Stad en omgeving „De Vier Muiiers" een ;;gijnig Prins eerde dapperen Veranderde denkwijze van de Papoea geeft spanningen Circus Althoff naar Alkmaar Ds. G. Vellenga sprak over Juliana van Stolberg HET KLEDINGHUIS r Be wereldreis van Jimmy Brown Geen Oranjezonnetje Inventaris Toelast onder de hamer Vier dagen op het Canadaplein Matige handel op de Paardenmarkt CabaretArabesque' JOHAN KAART HAD VEEL SUCCES Het 1-Meifeest van de Partij van de Arbeid AGENDA Ds Slump sprak over volk van N. Guinea Uitslag huizenveiling Chr. Oranjevereniging bijeen Bemiddelende figuur In vredestijd vormen zij een sterke schakel Ook prinses Wilhelmina was aanwezig SPORTCOLBERTS Motorclub Alkmaar werkt zich naar finale verkeerscompetitie Tien concurrenten DONDERDAG SO APRIL 195S WE ZIJN gisteren in het Gulden Vlies by de Joodse familie Muller op visite geweest. Op introduetie van Jolian Kaart, die ons d-e geschiedenis heeft laten zien van Opa Muller, zoon Muller en kleinzoon Muller, die elkaar de hegemonie in de textielbranche menen te moeten betwisten. Eén ding hadden de strijdende generaties gemeen: hun hardgrondige afkeer van neef Mendel (Ben ik een roddelaar of een overbriewer?) die in dit blijspel voor een grote dosis Joodse gijn zorgt. Het is eigenlijk overbodig hieraan toe te voegen, dat deze laatste rol in handen lag van Johan Kaart zelf en misschien is het even min nodig te vertellen, dat hij van het povere soebattertjc een groots figuur heeft gemaakt: Mendel Muller, handelaar in stoffen en intriges ten voeten uit. 7IJN verschijning op het toneel alleen al was voldoende om het publiek te doen lachen en dat was uiteindelijk ook de bedoeling van dit door Siem van Collera bewerkte blijspel, waarin Johan Kaart onmiskenbaar het centra le punt was. Ook van Johan Boskamp als grootvader Philip Muller hebben we gisteravond veel genoten. Hij speel de de gewiekste zakenman, die zijn af komst niet verloochent en te allen tijde klaar staat met zijn typische Joodse humor. Met Teddy Schaank als de vrouwelijke bedrijfsarts stond hij op het niveau van Johan Kaart. Het samenspel van dit drietal hebben we vrij veel hoger gewaardeerd dan van de anderen, van wie Tilly Perin Bouwmeester ons in het derde bedrijf beter voldeed dan in het begin toen gij een weinig overtuigende Ella Mul ler ten tonele voerde en van wie Mat- thieu van Eijsden ons zeker niet heeft kunnen imponeren. Tenzij in zijn volu mineuze woede-uitbarstingen. Van Jan Vreeken, naast opa Philip (Boskamp), Moritz (Van Eijsden) en Mendel (Jo han Kaart) de vierde Muller valt eigen- Het zag er vanmorgen maar triest uit in onze goede stad. Zelfs de vele vlaggen, die van de openbare gebouwen en huizen hingen, slaagden er nog niet in de burgerij tot een feeststemming op te wekken en de carillonklanken, waar mee het verjaardagsfeest van HM. de Koningin werd ingeluid, dreven hoog naar een grauw en somber wolkendek, dat de zonnestralen had afgegrendeld. Later in de morgen werd dit ietwat troosteloze beeld wat opgevrolijkt. Dat wa$ toen de jeugd door de straten trok om voor het stadhuis een aubade te brengen en de drumbands van de Pad vinders voor wat fris en rhythmisch lawaai zorgden. Op het Sportpark wer den de finales gehouden van de school- wedstrijden. nE daarmee was het ochtendprogram ma als inleiding tot het feest van van middag vrijwel gevuld. „Partir, c'est mourir un peu (Afscheid nemen is een beetje sterven) zegt de Fransman en het was deze „kleine" grote gedachte, die even ons hart deed samentrekken toen wij op de veiling waarop de inventaris van het voormalige hotel „De Toelast" naar kopers uit alle windstreken verhuisde, tussen al die dicht samengedrongen mensen stonden. Een openbare verkoping heeft altijd iets wreeds in zich. Het levenswerk of bezit van een mens, in tientallen jaren met harde vlijt bij elkaar gespaard, versplintert er op één dag, in een lut tel aantal uren. En het is juist dan, dat al die voorwerpen, al die borden, kom metjes, keukengereedschappen en an dere zaken ineens zulk een beklem mende persoonlijkheid krijgen. Het doet er niet toe of ze in lange rijen op za kelijke manier gesorteerd of bijeen ge stapeld zijn. Ze stonden er dan ook niet als op de aanrecht in een hotelkeuken, onopvallend en volslagen onpersoonlijk, maar als de onverbiddelijke en verbit terde getuigen, uit een stram geslacht van kristal en porcelein dat zich met voorname gelatenheid de grappen die de afslager zijn publiek ontlokte liet welgevallen. De verkoop van het pand mag dan nog zo zakelijk verantwoord zijn ge weest, het stervende „leven" dat er de laatste dagen nog zwak ademde, vlood onherroepelijk weg, terug naar zijn rijke historieen nog verder weg, totdat het straks, over enkele jaren misschien al, practisch geheel vergeten zal zijn. lijk weinig te vertellen, omdat hij zo weinig deed. Hij bracht zijn part met een minimum aan overtuigingskracht en maakte de indruk zich in dit blij spel niet op zijn gemak te voelen. Het stuk zelf heeft het gisteren in Alkmaar goed gedaan. Het is een simpel ver haal, een niemendalletje, waarvan de afloop geen enkele twijfel opwerpt. Het zwaartepunt ligt daarom op het spel en dat is dank zij de rolopvattin gen van Johan Kaart en Johan Bos kamp in het bijzonder, zeer in de smaak gevallen. De Br. Het 1 Meifeest van de Partij van de Arbeid begint morgen reeds om half tien als in de Muziektuin de heer J. Voogd uit Haarlem zal spreken en de Stem des Volks enige strijdliederen ten gehore zal brengen. Daarna volgt een bloemlegging op de graven van de over leden strijders uit partij en vakbewe ging. 's Middags wordt op het Alk- maarse Boys-veld een groot familie feest gehouden, waaraan medewerken de AJC, Jonge Strijd en de Nieuwe Koers. Wethouder Coerts zal 's avonds om 7.30 uur spreken op een openlucht bijeenkomst op het Hofplein. In het Gulden Vlies vindt tot slot de avond bijeenkomst plaats, waar het woord wordt gevoerd door H. Willemse uit Rotterdam. Verder vermeldt het pro gramma zang, dans en declamaties. DONDERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Heidi (alle leeftijden); Cinema Amerlcain, 7 en 9.30 uur: Ave Maria (18 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Het zwarte kasteel (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Aan de Rivièra (14 jaar). Gulden Vlies en Wapen van Heems kerk, 7.30 uur: Oranjebal. Hotel Victory, 8 uur: Genootschap NederlandFrankrijk, BERGEN. Rustende Jager, 2.30 en 8 uur: Sterren stralen overal (alle leeft.) 8 uur: Toneelver. St. Jan met: „In een andere wereld. KONINGINNEDAG-VEERING 8.30 uur: Reveille; 9 uur: Aubade Stadhuis; 10 uur: Schoolwedstrijden; 2.303.30 uur Kinderoptocht; 4 uur: Spuitdemonstratie Eilandswal; 4.45 uur: Défilé brandweercorpsen; 9.30 10 uur: Sluitingsvuurwerk. VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Lokkende wil dernis (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Zorg dat je er bij komt (alle leef tijden); Cinema Americain, 8 uur: Hongkong (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Het zwarte kasteel (18 jaar). Gebouw Vrijz. Herv., Heul, 8.30 u.: Centraal Genootschap. Gulden Vlies, 8.15 uur: 1 Mei-feest Partij van de Arbeid; voorts bijeen komsten 9.30 uur v.m. Muziektuin; 2 u. familiefeest Boysveld; 7.30 uur: Hof plein. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: 1 Meifeest. DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen door apotheek Kruisinga, Koorstraat 69. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag Vrijdag 16.32 17.06 4.52 5.26 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 16.37 4.57 10.37 22.57 Vrijdag 17.11 5.31 11.11 23.31 yOOR DE PLAATSELIJKE AFDELING van het Verhond. der Nederlanden sprak gisteravond in Valk's Lunchroom ds F. Slump, Ned. Herv. predikant te Oegstgeest, die van 1923 tdt 1951 als zendingspredikant op Nieitw-Guinea heeft vertoefd. Over de Papoea's, die de bevolking van Nieuw-Guinea vormen, bestaan in Holland twee meningen. De ene beweert, dat deze primitieve men sen in hun vrije natuur te benijden zijn. Zij zouden er als kinderen der natuur leven en alles bezitten, wat ze nodig hebben. Een andere mening is, dat men denkt, dat deze mensen dag en nacht in vrees zouden leven. Dit is echter maar zeer oppervlakkig beschreven. riNS Westers denken ligt ver buiten het hunne. Wij moeten echter be ginnen met aanraking te zoeken met het algemeen menselijke. Zij geloven niet in een God, doch in de oerkracht van het leven, die de zon, maan en aarde deed ontstaan. Het is er niet zo als in het Westen, waar wij de natuur tot onze dienst hebben. De Papoea tracht het leven zo lang mogelijk te behouden, doch organiseert bij een sterfgeval een feest om aldus de Dood te misleiden. Bij ziekte en dood heeft hij allerlei middelen tot verweer tot zijn beschikking. De levenssfeer van een dergelijk primitief volk ligt opge sloten in eigen stam. Zending en missie hebben er een boodschap te brengen. Spreker schetste tal van eigenaardige gewoonten der inheemse bevolking zo als hij die zelf had meegemaakt. Met tabak is alles van hen gedaan te krij gen. Van huis uit was de Papoea oor spronkelijk een sluipmoordenaar. Als men ze nu alleen tegemoet treedt, dient men reeds op verre afstand te gaan zingen opdat zij weten met wie zij te doen hebben. De zon heeft bij hen een grote invloed, want zij is het opkomen de leven, terwijl haar ondergang de dood symboliseert. De kinderen krijgen geen naam, op dat de geesten die niet zullen verne men. Zij heten slechts „Het Ding", gro ter geworden worden zij genoemd naar UET DUITSE CIRCUS Franz Althoff, dat, zoals wjj gisteren berichtten, een tournee gaat maken door Neder land, zal zijn tenten ook in Aikmaar opslaan. Er is nogal wat passen en meten voor nodig geweest om de vier- master met zün drie maneges zo te plaatsen, dat hij op het Canadaplein kan staan, maar het is op papier dan toch gelukt. Circus Althoff zal het eer ste buitenlandse circus zijn, dat na de oorlog in Alkmaar komt spelen. Het Is een van de grootste Europese onder nemingen, die voor het vervoer drie extra treinen nodig heeft. Het wagen park telt honderd wagens, twee omni bussen, negen motorwagens en 13 trac toren. Het circus zal waarschijnlijk op 19, 20 21 en 22 Juni in Alkmaar staan. Aanvankelijk was optie gegeven op de periode van 10 tot 20 Juni, maar door een wijziging in de tourneedata kon dit tijdstip niet gehandhaafd blij ven. B. eh W. zullen nu nog hun toe stemming moeten verlenen. Van Alk maar vertrekt circus Althoff naar Hoorn. Ook daar heeft de staanplaats moeilijkheden opgeleverd, want- be halve een buit van 66 bij 40 meter, met de ankers inbegrepen 83 bij 54 meter, heeft men ook nog 120 meter lengte aan stallen. De komst van het Duitse circus naar Nederland is mogelijk gemaakt door een uitwisseling met het circus Frans Mikkenie. dat nu in West-Duitsland optreedt. De staf van de beide onder nemingen is in het land zelf gebleven. Dit was één van de voorwaarden, ge steld door het ministerie van sociale zaken. Het gevolg is dus, dat de staf van Mikkenie met het circus Franz Althoff door Nederland reist en dat de mensen van Althoff circus Mikkenie begeleiden. Bij de op Woensdag 29 April door notaris Verkade gehouden openbare verkoop van onderstaande percelen, zijn de volgende inzetten gedaan: 1. Woonhuis met erf, Blaeustraat 29, op f 5.510; 2. Woonhuis met erf, Blaeu straat 31, op f 5.810; 3. Woonhuis met erf, Kennemersingel, hoek Mariënlaan 1 (gedeeltelijk vrij van huur), op f 12.100; 4. Woonhuis met erf. Wilde manstraat 4, op f 1.575; 5. Woonhuis met erf, Wildemanstraat 5, op f 2.000; 6. Woonhuis met erf, Wildemanstraat 6. op f 2.000: 7. Woonhuis met erf, Groenelaan 5. op f 1.120; 8. Woonhuis met erf, Lindenlaan 4, op f 3.130; 9. Woonhuis met erf. Boezemsingel 82, op f 2.400; 10. Woonhuis met erf, Baan- nad 35, op f 910; 11. Woonhuis met erf, Zeglis 72. op f 1.060; 12. Woonhuis met erf Akerslaan 13, op f 910; 13. Woon huis met erf, Akerslaan 23, op f 660. De afslag en-definitieve toewijzing bliift bepaald op Woensdag 6 Mei a.s., in café Beemster, aan het Waagplein. dingen, waarover veel wordt gepraat. Zo heet iemand b.v. „Onderzeeboot" en een ander, na een Kroningsfeest „Wilhelmina". Het Nederlands bestuur voorkomt de koppensnellerij zo veel mogelijk, wat op het zieieleven van de Papoea grote invloed heeft. Het cere monieel van een pseudo-koppensnel- lersfeest is op zichzelf reeds afgrijse lijk en niet om aan te zien. Scheldpar tijen duren soms vijf uur achtereen. Wij Westerlingen moeten ons ver plaatsen in de gedachtengang van dit volk en het helpen om de spanning te verlichten. Wij dienen er scholen en ziekenhuizen te bouwen en er doktoren en verpleegsters heen te zenden, aldus spreker. De zending, die er vijftig jaar eerder was dan het bestuur, ondermijnt het Adatsleven, wat ten slotte de Pa poea een veranderde denkwijze brengt. Hij moet worden bevrijd van druk en gebondenheid. Voor de paardenmarkt bestond gis teren een vrij grote belangstelling. Het aantal aangevoerde dieren was 20 meer dan verleden jaar en bedroeg nu negen tig stuks, waaronder drie veulens. De handel was echter matig en het duur de geruime tijd vóórdat de paarden hun kopers hadden gevonden. De prijzen waren als volgt: Voljarige paarden van f 800 tot f 1100; 2'/i-jarige paarden van f 600 tot f 850; l'/i-jarige paarden van f 450 tot f 600; werkpaar den t/m 7 jaar van f 600 tot f 800; oudere werkpaarden van f 500 totf700; hitten van f 600 tot f 800; slaehtpaar- den van f 700 tot f 1000; veulens van f 250 tot f 350. Zaterdagavond 2 Mei treedt het zeer exclusieve kleinkunst ensemble „Ara besque" op, dat onder leiding staat van Cruys Voorbergh. Met Hetty Block en Cor Lemaire aan de vleugel brengen zij hun grote succes „Van Snotneus tot Neon", een cabaretprogramma dat al lerwegen veel belangstelling trok. Indonesiërs op de kaasmarkt Eén en tachtig Indonesische perso neelsleden van de maatschappij Neder land, die op het ogenblik in ons land een cursus volgen voor sportleraar aan boord van de schepen van deze maatschappij, brachten gistermorgen een bezoek aan de Kaasmarkt. Zij zijn in verband met de cursus die zij vol gen, drie maanden aan de wal cm deze tijd wordt ook benut voor het maken van excursies. Tevens krijgen deze Indonesiërs onderricht in de moderne talen, welke hen aan boord goed te TN het geslacht Nassau van die tijd is stade zullen komen. 1 zij steeds een grote "SfflLLEM. VAN ORANJE was in zijn jonge jaren een echte losbol en is altijd het grote zorgenkind van zijn moeder, Juliana van Stolberg, geweest. Dit zei gisteren ds G. Vellenga, gereformeerd predikant te Alkmaar, in zijn lezing voor de Christelijke Oranjevereniging, die gisteravond in het gebouw „Waakt en Bidt" bijeen was gekomen. Tijdens deze lezing bleek dat ds Vellenga een grondige studie heejt gemaakt van het leven van Juliana van Stolberg, een reconstructie, die mogelijk was, daar zij veel brieven heeft nagelaten, waaruit haar persoon voor het nageslacht oprijst. Het -was een goede keuze van de in leider om deze vrome en sterke vrouw aan de vooravond van de verjaardag van onze vorstin te belichten. bemiddelende (Van één onzer redacteuren). „De Koningin en ik zijn er beiden van overtuigd, dat zij, die in de strijd om dé vrijheid en voor het bewaren van onze orde bereid waren offers te bren gen, ook in de tijd van vrede hun werkkracht en gaven ten volle zullen in zetten voor het werk, dat van hen als goede staatfburgers kan worden ver wacht, waardoor zij een bijzonder sterke schakel ir di gemeenschap vormen", zo besloot Z.K.H. Prins Bomhard zijn toespraak tijdens n gisteren in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam ge'touden bijeenkomst, waar hij, zoals wij gisteren reeds in het kort meldden, namens H. M. Ko ningen Juliana aan 120 mannen en/of vrouwen dapperheidsonderscheidingen uitreikte. Mannen en vrouwen, die in het verzetswerk een belangrijke rol hadden gespeeld, militairen, die zich hadden onderscheiden in Indonesië en op Korea. Het was een ontroerends plechtigheid, waarhij de Luitenant ter Zee 2e kl. G. A. Doger en Kapitein J. Anemaat tot Ridder der Militaire Willemsorde 4e klas werden geslagen. H.K.H. Prinses Wilhelmina was de eerste van de ver scheidene Ridders, die de nieuw benoemden met een ridderslag geluk wenste en met belangstelling het plechtige gebeuren verder volgde. In zijn toespraak heeft Z. K. H. Prins Bernhard er op gewezen hoe men tij dens de oorlog in 1940—1945 in Ameri ka en Engeland grote bewondering voelde voor de wijze, waarop het Ne derlandse volk zich tegen een niets ont ziende onderdrukker verweerde. Men wist, dat de krijgsmacht, waarover wij nog beschikten, gering was, doch men wist ook, dat de krijgsmacht, die er nog was krachtig deelnam aan de strijd om de vrijheid. „Onze geallieerden wisten ook hoe zeer het Nederlandse volk zich er van bewust was te strijden voor de vrijheid van geloof en gedachte en voor de vrij heid hiervan openlijk te kunnen ge tuigen. U zult begrijpen hoe trots wij allen waren op onze landgenoten. Dit trotse gevoel gaat ook uit naar hen, die getrouw aan de oproep der regering rust en orde trachtten te brengen in Indonesië en naar hen, die gevolg gaven aan de oproep om tezamen met alle an dere vrije volkeren in Korea paal en perk te stellen aan de even ruwe aan val'als Nederland zelf in 1940 te ver duren had." Na hen, die in de strijd voor de vrij heid en recht gevallen waren te heb ben herdacht, reikte Prins Bernhard de ere-tekenen uit. Zacht en ontroerend klonk onze Na tionale hymne, toen de twee nieuwe ridders In handen van Prins Bernhard de eed aflegden en zij tot ridder wer den geslagen. Maar niet minder ontroe rend was het toen Prins Bernhard per soonlijk naar die verzetshelden toeliep, die ten gevolge van de strijd blijvend invalide waren en niet naar voren kon den lopen. Uit ons Gewest Eén voor één werden de dapperen afgeroepen en kwamen de anderen naar1 Langras jr kampioen van damclub DDD In de wedstrijden voor de onderlinge wintercompetitie van D.D.D. zijn deze week nog diverse belangrijke partijen gespeeld. M. J. Langras Jr. werd kam pioen met 27 punten uit 18 partijen (75 pet.). Belangrijk was ook de partij L. RavesteinJ. Mekken. Door een ver rassend offer kreeg Mekken doorbraak naar dam. Maar in het eindspel kon Ravestein nog remise maken door een foutzet van Mekken. De partij N. Oud H. de Jong (20) werd door Oud gewonnen. De Jong werd het slacht offer van een type slagzet. J. Schuit won van P. Smolenaars, terwijl G. Woonijk met G. Bakkum remise speel de. Verder won D. Stam van G. Sijm, J. Kool van D. Bruggeman en D. Klink hamer van C. Louwerens. voren, waar Prins Bernhard hen het ere-metaal op de borst spelde. Uit onze provincie de heren R. Aten uit Zaan dam, aan wie de bronzen Leeuw werd toegekend, aan Inspecteur R. R. Pel, hoofd van de politiecorpsen in Krom menie en Wormerveer en de voorma lige sergeant F. Bruins uit Zaandam, die ieder het Kruis van Verdienste kre gen. De reserve-kapitein van de In fanterie G. W. Leuverink uit Bergen (NH), die het' bronzen kruis kreeg. Maar ook burgemeester W. N. Kelder uit Monnikendam, die voor zijn dapper optreden op Texel eveneens begiftigd werd met de Bronzen Leeuw. Voor allen had Prins Bernhard een persoonlijk woord over en feliciteerde hij hen met een welgemeende hand druk. Nadat de ban gesloten was, werden de talrijke aanwezigen verversingen aangeboden en kwamen de ridders M.W.O. in de Industriële club bijeen voor een riddermaaltijd, die ter ere van de twee nieuwe ridders daar werd aangeboden. Bevorderd tot arts Aan de Gem. Universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts de heer P. M. Jacobse te Alkmaar. figuur geweest. Zonder haar, aldus ds Vellenga, zou Willem van Oranje zijn vrijheidsstrijd nooit hebben kunnen voeren. Haar 17 kinderen en 4 stiefkinderen, waarvan er in de loop van haar leven 11 sneuvelden of' stierven, heeft zij zeer liefgehad en het is begrijpelijk, dat zij ten slotte tot haar God uit dit „tranendal", (zoals zij het noemde) naar hen wilde terugkeren. Maar ook voor haar aangetrouwde familie, ook al handelde deze soms zeer liefdeloos was Juliana zeer goed. Zo heeft zij Anna van Saksen, waar mee haar zoon Willem destijds zo on gelukkig getrouwd was, tot betere ge dachten proberen te brengen. Deze vrouw, die door Hooft „potig uitermaten, onredelijk van leven en lasterlijk van tonge" werd genoemd heeft het Juliana en haar zoon wel uitermate moeilijk gemaakt. Juliana'3 liefde heeft hier misschien niet veel geholpen. Maar ook in dit interne con flict bleek haar grootheid. „Zij is de stammoeder van talrijke Europese vorstenhuizen geworden", aldus ds Vellenga. „Men kan hierin de vrucht en beloning zien van een hoogstaand en opofferend leven". De avond der Oranjevereniging werd door mr A. Schenkeveld geopend, die allen bijzonder hartelijk welkom heette en bovenal burgemeester Wytema. Met enkele woorden rele veerde de heer Schenkeveld de ko ninklijke belangstelling en deelneming bij de overstromingsramp, tijdens wel ke koningin Juliana getoond heeft op zulk een intense wijze met haar volk mee te leven. De avond verliep in een passende omlijsting van koor- en samenzang en declamatie. Het christelijk Gemengd Koor, dat een goede stemmenverhou ding bezit zong o.l.v. Paul Kok enkele liederen. Mevrouw J. de GraafBen der declameerde voorts op frisse en boeiende wijze en mocht dan ook een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Prachtige collectie met bijpassende pantalon Hofdijkstraat 8 Tel. 2 7 6 5. U spaart door bij ons te kopen. Alkmaar t/iavertttiiue, ins ivieu.j Y^OOR DE MOTORCLUB Alkmaar en Omstreken was het gisteren een be langrijke dag. Een vertegenwoordiger Van het hoofdbestuur van de KNMV, de heer Bos, was namelijk naar Alkmaar gekomen om het team dat mee had gedongen naar het provinciaal kampioenschap van de Veilig verkeeracompetitie een pluim op de hoed te steken. De Alkmaarders waren er namelijk, zoals wy reeds eerder hebben gemeld, in geslaagd deze titel te veroveren en als beloning ontving voorzitter Coljee uit handen van de heer Bos een vaantje dat uiteraard een waardige plaats zal krygen in de grote kast waarin alle tropheeën weikef door de Motorclub Alkmaar en Omsitreken in voorbye jaren zijn behaald, byeen- gebracht zijn. opperwachtmeester Meyer, zegels ver broken waar achter zich een-en-tachtig verkeersvragen vol voetangels en klem men hadden verborgen. De drie teams die het beste wegwijs zijn in het doolhof van verkeersregels en met het minste aantal strafpunten gisteravond uit de strijd zijn gekomen, gaan elkaar over enkele weken bekampen met als in zet het landskampioenschap. Welke clubs dat zullen zijn valt op het ogenblik nog met geen benadering te zeggen. LIOE belangrijk on zich zelf deze on- derscheiding ook moge zijn, belang rijker nog is, dat hetzelfde team zich weer met een blad blanco papier, diepe denk- rimpels op het voorhoofd ,een behoorlijke dosis zenuwen maar een nog grotere dosis kennis van alles wat met wielen en moto ren heeft te maken, achter tafels schaarde om andere en moeilijker verkeersproble men op te lossen. Ditmaal gold die gees telijke inspanning geen provinciaal kam pioenschap. De motorclub Alkmaar en omstreken greep nu hoger en dong met tien teams op andere plaatsen in het land mee naar de eer om straks uit te mogen komen in de strijd om het landskam pioenschap. Op elf plaatsen in Neder land werden op hetzelfde tijdstip door politie-ambtenaren, in Alkmaar was dat 92. Inderdaad had de tacht van Jimmy Brown door de straten van Oekoeroewanda hoogst onaangename gevolgen gehad. Jimmy had zich vech tend een weg moeten banen door hon derden en honderden mensen, die alle maal getracht hadden hem een pak slaag te geven. Zij zagen in hem niet de verlosser van de apenplaag, waar onder zij maandenlang te lijden hadden gehad. Zij zagen in die eenzame onge klede aap een doodgewone brutale Roekiraki, die op klaarlichte dag pro beerde hun stad binnen te dringen. Jimmy had het hun eerst uit willen leggen, maar er was er niet één, die naar hem had willen luisteren. Toen Jimmy tenslotte een blauw oog had opgelopen, was hij terug beginnen te slaan en het resultaat was, dat er over al langs de weg afgeranselde lieden lagen of voortstrompelden. Zij hadden Jimmy tenslotte het hoofdbureau van politie zien binnen gaan en nu stonden er wel duizend opgewonden mensen te schreeuwen, dat zij eisten dat Jimmy voor hun ogen aan de hoogste boom opgeknoopt zou worden. De mensen waren door het dolle heen. Een stuk of vijf agenten versperden de toegang, maar het was zeer de vraag of deze klabakken de schuimbekkende menigte op den duur zouden kunnen tegen houden. Commissaris Rednose Smith werd er wanhopig van. „U hebt mij een mooiè poets gebakken, mister Brown!" schreeuwde hij „Zij eisen uw uitle vering en wat moet ik doen?" Jimmy die nu weer een net wit tropenpakje droeg, compleet met helm, antwoord de: „Zeg ze de waarheid. Vertel hun, dat i k het ben geweest, die er voor ge zorgd heeft dat er nooit meer apen de stad zullen binnen dringen". De com missaris knikte. Dit leek hem ook wel het beste. Ergens, diep verscholen in een hoekje van restaurant Wanner, hebben ook wij weer onze krachten op de vragen be proefd. Het duurde niet zo lang. Binnen het uur waren we reeds aan de laatste vraag en het zal u, waarde lezer, wellicht niet duidelijk zijn waarom al die experts twee uur en soms nog meer nodig hadden om die een-en-tachtig vragen te beant woorden. Wij hebben het inmiddels wel begrepen, want toen instructeur Bolte zijn kennersblik over onze antwoorden had laten gaan kwam hij spoedig tot de conclusie, dat wij houdt u vast en gaat op zij als u ons op een motor tegen komt zes-en-dertig fouten hadden ge maakt. Men verwacht dat de zes besten van het Alkmaarse team, de zes die voor klassering in aanmerking komen, bij elkaar minder bokken zullen hebben ge schoten. Maar ja, weet nu maar eens dat het in gevolge het Wegenverkeersreglement is toegestaan dat je een auto onbeheerd, compleet met contact-sleutels langs de weg mag laten staan, als je nog geen week geleden een proces-verbaal hebt gehad omdat je een fiets bij een kennis tegen de muur liet staan. En is het u soms dui delijk waarom het stadslicht van een motorfiets geen 7 maar 6Vi watt mag verbruiken, dat de koplamp van een motorvflwiei geen 50 maar 60 zestig centi meter boven het wegdek moet zijn aan gebracht? Wij wisten het niet en wij ver keren in de zalige overtuiging dat er met ons meer intensievere weggebruikers zijn die op deze en soortgelijke vragen zouden zijn gestruikeld. Intussen is het een loffelijk initiatief dat de KNMV met deze veiligverkeerscompe- titie heeft genomen. Nuttiger en vreed zamer kunnen wij ons geen competitie denken en zonder enige twijfel zou bet aanbeveling verdienen als niet alleen de leden van de KNMV zich zouden verdie pen in de problemen welke het steeds snellere en intensievere verkeer met zich brengt. NU GOEDE BOE reelal zulke hoge eise lezers stellen en bove is het bepaald verheug deze beide punten va bet geval met de twf Bibliotheek, waarin 1 C.N.V. deopko: Nederlandse Vakbew onzes inziens uitnemt vele hoofd-momenten vakbeweging, die tet plaats in de maatscl Échten. „DE VAKBEW EC middel der arbeiders 1 door de tegenwoordig uit 1905 stammende Ruppert zijn historis tn de ontwikkeling d TJITVOERIG BESC1 hoe temidden dei de typografen en and bèiders het initiatief vakorganisatie te kon landen was onze vak oorsprong eer een „proletarische" bewef invloed op de ontwik ook, dat andere socia denkbeelden zich gel ken. In 1861 werd te eerste werkelijke v sticht: het Onderling drukkunst. Sindsdien de ontwikkeling, al li de zijde der Eerste 1 vaste voet te krijgen licht kwam het als tober 1871 tot opricht meen Nederlands We Maar al spoedig op politiek liberale kara gemene" verbond mi na enige aarzeling christelijke arbeiders Klaas Kater in Patri de socialisten in het 1 Secretariaat hun eige ook de rooms-katholi door het verschijnen Rerum Novarum eer sporing ontvingen hu organisaties te verst' houwen. Zo was de tweede rige eeuw een perio voorbereiding, waari: driedeling van onze het A. N. W. V. ver vankelijke .bloei steei dween in 1914 ree kenen. Dat deze or werd bevorderd doo sen in 1903 hebben uitvoerig uiteengezet te uit op de stichtini lijk Nationaal Vakvc reau voor de R. K. 1908 alsmede na het anarchisme in op het in het le\ MARKTBE ALKM. EXPORT 1 Bevelanders 10.50; w kool 3368; rode k kool 11; spinazie 10- 57; sla 515; radijs 46.50; rabarber 7 8.50; winterpeen 6 uien 43; prei 1421; 2—8. BROEK OP LANGE 45.000 kg rode kool; 8,40; 17.000 kg gele 4500 kg witlof: I 34 4500 kg witlof: I 34 2000 kg rabarber 56 Doorgedraaid: 14.000 OBDAM, 29 April —27,20. C 17,30—19,2< ten A 6.30—6.50, B 38—44, II 35—42, III gele kool 7.508.20. HEM, 29 Maart 19E 26. sla 12, witlof 20— barber 56, Jonath; jan 11. BLOKKER, 29 Ap appelen 79, spinaz prei 22, rode kool 45, rabarber 812, 5—11.50, Goudreinett than 3570, Present 44, Zoete Ermgard 12, Winterjan 1015. WOGNUM, 29 Ap landers 12.20—12.40, 37—48. B 31—39. C 1 30, 5.000 kg breekpee 1214.20, vroege aar rabarber 58, sla 6- 23, radijs 5, knolseld rij 34, Winterjan 1 ZWAAG, 29 April appelen 913.10, gar zie 4.8028, postelei: prei 2224, rode k 1746, breekpeen 4 612. andijvie 25- knolselderij B 7, rai Seedling 22. Goudr nathan 5575, Pres 3745, St. Remy 8—

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2