Na Laos ook Cambodja en Siam voor het Westen verloren? Juliana Panmoendjon Val van hoofdstad verwacht Het wetsontwerp verlaging weeldebelasting aanvaard Het CBS over de schade door de stormramp Haagse paleistuin door Hij de huismoeders Een nieuwe overwinning op het water Overleg grote mogendheden - zou zeer welkom zijn Donderdag 30 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 101 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Opnieuw weinig nieuws ifi%] Md Ernstige toestand in Zuid-Oost-Azie Koning weigert te vertrekken De heer Hofstra was niet enthousiast Zuid-Holland het zwaarst getroffen WEERBERICHT Kamers zenden Parlementscommissie naar Nieuw-Guinea Hond onderscheidde dr mr W. Hugenholtz ABE IS VOETBALMOE Scheepsramp bij Columbia eiste 67 levens Dr Adenauer naar Parijs en Londen Tito feliciteert de Koningin Sir Winston Churchill Verklaring in Lagerhuis DE„. BRITSE minister-president, Sir Winston Churchill, heeft gisteren in Londen verklaard zeer verheugd te zijn, indien hjj zou vernemen, dat niet-offi- ciële besprekingen tussen de grote mo gendheden up net hoogste plan zouden kunnen worden gevoerd en indien der gelijke beraadslagingen tot ernstige en zakelijke gcdachtenwisselingen zouden lelden. Stavenisse Een koe voor hoer Stoutjesdijk De film „Houen-Zo" in Cannes bekroond Koningin keek in kinderwagens Schouwen Duiveland Enorm gat gesloten Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mm Vraag en Aanbod lalleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meei cent Uitsluitend contani Abonnementsprijs bij vooi- uitbetaling f 2.02 per mna f 6.05 pet kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 QOK GISTEREN zijn de onderhande- lingsdelegaties te Panmoendjon bij een geweest. Na ruim een uur zijn de besprekingen op verzoek van de com munisten tot heden verdaagd. Het hoofd van de geallieerde delegatie, ge neraal Harrison, deelde mee, dat de Noordelijken te kennnen hebben gege ven, dat zij wellicht een Aziatisch land zullen kiezen als neutraal ontvangst land voor krijgsgevangenen, die niet direct willen worden gerepatrieerd. Harrison meende gisteren te kunnen zeggen, dat hij aannam dat er vorderin gen zijn gemaakt. Al voegde hij er aan toe dat het bijna onuitvoerbaar zal zijn de krijgsgevangenen naar een ander land over te brengen. Het frontgebied is door de lenteregens veranderd in een modderveld. Er is weinig activiteit. In Zuid-Korea heb ben dertig guerrillastrijders een auto bus aangevallen. De chauffeur werd gedood, het voertuig in brand gesto ken. President Rhee van Zuid-Korea heeft gezegd, dat zijn regering na het eventuele vertrek der Chinese troepen, rr.et eigen middelen de beide delen van Korea "zal verenigen. Als de troepen der Ver. Naties thans zouden ophou den te vechten, is Zuid-Korea bereid voort te gaan. „Wij vrezen niets". Commissie krotopruiming en sanering geïnstalleerd De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir. H. B. J. Witte, heeft gisteren de „commissie krotop ruiming en sanering" geïnstalleerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming Victor E. van Vriesland benoemd tot lid van de Amsterdamse Kunst- raad. Het nieuwe statieportret van het Engelse koningspaar, gemaakt door de Britse hoffotograaf Baron. [)E VOORTDUREND oprukkende commumstisch.e Vietminh, die thans reeds Franse posten heeft veroverd op veertig k.m. afstand van de hoofdstad Loeang Prabang van de Indochinese staat Laos, vormen een sterke dreiging voor de posities van de vrije wereld in het Zuidoosten van Azië. Niet alleen, dat de staat Laos na een door buitenlandse waarnemers en sommige Franse officieren spoedig verwachte val van de hoofdstad, op instorten zal staan, doch rekening moet daarna ook worden gehouden met een bezetting van de staat Cambodja door de communisten. In dit verband zou een binnenlandse revolutie ook Siam (Thailand) in handen van de communisten kunnen brengen. Er bevinden zich in Siam circa 60.000 Indochinesen. die de Vietminh goedgunstig gezind zijn. Dat alles moet zeker koren op d< molen van het Kremlin zijn, dat er als steeds grote waarde aan hecht, indien waar ook ter wereld terrein voor het communisme ten koste van de vrije volkeren wordt gewonnen. Indien de acties in Zuid-Oost Azië niet de goedkeuring van de Sovjets wegdroegen, zou de Vietminh zeker niet het oorlogsmateriaal in handen worden gespeeld op een wijze zoals dat nu geschiedt. De Franse minister Letourneau verklaarde gisteren, dat de Vietminh gemiddeld per maand 600 tot 800 ton militaire goederen uit communistisch China ontvangt. Hieronder bevonden zich Amerikaanse wapens, die buitgemaakt zijn op de Chinese nationalisten Tsjechoslowaaks en Sovjetrussisch materiaal. Ook ontvingen de troepen van de Vietminh de laatste tijd zware artillerie. IN DE hoofdstad van Laos helpen mannen, vrouwen en kinderen de mili tairen bij het voorbereiden van de ver dediging, aangespoord door koning Vong, die weigert zijn residentie te ver laten. Als de vorst in handen van de Vietminh zal vallen zou dit hun een DE TWEEDE KAMER heeft gister middag het wetsontwerp tot af schaffing van het omzetbelastingtarief van dertig ten honderd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Het ta rief der weeldebelasting zal hierdoor tot vijftien procent worden verlaagd. Unaniem verklaarden de verschillen de sprekers gaarne met de inhoud van het wetsontwerp accoord te gaan en zij spraken er hun vreugde over uit. dat, er een einde zou komen aan een verkeerde toestand. Slechts de heer Hofstra (PvdA) was van oordeel, dat het wetsontwerp te vroeg was inge diend. Spreker betoogde, dat de urgen tie niet is bewezen en dat het gehele belastingprogram, dat de regering zich voorstelt, nog niet duidelijk is. De Ka mer wordt hierdoor onnodig m een dwangpositie gebracht, aldus spreker. De staatssecretaris van Financiën, de heer Van den Berge, zette nog eens uiteen, dat het super-weeldetarief. waar door verscheidene kleinere bedrijven zijn getroffen, kan worden verlaagd, nu de betalingsbalans beter is geworden en de werkgelegenheid meer op de voor grond is gekomen. Spreker betoogde, dat de regering om een kopersstaking te vermijden, niet anders kon doen, dan dit ontwerp te laten voorgaan boven de andere belastingplannen. Uit een opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek betreffende de stormramp blijkt, dat 3.850 woningen cn 559 boerderijen eind Maart nog in het water stonden; 41.880 woningen en 2.857 boerderijen waren toen reeds drooggekomen. De woningvoorraad per 31 Januari j.l. ('incl. boerderijen) be droeg in gemeenten, waar ten gevolge van de ramp schade is ontstaan, totaal 192.464. In Zuid-Holland is de schade het grootst geweest, doch hier is tevens ook het meest droog gekomen. Hier stonden per eind Maart nog 78 wonin gen en 27 boerderijen in het water, en waren 25.362 woningen en 1.197 boerde rijen reeds droog gekomen. Van deze Verwachting tot hedenavond. ENIGE REGEN Veel bewolking met tijdelijk eni ge regen. Krachtige tot harde wind tussen Zuid en Zuid-w est Over het algemeen iets hogere temperatuuren dan gisteren. Vrijdag: Zon op 5.11: onder 20.04 Maan op 23,30; onder 05.40. laatste percelen zijn 1717 woningen en 95 boerderijen vernietigd of onherstel baar beschadigd. 738 woningen en 157 boerderijen zijn zwaar beschadigd. Van de nog in het water staande percelen zijn 10 stuks onherstelbaar of zwaar be schadigd. In Zeeland staan nog 3.740 woningen en 528 boerderijen in het water. Hiervan zijn 1.071 stuks vernietigd of onherstel baar beschadigd en 1:713 zwaar bescha digd. 8-726 woningen en 578 boerderijen ziin per einde Maart drooggekomen. waarvan 318 percelen onherstelbaar be schadigd en 1.204 zwaar beschadigd. In Noord-Brabant-West staan nog 36 percelen in het water, waarvan 18 vernietigd en 15 zwaar beschadigd. Hier ziin 7.768 woningen en 1.080 boer derijen drooggekomen. waarvan 422 oercelen vernietigd ziin en 775 zwaar beschadigd. Van de zwaar beschadigde woningen zullen de herstelkosten ver moedelijk meer dan f 3.000 bedragen. Volgens het C. B. S. zijn voorts drie kerken vernietigd of onherstelbaar be schadigd en 35 kerken zwaar beseha digd. De overeenkomstige gegevens voor scholen bedragen resp. 7 en 49. AMERIKAANSE BOMMENWERPER VERONGELUKT Een Amerikaanse bommenwerper van het type B-29 is gisteren in de Amerikaanse staat Texas verongelukt Tien leden van de bemanning kwamer om het leven, Vier inzittenden konden zich met een valscherm redden. Gistermiddag hebben de Eerste en Tweede Kamer besloten tot het uilzen- den van een parlementaire commissie naar Nieuw Guinea. De leden, die mid den Augustus zullen vertrekken, zullen nog nader door de Kamervoorzitters worden aangekezen. Gisteren heeft de burgemeester van Leiden ten stadhuize aan de voorzit ter van de Wereldfederatie voor die renbescherming. Dr. Mr. W. Hugen holtz meegedeeld, dat deze benoemd was tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Na deze mededeling, kwam de hond van de burgemeester naar de heer Hugenholtz toe met in de bek een doos je, bevattende de versierselen van de ze orde. Abe Lenstra heeft in overleg met het bestuur en de elftalcommissie van de voetbalvereniging Heerenveen beslo ten enige tijd voetbal-rust te nemen. Hoelang dit non-actief zal duren, is niet bekend, doch vast staat, dat Len stra Zondag 23 Mei te Amsterdam te gen Blauw Wit niet zal meedoen. Lenstra zelf schrijft zijn slechte vorm in de laatste wedstrijden toe aan voet balmoeheid als gevolg van het zware competitie- en interiandseizoen. De Columbiaanse marineleiding heeft bekendgemaakt dat 67 personen om het leven zijn gekomen bij het vergaan van het 1.764 ton metende Columbiaanse motorschip „Colombia", dat Dinsdag tussen Puertos Cupica en Bahia Solano, ter hoogte van de Stille Oceaankust. is gezonken. Leden van de kustwacht hebben 22 personen gered. De „Colombia" wordt als verloren beschouwd. goed „propagandamateriaal" opleveren. Men verwacht, dat de opstandelingen eerst de strategische punten rond de stad. vnl. de bergtoppen rondom het vliegveld, zullen bezetten. Daarmee zouden nog twee dagen kunnen heen gaan. Tachtig km. ten Zuiden van Hanoi hebben de rebellen een opleidingskamp van de inheemse troepen bezet en 350 gevangenen gemaakt. Deze recruten waren pas twee weken in dienst en konden nauwelijks een geweer hante ren. Franse, Britse en Amerikaanse minis ters hebben de mogelijkheid besproken naar aanleiding van de inval in Laos een beroep te doen op de Veiligheids raad. doch er is nog geen besluit genet- men. Betreffende Cambodja, heeft de pre mier van deze Indochinese staat ver klaard. dat de bevolking van ziin land mogelijk gehoor zal geven aan de op roep van nationalistische opstandelingen en, zo het land geen groter zelfstandig heid krijgt als bv. India, zal opstaan te gen de Franse autoriteiten. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland zal 11 Mei naar Parijs reizen om daar op 12 en 13 Mei deel te nemen aan de bijeenkomst van de minister raad, die zich zal bezig houden met het voorstel voor een Europese grond wet. Daarna zal Adenauer Londen be zoeken, waar hij o.a. besprekingen zal voeren met Churchill en een rede zal houden voor het Internationaal Pers instituut. De Joegoslavische president, maar schalk Tito heeft koningin Juliana een gelukwenstelegram ter gelegenheid van haar verjaardag gezonden, waarin hij H M. en het Nederlandse volk veel ge luk en voorspoed wenst, aldus meldt het Joegoslavische persbureau „Tan- joeg". Vj^IE zich op deze dertigste April in herinnering roept de foto, waarop Koningin Juliana was afgebeeld, gebuid in een lange jas, lange laarzen aan de voeten en staand in een plas brak wa ter, één of twee dagen na de ontzet tende ramp, welke ons land begin Fe bruari heeft getroffen, heeft eigerlijk op haar verjaardag geen speciale woor den nodig. De Oranjes ziin altijd vaders en moe ders van het vaderland geweest. Ko ningin Juliana is dat in haar voorbeel dig gezin, zij is bovendien de gevoelige draagster van een traditie zonder wel ke wij ons ons Vorstenhuis niet kun nen denken. J'ct grote wonder is en het mag vandaag wel eens worden gezegd dat Juliana een werkelijk koninklijke waardigheid bepaald niet hetzelfde als trots! paart aan een diep mense lijk gevoel, dat haar telkens niet alleen plaatst temidden van haar volk, maar dat haar leidt tot een diepe bekommer nis om het lot van allen, die op deze wereld in nood verkeren. Deze ziele-adel is voor ons een voor beeld. Op deze dag past in de eerste plaats dankbaarheid. Want er is ons een groot voorgangster in een uiterst moeilijke tijd gegeven. Een leidster, die haar per soonlijkheid in een zee van formele take- ongerept weet te handhaven |/L| Churchill verklaarde dit in het Lager huis, in antwoord op een vraag van het socialistische lid Henderson, die de pre mier vroeg een verklaring af te leggen over het houden van niet-officiële be- spi'ekingen tussen de grote mogendhe den op het hoogste plan, dit met het oog op de jongste officiële Sovjetrus- sische verklaring, dat de Sovjet-Unia bereid is welgemeende en zakelijke be sprekingen met de Westerse mogend heden te voeren. (Deze werd zoals men weet afgelegd als kennelijk antwoord op de voorstellen van Eisenhower. Red.) De Britse premier verklaarde het Za terdag jl. in de „Pravda" gepubliceerde hoofdartikel te hebben gelezen. Hij leg de daarop de reeds vermelde verklaring af. Sir Winston voegde hieraan toe, dat hij in de naaste toekomst, bij een debat over de buitenlandse politiek, mogelijk meer over dit punt te zeggen zou heb ben. Hij wilde thans niet vooruit lopen op hetgeen hij dan mogelijk zou zeg gen. Begin Februari 1953 ontving de bur gemeester van Stavenisse een telegram van kapitein Kruithof uit Tholen, dat de kapitein, officieren en bemanning van de „Aagterdijk" een koe aan een gedupeerde inwoner van Stavenisse wensten te schenken. Dezer dagen hebben de burgemeester van Stavenis se en kapitein Kruithof door middel van het lot bepaald, dat de koe zal worden geschonken aan de gedupeerde melkboer P. Stoutjesdijk te Stavenisse. De koe „Aagje" zal morgen worden overgedragen. Op het internationaal filmfestival te Cannes heeft de film „Houen-Zo" van de Nederlandse cineast Herman v. d. Horst de prijs gekregen in de catagorie „realistische" films. In Den Haag heeft H.M. de Koningin Woesndag om 12 uur de tuin van het paleis Hoofdeinde voor het publiek, opengesteld. Foto: H.M. de Koningin draait het dot van het hek met de sleutel open Rechts, de burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking. Toen het Haagse politiemuziekcorp< gistermorgen omstreeks kwart vóó' twaalf „In Naam van Oranje doe open de poort" inzette, was dit eigen lijk al niet meer toepasselijk, want vlak daarvoor had, door het openen van het hek, H.M. Koningin Juliana de tum van het Koninklijk paleis aan het Lange Voorhout voor het publiek opengesteld. Een groot aantal moeders met kin derwagens en vele schoolkinderen maakten van deze gelegenheid gebruik om hun eerste schreden op de tuin paden te zetten en op de banken te genieten van het fraaie park dat de bewoners van het Haagse centrum tot hun beschikking hebben gekregen. Nadat burgemeester Schokking na mens de gemeente Den Haag de Konin gin dank had gebracht voor het ter be schikking stellen van de paleistuin, stroomden duizenden door de hekken naar binnen. Schoolklassen, moeders met kinderen, ouden van dagen, die van nu af aan alle zullen genieten van dit plekje groen in het hartje van Den Haag. Vele oude Haagse vrouwtjes waren haar ontroering niet meester toen ze bij haar wandeling door de tuin plotseling voor Hare Majesteit stonden, die met enkelen een praatje maakte en verder grote belangstelling toonde voor de babies in de kinderwagens. Zó groot was de belangstelling dat op een gegeven ogenblik de hekken gesloten moesten worden. nE dienst der Zuiderzeewerken, die met het herstel der buitenwaterke ringen van het eiland Schouwen en Duiveland is belast meldt ons het vol gende: Nadat ongeveer een msand ge leden het stroomgat bij Burghsluis kon worden gesloten werd gisteren, de tweede belangrijke zege op het eiland bevochten doordat het grote stvoomga! in de Zuidelijke dijk nabij Oosterland kon worden gedicht. Na wekenlange strijd, waarbij grote hoeveelheden ï'ijsthout, steen en grond werden ver werkt, kon langs de binnenzijde van het gat een dam tot boven hoogwater- peil worden opgetrokken. Het gat, dat bij het begin der operatie een breedte had van 110 meter en een maximale diepte van 13 meter beneden N.A.P. en een vermogen overeenko mende met dat van de Dordtsche Kil. verdiepte tijdens de uitvoering tot 17 meter beneden N.A.P. Gelukkig heeft de eerst aangebrachte zinking het goed gehouden en kon ondanks de geweldi ge stromingen, welke vóór cn na de kentering optraden en waarbij verval len van anderhalve meter werden ge meten hetgeen overeenkomt met een stroomsnelheid groter dsn 3 meter per seconde de stenen afsluitdam worden aangebracht waarna het gat werd volgespoten. Het werk is de laat ste weken vrijwel onafgebroken, ook 's Zaterdags en 's Zondags, veelal 's nachts, voortgezet met als reultaat het nu verkregen succes. Enkele damesleden van de Tweede Kamer, te weten mej, mr. J. Zeelen- berg, Jkvr. mr. C. W. J. Wittewaal van Stoetwegen, mevrouw A. PloegPloeg en mevrouw A. Fortanier-De Wit heb ben een bezoek gebracht aan de ge meente Nieuwerkerk op Schouwen- Duivenland. Op haar tocht werden zij begeleid door enige uit Nieuwerkerk af komstige dames. f 110 millioen in N R.F. In het rampenfonds was tot gister avond een bedrag gestort van f 110.000.000. Dinsdagavond was dit be drag 108,7 millioen gulden. i. geen iesje ze- gen- nge- rden ame, mo- zijn 'OUW oiets zou :gen, ter", adat had on- i raat 5 zij om elen. om kaar 'tl S 1 l l il •7 i l 4.00 mu- 3.00 de ter- !en- .m.- :de- 2.59 ne- 1.00 1.45 5.35 nu- r.oo r.4o Ing. van ren. ;er- 'er- :ek. in ;i.45 ist- i.oö an aal. SA, .00 ek. oe- de ge. I ie. iw. •ht. Ik- 3e- Dl. 3e- .00 en n.- >r- 5r- ,15 m- ïid 00 ïo ak 15 én d- r-

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1