NAVO aanvaardt groots plan voor productie van straaljagers Europese defensie zonder Duitsland onmogelijk Laos vraagt hulp aan Siam in strijd tegen Vietminh De Vrijheid in Bloemen r r Geen vertrouwen in Russisch gedrag VN vormen onderzoek-commissie voor „bacteriën-oorlog" Het sigaretje Vrijdag 24 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 96 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Géén bijeenkomst van Grote Vier in zicht Herhalingsoefeningen voor de luchtmacht 2200 man worden opgeroepen HALF MILLIARD DOLLAR IN DRIE JAAR Bidault formuleert drie voorwaarden Amerikaanse steun afhankelijk van EVG Kan Ommelandengered worden Algemene Vergadering op reces Vlaggetjesdag op Pinksteren Nieuwe straaljager voor Nederland Roden hebben Russische wapenen Heidebrand door schietoefening LEVENSLANG GEËiST WEGENS MOORD Nieuwe incidenten te Jeruzalem 1VÏ t vroeg zich af, ho® leven. Hij was bW» eikte, een stad le vrouwen, rokend® ichoenpoetsers. Onder net zijn elf volgel'd" Ze hadden een pracn- Het had Vonkenboer t. maar hij had ilende gezichten keels. ht de acrobatiek van Directie: J. 8LJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M KOEMANS Redactie: <\chterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per nun Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meei 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij vooi uitbetaling f 2.02 per mno t 6.05 per kwartaal plus Incassokosten Weekabonnementen r U.49 Eisenhower dementeert geruchten President Eisenhower heeft te Was hington verklaard, dat hjj niets weet van diplomatieke voelhoorns, onderhande lingen of andere stappen ter voorberei ding van een bijeenkomst op het hoog ste niveau van de Westelijke mogend heden met de Sovjet-Unie. Hjj zeide, dat hjj van de Sovjet-leiders nog geen antwoord had ontvangen op zijn rede van verleden week, waarin hij voor stellen had gedaan om de meningsver schillen uit de weg te ruimen. De Britse onder-minister van Bui tenlandse Zaken, lord Reading, heeft in het Britse Hogerhuis verklaard, dat het Westerse aanbod tot het houden van vier-mogendhedenbesprekingen, vervat in de nota aan de Sovjet-Unie van September, nog steeds van kracht is. Op deze nota, aldus lord Reading, is nog steeds geen antwoord ontvan gen. Voor een aantal onderdelen van de koninklijke luchtmacht zullen in de pe riode van 4 Mei tot 19 September van "it jaar herhalingsoefeningen worden gehouden. Het betreft in hoofdzaak de zgn ob- jectbewakingstroepen, die indertijd als luchtvaarttroepen naar Indonesië zijn gezonden. Het gaat om circa 2200 man. waarvan de officieren en onderofficie ren vier weken zullen moeten opko rten; de korporaals en manschappen twintig dagen. In de periode van 11 lot 29 Augustus zal een deel van het vliegend personeel onder de wapenen komen. Voor het grote Bloemencorso dat morgen te Lisse wordt gehouden, wordt er in schuren en gehouwen, achter gesloten deuren, al hard ge werkt om de wagens voor het feest gereed te maken. Ben der wagens met het Amerikaanse Vrijhetdsbeeld in opbouw. IN DE EERSTKOMENDE DRIE JAAR zal vijfhonderd en vijftig milliuen dollar worden gestoken in de vervaardiging van twee typen straaljagers voor de NAVO. Iets meer dan de helft van dit bedrag, rond 281 millioen, zal worden opgebracht door de Verenigde Staten, die daartoe de nodige orders in verschil lende Europese landen zullen plaatsen. De hiervoor vereiste contracten zijn Donderdag op de eerste vergadering van de NAVO-raad te Parijs ondertekend. Van deze orders profiteren Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Italië; alleen ten aanzien van het laatstgenoemde land is nog niet geheel bekend, voor hoeveel het zal leveren, al weet het reeds, dat het een nieuwe Amerikaanse jager te vervaardigen krijgt. Engeland (153 millioen), België (24 millioen) en Nderland (18 millioen) zullen de nieuwe Engelse Hawker-Hunterjager bouwen. Frankrijk zal 86.5 millioen dollar ontvangen voor de vervaardiging van zijn bekende Mystere-IV-jager. Dit bouwprogramma is bedoeld als een voorloper van vele andere, zo heeft Lord Ismay, de secretaris-generaal van de NAVO, verklaard. In dit verband verdient het aandacht, dat de ministers zich hebben verenigd met de opvattingen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles. Deze huldigt het standpunt, dat de Westelijke verdediging moet worden gezien als een zaak op lange termijn en niet uitsluitend moet worden gebaseerd op enkele critieke jaren. MET INBEGRIP van de twee en veer- tig millioen aan offshore-orders der VS zullen Nederland en België in to taal 117 millioen dollar aan Hawker- Hunterjagers kopen. Deze zullen vol gens contract in deze landen worden gebouwd. Nederland, België en Noor wegen zullen voorts een groot aantal jagers voor alle weersgesteldheden (all-weather-fighters) aanschaffen. Dit is volgens Lord Ismay het eerste voor beeld van een groot gecoördineerd pro gram voor wapenproductie op grond slag van een internationaal plan. Mi nister Staf heeft voorts verklaard, dat de Nederlands-Belgische samenwerkng op het stuk der vliegtuigbouw een illustratie leverde van het succes der Benelux-samenwerking. PULLES WAARSCHUWT WEST-EUROPA: TOHN FOSTER DULLES heeft gisteren op een persconferentie te Parijs de J Westeuropese landen nog eens nadrukkelijk gewaarschuwd voor het gevaar, dat zal ontstaan, wanneer de plannen voor de vorming van een Europees leger schipbreuk mochten lijden. „Indien - zo verklaarde hjj - het er niet naar uitziet, dat er onder meer door inschakeling van West-Duitsland een doelmatige ver dedigingsmacht in West-Europa tot stand komt, zal het Amerikaanse Congres een algehele herziening van het programma van de NAVO verlangen. Ik weet geen ander plan - zo vervolgde hij - dat in de plaats van het EVG-verdrag zou kunnen komen. West-Duitsland zou tot de NAVO kunnen toetreden. Frankrijk zou hiertegen echter nog meer gekant zijn dan de inschakeling van West-Duits land bij de verdediging van West-Europa". Er komt schot in het plan IJITGANGSPUNT van deze nieuwe, uitgebreide bewapeningsplannen is uiteraard de houding van de Sovjet unie. De ministers zijn het er namelijk over eens geworden, dat deze geen wijziging' van essentiële betekenis te zien geeft. Wel heeft Moskou een aan tal vredelievende gebaren gemaakt, doch uit niets blijkt zo heeft men uit gemaakt, dat het de hoop op een com munistische overheersing van de we reld heeft opgegeven. De bewapening moet dus worden voortgezet. Wil het Westen worden overtuigd van de oprechtheid van het Russische vredesoffensief, dan zal tenminste aan drie voorwaarden moeten worden vol daan, zo heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, op een noenmaal van NAVO-afgevaardigden betoogd. Deze zijn: internationale con trole der bewapening, een vrij gekozen regering voor een verenigd Duitsland en het sluiten van een staatsverdrag. Bidault heeft verder verklaard, dat Parijs, indien mogelijk, degenen, die voor de vrede werken, gaarne zal ver welkomen; -waarnemers hebben hier uit afgeleid, dat Frankrijk bereid is, als gastheer bij een conferentie van de Grote Vier op te treden. Ook een boodschap van president Eisenhower aan de NAVO laat de hoop van het Westen doorschemeren, dat de jongste Russische gestes misschien kunnen leiden tot een vermindering van de spanning tussen Oost en West. Niettemin stelt ook hij zulks in de eerste plaats afhankelijk van de daden van anderen. „Wij mogen ons dus niet laten misleiden ten aanzien van de gevaren, waar tegenover wij staan," aldus de boodschap. MA afloop van de conferentie van de NAVO-raad zullen de ministers van Amerika, Engeland en Frankrijk Zater- middag een drie-mogendhedenconferen- tie houden. Het is de bedoeling, een algemene gedachtenwisseling te hou den over de internationale toestand. In elk geval zullen Dulles en Bidault hier aan deelnemen. Het is nog niet bekend, wie Engeland zal vertegenwoordigen. IAULLES noemde de vorderingen bij u de instelling van een Europees leger nog allerminst bevredigend. In Februa ri zat er echter nog in het geheel geen schot in de uitwerking der ideeën, ter wijl er thans naarstig naar wordt ge- steefd, de denkbeelden te verwezenlij ken. De kans van slagen is thans zo groot, dat het Congres mag veronder stellen dat het voorlopig de uitgezette koers moet blijven volgen. Er kan echter geen Europese defen sie zonder Duitse deelneming tot stand komen. „Het is mogelijk zo besloot Dulles dat de Fransen bereid zijn bij het afslaan van een aanval hun solda ten te zien sterven, terwijl de Duitsers als toeschouwers langs de kant staan, doch dat is niet de Amerikaanse opvat ting" Bestuur en commissarissen zien er nog licht in Bestuur en commissarissen van „De Ommelanden" delen mede, dat zij on veranderd besloten zijn op de eenmaal •ngeslagen weg voort te gaan en niet *e zullen wijken voor de oppositie onder de leden. De toestand in het be drijf is rustig, ofschoon zoals te ver dachten was, sommige melldeveran- ciers hun leveranties hebben gestaakt. De melktoevoer ondervindt hierdooj echter geen stagnatie. De geruchten öat „De Ommelanden" geen bankcre- WEERBERICHT Verwachting tot morgenavond: NU EN DAN OPKLARINGEN Droog weer met nu en dan op klaringen. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Over het algemeen weinig verande- ring in temperatuur. Zaterdag: zon op 5.23, onder 19.54 maan op 16.13, onder 3.50 diet kan krijgen, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. De heren Bus en De Boer gaan voort met hun opruiende acties, doch bestuur en commissarissen vertrouwen dat de leden spoedig tot het miste inzicht zullen komen. Aangezien het bestuur, zoals bekend, alle in de arbitrale uitspraak vastgelegde ver plichtingen wenst na te komen heef' het alle achterstallige lonen, pensioen uitkeringen en vacantietoeslagen aan de indertijd stakende arbeiders uitbe taald. Indien mocht bliiken. dat de waarde van gebouwen, machines en verdere bezittingen van „De Ommelanden" la ger is dan de grootte der door de ar biters opgelegde boeten, dan zal de ANAB het faillissement van ..De Om melanden" aanvragen, zo heeft de Bond aan het bestuur van de fabrieken be richt. De bond verklaarde zich echter bereid te zijner tiid te overwegen of er redenen kunnen ziin om de goed willende leden zii dus die tegen de mo tie van wantrouwen hebben gestemd het eventuele door hen bii te passen geld terug te betalen. Daartoe vraagt de ANAB van het bestuur een afschrift van de tijdens de Dinsdag gehouden vergadering opge maakte notulen waaruit tevens blijkt wie voor en wie tegen deze motie I heeft gestemd. De Algemene Vergadering der VN heeft met de stemmen der communis tische landen tegen besloten, een com missie in te stellen, welke ie commu nistische beschuldigingen inzake een bacteriënoorlog in Korea zal moeten onderzoeken. Tot lid dezer commissie zijn benoemd Brazilië, Egypte, Pa kistan, Zweden en Uruguay. De commissie zal echter niet met haar vver'; kunnen beginnen zolang Noord- Korea en China niet hebben verklaard, hieraan hun medewerking te zullen verlenen. De Sovjet-Unie hee" tegen het voorstel gestemd, omdat deze lan den niet zijn uitgenodigd tot deelne ming aan het debat. De Algemene Vergadering is thans Het bestuui van het Bedrijfschap voor de Visserij heeft beslaten, dat de Nederlandse haringvloot op 26 Mei zal uitvaren. Zoals men weet konden de reders van de verschillende vissers plaatsen niet tot overeenstemming komen over de datum. De uitvaart zal slechts gelden voor de helft van de schepen, vooi iedere rederij naar bo ven afgerond. Nu de datum is vast gesteld, kan men er van op aan dat de Pinksterdagen ook de zogenaamde vlaggetjesdagen zullen zijn. VIER MAANDEN WEGENS MEINEED Een vrouw, die als getuige in een zaak, die zich vooi de Haagse politie rechter heeft afgespeeld, meineed had gepleegd, is gisteren tot vier maanden veroordeeld. op reces. Zij zal opnieuw bijeenkomen, zodra een wapenstilstand in Korea tot stand is gekomen. Er zal dan moeten worden gesproken over „de organisatie van de vrede". In de Amerikaanse zóne van Duitsland zullen vooraanstaande offi cieren van de NAVO-landen onder richt ontvangen in het gebruik van atoomwapenen in tactische situaties De cursussen beginnen on 28 April.' Sneller dan het geiuid De contracten die gisteren te Parijs zijn getekend namens het bureau voor wederzijdse veiligheid enerzijds, en door de ministers van Oorlog van en kele Westeuropese landen anderzijds, zijn van groot belang voor de lucht machten van de desbetreffende landen en voor de vliegtuigfabrieken in die landen. Voor Nederland is het belang rijkste, dat de Kon. Luchtmacht eerlang zal worden uitgerust met de Ilawker „Hunter", een éénpersoons straaljager, die sneller vliegt dan het geluid. Deze vliegtuigen zullen mede door Fokker worden vervaardigd. Het is niet uitgesloten, dat onze lucht macht in de nabije toekomst ook de beschikking zal krijgen over „All weather" jachtvliegtuigen, vermoedelijk van het type Gloster „Javelin". De Hunter F-l, die deel zal gaan uitma ken van de Nederlandse luchtvloot, kan snelheden van 1075 kilometer per uur bereiken. Het toestel heeft een span wijdte van 1020 meter en lengte van 13.90 meter. Vele andere technische ge gevens zijn nog niet bekendgemaakt. Droevige balans van de Mau-Maulerreur Mau Mau-leden hebben, sedert zes maanden geleden de noodtoestand in Kenya werd afgekondigd. 464 mannen, vrouwen en kinderen gedood, onder wie tien blanken, vier Aziaten en twin tig Afrikanen, die niet tot de stam der Kikoejoes behoren. Meer dan vijfhon derd Mau-Mau-leden zijn gearresteerd. QNLANGS heeft de minister van So ciale Zaken opgemerkt, dat er in het afgelopen jaar voor 676 miliioen gulden was opgerookt! Aan deze me dedeling knoopte hij de opmerking vast, dat hij overweegt „preventieve en curatieve" maatregelen te nemen. Een bedrag van bijna 700 millioen gulden is inderdaad ontzaglijk hoog. Maar eer der dan een minister behoort te over wegen welke preventieve en curatiev» maatregelen hij kan treffen, opdat min der tabaksartikelen in rook vergaan, lijkt het ons noodzakelijk na te gaan waarom er niet alleen in ons land, maar ook daarbuiten, zo veel wordt gerookt. Wij zijn er volkomen van overtuigd, dat de na-oorlogse internationale po litieke situatie een zo grote druk legt ook op de individu, dat hij in zich de noodzaak voelt zijn psychologische spanningen in roken af te reageren. De vrouw en man, die dit met roken kun nen doen, behoren waarlijk nog tot da gelukkigen. Ongelukkig zijn pas zij, die de wachtkamers van de psychiaters be volken en de paviljoens in de sanato ria voor zenuwzieken. De vraag, die moet worden beant woord, is niet of er te veel rookartike len worden gebruikt, maar of het roken in onze tijd tot een misbruik is gewor den. Een knap man, die dit probleem weet op te lossen. Zodra wij namelijk spreken van misbruik is de regering verplicht, evenals zij dit doet inzake werkelijk verdovende middelen, beper kende maatregelen te treffen. Wij heb ben ook in dit opzicht onze vrijheid wel zo lief, dat wij vooralsnog de rege ring niet het recht willen geven te be palen op welke wijze wij onze inkom sten (waarvan de regering toch al „mee geniet") moeten besteden. Iedere tijd heeft een bepaalde reac tie in de mens. Wij zijn er zeker van dat het roken vermindert, evenals bij voorbeeld het alcoholverbruik, zodra de spanningen in de wereld zijn geëin digd en wij werkelijk van een vredige toestand kunnen spreken. HO Volgens Siamese persberichten heeft Laos hulp gevraagd aan Siam in de strijd tegen de Vietminh. Geantwoord is, dat Siam buiten de VN om weinig kan doen, doch bereid is vluchtelingen op te nemen. Frankrijk is over het ver loop der operaties in Laos zeer bezorgd, Als gevolg van schietoefeningen, die door militairen van het garnizoen Stcenwjjk in de gemeente Havelte wer den gehouden, is een oppervlakte heide van ongeveer 50 ha afgebrand, alsmede enig bos. De vlammenzee kon juist voor het mooie Ooster- en Westerveld aan ac weg Havelte-Wapservcen tot staan worden gebracht door de te hulp ge roepen brandweer die geholpen werd door een groot aantal militairen. Sterren stralen te Cannes Op het internationale filmfestival vn Cannes ontmoetten grote en kleine filmhelden en heldinnen elkaar Hier zien wij het Franse film- iterretje Gisele Pascal (links) met de Oostenrijkse Marianne Schonauer. inzonderheid over de vraag, of de strijdkrachten der Franse Unie in staat zullen zijn, de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang, te houden. Generaal Salan, de Franse bevelhebber, is der waarts gevlogen om te zien wat er ter verdediging van de stad wordt gedaan. Het grootste probleem schijnt wel ta zijn, dat er geen reserves aan Fransa troepen beschikbaar zijn voor de ver dediging van Loeang Prabang en Vien tiane. Een ongenoemde Franse minister schijnt zelfs te hebben verklaard, dat Frankrijk een catastrofe tegemoet gaat. ■lit Hanoi wordt gemeld, dat Russi sche wapenen zijn gevonden op gesneu velde Vietminh-stri.jders. De Fransa posities op de Vlakte der Kruiken zijn vrijwel geheel omsingeld. Oude man werd aangevallen Levenslange gevangenisstraf heeft de procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof gisteren geëist tegen een 39-jarige los-werkman G. L„ uit Naarden en zijn vriend, een 27- jarige grondwerker, T. V., uit Hilver sum. Zij beiden hadden op 20 Aug. jl aan de Keizer Ottoweg te Naar den een lafhartige roofmoord gepleegd op de 72-jarige tuinder Manus Ver heul. Buitengewoon triest is de omstan digheid, dat de jongste verdachte, na dat hij voor een roofoverval op een chauffeur, achttien maanden in een gesticht had doorgebracht, wegens "oed gedrag voorlopig op vrije voeten was gesteldHadden ze u maar geen proefverlof gegeven", zei de ^resident van het Hof tot hem. „Dan zou Manus Verhen' niet zijn vermoord en dan zou u nie' vandaag voor die moord terecht staan!" Bemiddelingsvoorstel van bestandscommissie der VN Donderdag hebben zich in Jeruzalem opnieuw schietpartijen voorgedaan. Er is met onregelmatige tussenpozen ge schoten. Jordaanse instanties wtften deze nieuwe incidenten aan het optre den van Israëlische sluipschutters. Waarnemers van de VN hebben de ge hele ochtend in witte jeeps ter weers- 4 ij g en van de grenslijn in Jeruzalem gepatrouilleerd, om nieuwe onaange naamheden te voorkomen. Joden en Arabieren hebben later een bemidde lingsvoorstel van luitenant-generaal Riley, d chef staf der bestandscommis sie voor Palestina van de VN, aan vaard. ten sje ze- ;n- ?e- !en »ne, 10- ija ets ,ou sn, r*\ lat ad •n- tat zij >m in. >m lar

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1