PAFAFA-COURANT qfb v Ten geleide PAD VINDERS De Padvindersbelofte is geen holle phrase Weet U nog? PAFAFA PAFAFA-TERREIN Hoe de Padvindersbeweging in Amerika ontstond „Impeesa" de Wolf die nooit slaapt i EEN WOORD VAN DE BURGEMEESTER Rondgang van de band Iedereen te helpen waar ik kan Pafafaweerberich t 2, 3 en 5 Mei PADVIN DERSFEE ST Phoenix Zandersloot Uitgave van de Pers- en Propagandadienst der Nederlandse Padvinders Onder verantwoordelijkheid van Akela A. H. van Dongen, distr. vert. Pers en Propaganda ledereen, groot of klein, zoekt plezier op het 29 APRIL 1953 pjET doet ons veel genoegen U weder om een PAFAFA-courant te kun nen aanbieden, welke wordt uitgege ven ter gelegenheid van de grote Pad- vinderfancy PAFAFA op het terrein van Phoenix aan de Zandersloot. Wat is de bedoeling van deze speciale Pad vinderskrant? In de eerste plaats om Uw aandacht te vestigen op de padvindersfancy-fair. Iedereen in Alkmaar weet wel wat Pafafais. Vorige jaren is dat wel geble ken uit de grote belangstelling, die Fafafa trok, dat Pafafa een echt Alkmaars feest is geworden. Het hoort nu een maal bij het bevrijdingsfeest, het is een traditie geworden. Pafafa is eigenlijk een bijzonder feest, omdat het voor het grootste deel door de jongens zelf verzorgd wordt. Het is een miniatuur kermis, met velerlei stands, waarvan U een opsomming vindt in de adver tentiepagina. De standhouders zijn de jongens zelf, die met een verbluffend élan hun stand aanprijzen, en dat drie dagen lang, zonder dat het enthousias me maar even verflauwt. Zij zijn trots op hun zelfgemaakte stand en ijveren ervoor om voor hun stand zo veel mogelijk belangstelling te trek ken. Dit enthousiasme is volkomen echt; de jongens willen werken voor hun padvinderij, met volle overgave, met een doorzettingsvermogen, aan het ongelooflijke grenzende. Voorts bedoelt deze uitgave de pad vindersbeweging, voor zoveel nodig nog eens onder Uw aandacht te bren gen. Natuurlijk weet iedereen wat een padvinder is. Maar wat velen helaas niet weten, is het doel en streven van de padvindersbeweging. Middels deze uitgave willen wij U meer op de hoogte daarvan brengen. Dikwijls wordt een padvinder op straat bespot, en het is niet vast te stellen, waaruit dit voorkomt. Vraagt men ernaar, dan weet men geen antwoord en staat men béte te kijken. Mogelijk is de reden, dat men onvoldoende met het padvin- derswerk bekend is. Anderzijds mag de padvinderij zich ook in veel sympathie verheugen, bijvoorbeeld bij de actie ,,'n Heitje voor 'n karweitje". Moge deze uitgave er toe bijdragen, in ruime mate begrip te schenken voor het jeugdwerk in het algemeen, dat in deze gecompliceerde tijd zeker onmis baar is, en voor het padvinderswerk in het bijzonder, dat ten doel heeft jon gens en meisjes op te voeden tot flinke burgers van ons land. Dankbaar zijn we de adverteerders, die deze uitgave mogelijk maakten. We hopen, dat ook de ouders der padvin ders dit zullen waarderen, en dat ook tonen, opdat de adverteerders merken, dat zij hun medewerking verleenden. Wederom waren de Directie en Redactie van de Alkmaarsche Courant direct bereid ons te helpen. Dat wij dit op hoge prijs stellen, weet de Alkmaar sche Courant wel. Medewerkers van de padvinderij behoren bij de grote padvindersfamilie; de Alkmaarsche Courant toont steeds te willen mede werken, en hoort er uit dien hoofde ook bij, want padvindersnieuws vindt men steeds in de Alkmaarsche Courant. We hopen thans op de medewerking van het publiek te mogen rekenen, op dat het Pafafafeest weer moge slagen. Pers en Propaganda, Akela A. H. v. DONGEN, Districts-vertegenwoordiger. IA, PADVINDERS, is het U wel *J ooit opgevallen, dat U daar eigen lijk ook bij hoorde? Toch is dit zo! We nemen aan, dat U niet behoort tot die oppervlakkige mensen, voor wie eten, drinken en „uitgaan" alles betekenen. Dat U dus belang stelt in de grote problemen van onze tijd en ie stromingen, die daarmee verband houden. Want dan is de Padvinders beweging een Beweging waar U bij behoort, omdat er ook voor U veel leer rijks en veel goeds uit te halen valt. „ER UIT TE HALEN Ja! maar vóórdat U er vijf minuten in bent, ge beurt er iets vreemds; in plaats van te kijken wat U ERUIT KUNT HALEN begint U rond te zien of er iets KAN WORDEN INGESTOKEN. In het algemeen bent U natuurlijk wat de Engelsen noemen „efficiënt". Maar kunt U b.v. zwemmen? Kunt U de sporen van hazen en konijnen onderscheiden? Kent U het verschil tussen een beuk en een berk? Weet U, hoe een ree te be sluipen, hoe een tent op te zetten en hoe zelf op een houtvuurtje een eenvou dige maaltijd te bereiden? Of heeft U voor dit alles de hulp van anderen nodig? En dan nog dit: weet U hoe te handelen bij ongevallen; hoe een boot vast te leggen en hoe Uw weg te vinden, dwars door de hei bij dag en nacht? Als U dit alles niet kunt, dan behoort U zich bij de Padvinders aan te sluiten, omdat het U daar, zelfs al bent U volwassen, heel vlug zal worden geleerd. Is U daarentegen tot dit alles wel in staat, dan is het minstens even belangrijk, dat U bij de Pad vinders komt, omdat U dit alles dan aan de jongens kunt leren. ^ATUURLIJK kunt u zeggen, dat u te oud bent, of dat u het te druk hebt, of niet sterk genoeg bent, of dat u niet op de hoogde bent van al die verschillende dingen, die een padvin dersleider moet weten. Dat zijn de bezwaren, die negen van de tien van onze medewerkers hadden, voordat zij bij ons kwamen, en voordat zij bemerkten, dat de beweging hen met hart en ziel te pakken had. Wie of wat u ook bent, u heeft het in ieder geval in uw macht om iets voor de Hollandse jongens te doen. Dat kinkt misschien wat vreemd, maar het is zo! U heeft misschien de. een of andere, liefhebberij? Nu, de jongens zijn dol op hobbies. Misschien kunt u schetsen, of. kunt u goed timmeren, of weet u veel van radio. Misschien bent u deskundi ge op het gebied van volksdansen of acteren, of weet u veel van muziek en bespeelt u het een of andere instru ment, of heeft u zoveel gevoel voor fantasie, dat u een gezelschap op een regenachtige middag enige uren weet bezig te houden, of misschien bent u expert op het gebied van Eerste Hulp bij Ongelukken? Wij hebben instruc teurs nodig voor vrijwel ieder onder werp, voor slechts één of twee uur JJET was een herfstdag van het jaar 1909. Na tuurlijk mistte het, één van die bekende, of lie ver gezegd beruchte herfstdagen van de En gelse hoofdstad. Overal zie je mensen, die aarze lend langs de huizenrand gaan,, omdat zij niet we ten of een halve meter opzij niet een zware kar langs zal ratelen. Prac- tisch het gehele verkeer is lamgelegd. Een Ame rikaan, William D. Boy- ce, een uitgever uit Chi cago, had moeite een adres van een kantoor in de City te vinden. Hij stond stil onder een lan taarnpaal om zich te oriënteren, toen een jon gen hem uit de mist na derde. ..Mag ik u helpen me neer," vroeg de jongen. ..Wel zeker", zei Boyce, ..zeg me eens hoe ik op dit adres moet komen". ,.Ik zal er u wel heen brengen", zei de jongen en hij bracht Boyce naar zijn bestemming. Toen zij daar aankwamen stak de Amerikaan de hand ■n zijn zak om een fooi tje voor de dag te ha len, maar voor hij de kans kreeg om het aan te bieden, salueerde de longen en zei: ..Dank u meneer, ik °en padvinder en een padvinder neemt nooit iets aan voor een bewe zen dienst". „Een padvinder, wat is dat?" vroeg Boyce. „Heeft u niet gehoord van de padvinders van Baden Powell?" Boyce had er niet van gehoord. „Vertel me eens wat van hen", zei hij Hij luisterde met grote aandacht naar het ver haal van de jongen en nadat hij zijn boodschap had gedaan, liet hij zich door hem naar het hoofd kwartier der Britse pad vinders brengen. Daar verdween de jongen, voordat de uitgever kans zag hem naar zijn naam te vragen. Op het Hoofd kwartier ontmoette Wil liam Boyd Baden Po well, die juist een jaar voordien de Britse pad- vinderij had opgericht. Baden Powell vertelde Boyce alles van het ver kennen en de aandach tige toehoorder kwam er steeds meer van onder de indruk. Hij besloot, dat hij er bij zijn thuis komst voor zou zorgen, de padvinderij in Ame rika in te voeren. En zo stichtte Boyce en een aantal vooraanstaande mannen, die belangstel ling voor jongens had- den, op de 18e Februari 1910 de padvindersbewe ging van de Verenigde Staten van Amerika. Op deze manier bracht een eenvoudige goede daad aan een Amerikaan door een Engelse padvinder bewezen, de padvinderij naar Amerika. Wat ge beurde er met de jon gen? Niemand weet het. Er werd nooit meer iets van hem gehoord. Maar 17 jaar nadat hij zijn goede daad gedaan had werd de hoogste beloning van de Amerikaanse pad vinderij gegeven aan de herinnering van deze padvinder, die geen be loning had gewenst. Wan neer je ooit Gilwellpark. het Britse padvinders trainingscentrum in En geland zou bezoeken, dan zou je een mooi stand beeld van een Ameri kaanse buffel zien. Het is een groot afgietsel van de „Zilveren buffel", een beloning, die wordt aan geboden aan mensen, die buitengewone diensten aan de broederschap heb ben bewezen. Op het voetstuk staat de volgen de eenvoudige inscriptie te lezen: „Aan de onbekende padvinder, wiens trouw in de uitoefening van de dagelijkse goede daad, de padvindersbeweging naar de Verenigde Sta ten van Amerika bracht". per week. Kunt u die tijd niet missen? Mocht u te oud zijn, dan zult u bemer ken, dat het werken met jongens bij uitstek geschikt is om u weer jong te maken, en u ruilt de bij uw leeftijd passende ervaring in tegen dromen van de jeugd. (Ouderen kunnen trouwens ook medewerken met o a. het helpen verkrijgen van fondsen). Slechts één ding is voor ons werk fundamenteel: de leider moet van de jongens houden. De man, die er in slaagt de jongens de juiste weg te wijzen, door zich zijn eigen jeugd te herinneren en die hem de durf geeft die weg te volgen, doet al wat hij te doen heeft, en hij, die zich bij ons aansluit om de jongens hierin te helpen zal bemerken, dat hij ook veel goeds doet voor -zichzelf in deze grote, gezonde wereldbroederschap. -WanWat is het wat de Beweging beoogt: het vormen van goede burgers m het, bijzonder wat karaktervorming, zedelijke en lichamelijke ontwikkeling betreft. Daarbij wordt noch naar politieke overtuiging, noch naar „stand" ge vraagd, de Beweging is noch sectarisch, noch militairistisch. Wij hebben dringend nodig leiders voor de verkenners, leidsters voor de welpen, instructeurs, groepscommissie- leden enmensen die bereid zijn ons werk financieel te steunen. Zeker tien maal zoveel jongens als de Beweging thans telt wachten op mannen en vrouwen, die leiding willen geven, al deze jongens lopen nu kans op kruispunten de verkeerde weg in te slaan. De voornaamste fout van het tegen woordige geslacht is egoïsme. Wat kan ik er mee verdienen? Welke rang kan ik daarbij bekleden? Hoe stemt dit overeen met m ij n wensen? Wat heb i k eraan? Dit zijn in de regel de eer- ste gedachten, die opkomen, de belan- gen van de gemeenschap komen pas m de tweede of derde plaats. Door de Padvinderstraining trachten wij de volgorde van deze gedachte gang om te keren. Ons doel is efficiency ter bevorde ring van het geheel. Dit doel kan al leen bereikt worden door het persoon- ijk voorbeeld van de leiders. Zo alleen kunnen de gewenste karaktereigen schappen bij de jongens worden aange kweekt, in de eerste plaats hulpvaar digheid. Het is nu eenmaal moeilijk oude hon den kunstjes te leren. Laat ons dus trachten de jongens voor andere op vattingen te winnen. De man of de vrouw, die dit werk ter hand neemt, zal bemerken, dat wanneer men ouder wordt en de dingen meer met perspec- per bekijkt, dit de moeite waard is, ja, dat het hier alleen op aan komt. En ziet, reeds voor ge de eerste keer uw plaats gaat innemen in de grote kring van stralende gezichten rond het kampvuur, zult ge tot het inzicht zijn gekomen, dat ge door uw sch va ders mede* onder ons werk te zetten, een goed werk doet voor de jongens, meer nog: een goed werk voor ons v a d e r 1 a n d: en niet in de laatste plaats een goed werk doet voor u zelf, want het brengt u dichter bij het beste, dat leeft in de harten van de mensen. We vleien ons niet met de hoop. dat men in grote getale op ons los zal stormen om padvindersleider te wor den. Maar wel verwachten we dat hier of daar in een klein hoekje iemand ;it, die niet wist hoe nuttig hij of zij kan zijn in het belang van de Nederlandse jeugd. En juist deze enkelen verwach ten we bij ons om nader contact te zoeken. Iedere leider zal gaarne bereid zijn volledige inlichtingen te geven, en kent u niemand, de Pers- en Propagan dadienst weet u de weg te wijzen! Het adres is: Bruinvisstraat 45. DE PADVINDERS van de N.P.V. doen andermaal een beroep op de Alk- maarders om hun werk van grote waarde voor de gemeenschap te steu nen door een bezoek aan hun fancy- fair en de daarmede onvermijdelijk verbonden, maar met blijdschap ge brachte geldelijke offers. In de St. Joris boodschap van dit jaar is het zo treffend gezegd: de pad vinders hebben bij de watersnood van Vebruari prachtig werk verricht en blijk gegeven dat zij hun devies en roeping: „ik dien" schitterend trouw zijn gebleven. Wij horen allerwegen spreken over de wenselijkheid van méér burgerzin. Maar weet ge wel, lezer, dat de pad vindersbeweging juist daarom zo be langrijk is en Uw steun verdient, om dat in deze beweging de jongens op voor hen aantrekkelijke manier al die eigenschappen worden aangekweekt, die hen later goede en tot gemeen schapsdienst bereide mannen zullen maken? De Pa-fa-fa is een feest voor ieder lie deze fancy-fair bezoekt. Ge ziet er de jeugd in al haar onuitblusbare geestdrift, haar vindingrijkheid, baar levensblijheid. Gaat er heen, en be steedt, wat gij missen kunt, ja geeft meer, omdat gij weet er goed mede te doen. WYTEMA, Ter gelegenheid van het PAFAFA FEEST zal de N.P.V.-padvindersband op 2, 3 en 5 Mei a.s. diverse malen in de stad te zien en te horen zijn. Tot in de uiterste hoeken van de stadzal ALKMAAR het weten, dat op PHOE NIX aan de Zandersloot PAFAFA wordt gehouden. De band zal de bewoners van Alkmaar uit de huizen lokken naar PAFAFA, zoals eens de Ratten vanger van Hameln die stad verloste van de muizenplaag, met dit verschil, dat de Padvindersband mensen lokt. niet naar het verderf, maar naar een oord van gezonde ontspanning en- -echte vreugde. „De betekenis van een mens ligt niet in de grote naam, die hij zich verworven heeft, maar in het geluk, dat hij ge schonken heeft". QNDANKS de Duitse bezetting bereikte ons begin 1941 het opstellende bericht, dat onze grote leider Lord Baden Powell, de „Chief" op de 8e Januari van hetzelfde jaar zijn -taak hier op aarde had volbracht. Zijn persoon ontviel de Padvin dersbeweging, maar zijn geest ging niet verloren. Nog steeds grijpen wij terug naar zijn ideeën, zijn woorden en idealen en wij zullen gezamenlijk moeten trachten ver der te bouwen aan zijn werk, een werk, waarvan ook wij de vol eindiging waarschijnlijk nooit zul len beleven. Wij hebben B. P. leren bewonde ren, dcror alles wat wij van en over hem gelezen en gehoord heb ben. De diepste indruk heeft hij echter persoonlijk op ons ge maakt, door zijn aanwezigheid op de Wereldjamboree 1937 in Vogelenzang. Daar hebben we pas leren beseffen wie Baden Powell was en wat hij voor onze beweging in het bijzonder bete kende. De woorden waarmede hij aan het einde van deze Jamboree afscheid nam van zijn jongens, zullen we nooit vergeten. „De tijd is voor mij gekomen om jullie vaarwel te zeggen. Ik wens jullie een gelukkig leven toe. Je weet, dat velen onzer elkaar nooit meer zullen ontmoeten op deze wereld. Ik ben in mijn 81ste jaar en aan het einde van mijn leven. De meesten van jullie staan nog aan het begin, en ik hoop, dat jullie leven gelukkig en vol succes zal zijn. Je kunt dit berei ken, door je best te doen, om de padvinderswet in je dagelijks le ven toe te passen, waar je ook bent. Ik hoop, dat jullie allen het Jamboreeteken, dat je nu op je uniform draagt, zult bewaren. Het zal een herinnering zijn aan de gelukkige dagen, die je hier in het kamp hebt doorgebracht. Het zal je helpen onthouden om de tien punten van de padvinderswet tot gids op je levenspad ie nemen en het zal je herinneren aan de vele vrienden tot wie je de hand ten vriendschap uitstrekte, waar door je meehielp om door Goede Wil Gods Rijk van Vrede onder de mensen te brengen. Mijn bood schap aan jullie is: verspreid vriendschap en broederschap over de gehele wereld. Good bye and God save you all". Laten wij geïnspireerd door B.P.'s nuttig en dienende leven, trachten ons leven te richten naar de een voudige woorden van de Chief: „Wij zijn niet geboren ten eigen bate, maar om anderen goed te doen". De erfenis, die hij ons heeft na gelaten „Het spel van Verkennen" het Spel dat thans door vijf en een half millioen jongens in 54 lan den wordt gespeeld, legt ons allen de verplichting op, deze levens regel ook tot de onze te maken. In deze tijd van veel meningsverschil len, veel conferenties, en weinig resul taten, doet het goed te beleven, dat het spreekwoord „Eendracht maakt macht" nog waarheid bevat. De actie ,,'n Heitje voor 'n Karweitje", overgewaaid uit Engeland, waar de actie „A bob a job' reeds jaren met veel succes wordt ge vocrd, heeft zich ook in Nederland po pulair gemaakt. In 1952 toen de padvinderij voor het eerst „heitjes" ging verdienen, stond men er nog wat vreemd tegenover. In 1953 was dit reeds anders. Na de ramp nacht van 1 Februari popelden alle padvinders om iets te mogen doen. Veel directe hulp kon worden geboden, maar niet alle padvinders waren daar toe in de gelegenheid, omdat dit een voudig onmogelijk was. Maar de inner lijke drang tot helpen, ontstaan uit de padvindersbelofte „Iedereen te helpen, waar ik kan" bleef. Veel werd deze bereidheid tot helpen misverstaan, soms abrupt afgeslagen. De padvinders voelden zich diep teleurgesteld, en mis schien hebben zelfs sommigen getwij feld of die belofte nog zin had. Want als er te helpen viel, dan was het toen zeker, ook thuis in eigen plaats met in zamelingen enz. Maar de diepe bereid heid werd door deze teleurstelling niet kapot gemaakt, integendeel, toén het sein voor de actie „Mouwen omhoog, ons land moet droog" werd gegeven, pakten allen aan, met volle inzet van al hun krachten. Resultaat ruim f 210.000 voor het Rampenfonds. En wie heeft gedacht, dat de snel daarop volgende actie ,,'n Heitje voor 'n Karweitje" minder enthousiast door de padvinders werd ontvangen, heeft het mis. Met opoffering van de Paas- vacantie, ging de padvindersjeugd op nieuw aan de slag, om daardoor de ge troffen padvinders in het noodgebied te helpen, aan wat zij door die ontzet tende ramp verloren. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werd gewerkt; geen klachten kwamen binnen, wat dus zeggen wil, dat de opdrachtgevers tevreden waren. Het resultaat van het gehele land was geweldig, nl. f 219.000; Alkmaar alleen al bracht f 2200,op. Daarvoor zijn vele karweitjes gedaan. Hoe het komt, dat deze meisjes en jongens van klein tot groot zich zo met volle overgave inzetten om anderen te helpen? Omdat zij dit hun plicht weten, om dat dit hun ideaal is. En dit „weten van zijn plicht" is er helaas maar al te weinig in deze wereld, waar eigen belang en egoïsme hoogtij vieren. De padvindersbeweging strijdt hiertegen, en is dit de sympathie van allen al niet meer dan waard. „Iedereen te helpen, waar ik kan" is een levend begrip, dat is bewezen door de padvindersjeugd, metterdaad. j^ATUURLIJK weet u het nog wel, al herinnert U het zich niet meer iedere dag. U weet nog heel goed, dat U er vroeger met een stel kameraden opuit- trok, wanneer eindelijk de schooldeur dichtviel of een vrije middag verlos sing uit de banken bracht. U had een machtig stelletje jongens, 't Was een club van kerels uit één stuk, al was de gemiddelde leeftijd ook niet meer dan 12 a 13 jaar. En iedere dag zocht de club naar een nieuw avontuur. Dan was het slootje springen, dan een hut bouwen in de tuin bij Piet. Onvergete lijke avonturen hebt U toen beleefd; hachelijke avonturen, die ook niet al tijd in de smaak vielen bij de vol wassenen. Zoudt U die tijd hebben willen mis sen? Denkt U daar eens even over na. Zoudt U die club en de momenten van spanning, van spel en vrolijkheid in Uw jeugd hebben willen overslaan? Beter nog, denkt U eens even in, dat ze er niet geweest waren, wat zoudt U dan voor jeugd hebben gehad en wat voor een soort jongen, wat voor een man zoudt U later geworden zijn? Juist die speelleeftijd, dat op zoek Zonnig weer (dat hopen we) geen wind of regen. In ieder geval: zonnige gezichten. zijn naar „Kattekwaad" gelijk de oude ren het betitelen, is zeer belangrijk in ons leven. Iets, dat eeuwenlang verge ten is en vandaag de dag nog vaak ver geten wordt. Het is de geniale vondst van Baden Powell geweest, dat hij het grote be lang van deze spelleeftijd voor de op voeding heeft ontdekt, en op aandrang van de jongens zelf oen Spel van Ver kennen heeft laten groeien, dat de jon gen de gelegenheid biedt, zijn zucht naar romantiek, avontuur en clubjes vorming ten volle uit te leven. Dit uit leven kan in het Spel van Verkennen op verantwoorde wijze en tevens zo, dat de jongen, zonder belemmerd te worden in zijn uitingen hierdoor zelf aan zijn karaktervorming bouwt. ?een iesje ze- gen- nge- rden. jame, :mo- i: zijn ouw Diets zou 'gen, 'ter", adat had on- 1 raat It zij om den. om kaar 4.00 nu- 1.00 de :er- en- m.- de- 1.59 ne- 1.00 1.45 >.35 jiu- '.00 '.40 ng. /an en. er- er- ek. in .45 ist- .00 m- lal. IA, .00 ek. pe- de ge. 'le. •iw. ht. ||k- jle- bl. le- 00 |en Ja.- jlr- jr- 15 n- ïid 00 10 ak 15 m i-

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5