Voor de Kamer van Koophandel straalt een blijde toekomst 1-Meiviering van P.v.d.A. droeg intiem karakter Kamerlid vraagt over de opheffing Raad v. Arbeid De heer Schroevers ontvangt een Franse onderscheiding Stavei le Industrialisatie van streek stuit op moeilijkheden Brons bij een gouden feest Vele hartelijke woorden bij het eeuwfeest DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN voor Hollands Noorderkwartier bestaat heden honderd jaar en een dag. Gisteren heeft men even stilgestaan bij het eeuwfeest. Vandaag zet de Kamer haar arbeid ten dienste van het bedrijfsleven en de verdere ontwikkeling van ons gewest voort. Zij weet zich op de.weg naar haar volgende jubileum gesteund door de sympathie en medewerking van ontelbaar velen. Als de hartelijke woorden, welke gisteren bij de jubileumviering zijn gesproken, worden geëffectueerd, dan straalt voor onze Kamer van Koophandel inderdaad een goede toekomst. Waarderende woorden van Staatssecretaris DE. DAG werd besloten met een re ceptie in het Atkmaarse stadhuis waar enige honderden belangstellenden het bestuur van de Kamer zijn komen complimenteren. Er waren vertegen woordigers van de middenstandsvereni gingen uit verschillende plaatsen' in het gebied van de Kamer; van de open bare nutsbedrijven, de landbouw- en veeteeltorganisaties, het vervoerswezen, de spoorwegen,, de rechterlijke macht en het bankwezen. Ut deze massale op komst bleek opnieuw welk een belang rijke plaats dp Kamer van Koophandel inneemt in het bedrijfsleven van het Noorderkwartier. Tijdens de receptie werd het woord gevoerd door mr D. A. Delprat, voorzitter van de Amsterdam se Kamer, die namens de Kamers van Koophandel in Noord-Holland het bestuur van harte feliciteerde met dit honderdjarig jubileum. De heer Del- prat bracht in zijn toespraak o.a. de verschillende belangen naar voren, die de Kamers hebben te dienen. Amster dam is voornamelijk ingesteld op de industrie en voor Noordhollands Noor derkwartier ligt het zwaartepunt, in de agrarische sector. Het zijn echter de tegenstellingen, die de ware eenheid vormen, aldus' spreker toen hij herin nerde aan de prettige samenwerking, die er altijd in Noord-Holland heeft bestaan. Namens ce Kamers bood spr. een Perzisch kleedje aan. De directeur vdn de Middelbare Handelsschool te Alkmaar de heer G. A. M. Snijders sprak over de prettige verhouding, die er steeds tussen de Kamer en de school heeft bestaan én overhandigde het bestuur een aktentas. Behalve een schat van bloemenmanden waren er ook verschillende cadeaux, die door tal van firma's w,arep aangeboden. AGENDA De heer K. v. d. Bijl in de bloemen VULPENHOUDERS FRANKENBERG N.V. IN ALKMAAR IS NIETS BEKEND Laatste appel voor de Stille Tocht Jongen brak been Een filmisch raadsel Waardering voor uitwisseling van leerlingen en jonge boeren Dinsdag vertrekt weer een groep Noori sb AL 1300 DEI AAN WANDE! Glasverzekerin haar premie i ZATERDAG 2 MEI 1953 Tijdens de buitengewone vergade ring, waarover wij reeds in ons num mer van gisteren berichtten, werd na de herdenkingsrede van de heer G. Grondsma het woord verleend aan de staatssecretaris van Economische Zaken, dr G. M. J. Veldkamp, die erop wees, dat de werkzaamheden van deze Kamer in belangrijke mate werden en worden bepaald door de bijzondere eisen, die een in hoofdzaak agrarisch gebied steit. De agrarische voortbren ging, die voor een zeer belangrijk deel in het buitenland dient te worden af gezet. is de kurk waarop h«t econo mische leven in deze streek drijft. Gezien het stërk welvaartsbepalende karakter van de' landbouw in uw res sort, ligt het voor de hand. dat de af- zetvergroting voor agrarische produc ten in 't bijzonder uw aandacht had en rt:g heeft. Wanneer u in het belang van de afzet een handelspolitieke actie noodzakelijk achtte, hebt u niet nage laten de aandacht van de betrokken autoriteiten hiervoor te vragen. In de naoorlogse jaren is deze ac tiviteit met kracht voortgezet. Mode dank zij uw werk levert dit gebied thans weer een belangrijke bijdrage tot de export van ons land. Doch ook de belangen van industrie en middenstand, waartoe ik tevens de toeristen-nijverheid wil rekenen, wa ren bij uw Kamer in goede handen. Met name uw activiteit op het gebied van de Middenstandsaangelegenheden wil ik memoreren. Ik denk hierbij in het bijzonder aan de lofwaardige wijze, waarop de Kamer medewerking ver leent aan de uitvoering van de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937. Mede door uw activiteit en grote zorg konden niet verantwoorde vestigingen in de mid denstandssector worden tegengegaan. U hebt zich daarbij niet beperkt tot het zuiver formeel voorgeschrevene, doch u hebt zich een raadgever en leidsman betoond, die voor het middenstandsbe drijfsleven een belangrijke steun was bij de strijd om het bestaan. De bete kenis van deze werkzaamheden kan nauwelijks worden overschat. Gaar;,* wil ik in het bijzonder mijn grote 1 "ardering tot uitdrukking bren gen voor de wijze, waarop u deze u toebedeelde taak in het belang van de middenstand vervult. Ik stel er daar bij prijs op te verklaren, dat de samen werking tussen Kamer en het Ministerie van Economische Zaken steeds 'zeer vruchtdragend was. In de komende jaren zullen nieuwe problemen uw aandacht vragen. Ik denk daarbij in het bijzonder aan het nog in omvang toenemende vraagstuk van de groeiende beroepsbevolking, dat ook voor uw gebied tot nieuwe ontwikke ling zal moeten leiden. De industrie zal in deze streek zich steeds meer moe ten ontplooien. Reeds thans staat het vraagstuk van de industrievestigingen in het middelpunt van uwbelangstel ling. Deze streek wordt daarbij ge plaatst voor uiterst moeilijke vraag stukken. Ik denk in dit verband aan de be langrijke aangrenzende industrieker nen, die door hun ligging zeer veel in dustrieën tot zich trekken, zulks niet ten voordele van industrievestigingen in deze streek. Gewichtige remmende fac toren zijn voorts de afwezigheid van een belangrijke industriële kèrn en het feit, dat de bevolking van uw ressort traditioneel sterk is ingesteld op agra rische werkzaamheden. Ik meen even wel als mijn overtuiging te mogen uit spreken, dat in weerwil van de gecom pliceerdheid van dit vraagstuk een uit weg uit de moeilijkheden zal worden gevonden. Uw Kamer zal hierin tevens haar aandeel blijven hebben. Op het gebied van de verkeersverbindingen, die voor industrievestigingen van de allergrootste betekenis zijn, hebt u in de achter ons liggende jaren reeds waardevolle activiteiten ontplooid, U hebt ook daarin blijk gegeven een open oog te hebben voor de actuele vraag stukken van het economische leven in uw gebied. Ik stel daarom het volste csrtrouwen in de toekomstige ontwik keling van deze streek. Moge het de Kamer voor Hollands Noorderkwartier gegeven zijn nog lan ge tijd in het belang van de welvaart in deze streek werkzaam te zijn, op- Tijdens de buitengewone vergade ring van de Kamer van Koophandel in de raadzaal van Alkmaars stad huis, sprak de Voorzitter, de heèr J. F, le Blansch, het openingswoord. Links van de voorzitter de staats secretaris van Economische Zaken, dr G. Af. J. Veldkamp, en rechts van hem de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk. dat .mede hierdoor bet nationale wel zijn, dat in zo belangrijke mate ver bonden is met de ontwikkeling van de verschillende streken van ons land worde bevorderd. In zijn dankwoord tot dr Veldkamp zeide'de heer Le Blansch, 'dat men op zijn verjaardag gerechtigd ispen ver langlijstje aan te .bieden. De staatsse cretaris sprak over een verdere uit breiding van het aantal industrieën. Hét bedrijfsleven gaat evenwel gebukt on der hoge, ja te hoge belastingen. Bij wijze van verjaarsgeschenk wilde de voorzitter dr Veldkamp dan ook vra gen „Doet U voor ons Uw best" LIET gezelschap begaf zich vervolgens naar het Stedelijk Museum, al waar het gemeentebestuur van Alk maar voor een gastvrije ontvangst zorg de. Alkmaars burgemeester, mr H. J. Wytema, verwelkomde de gasten en zeide o.m., dat het gemeentebestuur zich uiteraard nauw verwant voelt aan de Kamer van Koophandel. De op richting geschiedde weliswaar op initia tief van de afdeling van de Mij. voor Handel en Nijverheid, doch het ge meentebestuur speelde daarbij toch een voorname rol. Het aspect van de pro vincie moge zich in de loop der jaren gewijzigd hebben, de verhouding van de stad Alkmaar tot de Kamer en de functie van Alkmaar in Hollands Noor derkwartier is hetzelfde gebleven. Wat de verdere industrialisatie van de streek betreft, marcheren Kamer en gemeentebestuur' schouder aan schou der, aldus de burgemeester, die vervol gens op het belang van de kaasmarkt attendeerde en verklaarde, dat het toeristenbezoek mede betekenis geeft aan de positie van Alkmaar. Mr Wyte ma wenste de Kamer tenslotte veel succes toe bij haar verdere actie tot ont sluiting van dit gebied en gaf uiting aan de erkentelijkheid van het gemeente bestuur voor hetgeen zij reeds voor de ontwikkeling heeft gedaan. Als bewijs van genegenheid bood mr Wytema glas werk voor de bestuurskamer aan. De voorzitter dankte het gemeente bestuur voor dit fraaie geschenk en sorak de wens uit, dat de verstandhou ding tussen Kamër en gemeentebestuur van Alkmaar zo goed zal blijven als zij tot heden is geweest. Aan de lunch Ook tijdens de lunch, welke vervol gens in Hotel Victory werd gehouden en geopend met een dronk op H.M. de Koningin, voerden velen het woord. Mevr. mr A. D. van Assendelft, secre taresse van de Rotterdamse Kamer bood een fraaie ets aan en deed dit cadeau vergezeld gaan van de hoop. dat de Kamer voort zou gaan te arbeiden voor de welvaart van dit mooie deel van Nederland en zijn nijvere bevol king- Mr G. D. Rehorst, burgemeester van Den Helder, wenste het bestuur namens zijn ambtgenoten uit het ge bied van de Kamer geluk en,sprak er zijn voldoening over uit. dat nimmer de ene gemeente boven de andere is ge steld. Hij hoopte, dat voor de Kamer neg een rijke taak "is weggelegd. Mr Jac. G. WittkamoL voorzitter van de Ver. van Secretarissen van Kamers van Koophandel verwonderde er zich niet meer over, dat de Kamer de cen- tenaire heeft gehaald, sedert hij de heer Grondsma had gehoord, die naast zijn levendigheid nog liefde schenkt aan het. schone in dit leven, de dicht kunst. Met zulke leden moest de Ka mer wel honderd worden. Waarderen de woorden sprak mr Wittkampf ver volgens aan het adres van de secreta ris. de heer D. J. Scheffel. de man die het klimaat moet scheppen voor het goed functionneren van de Kamer. In de heer Scheffel was de juiste man op de rechte plaats terecht gekomen- De heer E. J. M. Stumpel. voorzitter van de Kamer te Hoorn dankte het be stuur voor de gastvrijheid, welke de Westfriese Kamer enige jaren was ge schonken, niettegenstaande men wist, dat Hoorn niet zou ophouden te stre ven naar rechtsherstel voor de eigen Kamer. Er bestaat tussen de steden Alkmaar en Hoorn nog wel eens wat chauvinisme, .aldus de heer Stumpel. Moge dit chauvinisme verdwijnen en wij goede naburen zijn. Mr J. de Vos tot Nederveen Cappel. secretaris van de afdeling Alkmaar van Maatschappij voor Handel en Nijverheid dankte dé Kamer vcor de medewerking bij de her oprichting van de afdeling en voegde daaraan de wens, dat de samenwerking even prettig zou blijven, als tot nu toe. „Woorden vliegen als de wind", zo sprak de. heer G. Grondsma. die ver volgens uiting gaf aan ziin erkentelijk heid voor het feil. dat hij evenals een kwart eeuw geleden ook nu de her denkingsrede had kunnen uitspreken, en daarna alle aanwezigen een room- kaasje offreerde. - Voordat de lunch, die voortreffelijk was verzorgd, werd beëindigd werd op voorstel van mr A. J. M. Leesbergh een toast uitgebracht op de secretaris van de Kamer, de heer D. J. Scheffel. Receptie ZATERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Lok kende wildernis (14 jaar); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Zorg dat je er bij komt (alle leeftijden); Cinema Amèricain, 7 en 9.30 uur: Hongkong (14 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Het zwarte k&steel (18 jaar). Terrein Zandersloot, 3—11 uur: Pafafa. Wapen van Heemskerk, 8 uur: To neelavond Roliea. Gulden Vlies, 8 uur: Cabaret Arabesque met Van Snotneus tot Neon. NOORD-SCHARWOUDE. Tivoli, 7.30 uur: Grensincident (18 jaar). BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Singin' in the rain. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Sportpark, 1.30 uur: Draverijen. Gulden Vlies, 2 uur: voorstelling be jaarden; 8 uur: 't Voetlicht met „Goud en Antiek. Zandersloot, 211 uur: Pafafa. W'apen van Heemskerk, 2 uur: "Kin- dervoorstellingt 7.30 uur: Accordeola. BERGEN. Rustende Jager, 2.30 en 8 uur: Ais Zaterdag. NOORD-SCHARWOUDE. Tivoli, 3.30 uur: V.an bruiloft komt bruiloft; 7 en 9.30 uur: Als Zaterdag. MAANDAG Herdenking gevallenen. Harddra verslaan 5 uur; kranslegging; 7 uur: Herdenkingsdienst Grote kerk; 7^30 u.: Stille tocht vanaf Canadaplein. DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apo theken wordt deze. week waargenomen door apotheek „De Bever", Emma- straat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 17.40 6.01 Zondag 18.18 6.43 Maandag 19.02 7.30 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 17.45 6 06 11.45 0.06 Zondag 18.23 6.48 12.23 0.48 Maandag 19.07 7.35 13.07 1.35 NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ALKMAAR, Vebr. der Waarh., Brouwerstraat 31, 7.30 uur: ds Ruys; Bergen, Van Borselenlaan 2, 5.15 uur: ds Ruys; Schoorldam, Rijksweg 38, 10.15 uur: ds Ruys. Gisteren was het 50 jaar geleden, dat de heer K. v. d. Bjjl bij de fa Yspeert, die in 1942 door het „Gazellehuis" van de fa H. Plomp werd overgenomen, in dienst kwam en het spreekt vanzelf, dat dit zeer zeldzame jubileum niet alleen feestelijk gevierd werd, maar nok een officieel tintje kreeg toen de burgemeester van St. Pancras, de heer C. K. Kroonenburg de jubilaris de ere medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opspeldde. Dat de heer v. d. Bijl om zijn buiten gewone plichtsbetrachting zeer ge waardeerd wordt bleek wel uit le tal rijke persönen die hem gisteren in café Breed aan het Ritsevoort kwamen feliciteren. Hieronder bevond .zich ook de voorzitter van de christelijke me- taalbewerkersbond, de heer W. Femer. De 62-iarige heer v d. Bijl heeft zich de laatste ti id speciaal toegelegd op het vervaardigen van handsmeedwerk. Zo zijn de hengsels van enkele deuren der Grote kerk van zijn hand en heeft hij ook werkstukken geleverd voor het klooster en de vispoort te Elburg. De heer v. d. Bijl is 'één van .de wei nigen in Alkmaar die deze kunst nog beheersen. Twee caféhouders verloren hun verlof A Vfïi twee caféhouders ter plaatse, die hun verïof^recht niet op tijd had den betaald, is het verlof A. dat aan hun zaak was verbonden, ingetrokken. DAMKAMPIOENSCHAP ZAANSTREEK Aan het persoonlijk kampioehschap hoofdklasse van het district Zaanstreek nemen de volgende spelers deel aan de fir\ale: J. Mekken van DDD te Alkmaar en vier spelers uit Zaandam, n.l. J. Bos, J. Abbring, J. Stroo en S. Bosman. - De eerste uitslagen van deze vij'fkamp waren: S. BosmanJ. Mekken 02; J. StrooS. Bosman, 1—1; J. Abbring-r-J. Stroo 11. - De twee hoogstaankomenden zullen kunnen deelnemen aan het tornooi om het kampioenschap "Hoofdklasse van N.- Holland. voor iedere hand voor iedere beurs Langestraat 24 Telefoon 2394 HET MEIFEEST VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID is gisteren op vrolijke en intieme wijze gevierd, iets wat vooral gezegd 'kan worden van het „familiefeest", dat gistermiddag in het sportparkheeft plaats gehad. Begun stigd door heerlijk weer hebben daar volwassenen, kinderen en kleuters volks dansen uitgevoerd en muziek gemaakt. Tot 4 uur is men er op ongedwongen wijze bijeen geweest. (Advertentie, ing. Med.) C\M, HALF ACHT 's avonds werd er op het Hofplein een openluchtbijéen- komst gehouden. Vanaf een rode vrachtwagen, versierd, met kleurige vlaggen, hield wethouder R. Bakker een toespraak, Waarin hij de positie van - de P&rtij van de Arbeid ten op- ziqhte.. van die van de andere partijen aan dé orde stelde en weës op'de ver antwoordelijkheid die een. ieder bij de aanstaande verkiezingen op 27 Mei heeft. Met de muziekvereniging Excelsior voorop ging het vervolgens in optocht naar het. Guldon Vlies, waar een aan trekkelijk programma .de dag besloot. Vooal dient hierbij het optreden ge noemd te worden van de voordrachts kunstenaar Otto Sterman, die met een groot gevoel voor humor de redevoe ring uit de Papalagi voordroeg, gedich- Het Tweede Kamerlid de heer De Kort heeft aan de minister van Soci ale Zaken en Volksgezondheid schrif telijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat er geruchten gaan omtrent een aanstaan de opheffing' van de Raden van Arbeid te Alkmaar, Apeldoorn en Winschoten? De herdenking van het honderd jarig bestaan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier is gis teren geopend met een kransleg ging op het graf van de oud-voor zitter, de heer S. W. Arntz. V.l.n.r. de secretaris de heer D. J. Scheffel, de voorzitter, de heer J. F. le Blansch, mevrouw Arntz en de heer J. M. F. Arntz. 2. Kan de minister mededelen, of deze geruchten juist zijn? 3. Indien de vraag onder 2 geheel of gedeeltelijk bevestigend wordt beant woord, kan de minister dan mededelen of in de nabije toekomst nog meer Raden van Arbeid zullen worden op geheven? 4. Is de minister bereid de criteria mede te delen, op grond waarvan wel of niet tot opheffing van de Raden van Arbeid wordt besloten? 5. Is de minister bereid te bevorde ren, dat met de daarvoor in aanmer king komende organisaties tijdig over leg wordt gepleegd omtrent de gevol gen voor de rechtspositie van het per soneel bij de Raden van Arbeid, dat direct of indirect bij de eventuele op heffing van Raden van Arbeid is be trokken, en dat dit overleg niet minder intensief zal zjjn dan het geval is ge weest met betrekking tot de overgang van personeel van de Raden van Ar beid naar bedrijfsverenigingen? De voorzitter van de Raad van Ar beid te Alkmaar, mr M. G. L. van Schouwenburg kon ons op het boven staande geen commentaar leveren. Van een eventuele opheffing is hem niets bekend. ten van hedendaagse Amerikaanse negèfs en enige negersprookjes. Medewerking verleende het ggmengd koor „De Stem 4es Volks" en mevrouw M. Portegies (declamatie). De fractie-voorzitter van de Partij van dg. Arbeid te Jtqtterdam, de heer H. Willëmsè,'hiéïd ê'éiï tóes^raak, xvaah- ■in hij er :op aandrong af te^zien ,van „de. romantiek uit de tijd der rode rakkers". „Thans komt het, 'meer dan ooit aan op onze energie" aldus de heer Willemse. Tijdens de ochtendbijeenkomst in de zaal van de muziektiiin sprak de heer J. Voogd. Hij herinnerde er aan, dat de gedachte van het 1-Meifeest in 1889 is uitgegaan van een eenvoudig arbeider, ia een tijd dat de sociale toestanden nog schrikwekkend waren. HET ALCMARIA-TEAM IS WEER GEWIJZIGD Het Alcmaria-elftal dat- morgen op het terrein aan de Sportparklaan tegen Hollandia speelt, heeft sinds vorige week weer enkele veranderingen on dergaan. De withemden komen als volgt in het veld: Lingeman- Wijnands en Brinkman; Helderman, Wassink en Maasen; Genefaas, Schmidt, Paulisse, Goossens en Brouwer. Aan de Westerweg speelt Alkmaar tegen Zaanlandia. De opstelling van deze Alkmaarse ploeg is: Duiveman; Norder en Mazereeuw; Bakker, Sol eri Zwart; Schoonhoven, Ooms, de Jong, Gerritsen en v. Baden. Evenals vorige jaren zal op Maandag 4 Mei wederom de Stille Tocht gehou den worden ter herdenking van allen, die in de oorlog voor recht en vrijheid vielen. De deelnemers wordt verzocht uiterlijk hadf acht op het Canadaplein aanwezig te zijn. De familieleden van de gevallenen gelieven zich aan de kop van de stoet te verzamelen. Verder kent deze tocht rang noch stand. Een ieder' lope daar waar hij zich bij zijn aam- komst kan aansluiten. Verenigingen kunnen uiteraard in clubverband mede lopen. Men blijve niet aan de kant staan, als de stoet passeert. Ook is het on gewenst dat het publiek zich bij het monument in de Wilhelminalaan ver zamelt. Vanzelfsprekend wordt gedu rende de tocht eerbiedige stilte in acht genomen. Men wordt verzocht zich na het bereiken van het eindpunt niet weer naar het monument te begeven, doch langs een andere weg naar huis te gaan, waardoor voorkomen wordt dat zij die nog in de tocht medelopen, gehinderd worden en de tocht een meer luidruchtig einde krijgt. Wanneer een ieder zich hieraan houdt wordt bereikt, dat op waardige en in drukwekkende wijze allen die hun leven in de strijd voor de herkrijging van onze vrijheid gaven, kunnen wor den herdacht. Om acht uur zal twee minuten stilte in acht genomen worden. Zodra langs de straatweg de electrische straatver lichting wordt ontstoken, is dit het sein om stil te staan (ook voor het ver keer). Zodra het licht weer wordt uit gedraaid zet de stoet zich tot het eind punt voort. Men verzuime niet om vanaf 6 uur in de namiddag tot aan het einde der 2 minuten stilte de vlaggen halfstok te hangen! Een 12-jarige jongeman, die gister avond op de Westerweg plotseling van achter een stilstaande auto de straat overstak, werd door een passerende bakfiets gegrepen en tegen de grond geslingerd. Met een gebroken been is de jongen per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. Óp het kruispunt bij Truitje werden ëèn scooter en een fiets beschadigd toen zij met elkaar in botsing kwamen. Het ongeluk was te wijten aan de 13- jarige wielrijder, die de weg overstak zonder goed pp het naderende verkeer te letten. We hebben in ons nummer van 16 April aangekondigd, dat deze week in het Harmonietheater de film „Een open venster" zou worden vertoond. Deze rolprent, geboren uit de samen werking van Frankrijk, Engeland en de Benelux, geeft in nog geen twintig minuten een overzicht van vijf eeuwen landschapsschilderkunst in deze staten. Nademaal wij indertijd enkele opna men voor dit filmpje hebben zien ma ken, koesterden wij een grote interes se voor het resultaat van deze arbeid. Wij hebben gisteravond in'de Harmo nie zeer veel gezien maar „Het open venster" bleef gesloten. And«re ge zegd de beloofde kunstwerken hebben we niet te zien gekregen. En dat lag toch heus niet aan de directie van de Harmonie. Want die weet tot op dit moment niet, dat de rolprent in haar theater behoort te draaien. Dat heeft ze ons op telefonisch verzoek om in lichtingen verzekerd. £)E middelbare Iandbouw-winterschool in Alkmaar is de enige school van dit type in Nederland, die in overleg met Franse landbouw-instanties reeds vijf jaar lang een uitwisseling van leer lingen onderhoudt, die al tot verrassen de resultaten heeft geleid. Volgende week Dinsdag zal een grogp leerlingen uit Alkmaar en om geving naar Pbntcise vertrekken, een plaats, die 30 km ten Noordwesten van Parijs ligt. Zij zullen daar bij verschil-, lende boeren 'ondergebracht worden.. Een week lang zullen zij onder directe leiding van de heer J. J. Schroevers, directeur der school excursies houden, die door de Franse landbouWautoritei- ten zijn georganiseerd. De Ondervonden gastvrijheid in Frankrijk is bijzonder groot, "maar met name dienen ook de boeren, uit' Koe-' dijk, de Beemster, HeerhugówaariJ en de Schermer genoemd te worden, die eveneens hun hofsteden voor de Fran se boerenjeugd hebben operigésteld. Hierdoor is het mogelijk om vanuit Alkmaar als. centraalpunt instructie- tochten te ondernemen. Van 16* tot 23 Mei zullen de Fransen in Alkmaar/en omgeving hun „tegenbezoek" afleggen. De niet voorziene, maar verheugen- da consequenties van dfeze pitwissênng zijn de aankoop van v'ëé én pootgöetf van Franse boeren -geweest, zodstf .de uitwisseling die aanvankelijk op meer ideeële gronden georganiseerd werd economische proporties heeft aange nomen. Bovendien ontstonden nauwe familiecontacten. Het zal de heer Schroevers zeer tot voldoening hebben gestemd, dat hij door zijn energieke medewerking aan deze uitwisseling, die door de Fransen werd voorgesteld, door de Franse mi nister van landbouw, Camilie Laurens, benoemd is tot Chevalier du Mérite Agricole (letterlijk vertaald: Ridder van Verdienste op agrarisch gëbied). De bijbehorende onderscheiding zal hem waarschijnlijk volgende week in Frankrijk worden overhandigd. Raadsvergadering begint met filmvertoning De gemeenteraad, die op 15 Mei bij een zal komen, gaat vóór de aanvang van de vergadering eerst de vertoning bijwonen van de film „Vacantie in Nederland", waarin een afzonderlijke opname van Alkmaar is ingelast. Badseizoen geopend Hoewel de lente ons tot dusverre e;en tekort aan zonneschijn heeft ge bracht ert het zee- en binnenwater een nog weing aantrekkelijke temperatuur heeft, is de Vereniging „Het Stille Strand" inmiddels met de bouw van de strandloods te Bergen aan Zee be gonnen. Zondag 10 dezer zal deze voor het publick worden opengesteld. Pésie's Natuurbad ooer.t heden en het Zomerbad aan de Sportlaan, Maan dag a.s. CTAVENISSE zal v geldlening krjjg< Deze wordt door <j vankei jjk was het aan contanten te he te kunnen nemen, afgewezen omdat n wachten voordat zij misverstand bléek n de raad het voorste] worden gegeven. VOOR het doen va iingen is een fint vormd, waarin de meenten een bedrag twintig cent per inw de kas van de Stich len, het rechtspersoo de lichaam, dat bests werkcommissie. Na waarin de gemeente gewerkt met hun c< en de verschillend blijkt, dat er een soe gevormd, die al hee heeft kunnen brengt dingen voor de vaeai de vier- a vijfhondt Tholen naar de kusts Holland zijn in volle de bedoeling de kind drie klassen van de Reeds meer dan 1301 ben zich opgegeven v tochten, die op de i in Alkmaar zullen v onder auspiciën var Jeugdgemeenschap. D het programma zal dt een succes worden. I laatste ogenblik nog gen gekomen in de fe Het Wagenspel „Hot zelf aan de schandpaa 's middags maar 's ave het Waagplein worde andere wagenspelen v volgens het onderstaan Wollebrandtstraat, 3 u en 4 uur Piersonstraa waarop de volksdanse ven zijn: 2.30 uur Ber pingstraat, 4 uur Ren: Vondelstraat. De. ji trekken 's morgens dc hun eigen poppenkaste worden gegeven om 11 Boomkampplein en V< uur Wollebrandtstraat, Spieghelstraat, 11.30 u straat, Piersonstraat er De daig wordt beslott pioncrptocht om 7 uur plein, volksdansen om Paardenmarkt en een van alle medewerken! gingen om 8.30 uur v naar Kaasmarkt. Daar keldans een streep on dingsfeest worden geze erg vroeg. Om half ac! op de Stenenbrug, wa meester Wytema het wi Hij wordt door een pac een vertegenwoordiger jeugdorganisatie afgeha De gistermiddag in 't gehouden jaarvergaderii derlinge Alkmaarsche i was als gewoonlijk zocht, waarover de voor P. Cloeck, zijn teleurste In het jaarverslag si taris, de heer Ter Hoev ting, dat er in het afg< zoveel glasbreuk was f 1300 méér dan in 1951 ge zou de premie, die ii gaande jaren telkens n; was verlaagd ondanks gingen van het glas, nu ten worden. Als gerust hij daaraan toe, dat o O. A. G. lagere premies ke andere glasverzekeri premies. Met voldoeninj jaarverslag geconstateer 1952 weer een aantal r mers toetrad, veelal al propaganda van reeds Het jaarverslag werd gc Het jaarverslag van d boekhouder, de heer D. memoreerde o.a., dat in verzekerde 670 percelen voorgekomen, welke voi wijten was aan baldadis jeugd. (In 1951 moester len ruiten vernieuwd wi verslag werd goedgekeui De omslag over 1952 bestuur voorgesteld op de inlegbasis (het bed prèmie wordt gehevei: als volgt: 66 pet. voor b 9 pet. voor onkosten f 9! voor het reservefonds f f 7960.98. Het reservefo niet meer wordt bijgedr dip minstens tien jaar 'zi stiigt dan tot f 12054.19. zekerde bedrag is in 195 f 106 391. Het voorstel keurd. De heer N. F Kuenen van de commissie van o kozen en ook de here Woldendorp, aftredende zagen hun mandaat hern Villa Batouwe wo en laboratorium Naar wij vernemen is ..Batouwe" aan het eindt helininaiaan, die na hei mevrouw mr Cohen E werd bewoond door mr i vnc-tpvn. Keuringsdienst Noord-Ho Nederl. Alg. Keurings Zaaizaden (N.A.K.). Deze zal eerlang de th Eemonderstraat gevestigd laboratoria naar het aanj overbrengen. JEUGDCONCERT GAAT Het jeugdconcert dat M in het Wapen van Heems gegeven in samen VARA met ..Jeugd en Mi doorgang vinden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2