Lintjesregen ook in Alkmaar De wereldreis van Jimmy Brown Wethouder Leesberg ridder orde van Ned. Leeuw in Pastoor Koster: een tweede Don Camillo in Frankrijk Brugwachter B. Hoppe gaat morgen met pensioen Zestig jaar huwelijkstrouw r ym Blindenbond bracht goed en klassiek programma ONDERSCHEIDINGEN IN ANDERE PLAATSEN Eis tien maanden tegen vader en zoon AGENDA Zeven en dertig jaar aan het kanaal Het water trok Vandaag vieren Opa en Oma Van der Linde feest De nummering van de candidatenlljsten Propaganda-a vond op hoog peil DE JAARLIJKSE LINTJESREGEN, die ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin ieder jaar over vele verdienstelijke burgers neerdaalt, heeft ook in Alkmaar en omgeving enkele druppels laten vallen. Op verschil lende plaatsen zijn reeds kleine plechtigheden gehouden, waarbij de burge meesters van Alkmaar, Bergen, Graft, Warmenhuizen en Egmond aan Zee de onderscheiding aan de betrokkenen overhandigden. Op de arrondissements rechtbank was dit vanmorgen het geval ter ere van mr A. J. M. Leesberg, die benoemd is tot officier in de orde van de Nederlandse Leeuw; op het Murmel- liusgymnasium, waar dr J. Hemelrijk vernam, dat hij benoemd wat tot officier in de orde van Oranje Nassau en op de Berger Meisjesschool, waar burgemees ter Eluygens het hoofd van de MMS, de heer D. J. Daalder, eenzelfde verheu gende mededeling kon doen. Ook de heer Daalder werd tot officier in de orde van Oranje Nassau benoemd. Mr C. P. Eecen, oud-voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, te Bergen was vandaag afwezig. Hij had anders van de burgemeester kunnen vernemen, dat hij benoemd is tot rid der in de orde van Oranje Nassau. Mr A. J. Al. Leesberg, die benoemd werd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Het zal nog niet vaak zijn gebeurd dat burgemeester mr. dr. H. J. Wyte- ma van achter de groene tafel in de grote zaal van het gerechtsgebouw te Alkmaar het woord heeft gevoerd. In ieder geval is het een zeldzaamheid maar dat was dan ter gelegenheid van een bijzondere gebeurtenis* In tegen woordigheid van de president van de rechtbank mr. J. Krabbe, raadsheren, officier van Justitie, en zijn waarne mers, vrijwel de gehele balie en zijn familieleden, werd door de burgerva der van Alkmaar aan mr. A. J. M, Leesberg, bekend gemaakt, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. „Het is mij een voorrecht in deze gewijde hal" aldus de burgemeester, ..een bijzondere opdracht te vervullen Op bewonderenswaardige wijze heeft u als deken der advocaten en als wet houder van de gemeente Alkmaar de publieke zaak gediend. U heeft de eigenschappen van een ibrillant advo caat en een geboren regent in u ver enigd. Ik zie deze onderscheiding dan ook als een bekroning van uw toege wijde leven in dienst van de publieke Mr. J. Krabbe rekende het zich tot een eer dat hij als eerste mr. Leesberg met zijn onderscheiding mocht geluk wensen. Namens de Nederlandse orde der advocaten sprak mr. mej. Zuyling hartelijke woorden en namens zijn con frères voerde mr. Schenkeveld het woord. Mr. Schenkeveld gaf als zijn mening te kennen dat deze onder scheiding volkomen juist is daar het de persoon van mr. Leesberg op voor treffelijke wijze typeert. Tenslotte voerde mr. Leesberg zelf het woord Hij bracht zijn dank onder woorden voor de wi.tee waarop hem de onder scheiding bekend werd gemaakt. In de aula van het Murmelliusgymna- „sium waren alle eerlingen en lera- en aanwezig toen jurgemeester Wyte- na daar verscheen >m de rector dr He- nelrijk mede te de len, dat het de Ko ningin had behaagd hem te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Spreker noemde deze hoge onderscheiding de kroon op het vele goede werk, dat dr Hemelrijk voor het gymnasium heeft ge- laan. Op het politiebureau verscheen burge meester Wytema om met een persoonlijk woord de hoofd- Wvm agent-rechercheur K. Illlfvan der Valk geluk te wensen met zijn onderscheiding, de zilveren eremedaille. Spreker herinnerde aan he* moeilijke en zeer bijzondere werk van de kinderpolitie, waarbij de heer Van vertegenwoordiger van de Unilever te Alkmaar; de heer F. Snoeks. kantoor houder te Egmond aan Zee; de heer M. Kool, bestuurslid van Eensgezindheid te Egmond-Binnen; de heer A. Volkers, chef-expeditieafdeling kaashandel Gou da te Bergen; de heer F. Lingerak, or ganist bij de RK kerk te Warmenhui zen; in brons aan de heer P. H. Greve, D. DAALDER officier O. N. Air C. P. EECEN ridder O. N. voorman aan de gasfabriek te Alk maar; de heer K. Wit, metaalfraiser bij de Ned. Machinefabriek te Alkmaar en de heer L. Dekker, meestersknecht bij het schildersbedrijf C. Broek te Eg mond aan Zee. Voor de Alkmaarse rechtbank, onder presidentschap van mr J. Krabbe, ston den gistermiddag een vader en zijn zoon terecht, J. B. en P. B. respectieve- lijk wegens heling en diefstal. De zaak kreeg een minderwaardig aspect, toen bleek, dat de 50-jarige va der, die In een voorlichtinsrapport „liever lui dan moe" werd genoemd, zijn zoon zoal niet tot diefstal had aan gezet dan toch van deze o.m. een radio toestel en een doos met 8 jassen had overgenomen waarvan hij wist dat zijn zoon deze voorwerpen bij het expeditie bedrijf waar de jongeman werkte, gesto len had. De zoon was zelf reeds vier maal veroordeeld geweest. De Officier van Justitie, mr A. W. Holsteijn, was over de houding van de vader zeer verontwaardigd en achtte hem een gevaar voor de maatschappij. Hij eiste een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek. Tegen de zoon werd eenzelfdï straf gerequireerd. Uitspraak over 14 da gen. DUBBELE AUTOBOTSING Een dubbele autobotsing vond gister avond om 10 mir.uten voor zeven bij de Heilooërbrug plaats. Van de Kennemersingel naderde een personenwagen, waarvan de bestuur der links af de Heilooërbrug wilde op rijden. Op dat moment naderde vanaf de Kennemerstraatweg met grote snel- snelheid 'n tweede auto. Hoewel 't aan vankelijk scheen, dat de eerste auto mobilist nog voorlangs zou kunnen glippen, vergiste hij zich dermate in de snelheid van de opkomende wagen, dat hij door deze werd geschampt. Waarschijnlijk in de war gebracht, reed de tweede automobilist door en vloog tegen-een 49- meter—verder ge parkeerde bestelwagen, die bijna ge heel „gekraakt" werd.- De materiële schade was aanzienlijk. Er is proces verbaal opgemaakt. Tornooi Troef jagers nadert langzamerhand het einde De derde ontmoeting in het klaver- jastornooi van de Troefjagers in café Goudsblom, waaraan werd deelge nomen door Bergen en D.E.S., is in een overwinning voor de laatste club geëindigd. De uitslag was: 1. D.E.S. 28216 pun ten; 2. Bergen 26290 punten; 3. Troef jagers 22934 punten. Het koppel met het hoogste aantal punten was Ide MinC. Jol te Bergen met 5725 punten. In de finale op 11 Mei komen nu uit: 1 Beemsterbcys, Conijn, D.E.S., Troef jagers. IN het stadje Bétancourt sur Mer Frankrijkwoont een tweede Don CamilloHet is pastoor H. H. Koster, die in vrijwel dezelfde omstandigheden Verkeert als de geromantiseerde en verfilmde figuur van de Italiaanse dorpspastoor. Ook in Bétancourt is de burgemeester communistisch en met hem de gehele gemeenteraad.. Pastoor Koster gaat echter onverminderd voort met de verwezenlijking van zijn idea len. Met behulp van een paar jonge parochianen heeft hij eigenhandig een verenigingsgebouw opgetrokkendat plaats biedt aan vijfhonderd mensen. De bouw van het pand duurde vijf jaar en juist enige maanden voordat het verenigingshuis zou worden in gewijdf kwam een ander verenigings gebouw gereed. Dat van de gemeente. De raad had hiertoe besloten en de gelden gevoteerd, toen men zag, dat het pastoor Koster ernst was met zijn plannen. Zo gaat het daar in Bétan court. Eenmaal per jciar komt pastoor Kos ter nog eens in zijn geboortestad Alk- dr HEMELRIJK ...kroon op 't werk... der Valk is ingedeeld. Ook de commis saris van politie, de heer J. Dreeuws, voerde het woord. Soortgelijke plechtigheden vonden plaats op het stadhuis, de TwentSche Bank en de machinefabriek. Eremedaille De eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud werd toegekend aan de heer G. Jimmmk, al gemeen procuratiehouder bij de Twent Sche Bank N.V. te Alkmaar en de heer J. Blaauw te Graft; in zilver aan de heer K. van der Valk, hoofdagent rechercheur bij de gemeentepolitie te Alkmaar; de heer I". J. Keyzer, adj. commies le klasse ter secretarie te Alkmaar; de heer J. J. v. d. Bosch, DAT LEVEN VAN UW VROUW IS OOK LANG NIET VLEKKELOOS! Integendeel zij wordt dagelijks geconfronteerd met de vlekken van Uw sigarenas en de gezel lige vetmoppen die Jantjes poeze lige vingertjes op het behang tekenen Vangt U nu dit jaar zelt Uw as eens op en laat G B-afwasbare be hangsels de vingerafdruk-aspira ties van Jantje onderscheppen. Voordelige afwasbare G B-behang sels vindt U in de collectie 1953 onder de nummers 50877 t/m 50893. (Advertentie, lng. Med.) CANDIDATENLIJSTEN TER INZAGE De burgemeester van Alkmaar brengt ter openbare kennis dat heden ter se cretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd de lijsten van candidaten voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Alk maar, waarvoor de stemming zal plaats vinden op 27 Mei, a.s. maar kijken. Hij is hier dan enkele uren met een gezelschap van zijn pa rochianen, dat de bloeiende bollen velden komt bekijken. Een betere gids dan hun eigen pastoor, die de streek hier op zijn duimpje kent zouden zij moeilijk kunnen vinden. Daar waren alle reizigers van overtuigd toen zij gisteren in Alkmaar neerstreken om een kop koffie te nuttigen. Zij reden tot slot nog door de Langestraat om het geboortehuis te zien van hun pas toor. Want al is hij dan al vijftien jaar in Frankrijk, toch is Alkmaar hem niet onverschillig. Pastoor Koster heeft van zijn reis gebruik gemaakt om f 3800 af te dragen voor het rampen fonds. Hij had dit bedrag in zijn waar lijk niet rijke parochie weten in te zemelen. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur; Heidi (alle leeft.); Cinema Amcricain, 2.30 en 8 uur; Zondige levens (18 jaar) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De lucht slag om Japan (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Viva Zapata (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 10.15 uur: Bond van Plattelandsvrouwen. 8 uur: Feestavond SOVA. Gulden Vlies, 8 uur: Johan Kaart met „De vier Mullers". Valks Lunchroom, 8 uur: Nieuw Guinea-avond. Waakt en Bidt, 8 uur: Bijeenkomst Chr. Oranjevereniging. BERGEN. Rustende Jager, 2.30 en 8 uur: Sterren stralen overal (alle leeft.) DONDERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Heidi (alle leeftijden); Cinema Amerieain, 7 en 9-30 uur: Ave Maria (18 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Het zwarte kasteel (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Aan de Rivièra (14 jaar). Gulden Vlies en Wapen van Heems kerk, 7.30 uur: Oranjebal. Hotel Victory, 8 uur: Genootschap NederlandFrankrijk. BERGEN. Rustende Jager, 2.30 en 8 uur: Sterren stralen overal (alle leeft.) 8 uur: Toneelver. St. Jan met: „In een andere wereld. DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apo theken wordt waargenomen door apo theek Kruisinga, Koorstraat 69. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 16.03 4.21 Donderdag 16.32 4.52 TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 16.08 4.26 10.08 22.26 Donderdag 16.37 4.57 10.37 22.57 MORGEN GEEN VUILNISDIENST In verband met de viering van Ko ninginnedag zal op morgen Donderdag 30 April geen vuilnis opgehaald wor den. Men wordt verzocht in de Donder dagse wijken geen vuilnisemmers bui ten te zetten vóór Maandag 4 Mei 1953. Het team Bos Eyssen uit Bergen in de Tulpen Rallye. Na aanvankelijk verdienstelijke prestaties te hebben geleverd, raakte de equipe Maandagnacht in moeilijkheden en besloot gisteren de strijd te staken. TEN brugwachter is eigenlijk een kurkzal: tussen het publiek en de schip- pers. De weggebruiker maakt altijd aanmerkingen en mocht hy zulks niet doen, dan zorgen de schippers er wel voor. Ik heb echter altyd gehandeld, zoals ik dacht, dat het goed was en de instemming van mijn superieuren kunnen verwerven", zei de heer B. Hoppe, de brugwachter van de Frlesebrug, die hy op Koninginnedag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd, na 37 jaar de Rijkswaterstaat zal verlaten. Hy werd in Den Helder geboren en zyn hart trok, als een rechtgeaard „jutter", naar het water. Het was dus geen wonder, dat het by zijn oom op de tuinderij in Anna Paulowna niet boterde en ook het werk in het bouwbedryf lag al evenmin in de iyn. rr T r Toen de beurtschipper van Anna- Paulowna op Alkmaar een gezel nodig had, stapte de toen nog jonge Hoppe blijmoedig aan boord van het kleine bpotje, om een tijd later over te gaan naar de toen nog in volle fleur zijnde „Alkmaar Packet". het oorlogsjaar f915 volgde eén aanstelling tot brugknecht van de Ko- gervlotbrug nabij Akersloot met een diensttijd van de volle 24 uur per et maal. 1 vrije Zondag per maand en 8 verlofdagen per jaar. Zeven jaar later promoveerde de heer Hoppe tot, brugwachter van de Vlotbrug te W.-Graftdijk en werd van daar in geliike functie te Sint Maar tensbrug benoemd. Op 1 Januari 1934 volgde zijn over plaatsing naar Alkmaar, waar hij met de toediening van de toen nog houten Frieschebrug werd belast. Hij vertelt ons altijd met genoegen te hebben gewerkt, met uitzondering van de oorlogsjaren. Toen kwam er een wacht van de „Wasserschutzpoli- zei" in het anders zo gezellige bvug- wachtershuisje. Toen de mogelijkheid van een tweede front dichterbij kwam, schroefden de Duitsers de moeren van het draaimeehanisme los. waardoor de brug in luttele seconden geheel on bruikbaar kon worden gemaakt en niet zou kunnen worden dichtgedraaid. Het grote moment in Hoppe's loop baan vormde het feit. dat hii ook na de openstelling van de tegenwoordige Friesebrug op 15 Juni jl. met de bedie ning daarvan werd belast. Wie 37 jaar van zijn leven on de bruggen van het Noordhollands Kanaal heeft doorgebracht, kent nagenoeg iedere passerende schipper. Zij zullen brugwachter Hoppe en hij hen missen, als hii op 1 Mei a.s. amb teloos burger is geworden en de bedie ning van de brug zal moeten overge ven aan zijn opvolger, brugwachter H. Hijman. ZESTIG JAAR GETROUWD TE ZIJN, zorg en armoede van heel nabij tt hebben gekend en dan nog te zeggen dat je van het leven houdt, dat is iets wat getuigt van een onverwoestbare vitaliteit en van een geloof in het leven. Zo is het met het echtpaar v.d. Linde uit de Tweede Tuindwarsstraat gesteld, dat vandaag zijn zestig-jarig huwelijksfeest viert. Wij zijn ze gisteren eens op gaan zoeken en we troffen hen aan temidden van de voorbereidingen van hel grote feest, dat ze vandaag vieren. De kinderen waren overgekomen om hun een onvergetelijke dag te bezorgen. En dat ze het verdiend hebben werd ons wel duidelijk toen we, omdat opa v.d. Linde een beetje doof is, met mevrouw een praatje maakten en haar vroegen wat in al die tijd zo haar voornaamste belevenissen zijn geweest. De nummering van de candidaten- Hjsten voor de gemeenteraadsverkiezin gen ziet er als volgt uit: 1 KVP, 2 PvdA, 3 VVD, 4 CH en AR, 5 CPN, 6 Vrijz. Dem. Bond (Eriks), 7 Algemeen Belang (Bonsema). BRUGWACHTER HOPPE met pensioen Wat mevrouw V. d. Linde wel het prachtigste vindt is. dat er tegenwoor. dig zoiets als saciale zorg bestaat, „Vroeger had je dat helemaal niet" zegt ze, „en dan moest je maar zien hoe je er kwam". Heel goed herinnert ze zich nog de tijd, dat ze met haar man en gezin met 10 kinderen in Friesland woonde. Hoe ze hele dagen op het land werkte, en dan met twee kwartjes thuis kwam.... om dan nog voor al haar kinderen te zorgen. „Maar de mensen zijn altijd goed voor ons geweest" zegt ze, „en dat heeft meegeholpen het leven de moei te waard te maken". Vanaf hun huwelijk in 1893 tot 1923 hebben ze in Friesland gewoond. Toen verhuisde het gezin naar Aalsmeer waar de heer V. d. Linde tot 1940 een bloemenkwekerij exploiteerde. Daarna zijn ze in Alkmaar gekomen en gebleven. Het leven ging daar ver der. Ieder „nieuw" kleinkind dat er geboren werd bracht de- twee menden weer nieuwe vreugde. Ze hebben er nu 58 maar mevrouw V. d. Linde houdt ze nog allemaal uit elkaar- We twijfelen er niet aan of het wordt vandaag voor hen een onvergetelijke dag. GESLAAGD Voor het dezer dagen te Utrecht af genomen practijkexamen spreekvaar digheid in de Engelse taal van de Ne derlandse Vereniging yan Leraren „Bri tannia" is geslaagd mej. Fl. C. P. M. Keuss te Alkmaar. Voor het candidaatsexamen tuinbouw is aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen geslaagd de heer J. van Bragt, alhier. Hetty Engeltjes heeft een goede so- praan-stem en haar voordracht was dan ook alleszins een succes. Haar nummer „Jesus unser Trost und Le- ben" zong zij echter iets te vlug en wat te weinig nadrukkelijk. Later raakte zij meer op dreef. Het lied „Liebe schwarmt auf allen Wegen" von den wij voor haar echter iets te hoog gegrepen. Het accordeongezelschap Vita Nova 91. „Jimmy!" riep Piet Potlood, ter wijl hij op zijn oude vriend toeschoot „wat is er met jou gebeurd". Hebben ze je in de jungle zó toegetakeld?" Jimmy schudde nors zijn hoofd. „In de jungle niet!" gromde hij, „maar wel hier in Oekoeroewanda. Op mijn tocht naar hier ben ik wei door zestig men sen gemolesteerd, 't Spijt mij commis saris, maar ik heb er een stuk of der tig een pak slaag moeten geven en er 'iggen er zeker wel twaalf voor pam pus in de goot. Maar ik dacht, beter zij dan ik. U mag de Geneeskundige Dienst wel opbellen. En laten ze flink wat watten meenemen, want het aantal bloedneuzen is niet gering". Commis saris Rednose Smith was verschrikt opgesprongen. „Mister Brown", riep hij, „het spijt mij bijzonder dat u op uw tocht door de stad zoveel last hebt ondervonden, maar waarom hebt u niet op uw escorte gewacht? Dan had u deze bejegening niet kunnen over komen". Jimmy knikte. ,.Ik heb een weg binnendoor gekozen. Het leek mij dat dit vlugger was, maar ik heb er nu inderdaad spijt van. Mijn vuisten doen Gisteravond heeft de Nederlandse Blindenbond in het Gulden Vlies een propaganda-avond georganiseerd, die op een hoog peil stond. Het programma, dat geboden werd, was een aantrekkelijke keur uit piano- en zangvoordrach ten. Daarnaast traden op het mannenkoor „Orpheus" en het accordeongezel schap Vita-Nova. Het is niet doenlijk om op alle nummers afzonderlek in te gaan, maar wy willen met name mevrouw Th. van Driest noemen, die, in tl' pjaats van haar man, enkele pianovoordrachten bracht. Ook accompagneerde zij de zangeres Hetty Emgeltjes, die o.m. liederen van Bach, Schubert en Cath- van Rennes ten gehore bracht. had zijn programma zodanig samenge steld, dat het daarmee geenszins uit de toon viel. Integendeel. Er werden en kele rustige nummers ten. beste gege ven, waarmee het weer eens duidelijk werd, dat met de volumineuze accor deon onder goede leiding toch ook heel subtiel gespeeld kan worden. Het mannenkoor „Orpheus" zong eveneens zeer goed. Van een zo gr??' ensemble hadden wij echter iets krach tiger geluid verwacht. De eerste liede ren die gezongen werden waren iets te teer. Niettemin heeft het koor een be langrijke plaats in het programma in genomen en stond het vooral na de pauze op een hoog peil. De heer Joh. v. d. Berg. prooawj dist van de Nederl. blindenbond hie» een gloedvol betoog voor zijn organisa tie. Hii dankte allereerst de taJr"? aanwezigen voor hun kennelijke belang stelling en in het bijzonder de heer ij- de Winter, door wiens enthousiasme en activiteit deze avond mogelijk was t worden. Hij riep iedereen op de Nederlands Blindenbond in gedachten te houden en schilderde in overtuigende beww» dingen bet grote nut dat de NBB nee1 Door zijn toedoen en streven kunne blinde kinderen onderwijs geniete en volwassenen een vak leren. Het va van steno-typist (e) kan in Pr'nSfn door iedere blinde geleerd w0 J Maar ook als telefonist, als masseur in talrijke meer practische vakken k de blinde mens een volwaardige Pla in de maatschappij innemen. Zelfs staat tegenwoordig de unh sitaire studie voor hem open. De heer v- d. Berg pleitte vervolge met klem voor een overheidsrege t.a.v. de blindenzorg. Nog steeds w in Nederland van overheidswege de blinden niets gedaan, zodat hetii tijd is. dat in het kader yan de so verzekeringen ook de blindenzorg legale plaats toegewezen krijgt. De film. Fón van ons" naar een' veile van Wil'em Kramer wist (ie nog pijn van het slaan op ogen en neu zen van uw geachte medeburgers" Commissaris Rednose fronste zijn wenkbrauwen. „U hebt zich schuldig gemaakt aan mishandeling, meneer Brown", zei hij, „en dear zal ik tot mijn spijt procesverbaal van moeten opmaken". Jimmy keek de poiitie-chef nog al donker aan. „Begin nu eerst maar eens mij een behoorlijk pak kle ren te verschaffen, want in dit cos- tuum wens ik niet met u te rede twisten",, gromde hij. wezigen tenslotte zeer te boeien- u, avonJ öan. dl» he- Aan het plot van de de heer do W'"frr al d-wP->«n. -• paganda avond h'-dden meegewerk

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2