Tapijten uit nylon Het Is gezellig winkelen in de boutiques SASKIA Een product met een goede toekomst ll-S KLEURIG EN FLEURIG Niet zoetelijk maar zakelijk r Voor- en nadelen critisch bekeken Uw kleden en lopers niet kloppen maar zuigen M' Moeder. Ja, die wist 't wel! Russische les op de Oostduitse scholen Reizende onderwijzers 6\ (O JAAR Zelfbediening is populair in Amerika V. Blouses in tulplijn DE WERELD DANST n RUURLO De korte jasjes bij uitstek geschikt voor ons klimaat DOOR HERENMODE ZATERDAG 2 MEI 1953 (Van een onzer medewerksters) TOEN DE TENTOONSTELLING „Textiel van Morgen" te Amsterdam werd gehouden, waren daar ook enige banen van een nieuw Nederlands product, het „Triolon"- tapijt, te bezichtigen. Zoals de naam van deze tentoonstel ling al aangaf, werden er uitsluitend nieuwe producten en vezels tentoongesteld, waarvan verwacht werd, dat zij in de toekomstige textielvoorziening van het mensdom een belangrijke rol zullen spelen. Het ligt daarom voor de hand, dat een groot deel der tentoonstelling aan synthetische vezels zoals nylon, Orlon, Dacron, Enkalon enz. gewijd was. En waarom was het hierbovengenoemde product nu ook op deze tentoonstelling te zienDit had een heel goede reden, n.l. de pool, dus de opstaande draden, is geheel uit syn thetische vezels samengesteld. Wij hebben tijdens een enige dagen geleden in de fabriek gehouden persconferen tie gelegenheid gehad nader met de vervaardigingsmethoden en eigenschappen van deze tapijten kennis te maken en geven onze indrukken, nadat zij de zeef van onze critiek gepasseerd zijn, gaarne aan U door. OM TE BEGINNEN' bij de naaml Trio'.on", deze behoeft U niét de verzuchting te doen slaken, dat er sl weer een nieuwe vezel gemaakt is, want het is de naam, welke de fabriek san haar product gegeven heeft. Hoe wel men er van zegt, dat het nylon lopers en tapijten zijn, vertelt de di rectie er onmiddellijk bij, dat dit nylon sis soortnaam opgevat moet worden, want in werkelijkheid bestaan de dra den uit een mengsel van een aantal verschillende synthetische vezels. Over de samenstelling van dit mengsel doet men o.i. wel wat al te geheim zinnig, wat niet geheel kan worden verklaard door vrees voor namaak. Doch wat er nu ook doorgaat, in ieder geval zijn de resulterende draden uiterst treksterk. Zo sterk zelfs, dat, wanneer men de uiteinden om de han den wikkelt en de draad probeert stuk te trekken, dit slechts na flinke in spanning gelukt en er pijnlijke strie men op de zijkanten van de handen achterblijven. Wat de slijtsterkte be treft kunnen wij afgaan op de verkla ringen van de fabriek, die de levens duur van zo'n tapijt of loper schrifte lijk voor tien jaar garandeert. Niet kloppen. TOCH lijkt het ons, dat de producten wat de achterzijde betreft een zwak punt vertonen, want de daarin ver werkte jute, zij het dan ook met lijm geïmpregneerd, heeft geen langere le vensduur dan die in een gewoon kleed, al heeft de nylonpool aan de voorzijde ook veel meer weerstandsvermogen dan wol. In antwoord op een desbe treffende vraag verklaarde men, dat dit probleem inderdaad ook de aan dacht gehad had, doch dat de stevig heid van aanvoelen van deze tapijten zozeer zou veranderen, als men ze ge heel van nylon maakte, dat het gevaar bestond, dat zij dan helemaal geen op gang zouden maken. Bovendien, werd er gezegd, zou een tapijt, ook een wol len, jaren en jaren langer meegaan, wanneer de huisvrouwen er maar eens van af konden stappen deze te klop pen. Iedere klap met een mattenklop per verkort de levensduur van een tapijt of loper, want door deze behan deling krijgen de bindingsdraden veel meer te verduren dan zij op den duur kunnen verdragen. Met een goede stofzuiger is een tapijt stof- on zandvrij te houden, mits men het bijhoudt. Verder rustig laten lig gen, en als het per se verplaatst moet worden, dan zorgzaam oprollen en daarbij meteen de achterkant zuigen. Wat ook heel belangrijk is; bij het zuigen van een kleed vooral niet in snel tempo met de bek van de stof zuigerstand er overheen „rossen". Op deze manier beschadigt U de draden, terwijl het, om stof op te nemen, nood zakelijk wordt iedere plaats meer dan eens te behandelen. Dit zuigen moet veel langzamer gaan en dan iedere plek niet meer dan een maal. Ter il lustratie van het tempo het volgende: Wanneer U met de zwabber een hoopje stof etc. op Uw zeil, linoleum of parket verzameld hebt en U wilt dit met de stofzuiger wegnemen, dan gaat U er langzaam overheen, waarbij U kunt zien dat het stof opgezogen wordt. Dik is nu precies het tempo waarin ook een tapijt of loper gezogen moet worden en het resultaat zal het zelfde zijn, waarbij U dan nog veel minder energie verspeelt. Van belang is vooral ook, dat de stofzuigerzak zo gen snel, omdat het water niet in de vezels kan dringen. Bovendien behoeft men waar de pool betreft niet bang te zijn voor aanvallen van motten of an dere vraatzuchtige insecten. Deze laatste eigenschap maakt de ta pijten misschien aantrekkelijk voor de tropen, trouwens, de fabriek exporteert circa drie kwart van zijn toch zeker niet geringe productie. Hierbij komen wij dan ook meteen op het chapiter der dessins, waarvan naast de traditio nele imitatie-Oosterse en Perzische in sombere kleuren (welke in ons land vreemd genoeg nog steeds in trek blij ven), ook een groot aantal moderne, merendeels voor het buitenland, in productie is. Ook effen lopers, even tueel aan elkaar te voegen tot gespij kerde kleden, zagen wij in de show room in werkelijk prachtige diepe kleuren, blauw, rood, groen, doch ook in het meer neutrale grijs en beige. Zonder nu de opmerking van de di rectie der fabriek, dat het nylontapijt nog eens geheel dat van wol zal ver- vangen, te onderschrijven, kunnen wij dat o.i. evenwel nog al eens zal moeten vaststellen, dat dit zeker een goede leeg mogelijk is, want hierdoor wordt de zuigkracht van de stofzuiger op zijn voordeligst benut. „Aanhankelijk". AAR om op de eigenschappen terug te komen, hierbij noemde de directie der fabriek de grote veerkracht, die het product zou bezit ten, waardoor het tapijt niet platgelo pen wordt. Dit is een prettige eigen schap voor deze nylontapijten, maar wie een goed wollen tapijt heeft weet, dat aan de veerkracht daarvan ook niets ontbreekt. Verder kleurechtheid, onbrandbaarheid, terwijl vlekken, of het nu vet of vuil is, er met een natte doek uit te halen zijn. Ditzelfde geldt voor het schoonmaken van het product. gebeuren, omdat deze nylon-soortige vezels nu eenmaal de eigenschap heb ben zeer „aanhankelijk" te zijn voor vuil. Het gaat er dus gelukkig weer heel gemakkelijk af en de kleden dro- toekomst heeft, vooral ook omdat de prijs niet ver ligt boven die van een redelijk wollen tapijt en het dus door een langere levensduur toch weer voordeliger kan worden. Maar zij had 't nog niet door - tot, opeens, zij 't bemerkte: MAÏZENA! ddt was het ge heim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei bij het kopen van MAÏZENA steevast DU RYE A en daarbij keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. Inderdaad - er is geen beter bindmiddel voor groen ten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. (Advertentie. Ing. Med.) (Bijzondere correspondentie uit de Sovjet-zone.) gINDS HET EINDE van de oorlog heb ben de scholen in de Sovjet-zone weliswaar bijzondere aandacht aan het onderwijs in de Russische taal moeten schenken, maar eerst in deze maand wordt deze studie naar centrale richt lijnen en naar vastomlijnde onderwer pen gecoördineerd. De oorzaak hiervoor ligt in het grote gebrek aan onderwijzend personeel, dat les in het Russisch kan geven. Dit zal nu worden ondervangen, door „reizen de onderwijzers", die dus van de ene school naar de andere gaan om de Russische les te geven. Tot dusver werd dit gebrek opgevangen door het luiste ren naar Russische lessen van Radio Moskou. Klaarblijkelijk met weinig succes. ALS DE MEIMAAND verschijnt, kan de zomer niet veraf zijn. En dus ziet u hier drie verschillende uitvoeringen van een echt zomers patroontje. Geheel van dezelfde stof heeft u er ca 2 m van 90 breed voor nodig. U kunt het maken met een rond halsje, zoals het eerste jurkje, dat in tweeërlei stof afgebeeld is, of met een volgens de stippellijn dieper uitgesneden hals. Het kan dan als overgooier en als zonné- jurkje gedragen worden. Het rokje is één rechte lap van 180 cm lang, die u in de breedte kunt knippen. Leent de stof zich hiervoor niet, dan kunt u er zoveel banen in maken als u wilt. Bij het eerste jurkje heëft de rok een rand van afstekende stof. O. 6-Jf. rf. 2V. 0.3. /5;, \/3. - M3V. t—~ *L- /6 go - Het bovengedeelte is daarbij met schulpen geknipt en op de rand ge stikt. Vindt u dat te bewerkelijk, dan kunt u de rand gewoon recht nemen. De breedte is ca 10 cm. Bij het ronde halsje maakt u op de rug een sluiting. U knipt hiervoor mid denachter een overslag van 2 cm en een beleg van 4 cm breedte aan. Bij de andere hals is dit niet nodig. De schulpen van voor- en rugpand worden met een in de vorm geknip te bies afgewerkt. Desgewenst stikt u daarbij een ruche of kantje mee, zoals het middelste meiske u laat zien. Als u het voorpand met de zij- pandjes verbindt, naait u in de deel- naden de 2,5 a 3 cm brede ceintuur einden mee. Ze zijn 125 cm lang en worden op de rug gestrikt. Rugdeel- naden, zij- en schoudernaden slui ten en het lijfje aan de ingerimpel- de rok zetten. De hals en de arms gaten worden met schuine reepjes afgewerkt. Bij het eerste jurkje is de hals tussen een biesje gezet en van een strikje voorzien. De gar nering bestaat uit geborduurde of opgenaaide noppen. Heeft u een streep of een ruitje, dan is het aar dig om de stof van de zijpandjes in een andere richting te nemen dan die van voor- en rugpand. ELLA BEZEMER. (Advertentie, Ing. Med.) Hier een modern dessin van een nylon tapijt. De ondergrond is diepgroen, de motieven beige met een stippeltje geel. TOEN ik u onlangs, sprekende over de dienstbode, vriendelijk ver zocht: „Geef haar de ruimte", had ik niet gedacht dat ik naast vele instem mende reacties, ook weer te maken zou krijgen met dat fatale verschijnsel: de ingeroeste minachting voor huis houdelijk werk. Minachting, die een zusje is van de ontzetting, waarmee vele ouders de uitspraak aanhoren dat hun jongen een T)E „zelfbedieningswinkels", welke ook in ons land steeds populair der worden, werken volgens een systeem, dat na de oorlog uit Amerika naar ons land overge waaid is. In het land van oor sprong heeft men eens een en quête ingesteld om uit te vinden, hoeveel vrouwen nu wel bij voor keur in een dergelijke winkel hun inkopen gingen doen. Van de 3000 ondervraagden bleek dat 75 te zijn, waarvan de meesten ver klaarden, dat zij de besparing aan tijd zo waardeerden, al onder kenden zij wel degelijk het ge vaar, dat men geneigd is allerlei niet direct nodige zaken te kopen, alleen omdat deze er aantrekke lijk uitzien en zo voor de hand staan. UET GROTE SUCCES van de „tulp Hin" in de zomercollectie van Christian Dior heeft verschillende bui tenlandse fabrikanten er toe gebracht iets dergelijks in hlouses uit te voeren. Het voornaamste kenmerk hiervan is, dat de blouses strak om ribben en mid denrif sluiten, doch over de buste vrij ruim zijn. Hiervoor is natuurlijk een speciale coupe nodig, welke soms be staat uit een bustenaad ca 10 cm onder het armsgat, waaruit de ruimte ont springt, of wel vindt men de oplossing in dicht naast elkaar ingestikte kleine Plooitjes, vanuit de taille omhoog. Het spreekt welhaast vanzelf, dat dit geen geschikt model is voor een sportieve overhemdblouse, doch dat er h.v. aan "als en mouwen iets van kant moet zitten, waardoor het geheel een iets gekleder karakter krijgt. In het Oostgelderse dorp Ruurlo zal op dertien en veertien Juni een inter nationaal folkloristisch festival wor den gehouden. Men verwacht dans groepen uit elf landen. Het aantal bui tenlandse deelnemers zal ongeveer tweehonderd bedragen, het aantal Ne derlandse deelnemers vijfhonderd. AL EENS EERDER hebben wij er op gewezen, dat de boutiques, die aardige modewinkeltjes in Frankrijk, er niet alleen zijn voor excen trieke vrouwen. Ook de serieuze dames kunnen haar keuze doen uit de seizoencollecties. Practische, jeugdige en zeer bruikbare modellen worden er tentoongesteld en verkocht. Wel liggen de prijzen er hoger dan in de normale modehuizen, maar daartegenover staat, dat men met iets extra vagants de deur uitgaat! Zo zijn er vele leuke jumpertjes en truien ver krijgbaar, welke op „pakkende" wijze worden geëtaleerd. Wat dat etaleren betreft, kunnen vele Hollandse huizen hieraan een voorbeeld nemen; toch is dit niet te veel gevergd, als men bedenkt, dat kleding eigenlijk levend materiaal is. TUT JAAR vindt men in de boutiques heel simpele tailleurs met het kleine, naïef aandoende platte kraagje, waar bij behoren de kleine motiefjes en manteltjes met opgestikte zakken. Zij zijn gemaakt van dunne wollen stoffen, effen of eveneens met een klein motief. Zo ziet men daar veel de trois-pièces, bestaande uit o.a. een rechte kameelharen jas in gezelschap van kameelharige tailleurs met rechte, losse, vrij lange jasjes en een grote, platte kraag. Er wordt ter complete ring een tas van witte suède met vilt in de kleuren van kameelhaar bij ge dragen, een fijn wit wollen jumpertje en last but not least een witte vilthoed met kleine rand. Van lichte, wollen stoffen in pastel tinten zijn velerlei eenvoudige japon nen gemaakt: de fijne stof leent zich bijzonder voor de plooien en piissés, welke dit jaar in de mode zijn. De blouse van zwarte jersey is nog immer de metgezel bij uitstek van rok ken, waarvan ook de kittige Franse vrouw afneemster is. De beste avondcreaties van de bouti ques zijn de wollen omslagdoeken, welke steeds groter worden en fijner bewerkt, alsmede de gedécolleteerde jersey blouses, welke met kostbare materialen zijn geborduurd. Indertijd schreven wij reeds over de Italiaanse vrouw, die met aangeboren gevoel voor fijne smaak eveneens tot het dragen hiervan overgaat. Wat betreft de korte jasjes, een bij uitstek geschikte dracht voor ons kli maat, ook daarin is grote sortering. Wijd en zonder ceintuur is bijgaand model, dat typerend is door de zak. Een echt Franse creatie, die het in ons land beslist wel doen zal. Doelden wij hierboven op de mantilla, de grote om slagdoek, in Frankrijk is het zo, dat men tijdens een koele bries de hals be schermt met een van de nieuwste vin dingen, de halsdoek! Deze wordt aangebracht op een losse bolero, waarop lussen .werden ge hecht, waardoor de doek haar weg vindt. Vooral met de witte bolero kan men met harde kleuren alleraardigste effecten bereiken. Tot slot nog een ontwerp van Hu- bert de Givenchy, de modekoning, die eerst zijn shows gratis toegankelijk stelde voor een ieder, die er belang bij had. doch de laatste jaren geuurfde prijzen vraagt. Een japon met lange, strakke mou wen en eeti diepe, rond décolleté. Men lette eens op het voorpand, waarin op geraffineerde wiize een zak werd ver werkt, welke echter vermoedelijk niel te veel gebruikt zal mogen worden Ook is er een zak aan de linker heup zijde. RITA. uitgesproken handvaardigheid bezit. In een overall achter een werkbank staan of met een schort voor vaten wassen is in ons democratische land gelijkelijk niet in tel. Ter illustratie wil ik u een stukje voorlezen uit een brief, die ik naar aanleiding van bedoelde kolom ont ving. Een heel boze brief: of ik het pa pier van de krant niet beter kon ge bruiken? Misschien wel; - maar - dit - spreekge stoelte staat open voor iedereen, me vrouw; zelfs voor zo'n „dwaze dienst maagd". Wat volstrekt niet zeggen wil dat ik alle dienstmeisjes bij voorbaat met stralenkransen ga versieren. Dat mevrouw de lijdende partij is, dié maar moet afwachten wat haar ge dienstige voor eisen stelt ligt geheel aan mevrouws houding. Ik meen, dat nog steeds de werkgeefster condities stelt. En als deze de sollicitante niet aanstaan, dan is het zaak niet met haar te beginnen. Inschikkelijkheid kweekt huistirannen. Of laat u bij zo'n eerste onderhoud soms al te veel merken van uw over weging: „Laat ik dankbaar zijn dat zij voor mij werkt, want stel je voor dat ik het alles zelf moest doen. Het zou me veel te veel zijn, en ik zou er ook geen zin in hebben". Daar zit hem de kneep, mevrouw. De eeuwige wet van vraag en aanbod speelt u parten. Als u él te zeer om hulp zit te springen krijgt die hulp natuprlijk noten op haar zang en buit de situatie uit. En ik voor mij deed het gehele huishouden honderd maal lie ver zelf dan mijn. ondergeschikte mo reel debaas laten wat loon, vrije da gen en werkindeling betreft. Uw kleine incident met uw inmid dels voortvluchtig meisje, dat u zo hevig in het mensdom teleurgesteld heeft lijkt mij van haar standpunt uit toch heel erg begrijpelijk. Dat het kind de benen nam zonder behoorlijk op te zeggen is natuurlijk niet in de haak maar kunt u zich nu heus niet in haar gedachten verplaatsen? Uhad haar al een paar jaar en nooit was er enige onenigheid met haar. Dat is nogal wat, en pleit voor haar karakter en werklust. Nu begaat u, neemt u mij niet kwalijk, een rijtje heel onzakelijke fouten. Haar aanvangstijd is acht uur. U had logé's die vroeg weg moesten en vroeg haar, Om twintig voor acht te komen. Daargelaten dat iedere gastvrouw, on- nozelweg misschien, zal vragen: Waar om?? is dat verzoek principieel on juist. Acht uur beginnen is de af spraak; daaraan wordt niet getornd. Zij mag geen minuut later beginnen, maar u hebt geen recht op één minuut eer der. Stelt u zich eens voor dat de fa brieksdirecteur tegen zijn arbeiders, de winkelier tegen zijn verkoopsters, de chef tegen zijn typisten zei: Er is nogal wat extra werk, morgenochtend twin tig minuten eerder verschijnen! Mis schien, als het werk ook twintig minu ten eerder ophieldAnders hoor ik alleen maar een hoongelach. Goed: uw meiske komt, ondanks uw verzoek, toeh om acht uur, en nu geeft u haar een hartig standje: dat zij te laat is, Was zij niet, mevrouw, en ik kan mij haar „hysterische huilbui" be grijpen. Na vier jaar netjes en op tijd werken een standje omdat zij in haar rech' staat.... Maar: „zij ging toch aan het werk en ik ging met de hon- dèn wandelen". Mevrouw hier ontbreekt mij de adem. Ziet u dan niet dat verongelijkte kind, in een huis waar de ontbijttafel niet is afgeruimd en de slaapkamers op de kop staan na zo'n haastige aftocht? Dat kan zij, de plichtvergeten dienstbare, gaan redderen: een karwei dat u te min is en u kuiert terwijl genoeglijk in de zon. Och, och; de tra nen hebben waarschijnlijk rijkelijk ge vloeid in uw afwezen, en eindelijk is de rommel en het verongelijkt zijn haar te machtig geworden: ik ga naar mijn moeder.... En u snapt er, thuiskomend met de honden, niéts van. U dacht nog wel „baar een beetje tehebben opgevoed en opgeheven uit haar eigen eenvoudig milieu". Behoeft niet, mevrouw, ge looft u mij. Dat meisje komt niet hij u om opge voed subsidiair zelfs opgeheven te wor den, maar om u haar arbeidskracht aart te bieden in ruil voor loon. Doodge woon zakelijk en zonder ethische frat sen. Een aannemer of bankdirecteur is er ook niet op uit zijn ondergeschikten uit hun eigen eenvoudig milieu op te heffen, maar om hen doodgewoon zo veel uur per dag pootaan te laten spe len tegen een bepaald loon op bepaal de arbeidsvoorwaarden. En dat is wat ons, vrouwen, nog altijd parten speelt hij de omgang met personeel (en met hen niet alleen)wij willen maar partout een ethisch kleur- seltje geven aan een strikt zakelijke verhouding. Wij willen opvoeden, ze delijk verbeteren, opheffen en wat al niet meer. Als het geen kinderen zijn dan werksters of dienstboden of de rest van het mensdom. Maar de beste opvoeding schuilt nog immer in het goede voorbeeld. Als u op die gedenkwaardige morgen mee had aangepakt met bedden opmaken en omwassen, zou er geen vuiltje aan de lucht zijn geweest en had u opvoed kundig meer bereikt dan dat u, na een onbillijk standje, voor uw eigen ge noegen in de zon bent gaan flaneren. n - 'i&x l^mÈÊÈÊm§^ Een Berlijns Modehuis wil met deze kleding de herenmode eem „ver versen". Voorlopig echter zijn het nog maar enkel een paar Berlijnse studenten die de aandacht trekken in deze geheel vernieuwde creatie. L

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7