van Est, Wagtmans. Faanhnf, Dekkers, de gebroeders Voorting, Bakker, Ge- lissen, Peters, Suyckerbuvk, Van Bree- nen, Roks, Lakeman, Bijster, Schoen makers, Jansen en Lambrichs deel. En de amateurs zijn niet minder sterk vertegenwoordigd door Van den Brekel Cantineeu. de gebroeders Stevens, Cuy- ten. De Groot Van 't Hof, Hofland, Kooiman, Kloosterziel, Maan. Kuit- waard. de gebroeders Peters. Plantaz Post, Snijders, Vreeswijk, Willekes. de gebroeders Paas en Van der Voort Voor de sportcommissie van d» K.N.W U is deze wedstrijd de U.C.I. heeft voor het gezamenlijk starten van profs en amateurs dispensrtie verleend bovendien zeer nuttig tot verkrijging van het nodige inzicht in de krachts verhoudingen tussen amateurs en profs in de huidige Nederlandse wieler- vereld. De bepaling is gemaakt, dat iederf ingehaalde renner als uitgeschakeld moet worden beschouwd en het par cours moet verlaten. Bovendien be houdt de jury zich het recht voor be paalde deelnemers, die voor een be hoorliike plaatsing toch niet meer in aanmerking zouden kunnen komen en die een goed verloop van de course in de weg zouden staan, uit de strijd te nemen Aan alle voorwaarden voor een spannende en belangwekkende wed strijd is dus voldaan. Tulpen Rallye thans de belangrijkste internationale sterrit geworden, een onderscheiding, die uitsluitend te dan ken is aan de uitstekende organisatie en de sportieve geest welke onze rallye kenmerkt. Hoe populair de Tulpen Rallye is, ontdekt men als men ver neemt, dat aan de Rallye van Groot- Brittannië maar negen buitenlandse equipes deelnamen en dat de jongste Rallye de Sestriere, waarvoor een in schrijfgeld van 90.— wordt gevraagd tegen 250.— voor de Tulpen Rallye en een bedrag van f 30.000 aan geldprijzen beschikbaar is, terwijl in de Neder landse sterrit geen geldprijzen worden verstrekt, slechts 90 deelnemende equi pes telde. Het ongunstige tijdstip van de Rallye van Groot-Brittannië is van invloed geweest op het aantal Engelsen, dat Zondag in de Tulpen Rallye start, ter wijl ook uit Duitsland een grotere deelname was verwacht. Teneinde in cidenten als die van het vorige jaar te voorkomen, hebben de Duitse automo- bielsoortautoriteiten de bepaling ge maakt .dat alleen zij, die vijf sterritten in Duitsland op hun naam brachten, aan de Tulpen Rallye mochten deelnemen. Al deze factoren, gevoegd bij de na weeën van de Watersnood, welke het aantal Nederlandse inschrijvingen be ïnvloedden. dreigden de Tulpen Rallye aanvankelijk parten te spelen. Geluk kig keerde het getij en stroomden ge durende de laatste dagen voor de slui tingsdatum talrijke inschrijfformulieren binnen. Piet Nortier en de zijnen zijn er zelfs toe overgegaan enige klassen te splitsen. Zo ontstond o.a. de klasse 1B. waarin uitsluitend Volkswagens zullen starten. Opmerkelijk was het. dat voor de aanvankelijk geplande klasse van opgefokte toerwsgens geen belangstel ling bestond. Deze klasse is dan ook vervallen, zodat nu uitsluitend sport en toerwagens zullen rijden. De organisatoren van de Rallye heb ben een streep gezet onder de voor bereiding. Alles is tot in de puntjes ge regeld. Tweehonderdnegenendertig equipes wachten nu vol ongeduld op de minuut, waarop zij kunnen starten. Hun wacht de mooiste, maar tevens de zwaarste Tulpen Rallye, welke tot nu toe is gehouden. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren het proces tegen de 47-jarige Haarlemse monteur H. J. B., die ervan beschuldigd wordt een meineed te hebben afgelegd in een tuchtzaak tegen de Amsterdamse arts, dr J. Samuels, voortgezet. Zoals men zich herinnert werd dr Samuels op grond van een door deze monteur aanhangig gemaakte klacht eerst door het medisch tuchtcollege en dturna door het Hof drie maanden als arts geschorst, omdat hij de monteur, die zich in 1950 als patiënt tot hem had gewend, niet aan een volledig licha melijk onderzoek zou hebben onder werpen. De rechtbank hoorde gisteren nog drie getuigen in deze zaak, uit wier verklaringen de officier van Jus titie tenslotte concludeerde, dat er in derdaad sprake was van meineed. De vorige maand was tegen de monteur een half jaar gevangenisstraf geëist en de officier persisteerde bij deze eis. Uitspraak over 14 dagen. Inplaats van het vonnis van een maand gevangenisstraf, dat werd op gelegd door de rechtbank, eiste de pro cureur-generaal bij het Gerechtshof te Den Haag gisteren zes weken gevange nisstraf zowel tegen de veehandelaar Vnn dev M. als tejen de chauffeur J. W. K., beiden uit Schipluiden. De heren was een ergerlijke manier van dieren mishandeling ten laste gelegd. Uit. getuigenverklaringen bleek, dat beide mannen bij het lossen van een veewagen te Delft kalveren over de laadbrug van de wagen naar beneden wierpen, waardoor verschillende van deze dieren van anderhalve meter op de grond vielen. Voorts zou Vain der M de kalveren bij de poten hebben gegrepen en over de grond het slacht huis hebben ingesleept. De verdachten ontkenden zich aan mishandeling te hebben schuldig ge maakt. Het had niet in hun bedoeling gelegen de dieren opzettelijk te pijni gen.... De verdediger verzocht vr - spraak of een voorwaardelijke straf. De uitspraak volgt over twee weken. De Krijgsraad te Velde-Zuid heeft gisteren een sergeant-majoor en een sergeant veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf wegens schromelijke verzaking van hun plicht. Tijdens de watersnood waren zij door hun com mandant te werk gesteld aan een dijk op Walcheren. Zonder daarvoor toe stemming van hun superieuren te heb ben gevraagd gingen zij s-nachts naar huis om zich eerst de volgende dag weer te melden. TWEEDE AMERIKAANSE ONDER ZEEBOOT OVERGEDRAGEN Te New Londen, in de Amerikaanse staat Connecticut, is eergisteren de tweede onderzeeboot, die door de US- Navy aan Nederland in bruikleen is gegeven, de „Zeeleeuw" overgedragen. Het 1500 ton metende vaartuig heette voorheen Hawkbill" (Advertentie, Ing. Med.) Christelijk Jonge Mannen Verbond streeft naar verantwoorde vrije tijdsbesteding (Van onze speciale verslaggever) ALS MEN EEN HONDERDJARIGE BEZOEKT, verwacht men een afge leefde, zwijgzame grijsaard, die het liefst met rust gelaten wordt en van wie weinig of niet meer uitgaat. De honderdjarige, die zich verschuilt achter de initialen C.J.M.V., heeft niet van een strompelend oudje. Hij is nog altijd springlevend, bezield van een aantrekkelijk enthousiasme, vol jeugdig vuur, vervuld van toekomstplannen en voornemens nog talrijke jaren te leven. Hot kan het anders, het Christelijk Jonge Mannen Verbond bestaat uit jongeren, die een nieuwe toekomst willen bouwen en zich daarop voorbereiden. En voor zover ouderen mede leiding geven, doen zij dat met een jeugdige overgave. Want in de Nederlandse jeugdbeweging zal het C.J.M.V. een taak blijven be houden. De Ernst Sllemhoeve in Lage Vuur- sche, een fraai gelegen en uitstekend ingericht, ruim tehuis van het C.J.M.V., waar veel jongerenconfe- renties worden gehouden en dat des zomers als vacantie-oord voor de C.J.M.V.-leden dienst doet. Het C.MJ.V., dat binnenkort zijn hon derdjarig bestaan viert, beschikt over enige tehuizen in ons land. Minister benoemde een De uitslagen vsm de op Woensdag gehouden draverijen te Duindigt luiden; Glossy sil prijs. 1 Rita Belwin (H. C. ten Hagen) 2 km tijd 1.36.9; f-2 Royal Brooklyn; 3 Rinijo. Toto: winnend f 7.70, plaats f 3.50, f 2.50, gekoppeld f 8.70, covercal f 4. Gretchenprijs. 1 Prinses Juliana B (J. M. v d Berg) 1.28.3; 2. Nannie Gregor; 3 Ostrogatta K. Toto: winnend f 1.80, plaats f 1.60, f 2.10. Gekoppeld f 5.90, covercal f 4.30. HarvesHeeprijs. 1 Quickness (N. J. Bloemsaat) 1.33.6; 2 Quick Boy; 3 Quelle Veine. Toto: Winnend f 9.plaats f 2.30, f 1.70, f 2.80. Gekoppeld f 10.30 covercal f 4.10. Hildegarüprijs. 1 Query Hanover (W. H. Geersen) 1.30.2, 2 O Mc Gregor; 3 Orkaan O. Toto: Winnend f 4.10, plaats f 1.90, f 4.f 2.60, gekoppeld f 9,90. covercal f 14. Idylleprijs. 1 Olivier B (J. M. v. d. Berg) 1.26.2: 2 Peter Spencer; 3 Nico the Saint. Toto: Winnend f 2.90, plaats f 1.50, f 1.40, gekoppeld f 5.50, covercal f 2.80. Gristefprijs. 1 Britoly (F. Delbras- sinne) 2.00.6; 2 Sakina; 3 Aquavit. Toto: winnend f 11.90, plaats f 5.30, f 2.20 Gekoppeld f 12.60, covercal f 4.80. Helitropprijs. 1 Stormalong (H. Pije) I.55; 2 Bebe Chou; 3 Shooting Box Toto: winnend f 2.60, plaats f 1-40, f 1.60 f 1.70, Gekoppeld f 5.30. covercal f 5.30. HPC verbeterde record 4x100 m vrije slag De Heemsteedse Poloclub is erin ge slaagd in het Stoopbad te Overveen het Nederlands record 4 x 100 meter vrije slag estafette te verbeteren en te brengen op 4 min. 4 sec. Voor de ploeg, die bestond uit Geurt- sen. Prins. Bouwman en Tjebbes wer den de tijden: 4 min. 4 sec., 4 min. 3,8 sec. en 4 min. 4.2 sec. afgedrukt. Het oude record stond sedert 4 Sep tember 1938 te Casablanca gemaakt op naam van de Amsterdamse vereniging „Het Y" met 4 min. 8,5 sec. Bij te Fez gehouden internationale nthletiekwedstrijden heeft de Fransman David de 100 meter gewonnen in de snelle tijd van 10.3 sec. De 400 meter was voor Galland (Fr.) in 49.7 sec en Chataway werd eerste op de mijl in 4 min. 15.2 sec. Lucien Theys (België) nam de 3000 meter in 8 min. 39.8 voor zijn rekening en op de 1000 meter zege vierde Bannister (G B.) in 2 min. 31.7 sec. Poirey (Noord-Afrika) won het discuswerpen met 44.50 meter. Vandaag wordt in Amsterdam de bedrijfsautotentoonstelling geopend. Tijdens de opstelling van de wagens in het R.A.l.-gebouw trok deze nieuwe veegmachine voor de stads reiniging bijzonder de aandacht, vooral door de zeer vreemde plaats van de cabine, die geheel uit het midden is geplaatst. De chauffeur kan hierdoor zijn werk gemakkelij ker overzien. commissie DE MINISTER VAN Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft beslóten in te stellen een „Commissie krotoprui ming en sanering". Hij heeft overwo rn, dat een gedeélte van de Neder landse woningvoorraad niet voldoet aan redelijke eisen van bewoonbaar heid en dat het daarom noodzakelijk het opruimen van deze woningen krottenen het daarvoor, in de plaats stellen van aan moderne eisen van indeling, inrichting, etc. voldoende woningen te bevorderen. (Van onze bridgemedewerker) Zaterdag en Zondag vinden resp. in Heerlen en Maastricht de wedstrijden plaats voor de landenontmoeting Neder landBelgië. Het Nederlandse dames team is samengesteld uit de dames Van RijnDijekmeester (Den Haag), Van HallHofman ('t Gooi) en Van HoolwerffBrouwers (A'dam). De twee Nederlandse herenteams die aantreden zijn gebrs. Goudsmit (A'dam), Cats Kramer (A'damUtrecht) en de gebr. Kaiser (A'dam), het Nederlandse B- team wordt gevormd door Nypelsv. d. Werf (Den Haag), AmsinghKebattu (A'dam) en de gebr. Oudshoorn (Rot terdam). Filarski zal als non-playing captain der drie teams, waarvan ver schillende paren door hem zijn ge traind, optreden. De kansen van het damesteanq zijn niet bijzonder groot; het zou ons al meevallen als er een gelijk spel uit de bus kwam. De Belgische dames, Kovel' Dyner en de la PotterieDeswarte, hebben in menig internationaal tornooi bewezen tot de sterksten te behoren en deze dames zullen zich waarschijn lijk niet laten verrassen door de Ne derlandse paren, die nog maar weinig ervaring in dit soort wedstrijden be zitten. Het Nederlandse A-team heeft een redelijke kans op een overwinning. Hoewel het Belgische team bekende namen bevat (FinchelsteinSavostin, de Hemricourt—Forgeur en Charles— Sauveur) zijn de Nederlandse spelers zeker tegen deze combinatie opgewas sen. Een onbekende factor in een in ternationale match zijn de gebr. Kai ser, die hier voor het eerst tezamen op treden. In Nederland kennen wij hen als zeer sterke ,coming-men'. maar wij zullen moeten afwachten of hun pres taties tegen de sterke Belgen gelijke tred zullen houden met de reeds door hen verworven reputatie. De gebr. Goud smit vormen zeker de basis van dit team en hun gedegen spel wordt slechts zelden ontsierd door ernstige fouten, in het bijzonder niet als er van een korte wedstrijd sprake is, waarin het uit houdingsvermogen geen bijzondere rol speelt. CatsKramer wisselen goede met slechte wedstrijden af, de laatste tijd maakt dit paar de indruk er goed .in' te zijn, zodat deze wedstrijd met vertrouwen tegemoet gezien mag wor den. Het heren B-team speelt tegen ons onbekende tegenstanders. Ehkele der Nederlandse B-spelers kenmerken zich door .hollen of stilstaan'. Wij hopen natuurlijk, dat het in deze wedstrijd alsmaar .hollen' zal ziin, maar voor de kans op een overwinning zagen wij toch liever een meer constante vorm. Niet temin zijn de B-spelers voldoende sterk om de strijd met vertrouwen tegen de Belgen te kunnen aanbinden. Het district Limburg zal met deze interland-wedstrijd zeker ingenomen ziin. Het is dp eerste iriatl dat een dergelijk evenement in 't Zuiden plaats vindt. Laten wij hopen, dat de Neder landse spelers, allemaal bridgers uit de Westelijke provinciën, de Zuidelijke gastvrijheid zullen opluisteren met goede demonstraties van het Neder landse bridge. Gistermiddag werden voor de eerste divisie van de Engelse league vier wdstrijden gespeeld. De uitslagen lul den: Bolton WanderersWest Brom- wich Albion 01. Cardiff CityArse nal 00. Charlton AthleticBurnley 00. Manchester CityPreston North End 0—2. De krotopruiming, die in de jaren vóór 1940 op bescheiden schaal ge schiedde, is ten gevolge vsm uit de oorlog voortvloeiende omstandigheden onderbroken en kon tot dusver niet worden hervat, daar de bouw van nieuwe woningen diende te prevaleren boven de bouw van woningen ter ver vanging van bestaande woningen. Thrins, gezien de mate van inhalen van het woningtekort, bestaat een be perkte mogelijkheid om weder tot krot opruiming over te gaan. Verwacht mag worden, dat deze mo gelijkheid in de komende jaren regel matig zal worden verruimd tot, n?i het volledig inhalen van het woningtekort, het vraagstuk van de krotopruiming in volle omvang zal kunnen worden ter hand genomen. Het is volgens de minis ter wenselijk te doen onderzoeken, welke maatregelen in de toekomst ten aanzien van de krotopruiming dienen te worden genomen.' Bij het onderzoek dient mede de sa nering van slechte woonwijken te worden betrokken. Voorts dient aan dacht te worden gegeven aan het vraagstuk van de werkgelegenheid in het bouwbedrijf. De commissie „krotonnjiming er. sa nering" heeft óe opdracht gekregen te onderzoeken, welke maatregelen ten behoeve van de krotopruiming en de sanering van slechte woonwijken die nen te worden genomen, daarbij aan dacht gevende aan de vraag of, en in hoeverre, een inzinking van de bouw- bedrijvigheid, die het gevolg zou zijn van een in verband met de inhaling van het woningtekort verminderde wo ningproductie, door deze maatregelen kan worden opgevangen. In de commissie zijn o.a. benoemd: J. lommer, voorzitter (lid van de Tweede Kamer), tot leden prof. R. Hornstra te Utrecht, dr ir F. Bakker Schut te Den Haag ir H. van Halewiin te Groningen, mr P. A. v. d. Drift, voorzitter voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting W. Harmsma. burge meester van Oprterland namens de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten en vertegenwoordigers van vele organ'setties van de bouwbedrijven. KINDJE VERBRAND DOOR GLOEIEND ZEEPSOP In een onbewaakt ogenblik trok een anderhalf jarig dochtertje van een fa milie te Linschoten, de stop uit de wasmachine, die met kokend zeepsop was gevuld. Het meisje werd door het sop overspoeld. Aan de bekomen brandwonden is zij korte tijd later overleden. UONDERD JAAR geleden richtten enkele jongelingenverenigingen op Christelijke grondslag het verbond op. Het bestuur wilde zich toen reeds wei- bewust niet gronden op de belijdenis van één der Protestantse kerken, waar door het jongeren van andere herkomst van zich zou hebben vervreemd„ En in de beginjaren begreep men al, dat geen jongmens het alleen men geestelijke kost zoals bijbellezingen uithout, -nraar" dat- er- ook- -gelegenbeid- 4ot ont wikkeling en ontspanning moet zijn. In tal van plaatsen is het C.J.M.V. tegenwoordig gevestigd. Men beschikt daar in de regel over een eigen lokaal, dat meestal ook een avond open staat voor niet-aangeslotenen en waarin men. zich bezig houdht met zang, conversa tie, voordrachten, lezingen, bespreking van onderwerpen van de dag, enz. Het C.J.M.V., dat het karakter van zijn werk in de loop van de achter ons liggende eeuw heeft zien verandoeren, doordat de arbeidende mens gunstiger werkuren verkreeg en.de jonggeren de beschikking kregen over meer vrije tijd, is zich meer en meer gaan toeleg gen op een verantwoorde vrije tijdsbe steding door de jeugd. VOORAL IN DE beginperiode heeft men met veel moeilijkheden te kam pen gehad. Bij het tien-jarig bestaan telde het nog slechts 1.600 leden. Tien jatr later was dit getal aangegroeid tot 3000 en bij het gouden jubileum waren 8000 leden, verdeeld over 300 afdelin gen, in het C.J.M.V. verenigd. Thans telt het Verbond bijna 20.000 leden in 900 afdelingen, waarvan 800 afdelingen, op het plattelnd. Het geeft tlrijke geschriften uit, be steedt vooral aandacht aan zieke jon gens, zorgt voor bibliotheken op het platteland en heeft zijn activiteiten al lengs tot een respectabel aantal uitge breid. Des zomers wordt veel gekam peerd en worden kamphuizen bezocht. Een nieuwe taak, die htt Verbondsbe- stuur aangetrokken heeft, is het opvan gen van de jeugd, die tengevolge van de industralisatie in Nederland, al vroeg fabrieksarbeid moet verrichten. In En schede is daartoe een der secretarissen gestationneerd, die in Amerika studie van het jeugdwerk gemaakt heeft en die nu in samenwerking met en met financiële steun van de fabrieksdirec teuren groepen vormt. Bereikt is reeds, dat een aantal jon gens deze zomer voor een zeer gering door h enzelf te betalen bedrag in kleine clubjes fietstochten zal gaan ma ken langs Nederlandse jeugdherbergen. Op 12, 1 3en 14 Mei zal het C.'J.M.V., gecombineerd met zijn bondsdag, op grootscheepse wijze in Den Haag zijn eerste eeuwfeest vieren. Duizenden jon gens en meisjes komen dan naar tse voormalige residentie voor bezinning op hun taak. Het Haagse gerechtshof heeft giste ren arrest gewezen in de zaak tegen de spelleider en vier bestuursleden van. de speelclub „Mondial", die vorig jaar werd opgerold. Allen werden veroor deeld tot f 250.boete, en twee maan den voorwaardelijk. ?en sje ze- ?n- =e- len ''ne, 10- ijn jw ets ;ou en, ir", lat ad »n- lat zij )m sn. >m iar ^Advertentie, lng. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9