Eeuwfeest Kamer v. Koophandel werd heden stijlvol ingezet DAMESHOEDEN BROUWER Vele vooraanstaande gasten bij de herdenking BLOEMENSCHUIT r LAATSTE NIEUWS De wereldreis van Jimmy Brown De heer G.Grondsma sloeg een blik in het verleden DRUKTE OP MARKT Tuin- en kamerplanten Ie kwaliteit lage prijzen V. N.v:d. Mè^r Zon en twee repen De Rijp Burgerlijke Stand Prof. Javellier over de vrijheid van onderzoek K.Boot Sr. gaat De Halter verlaten als Directeur Langendijk Officieus afscheid in laatste lesuur UIT DE OUDE DOOS ZEGE VAN BANKS IS NOG TWIJFELACHTIG OP STIJLVOLLE WIJZE heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier hedenmorgen de herdenking van het honderd jarig bestaan van de Kamer ingezet. Om half elf begaf het dagelijks bestuur zich naar de R.K. Begraafplaats „St. Barbara" te Alkmaar, en legde de voorzitter, de heer J. F. le Blansch, een krans op het graf van de oud-voorzitter, de heet S. W. Arnzt. Hiermede heeft het bestuur, aldus deelde de heer Le Blansch later op de ochtend in de buitengewone vergadering van de Kamer in de raadzaal van Alkmaars oude stadhuis mede, op symbolische wijze hulde willen brengen en dankbaarheid willen betuigen aan die schare wakkere, doortastende en vaak ver vooruitziende mannen, die als leden der Kamer, dikwijls onder zeer moei lijke omstandigheden, gedurende de laatste eeuw op de bres hebben gestaan bij het behartigen en bevorderen van de economische belangen van ons land in het algemeen en van ons gewest in het bijzonder. nE BUITENGEWONE vergadering van de Kamer, welke om elf uur aanving, werd o.a. vereerd met de aanwezigheid van de staatssecretaris van Economische Zaken, dr G. M. J. Veldkamp, de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Hol land, dr E. Baron de Vos van Steenwijk; de directeur-generaal voor de middenstand, dr. W. L. Groeneveld Meyër; de voorzitter en de secretaris van de Vereniging van Kamers in Ne derland. de heer R. Groeneveld en mr H. K. de Langen; de voorzitter en se cretaris van de Ver. van Secretarissen van de Kamers van Koophandel, mr Jac. G. Wittkampf en mr F. C. A. Eenhorst: de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, mr. D. A. Delprat en mr H. Fortuin; Haarlem, de heer C. E. Vis ser en Jhr dr J. C. Mollerus; Zaan dam, de heer A. Vis en mr P. H. Wuyster; Hoorn, de heer E. J. M. Stumpel en drs Th. Koning, de secre taris van de K. v. K. te Hilversum, mr A. D. van Assendelft, de secreta resse van de Rotterdamse Kamer, mevr. I. E. Wethmar-Logemann, onge veer dertig burgemeesters uit het dis trict van de Kamer, wethouders en gemeente-secretaris van de gemeente Alkmaar en de secretaris van de Buitenlandse Persvereniging, de heer Pal Balasz. Onmisbare schakel. ]N ZIJN OPENINGSREDE herinner de dê heer J. F. le Blansch eraan, dat honderd jaar geleden in hetzelfde s'.dhuis door de toenmalige burge meester van Alkmaar, de heer P. A. de Lange, de installatie plaats vond van de bij besluit van de gemeente raad van Alkmaar van 27 December 1852 opgerichte Kamer van Koophan del. De dood van de vorige president van de Kamer, de heer S. W. Arntz, die de kamer gedurende bijna 30 jaar op zulk een voortreffelijke wijze heeft geleid, alsmede het leed van de wa tersnood, werpen schaduwen op deze herdenking, aldus spreker. Maar wan neer deze. in het leven niet te vermij den schaduwen, zijn weggegleden en het volle licht weer op dit jubileum valt, past het er onze voldoening over uit te spreken, dat de in 1853 opge richte Kamer, zij het later in gereor ganiseerde vorm, gedurende een zo lange periode de spreekbuis heeft mo gen zijn van het bedrijfsleven, en dat zij daarbij haar taak goed heeft ver staan. Haar grootste kracht en haar voornaamste taak vond de Kamer im mer in het adviseren omtrent al die uiteenlopende onderwerpen, die direct of indirect handel en nijverheid raals- ten en in het activeren van alle maat regelen, die het economisch leven zou den kunnen bevorderen. Dat door deze adviezen, activiteit en initiatieven m de achter ons liggende honderd jaar in vele gevallen belangrijke maatrege len in het belang van het bedrijfsle ven zijn tot stand gekomen, is zonder tegenspraak. Het is daarom, dat wij de heden bereikte mijlpaal niet zonder een plechtige herdenking wilden pas seren. Dat de oprichting juist is ge weest, dat de Kamer haar onmisbaar heid heeft getoond, heeft de toets van honderd jaar bewezen. Ook voor de toekomst zag de voorzitter nog belang rijke taken voor de Kamers van Koop handel weggelegd. Volgens spreker zullen zij de onmisbare schakels blij ven tussen het bedrijfsleven en de overheid en de bevorderaarsters van natura van al die grotere en ljleinere belangen van handel en nijverheid in haar districten. Na zijn vertrouwen in de toekomst van de jubilerende Ka mer te hebben uitgesproken, richtte de heer Le Blansch een bijzonder woord van welkom tot de gasten en besloot met de wens: „Moge dit een ogenblik van bezinning zijn, in dank bare herinnering aan al onze voor gangers voor het vele, dat zij voor ons en ons gewest hebben gedaan, 'n ogen blik van bezinning gedachtig aan de moeilijke taak, die ons nog te wach ten staat, doch die wij met Gods hulp met onverflauwde ijver hopen te mo gen voortzetten". Herdenkingsrede. VERVOLGENS was het woord aan de heer G. Grondsma, voorzitter van de Herdenkingscommissie, dw, evenals bij het 75-jarig bestaan in 1928, een herdenkingsrede uitsprak. De heer Grondsma belichtte in zijn rede de toestand in het begin van de negentiende eeuw, de totstandkoming van het Groot-Noordhollands kanaal in 1825 en het verzet tegen de aanleg van de SDOorlijn Haarlem-Amsterdam- De oude Kamers van Alkmaar en Den Helder begonnen beide haar taak in het begin van de tweede helft der negentiende eeuw. De opzet was be scheiden. Het aantal leden van de Alkmaarse Kamer bedroeg bij haar oprichting in 1853 slechts zeven. Zij werden gekozen door 226 kiezers, die hun kiesrecht ontleenden aan het feit. dat zij voor minstens 10.— in het patentrecht waren aangeslagen. Blij kens de notulen van B. en W. van Alkmaar van 26 April 1853 verklaarde de burgemeester de heren W. v. d. Voort, H. J. Conijn. J. A. Benit, F. M. v. d. Velde. F. L. Koorn, G. C. R. van Vloten en F. Aghina benoemd tot leden van de Kamer. Niettegenstaan de de beperkte geldmiddelen van de Kamer, die tot 1887 een gemeentelijke subsidie van ƒ100,per jaar kreeg, hebben de kleine colleges van door tastende en energieke zakenlieden voortreffelijk werk gedaan voor de ontwikkeling en de voorspoed van stad en gewest. Dank zij de steun van de Kamer werd in 1865 de spoorlijn F HelderAlkmaar en in 1867 die van Alkmaar naar Uitgeest aangelegd, terwijl tevens voor een spoorverbin ding met West-Friesland werd ge pleit. In latere jaren wierp de Kamer zich vooral ook op de bevordering van de export van producten uit eigen gewest, in het bijzonder van zuivel- en grove tuinbouwproducten, bloem bollen en vis. In dit verband memo reerde de heer Grondsma de actie om de invoerbeperkingen voor kaas in Spanje ongedaan te maken en de reis van een deputatie van de Kamer naar Frankrijk om de vermeende rechten ten aanzien van de garnalenexport van Den Helder en omgeving meer gerespecteerd te zien. Uitvoerig stond spreker stil bij het belang van de Alk maarse kaasmarkt als reclamemiddel voor ons zuivelproduct om er vervol gens op te wijzen, dat het Handelsre- gic'.-r van de Kamer thans aantoont, dat op elke zes mannelijke meerder jarige inwoners in ons gewest een man is. die ingeschreven staat als zelfstan dig eigenaar ener onderneming. Het aantal ingeschreven zaken in de 36 ge meenten. welke de Kamer omvat, be draagt thans nl. circa 9000, het aan tal inwoners circa 212.000. Industrialisatie. MA te hebben herinnerd aan de tijde- lij!«e bootdienst AlkmaarLonden ter stimulering van de vetslacht- vee-export naar Engeland wees de heer Grondsma op de toenemende in dustrialisatie in ons gewest in de jaren 1860-1870. De opening van het Noord zeekanaal in 1876. waardoor de bete kenis van het Noordhollands Kanaal voor de zeescheepvaart vrijwel ver loren ging, was voor ons district na delig en werd zelfs voor Den Helder als een ramp beschouwd. Veel moeite heeft vooral ook de Kamer van Koop handel te Den Helder zich getroost om andere bronnen van welvaart te zoe ken, doch deze bleven helaas weinig vruchtbaar. De visvangst en -handel namen nog wel een belangrijke plaats in, maar de regering steunde in deze IJmuidcn te zeer, terwijl tot overmaat van ramp de visstand aan het Noor den van de kust afnam. Een geluk is het evenwel, dat Den Helder als marine-basis van grote betekenis werd en na de jongste wereldoorlog '^3- nieuw belangrijk is uitgebreid, zodat deze een bestaansbron voor velen vormt. Voorts mocht de badplaats Huisduinen zich ontwikkelen en nam de bloembollencultuur in de omgeving toe. Krachtig heeft de Kamer geijverd voor de aanleg van de zogenaamde Westfriese kanalen. Van zeer groot belang voor het economische leven in dit gewest waren' vooral ook de in middels vermaard geworden open bare werken, die in onze omgeving tot stand kwamen, t.w. de Afsluitdijk en de inpoldering van de Wieringer- meer. In welke mate ook de ontwor pen Wester-polder vruchten zal kun nen afwerpen voor ons district, dient te worden afgewacht. Wel staat vast, dat met groot verlangen wordt uitge zien naar een zeer snelle uitvoering van de tunnelwerken te Velsen en aanzienlijk betere oeververbindingen van het Noordzeekanaal elders. De vervulling van deze wensen kunnen van groot belang zijn voor de in dustrievestiging en verbinding met de vele seizoenplaatsen langs onze kust. Vervolgens stond spreker stil bij de reorganisatie van de Kamers in 1922, de bezettingstijd en het herstel van de autonomie van de Kamers in 1950. De heer Grondsma meende aan het einde van zijn rede te mogen verkla ren, dat het Instituut der Kamers soe pel heeft gewerkt en zich uitstekend heeft weten aan te passen aan de tijdsomstandigheden, waardoor zij uiterst nuttige en onmisbare schakels zijn geworden in de keten van het be drijfsleven. Niet slechts als feest redenaar, maar ook als koopman wil de spreker namens het gehele bedrijfs leven verklaren, dat de Kamers zich door haar gedegen, objectieve arbeid de volle sympathie hebben verwor ven. Veel dank zijn wij hiervoor ver schuldigd, aldus spreker, aan de te vroeg ontslapen vorige voorzitter, de heer S. W. Arntz, die nog veel dacht te geven voor de dood hem verraste. De voorzitter van de Herdenkings commissie besloot met de wens, dat de Kamer en haar leden, onder lei ding van haar energieke nieuwe voor zitter, de heer Le Blansch, en bijge staan door de beide actieve en be kwame secretarissen, de heren Schef- fel en Holsmuller. met vrucht haar taak zullen mogen voortzetten onder de ons tot dankbaarheid stemmende leiding van onze geeërbiedigde Konin gin Juliana en op Hare en ons aller arbeid de Zegen des Allerhoogstcn moge rusten. „Ons devies zij: Het ver leden leeft in ons. Het heden hoopt op ons. De toekomst straalt voor ons". Behalve de buitengewone vergade ring vermeldt het programma van de herdenking een ontvangst door het gemeentebestuur van Alkmaar in het Stedelijk Museum, een lunch in Hotel Victory en een receptie van het be stuur der Kamer in het stadhuis. Wij hopen in ons nummer van morgen op de iubileumviering terug te komen. gieter ftjenre 4.95 5.95 6.95 Laagste prijzen Steeds reclame-aanbiedingen 10 PAYGLOP ALKMAAR i Advertfwe ine Meri Op de kaasmarkt stond een kleine auto waarin een grote hond zat. Alleen. Het dier drukte z'n snuit op de claxon zodat die „pèèh" zei, maar de baas liep ergens tussen de 40.000 kg kaas, die vanochtend op de Alkmaarse kaasmarkt was aangevoerd. Het was daar op het Waagplein weer een drukte van belang. Het merendeel dat er rondzwermde bestond uit bui tenlanders. Er was een bus uit Zurich met Zwitsers gearriveerd, een gezelschap Duitsers uit Frankfurt en een groep doofstomme kinderen uit Amsterdam, die ongelooflijk genoten van dit prach tige „uitje". Het publiek was zeer oosmopolitisch samengesteld en eveneens zéér gefor tuneerd. Want het valt niet te becijfe ren wat voor een kapitaal aan de prachtigste film- en fotocamera's er vanochtend „rondliep". Boven de me nigte zweefde een grote lichtgrijze sombrero waaronder een kennelijke Amerikaan snapshots probeerde te ma ken. Hij geraakte een beetje overhoop met het langpotige statief dat hij han teerde en dat hij met zijn kwaliteits toestel bij dit zonnige weer toch heus niet nodig had. „Je cherche les cheveaux" riep een Fransman, toen het uur vol was en de toren begon te tingelen; „There, on the top" zei een Engelsman droogjes, „very nice, is n't it". En intussen kochten Monica en Angelique stukjes kaas. voor uw bij de Stenenbrug PAS-AAN serviezen voor nü en later leder onderdeel afzonderlijk verkrijgbaar. Een grote sortering heeft: 't SIERHUIS Üw PAS'AAN leverancier Damclub WDO In de onderlinge wintercompetitie werden Donderdag bij W.D.O. diverse partijen gespeeld, die van betekenis waren voor de eindstand. In de eerste afdeling is de spanning toegenomen doordat W. Piederiet (met zwart spelend) won van H. J. Toepoel en D. Kiewitt met C. Dammer remise speelde door een verrasend zetje, in het eindspel, van Dammer. H. Kruider en H. J. Toepoel zijn nu in de eerste afdeling uitgespeeld en geëindigd met resp. 19 en 13 p. uit 18 partijen. De overige acht spelers uit deze groep hebben elk 17 partijen gespeeld, zodat voor hen nu de laatste ronde beslissend zal zijn. D. Kiewitt met 24 p. uit 17 partijen heeft de beste kans. Zijn groot ste concurrent is W. Piederiet met 22 p. uit 17 partijen. Verder heeft M. J. Lan- gras Jr. 21 p., A. Burgert 17 p., C. Dam mer 16 p., G. v. d. Kuyt 15 p., D. J. Heyes 13 p. en P. Veer 12 p. In de tweede afdeling heeft R. Zaad- noordijk de beste kansen op promotie vooral door de overwinning die hij Donderdag behaalde tegen P. Schipper. In de derde afdeling is C. Fok kam pioen geworden door twee overwinnin gen op J. Schouten. Hij promoveert nu naar de tweede afdeling. „Wie mij vandaag het eerst ver telt dat hij de zon gezien heeft, krijgt een beloning", zei burge meester Wytema gistermorgen van af het bordes van het stad huis. Hij was dit zo goed als ver geten, toen later op de morgen twee jongens amechtig de res tauratie onder de tribune van het Sportpark binnenstormden en triomfantelijk uitriepen, dat zij het zonnetje hadden zien door breken. De burgemeester deed zijn belofte gestand en met ieder een reep in de vuist vertrokken de knapen even later naar buiten. Geboren: Catharina A. E., d. van J. G. Woestenberg en E. G. M. Roelof sen. Maartje M., d. van T. de Jongh en T. P. Capelle. Martha M. A., d. van H. Smal en M. C. Botman. Wesselina J„ d. van P. Langerijs en H. Jansen. Overleden: Trijntje Hoek, 76 jaar, wed. van J. ten Wolde. Frederik Krijgsman, 69 jaar, wed. van M. Senden. (Advertentie, mg. ivleu.i EXCELSIOR NEEMT DEEL AAN HET MUZIEKCONCOURS TE AALSMEER De muziekvereniging Excelsior zal op Hemelvaartsdag deelnemen aan het muziekconcours te Aalsmeer in de ere- afdeling. Tevens zal een bezoek ge bracht worden aan Schiphol. Ook de donateurs zullen gelegenheid krijgen aan deze reis deel te nemen. Op de laatste bijeenkomst in dit sei zoen van het genootschap Nederland- Frankrijk sprak Donderdagavond de sympathieke en om zijn eenvoud be kend staande Franse professor Javel lier, die op het gebied der bio-chemie een Europese vermaardheid bezit. Zijn rede was een pleidooi voor de vrijheid van de wetenschappelijke onderzoeker, die reeds in vorige eeuwen zo heftig heeft moeten strijden tegen de voor oordelen van zijn tijdgenoten en tegen aanvallen van theologische zijde. Maar ook in de moderne tijd wordt van allerlei kanten zijn vrijheid en onaf hankelijkheid belaagd. Door de ge compliceerdheid van de tegenwoordige wetenschap is hij reeds afhankelijk van de onmisbare hulp van vakgeno ten, maar vooral wordt zijn vrijheid bedreigd in de autoritair, geregeerde staten. Ook politieke en sociale verhou dingen kunnen voor hem een ernstige belemmering zijn. Volgens de grijze geleerde moet de wetenschappelijke onderzoeker geheel vrij zijn en zich door zijn persoonlijke verantwoorde lijkheid laten leiden. In momenten van ingrijpende beslissingen (het geval- Pasteur, die de jonge Meister inentte) dient hij zich alleen te laten beheersen door de vraag of deze beslissing in het belang van de mensheid is. VEEL ANIMO VOOR KLAVERJAS- DRIVE BROEK OP LANGENDIJK. Voor de in café C. Vijzelaar gehouden kla- verjas-drive bestond veel animo. Niet minder dan 60 personen namen er aan deel. De uitslag was: 1 Kos—Schipper 6931 p., 2 Pannekeet—D. Keizer 6549 p., 3 P. BalderW. Terburg 6417 p., 4 Jon kerCommandeur 6296 p., 5 De Moei— Van Kleef 6132 p. De marsenprijs werd gewonnen door het koppel P. Balder— W. Terburg. Als de naam van de heer Klaas Boot Sr wordt genoemd, denkt men aan Dc Halter. Dat is begrijpelijk, want in de vijftien jaren, dat de heer Boot als directeur van deze Alkmaarse gym nastiekvereniging is opgetreden, lieeft hij zijn stempel gedrukt op al die fraaie prestaties, wel1 V de Halter dames en heren in die jaren hebben behaald. Zonder enige twijfel moet het dan ook als een verlies voor De Halter worden gezien, dat de heer K. Boot heeft besloten af te treden als direc teur. Woensdagavond heeft hij zijn laatste lesuren gegeven. Hoewel op de feestavond, welke 14 Mei wordt gehou den, officieel afscheid van de heer Boot wordt genomen, waren op het laatste lesuur van de heer Boot enke le bestuursleden van De Halter aan wezig om officieus afscheid te nemen. In een korte toespraak releveerde voorzitter W. Veldstra de verdiensten van de scheidende directeur. Hij bracht hartelijk dank voor het vele en goede werk, dat de heer Boot voor De Halter had gedaan en deelde mede, dat dit voor het bestuur aanleiding was geweest om de heer Boot tot ere- directeur te benoemen. Toen wij na afloop van deze korte ceremonie de Adres aan den Koning rakende daarstelling Spoorweg van Am sterdam op Nieu wediep over Alkmaar. Sire! Geeft met den meesten eerbied tckennen de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Alkmaar provincie Noord-Holland, dal de Suppliante vernomen heeft, dat aan U. M. is verzocht gewor den de Concessie, tot het aan leggen van een spoorweg van Amsterdam op het Nieuwediep, loopende ook over de gemeente Alkmaar, waarbinnen zij geves tigd is; dat zoodanige aanleg onbetwijfel baar bevorderlijk moet zijn aan de vermeerdering der Welvaart van dat gedeelte van Noord- Holland, liggende benoorden het IJ en inzonderheid ook van de ge meente Alkmaar, die reeds in zoovele opzigten gunstig gelegen is én voor den handel in het al gemeen én voor het onderling prvinciaal vertier in het bij zonder; dat de plaatsing van een Station van zoodanigen weg bij of in Alkmaar ook daardoor zich bij zonder aanbeveelt, dat aldaar reeds bestaan, zoo veelvuldige middelen van communicatie in onderscheidene rigtingen binnen de provincie, als op geene enkele andere plaats benoorden het IJ kunjien worden aangewezen; Redenen waarob Suppliante zich de vrijheid veroorlooft bij deze U. M. te naderen met het eerbiedig verzoek, dat het Hoogstdeszelve behagen moge de gevraagde 'Con cessie te verlenen tot het daar- stellen van een Spoorweg van Amsterdam op het Nieuwediep en daaraan de bepaling te verbin den, dat een Station van dien ireg binnen of in de onmiddel lijke nabijheid van Alkmaar worde geplaatst. 't Welk doende enz. De Kamer enz. w.g. F. M. v. d. VELDE, voorzitter, w.g. C. BOONACKER, secretaris. Met een stevige handdruk besluit de heer \V. Veldstra, voorzitter van De Halter, zijn toespraak tot de heer K. Boot Sr. De Halter nam namelijk officieus afscheid, van de heer Boot, die zijn functie van directeur meendè te moeten neerleggen. heer Boot naar zijn beweegredenen informeerden, vertelde hij ons, dat het werk hem te druk werd. „Tenslotte blijft een mens geen twintig jaar. Ik ga weer terug naar de vereniging, welke ik vóór De Halter onder mijn leiding had en waaraan ik niet iedere avond mijn medewerking behoef te geven". Deze vereniging is Hercules uit Langedijk, die met de kennis en tact van de heer Boot zonder twijfel haar voordeel zal doen. ~N 93. Commissaris Rednose Smith be gaf zich naar het bordes voor het poli tiebureau. Hij duwde de agenten opzij en stak zijn hand in de lucht om de mensen te doen begrijpen, dat zij stil moesten zijn. Maar bij had evengoed aan de stormwind kunnen verzoeken op slag te verrnaeren in een zoel lente briesje. De ziedende menigte eiste maar één ding: men wilde die ene aap geza menlijk aan stukken scheuren! En eer der zou niemand naar huis gaan. De commissaris bleef een minuut of tien staan chreeuwen, maar tenslotte zag hij in dat het totaal nutteloos was. „Hou ze buiten de deur!" beval hij de agenten. „Ik heb een plannetje". Op een holle tje rende hij naar de apenhokken op de binnenplaats. Hij brak een der hok ken open, greep de eerste de beste Roe- kiraki bij zijn lurven en sleurde deze met zich mee. „Hier", riep hij tegen een agent. „Sla dat beest een blauw oog en werp hem dan naar buiten. Dan kunnen de heren aan hem hun hart ophalen en dan zijn wij van al die herrie verlost". Toen begaf meneer Rednose Smith zich weer naar zijn kamer. „Ik denk wel, dat ik de zaak heb kunnen regelen", merkte hij op een tevreden toon op. „En nu meneer Brown, moet u mij toch eens verslag uitbrengen van uw bevindingen in de jungle. Ik meen begrepen te hebben, dat u de situatie meester is kunnen worden". Jimmy antwoordde niet on middellijk. „Vertelt u mij eerst eens precies commissaris, hoe dc situatie hier is meester geworden. Ik vertrouw dit zaakje niet. KLEDERMAKERS LAAT 112 (Advertentie, Ing. Med.) (Ongecorrigeerd) DE TULPENRALLYE Het vaststellen van het eindresultaat van de vijfde internationale tulpenrallye schijnt geen eenvoudige aangelegenheid te zijn. Donderdagavond laat werd na een vergadering van de organisatoren bekend gemaakt, dat de Engelsman El liott 1 minuut meer over de tien ron den had gedaan, dan oorspronkelijk door de tijd-opnemers was opgegeven. Dit had tot resultaat, dat Elliott van de tweede naar de vierde plaats ver huisde in het algemeen klassement. En ook de posities van Grosgogeat en Ap- pleyard veranderden daardoor. Maar de mogelijkheid is aanwezig, dat ook na deze ingrijpende wijziging het algemeen klassement nog niet defi nitief is. Men herinnert zich dat 7 wa gens, waaronder zich enkele Ford Ze phyrs bevonden en enkele Sunbeam Talbots, cm verschillende technische redenen gedisqualificeerd werden. En Vrijdagmorgen zijn 8 andere wagens naar diverse garages te Amsterdam, Den Haag, Haarlem en Rotterdam ge bracht, waar zij opnieuw aan een tech nische keuring zullen worden onder worpen. Bij deze acht wagens bevin den zich de Bristol van de winnaar van de tulpenrallye, Banks, de Panhard van Grosgogeat en Jowett Javelin van Bec- quart. Mocht het onderzoek uitwijzen, f.at ook deze wagens niet aan de voor schriften voldoen, dan zou het alge meen klassement opnieuw grote wijzi gingen ondergaan. Mocht bijvoorbeeld de Jowett van Becquart gedisqualifi ceerd worden, dan komt Graaf van Zuylon van Niievelt op de eerste plaats in klasse 3 en dan krijgt hij zoveel winstpunten, dat het zeer goed moge lijk. is, dat niet Banks winnaar is van de internationale tulpenrallye, doch on- 7- landgenoot Van Zuylen van Nijevelt. Het technische onderzoek zal dus moe ten uitwijzen, hoe het definitieve eind klassement er uit zal zien.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9