n feest intvangt leiding Stavenisse krijgt renteloze lening van f30.000 Genootschap zond in 1952 49 kinderen uit De wereldreis van Jimmy Brown UIT DE LANGEDIJKER DORPEN WAT DE THEATERS BRENGEN appel voor 11e Tocht brak been isch raadsel ling van weren Noordholland-Noord gaf reeds steun op velerlei gebied AL 1300 DEELNEMERS AAN WANDELTOCHTEN Glasverzekering moesi haar premie verhogen Stompetoren Oranjefeest Gouden jubileum van de afdeling "N 1 MEI- VIERING IN HEILOO, BERGEN EN ZUID-SCHARWOUDE Herdenking van de overledenen De Rijp VICTORIA THEATER: Lokkende wildernis REX-TH EATER: Het zwarte kasteel CINEMA AMERICAIN: Hongkong HARMONIE THEATER: Zorg dat je er bij komt De journaals HEILOO De eerste aardbeien Bergen BERGENSE ELFTALLEN WORDEN KAMPIOEN Spoedig autotocht Ouden van Dagen Graft Het veilingbeeld K. BOOT Sr. LEIDER VAN „II-H" ZATERDAG 2 MEI 1953 jaren zal op Maandag de Stille Tocht gehou- herdenking van allen, voor recht en vrijheid ■rs wordt verzocht ht op het Canadaplein De familieleden van •lieven zich aan de kop erzamelen. Verder kent noch stand. Een ieder hij zich bij zijn aan» ïsluiten. Verenigingen i in clubverband mede- et aan de kant staan, sseert. Ook is het on- t publiek zich bij het e Wilhelminalaan ver- prekend wordt üiit- lerbiedige stilte in acht vordt verzocht zich na n het eindpunt niet monument te begeven, andere weg naar huis or voorkomen wordt n de tocht medelopen, en en de tocht een einde krijgt, eder zich hieraan houdt lat op waardige en in- vijze allen die hun jd voor de herkrijging d gaven, kunnen wor- tal twee minuten stilte 1 worden. Zodra langs electrische straatver- mtstoken, is dit het aan (ook voor het ver licht weer wordt uit- stoet zich tot het eind» niet om vanaf 6 uur tot aan het einde der de vlaggen halfstok te jongeman, die gister» isterweg plotseling van ;aande auto de straat door een passerende n en tegen de grond een gebroken been is ziekenauto naar het ïuis vervoerd. int bij Truitje werden m fiets beschadigd toen n botsing kwamen, as te wijten aan de 13- die de weg overstak iet naderende verkeer ons nummer van 16 igd, dat deze week in eater de film „Een !Ou worden vertoond, eboren uit de samen- ankrijk, Engeland en t in nog geen twintig rzicht van vijf eeuwen irkunst in deze stalen, ndertijd enkele opna- mpje hebben zien ma- wij een grote interes- Itaat van deze arbeid, iravond in de Harmo- ien maar „Het open genloten. And«re ge- kunstwerken hebben gekregen. En dat lag an de directie van de die weet tot op dit t de rolprent in haar te draaien. Dat heeft nisch verzoek om in- :erd. porties heeft aange- :n ontstonden nauwe T Schroevers zeer tot ■n gestemd, dat hij •ke medewerking aan die door de Fransen door de Franse mi- >uw, Camille Laurens, Chevalier du Mérite •lijk vertaald: Ridder op agrarisch gebied). onderscheiding zal ijk volgende week in i overhandigd. sring begint met ertoning id. die op 15 Mei bij- :aat vóór de aanvang ng eerst de vertoning film „Vacantie in •in een afzonderlijke naar is ingelast. en geopend e ons tot dusverre innesehiin heeft ge- - en binnenwater een •kkelijke temperatuur eniging „Het Stille met de bouw van Bergen aan Zee be- zal deze voor het pengesteld. 3d oner.t hedenen de Sportlaan, Maan» JTAVENISSE zal van de adopterende gemeenten uit Noord-Holland een kas geldlening krijgen van f 30.000.-, waarvoor geen rente verschuldigd is. Deze wordt door de Noordhollandse gemeenten onderling gedragen. Aan vankelijk was het geld bedoeld om een aannemerscombinatie in Stavenisse nan contanten te helpen teneinde de wederopbouw zo snel mogelijk ter hand te kunnen nemen, maar de gemeenteraad van Stavenisse heeft dit voorstel afgewezen omdat men vreesde, dat de getroffenen te lang zouden moeten wachten voordat zij bij de aannemerscombinatie aan de beurt kwamen. Dit misverstand blèek niet te kunnen worden opgehelderd en het gevolg was, dat de raad het voorstel verwierp. Er zal nu een andere besteming aan de lening worden gegeven. deze uitzending te laten deelnemen. Voor hen zal ontspanning worden ge zocht in één-daagse uitstapjes. Naar wij vernemen zal de jeugd uit St. Annaland in Bergen en de kinderen uit Stavenisse in Caliantsoog worden ondergebracht. Ook op ander terrein is al vele ma len hulp verleend. Zo zond de gemeen te Haarlemmermeer een barak naar Poortvliet, die daar thans dienst doet als kleuterschool; Den Helder heefteen direetiekeet afgestaan, die in gebruik is bij het Groene Kruis en gaf tevens een aantal medische instrumenten in bruik leen ten behoeve van de inrichting van het gebouw en de arts te Stavenisse. Deze laatste ontving voorts van mevr. de weduwe Van der Sluys te Alkmaar de medische bibliotheek van haar over leden echtgenoot. Dan is er in Stave nisse een maatschappelijke werkster gedetacheerd, voorlopig voor de tijd van twes maanden en zond de gemeen te Haarlemmermeer een technisch amb tenaar ter assistentie van de technische ambtenaar Kloppenburg uit Alkmaar. Den Helder, Bergen, Hoorn, Haarlem mermeer, Avenhorn en Egmond stelden bij toerbeurt administratieve ambtena ren beschikbaar en de gemeente Hoorn zal dezer dagen een volledige straat- makersploeg naar Poortvliet zenden. VOOR het doen van de nodige beta lingen is een financieringsfonds ge vormd, waarin de deelnemende ge meenten een bedrag storten van vijf en twintig cent per inwoner. Dit fonds is de kas van de Stichting Adoptie Tho- len, het rechtspersoonlijkheid bezitten de lichaam, dat bestaat uit de Centrale werkcommissie. Na de nog korte tijd, waarin de gemeenten hebben samen gewerkt met hun centrale commissie en de verschillende subcommissies blijkt, dat er een soepele organisatie is gevormd, die al heel wat tot stand heeft kunnen brengen. De voorberei dingen voor de vacantieuitzendyig van de vier- a vijfhonderd kinderen uit Tholen naar de kuststreek van Noord- Holland zijn in volle gang. Het is niet de bedoeling de kinderen uit de eerste drie klassen van de lagere scholen aan Reeds meer dan 1300 deelnemers heb ben zich opgegeven voor de wandel tochten, die op de bevrijdingsmorgen m Alkmaar zullen worden gehouden onder auspiciën van de Alkmaarse Jeugdgemeenschap. Dit onderdeel van het programma zal dus vast en zeker een succes worden. Er zijn op het laatste ogenblik nog enkele wijzigin gen gekomen in de feestviering. Het Wagenspel „Hoe de schout zich zelf aan de schandpaal bracht" zal niet 's middags maar 's avonds om 7 uur op het Waagplein worden vertoond. De andere wagenspelen worden gehouden volgens het onderstaande schema: 2 uur Wollebrandtstraat, 3 uur: Vöndelstraat en 4 uur Piersonstraat. De tijdstippen, waarop de volksdansen worden gege ven zijn: 2.30 uur Bergerhof en Rip- pingstraat, 4 uur Rembrandtstraat en Vondelstraat. De jeugdverenigingen trekken 's morgens door de stad met hun eigen poppenkasten. Voorstellingen werden gegeven om 10 uur Belgerhof, Boomkampplein en Vondelstraat, 10.45 uur Wollebrandtstraat, Rippingstraat en Spieghelstraat, 11.30 uur: Rembrandt straat, Piersonstraat en Kanaalstraat. De dag wordt besloten met een lam pionoptocht om 7 .uur vanaf het Hof plein, volksdansen om 7.45 uur op de Paardenmarkt en een massale optocht van alle medewerkende jeugdvereni gingen om 8.30 uur van Canadaplein naar Kaasmarkt. Daar zal met een fak- keldans een streep onder het bevrij dingsfeest worden gezet. Het begint al erg vroeg. Om half acht is er reveille op de Stenenbrug, waar o.a. burge meester Wytema het woord zal voeren. Hij wordt door een padvindersband en een vertegenwoordiger van iedere jeugdorganisatie afgehaald. De gistermiddag in 't Gulden Vlies gehouden jaarvergadering van de On derlinge Alkmaarsche Glasverzekering was als gewoonlijk slecht be zocht. waarover de voorzitter, de heer P. Cloeck, zijn teleurstelling uitsprak. In het jaarverslag slaakte de secre taris, de heer Ter Hoeven, de verzuch ting. dat er in het afgelopen boekjaar zoveel glasbreuk was geweest, circa f 1300 méér dan in 1951. Dientengevol ge zou de premie, die in de twee ♦oor- gaande jaren telkens met tien procent was verlaagd ondanks de prijsverho gingen van het gias, nu verhoogd moe- ton worden. Als geruststelling voegde hij daaraan toe, dat ook daarna de O. A. G. lagere premies heeft dan wel ke andere glasverzekering met vaste premies. Met voldoening werd in het jaarverslag geconstateerd, dat ook in 1952 weer een aantal nieuwe deelne mers toetrad, veelal als gevolg van propaganda van reeds aangeslotenen- Het jaarverslag werd goedgekeurd. Het jaarverslag van de commissaris boekhouder. de heer D. J. Woldendorp. memoreerde o.a.. dat in 390 van de verzekerde 670 percelen glasschade was voorgekomen, welke voor een deel te wijten was aan baldadigheid van de jeugd. (In 1951 moesten in 366 nerce- len ruiten vernieuwd worden). Ook dit verslag werd goedgekeurd. De omslag over 1952 werd door het bestuur voorgesteld op 85 procent van de inlegbasis (het bedrag waarover premie wordt geheven), te verdelen als volgt: 86 net. voor breuk f 6707.58, 9 pet. voor onkosten f 914.67 en 10 pet. '-•oor het reservefonds f 338.73. samen f 7960.98. Het reservefonds (waaraan niet meer wordt bijgedragen door hen. die minstens tien iaar ziin verzekerd) stijgt dan tot f 12054.19. Het totaal ver zekerde bedrag is in 1952 gestegen tot f 106 391. Het voorstel werd goedge keurd. De heer N. F Kuenen- werd als lid van de commissie van onderzoek her kozen en ook de heren Spruyt en Woldendorp, aftredende bestuursleden, zagen hun mandaat hernieuwd. Villa Bafouwe wordt bureau en laboratorium van NAK Naar wij vernemen is de grote villa Batouwe" aan het eindè van de Wil helminalaan, die na het vertrek van mevrouw mr Cohen Stuart-Wichers werd bewoond door mr A. H. van Ra- v^tpvn, tv.;ar)s aartfp^noht door de Keuringsdienst Noord-Holland van het Nedèrl. Alg. Keuringsinstituut voor Zaaizaden (N.A.K.). Deze zal eerlang de thans nog in de Effmonderstraat gevestigde bureaux en laboratoria naar het aangekochte pand overbrengen. JEUGDCONCERT GAAT NIET DOOR. Het jeugdeoncert dat Maandagmiddag in het Wapen van Heemskerk zou wor den gegeven in samenwerking van VARA met ..Jeugd en Muziek" zal geen doorgang vinden. Het Oranje-Comité kan op een ge slaagde dag terugzien, 's Middags was de zaal van Zwart gevuld met kinde ren, die daar werden getracteerd. Er werden enige leuke films vertoond. 's Avonds was er feest voor de oude ren georganiseerd. Het Comité had zich van de medewerking verzekerd van de toneelvereniging „Kunst naar Kracht" van Oterleek en het bleek dat dit een zeer goede keus was geweest. Het gezellige blijspel: „Een baby van duizend weken", werd opgevoerd on der regie van de héér J. van Eeten. De aanwezigen hebben genoten van de tal rijke vermakelijke verwikkelingen, die in dit stuk voorkomen. De spelers waren allen voor hun taak berekend en er werd met vuur en weergave gespeeld. Het hartelijke applaus aan het einde van de avond was dan ook ten volle verdiend. De avond was geopend door de heer van Dok, en ds. Keja sprak de feest rede uit. Een gezellig bal besloot deze zeer geslaagde bijeenkomst-. Herdenking gevallenen Maandag 4 Mei wordt om 6 uur de vlag halfstok gehesen en om kwart over zeven is de samenkomst bij het monument der gevallenen te Stompe toren. Hier is de opstelling voor de Stille Tocht naar de boerderij „Hout- lust" aan de Zuidervaart. Om half acht vertrekt ook een groep van het Zwarte Kerkje. De tocht wordt besloten met een korte herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk te Stompetoren en een bidstond in de R. K. Kerk aan de Zui dervaart. De avond van de Bevrijdingsdag wordt verzorgd door de Schermer Ge meenschap en wordt gehouden in café Zwart te Stompetoren. Niemand min der dan de bekende voordrachtskunste naar Charlotte Kohier is hiervoor uit genodigd. De afdeling Alkmaar van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden en Gezondheidskolonies hield gisteravond een algemene leden vergadering in het gebouw voor Vrij zinnig Hervormden. Het jaarverslag herinnerde aan het Gouden jubileum dat over het gehele land werd gevierd. De afdeling Alk maar heeft zeer actief medegewerkt aan de inzameling van gelden voor de wederopbouw van het in de oorlog vol komen verwoeste Emmakinderhuis te Wijk aan Zee. Deze restauratie vormde het Jubi leumgeschenk. De afdeling organiseer de naast een huis aan huis-collecte het bakken en verkopen van oliebollen, alsmede de verkoop op grote schaal van loten voor de grote, landelijke loterij van het Genootschap. De inza meling leverde een som van 2316,92 op. In 1952 werden in totaal 49 kinderen uitgezonden met 2308 verpleegdagen. Het Bio-Vacantieoord en het Bafh- fonds bekostigden ieder de verpleging van 2 kinderen. De ouders droegen 913.90 bij en de' Kon. Ned, Hoogovens 190,65. De aftredende bestuursleden, dr A. G. Schoo (voorzitster), dr G. D. Swanen- burg de Veye en de dames van der MinneGroot, mevrouw Veendorp Veendorp en de heer K. Bos werden op voorstel van de heer A. du Bois bij ac clamatie herkozen. In de vacature-mevrouw Lind Bremer werd benoemd mevrouw Pool. De secretaresse, mej. E. de Boer, zal de afdeling op de Algemene Vergade ring, die op 16 Mei e.k. te Almelo zal worden gehouden, vertegenwoordi gen. Tot leden van de Kascommissie wer den benoemd de heren A. J. Elte en C. Krak. Uit het financieel overzicht over 1952, uitgebracht door de penningmeester, dr J. Degenaar, bleek, dat de ontvang sten hadden bedragen 7168,81, de uit gaven 6351. zodat een batig saldo kon worden geboekt van f 817.81. Vermeer derd met een vorig saldo bedroegen de middelen op 1 Januari j.l. 1436,44. De begroting over 1954 werd voor lopig geraamd op een bedrag aan in komsten 'en uitgaven van 4500. De afdeling, die in 1955 haar gouden jubileum hoopt te herdenken, zal trachten in dat jaar de algemene ver gadering van het Genootschap in Alk maar te organiseren. In de komende maanden zullen de leden in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan een excursie naar de kindertehuizen Kerdijk en Zwarten dijk in Egmond aar Zee. Het bestuur zal een bezoek brengen aan het her bouwde Emmakinderhuis te Wijk aan Zee. 94. Jimmy Brown keek commissaris Rednose Smith nog al achterdochtig aan. .'.Hebt u de mensen ervan kunnen overtuigen, dat alle narigheid met de Roekiraki's voorgoed achter de rug is en dat ik het ben geweest, die daar voor gezorgd heeft?" vroeg hij. De commissaris deed "een beetje onzeker, maar hij antwoordde toch, dat alles nu in orde was en dat de burgers wel spoedig rustig naar huis zouden gaan, Jimmy knikte. „Ik hoop het voor u, meneer de commissaris", maar er klonk twijfel in zijn stem. „Ver tel toch eens wat van je beleve nissen in de jungle, Jimmy", riep Piet Potlood die brandde van nieuwsgierig heid. „Heb je nu voor eens en voor al tijd met die Grauw Grauw afgere kend?" „Ja", zei Jimmy, nog altijd wat afwezig. „Dat is wel in orde. Grauw Grauw en al zijn trawanten zijn ge vangen genomen en al het gestolene met uitzondering van de etenswaren heb ik vrijwel onbeschadigd aange troffen. Er zal niet veel aan ontbre ken'. Commissaris Archibald Rednose begon eensklaps breed te glimlachen. .Dat is inderdaad goed nieuws mister Brown", zei hij. „Denkt u, dat mijn huisraad, dat die dieven van Roekira ki's hebben weggesleept ook nog onge schonden aanwezig is?" Jimmy keek de politiechef niet' al ie welwillend aan. „Mag ik u eraan herinneren, com missaris dat u thans spreekt tegen het stamhoofd der Roekiraki's. Het is mij hoogst onaangenaam het woord dieven te moeten aanhoren in combinatie met de naam van mijn stam. Ikke Plotseling zweeg Jimmy. Builen het politiebureau ging een ontzettend ge schreeuw op. Jimmy sprong op en snelde de deur uit.... Ook in de dorpen in de omtrek van Alkmaar werd het feest van de le Mei gevierd. In Bergen werd een bezoek gebracht aan de graven van de strjjd makkers der Arbeidersbeweging, die in het afgelopen jaar zijn overleden. De Mei-rede werd uitgesproken door de Haarlemse wethouder D. J. A. Ge luk, die wees op de harde strijd welke het behouden van hetgeen reeds ver worven werd, met name voor de jeugd, met zich mee zal brengen. Mevrouw IVanda Reumer las uit werk van Ed Hoornik, Garmt Stuiveling en Henriët- te Roland Holst. Op de 1 Mei-samenkomst te Zuid Scharwoude werd door het Kamerlid C. Egas gesproken over de leuzen van dit jaar „Een welvarend Nederland, Eenheid van Europa en Vrede voor de mensheid". BIJTIJDS GERED Deze week geraakte het 3-jarig doch tertje van de heer J. Bommer bij het Baanmandslandje spelenderwijze te water. Toevallig zag de heer D. Veen- man het kind drijven. Daar deze de zwemkunst niet machtig is, riep hij een zoon, die bij hem op het land aan het werk was. Deze wist het kind van de verdrinkingsdood te redden. LIJSTNUMMERING Bij de gehouden nummering van de candidatenlijsten voor de verkiezing van de leden van de raad voor De Rijp is het resultaat als volgt: 1. Burger Kiesvereniging; 2. KVP; 3 PvdA; 4. CPN. ERETEKEN UITGEREIKT. Naar wij vernemen is door burge meester J. Dalenberg het ereteken voor Orde en Vrede uitgereikt aan de heren D. Klinkhamer, S. Smit en J. Bakker. In de technicolorfilm „De lokkende wildernis" raakt ge verzeild in de Oke- fenokee-moerassen in Georgia, die be halve een aantal zwaargebouwde kro kodillen ook nog een lieftallig meisje (Jean Peters) en haar vogelvrij ver klaarde vader blijken te bevatten. Die vader heeft acht jaar tevoren de vlucht móeten nemen toen hij ervan verdacht werd een moord te hebben gepleegd en hij leeft sindsdien als een Tarzan temidden van de moerassen. Zijn dochter verdedigt hem met hand en tand als ze gelooft dat Ben Tyler, die in het moeras is doorgedrongen, hem aan de sheriff wil uitleveren. Dat gebeurt natuurlijk niet. Ben (Jeffrey Hunter) is jui.v de man, die alle moei lijkheden oplost en bovendien Laurie tot vrouw neemt. Het verhaal, dat van weinig originaliteit getuigt, heeft een goede verfilming gekregen en talrijk zijn de momenten waarin men in span ning verkeert als Ben zijn weg zoekt door de geheimzinnige vegetatie van de moerassen. In het voorprogramma wordt een aardig sportfilmpje en een tekenfilm vertoond. Zoals de titel van dit hoofdnummer reeds doet vermoeden is de tijd der romantiek in deze film herleefd. Tij dens zijn verblijf in Afrika is graaf von Bruno, een Oostenrijker, in con flict gekomen met Ronald Burton, een .ionge Engelsman. Von Bruno haat alles wat Engels is en van de Engelse gas ten, die hij op zijn kasteel heeft uitge nodigd. hoort men later niets meer- Sir Ronald Burton laat zich via diploma tieke weg ook uitnodigen voor een jachtpartij op „het Zwarte Kasteel". Daar speelt zich dan een zeer roman tische en sensationele geschiedenis af. mede doordat Burton (onder de naam Richard Beckett) op het kasteel ken nis maakt met de charmante jonge vrouw van de graaf. Er ontwikkelt zich een idylle, die Von Bruno een ge vaarlijk tegenstander doet worden voor Richard. De spanning stijgt voortdu rend en op geraffineerde wijze weet de voor niets terugdeinzende graaf Bruno en EIga zijn macht te doen gevoelen, daarbij geholpen door enige laffe ge dienstigen. Maar ook hier triomfeert de deugd. Op welke wijze, dat moet men zelf gaan zien in deze sensationele, spannende en ook zeer romantische film. Richard Greene als Richard trekt naast Stephan Mc Mellv als de graaf zeer de aandacht, terwijl Paula Corday voor de nodige charme zorgt. Ook de oude bekende Boris Karloff vindt men in deze film terug als dr Meissen. De hoofdfilm wordt ingeleid door een muzikale film vol afwisseling. De oud-militair Jeff Williams is na de tweede wereldoorlog naar China te ruggekeerd. De provincie Che Kiang wordt door de communisten bedreigd en hij vlucht met een deel der bevol king. Onderweg treft hij in een Chi nese boot een inheems jongetje aan, waarover hij zich ontfermt. Hij brengt het in een kamp, waar de Rode Kruis- zuster Victoria Evans zich over een groep vluchtelingen ontfermd heeft en besluit met haar in het vliegtuig te stappen, dat het groepje verdoolden naar Hongkong zal brengen. In het vliegtuig komt hij tot de ontdekking, dat het Chineesje een antiek beeldje bij zich heeft, dat zeer veel geld waard is. Daarna komt er grote spanning in de film. Jef tracht zich van Victoria en de kleine Wei Lin te ontdoen. Hij wil het beeldje verkopen en naar Amerka ver trekken, maar op het laatste moment komt hij tot inkeer. Een echtpaar met een vierjarig Chinees jongetje is het gelukkige gezin, dat men als slot te aanschouwen krijgt. De titel van de film, die deze week in de Harmonie wordt gedraaid, wekt herinneringen op aan de slagzin, waar mee Hollandse jongens, die een toe komst willen opbouwen, worden aan gespoord, dienst te nemen bij de mari ne. Niets is echter verder van de waar heid af dan de veronderstelling,' dat deze rolprent iets met propaganda voor welke oorlogsvliet ook te maken zou hebben. De Amerikaanse marine speelt inderdaad op de achtergrond een rol. Een van haar slagschepen levert het toneel op, waarop zich al de aan het brein der hoofdfiguren ontspruitende kolder afspeelt. Daarmee is eigenlijk al haast weer teveel verteld. We zullen dan ook maar niet uit de doeken doen, op welke wij ze het komische kwintet onder leiding van Leo Gorcey zich zet tot het ont maskeren van twee „matrozen", idie er op zeker moment met moeizaam bijeen gegaard en voor liefdadige doeleinden bestemd geld vandoor gaan. Dat is iets dat men zeif moet gaan zien. Wie van deze snort zotternij houdt, zal zich niet bekocht voelen. Het hoofdnummer wordt waardig ingeleid door een tekenfilmpje en een gevalletje c'at door „Our Gang" op het doek wordt gebracht. Het Nederlandse Nieuws is deze week zeer actueel. Het brengt namelijk een uitgebreide reportage van de vie ring van Koninginnedag op Soestdijk en in Amsterdam. Wij zien achtereen volgens, honderden burgers uit alle de len van, het land'in het park voor het witte paleis aan het Koninklijk gezin voorbij trekken en zijn daarna getuige van de grote parade in Amsterdam, waar detachementen van alle onderde len van ons leger en van de lucht macht een indruk geven van hun be wapening en van hun paraatheid. Een volgend fragment geeft een impressie van de bloemenweelde in de bollen streek tussen Haarlem en Leiden, be sloten door enkele fraaie opnamen van het grote bloemencorso, verleden week Zaterdag. Nadat men ons vervolgens en reeks moderne bedrijfsauto's, ter RAI te Amsterdam tentoongesteld, heeft laten zien, kunnen we ten slotte genie ten van een even fraaie als goed-ge- monteerde reeks opnamen van het voorjaarsontwaken in de natuur. Het journaal „Van Week tot Week" toont ons enkele opnamen van de scheepsramp in de Turkse wateren, waarbij het vrachtschip Naboland een duikboot met meer dan negentig op varenden overvoer. Er zijn flitsen van de Volksraadverkiezingen in Zuid- Afrika, op Londen Airport start een passagiers-straalvliegtuig voor zijn eerste vlucht naar Cyprus, Belgische kinderen dragen door het planten van jonge bomen het hunne bij tot ver fraaiing van de mijnstreek in hun va derland Nadat sportliefhebbers hun hart hebben kunnen ophalen aan beel den van een concours hippique te Nice, van de wielerwedstrijd Parijs—Brussel en van een Marathonloop te Boston, worden we tot besluit vergast op en kele flitsen van de marine-opleiding in Denemarken. In het buitenlands journaal van Po lygoon zien we deze week vele groten der aarde. Koningin Elizabeth op be zoek bij hindernisraces, de premiers van India en Birma bezig met volks dansen, de zoon van Hirohito in Lon den en Prins Albert van Luik bij een boogschuttersfeest. Verder is er „Van alles wat", de raad van de NATO in Parijs bijeen en tot besluit de woning bouw in Casablanca. Verder gaf de toneelvereniging Falk land uit Heiloo een vlotte vertolking van „Eva Bonheur" van Heijermans. In Heiloo werd de dag eveneens be gonnen met een herdenking van de overledenen. Op verschillende graven werden bouquetten rode tulpen gelegd. In De Rustende Jager vertelde Ot Sterman de jeugd een aantal neger sprookjes, die vooral bij de oudere kin deren zeer in de smaak vielen. De kleinsten kregen een poppenkastverto- ning te zien, verzorgd door Rob Peere. boom en Chrisje v. d. Graaf. In de avond trad Ot Sterman wederom op, doch nu voor de ouderen. De sprook jes, gedichten en prozastukken die hij bracht, hadden betrekking op de strijd van de negers voor bevrijding uit de slavernij. De balletgroepen, geleid door mevr. Majolee, boeiden het oog door fraaie dansen. Mr H. Willemse, die te voren in Alkmaar had gesproken, hield de 1 Mei-rede. Aan de veiling te Heiloo werden gis teren de eerste aardbeien aangevoerd door de tuinder Jacöob Zwart. Koper was de heer Bijtjes tè Alkmaar tegen 1.50 per doosje (pl.'m. 300 gram). De openbare lagere school te Bergen heeft zich tijdens d,e schoolvoetbalcom- petitie kranig geweerd. Het le en het 2e elftal van de openbare lagere school zijn kampioen geworden in hun afdeling. De finales zijn op Koninginnedag gespeeld in het Sportpark te Alkmaar, waar OLS I Bergen moest uitkomen tegen Egmond 1 (1-0). De wisselbeker kwam mitsdien in hun bezit tot het volgende jaar. OLS <JI Bergen speelde tegen Vondel school II Alkmaar Deze wedstrijd werd gewonnen met 4—1, met als wisselprijs een sport-maquette. Het Comité Ouden van Dagen heeft bereids een aanvang gemaakt met de organisatie van de jaarlijkse autotocht voor bejaarden, zodat in .bus en parti culiere wagens de echtparen wederom de lasten van de winter en de geneug ten van de zomer onder de loupe kun nen gaan nemen. De collecte zal binnenkort beginnen- Eremedaille uitgereikt' Aan de heer J. Blaauw Azn. is in het gemeentehuis te Graft de ere-medaille in goud. behorende bij de orde van Oranje-Nassau, uitgereikt in verband met zijn 40-jarig jubileum als voorzit ter/lid van het Burgerlijk Armbestuur in de dorpen Graft en Noordeinde. De bugemeester van Graft heette de heer Blaauw met familieleden, de leden van de raad en de leden van de Burger lijke Armbesturen te Oost- en West- Graftdijk van harte welkom. Hij te kende met enkele woorden het karak ter der armenzorg in het verleden en thans en vestigde de aandacht op het vertrouwen, dat aan de leden van het Burgerlijk Armbestuur door de bevol king moet worden geschonken. Dege nen, aldus spreker, die noodgedwongen uw hulp moesten inroepen, hebben steeds met waardering over U ge sproken. Ook in andere functies heeft de thans 77-jarigè heer Blaauw de ge meenschap gediend. Zo was hij o.in. 29 jaar lid van de raad. waarvan 27 jaar wethouder en wnd burgemeester tij dens het laatste oorlogsjaar. Ook in het waterschapswezen heeft de heer Blaauw vele verdiensten. Hij was vanaf 1929 hoofdingeland en van 1925 tot 1935 heemraad van „De Eilandspol der". De burgemeester dankte namens de inwoners van Graft en Noordeinde de heer Blaauw in het bijzonder voor het werk, dat hij als lid van het Bur gerlijk Armbestuur heeft verricht en reikte de eremedaille in goud, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau, uit. Na woorden van felicitatie van de heer C. Blaauw, broeder van de jubila ris, de heer J. C. Heijnis, mede bestuurslid van het Burgerlijk Armbe stuur, en de heer P. Bruin, wethouder der gemeente, bracht de heer A. Caton de felicitaties over van de leden van de Burgerlijke Armbesturen te Oost en West-Graftdijk. De jubilaris dankte met een kort woord de diverse sprekers en verzocht burgemeester Dalenberg zijn dank te willen overbrengen voor de aan hem verleende onderscheiding. Koninginnefeest Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin vond Woensdag morgen op het A.V.V.-terrein een voet balwedstrijd plaats tussen de jeugd van De Rijp en Graft onder leiding van de wachtmeester der Rijkspolitie J. M. v. Zaal. In een enerverende wedstrijd toonden de jeugdige Rijpers zich met een einduitslag van 30 de meerderen van de Grafter jongeren, 's Middags werd in de zaal van de heer Blokdijk een poppenkastvoorstelling gegeven en een. toneelstukje opgevoerd. DE VOLGORDE DER LIJSTEN Bij de gehouden nummering van de candidatenlijsten voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad van Graft heeft de PvdA het nummer 1 verworven. De kiesvereniging Plaat selijk Belang en de KVP kregen resp. de nummers 2 en 3. NOORDSCHARWOUDE De heer K. Boot Sr., één der prominente leiders op turngebied, heeft Vrijdagavond in lokaal De Bakker zijn entree gemaakt als leider van de Langedijker gymnas tiekvereniging „Hercules-Hygiëa" Het was hier een hernieuwde kennisma^ king, daar de heer Boot ai eerder in deze functie werkzaam was. De heer Boot zeide te hopen, met steun van het bestuur, de technische comm. en de leden, Hercules-Hygiëa nieuw leven in te blazen. De rhytbmi- sche gymnastiek, die radicaal veran derd is, hoopte spreker van de grond af opnieuw op te bouwen. Tot de heer J. Molenaar, die in de moeilijke jaren alles deed wat moge lijk was om de vereniging bij elkaar te houden, werden waarderende woorden gesproken. Tevens werd hem een. boek werk overhandigd. Na afloop werd in „Tivoli" de ver enigingsfilm vertoond. KERKELIJKE VERKIEZING OUDKARSPEL In het college van kerkvoogden bij de Ned. herv. kerk is een mutatie ontstaan, daar in de plaats van de aftredende kerkvoogd, de heer C Wagenaar, de heer G. IJff werd ge kozen. De heer A. J. Wijnveldt werd als kerkvoogd herkozen. SLUITING GEMEENTESLUIZEN LANGEDIJK De gemeentesluizen te Broek op Langendijk en Noordschar- woude zullen op Dinsdag 5 Mei (Be vrijdingsdag) voor alle scheepvaart verkeer gesloten zijn. De gemeentesluis te Noordschar- woude zal bovendien door herstelwerk zaamheden gesloten zijn vanaf 11 Mei, gedurende drie weken, of zoveel langer dit werk vordert. Na de laatste weken steeds slechter te zijn geworden, gaf de handel in rode bewaarkool Donderdag een kleine ver betering te zien. In de kleine sorterin gen waren de prijzen ca één cent per kg hoger. De grovere kool bleef echter onverkoopbaar. Deense witte kool werd zeer graag gekocht voor export naar verschillende landen. Grote witte liepen tot dicht bij de 20 cent en kleinere kon den 2223 maken. Ook voor de gele kool was de toestand iets beter; voor grote gele kon ruim een dubbeltje wor den gemaakt, kleinere gele kool no teerde tot 17 cent. De verladingen van kool naar West-Duitsland waren iets omvangrijker. De export van witte kool naar Noorwegen duurt nog voort. Wit lof was iets grager; voor lof I werd tot 40 cent betaald. Rabarber werd een en kele keer voor export verladen in com binatie met een partij kool voor Zwit serland; later daalde de prijs echter weer tot 8—9 cent. KLAVERJAS- VEEL ANIMO VOOR DRIVE. BROEK OP LANGENDIJK. Voor de in café C. Viizelaar gehouden kla- verjas-drive bestond veel animo. Niet minder dan 60 personen namen er aan deel. De uitslag was: 1 Kos—Schipper 6931 p., 2 Pannekeet—D. Keizer 6549 p., 3 P. Balder—V/. Terburg 6417 p., 4 Jon ker—Commandeur 6296 p., 5 De Moei— Van Kleef 6132 p. De marsenprijs werd gewonnen door het koppel P Balder— W. Terburg. HERSTEL KERKBOUW HERRINGEN BROEK OP LANGENDIJK Aan de firma W. Giltjes en Zn. alhier is het herstellingswerk opgedragen van de Ned. herv. kerk te Herkingen. I

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3